Show vol dieren en tv-artiesten Gedaanteverwisseling van de Morssingel Taxatie huizen Hambroeklaanen Kooilaan Beestenspul '77 in Leiden: Van Duyn (VVD) boos over gering bezoek van de commissies GEMEENTE HOUDT VAST AAN NIEUWBOUW FLEUR OP WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1977 LEIDEN - Zesduizend dieren en een groot aantal radio- en tv-artiesten. Dat zijn de ingrediënten die or ganisator Rob Lauwers het ko mende weekeinde in de Leidse Groenoordhallen mixt tot de grootste dierenshow van ons land „Beestenspul '77". Vorig jaar be leefde Leiden de premiere van deze show. In twee dagen kwamen toen ruim 35.000 bezoekers naar de hallen, en zorgden op de Willem de Zwijgerlaan voor verkeersopstop pingen. Ditmaal zijn door de organisatoren, verenigd in de Stichting „Mens en Dier" in samen werking met de Leidse verkeerspolitie maatregelen getroffen om alles zo veel mo gelijk in goede banen te leiden. Bovendien is de NZH ingeschakeld om bezoekers van Beestenspul '77 gratis van het station naar de Groenoordhal te rijden. Rob Lauwers is ervan overtuigd dat het succes dat hij vorig jaar boekte ditmaal nog zal worden over troffen. Het spektakel wordt aanstaande zaterdag ochtend om tien uur precies geopend. Een uur later zal commissaris der Koningin mr. M. Vrolijk de officiële openingsplechtig heid verrichten. Dat gebeurt nadat een viertal parachutisten boven de hal uit een vliegtuig springt en na hun landing aan de commissaris de sleutel van de hallen zal overhandigen. De plechtigheid wordt om lijst door het optreden van de 100-mans formatie van de Leidse muziekvereniging Kunst en Genoegen terwijl een koppel witte duiven zal worden losgelaten op het buitenterrein. Een uur later zal een jury met AVRO-presen- tatrice Meta de Vries een keuze maken uit de tientallen muizen die op de tentoon stelling in vele variëteiten aanwezig zijn. De mooiste krijgt de titel „persmuis 1977". Voor de jeugd treedt 's middags om half drie de bekende televisie-figuur „Ome Wil lem" (Edwin Rutten) op. „Ome Willem" maakt in de hondenring onder meer deel uit van een jury, die de kindhond-show zal beoordelen en tenslotte aan de winnaars enkele prijzen zal uitreiken. In de middaguren is er verder een optreden van de zanger Ronnie Tober (pl.m. 4 uur), die ook ereprijzen zal uitreiken aan de bij enhouders op de show en de vereniging „Lacerta", die een terraria-show verzorgt. Besloten wordt de eerste dag, evenals vorig jaar, met de verkiezing van de Leidse Stu dentengeit "77". Studenten van de Sociëteit Minerva zullen hun favoriete geit kiezen en bekronen. Ook op zondag 25september wanneer Bees tenspul '77 van tien uur 's morgens tot zes uur 's avonds geopend is zijn er diverse at tracties. Zo is om twaalf uur een optreden gepland van zangeres Ciska Peters. Zij zal samen met Pistolen Paultje de prijzen uit reiken voor de mooiste huiskatten. Verder zal Leidenaar W. A. van Krieken vyorden gehuldigd voor hetgeen hij als stuwende kracht als de „vogelwacht" de afgelopen ja ren heeft gedaan voor de vogels in Rijnland. Uit handen van Pistolen Paultje zal hij een gouden horloge in ontvangst mogen ne- Zanger Ben Cramer zal naast zijn optreden een show verzorgen met honden, waarvan oren en staarten niet gecoupeerd zijn. Or ganisator Rob Lauwers: „we willen op die wijzen op het zinloze gedrag om staarten bij honden te couperen. Een zinloze en bovendien verboden zaak." Verder staat 's middags op het programma een optreden van komiek André van Duin, die tevens de veertien mooiste raskatten van de tentoonstelling zal bekronen. Ook treedt de Amerikaanse zanger Joe Bourne op en komt Willem Duys om vier uur in Leiden om bekers uit te reiken aan de mooi ste konijnen, sierduiven en cavia's op de tentoonstelling. Ter afsluiting reikt burgemeester Vis rond vijf uur de prijzen uit aan de winnaars van het concours hippique dat op beide dagen in de Groenoordhallen wordt gehouden. Na de prijsuitreiking is er nog een parade van alle deelnemende paarden. Tot de dierlijke have die een plaatsje in de hallen krijgen behoren naast de paarden onder meer hon den, katten, muizen, cavia's, dwergezels, parkieten konijnen duiven, dwerggeiten, aquariumvissen, ratten, sierhoenders, al paca's en bijenvolkeren. Voor de liefhebbers van konijnen, duiven, hoenders en cavia's is er vrijdagavond van zeven tot tien uur al de gelegenheid om een voorproefje te nemen. Dit tentoonstellings gedeelte zal dan al voor het publiek geopend zijn. LEIDEN - De gemeente zal vol gende week de huizen aan de Hambroeklaan en het aangren zende deel van de Kooilaan laten taxeren, wanneer de bewoners daar toestemming voor geven. Doel daarvan is dat de gemeente duide lijk kan geven op welk bedrag een bewoner ongeveer kan rekenen, als zijn woning door de gemeente ge kocht zou worden. Duidelijkheid, die de gemeente lijke taxateur nog niet zal verschaf fen, maar wel in eventueel later volgende onderhandelingen gege ven kan worden. Zoals eerder in de krant gemeld heeft de gemeente een bestemmingsplan in de maak, volgens welk de bestaande wonin gen aan Hambroeklaan/Kooilaan zouden moeten verdwijnen en plaatsmaken voor nieuwbouw, tot ongenoegen van de zittende bewo ners, die voor het merendeel ook eigenaar van de woning zijn er vaak best tevreden mee zijn. Toen de be doelingen van de gemeente hun ter ore kwamen, trokken de bewoners bij het stadhuis aan de bel. Resul taat: gisteravond volgde er een „open gesprek" tussen bewoners, vertegenwoordigers van de ge meente en het bureau Geoprojekt. Dit bureau heeft destijds in op dracht van de gemeente een reha bilitatieplan voor het zuidelijk deel van de Kooi gemaakt; thans heeft het vooral tot taak om particuliere eigenaars te stimuleren tot verbete ring van hun woningen. Dat laatste is bij de woningen aan Hambroeklaan/Kooilaan technisch wellicht mogelijk, maar de huizen vallen niet in de subsidienormen van gemeente en rijk, zo werd gis teravond uiteengezet. Weliswaar hebben sommige bewoners de af gelopen jaren zelf een opknapbeurt laten uitvoeren aan hun woning, maar dan nog is de vraag of aan alle voorschriften van de bouwveror dening is voldaan. Gemeente en Geoprojekt lieten in ieder geval ook gisteravond blijken duidelijke voorstander van nieuwbouw te zijn. Niet alle bewoners - ongeveer de helft van de belanghebbenden was vertegenwoordigd - zijn van de noodzaak daarvan al zo overtuigd. Ook dat kwam gisteravond in het „open gesprek" tot uiting. Zij wil len in ieder geval weten wat het al ternatief „nieuwbouw" voor hun inhoudt. Er werden gisteravond door de heer Leitner van Geopro- ject al maximale koopsommen ge noemd voor de nieuwbouwhuizen van 105.000 en 110.000 gulden. Het is de bedoeling om in geval van nieuwbouw premiekoopwoningen dan wel koopwoningen in de be schutte èfeer te bouwen. In totaal veertien, terwijl er nu twintig wo ningen staan. Maar voor elke bewoner ligt de si tuatie anders. Het bedrag dat hij voor zijn huidige woning heeft be taald (vaak heeft hij een hypotheek mét gemeentegarantie gekregen), zowel als zijn inkomen speelt daarbij een belangrijke rol. Geoprojekt stelt zich voor om met ieder van de bewoners een indivi dueel gesprek te mogelijkheden. „Over een maand kan iedereen weten waar hij aan toe is", zo liet Leitner weten. Onduidelijk is vooralsnog wat er zal gebeuren, als de bewoners geen nieuwbouw willen en de huidige woningen willen handhaven. Een ambtenaar van de gemeente zei: „De bewoners kunnen tot niets ge dwongen worden". Waarop een bewoner repliceerde: „Maar als je niks doet, loop je de kans dat de gemeente straks zegt: „En nu ver klaren we dit huis onbewoonbaar". Gisteravond werden al de eerste af spraken gemaakt tussen een ge meentelijke taxateur en bewoners. Overeengekomen werd dat zolang deze procedure niet is afgerond de gemeente geen onderhandelingen met de bewoners zal v aankoop van de huizen. LEIDEN - De commissie voor eco nomische aangelegenheden van de gemeenteraad heeft gisteravond met te weinig mensen vergaderd om rechtsgeldige beslissingen te kunnen nemen. Het zogenaamde "quorum", dat is het minimale aan tal leden dat aanwezig moet zijn, ontbrak. Slechts vijf leden waren aanwezig, terwijl dat er minstens zes moeten zijn. De commissie be staat officieel uit twaalf leden. De heer K. van Duyn (WD) noemde het een schande dat er zo weinig leden aanwezig waren. Vol gens het raadslid worden alle commissievergaderingen slechter bezocht sinds er een ander honore ringsstelsel is ingevoerd. Voorheen ontvingen de leden een vergoeding per bezochte vergadering, nu krijgt men een vaste jaarlijkse vergoe ding. In de commissie bestond nogal wat onenigheid over de verhoging van de tarieven van het openbaar slachthuis. B en W hebben voorge steld deze met 10 procent te verho gen. De overheidstarieven mogen dit jaar echter maar met 5 procent stijgen. De verhoging met 5 procent extra was volgens wethouder van Aken noodzakelijk om de begro ting sluitend te maken. De heer van Duyn (WD) stelde zich op het standpunt dat de ge meente dan maar 5 procent verlies moest accepteren. Ranner (PvdA) was het niet met hem eens. Volgeps hem mogen er geen gemeen schapsgelden gebruikt worden om het verlies te dekken. "De slagers maken de kosten, dus die moeten ook maar voor de kosten op draaien", aldus Ranner. De heer van Zijp (CDA) vond het "psychologisch onjuist" om nu als overheid een tariefsverhoging van tien procent door te voere. terwijl iedereen matigt. Hij zei dat hij zijn fractie waarschijnlijk zou advise ren voor een verhoging van vijf procent te stemmen wanneer de zaak in de voltallige gemeenteraad aan de orde komt. Leidenaar (19) reed opnieuw onder invloed DEN HAAG - Vier weken gevang enisstraf, voorwaardelijk een jaar intrekking van het rijbewijs en 350 gulden boete luidde het vonnis van de Haagse politierechter voor een 19-jarige vertegenwoordiger uit Leiden, die in Voorschoten moei lijkheden met de politie had gehad. Verdachte had onder invloed van drank zijn auto bestuurd en zich verzet bij zijn arrestatie op de Voor- schotenseweg. De politie was tot arrestatie overgegaan toen ver dachte bij het passeren van de sur veillancewagen in de berm terecht was gekomen. Al eerder was de vertegenwoordi ger gepakt voor het rijden onder in vloed. Zijn verdediger mr. De Clercq gaf de moeilijkheden rond de drank toe. De officier had het rijbewijs onvoorwaardelijk willen intrekken, maar met het oog op het beroep van verdachte ging de rech ter niet zover; in plaats daarvan verhoogde hij de gevangenisstraf van de geëiste drie tot vier weken. ADVERTENTIE (te31edea/e/ie O die ma teen /iet, deeBed-gefi/eden dlage klaasseks £BeU~Jllen BREESTRAAT 114 al ADVERTENTIE Friese staart- en stoeltjes- klokken, Zaanse- en Schippertjesklokken. Div. stijlklokken, moderne schoorsteen- en wandklokken. Interessante collecties antieke klokken. Horloger v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig 5 Fontein moet ie tijdelijk van voetstuk LEIDEN - In verband met de ver nieuwing van de walmuur langs de Vismarkt zal de fontein tijdelijk worden verwijderd. Van die gele genheid zal gebruikt worden ge maakt om de fundering van de fon tein, die in slechte staat verkeert, te vernieuwen. Daarna zal de fontein weer op de huidige plaats worden opgebouwd en waar nodig geres taureerd. De kosten van deze werk zaamheden worden geraamd op een bedrag van 200.000 gulden. De rijksdienst voor de Monumen tenzorg, waarmee over de recon structie van de walmuur overlegd werd, verzette zich tegen een even tuele verplaatsing van de fontein. B en W hebben daarop besloten om de fontein op de huidige plaats te handhaven. ADVERTENTIE Pw De Morssingel, april 1977. LEIDEN - Van de herenhuizen, die eens aan de Morssingel hebben ge staan, resteert niets meer dan een stapel hout en puin, dat door vrachtwagens wordt afgevoerd. De vroegere bewoners hebben de slag om het behoud van de panden zichtbaar verloren. Op last van de gemeente werd vorige week de slo pershamer gehanteerd, terwijl poli tiemensen constant toekeken. Het einde van de Morssingelpan den, dat al in de jaren zestig was aangekondigd, is dan toch geko men. Slechts een foto, dit jaar ge nomen, herinnert aan wat eens de Morssingel was. Mooi of niet mooi? In ieder geval mooi geweest. Als hout en puin zijn afgevoerd wordt de grond weer bouwrijp ge maakt. Want de stadsontwikkeling, in dit geval van het Stationskwar tier, gaat door. Er komen Morssingel geen kantoren, zoals voorheen het uitgangspunt was, maar andermaal woningen, flats dan wel te verstaan. De Am sterdamse bouwmaatschappij Ne- duco heeft de plannen samen met architectenbureau Inbo ontwik keld. De bouw begint waar schijnlijk dit jaar nog. De tekening geeft aan wat er aan de Morssingel zal verrijzen: een 120-tal premiekoopflats, in vijf, zes en acht De Morssingel, r bouwlagen uit te hoogste bebouwing komt aan de zijde van het belastingkantoor. De gevellijn verspringt hier en daar, ten einde de bebouwing een niet te monotoon karakter te geven. Het zelfde wordt beoogd met de kappen aan de bovenkant van de flat complexen. De vroegere privétui- nen aan de achterkant van de hui- de singel hebben ge staan,, krijgen de bestemming "openbaar groen". Nog onzeker is wat er zal gebeuren op de plek waar de vroegere garage van het Motorhuis staat. In het verleden werd gedacht aan een winkel- of bioscoopvestiging, met daarboven kantoorruimte en wo ningen. Thans gaan de ideeën in de richting van een bowlingcentrum, kantoorruimte en woningen. Conc reet zijn de plannen voor deze hoek evenwel nog niet. De gemeenteraad moet het ont- werp-bestemmingsplan, dat het bouwplan formeel uitvoerbaar moet maken, nog goedkeuren. De verwachting is dat de raad dat in meerderheid wel zal doen. Het ontwerp-bestemmingsplan komt in ieder geval donderdagavond aan de orde in de vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening. Een bloemengroel bij tegenspoed. Fleurop Interflora staat er voor in. Koninginnegracht 135, Den Haag. Uw Flcuropbloemist accepteert n WV geschenkbon als bloemencheque.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3