Plan voor bedrijfsterrein bij Vlashoven van de baan Verleden Rijnsburg op een rijtje gezet Groei van bollenmarkt geen reden optimisme B en W Noord wij kerhout capituleren Geen cup voor Johan "Flevohofroos 1977'' Hazerswouds produkt EEND IN DUPLO PAGINA STREEK WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1977 I NOORDWIJKERHOUT - Het plan om achter de Vlasho ven, tussen Kerkstraat en Provinciale weg in Noordwijker- hout. een terrein voor kleine bedrijven aan te leggen gaat niet door. Vanwege de vele bezwaren die er vanuit de om wonenden en de provincie naar voren kwamen zien B en W er bij nader inzien vanaf. Het terrein houdt gewoon de agrarische bestemming en blijft derhalve in de huidige staat van bloembollenveld. Kleinschalige bedrijven in het cen trum van Noordwijkerhout, die daar in de klem zitten of moeten verdwijnen en waarvoor de ge meente het terrein aan de Vlasho ven had bedacht, zullen nu een plaatsje moeten krijgen op het ter rein aan de Maandagse Wete- ring/Leidsevaart. De gemeente wilde dit terrein oorspronkelijk al leen benutten voor de wat grotere bedrijven maar nu de provincie niet veel blijkt te voelen voor twee ter reinen moeten ook de kleinere daar naar toe. Bij het besluit om het terrein aan de Vlashoven te laten vallen heeft ook een ander bezwaar van de provincie (Provinciale Planologische Com missie) een rol gespeeld. De PPC namelijk, is ook tegen een directe aansluiting van het terrein aan de Vlashoven op de Provinciale weg i via een oprit. Eerder waren er vanuit de bewo ners al felle bezwaren tegen het plan "Vlashoven" geuit. Het aantal bezwaarschriften noemt B en W "onverwacht groot". Ook dat heeft het gemeentebestuur bij haar overwegingen betrokken. Het plan om achter de Vlashoven een bedrijfsterrein in te richten was onderdeel van het bestem mingsplan "Victor 1 en 2". Ook ver schillende andere onderdelen van dit bestemmingsplan zijn naar aanleiding van bezwaren aange past. Zo mogen bestaande be drijven langs de Kerklaan en Pro vinciale weg hun (agrarisch) bedrijf uitbreiden, tenzij daar ernstige be zwaren tegen bestaan. In het plan was rheer bedrijfsbebouwing - een kassenlint moest worden voorko men - onmogelijk gemaakt. Uit breiding van bestaande bedrijven is nu mogelijk gemaakt maar vesti ging van nieuwe bedrijven blijft verboden. Datzelfde is, ondanks bezwaren, niet toegestaan op het gebied waar het bos bij het Clemenshuis aan grenst. B en W willen het bosge- biedje. dat "uniek" wordt ge noemd, niet inpakken in glas; ook bestaande bedrijven mogen er niet uitbreiden. Dat leverde bezwaren op van de firma Meskers "Kijk duin" uit Noordwijk en van mev rouw Meskers-Warmerdam uit Noordwijkerhout. Zij willen wel uitbreiden. B en W staan dat niet toe. Het bloembollenveld aan de Vlashoven: géén bedrijfsterrein. Het college redeneert dat een ren dabele bedrijfsvoering op het éen hectare grote gebiedje pas mogelijk is als het volledig met kassen wordt bebouwd. En dat zou het gevreesde "inpakken in glas" betekenen. Bezwaren tegen de bouw van dertig huizen op het braakliggende veld aan de Kerkstraat, waar vroeger de Victorschool stond, wijzen B en W eveneens van de hand. De PPC, die slechts accoord wil gaan met de bouw als het zeker is dat er voor namelijk premie- en woning wetwoningen zullen komen, wordt meegedeeld dat dit niet of nauw elijks kan. De sloop- en verwer vingskosten van het terrein waren zo hoog dat huizenbouw alleen voor de plaatselijke bevolking al leen mogelijk was als de gemeente subsidie zou krijgen in het kader van reconstructie- en sanerings plannen. Volgens B en W, die heb ben gesproken met de provincie, was zo'n subsidie niet haalbaar. Daarbij komt dat de gemeente de eigenaresse van de grond, bouwbedrijf Tetteroo en Zn B.V. uit Leidschendam, al de bouw van 30 vrije sectorwoningen heeft toe gestaan. Afspraken die niet zonder financiële gevolgen ongedaan ge maakt kunnen worden. Overigens hebben ook bewoners van de St. Victorlaan, van huizen tegenover het terrein, geklaagd over de plannen voor dertig huizen. Zij willen de bestaande groenstrook, en daarmee het vrije uitzicht, behouden. Zo niet dan willen de bewoners een vergoeding voor de geleden schade. De schade zal, zo reageren B en W, echter niet groot genoeg zijn om king te komen voor vergoeding. Daarbij beroept het college zich op de wetgever die ervan uitgaat dat in ons land waar "het compact op el kaar zitten tegenstrijdige belangen met zich meebrengt zodat iedereen wel een veer moet laten voor het algemeen belang". Van te vergoe den planschade kan bijvoorbeeld 'wel sprake zijn bij onteigening. Het gewijzigde bestemmingsplan Victor 1 en 2 wordt volgende week dinsdag (27 september) aan de raad voorgelegd. Als de raad het goedkeurt gaat het naar de provin cie waar GS zich er nog eens over zal buigen. Indieners van bezwaar schriften, die door de huidige aan passingen van B en W niet tevreden zijn gesteld, kunnen daar ook te recht. LEIDEN - De export van bloembollen in het eerste half jaar van 1977 laat een lichte stij ging zien ten opzichte van de zelfde periode in het vorige jaar. In gewicht werd er 23 miljoen kilo bollen uitgevoerd, 2,8 pro cent meer dan in de periode ja nuari tot juli 1976; in geld be droeg de stijging 5,6 procent en leverden de uitgevoerde bollen 110 miljoen gulden op. Per kilo bollen werd gemiddeld f4,76 betaald. Opmerkelijk is de toename van de uitvoer naar Israël, dat 168.000 kilo afnam (was 30.000). Een stijging die niettemin weg valt tegen de stijging van een veel grotere afnemer als Frank rijk, waar de markt al jaren een stabiele groei vertoond. Frank rijk staat met bijna 4 miljoen kilo bollen op een tweede plaats achter West-Duitsland dat tweemaal zoveel importeerde volgens de (voorlopige) lijst van het afgelopen halfjaar. Een lijst die ook een groei van de Ita liaanse markt, nummer drie op de lijst, laat zien. Volgens woordvoerder Nyqvist van de Bond voor Bloembol lenhandelaren geven de cijfers geen enkele grond voor opti misme. "Het grotere bedrag dat aan bollen is geëxporteerd zit meer in de prijzen die de han delaren betalen. Een paar jaar achtereen slechte oogst bete kende steeds hogere prijzen. We hebben zelfs meegemaakt dat er niets meer te koop was terwijl er leveringen waren toegezegd. De stijging van uitvoer naar Is raël zegt mij ook niets. De vraag is maar in hoeverre die groei structureel is. De kans is groot dat het gaat om een incidentele inkoop voor ei gen kweek. Bovendien lijkt de groei van de Israëlische markt wel spectaculair maar op een zo kleine markt zet dat geen zoden aan de dijk. Het wordt iets an ders als bijvoorbeeld de Ver enigde Staten een groei van hetzelfde percentage laten zien. Overigens zit er in de toekomst wel een markt in het Midden- Oosten, dat naast de olie andere handel wil opzetten. De koopkracht is er; de know-how ontbreekt nog. Tenslotte: de cijfers geven een beeld van de voorjaarsexport. De grote klappers maken we bij de najaarshandel. Voor de han del ziet de situatie er dit jaar niet veel gunstiger uit dan voor heen". Voor de groei van de markt in Italië - die in Frankrijk noemt Nyqvist "stabiel" - geen verkla ring. "Al jaren verwachten we een ineenstorting van de Ita liaanse markt. Onbegrijpelijk dat ze een groei kunnen finan cieren met de sterke daling van de economie". Aldus Nyqvist, die voor de kwekers wel een zeer goed jaar verwacht. Inspraakavond landelijk gebied LEIDEN - De nota "Landelijk Ge bied". zal in oktober in ver schillende gemeenten in de Leidse regio onderwerp zijn van informa tie- en discussieavonden, georgani seerd door de Provinciale raad voor de Ruimtelijke Ordening. Geïnte resseerden kunnen terecht in Lisse (Pauluskerk op donderdag 6 ok tober om 20.00 uur), Leiden (Vre- deskerk op 17 oktober om 20.00 uur) en Alphen aan den Rijn ("De Bron" op dinsdag 18 oktober om 20.00 uur). Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. Het door een particulier opnieuw optrekken van het meer dan 400 jaar oude regthuys in Rijnsburg (zie rub riek van gisteren) is een indicatie dat de Rijnsburgers, in tegenstelling tot wat nogal eens wordt gedacht, het wel degelijk van belang vinden dat er in hun dorp omzichtig wordt omgesprongen met wat er aan het verleden herinnert. Tenminste, die uitleg wordt er aan gegeven door een groepje inwoners die in de afgelopen maanden plannen hebben ge smeed om een genootschap oud-Rijnsburg op te richten, dat vooral initiatieven zal ont plooien om een beter inzicht te krijgen in de meer dan duizend bestaansjaren van het dorp. En ook om toekomstige verande ringen in het dorpsbeeld kri tisch te beschouwen. Oprichting Volgende week dinsdag is, in de hal van het gemeentehuis, de oprichtingsvergadering. Men wil zo snel mogelijk aan de slag. Voorlopig zullen vier werk groepen hun vleugels uitslaan. Er is er een die zicp speciaal zal toeleggen op het verzamelen van Rijnsburgse dorpsgezich ten andere prentbriefkaarten en een ander werkgroep zal trach ten orde te scheppen in de lite ratuur over de plaats. Voorts is er een groep die zich gaat be moeien met het op poten zetten van een oudheidskamer. Rijnsburg heeft er ooit een ge had. Aanvankelijk onderge bracht in het gebouw van de voormalige Jeugdhaven aan de Vliet, later op de zolder van het postkantoor en uiteindelijk neergestreken in een opslag ruimte van gemeentewerken. Van een echte oudheidskamer kon toen al niet meer worden gesproken. Meer van een voor lopige opbergplaats. Wat daar nu in kisten aanwezig is en ook wat Rijnsburg in de loop der jaren uitleende, wil met overzichtelijk bijeen bren gen (een geschikte ruimte is er nog niet) en eventueel aanvul len met wat zich nog onder de Rijnsburgers bevindt. Overleg Met de gemeente moet daarover nog overleg worden gepleegd maar het genootschap in op richting verwacht dat de oudheidkamer zonder meer in beheer zal worden overgedra- gen. Het gaat om fotomateriaal, potscherven, stukjes vloer (uit de abdij), oude kralen, benen schaatsen, vazen, een zalfpot en spaarpot en nog wat snuiste rijen. Er is gedeeltelijk al een inventaris van gemaakt. Het genootschap dat ook ten toonstellingen gaat organise ren, kan wat de oudheidkamer betreft vooral rekenen op de deskundigheid van bestuurslid en dorpshistoricus S. Leenheer. Als voorzitter van het voorlopig bestuur is gekozen het Rijns burgse raadslid J.C.J. v.d. Mey. Over de doelstelling van het ge nootschap zegt hij: "We willen per sé geen pressiegroep wor den die zonodig tegen het ver dwijnen van elk oud pand wil ageren. We begrijpen ook wel dat vaak de financiën ontbre ken om restauratie in de plaats te stellen van sloop. Toch hopen we dat dankzij onze inbreng in de toekomst minder in Rijns burg verloren gaat dan in het verleden het geval is geweest. Belang Ik geloof ook dat het van groot belang is dat we inzicht krijgen in wat er zo al aan zeldzaams te vinden is op Rijnsburgs grond gebied. Om maar eens een voorbeeld te noemen: We zijn er kort geleden achtergekomen dat er een paar uiterst zeldzeme rose eikebomen in het dorp Na de voorronden glansrijk te hebben gewonnen heeft het door de naar Ame rika geëmigreerde Langeraarder Johan Valentijn ontworpen kapitale zeiljacht Australia, het in de finale-races om de America-cup moeten afleggen tegen de al ruim een eeuw onge slagen titelhouder Amerika. Omdat het ging om de meest gewonnen duels was de strijd al na vijf van de acht duels beslist. De Australia had er op dat moment nog niet een gewonnen. Uit de ruim 150 soorten rozen die dit jaar zijn gekeurd in het rosarium van de Flevohof is de roos „Sunsilk" van de Hazerswoudse fa. G. de Ruiter uit de bus gekomen als de beste en daarom onderscheiden als Flevoroos 1977. In totaal vijf keurmeesters hebben de inzendingen beoordeeld op kleur, geur, lengte van bloei en weerstand tegen ziek ten. De 17dc eeuwse boerderij van Glasbergen aan het Moleneind. De huidige bejaarde eigenaar ziet weinig heil in een kostbare restauratie. Van een nieuwe eigenaar zal het afhangen of het rustieke pand bewaard zal blijven~ staan. Kijk. als je dat niet weet en ze zouden op een bepaald moment worden gekapt, zou daar geen haan naar kraaien." Het genootschap oud-Rijns burg in oprichting rekent op een toekomstig ledental van rond de 400. V.d. Mey: "In Val kenburg hebben ze een vereni ging met honderd leden. Rijns burg telt vier keer zoveel inwo ners. Vandaar." Men neme twee eendjes, zage die doormidden, lasse de twee fronten ruggelings tegen elkaar en een nieuwe creatie op vier wielen is geboren; de twee-in een-eend. Het nevenstaande ontwerp is van de hand van Sassenheimer Louis Bontje, die zijn dubbele eend ten doop wil houden tijdens het driedaagse najaarsfeest in zijn dorp. En speciaal voor het onderdeel dat vanavond aan de beurt komt nml. het ringsteken per lelijke eend. Wat technische gegevens; de twee-in-een-eend herbergt in beide neuzen een operationeel motorblok en beschikt ook over twee aparte stuurinrichtingen, die op de originele plaats zijn blijven zitten. Er kan zowel voor- als achteruit mee worden gereden. Beide motorische ge deelten zijn echter wel zo op el kaar afgestemd dat de helften wel steeds dezelfde kant op gaan. De besturing zal de meeste prq- blemen opleveren omdat die niet synchroom loopt. De voor- en achterwielen kunnen onaf hankelijk van elkaar een rich ting worden opgedraaid. Wat hij na het ringsteken met, zijn dubbele eend doet weet Bontje nog niet. „In ieder geval niet mee de weg op".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4