Basketbalploeg gaat af Belgen: 107-86 Volleybalteam naar winst LANDGENOOT BEDREIGDE CRUIJFFS Matige belangstelling in Alphen Ondanks verlies toch geplaatst WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1977 LEIDEN - Evert Bronstring heeft nog altijd hoop dat hij in het inmid dels al lopende damseizoen nog voor hoofdklasser RDG kan gaan spelen. De beroepscommissie van de Dambond zelf heeft daartoe een nieuwe mogelijkheid geopend. Naast het verbod dat onlangs of ficieel over de overschrijving van de Leidse nationale meester werd uitgesproken, droeg die groep ook een positief alternatief aan. "Vraag dispensatie voor Bronstring aan" luidde het advies aan de Haagse club, hetgeen RDG gisteren dan ook heeft gedaan. "En ik denk wel dat het nu goed komt", zegt Bron string zelf. "Nu de beroepscommissie die mo gelijkheid zelf heeft aangedragen, heb ik daar wel vertrouwen in". Komt de dispensatie af, dan is daarmee een simpel einde geko men aan een gecompliceerd ge maakte zaak in de damwereld. "Eigenlijk een onbenullige toe stand", die door de Leidse doc torandus wiskunde wordt gere- Door Paul de Tombe kend tot de categorie "vermake lijke incidenten". Na een intrige van een derde persoon werd daarin uiterst formalistisch gehandeld tij dens een lang volgehouden "wel- les-nietes-spel" dat buiten Bron string om, maar wel over zijn rug werd uitgespeeld. Eerst de gegevens. Na zestien jaar trouw aan LDG (Leids Dam- genootschap) vroeg Bronstring overschrijving aan naar het Resi dentie Damgenootschap. Hij: "Omdat ik hier in Leiden als speler volstrekt geïsoleerd zit. Een onmo gelijke situatie, zeker nu ik uit de topwedstrijden gedonderd ben. Eerder dan ik had verwacht, omdat ik allerlei narigheid had aan mijn benen waar ik pas onlangs opera tief aan geholpen ben, maar de si tuatie ligt er nou eenmaal. Toen ik nog aan topwedstrijden en toer nooien meedeed, was het niet zo erg dat ik in mijn club een wat minder niveau tegenkwam, nu ik dat niet meer had wilde ik weg Want ik wens de ontwikkeling van het damspel toch wel te blijven volgen, vandaar dat ik over wilde naar RDG, waar tenslotte Sijbrands training geeft." Er ging echter iets fout met de for maliteiten. Tijdens een duel dat RDG op uitnodiging speelde, vulde Bronstring op 4 juni een over schrijvingsformulier in. Hem over handigd door de toenmalige Haagse coach Leo Springer (in middels is dat Ivens), die ook voor de verzending van het papier zou zorgdragen. Een voorval waarvan de gehele damwereld op de hoogte kwam, omdat Bronstring tijdens dat duel de enige nederlaag voor de Hagenaars leed, hetgeen als pikant detail werd vermeld in het juni- nummer van het bondsblad. Met daarbij de mededeling dat Bron- EVERT BRONSTRING string in het nieuwe seizoen voor RDG zou gaari spelen. Zover kwam het echter (nog) niet.( Hoewel Springer bij hoog en bij laag volhield de bescheiden op 11 juni te hebben gepost (royaal voor de 30ste waarop de overschrij- vingstermyn sloot) arriveerde de bewuste enveloppe pas op 21 juli! op het bondsbureau. Er zou wellicht nog niets aan de hand zijn geweest als niet op dat moment een derde "persooi?" een rol was gaan spelen. Bronstring beschuldigt een man genaamd De Kluiver. "Die deed wat free-lance werk op het bonds bureau en schreef (schrijft) tevens voor een krant. Maar deze heer De Kluiver heeft ook bemoeienis met de damclub Constant en Ton Sijb rands had van die club juist drie man naar RDG gelokt. Constant voelde zich dus leeggeplukt. Op de dag dat mijn overschrijvingsfor mulier op het bondsbureau ar riveerde was vriend De Kluiver daar aanwezig. Niet om de post te openen, neem ik aan, maar hij had er kennelijk toch notitie van geno men. Nog voordat de club en ik er van wisten had al in de krant en een •damperiodiek getaan dat ik niet voor RDG mocht spelen omdat ik de termijn was overschreden. Vanaf dat moment kon de bond het club-verhaal niet meer accepteren. Ook stom natuurlijk, maar RDG bleef maar volhouden dat zij er ook niks aan kon doen dat de Neder landse post zo langzaam was ge weest en de dambond kon dat ver haal niet meer aannemen zonder gezichtsverlies. Wat hadden ze moeten zeggen, als ik wel had ge speeld: "Ja, dat mag, want de PTT is zo langzaam geweest?" Dat kon natuurlijk niet met een en-, veloppe waarop een poststempel van de 21ste juli. Omdat de dam bond ook niets heeft aan een groot scheeps conflict, werd mijn over schrijving geweigerd, ook door de beroepscommissie. Die kwam ech ter wel zelf met een alternatief. Hèt licht in de duisternis, want nu heb ik er toch wel weer vertrouwen in. Ik hoop ook dat de dispensatie die nu is aangevraagd nog voor het weekeinde afkomt, maar gezien de snelheid waarmee het bondsappa- raat werkt, kan het best zijn dat ik voor de derde wedstrijd weer het bos in word gestuurd." Toch blijft de in zijn spel graag avonturierende Bronstring ook dan de Sijbrands-trainingen nauwgezet volgen. Gewoon om bij te blijven; om zijn kennis niet te laten "ver ouderen". Want één angstbeeld achtervolgt hem: "Als je tegen een jonge knaap de complicaties moet gaan vermijden. Ik heb het gezien aan Piet Roosenburg, toch de oud-wereldkampioen. In een lan- denwedstrijd tegen de Russen zag }e hem met dezelfde opening ko- rrien, als waarmee de Fransen tegen de Hollanders altijd beginnen. Zielig, gênant bijna. Vooral dat pes ten naderhand. Zo van "Piet wat wris dat nou toch voor een geweldig nitniwtje wat je daar neerzette?" Stel je voor dat ik dat ook naar mijn hocifd geslingerd moet krijgen. Niet bepaald een vrolijk perspectief. Nee hoor, ik pas ervoor om nu al tot het legioen van de oude knarren toe te trciden." Vandnar dat Bronstring (24) hoopt dat zijn dispensatie snel afkomt. "Als ik dat voor vrijdag hoor, spring ik een gat in de lucht." DEN HAAG - Op een wer kelijk miraculeuze wijze zijn Johan en Danny Cruyff in de nacht van maandag op dinsdag aan een aanslag ontkomen. 's Avonds om half tien meldde zich een naar nu pas bekend is, vee rtigjarige Nederlander bij de flat van de familie Cruyff in de Calle Los Caballeros in Bar celona. In vloeiend Spaans vroeg hij aan de huisbewaarder, die erop toeziet dat geen vreemde personen de lift in stappen, of hij een pakje bij het echtpaar Cruyff mocht afleve ren. De huisbewaarder die het niet vertrouwde belde Danny Cruyff, die de man even later via de huistelefoon te woord stond. Toen deze in vloeiend Neder lands Danny Cruyff ervan over tuigde dat hij iets belangrijks had af te geven, gaf zij de man toestemming naar boven te ko men. Met een pistool in de hand dreef hij Danny Cruyff de huiskamer in, waar Johan naar de tv zat te kijken. Hij sommeerde beiden op de grond te gaan liggen en vroeg om een touw. Daarmee wilde hij Johan vast binden. Cruyff die erg rustig bleef pro beerde een gesprek met de vreemdeling aan te knopen en toen dat lukte, kon zijn vrouw de huiskamer uitrennen en om hulp roepen. Buren van de fami lie Cruyff en de huisbewaarder konden de man toen overmees teren. Achteraf bleek dat het pistool niet geladen was. Over de motieven van deze aan slag wenste de Spaanse politie geen mededelingen te doen. Wel verklaarde zij dat de veertigja rige Nederlander geestelijk ge stoord was. Het echtpaar Cruyff heeft geen enkel letsel overgehouden van deze aanslag. In overleg met de politie heeft Barcelona besloten tot een strenge bewaking van huize-Cruyff over te gaan. aantal bange uurtjes kan Danny weer lachen. ALPHEN AAN DEN RIJN - speelde een De Nederlandse volleybal heren hebben wederom een 3-2 zege geboekt op het Poolse B-team. Plaats van handeling was gisteren de Rijnstreekhal in Alphen aan den Rijn waar de redelijk bezette tribunes een even spannende als kwalitatief magere volleybalpot kregen voorgeschoteld. Beide teams grossierden in fouten en hadden alle sets nodig om tot een beslissing te ko men. (15-9, 8-15, 11-15, 15-10 en 15-12.). rol bij het mislukken van de Nederlandse aanval. Opvallend was dat bijvoor beeld in de laatste set waarin Ne derland via 6-3 en 8-4 op een een voudige zege leek af te stevenen. Met het sterk blokkende Poolse drietal aan het net liep de Neder landse smash echter keer op keer vast, zodat Polen de achterstand om wist te buigen in een 9-8 voor sprong. Bij deze stand waren de minder sterke blokkers weer bij Polen aan het net gekomen en kon de Oranje-formatie het heft weer in eigen handen nemen om via 12-9 i matchwinst te De malaise manifesteerde zich bij Nederland vooral aan het net waar het blok ronduit onvoldoende was en in aanvallende zin te weinig werd gekozen voor de diagonaal en teveel voor blinde slagen in het Poolse blok. Daar zal een gebrek aan routine mee te maken hebben. Een speler als Kees Koomen bij voorbeeld. Een getalenteerde aan valler maar ook één, die voortdu rend moest worden bijgeladen door fout."Een hardsïaand °Polen vond zijn medespelers om zijn zelf- achter elkaar de gaten in de Neder- vertrouwen niet kwijt te raken. Poolse blok Maar ook het sterke Poolse blok van Malazek, Szczerbik en Lewicki tenslotte de set- grijpen: 15-12. Het leek aanvankelijk goed te gaan met Nederland. In de eerste set ontmoette de formatie van Jaap Korsloot geen noemenswaardige tegenstand van de Polen, die teveel steunden op de slagkracht Adamkiewicz. Hij zou later sterk terugvallen. Met sterke aanval lende troeven als Ruut de Wit en vooral Peter van Velsen, ook de sterkste blokker in het Neder landse kamp, kon Oranje het ini tiatief in eigen hand houden. In de tweede set ging het echter dieptepunt kwam. Te weinig korte set werd met 15-10 binnengehaald, combinaties, te weinig kijkwerk bij waarna ook de winst in de laatste het smashen: 15-11. set een feit werd: 15-12 en 3-2. Het was oude rot Geert Trompetter De Nederlandse dames toonden te- die aantoonde hoe belangrijk gen Polen nog eens aan dat het het routine is. Trompetter stuwde in de team aan zuiverheid, durf en slag- vierde set zijn team vanuit een 1-5 vaardigheid ontbreekt, achterstand naar een 8-8 gelijk. Dat Tegen een vrij vlak Polen was winst was het keerpunt, al werd Geert van zeker één set haalbaar geweest. Trompetter, die wat al te opvallend Het zestal drijft echter teveel op de ging protesteren tegen scheids- routine van de goed blokkende rechterlijke beslissingen, door Hélène Kat-Bexkens. In aanval- Korsloot wijselijk naar de kant ge- lend opzicht wordt te angstig ge haald. speeld met set-sups veelal ver van Voor Nederland waren de betere het net. De pass is nog te onzuiver, tijden echter weer aangebroken. De Polen won met 15-13,15-11 en 15-12. OOSTENDE - Groot worden gaat gepaard met vallen en opstaan. Dat heeft liet Nederlands basketbalteam gister avond met een flinke smak ervaren. De derby der lage landen werd met 107-86 verloren. Een vernederend verlies, want de Belgen mochten dan vechten voor hun laatste kans, dat Nederland zich in de tweede helft zo liet afslach ten had nooit mogen gebeuren. Verklaringen zijn er ook nauw elijks voor te geven, al werden ze na afloop naarstig gezocht. Dit Ne derlands basketbalteam maakte gisteravond een hele slechte beurt om er zal de komende dagen in Luik heel wat moeten gebeuren om deze smaad uit te wissen. Coach Janbroers mocht dan na afloop aanvoeren dat Nederland nog steeds in de race is voor de vijfde tot en met de achtste plaats, Jimmy Woudstra was dichter bij de waar heid toen hij stelde dat Nederland eigenlijk niet verdiende om als vierde te eindigen in deze poule. We hebben maar één goede wedstrijd gespeeld tot nu toe", stelde de blonde Nederlandse Amerikaan, die overigens al vrij snel in de tweede helft met vijf persoonlijke fouten het strijdperk moest verla ten, „en daar komen we dan toch nog verder mee". Toch begon ook de wedstrijd tegen de Belgen helemaal niet slecht. In de eerste helft werd er goed ge speeld, al was toen al te zien dat het in de verdediging niet erg klopte. Van daar dat Nederland wel 59 pun ten scoorde in de eerste helft, maar dat België er ook 52 kon laten note- We begonnen echt heel optimis tisch aan die tweede helft", aldus Janbroers. „Natuurlijk hadden we wel verwacht dat die Belgen nog een paar keer terug zouden komen, dat hadden ze tenslotte in de eerste helft ook al gedaan, maar dat de in eenstorting zo snel zou gaan, had ik en ook niemand van het team ver wacht". De ineenstorting kwam binnen twee minuten. En hoewel Janb roers toen in een time-out zijn spe lers verzocht toch vooral te vech ten, te verdedigen en niet te snel aan te vallen, ging alles daarna fout. In de verdediging worden grove fouten gemaakt en in de aanval werd binnen enkele seconden ge schoten, zonder dat de rebound aanwezig was. Fundamentele fou ten, die je toch niet verwacht van deze nationale ploeg. Waarom niet rustig de bal rondgespeeld tot de vrije man was gevonden? Tenslotte' had de hele ploeg in de eerste helft goed geschoten, dus vanwaar die haast? Vragen waar iedereen na afloop het antwoord op schuldig moest blijven. Toch onderschatting van de Belgen, van Joe Huisman bijvoorbeeld, die 30 punten bij el kaar scoorde, maar ook nauwelijks goed werd verdedigd? In het ach terhoofd de zekerheid dat ze zich toch wel zou plaatsen? „Ach, wel nee", aldus spelverdeler Jan Dek ker, „we wilden gewoon winnen, omdat dat goed voor het Neder lands basketbal is, we wilden juist ook van de Belgen winnen, omdat dat nu eenmaal een speciale wed strijd is. maar ja En ook hij deed er verder het zwijgen toe. Na afloop, maar toen was het al te laat, realiseerden de spelers zich wel degelijk dat ze het Nederlandse basketbal een bij zonder slechte dienst hadden be wezen. Juist in een periode dat basketbal alle aandacht krijgt in de media, komt een dergelijk forse nederlaag tegen de echt niet groots spelende Belgen bijzonder verve lend aan. Vandaar ook dat de Ne derlands kleedkamer na afloop ge ruime tijd gesloten bleef en er van achter die deur geen enkel geluid viel waar te nemen. Dat in tegenstelling tot het vertrek daarnaast, waar de Belgen hun ge luk niet op konden. „Wat heb ik je gezegd", glunderde de Belgische coach René Nol, „die ene nederlaag tegen Nederland vorig jaar was een vergissing. Wij blijven ze verslaan". Begrijpelijke woorden van een ge lukkige coach, die met tranen in de ogen alle gelukwensen in ont vangst namen. Tranen vloeiden er ook bij de Spanjaarden, die na de eerste helft nog alle hoop hadden dat Neder land hen alsnog in de race zou hou den, groot was ook bij hen de de ceptie na afloop. Nederland heeft nog twee mogelijkheden JAN JANBROERS smaad van deze dinsdagavond uit te wissen. Daarvoor moeten ze dan donderdag winnen van de Bulga ren en daarna zaterdag van de win naar van het duel Israël-België. De eindstand in de groep Oostende i: Tsjechsl. Joegoslavië Nederland Spanje Finland De eindstand L Italië Sowjet Unie Bulgarije Frankrijk Oostenrijk 5 5 0 10 441-382 5 4 1 9 492-425 5 2 3 7 451-456 5 2 3 7 435-470 5 2 3 7 420-437 5 0 5 5 398-467 groep Luik is als volgt 5 5 0 10 426-370 5 4 1 9 523-395 5 3 2 8 4<44-464 5 2 3 7 406-421 5 1 4 6 398-466 5 0 5 5 384-467. VOETBAL - Azing Griever, de doelman van FC Groningen, zal de komende weken niet beschikbaar zijn voor zijn club. Griever is na de hetze tegen hem door een aantal supporters vertrokken voor een korte vakantie om bij te komen. TENNIS - De als eerste geplaatste Brian Gottfried heeft gisteren tij dens de eerste ronde van het inter nationale tennistoernooi van Los Angeles zijn partij voor de eerste ronde gewonnen. Hij versloeg zijn landgenoot Tim Wilkinson zonder de al te veel moeite: 6-3. 6-3. Een klap voor Nederland, dat ook in de volgende set niet uit het

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13