Brusche gemakkelijk naar tienkamp-titel YAK Stars verplettert Achilles Zaalhanclbalsters Jong Ade klappen ineen bij Northa VOLLEYBALSTERS KANSLOOS TEGEN STERK POLEN: 1-4 Gehandicapt DIOK verliest krap van HRC (0-4) MAANDAG 19 SEPTEMBER 1977 SPORT Luba niet opgewassen tegen lengte SO VB: 86-88 LEIDEN - In de schaduw van het Europees kampioenschap in Belgié begon het afgelopen weekeinde in ons eigen land het nieuwe bas ketbalseizoen. Alleen de heren ere divisie blijft nog tot 22 oktober bui ten schot. De competitie-ouverture van eerste divisie debutant VAK Stars liet za terdagavond, ondanks de afwezig heid van Peter de Jong, weinig te wensen over. Coach Rudy van Eijck kon tegen het toch niet zwakke Achilles al zijn pupillen in het veld brengen.'Het eindresultaat mocht er zijn: 118-72. Na een wat aarzelend begin brak de Leidse fu rie los, een akelig goed schot ging gepaard met sterk collectief verde digen en het succes bleef niet uit. Het team van Punch-speler Jan Sikking was bij rust al een geslagen ploeg: 56-29. De Amerikaan Lace Strong, de trainer-speler van VAK, toonde zich het meest produktief: 27 punten. In de tweede divisie is Luba, na het vertrek van stadgenoot VAK, weer de enige Sleutelstadploeg. SOVB uit Heenvliet, dit jaar voor het eerst op landelijk niveau, maakte zater dag als eerste zijn opwachting in de Vijf Meihal. Luba had al direct pro blemen met de lengte van SOVB. terwijl het daarnaast in de eigen gelederen schutter Eric Ross miste. SOVB bleek niet alleen over een lang team te beschikken (guard Arle Troost is met 1.93 m een van de kleinsten), maar de eilanders wis ten ook hoe te scoren. Daardoor kwam er al snel een achterstand voor Luba op het scorebord, die kort na rust (37-44) dertien punten bedroeg: 39-52. Pressend kwam Luba nog tweemaal dicht bij de ge lijkmaker (60-62,86-88) maar SOVB hield stand: 86-88. Uhlenbeck, Ver beek en Ton Kallenberg jr. 16 pun ten. Bij de regionale jeugd kon Leider dorp vrijdagavond in Dordrecht twee minuten voor tijd een 65-67 voorsprong niet vasthouden. Frisol zegevierde met 77-69. Parker ver loor volgens verwachting van landskampioen RZ: 118-55. Het tweede Leidse juniorentoernooi, dat gisteren in de Vijf Meihal werd gehouden, werd gewonnen door Akrides uit IJmuiden. De Noord hollanders versloegen in de finale Buitoni. Leiderdorp werd vierde door een 38-40 nederlaag tegen Be verwijk. Parker legde beslag op de vijfde plaats na een dubbele zege op Green Eagles. HANS JACOBS Jimmy Woudstra (met open mond, links) scoort voor het Nederlands basketbalteam in de wedstrijd tegen Finland. Midden Kees Akerboom nr. 12) en rechts Renso Zwiers. ADVERTENTIE Dinsdag 20 september - Aanvang 19.00 uur volleybalinterland NEDERLAND - POLEN (DAMES EN HEREN) Rijnstreekhal - Dillenburgstraat 1 - Alphen a/d Rijn Toegangsprijs f 5.-. Kassa's geopend vanaf 18 15 uur Organisatie: Leldsch/Alphens dagblad i VANDIEN verzekeringen samenwerking met OOSTENDE - Nog maar nauwelijks was het geroeze moes, het gejuich rond de sensationele overwinning van het Nederlandse basketbalteam op Spanje weggeebd uit de sporthal in de Belgische badplaats, of de ditmaal in het wit gestoken Oranje-spelers waren er alweer present voor hun volgende partij. Die tegen de stugge, goed spelende Finnen. Een wedstrijd die met het nodige overleg zou moeten worden gespeeld en zeker niet met de overmoed van de avond daarvoor. De Nederlandse spelers zijn nu echter weer helemaal met hun hersens bij basketbal. Vandaar ook dat na een minuut of tien tegenspartelen van de Finnen de Nederlanders de wedstrijd onder controle hadden. Een mooi duel werd het niet, maar in toernooi-basketbal worden nu eenmaal geen prijzen uitgereikt voor het mooiste vertoon. Slechts de punten tellen en daarvan pakte Nederland er weer twee mee, waardoor het allereerste doel van dit Nederlands basketbalteam (zien bij de eerste acht te ko men), zo goed als zeker is. Slechts als Nederland van Belgie verliest en er doen zich nog enkele sensationele uitslagen voor, dan bestaat de kans buiten de acht te belan den. Maar zo denkt men niet in het Nederlandse kamp. Na de 87-67 overwinning op de Finnen, waarbij verdedigend erg goed werd gespeeld en voofal Harry Kip zich onderscheidde in de rebound, geloven de Nederlanders zelfs in een goed resultaat vanavond tegen de Joegosla- Een nogal opportunistisch uitgangspunt, want helemaal kgeven tegen de Joegoslaven zou betekenen dat je een dag later tegen de Belgen ver moeid aan de start komt en dat is niet zo handig, want die wedstrijd moet gewonnen worden. Omdat dan het tweede doel in zicht komt: de vijfde plaats tijdens deze Europese kampioenschappen. Een ongekend resul taat, dat bovendien perspectieven opent om over ëen jaar deel te nemen aan de wereldkampioenschappen basketbal in Manilla. Zo ver wil coach Janbroers echter nog niet vooruit zien. Eerst moeten er trouwens nog een paar andere zaken worden opgelost. Direct na de tweede overwinning van het Nederlandse team, ontstond er namelijk een levensgroot probleem met de langste Nederlandse speler, Jan Loor- bach. Mnvl ivnezet door de HRC-hooker. De DIOK-spelers Willem van der Heijden (met baard), Ruud Breedveld en Dick Altinlc (tweede en derde van rechts) proberen het verder doorspelen van de bal te voorkomen. LEIDEN - DIOK kon tenslotte het huzarenstukje van vorig jaar niet herhalen. Ook nu had de Haagse Rugby Club het verre van gemakkelijk. Inte gendeel. Hoewel de Leidse ploeg met vijf invallers danig verzwakt was, nam dit niet weg, dat de Hagenaars meerdere malen voor problemen gesteld werden. Een kleine onoplet tendheid van de Leidse voor- waartsen in een line-out was voor HRC dan ook voldoende om de volle winst (0-4) te grijpen. Aanvankelijk zag het daar in het geheel niet naar uit. DIOK viel bij tijd en wijle aan trekkelijk aan, dit ondanks de defensieve opdrachten die trainer William Mellet zijn spe lers had meegegeven. Wanneer de front-five van de Leidse voorwaartsen in de tweede helft wat effectiever had gestoord, en wat agressiever op de huid van de Hagenaars had gezeten, zou kleine overwinning zeer ze ker tot de mogelijkheden heb ben behoord. In individueel op zicht echter lieten de Leide- •s het nogal eens afweten. De Hagenaars, die tenslotte de der Loosbroeders (Paul) scoorden, konden zodoende deze niet al te beste wedstrijd in hun voordeel beslissen. HRC gaat nu samen met Hilversum ongeslagen aan de leiding van de nationale rug- bycompetitie, die vorige week gestart. LSRG Het Leidse Studenten Rugby Gezelschap kon het in Delft te gen de collega's van de Techni sche Hogeschool niet bolwer ken. LSRG verloor de wedstrijd eigenlijk onnodig met 9-4. Vooral in het begin ging het bij de Leidenaars telkens fout. Veel te snel kickten zij prak tisch iedere bal naar voren, in- plaats van het leder binnen de ploeg te houden. Gevolg was, dat de Delftenaren veelvuldig in balbezit kwamen en onmid dellijk pressie op de Leidse verdediging konden gaan uit oefenen. De Delftse full-back Eric Ris liet enige staaltjes uit stekend rugby zien, maar des ondanks konden de Delftena ren hun overwicht niet in cijfers uitdrukken. Pas na de hervat ting opende Delft de score: Bas Kasteel knalde de bal resoluut tussen de palen. Nog geen mi nuut later was het al 7-0 door een fraaie try van Paul Overak- ker. Kasteel converteerde goed en Delft leidde met maar liefst 9-0. Eerst toen hadden de Leidse Studenten door, dat zij hun tak- tiek rigoreus dienden te wij zigen. Bijna elke line-out ging nu naar de plotseling fel spe lende LSRG'ers, die nu wel de bal rond lieten gaan, maar evenwel verzuimden het karwei tot een goed einde te brengen. Een aantal uitstekende moge lijkheden werden onbenut gela ten en toen LSRG uit een scrimmage toch 9-4 scoorde was het te laat om Delft nog te bedreigen. Daarvoor had LSRG te lang geaarzeld. WADDINXVEEN - Het Neder lands dames volleybalteam heeft zaterdag in de Waddinxveense sporthal een 4-1 nederlaag geleden tegen het Poolse nationale team. Een resultaat, waarbij de Neder landse winst van één set tot de ver rassingen mag worden gerekend. Zeker na het aanschouwen van de vier voorgaande sets, waarin Polen zich onbetwist de sterkste had ge toond. Coach Jaap Akkerhuis uit Wad- dinxveen had voor zijn team de tac tiek van de snelheid bedacht. Het Poolse team, dat veel lengte in huis had en het spel even simpel (hoge set-ups) als doelmatig (keiharde smashes) speelde, moest met snel heid worden bestreden. Met een zwakke stop en een te "lieve" serve was er bij voorbaat echter geen houden aan tegen de hardslaande Poolsen van wie vooral speelster Gilla aan de lo pende band scoorde. Met enkele fraai geplaatste ballen van de nog sterk door haar inge zwachtelde knie (meniscus) gehin derde Annelies Visser kon Neder land het in de eerste set tot de stand 8-7 (voordeel Polen) nog redelijk bijbenen. Dat was te danken aan het sterke blok van aanvoerdster Hélène Kat. Maar het achterveld, met Irene Klunder, Willemien ten Haaf en Annelies Visser toonde zich verdedigend zwak en dat kostte Nederland een 15-8 set- verlies. De tweede set gaf feitelijk hetzelfde beeld: 15-11. In de derde set werd het B-team door Ak kerhuis in het veld gestuurd. Het bracht even verwarring in de Poolse gelederen. De eerste Ne derlandse voorsprong (3-2) kon zelfs worden genoteerd. Daarna raakte Polen weer in het oude ritme: 15-8. De vierde set, die weer met de A-selectie werd gespeeld, leverde een prachtige tweeslag van Evelien van der Laag op maar ging Polen, dat mogelijk niet volledig meer was geïnspireerd, maar toch zeker tegen verlies streed. De wissel werd bereikt bij een voorsprong van 8-7; bij een 12-10 voorsprong werd Annelies Visser terug in het veld gehaald. Vooral zij zorgde ervoor dat Nederland de ze nuwen in bedwang hield. Het bete kende een 15-10 setwinst. Een aardig resultaat dat echter niet wegneemt dat het Nederlandse team volstrekt kansloos moet wor den geacht op de Europese kam pioenschappen volgende week in Finland. Polen (vorig jaar vierde), dat met een versterkt jeugdteam aantrad, zal hoger gespannen ver wachtingen hebben. De Neder landse heren, zonder Blokkeer- spelers versloegen in Venlo Polen B met 3-2. LOORBACH Loorbach meende dat Janbroers hem in de wedstrijd tegen Finland best had kunnen inzetten. En daarin had de Rotterdammer geen ongelijk. Met twintig punten voorsprong tegen de Finnen had Janbroers inderdaad Loorbach, Kragtwijk en Van de Lagemaat een kans kunnen geven. Dat het niet gebeurde was een beslissing van de coach. En daar heb je je dan als speler natuurlijk wel bij neer te leggen. „Als ik hier op de bank moet zitten kan ik net zo goed gaan werken", wpini„ waarde Verburch dat bromde de over het algemeen rustige, maar nu zeer emotionele Rot- "ad waard.e. Verburch dat terdammer. Ook daarin heeft hij gelijk, maar wie wordt gekozen in een nniLaai n;vfaii nationaal team heeft natuurlijk geen enkele garantie over het aantal Forehofte als kansloos minuten dat h« wordt ingezet. Tegen Tsjecho-Slowakije is Loorbach Bnd -eh jlteato ^ans'oos trouwens al w^l in het veld geweest ^00^^^ .1 uuj.u Die hebben het geweten. 1 anoHnripp Het huilen stond hun al spoedig maakte Loorbach een lange strandwandeling, waarbij hij tot de clusie kwam dat hij dan toch maar beter kon blijven. Vandaar ook dat het Nederlandse team na een zeer ontspannen doorge brachte zondag vanavond met goede moed Joegoslaven begint. De uitslagen: Oostende: Finland-Nederland 67-87, Tsjechoslowakije-Spanje 73-70, Bel- gië-Joegoslavië 83-111. Luik: Frankrijk-Bulgarije 76- De kwestie zat zo hoog bij Loorbach, dat hij besloot zijn koffers te pakken, een gesprek zaterdagavond met coach Janbroers bracht hem voorlopig af. Zondagmorgen volgde daarna een langdurige holte scoorde genadeloos. De pro- duktie kwam alleen niet voort uit 0 ingestudeerde acties. Verburch het^duêT tegen* dé verdedigde namelijk zo slecht dat de scoringskansen niet behoefden te worden uitgespeeld. Zij vielen als rijpe appelen van de boom. Wat een nuttige oefenpartij had -<"■ Italiè-Oostenr«k 85-70, Israël-Rus.and Stand postende: Joegoslavië 3,6 Tsjechoslowakije 3-6, Nederland 3-5, Belgie 3-4. Spanje 3-3, Fmland 3,3. team droop al mopperend op de Stand Luik: Rusland 3-6, Italië 3-6, Bulgarije 3-5, Frankrijk 3-6, Israël 3-3. verenigingsleiding af. Oostenrijk 3-3. In de regionale tweede klasse B kon RIA SCHUURHUIZEN Jong Ade geen vuist maken tegen een goed sluitende Northa-defen- sie. Teveel moet het op dit moment bij Jong Ade weer komen van Helma van der Geest. Lydia van der Poel kon in deze wedstrijd niet overtuigen. Even leek het er na de rust (4-3 voor Northa), op dat Jong Ade de weg terug zou vinden. Van 5-3 voor Northa werd het 5-4, maar na de treffer van Ineke Streng, 6-4, stortte Jong Ade geheel ineen, 7-4 en tenslotte 8-4 voor Northa. In de afdeling eerste klasse gaf MMO onnodig twee punten weg. Met nog circa 10 minuten te spelen voor de boeg in de tweede helft stond MMO tegen AHC'28 met 7-5 voor om de Haagse ploeg toch nog met 8-7 te zien winnen. Voor MMO kwam de terugslag toen Margré Volwater, die in de eerste helft viermaal scoorde, een persoonlijke dekking kreeg. De overige MMO- treffers kwamen van Connie Els- geest, Adrie van Ley den en Jose Elsgeest. Bij de heren boekte Northa, nog steeds zonder Aad Langeveld en Sjaak van Diemen, een goede zege op HMSH, rust 8-4, einde 14-9. Defensief sloot het bij de Northa - heren evenals bij de dames voor treffelijk. In die defensie lag ook de basis van de zege. HMSH kon geen kansen scheppen, althans niet dan door gebruik van veel lichaamsk racht terwijl Northa de Haagse de fensie herhaaldelijk kon aantonen dat hard spel alleen nog geen waar borg is voor een sluitende afweer. Via 10-4 en 10-5 speelde Northa de wedstrijd beheerst uit. Invaller Jan den Eisen deed het prima. Met twee treffers droeg hij een duidelijk steentje bij aan de Northa-zege. De heren van MMO moesten in de af- delings Tweede klasse de reserves van Wings een 11-13 zege toestaan. Dat gebeurde na een volkomen ge- lijkopgaande strijd. De zwaar aan gepakte Gerard Elsgeest schoot vijfmaal raak. Niet genoeg om MMO over de brug te helpen. Adetiekstrijd in Leidse Hout na twee nummers al gestreden LEIDEN - De strijd om de Leidse tienkamptitel, het afgelopen week einde in de Leidse Hout, was hoe vreemd dat misschien ook klinkt eigenlijk na twee nummers al ge streden. Want één van de grote kanshebbers voor de titel, AV Hol land-atleet Aya van Gemeren, ging bij het tweede nummer (het ver springen) driemaal in de fout. Driemaal maakte hij een ongeldige poging waardoor hij voor dit num mer geen enkel punt scoorde. Een tamelijk onnodige 'blunder' van Van Gemeren die dit seizoen als enige Leidse atleet de 6000 pun- ten-grens was gepasseerd. Voor Ba taven-atleet Theo Brusche was toen de weg vrij naar een gemakkelijke prolongatie van zijn tienkamp- verloren: "l5-11. Daarna kampioenschap. Het gemis aan werkelijke concurrentie speelde Brusche echter in het verdere ver loop van de wedstrijd parten. Hij bleef in ieder geval steken op een puntentotaal beneden de zesdui zend-grens: 5925. Meer spanning leverde de strijd om de tweede plaats op. Uiteindelijk bleef Bataven-atleet Gerrit Verdoes nummers in de 400 m (52.0 sec), het zijn Holland-rivaal Frans Kroone polshoog (3.30 m), het speerwerpen juist vier punten voor 5468 tegen (46.14 m) en de 1500 m (4.25.6). 5464. Ongetwijfeld zou ook Hol land-atleet Frank Mingelen zich in Voorts werden er door sommige de strijd om de tweede plaats heb- Holland-atleten op diverse num- ben gemengd maar Mingelen mers goede verrichtingen afgele- moest al na het eerste nummer de verd zoals de vertesprong van Kees Verdoes waren: een vertesprong opmeten en bij het speerwerpen tot kwam op de met enige vrees tege- van 6.17 m, een kogelstoot van 11.30 45.42 m kwam m, een hoogtesprong van 1.80 een discusworp van 37.92 m en polsstokhoogsprong van 3.40 Frans Kroone had zijn sterkste moet geziene 800 m tot t De tienkamp bij de jongens A werd lijke tijd van 2.37.2. Tineke de Groot een prooi voor Holland-junior sprong in de 'verspringbak voorbij Hennie Hakker die 4994 punten de vijf meter (5.09 m) en noteerde vergaarde. Zijn sterkste prestaties op de 800 m 2.26.7. Van goed ge- strijd met een blessure staken. De prestatiereeks die kampioen Theo Brusche neerzette was de volgende: 100 m in 11.5; ver 6.55; kogel 10.98; hoog 1.70; 400 m in 53.3; 110 m horden in 16.9; discus 32.70; polshoog 3.30; speer 39.64 en 1500 m in 4.57.0. De beste prestaties van Justus Vogel (6.80 m), de 1001 Dick v.d. Vijver (11.3), de kogel-- stoot van Bram v.d. Mey (12.52), de speerworp van Kees Riemens (52.96 m), de 1500 m van Harry Otto (4.20.5) en de polsstokhoogsprong van Aya van Gemeren (3.80 m) die verder nog een 400 m in 52.4 sec liep, een kogelstoot van 11.62 m liet kwamen tot stand op de spring- halte was nog de vertesprong i de verspringbak 6.19 Bataven-atlete Anne Politiek die 5.10 haalde. De titels in de overige categorieën kwamen terecht bij (met vermel ding van voornaamste prestaties): Achtkamp jongens B: Geerke de Bont (Bataven) 4032 punten, o.m. 12.3; Zeskamp jongens G: Rudie Kerkman (Holland) 3813 punten, o.m. kogelstoot van 11.91 m; Vijfkamp jongens D: Marcel Honsbeek (Bataven) 3691 punten, o.m. 1000 m in 3.01.2; Vijfkamp meisjes A: Carla Bey (Holland) 1894 m, bij het hoogspringen l.l met de polsstok 360 m. Zijn club genoot Kees Gerretse, die overi gens uitviel, haalde bij het pols hoog 3.40 m. Op de vijfkamp voor dames Kwa-" men Marjan Bruinsma (AV Leiden), jqq en Tineke de Groot (Bataven) bei den boven de 3000 punten: resp. 3302 en 3171 punten. Marjan Bruinsma liep een goede 100 m horden-race (16.1), sprong 1.60 m hoog, stootte de kogel naar 9.83 m, haalde 4.92 in de verspringbak en punten' Vierkump niéTsjes ~B: Je lina v.d. Meer (Holland) 2281 pun ten, o.m. 1.50 hoog; Vierkamp meisjes C: Sandra Dorlas (Bataven) 2769 punten, o.m. 80 m in 10.6; Driekamp meisjes D: Anne Kooi- stra (AV Leiden) 1874 punten, o.m. 60 m in 9.0 sec.; Driekamp jongens pupillen A: Menno Swier (Holland) 2616 punten; Driekamp jongens pupillen B: Ronald Peters (Hol land) 2340 punten; driekamp meis- jes pupillen A: Miriam Warnaar (Bataven) 1373 punten; Driekamp meisjes pupillen B: Jacqueline Baljet (Bataven) 2000 punten. Tijdens de Open Haagse kam pioenschappen dit weekeinde werden goede tijden gescoord op de 800 m door Bataven-atleten Pe ter Wezel (1.56.6) en Arie van Tol (1.56.8) en door AV Holland-loper Dré de Wit (1.58.2).

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 14