Per week duizend werklozen erbij Twaalf jaar geëist voor doodsteken man Belediging van moeder met de dood gewroken Ook als je studeert, kun je heel wat doen meteen Amro Privérekening. LEZERS SCHRIJVEN Minister Boersma: Stijgingen van nitkeringen aan leden koninklijk hnis Zo'n Amro Privérekening komt altijd van pas. WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1977 AMSTERDAM (SP) - Tot voor kort ging de 26-jarige Ewald H. louter rovend door het leven. Zijn wapen was een stiletto. Zijn doel was geld voor heroïne. Ewalds roofpartijen in Amsterdam brachten zes mensen in het ziekenhuis, één in het graf en hemzelf tenslotte in de cel. Door Gerard van Zuuren De Amsterdamse rechtbank be paalt op 4 oktober voor hoelang de in Paramaribo geboren Ewald de gevangenis in moet, maar als het aan officier van justitie mr. R. B. M. Berger ligt is dat voor twaalf jaar. Uit de reeks van misdrijven die Ewald H. bekend heeft te hebben gepleegd had de officier van jus titie er vier op de dagvaarding ge zet. Het zwaarste feit daarvan was de doodslag op de 46-jarige Boy Scholte, die in de nacht van vrijdag 18 op zaterdag 19 maart dit jaar terugkeerde van een per- soneelsfeestje en nog wat wilde gaan drinken in de oude binn- nenstad. Boy Scholte had de pech Ewald tegen te komen. Ewald, uiterst timide op de ver- dachtenbank: "In een bar op de Zeedijk hadden ze mijn heroïne gestolen. Ik wilde nieuwe. Daarom besloot ik geld van iemand te roven. Met een mes in mijn hand volgde ik een man die er netjes uitzag, van wie ik dacht dat hij wel geld bij zich zou heb ben. Op een gegeven moment sprak ik hem aan. We praatten wat en hij vroeg me of ik een plaats wist waar hij nog een bor rel kon krijgen. Het was half vier in de nacht. Ik zei, ga maar mee". In plaats van een borrel kreeg Boy Scholte zes messteken in zijn hartstreek. Dat gebeurde in een stille steeg bij het Stationsplein. Ewald: "Ik bedreigde hem met mijn mes. Toen ik zijn zakken wilde doorzoeken sloeg hij mijn arm weg en ging hij er vandoor. Ik ging achter hem aan, haalde hem in en trok hem op de grond. Toen gaf ik hem gewoon een paar prikken". Boy Scholte strompelde zwaar bloedend naar het Centraal Sta- tion. Midden op het Stationsplein zakte hy in elkaar. Op een vraag van de inmiddels door voorbij gangers gewaarschuwde politie of hij gestoken was kon hij alleen nog maar met een knikje ant woorden. In het ziekenhuis is hij even later overleden. Pas een paar dagen, later vernam Ewald wat hij gedaan had. Toen hij een snackbar binnen ging hing daar een bulletin van de po litie, waarin inlichtingen werden gevraagd over de dood van Scholte. Ewald: "Ik herkende de man van de foto op dat bulletin. Ik wist toen pas dat hij dood Het duurde nog drie weken voordat Ewald werd gearresteerd. Dat was niet het gevolg van het op sporingsonderzoek in de zaak- Scholte, maar van de mislukte beroving in een boetiekje in de binnenstad. Zaterdagmiddag 16 april bedreigde Ewald de ver koopster met zijn mes en ging hij er vandoor met een trommel met geld. De trommel moest hij laten vallen, omdat een andere ver koopster de achtervolging in zette. Toen daar ook een andere winkelier aan deelnam, die een pistool trok, pakte Ewald een 3-jarig kind van de straat om dat als schild voor zich te houden. Vervolgens rende hij alleen een woning binnen, met de bedoeling via de achterkant te vluchten. In de tuin werd hij door de politie gearresteerd. Uit de mond van de man, die op de achterkant van zijn jas met grote letters het woord "pechvogel" had staan, rolde vervolgens op het bureau de ene na de andere bekentenis. Diefstallen met ge weld, roofovervallen, bedreigin gen. Ewald pleegde ze als in een Op 16-jarige leeftijd was Ewald in Suriname hasj gaan roken. Daar had hij ook al langdurige gevang enisstraffen achter de rug wegens een roofoverval en een diefstal. In Frans-Guyana, en later ook in Duitsland en in Amsterdam leefde hij van de verdiensten van een prostituee. In Nederland is hij al vijf keer eerder veroordeeld voor diefstal en bedreiging. Van de hasj was hij langzaam maar zeker overgegaan op heroïne. Eind vorig jaar, begin dit jaar, de tijd waarin hij zijn meeste misda den pleegde, gebruikte hij ten minste één gram heroïne per dag. De prijs per gram was in die da gen 500 gulden. "Allemaal de schuld van de ge meenschap. Ik heb me altijd zeer eenzaam gevoeld. Nergens kon ik terecht. Ik heb heus wel hulp ge- vraagd, maar altijd werd ik weg gestuurd. Eind vorig jaar sollici teerde ik naar het baantje van vuilnisman in Den Haag. Maar ze moesten me niet hebben. Dat ik daar nog niet goed genoeg voor was, dat kon ik niet hebben. Ik besloot toen maar om op mijn manier aan geld te komen", aldus Ewald. Volgens de psychiater is de ver dachte iemand met wie je moei lijk in contact komt, iemand voor wie geld macht betekent en iemand met een behoorlijke in telligentie. Zijn conclusie was dat Ewald licht verminderd toereke ningsvatbaar moet worden géacht ten aanzien van zijn da den. Hij beval een celstraf aan, alsmede een psycho-therapeuti- sche behandeling. De raadsman van de verdachte, mr. F. C. Kollen, sprak van een deer niswekkende zaak. "Sommige mensen moeten nu eenmaal deel uitmaken van de maatschappij, of ze willen of niet. Mijn cliënt is zo iemand. Het liefst zou hij 'zich erbuiten plaatsen. Zelf zegt hij dat de mensen hem niet be grijpen, dat ze niet beseffen hoe hy leeft, denkt en werkt. Dat al lemaal heeft hem tot een agres sief mens gemaakt. En die agres sie keerde zich weer tegen diezelfde maatschappij. Bij dat alles kwam dan ook nog de he- roïne-verslaving. Het deed er niet toe hoe hij aan geld voor heroïne kwam, als hij er maar aan kwam". Ewald zelf deelde in zijn laatste woord mee, dat hij de eis van twaalf jaar wel wat aan de hoge kant vond. Hij zei: "Ik vind het te lang, omdat ik toen tenslotte niet normaal was. Door het zoeken naar dejuiste weg die ik maar niet kon bereiken, door de verslaafd heid aan de heroïne,. DEN HAAG (ANP) - uit de gis teren bij de Tweede Kamer in gediende begroting-1978 voor de uitkeringen aan de leden van het koninklijk huis blijkt, dat de geraamde bedragen een stijging hebben ondergaan vergeleken bij de raming-1977. De uitkering aan koningin Ju liana wordt voor volgend jaar geraamd op 4.712.000 (raming 1977 4.450.000, vermoedelijk beloop 1976 4.233.279.) De uitkering aan prins Bernhard is in 1978 919.000 (1977 872.000 en 1976 824.808). De uitkering aan prinses Beat rix is voor 1978 geraamd op 1.079.000 (1977 1.021.000 en 1976 972.075). de uitkering voor prins Claus is in 1978 f963.00 (1977 ƒ911.000 en 976 7 864.809), De uitkeringen uit de rijks schatkist aan de leden van het koninklijk huis zijn opgebouwd uit drie componenten; één, die betrekking heeft op de kosten van personeel, één, die betrek king heeft op de overige, dat wil zeggen niet-personele kosten en één, die het inkomens bestanddeel vormt. DEN HAAG (SP)-Elke week komen er duizend werklozen bij als de regering niet de kans krijgt forse maatregelen te nemen. Minister Boersma van sociale zaken zei dit giste ren voor de televisie. Hij wees er op. dat zolang er geen nieuw kabinet is er geen spijkers met koppen kunnen worden gesla gen over de arbeidsvoorwaarden voor volgend jaar, met werkgevers en werknemers. Bovendien kan dan niet het programma voor be snoeiing op de overheidsuitgaven worden uitgevoerd. Ook wees Boersma op het uit blijven van de wet op de inves- teringsrekening die is bedoeld om investeringen van het bedrijfsleven uit te lokken op plaatsen met de grootste werkloosheid. Een heet hangijzer bij het forma tie-overleg, dat vandaag wordt voortgezet, is de hoogte van de de fensieuitgaven. Minister Stemer- dink, de PvdA-bewindsman voor defensie, zei voor de televisie: "Dat het ministerie van defensie redelijk aan zijn trekken komt en dat Ne derland op een redelijke manier Zigeuners blijven DEN HAAG (ANP) - De drie zi geunerfamilies mogen tot vrijdag middag vijf uur hun demonstratie voor het gebouw van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten aan de Nassaulaan in Den Haag voort zetten. Dit heeft burgemeester Schols van Den Haag hen gisteravond via de politie laten weten. Er zijn contai ners voor huisvuil en een toiletwa gen geplaatst. Vandaag worden voorzieningen voor water en stroom getroffen. De zigeuners hopen dat er vrijdag in het kabinetsberaad over hun zaak zal worden gesproken. aan zijn NAVO-verplichtingen vol doet." Stemerdink wees de eis van het CDA, dat bij de formatie moet wor den afgesproken dat er in de ko mende jaren enkele honderden miljoenen meer voor defensie moe ten worden uitgetrokken, als on verstandig van de hand. "Defensie zit niet alléén in de problemen. Je moet als minister ook de belangen van andere departementen afwe gen". Plaatsvervangend-fractieleider W. Aantjes van het CDA zei ook voor de beeldbuis dat de vorming van een kabinet van PvdA, CDA en D'66 niet doorgaat als de PvdA vast blijft houden aan de eis dat zij één minister meer moet leveren dan het CDA. Onverantwoord Minister Duisenberg van financien sprak gisteren bij het aanbieden van de Miljoenennota-1978 aan de Tweede Kamer ook over de kabi netsformatie. De bewindsman zei: dat het in het licht van het sombere perspectief nauwelijks verant woord is dat wij politici er nog niet in geslaagd zijn een nieuw daadkrachtig kabinet te vormen. Dat kwam hem onmiddellijk op kritiek van VVD-fractieleden Wiegel te staan. Wiegel: "Minister Duisenberg deed een zeer ongebruikelijke uitspraak. Hij zei dat wij politici er nog niet in geslaagd zijn een kabinet te vor men, maar hij had moeten zeggen, dat sommige politici, van PvdA, CDA en D'66, er niet in slaagden een nieuw kabinet te vormen. Bij de politici van PvdA, D'66 en CDA ligt de schuld". DEN HAAG - Leden van het koninklijk huis verschellen gistermiddag na de plechtigheden op het Binnenhof en de rijtoer door Den Haag op het balcon van het paleis Lange Voorhout om te zwaaien naar duizenden belangstel- lenden.V.l.n r. prins Claus, prinses Beatrix, koningin Juliana, prins Bernhard, prinses Margriet en Pieter van Acht jaar geëist DEN HAAG (SP) - Omdat hij de belediging van zijn moeder met een dodelijk salvo pistoolkogels had gewroken, hoorde de 34-jarige Turkse steigerbouwer Imdat Y. gis teren acht jaar gevangenisstraf te gen zich eisen ter zitting van het Haagse gerechtshof. Zowel de verdachte als de officier van justitie waren in appèl geko men van het vonnis van de Rot terdamse rechtbank, die vijf jaar had opgelegd. De eis was acht jaar. De fatale schietpartij gebeurde in de nacht van 25 op 26 juni vorig jaar op de Hillelaan te Rotterdam tij dens een vechtpartij van verdach- tes vriend Irfan A. tegen een groep Turken. Irfan kreeg een geweldig pak slaag en gilde dat hij werd vermoord. De verdachte kwam aanvankelijk al leen met woorden te hulp. Toen echter een van de Turken uit de groep vreselijke beledigingen op sexueel gebied over zijn moeder te gen hem schreeuwde, raakte Imdat Y. zó buiten zichzelf van woede dat hij zijn pistool op de man leeg schoot. Het slachtoffer, Hassan H. Degirmenei (27), stierf aan zijn verwondingen. Advocaat mr K.L. ten Have uit Rot terdam bepleitte een straf van min der dan vijf jaar omdat volgens psychiater dr. Havermans de mis daad slechts in verminderde mate aan verdachte kan worden toege rekend. Verdachte is een niet-agressieve maar zeer emotionele man, afkom stig uit het Zwarte Zee-gebied, waar de bloedwraak nog volledig in zwang is. Een van de ergst^ dingen die men een Turk kan aandoen is belediging van zijn moeder. Imdat wist van woede niet wat hij deed, zei pleiter. Vonnis 4 oktober. ADVERTENTIE Via een Amro Privérekening kun je je studietoelage ontvangen. En via een Amro Privérekening kun je bij ruim 800 Amro Banken contant geld opnemen. /7 En kun je tijdens je vakantie met Eurocheques de skilessen betalen. En kun je automatisch de huur aan je hospita laten overmaken. En via diezelfde rekening kun je de nota van je studieboeken voldoen. Kern bewapening In uw verslag (d.d. 20 september 1977) over de samenkomst in het Gemeente-Centrum te Oegstgeest en georganiseerd door het Inter kerkelijk Vredesberaad in verband met de Vredesweek staat uitge breid wat Staatssecretaris Rooymans daar heeft gezegd. Tot mijn grote verwondering staat er geen woord over wat Prof. Rasker heeft verteld. Zijn naam wordt zelfs niet genoemd. Beide heren hebben in hun lezin gen één kant van de kernbewape ning belicht. Dr. Kooymans deed dit vnl. uit politiek oogpunt. Prof. Rasker vanuit het standpunt van het christelijk evangelie. Ik kan mij niet voorstellen, dat uw verslag gever dit opzettelijk heeft gedaan en veronderstel, dat het tweede deel van zijn verslag is weggeval len. Zoals het nu in de krant staat, is de bedoeling, die het I.K.V. met deze bijeenkomst had, volkomen de mist ingegaan. H. Kühler Hazenboslaan 30 Oegstgeest Naschrift redactie Het ging ons bij de verslaggeving over deze avond niet om de bedoe lingen van het IKV, maar in de eerste plaats om wat dr. Kooijmans, die in zijn functie van staatssecreta ris van buitenlandse zaken direct bij de materie van de kernbewape ning is betrokken, had te zeggen. Wetenschap Met alle respect voor het ant- woord-artikel van P. Bok "Neuren berg voor de wetenschap"; maar ook dit stuk is eenzijdig. Natuurlijk kan men Faraday niets verwijten. Ook niet Nobel, al vond hij het dy namiet uit. Maar mensen als Werner von Braun die het geen bliksem kon schelen waarvoor ze gebruikt werden, als hij maar raketten mocht maken was een a-moreel persoon. En toen Oppenheimer weigerde om nog sterkere nucleaire bommen te ma ken in de U.S.A. wisten zijn opvol gers donders goed waaraan zij be gonnen. Terwijl wie de verdediging van Sammy Cohen als maker der Neutronenbom van de T.V. zag, duidelijk kon zien dat hij elke mo rele verantwoording aan zijn laars lapte. Want die verdedigingssmoes zou zelfs in de mond van een vijf tienjarige middelbare scholier als "achterlijk" hebben geklonken! Laten we liever eerlijk erkennen dat voor heel wat "weten schappers" nog steeds geldt, het doel (de wetenschap) heiligt alle middelen. Waarbij vaak weten schap vóór menselijkheid gaat. Bo vendien worden heel wat weten schappelijke functionarissen ook financieel in hun gedrag bepaald of economisch in een zekere richting gestuwd dat zij zich moeten laten welgevallen op straffe van levens- bronverlies. R. v. d. Haak Klipperstr. 72 Amsterdam-N Salarissen Tot mijn grote verbazing las ik in een klein zwart omlijnd berichtje dat de salarissen van de ministers volgend jaar zullen stijgen van ƒ144.500 naar ƒ158.900, een verho ging van maar even ƒ14.400. En dat van de staatssecretaris stijgt van ƒ123.500 naar ƒ139.200, een pracht verhoging van ƒ15.700. Is er iemand die mij kan vertellen hoe dit in de huidige economische toestand mogelijk is? Zouden vele PvdA stemmers nu nog geen spijt hebben van de door hem of haar uitgebrachte stem? Natuurlijk, de heren hebben hun stemmen en kunnen deswege hun gang gaan. Het hele volk moet minderen, en voor alle dagelijkse zaken meer be talen, gas, electra, trein enz. enz. Minder in het loonzakje, en zij zich verrijken. Mijn visie, geen partij politiek kabinet, maar alleen onge bonden "VAKMINISTERS". W. Aarse Meeuwenlaan 28 Noordwijkerhout Voor f 80.000 aan ruiten vernield AMSTERDAM (ANP) - Bij het in aanbouw zijnde nieuwe huis van bewaring in Amsterdam - de zgn Bijlmerbajes - blijkt de vorige maand voor 80.000 aan gepant serde ruiten te zijn vernield. Een van de aannemers deed hiervan de zer dagen aangifte bij de politie. Twee jaar eel MAASTRICHT (ANP) - De recht bank in Maastricht heeft de 24-ja- rige in Hannover wonende H.G. conform de eis wegens vrijheidsbe roving en verkrachting veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf en voorwaardelijke ter be schikkingstelling van de regering. De man had 21 januari een verloofd paar in Geleen onder bedreiging met een vuurwapen gedwongen met z'n auto weg te rijden. De jon gen beroofde hij en zette hem uit de auto. Daarna bedreigde hij het meisje met een vuurwapen en een mes en verkrachtte haar.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7