Dajan pendelt tussen YS en Europa G n H ia Italiaanse minister treedt af Vermoedelijk nieuw teken van leven Ethiopië zet alles op alles concerten CHOLERA-EPIDEMIE BREIDT ZICH UIT Linksradicalen in Frankrijk willen praten Israëlische minister maakt show van reis winkelcentrum in de hoftuin reductiebon MAANDAG 19 SEPTEMBER 1977 ADDIS ABEBA (DPA) - In een reeks oproepen heeft het Ethiopi sche militaire bewind in het week einde alle oudgedienden en li chamelijke nog gezonde mannen tot zestig jaar gelast, zich be schikbaar te stellen voor de Strijd aan het blijkbaar zwaar bedreigde front in het zuid-oosten van het land. Het front in Oost-Ethiopië, dat reeds ver is opgeschoven, schijnt door de oprukkende guerrilla-eenheden van het „West- somalische Bevrijdingsfront" nog verder opgeschoven te zijn. De stad Jijiga, naast Dire Dawa en Harrar een van de laatste nog over gebleven strategisch belangrijke bolwerken der Ethiopiërs in het noorden van Ogaden, schijnt door de.Somaliërs veroverd te zijn. Over de jongste situatie kon gisteren echter geen duidelijkheid verkre gen worden. Radio Addis Abeba heeft de bur gerbevolking van de drie steden opgewekt, zich met alle middelen „zelfs stokken en stenen" tegen de oprukkende Somalische troepen te Maar Somalië blijft ontkennen, dat geregelde troepen aan de woestijn-oorlog in Ogaden mee doen. Met strijdmuziek en leuzen als „Ethiopiës bestaan is in gevaar", „het revolutionaire moederland bloedt overal" en „alles voor het slagveld" mobiliseert radio Addis Abeba sinds het weekeinde de on geveer 30 miljoen zielen tellende bevolking van Ethiopië. Op het oude vliegveld aan de rand van de Ethiopische hoofdstad zijn honderden gevorderde voertuigen van allerlei aard verzameld. Zij die nen voor het vervoer van oorlogs materiaal en vrijwilligers naar het front in Ogaden. Uit betrouwbare bron in Mogadis- joe verluidt, dat men zich in Soma lische regeringskringen grote zor gen maakt over een eventueel te gen-offensief van de Ethiopiërs met pas aangekomen hoogst moderne Sowjet-wapens. Maar de Sowjets moeten de Ethiopiërs nog opleiden in het gebruik van deze wapens, hetgeen enige tijd zal vergen. Het Ethiopische staatshoofd, kolo nel Mengistoe Haile Marima, heeft gisteren ontkend dat de stad Jijiga is gevallen. Wel gaf hij toe dat er hevige gevechten gaande zijn in Ogaden. Volgens het Ethiopische pers bureau hebben al tienduizenden Ethiopiërs zich aangemeld, nadat de regering alle „weerbare Ethiopiërs" had opgeroepen voor de strijd. Ethiopië, met een bevol king van zo'n 30 miljoen, wil ken nelijk nu zijn numerieke overwicht in de schaal werpen om het dun bevolkte Somalië (drie en half mil joen inwoners) af te weren. Een groot aantal Ethiopische gevangenen die door het Eri- trese Bevrijdingsfront krijgs gevangenen werden gemaakt in het noorden van Ethiopië. In het zuiden en oosten van Ethiopië strijdt het Westsomalisch be vrijdingsfront". Ethiopië zet nu alle beschikbare strijders in om het hoofd boven water te hou den. ADVERTENTIE JERUZALEM (SP) - In een waas van geheimzin nigheid is de Israëlische minister van buiten landse zaken Mosje Dajan gisterochtend voor de tweede keer binnen drie dagen voor besprekin gen met president Carter en minister van buiten landse zaken Vance naar de Verenigde Staten vertrokken. Dajan was eind vorige week op doorreis naar New York twee da gen in Brussel, waar hij joodse leiders, zijn Belgische collega Si- monet en de NAVO-commandant in Europa, generaal Haig ont moette. In plaats van zijn reis vol gens plan voort te zetten keerde Dayan zaterdagavond volkomen onverwachts via Parijs in Israël te rug, om de volgende ochtend via Zürich alsnog naar New York te vliegen. Tijdens zijn tien uur du rend verblijf in Israël voerde minis ter Dajan gedurende een uur over leg met premier Begin in diens ambtswoning in Jeruzalem. Amin bestrijdt geslachtsziekte NAIROBI (Reuter) - President Idi Amin van Oeganda heeft bepaald dat een ieder die een geslachtsziekte verspreidt of weigert daartegen behandeld te worden, een gevangenisstraf van maximaal zes maanden en een boete van maximaal 560 gulden kan krijgen. Volgens radio-Oeganda mach tigt het decreet van Amin de artsen en stamhoofden iemand die ervan verdacht wordt aan een geslachtsziekte te lijden, te laten onderzoeken en behan delen. Geruchten Het geheimzinnige stunt- en vliegwerk van Dajan heeft in Israël een stroom geruchten losgemaakt, waarop meestal onwetende rege- ringswoorvoerders geen com mentaar wilden leveren. Volgens Begin had de terugkomst van Da jan helemaal niets met de verslech terende toestand in Zuid-Libanon te maken. Na het wekelijkse kabi netsberaad zei de Israëlische pre mier te hopen dat de ontwikkelin gen rond het Europese bezoek van Dajan de politieke gesprekken in New York niet negatief zullen beïnvloeden. De speculaties rond het oponthoud van Dajan in Brus sel en Parijs hebben betrekking op eventuele ontmoetingen met Rus sische, Afrikaanse of Arabische staatslieden, terwijl tevens niet wordt uitgesloten dat Dajan zijn kennis over de politieke of veilig heidstoestand in het Midden-Oos ten in ëen van de Westeuropese hoofdsteden heeft verrijkt. Dajan zou bijvoorbeeld in Europa lucht gekregen kunnen hebben van nieuwe politieke voorstellen waar over hij met Begin wilde beraad slagen, teneinde de Israëlische tac tiek voor het Midden-Oosten- overleg in Washington en New York aan te passen. Overdreven In Jeruzalem overheerst echter de indruk dat Dajan door op eigen ini tiatief naar Israël terug te keren, een overdreven dramatisering aan de feitelijk minder zwaarwegende ontwikkelingen heeft gegeven, die dit showelement niet rechtvaardi gen. Met deze geheime diplomatie probeert Dajan volgens deze rede nering zich de populaire stijl van ex-minister Kissinger aan te meten. Palestijnse staat De Amerikaanse president Jimmy Carter geeft de voorkeur aan de vestiging van een „Palestijnse staat", die met Jordanië verbonden is. „Ik heb nooit een onafhankelijk Palestijns land bepleit", aldus Car ter in een gesprek met journalisten, waarvan de tekst gisteren werd vrijgegeven. In maart jl. werd Carter de eerste Amerikaanse president die zich uitsprak voor een „thuisland" voor de Palestijnse vluchtelingen die „zoveel jaren hebben geleden". Na zijn ontmoeting met de Syrische president Assad in Genève, in mei jl., zei Carter opnieuw: „Er moet een oplossing komen voor het Pa lestijnse vraagstuk, en een thuis land voor de Palestijnen". Vorige week maakte het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken bekend dat Washington deelne ming van een Palestijnse delegatie aan de Geneefse conferentie van essentieel belang acht, wil men een vredesakkoord bereiken. Dat standpunt staat lijnrecht tegenover dat van de Israëlische regering-Be gin. De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Mosje Dajan verlaat het huis van premier Begin na een uur met hem te hebben overlegd. Kort daarop vertrok hij weer via Zürich naar Washington. Ontvoering in West-Duitsland BONN (Reuter/DPA/AFP) - De Westduitse regering heeft gisteren opnieuw een aanwijzing ontvangen dat de ontvoerde industrieel Hanns-Martin Schleyer nog in leven is, zo is uit welinge lichte kringen vernomen. Officieel zijn in Bonn geen mededelingen gedaan over de ontvoeringszaak. Het is niet bekend in welke vorm een teken van leven van Schleyer zou zijn ontvan gen. De Zwitserse jurist Denis Payot, die als tussenpersoon tussen de Westduitse regering en de ontvoer ders optreedt, bewaarde gisteren het stilzwijgen over de stand van zaken. Verscheidene Westduitse kranten hebben gisteren gemeld dat acht van de elf leden van de RAF (Rote Armee Fraktion) wier vrijlating door het commando-Siegfried Hausner wordt geeist in ruil voor de in vrijheidsstelling van werkge versvoorzitter Hanns-Martin Schleyer, akkoord zouden zijn ge gaan met de door dit commando gestelde voorwaarden. Deze acht zouden de Westduitse autoriteiten verzocht hebben bijeen te mogen komen om samen de voorwaarden voor hun vertrek uit de Bonds republiek vast te stellen. Drie van de elf zouden echter geëist hebben dat de bondsregering hun elk 200.000 mark geeft en dat zij uit gewezen worden naar een land van hun keuze. Deze drie zouden voorts de terreur de rug willen toekeren. De kranten zeggen dat alle landen die door de terroristen als land van bestemming zijn genoemd - Zuid- Jemen, Algerije, Libië, Soedan en Zweden - de elf leden van de RAF niet willen hebben. Alternatief In verband hiermee bracht "Bild Zeitung" op de eerste pagina een artikel onder de kop: "Bonn tot uitwisseling bereid". De doorgaans goedingelichte krant zegt: "Alles duidt erop dat Bonn het verschrik kelijke alternatief van de despe rado's aanvaardt. Het bliksembe zoek van minister van staat Wi- schnewski aan Algerije lijkt dit ook te bevestigen. Maar men kan zich vergissen. De stappen van de West duitse regering passen in het kader van een optreden dat er kennelijk cp gericht is de terroristen ervan te overtuigen dat hun actie geen kans van slagen heeft. Want als geen en kel land bereid is deze "moorde naars" asiel te verlenen, dan bete kent dit een grote overwinning in de strijd tegen de terreur". In een advertentie in de linkslibe- rale "Frankfurter Rundschau" OPGELET ZIH RIJNSBURG EN OMGEVING: „NOG 3 NACHTJES SLAPEN!" PARIJS (AFP) - Robert Fabre, voorzitter van de Franse beweging van linksradicalen (MRG) heeft zaterdag in Avignon gezegd, dat zijn beweging bereid is onverwijld de onderhandelingen te hervatten met de Franse communistische en socialistische partij, die woensdag afgebroken werden, teneinde te komen tot aanpassing van het gemeenschappelijke linkse program. Volgens Fabre zijn de onderhandelingen overigens niet verbroken maar opgeschort en is er geen sprake van geweest, dat de linksradi calen zich bij de "presidentiële meerderheid" willen scharen. Vóór de verklaring van Fabre werd zaterdag een communiqué gepu bliceerd van de secretaris van de Franse Communistische Partij, Fiterman, volgens hetwelk de leiders van de Communistische Partij (PCF) en die van de MRG vrijdag bijeengekomen zijn om te onder handelen over hervatten van het topoverleg tussen de drie linkse partijen. Fiterman voegt eraan toe, dat hij "uitermate verontrust" is over het feif, dat de linksradicalen niet geantwoord hebben op com munistische voorstellen, het topoverleg na vandaag te hervatten. Pierre Beregovoy, secretaris van de Franse Socialistische Partij, heeft er zaterdag aan herinnerd, dat het dagelijks bestuur van de partij vandaag bijeen zal komen. ADVERTENTIE hebben 123 hoogleraren en 54 we tenschappelijke medewerkers aan Westduitse universiteiten en hoge scholen zaterdag de terreurdaden in de afgelopen periode en de ont voering van werkgeversvoorzitter Hanns-Martin Schleyer veroor deeld. De voorzitter van de Westduitse bondsdag, Karl Carstens, acht een discussie over herinvoering van de doodstraf gewettigd, maar hij vindt dat die discussie op dit ogenblik niet gevoerd moet worden Per soonlijk is hij ervan overtuigd dat tegenstanders van de doodstraf over de sterkste argumenten be schikken. In een dagblad-interview zei Carstens dat een zo principiële kwestie zeker niet uitsluitend in samenhang met de recente terreu raanslagen moet worden bezien. Voor- en tegenstanders van de doodstraf beschikken beide over ernstige argumenten, aldus de bondsdagvoorzitter. Hij meent dat de terreuraanslagen de Duitse bondsrepubliek niet in gevaar brengen. Maar wel heeft de staat in de krachtmeting met het terrorisme veel zwakheden ge toond. Meer dan tot dusver moeten de mogelijkheden van de rechts staat worden uitgeput. Als voor beeld van zwakte noemde hij de lange duur van de processen tegen terroristen, die soms jaren in beslag nemen. kom naar een prom een belevenis die u niet mag missen Het Gewestelijk Orkest Dirigent: Heinz Friesen met medewerking van Conny Stuart Thijs van Leer "V JulesdeCorte Trio Louis van Dijk Leiden Katwijk De netto-opbrengst v Aanvang: 20.15 ui Zaal open: 19.30 u Rabobank G3 INTERPOLIS C9 «go rordt u aangeboden door de en geeft recht op een reductie n 2.50 per toegangsbewijs van 11 Leidsch Dagblad Kaartverkoop bij de kanto mede bij de kantoren van ROME (Reuter) - President Giovanni Leone van Italië heeft gis teren het ontslag aanvaard van mi nister van Defensie Vito Lattanzio (foto), die het doelwit van veel kri tiek is geweest vanwege de ont snapping van de Duitse oorlogs misdadiger Herbert Kappler uit het militair ziekenhuis in Rome, vorige maand. Lattanzio is tegelijkertijd benoemd tot minister van Vervoer, en minister ad-interim van Koop vaardij. Zijn voorganger op het de partement van vervoer, Attilo Ruf- fino, wordt nu minister van Defen sie. aldus de presidentiële be kendmaking LONDEN (Reuter) - In Bangladesj zijn zeker 25 mensen overleden aan cholera. In het Midden-Oosten daarentegen lijkt de cholera op de terugtocht. In Bangladesj is op vier plaatsen cholera geconstateerd. Het ergst heerst de ziekte in Chandpoer waar het drinkwater door overstromingen is veront reinigd. De presidentiële adviseur voor gezondheidszaken, Moham med Ibrahim, zei dat in samen werking met de wereldgezond heidsorganisatie een massale cam pagne is begonnen om de ziekte binnen de perken te houden. Een dagblad in Teheran meldt dat in Iran nog 15 mensen zijn overle den aan cholera, in drie dorpen in de omgeving van de noordwes telijke stad Zanjan. Het totaal aan tal choleraslachtoffers in Iran zou daarmee op 21 komen. In Turkije zijn zes mensen overle den aan wat officieel een "acute in gewandsinfectie" wordt genoemd. Veertien mensen worden voor de zelfde ziekte behandeld. De Turkse regering ontkent dat er cholera heerst in het land. In Jordanië zijn gisteren 14 i gevallen van cholera gemeld. In Jordanië en Syrië (waar 71 mensen overleden aan cholera) zijn maatre gelen getroffen om de ziekte te be strijden door verbetering van de hygiënische voorzieningen. Syrië heeft gisteren 54 nieuwe ge vallen van cholera gemeld, het hoogste aantal sinds ruim een week. Er zijn geen nieuwe sterf- gevallenj»emeld. Libië gaat al zijn burgers inenten tegen cholera. Syrië heeft verklaard dat pelgrims voor Mekka moeten beschikken over een inentingskaart tegen cho lera. Als blijkt dat cholera voor komt onder de pelgrims in Saoedi-Arabië zullen ze bij terug keer in quarantaine worden ge plaatst. Israëlische autoriteiten hebben vier bewoners van de bezette wes telijke oever van de Jordaan op het vermoeden dat zij aan cholera lijden in een ziekenhuis laten op- Tot dusver had Israël drie gevallen van cholera, alle op de westelijke oever, gemeld. In de noordfilippijnse provincie Benguet zijn de afgelopen dagen minstens zeven mensen gestorven aan de gevolgen van cholera. Voorts zijn 15 mensen in het ziekenhuis opgenomen die symp tomen van de ziekte vertonen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7