Yorster schrijft verkiezingen in Zuid-Afrika uit Israëlies overschrijden grens met Zuid-Libanon Franse communisten doen concessies Hoe wilt u wegwezen deze winter? Guerrilla's in Somalië onderhandelen VICTOR OVERLEDEN Parlement en senaat ontbonden Vrouw van Schleyer wendt zich tot man Bom aanslag op kantoor van Spaans tijdschrift Aardschok op de Molukken WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1977 strijd in het zuiden van Liba non begint de afmetingen aan te nemen van een confronta tie tussen Israël en Syrië. Gis teren verschenen Israëlische straalvliegtuigen boven het gebied en er zouden ook Is raëlische pantsereenheden de grens zijn overgestoken om op 500 meter van de grens permanente posities in te PARIJS (AP) - De secretaris van het centrale comité van de Franse communistische partij, Charles Fi- terman, heeft gisteren in Parijs een deel van de eisen die zijn partij eer der had gesteld aan de socialisten van Mitterand en de linksradicalen van Robert Fabre, laten vallen. De communisten hadden van hun partners in het "volksfront" geëist dat in het gezamenlijke ver kiezingsprogramma onder meer zou staan dat zo'n 1400 onderne mingen genationaliseerd zullen worden als links de verkiezingen in maart van het volgend jaar wint. De socialisten en de links-radicalen wilden slechts honderd onderne mingen nationaliseren. De links- radicale leider Robert Fabre verliet het overleg tussen de drie partijen vorige week. Nu willen de communisten nog maar 729 ondernemingen in han den van de staat doen overgaan: negen grote ondernemingen met hun dochterondernemingen, de staatsindustrie, oliemaat schappijen die nog geen staats eigendom zijn en de Citroën- Peugeot automobielfabrieken. Ook zijn de communisten bereid een compromis te sluiten over hun voorstel dat arbeiders het recht moeten hebben om te eisen dat hun onderneming door de staat wordt overgenomen. Fiterman legde er de nadruk op "dat iedereen nu kan zien dat onze voorstellen een belangrijke poging ons verzoenend op te stel- De nieuwe voorstellen van de communisten zijn blijkbaar geïnspireerd door de verontrusting die zich van hun leider Georges Marchais heeft meester gemaakt, die na de breuk in het overleg in het Volksfront verklaarde dat "miljoe nen arbeiders ons gadeslaan". Via Amerikaanse diplomatieke kanalen zou Israël de Arabie ren echter hebben laten we ten, dat het niet op ge- biedsverovering uit is. Volgens berichten uit Israël worden er langs de grens met Libanon troepen paraat ge houden voor het geval Syrië gaat deelnemen aan de strijd tussen door Israël gesteunde rechtse christenen en de ge zamenlijke strijdkrachten van Palestijnen en linkse Li- banezen. Premier Menachem Begin van Israël heeft gisteren in Reho- vot de strijdende partijen in Zuid-Libanon opgeroepen om een algehele wapenstil stand te sluiten. "Wij zijn bereid om hierover te onderhandelen", aldus Be gin. Ook sprak Begin de hoop uit dat de troepen van het Sy rische vredesleger in Libanon zich niet naar het zuiden van het land begeven. "Het is niet de bedoeling dat ze zoiets doen, en ik hoop dat ze dat dan ook zullen nalaten", al dus Begin. Begin weigerde in te gaan op de vraag welke maatregelen Is raël zal treffen als de Syrische troepen zich toch naar het strijdtoneel in Zuid-Libanon verplaatsen. Kurt Waldheim, de secretaris generaal van de VN, heeft een beroep op alle partijen ge daan zich te onthouden van daden die de toestand kun nen verergeren. I Gijzeling in gevangenis beëindigd r OPORTO (Reuter/UPI) - Elf op standige gevangenen die een nog onbekend aantal uur lang in een strafgevangenis bij Oporto in Portugal in gijzeling hebben gehouden, hebben zich gis teren aan d^ politie overgegeven. De overgave kwam na onderhan delingen tussen de muiters die een vrijgeleide naar Marokko in ruil voor de vrijlating van hun ge vangenen eisten, en een functiona ris van het portugese ministerie van justitie. Onder de gijzelaars zijn drie gewonden. PRETORIA (Reuter/UPI) - De Zuidafrikaanse premier John Vorster heeft aangekondigd dat in Zuid-Afrika op 30 november onder het blanke deel nieuwe verkiezingen wor den gehouden. Tijdens een haastig belegde persconferentie in het Union Building van Pretoria zei Vorster dat het Zuidafrikaanse huis van afgevaardigden en de senaat met onmiddellijke ingang worden ontbonden. Als belangrijkste motief voor het ganisaties de binnenlandse politiek uitschrijven van nieuwe verkiezin- Zuid-Afrika de dicteren. An- W1NCHESTER (Reuter/UPIIAFP) - Victor, de giraf uit de dierentuin van Winchester, is gisteren aan een shock overleden enkele minuten nada t men hem met een speciale installatie op de poten had we ten te krijgen. Victor stortte vorige week don derdag in, waarschijnlijk toen hij trachtte een van zijn drie vrouwtjes te dekken. Hij zakte door zijn achterpoten en gaf te kenen dat hij de moed had op gegeven.Begin deze week echter leek het erop dat Victor het zou halen. Hij werd levendiger en de marine bouwde een speciale in stallatie om hem op zijn benen te zetten. Zo ver kwam het echter niet meer. Het was Victor ver moedelijk allemaal te veel ge worden. Overigens is Victor niet vo niets gestorven. Zijn drie "u duwen" zijn drachtig BONN (SP) - De vrouw van de ruim vijftien dagen geleden door terroris ten ontvoerde Westduitse werkgeverspresident Hanns-Martin Schleyer heeft zich door middel van de boulevard-krant Bild tot haar man ge wend. Waltrude Schleyer zegt er diep van overtuigd te zijn dat zij hem gezond zal terug zien. Zij hoopt dat dit bericht hem bereiken zal en hem de kracht zal geven de nog komende beproevingen te doorstaan. Overigens hadden zich tot vanochtend geen nieuwe ontwikkelingen voorgedaan in deze gijzelingsaffaire. Wel besloten de minister van justi tie van de tien Westduitse deelstaten dat zo lang de ontvoering duurt alle contacten van gedetineerde terroristen met de buitenwereld, dus ook met hun advocaten, verhinderd moeten worden. gen noemde Vorster de pogingen dere factoren die tot het besluit van buitenlandse regeringen en or- hebben bijgedragen zijn de voorge- stelde nieuwe grondwet voor Zuid-Afrika, waarin meer rechten worden verleend aan de gemeen schappen van kleurlingen en In diërs, en de algemene wijziging van namen en groeperingen aan de kant van de blanke oppositiepartijen. "Sinds de laatste verkiezingen", al dus Vorster, "hebben enkele poli tieke partijen hun namen en hun beleid gewijzigd en hebben afge vaardigden zich bij partijen aange sloten waarvoor ze in 1974 niet ge kozen waren. De situatie is daarom in hoge mate onwerkelijk gewor den, zo niet volledig kunstmatig". Premier Vorster BARCELONA (UPI/AFP) - Bij een bomaanslag op het kantoor van het satirische tijdschrift „El Papus in Barcelona zijn giste ren twee mensen om het leven gekomen. De bom zat in een pakje dat werd overhandigd aan de 60-ja- rige concierge van het gebouw, Juan Penalver. Toen deze de bureauruimte van het blad op de derde verdieping betrad ex plodeerde het pakje in zijn han den waarbij hij op slag gedood werd. De telefoniste Rosa Lores, de enige die op kantoor was, werd door de explosie door het raam geslingerd en werd dodelijk gewond toen zij terechtkwam op een geparkeerde auto. Voorts werden voorbijgangers op straat gewond. Een rechtse terroristische groepering heeft de verant woordelijkheid opgeëist voor de bomaanslag. In telefoonge sprekken aan nieuwsmedia zei de „Anti-communistische Apostolische Alliantie" (AAA) - een ondergrondse beweging naar het patroon van Zuidame- rikaanse politieke eskaders des doods - dat zij de pakketbom had gezonden naar het bureau van El Papus. „Wij moesten die krant sluiten en wij gaven tal van waarschu wingen", aldus degene die op belde. De redacteuren van het blad waren met de dood bedreigd. „El Papus" spotte met het be wind van wijlen generaal Franco en drukte mopjes daar over af. Alle kranten in Barcelona zijn vandaag niet verschenen uit protest tegen de bomaanslag. Afspiegeling Nieuwe verkiezingen zouden oor spronkelijk niet voor 1979 hebben plaatsgevonden. De nationale C1U.> u partij van Vorster beschikt over een De hoogste rechterlijke instantie, het federaal gerechtshof in Karlsruhe zowel zal vermoedelijk zaterdag al een uitspraak doen over de rechtmatigheid naa deze feite alleen de onafhankelijke rechter kan besluiten. De kritiek van de tegenstanders schaal in het buitenland te worden het bezoekverbod richten zich ook ï"°,T.enJ„da' heeft m;ninicn van uc icgtnaidiiucis »dil uci uciucbvciudu iltmcil iiuil uub „„„J op het feit dat de regering het bestaan van de noodtoestand ontkent, maar door het uitvaardigen van een bezoekverbod handelt alsof een dergelijke uitzonderingstoestand wel degelijk in de Bondsrepubliek bestaat. ADVERTENTIE Hotel? Huisje? Boot? Auto? Trein? Vliegtuig? U zegt het maar bij de ABN-kantoren met het reizen- vignet. Deskundige adviseurs hebben een selectie voor u klaarliggen uit de programma's van Holland International, BBI, Europa Express, Fred. Olsen Lines en andere goede organisaties. Het is goed boeken bij de ABN, want u regelt er meteen al uw andere vakantie zaken zoals vreemd geld, reischeques en verzekeringen. U zegt het maar bij de ABN. a vakantiereizen Coupon Wegwezen in de winter? Daar wil ik meer van weten. Ik kruis mijn voorkeur aan: Zon Sneeuw DKort DLang DVer Cruise Ik reis vermoedelijk per Naam: Adres: Plaats: Telefoon: Heeft u een ABN-rekening? ja/neen. Zo ja, bij ABN-kantoor: In ongefrankeerde envelop zenden aan: Algemene Bank Nederland, Afd. O.D.50, Antwoordnr. 1555, 1000 PA Amsterdam. C 15 Zuid-Afrika "niet precies de ge voelens van de kiezers weerspei- gelt." Zowel Vorster zelf als de le den van zijn regering hebben zich de laatste tijd krachtig uitgespro ken tegen "inmenging" van buite naf. "Enkele verzoeken gaan zelfs al zover dat in geheel Zuid-Afrika directe en algemene verkiezingen (een man, een stem) zouden moeten worden gehouden", aldus de pre mier. Daarom is het nu tijd voor de kiezers hun stemmen toe te voegen aan het protest van hun regering. Massale druk Premier Vorster schrijft de verkie zingen uit op een moment, dat nog nooit zo massaal druk op zijn rege ring is uitgeoefend, vanuit binnen- en buitenland. Dit gebeurde on langs door vooraanstaande be zoekers als de Britse minister van buitenlandse zaken, David Owen en de Amerikaanse VN-ambassa- deur, Andrew Young. De zwarte onrust in Zuid-Afrika die geen on derbreking meer heeft gekend sinds de bloedige geweldsuitbars tingen in de zwarte woonsteden van juni vorig jaar, is opnieuw on der de aandacht van de wereld ge komen door het recente overlijden in gevangenschap, van de zwarte activist Steve Biko. Alleen blanken Het geheel uit blanken bestaande Zuidafrikaanse parlement telt 171 zetels. Bij de vorige verkiezingen (mei 1974) behaalde de nationale partij 122 zetels, de oppositionele verenigde partij 41 en de progres sieve partij 6. Gedurende dit jaar raakte de verenigde partij verdeeld over interne kwesties en enkele van haar leden stapten over naar de progressieve partij, terwijl anderen hun eigen parlementaire groepe ringen vormden. De huidige stand van de partijen is: nationale partij 123 zetels, nieuwe republikeinse partij (de ter ziele gegane verenigde partij) 23 zetels, de progressieve fe derale partij (de vroegere progres sieve partij) 18 en de Nieuwe Zuidafrikaanse partij 6. De voorgestelde nieuwe grondwet die Vorster aanvoert als een van de faktoren om nieuwe verkiezingen uit te schrijven houdt in dat de blanken, de kleurlingen en de In diërs elk hun eigen afzonderlijk parlement krijgen. Het voorstel heeft al kritiek ontmoet van tegen standers van de regering en van leiders van de kleurlingen en de In diërs omdat de 18 miljoen zwarten in het land in regeringszaken buitenspel blijven staan. ROME (Reuter) - De Somalische teit van Ogaden niet te onderhan- guerrillastrijders die met Ethiopië delen valt. De bewoners zouden het vechten om de Ogaden-woestijn, recht moeten hebben zelf over hun willen onmiddellijk onderhande len over een staken van het vuren, zo heeft een functionaris van de re publiek Somalië in Rome meege deeld. toekomst te beslissen. Het gebied zou onafhankelijk kunnen zijn of met Somalië in een federatie ver enigd worden. Er zou moeten wor den onderhandeld met de „democ- Somalië spreekt de beschuldiging ratische krachten" in Ethiopië, niet Ethiopië tegen dat het gere gelde troepen in de strijd zou heb ben geworpen, maar maakt geen geheim van zijn sympathie voor het Westsomalische bevrijdingsfront, waarvan de leden etnisch Somali's zijn. De functionaris die de uitnodiging bekend maakte is Mohammed Aden, de voornaamste ideoloog van het bewind in Somalië en een naaste medewerker van president Mohammed Siad Barre. Hij zei op een persconferentie, dat Somalië zelfs bereid is een federatie met Ethiopië te overwegen als de rech ten van de Somali-sprekenden on der Ethiopisch gezag maar worden erkend. Het bevrijdingsfront, zei hij, heeft er geen belang bij dat de strijd voortduurt en zich uitbreidt, noch wenst het een uiteenvallen van Ethiopië. Aden zei dat er over de s met de tegenwoordige regering. Bij een uitbreiding van het conflict zou Somalië „zijn verantwoordelijk heid voor de Somalische bevolking van Ogaden moeten aanvaarden". Dajan: nog grote kloven tussen Israel en Amerika WASHINGTON (AFP/UPI) - De Israëlische minister van Buiten-, landse Zaken, Mosje Dajan, heeft gisteren verklaard dat er nog "grote kloven" bestaan tussen Israël en de VS inzake het bereiken van een vredesregeling in het Midden-Oos ten. Hij meende echter dat nog voor het einde van dit jaar in Genève een vredesconferentie bijeen kan ko- Dajan zei dat belangrijke verschil len met de VS de Israëlische neder zettingen op bezet Arabisch gebied betroffen, alsmede Israëls beroep op historische banden met de wes telijke Jordaan-oever en de uit- d'AT!Lloif eindelijke grenzen met de Arabi- Richter. Een half sche b'iurla5nden. JAKARTA (UPI) - Op de Moluk- ken heeft zich een aardbeving voorgedaan met een sterkte x op de schaal van uur later volgde een tweede schok met een kracht van 5,5. x Volgens de Indonesische geofysi- e minister gaf te kennen dat er sche dienst lag het gebied van de enkele nieuwe terreinen waren schok 75 km ten noorden van het waarop Israel een soepeler stand eiland Ceram. Er zijn geen berich- Pun* £ing innemen, ten ontvangen over eventuele slachtoffers of schade. {,sr,ael Wl1 bijvoorbeeld onderhan- Oostelijk Indonesië is de afgelopen over definitieve Arabi- maanden door een reeks aard schokken geteisterd. De eerste schok, gevolgd door vloedgolven, kostte op 19 augustus aan 185 men sen het leven, maar sindsdien is geen melding meer gemaakt van slachtoffers. sche-Israëlische grenzen ongeacht de vraag waar er mogelijk Israëli sche nederzettingen op Arabisch gebied zouden bestaan. Het zou dus kunnen zijn dat er een of meer Is raëlische vestigingen aan de Arabi sche zijde van de grens zouden zijn.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9