Vijf kamprecord van Nadesja Tkatsjenko Nieuwe vleugel Klein Matilo" Engels ontbijt verdwijnt Zelf gebakken Korting Over de grens Wijnboek Andere tubes Duitsers zetten namaak boeken Middelburg kampioen in 350 cc Leids Haringpleintje Liever nassi dan boerenkool - Brochure Limburg op z'n breedst MAANDAG 19 SEPTEMBER 1977 GILZE RIJEN - Als Jack Middel- burg volgende week in Maastricht de races in de 500 en 750 Cc klasse wint mag de coureur uit het West- land zich drievoudig kampioen van Nederland bij het motorracen noemen. Gisteren behaalde Jum ping Jack zijn eerste titel, in de 350 cc klasse. Maar mogelijk legde hij de basis voor meer roem en eer, want in Gilze Rijen won hij ook in de zwaardere klassen. Grote con current Wil Hartog, tot dan toe leider in de halve liter klasse kon zich door machinepech niet klasse ren en Middelburg maakte daar dankbaar gebruik van. Het wordt volgende week in Maastricht in elk geval een uiterst spannende aan gelegenheid. Dat geldt dan uitsluitend voor de 500 cc klasse en de zijspannen, want de resterende lauwerkransen konden gisteren in Gilze Rijen al voor de dag gehaald worden. Juup Bosman pakte zijn welverdiende ti tel in de lichtste klasse, Theo van Geffen nam de kroon over van Henk van Kessel in de 125 cc klasse en Kees van der Kruys greep hét kampioenschap in de 250 cc. Gerard Rond is gisteren in St. Anthonis Nederlands kampioen motorcross in de 250 cc klasse ge worden. Rond won beide manches. Arie Luijkendijk is gisteren op Silverstone met zijn Lola eerste geworden in de Super Vee race, meetellend voor het Europees kampioenschap. De Nederlander staat tweede in het klassement. Tijdens de Formule Ford race van de Trophy of the Dunes is een ernstig ongeluk gebeurd waarbij acht wagens betrokken waren en twee coureurs gewond raakten. Op het rechte stuk kwamen de wagens van Boekenkamp en Van Dedem met elkaar in botsing. Een aantal andere coureurs kon hen niet meer ontwijken en reed met volle snel heid op de wrakken in. Van Kem pen moest uitgezaagd worden en samen met Leo Steenbergen naar het ziekenhuis worden vervoerd. Daar werden respectievelijk een gebroken been, een hersen schudding en shockverschijnselen geconstateerd. BOKSEN - In Philadelphia heeft de Panamees Duran zijn wereld titel in het lichtgewicht behouden. Hij versloeg de Portoricaan Viruet op punten. De Argentijn Galindez zijn wereldtitel behield in het halfzwaargewicht door de Mexicaan Lopez ook op punten te verslaan. WARSCHAU - De Sovjet- Unie is winnaar geworden van de Europese bekers voor meerkampers. Zowel bij de heren (tienkamp) als bij de dames (vijfkamp) toonden de Russische atle ten zich de sterksten. Bij de dames eindigde Nederland als vijfde. De Russin Na desja Tkatsjenko verbe terde het wereldrecord vijf kamp met 16 punten en bracht het op 4839 punten. De Westduitse Eva Wilms, die we gens een aanval van angina verstek moest laten gaan, was de houdster van het rekord met een totaal van 4823 punten. Driemaal had de 29-ja- rige Russische atlete Tkatsjenko (1.66 m en 75 kilo zwaar) dit seizoen reeds een totaal gescoord tussen de 4600 en 4700 punten. De laatste maal reikte zij in de strijd tegen de Verenigde Staten in Bloomington tot 4666 punten, maar ditmaal slaagde zij glorieus. Haar gede- taillleerde score was: 100 meter horden 13.39, kogelstoten 15,93 me ter, hoogspringen 1,80 meter, ver springen 6,49 meter, 800 meter 2.10.62. Uitslagen: Heren: 1. Aleksander Grebenjoek (Sov) 8252 punten (10,9, 7,08 m., 15,09 m., 1,98 m., 48,63, 14,32, 44,72 m„ 4,40 m„ 73,04 m., 4,33,3); 2. Rainer Pottel (Odl) 8096 punten (10.96, 7.59, 14.76, 1.95, 48.32, 14.84, 39.52, 4.90, 56.08, 4.29.7); 3. Guido Kratschmer (Wdl) 8088 (10.9, 7.66, 14.99, 1.86, 49.34, 14.43, 45.74, 4.40, 57, 4.27,1). Dames: 1. Nadesja Tkatsjenko (Sov) 4839 punten nieuw wereld record (13,49, 15.93 m, 1.80 m, 6.49 m, 2.10.62); 2. Soja Spassovsjods- kaja (Sov.) 4777 (13.57, 14.07, 1.72, 6.03, 2.15,7); 3. Valentina Dimitrova (Buil) 4323 (14.23, 15.24, 1.69, 6.09, 2.17,1) Landenklassement tienkamp: 1. Sovjet-Unie 24.303 punten, 2. West-Duitsland 24.049 punten, 3. Oost-Duitsland 23.928. Dames: 1. Sovjet-Unie 13.708 pun ten, 2. West-Duitsland 12.835, 3. Frankrijk 12.277, 5. Nederland 12.139. La Callas wordt in Parijs gecremeerd PARIJS (AFP) - Conform haar laatste wil, zal de vrijdag overleden operazangeres Maria Callas tijdens een intieme plechtigheid worden gecremeerd op het Parijse kerkhof Père Lachaise. Dit is zaterdag mee gedeeld door vrienden van de ge storven diva. De plechtigheid zal morgenavond of woensdagavond plaatsvinden na een dienst in de Grieks-orthodoxe kerk te Parijs. Men deelde niet mee waar Callas' as zal worden bijgezet. Pronk vreest voor verlies ministerspost HILVERSUM (SP) - Minister Jan Pronk is bang, dat de PvdA bij de kabinetsformatie de post van ontwikkelingssa menwerking „verspeelt" aan het CDA en dat hij niet terug keert als minister voor ont wikkelingssamenwerking. Dit was de ondertoon van en kele uitlatingen van de minis ter in het VARA-radioprog- ramma In de rooie haan. Pronk zei, dat hij in een vol gend kabinet „graag terug keert", maar dat het belang rijker is dat de PvdA bij de ze telverdeling de post ontwik kelingssamenwerking in de wacht sleept. Pronk vond overigens, dat de PvdA gezien de verkiezings uitslag één minister meer in het nieuwe kabinet moet heb ben dan het CDA. Dit is de enige mogelijkheid om een consequent progressief beleid te kunnen voeren, zei Pronk. De wethouders Tesselaar (links) en Waal openen de nieuwe vleugel i Klein Matilo, in gezelschap van voorzitter P. van Dijk (rechts) van Stichting Meerburg. LEIDEN - Broederlijk stapten de wethouders Tesselaar en Waal gis termiddag door een papieren wand en openden daarmee de nieuwe vleugel van clubhuis Klein Matilo. Een gebeurtenis, die aanleiding was tot een feest in de wijk Meer burg, het gebied tussen Hoge Rijndijk, Roomburgerweg en Be sjeslaan. 's Middags namen vele wijkbewo ners deel aan een autopuzzeltocht. Aan het slot daarvan verzamelden alle auto's zich bij de Castellum- weg, waarna ze in gezelschap van muziekband Concordia een feeste lijke optocht naar het clubhuis op de hoek van de Zaanstraat en Wierickestraat togen. De nieuwe houten vleugel is door de Stichting Meerburg uit eigen middelen betaald. Dat was finan cieel haalbaar en niet het stenen club- en buurthuis dat Meerburg eigenlijk zou moeten hebben. Wet houder Tesselaar wees daar op, evenals voorzitter P. van Dijk van de Stichting Meerburg. De wens van een stenen clubhuis te hebben bleef ook gisteren overeind staan; aanleiding om 's avonds in het houten gebouw feest te vieren was er ncchthans genoeg. .S-ünds gisteren heeft Leiden een Haringpleintje. Het is de - altijd toegankelijke - binnenplaats van de pastorie naast de Lode- wijkskerk aan het Steenschuur. Oud-deken Haring, ter ere van wie de "patio" deze naam kreeg, onthulde het bordje na een fees telijke dienst in de vijf eeuwen oude Lodewijkskerk. Voor de herdenking van het 500-jarige bestaan kwam de pauselijke nuntius, mgr. John Gordon, naar Leiden. Met de oud-pastoors Haring en Saers en pastoor Vreeburg droeg hij een pontificale hoogmis op. Het eigen zangkoor kreeg verster king uit Roelofarendsveen voor een uitvoering van de Krö- nungmesse van Mozart. De bis schop van Rotterdam mgr. Si- monis, woonde gisteravond het danklof bij. Over de lotgevallen van de Lo- dewykskerk komt binnenkort een gedenkboek van de pers. Pastoor Vreeburg kreeg giste ren al een voorlopig exemplaar. Ook kreeg de pastoor voor het Haringpleintje een lantaarn aangeboden, afkomstig uit Veere. Het traditionele Engelse ontbijt (diverse dranken, gebakken eieren met bacon, „porridge", worstjes, enzovoort) raakt in de versukkeling. Het vak blad Horeca meldt dat al heel wat Engelse hotels zijn overgeschakeld op zelfbedieningssysternen, waarin alleen nog maar het veel eenvoudiger ontbijt van het Europese vasteland is te krijgen. Boterhammen met jam en een plakje vleeswaar of kaas, zogezegd. De bereiding van de traditionele Engelse morgenhap is hun te duur geworden. Je kunt hem nog wel spe ciaal bestellen, maar dan moet je ook speciaal betalen. Dat wil zeggen, ongeveer zes gulden extra. De Parijse banketbakker Pierre Poilane bakt taarten, die er niet zo perfekt uitzien als je zou verwachten van een produkt, gemaakt door een beroeps bakker. Toch is er veel vraag naar en bij Poilane staan ze dan ook gewoon op zijn dagelijks produktieprogramma. En wie zijn de klanten die zo gek zijn op een „mislukte" taart? Dat zijn de vrouwen, die zoiets willen voor zetten aan familie en vrienden met het verhaal, dat ze de taart zelf gebak ken hebbenZo n „zelf gebakken" lekkernij mag er natuurlijk niet al te volmaakt uitzien, want dan zou niemand de gastvrouw geloven, aldus iy Nu, voorlichtingsblad voor de land- en tuinbouw. -«•■» Als een adverteerder het woord korting in zijn reclame gebruikt, dan moet duidelijk zijn dat het gaat om een tijdelijke incidentele prijsverlaging. Gebruikt hij het woord korting voor een blijvende prijsverlaging dan maakt de adverteerder zich schuldig aan misleiding. Tot die uitspraak is, volgens het reclamevakblad Adformatie, de Reclame codecommissie gekomen na een klacht tegen een adverteerder. Driekwart van de Nederlandse gezinnen eet regelmatig Chinese of Indis che gerechten, zo is uit een marktonderzoek gebleken. Het is zelfs zo dat nasi. bami en saté in Nederland vaker worden gegeten dan de vanouds bekende gerechten als boerenkool met worst en hutspot. Door jongeren wordt nog vaker Oosters gegeten, zo bewijst het onderzoek. Negen van de tien jonge gezinnen eet regelmatig Chinees of Indisch. Zwitsers en Nederlanders trekken graag over de grens. Uit een recent onderzoek bleek dat meer dan de helft van de Zwitsers en ruim eenderde van de Nederlanders hun laatste vakantie in het buitenland doorbrachten. Bij de Duitsers en Belgen was dat iets minder dan eenderde. Slechts ruim twee van elke tien Denen zoekt het in het buitenland tijdens vakanties en van de Oostenrijkers zijn er zelfs geen twee op de tien te vinden die met vakantip naar het buitenland gaan. Fransen zijn ook echte thuisblijvers (slechts 14 procent zoekt het over de grens), maar vooral de Britten zijn dat nog erger. Slechts een op de tien gaat naar het buitenland voor vakantie. Vooral veel met bont, leer en :suède werd verwerkt in tal van Italiaanse mode ont werpers. Bij de jassen waren opmerkelijk veel capemo dellen. Dat samen met laar zen, waar de pantalons in verdwenen deed de manne quins eruit zien als ge laarsde katten. Voor de avond werd er veel fluweel en zijde gebruikt. Een mannequin in een kórt glanzend jasje afgezet met bont en met een hoed met struisveren. Wie een ..wijnaandeel" koopt krijgt van ons tegen gereduceerde prijs het boek ..Bordeaux et ses vins", beloofde de Tilburgse wijnhandelaar Jean Arnaud. ..Bordeaux et ses vins" is bij mannen en vrouwen die in het wijnvak zitten, erg bekend. Vandaar dat er nogal wat reacties kwamen op de verkoop van de „wijnaandelen". De aandeelhouders kregen echter niet het beloofde boek,-maar een ander, minder bekend, dat „Les grands vins- de Bordeaux" heet. Sorry, zei Arnaud later, maar het was een vergissing. Hij is echter-toch op de vingers getikt door de Reclame Codecommissie. De commissie vindt dat hij zorgvuldiger te werk moet gaan, als hij een titel in een advertentie vermeld. Werden in 1970 ruim een miljoen wegwerpaanstekers verkocht, in 1976 was dat al opgelopen tot 12,5 miljoen stuks. Volgens het blad Tabaktueel Magazine zit er nog steeds groei in de markt. De merken Feudor, Cricket, Popell en Bic hebben gezamenlijk rond driekwart van de markt. De Vivo adverteerde met twee grote tubes Macleans tandpasta, die voor een spotprijsje aan de clientele werden aangeboden. Iemand ui Rozenburg trof in de Vivo-supermarkt daar alleen veel kleinere tubes aan. De klant protesteerde, maar de winkelier vond het allemaal niet zo erg. "We hebben toch een vervangend artikel aangeboden", redeneerde hij. De Reclame Codecommissie vindt echter dat dat niet zo kan en heeft hem op de vinger getikt. Naar mening van de Codecommissie moet een plaatselijke super- marktbeheerder gewoon zorgen dat hij datgene in huis heeft, waarmee hij adverteert, ook al is de advertentie afkomstig van de landelijke organisa tie, waarbij hij is aangesloten. In meubelzaken staan vaak echte boeken in de boekenkasten, maar vaak ook zijn het "dummy's" die voor de aankleding van de boeken kast zorgen. Een dummy is' een namaakboek. Een echte 'omslag bedrukt met een titel, maar de bladzijden zijn onbedrukt of zelfs vervangen door een blok wit schuimplastic als vulling van de band. Vooral bij dure boeken is het voor deliger een dummy te kiezen, want zo'n nepboek is allicht goedkoper. De normaal peperdure Bertelsman Lexicon bijvoorbeeld kost als dummy in Duitsland maar een gul den of vier, zo lezen we in het re clamevakblad Adformatie. Koppelverkoop Niet alleen meubelhandelaren, maar ook particulieren blijken nu in Duitsland belangstelling voor de dummy's te hebben. Ze kopen soms alleen de boekenkast als de handelaar ook z'n serie namaak- boeken erbij wil verkopen. De boekbinderijen kwamen snel op een nieuw idee toen ze dat in de gaten kregen. Ze gingen andere dure dingen óók namaken van kar- TV en stereo Zo kan je in Duitsland nu ook stereo-installaties en televisie ontvangers kopen gemaakt van karton. Ze waren aanvankelijk bij de meubelzaken als versiering in gebruik, maar nu prijken ze ook in huiskamers en vervullen daar hun statusfunctie. Een televisietoestel kost in noten-, teak- of palisanderkleur bij de boekbinder nog geen 50 gulden. Voorzover wij konder nagaan bij de meubelhandelaren in Nederland is hier nog geen vraag naar die nepar- tikelen. "Óp meubelbeurzen vooF de vakhandel is er wel aanbod op dit gebied", verteld ons een meu belhandelaar. Soms echte boeken, maar vaak een holle rug, een omslag met loitte bladzijden of gevuld met schuimplastic, zoals op deze foto. P'Limburg op zijn breedst" heet een nieuwe brochure voor toeristen, met foto's en informatie over alleen midden-Limburg. Het boekje be schrijft een groot aantal dorpen en buurten ten noorden en ten zuiden 'van Roermond. De meeste aan dacht wordt besteed aan de historie en aan de natuur. Er staan veel kleurenfoto's in maar helaas staat er niet bij waar die ge maakt zijn. Als je dat mooie afge beelde waterrad zou willen zien, r het i te achterhaler De brochure is gratis verkrijgbaa. bij de grotere VVV-kantorenin Ne derland en bij de VW's van Roen- mond (telefoon 04750-13205), van Thorn (telefoon 04756-1456) en van Weert (telefoon 04950-36800) Zeshonderd mensen stapten vo rig jaar op de fiets om door de Gelderse Achterhoek te rijden. Dat kan dit jaar weer, op zaterdag 3 sep tember. Er zijn voor de deelnemers drie verschillende routes, van 30,8C 'en 160 km. Er wordt vrijwel alleen over goed berijdbare landwegge tjes gefietst. Het* wedstrijdelement wordt geweerd. Er wordt zelfs bij de langere afstanden op gelet, dat er niet te snel wordt gefietst. Start- en eindpunt is bij de Hanzehal in Zutphen. Inschrijvingskaarten zijn verkrijgbaar bij de VW's van de Achterhoek en de Veluwerand.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 16