Hoofdrol arbiter in tragi-komedie Arbeid adelt voor Ajax na de grote verzoendag Docherty: toch Derby County.. Muidér dè grote boosdoener bij Vitesse-Fevenoord MAANDAG 19 SEPTEMBER 1977 PAGINA- 9 SPORT SPORT I SPORT SPORT I SPORT SPORT SPORT SPORT Mumiumiui PSV-Amsterdam AJax-Eagles Sparta-VW Twente-Volendam Vitesse-Feyenoord Den Haag-N EC Utrecht-Roda JC Haarlem-Telstar AZ'67-NAC PSV NEC AZ'67 Sparta Twente Feyenoord FC WV Den Haag Roda JC Vitesse Utrecht Volendam NAC Haarlem Amsterdam Eagles Telstar 8 7 1 0 15 22-2 8 7 0 1 14 18-7 8 5 2 1 12 25-8 8 5 2 1 12 13-5 8 5 2 1 12 14-9 8 4 2 2 10 13-6 8 2 5 1 9 13-9 8 3 2 3 8 15-10 8 4 0 4 8 17-17 8 3 2 3 8 10-13 8 2 3 3 7 8-15 8 3 0 5 6 11-11 8 2 15 8 13 4 ilo ARNHEM - Twee afgekeurde doelpunten en twee straf schoppen. Het waren gisteren de ingrediënten voor een hoop rumoer op het zonnige Monnikenhuizen in Arnhem, waar Vitesse en Feyenoord de punten deelden: 2-2. De grote boosdoener in Arnhem was scheidsrechter Egbert Mulder uit Slochteren. Zowel in het Arnhemse als Rot terdamse kamp had men weinig goede woorden over voor de Drent. En terecht. Mulder maakte zich door onbegrijpe lijke beslissingen onmogelijk. Een kwartier voor het einde van een tot dat moment in feite zeer ma- 8-12 tige wedstrijd werd Mulder de hoofdpersoon van een tragi-o EERSTE DIVISIE Amersfoort-Wageningen Excelsior-Cambuur Dordrecht-Veendam PEC-Graafschap Vlaardingen-MW Groningen-Heracles Heerenveen-Eindhoven Willem II-Helmond Sp Fortuna SC-SW 1 3 4 5 3-13 die. Martin Vreysen, na de rust in de 2 0 6 4 7-25 plaats van een weifelende en zwak 1 1 6 3 9-21 spelende Van de Korput gekomen, 0 17 1 3-22 veroorzaakte ruim buiten het straf schopgebied een vrije trap. Charlie Bosveld, die het nemen van slimme balletjes nog steeds als geen ander beheerst, plaatste de bal naar de verste paal waar plotseling Hans Bleyenberg opdook. De spits van Vitesse werkte de bal met de hand *2, in het doel en terecht keurde Mul- der die treffer af. De Drentse arbiter haalde zich daarmee de gramschap van alle Vitessenaren op de hals. j~2 Want in het eerste bedrijf had Mul- «In ^er 'n een vrÜwe' identieke situatie ook een doelpunt van de thuisclub 2-1 afgekeurd. Dit keer echter omdat Bleyenberg in buitenspelpositie de bal achter Treytel had gewerkt. PEC MW Heerenveen Excelsior Fortuna Heracles Willem II Den Bosch Cambuur Wageningen Groningen Graafschap Vlaardingen Amersfoort Eindhoven SW Veendam Dordrecht Helmond Sport 8 5 2 1 12 17-7 7 4 3 0 11 13-3 7 5 1 1 11 12-4 8 3 5 0 11 13-4 7 4 2 1 10 10-4 8 3 4 1 10 8-7 7 3 2 2 8 8-7 7 3 2 2 8 10-10 7 3 13 7 10-11 7 2 3 2 7 7-6 8 3 14 7 14-11 8 3 14 7 9-14 8 14 3 6 7-12 8 2 2 4 6 5-10 8 2 2 4 6 7-13 8 2 2 4 6 9-16 7 13 3 5 7-12 8 0 3 5 3 8-14 8 0 3 5 3 5-14 Voordat het rumoer ontstond leek er voor Feyenoord geen vuiltje aan de lucht. Immers na acht minuten was Feyenoord op 0-1 gekomen. Stanley Brard, wat een aanwinst, bracht de bal op en vond op het middenveld de volkomen vrij staande Wim Jansen. Feyenoord's werkpaard gaf een schitterende dieptepass op Willy Kreuz en de Oostenrijker liet doelman Beukhof van Vitesse, die na afloop werd on derscheiden met de Tonnv van Leeuwentrofee voor de minst ge passeerde doelman in het betaalde .voetbal van het afgelopen seizoen, geen kans. Het angstige Vitesse, dat Kees Kist (AZ) 11 2. Henk van Leeuwen (Den Haag), Harry Lubse (PSV), Ray Clarke (Sparta), Lorenz Hilkes (VW) 7 SCHAKEN - Het interpolistoer- nooi, dat van 22 september tot 6 ok tober in Tilburg wordt gehouden, krijgt een nog sterkere bezetting. De Rus Razoebajew, die 2510 Elo- punten achter zijn staan, wordt vervangen door zijn landgenoot, oudwereldkampioen Smvslov (2595 punten). duidelijk beheerst werd door de zenuwen leek rijp voor een afstraf fing. Het was echter schijn. De thuisclub kwam terug en veroor zaakte onder aanvoering van Bos veld moeilijke momenten voor het Rotterdamse doel. De Arn hemmers waren echter veel te ge haast in de afwerking. Na bijna een half uur leek Bosveld met een ge meen draaiballetje toch succes te hebben. Bleyenberg, die de bal in het doel werkte, stond echter buitenspel. Brard zorgde kort voor het einde van de eerste helft dat Feyenoord toch met een voorsprong kon gaan rusten. Na een onoverzichtelijke si tuatie, zeilde de bal in de richting van het door Treytel verlaten doel. Brard redde echter voor de lijn met een omhaal. In het tweede bedrijf had Wim Jan sen de plaats van Van de Korput als laatste verdediger overgenomen. Daardoor raakte Feyenoord zijn belangrijkste steunpilaar op het middenveld kwijt. Vitesse drong steeds meer aan en Feyenoord had het in die periode bepaald niet ge makkelijk. Maar zoals dat meestal gebeurt, viel de treffer aan de an dere kant. Dat was in de 64e mi nuut. Clyde Best was op de mid denlijn neergelegd door Mulderij. Wim Jansen nam de vrije trap snel en stuurde de bal over de verbaasde Arnhemmers naar de snel doorge lopen Gerard van der Lem. De oud-Amsterdammer trok zich van de voor buitenspel appellerende Arnhemmers niets aan en pas seerde Beukhof: 0-2. Niet zo lang daarna trok Mulder de hoofdrol naar zich toe. Een volko men correcte sliding van Wim Jan sen, die de bal van de voeten van Gerdsen gleed, was voor Mulder aanleiding om naar de penaltystip te wijzen. Vanaf elf meter had Bos- heeft veld geen moeite. Vitesse voelde Eddy Treytel heeft scheids rechter Mulder gisteren toe gevoegd dat hij Feyenoord de premie had ontstolen. Treytel zei dat in een opwellingmaar het was natuurlijk wel te recht. Net zo terecht als het feit dat hij daarvoor het geel kreegwant zoiets kun je niet zeggen. Ik heb die woorden zelf ook wel eens gebruikt in een opwel ling,maar als je dat dan later gedrukt terugziet schrik je toch, want je wrijft zo'n man nogal wat aan. Dat het in dit geval terecht was, zal duide lijk zijn. Die Mulder was tenslotte totaal niet meer in staat te fluiten. Hij was vol ledig de kluts kwijt. Dat begon allemaal al in de eerste helft toen hij die eerste Vitessegoal had afgekeurd. Terecht, alweer, maar die jongens protesteerden hevig en hij kwam voor het eerst in moeilijkheden. Toen hij na rust na onze tweede goal op nieuw werd belaagd omdat man was totaal niet meer in staat te fluiten. Een kwalijke zaak, vooral om dat we zulke scheidsrechters met Feyenoord steeds vaker tegenkomen. Met het peil van het voetbal, is ook het peil van de arbitrage gezakt. Een kwalijke ontwikkelingdie de spelers geld kan gaan kosten. En dat niet alleen De scheidsrechterscommissie moet hier snel ingrijpen. het buitenspel geweest zou zijn (maar Van der Lem startte op eigen helft) raakte hij de kluts al kwijt. Dat werd nog erger toen hij voor een peloton spelers moest uit- sprinten nadat hij opnieuw, en weer terecht, een tweede Vi- tesse-doelpunt had afgekeurd. Bleyenberg gaf later zelf toe dat hij hands had gemaakt,maar die ploeg rook gewoon een kans om de scheidsrechter in de war te brengen. Dat lukte goed ookwant Midder was zo van slag dat hij zomaar twee strafschoppen weggaf. Het was maar goed dat hij daarna snel affloot, want de met de hulp van Mulder bleek dat inderdaad het geval. De thuisclub bleef drukken en Feyenoord had het niet gemak kelijk. Hendriks, ingevallen voor Zaayer, werd opgeschreven na een dispuut met de grensrechter en Mulder meende zes minuten voor tijd weer tot handelen te moeten overgaan toen Rijsbergen Hen driks neerlegde. Rijsbergen: „Er was niets aan de hand. Ik speelde gewoon de bal". De Rotterdamse voorstopper had het gelijk niet he lemaal aan zijn kant maar een pe nalty was voor dit vergrijp te zwaar. Toen Mulder floot maakte Hen driks vol vreugde het gebaar van „hoe heb ik dat versierd" naar het publiek. Bosveld belastte zich voor de tweede maal met de voltrekking van het vonnis. Daarmee kwam een stand op het bord, die de verhou dingen wel juist weergaf, al was de manier waarop dat gebeurde, weinig verheffend voor een verte genwoordiger van het Nederlandse scheidsrechterkorps. AMSTERDAM - Hoewel niemand van een herstel durfde spreken, staken de Ajacieden de overwin ningspremie na twee ach tereenvolgende nederlagen weer eens zelf op zak. Des te opmerkelijker omdat Go Ahead Eagles in de Water graafsmeer heel simpel een verrassend tweetje op het totoformulier had kunnen scoren. Minstens zeven of acht keer veerde manager Maaskant op in de veron derstelling dat er gejuicht zou kunnen worden. Even zoveel keer zakte hij echter weer teleurgesteld terug op zijn bankje, want Korver, Kristiansen en Van der Pas weigerden nog koppiger 'dan ezels om te doen waar voor ze worden betaald. Rond de 2-0-cJVerwinning, die Ajax warempel binnenhaalde, voerde voorts de Groninger arbiter Bouke Draaisma een dolle klucht op, waarom een ieder, uitgezonderd de spelers, naar hartelust heeft kun nen schateren. Nadat Ruud Geels de benen van Eagles-doelman En deman met zijn rechtervoet begon te bewerken, was Draaisma op zijn best. Het spel golfde al lang en breed weer verder, toen de Noord erling de spits van Ajax in het voor bijgaan toefluisterde „dat hij hem toch maar had gematst". Een stom- Noors Lilleströ'm overweegt stappen om verraad aan kaak te stellen LONDEN - De ene dag met de niet begrijpelijk veel kabaal binnengehaalde won- dertrainer van de kleine Noorse reuzendoder Lil- leström, op de andere de nieuw benoemde manager van de En gelse eerste divisie-club Derby County. Dit is de laatste ont wikkeling in de gerucht makende carriere van Tommy Docherty, de man die eind mei nog de koning te rijk was toen hij met zijn luikeels bejubelde Manchester United in Wem bley een ererondje liep, na het winnen van de grote Cup-fi nale tegen Liverpool. Maar vervolgens kwam hij na een reeks van ongewenste onthul lingen op straat te staan, leek Docherty voor de zoveelste keer in zijn loopbaan aan ge dwongen "emigratie" toe te zijn, maar is hij nu toch weer terug aan het roer van een grote Engelse club met moge lijkheden. De afgelopen woensdag zag Tommy Docherty temidden van hoogstopgewonden Noren hoe de bescheiden semi-profs van Lilleström het eens zo roemruchte Ajax een uiterst gevoelig voetballesje geven. Na afloop werd stevig gedron ken en hardop gemijmerd over de mogelijkheden van Lil leström. dat onder de be kwame leiding van "The Doe" ongetwijfeld gouden dagen te gemoet zou gaan. Want de grote voetbalspecialist Do cherty, die het dan toch maar had gepresteerd om Manches ter United uit de grauwe el lende van de tweede divisie naar de top van het Engelse voetbal terug te brengen, had duidelijk leesbaar zijn hand tekening gezet onder het voor het bescheiden Lilleström zeer opmerkelijke twee-jarig con tract, dat voorziet in ruim 100.000 srulden basisloon. Vrijdagmorgen nam Tommy Docherty met een hartelijk "tot spoedig ziens" afscheid van zijn enthousiaste Noorse broodheren, ogenschijnlijk met de bedoeling om in Enge land zijn laatste zaken te rege len alvorens bij Lilleström in dienst te treden. Zaterdag middag echter verscheen Tommy Docherty bij Derby County ter afronding van be sprekingen die, zoals nu is ge bleken, al een hele week aan de gang waren. En tekende hij opnieuw een verbintenis, dit maal voor drie jaar met Derby County gekende mogelijkheden. Dit is weer een kans uit duizenden", sprak "The Doe" voor de En gelse televisie. En toen hem ui teraard gevraagd werd hoe het dan nu met zijn Noorse werk gevers zat, antwoordde hij doodbedaard, dat hij Lil leström telefonisch op de hoogte had gesteld van zijn be sluit om liever bij Derby County in dienst te treden. Er kennelijk van uitgaande dat ze dat bij Lilleström toch niet konden horen. Want daar stond inmiddels de boel op z'n kop. En was alle vreugde over de verrassende overwinning op Ajax met een daverende klap teniet gedaan. De alge meen-secretaris van de Noorse club, Ivar Hoff, spreekt nu over ordinaire oplichterij als het gaat om het verraad van Tommy Docherty, die volgens hem Lilleström op schande lijke wijze heeft misbruikt om bij Derby County op de bok te klimmen. En daar ziet het zo op het oog ook inderdaad naar uit. Zijn ontslag bij United, waar hij van plan was om voor de rest van zijn carriere te blijven, was voor hem inder daad als een slag aangekomen. Een hele reeks van incidenten, zoals verregaande problemen met bepaalde spelers en vol gens de geruchten knoeierijen met kaartjes, culmineerden tenslotte in de onthulling dat Tommy Docherty zijn vrouw in de steek had gelaten voor de donkere wederhelft van Uni- ted's fysio-therapeut Laurie Brown. En ook dat hij daar voor van Laurie Brown een stevig pak slaag had gekregen. The Doe werd ontslagen en be sloot net ails eerder in zijn ge ruchtmakende loopbaan, zijn toevlucht weer tijdelijk te zoeken in het buitenland. Bij Lilleström maakte hij de zaak rond op het moment dat Derby County, na alle geruchten die daar eerder al de ronde over deden, tenslotte toch besloot de lastige Schot als redder in de nood aan te trekken. In Lilleström overweegt men nu of en welke stappen er ge nomen kunnen worden om het verrad van de gecontracteerde Docherty aan de kaak te stel len. De Schot zelf maakt zich daarover voorlopig niet in het minst druk. "Ze krijgen mij met geen stok meer naar Noorwegen. Let maar eens op: Ik zit hier in Derby bij een po tentieel sterke club, waarmee ik weer spoedig aan de weg zal timmeren". HAYE THOMAS verbaasde Geels: „Zegt Draaisma: ik had je vobr hetzelfde geld rood- kunnen geven". Het gezegde dat voetballers de scheidsrechter krijgen toegewezen, die kwalitatief het best met hen overeenkomt ging bij Ajax-Go Ahead op pijnlijke wijze op. To- maslav Ivic vermoeid: „Waar het in dit stadium om gaat is louter de uit slag, maar laten we het nu over leuke dingen hebben". Het zondarenbankje in De Meer was overigens gisteren meer dan vol. Want naast Notten, zetelde Jo- han Zuidema, terecht gepasseerd na zijn Noorse wanprestatie. En naast Zuidema kleumde Rob Ter voort. Hoewel Ivic lang staande hield dat hij Tervoort niet mocht passeren omdat hij zijn tweede doelman daarmee zeker mentaal zou knakken, ging de Joegoslaaf uiteindelijk toch overstag. En daarmee stond tegen de Eagles een mogelijk nog nerveuzer doelman onder de lat, die in tegenstelling tot Tervoort eerder fnee had, dat de Deventer-spitsen dermate verlegen waren dat ze zijn fouten niet durf den uitbuiten. Ivic: „Ik heb het ze beiden pas op zondagmorgen ge zegd. Dat had als voordeel dat De Jager tenminste in de nacht van za terdag op zondag heeft kunnen sla pen". De nieuwe doelman, Peter de Ja ger, maakte een snel Ajax-succes mee. Na de grote verzoendag had De Jager als pre dat er collega's voor hem stonden, die allen bereid waren om veel werk te verrichten. De secondenwijzer was dan ook nog geen twee keer rond geweest, toen Willem Suurbier aantoonde dat hij alle kritiek ten spijt wel de gelijk nog altijd een gevaarlijk op- GEWICHTHEFFEN - Olympisch kampioen Alexander Woronin heeft zaterdag in Stuttgart nieuw wereldrecord gevestigd. De 26-jarige Rus bracht op de twee on derdelen stoten en trekken in het vlieggewicht 247'/a kilo omhoog, een verbetering van het oude re cord met 2llt kilo. Geels kopt 1-0 i r Ajax i komende back kan zijn. Net wilde Go Ahead-doelman Endeman op de voorzet zijn flair weer eens ten toon spreiden, toen het hoofd van Geels vervaarlijk dicht bij hem op doemde: 1-0. Alle mogelijkheden, die Go Ahead Eagles vervolgens onbenut liet zou twee pagina's beslaan en daarom volstaan we met de opmerking dat trainer Wiel Coerver er als hart patiënt verstandig aan deed om thuis te blijven. Ook al omdat het scheidsrechter Draaisma ontging hoe Ruud Geels de verdienstelijk spelende libero Teun Kist omver gooide om vervolgens een voorzet van Schoenaker keurig achter En deman te koppen: 2-0. De Deventer aanvoerder Kees van Kooten wond zich er zo over op, dat hij in wanhoop het Rotterdamse beeld van Zadkine begon te imite ren en zelfs arbiter Draaisma ging dat te ver. Officiële waarschuwing dus, evenals in het tweede, doelpuntloze, bedrijf voor Wim Suurbier. In die periode keurde Draaisma een geldig doelpunt van Geels af, die toch al zo'n pech had omdat de lat een van zijn fameuze- kopballen tegenhield. ADVERTENTIE DE LAAGSTE PRIJS EN NOG 10% KORTING op al uw verenigings- kleding en schoenen voor elke sport. Lange Mare 104, Leiden, tel. 123827 I

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9