PvdA wil alleen met PPR en D'66 praten Parkeerverbod op Jagerslaan in belang van het verkeer.. Weidse agenda Uitwisselen ideeën geeft een positieve stimulans Fijn leerlingenconcert r>r> Verrassend optreden van 'Waste of Time' STAD EN RAND ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1977 Mevrouw Rörsch in raad Oegstgeest en Europese beweging OEGSTGEEST - Mevr. G. Rörsch-Schalekamp legt een stapel papieren opzij. „Als je al die stapels ziet", verzucht ze. „Ik begrijp niet goed hoe je je daar doorheen kunt werken met een full-time job. Je kunt ze natuurlijk op pervlakkig bekijken. Dan heb je wel een mening, maar je moet die mening ook kunnen weerleggen of juist niet weerleggen en dat vereist een nauwkeuriger bestude ring". Mevrouw Rörsch is raadslid voor de VVD in Oegstgeest sedert 1974. Zij woont een jaar of acht in Oegstgeest en is zes jaar lid van de partij. Verder is zij actief in de Europese Beweging en voorzitter van de afdeling Leiden van „Dante Alighieri". „Een soort Aliance Fran^aise op z'n Italiaans" aldus mevr. Rörsch. Mogelijkheden „Als je als vrouw in de WD belangstelling hebt voor politiek dan krijg je toch wel veel mogelijkheden. U ziet het wel: alléén in de Oegstgeester WD-fractie zitten een paar vrouwen. De volgende op de lijst is ook een vrouw. Als een van ons er uit stapt, komt er dus weer een vrouw". Het bestuur stelt een advieslijst samen, maar de ledenvergadering beslist. Nu, als het bestuur op de advieslijst een man op plaats vijf zet en een vrouw op plaats zes en de vrouwen vinden eigenlijk dat het andersom moet dan zullen ze dat wel zeggen. Krijgt ze dan voldoende steun dan komt ze er". Evolutie Er moet natuurlijk nog veel veranderd worden aan de positie van de vrouw, maar dan wel langzamerhand, niet via revolutie, maar via evolu tie. Het is erg jammer dat op dit ogenblik nog zoveel vrouwelijk intellect verwaarloosd wordt, maar we zijn wel op de goeie weg vind ik". Het woord feminisme valt. „Ik sympathiseer met het feminisme, maar ik houd niet van schoppen. Ik ben het er niet mee eens wat zoveel feministische groepen op het ogen blik doen. Als je schopt willen de mannen niet meer mee, dus dat heeft helemaal geen zin. Ik zal wel doorduwen, maar schoppen, nee Van de vrouw wordt vaak gezegd dat zij emotioneler is dan de man. Mag, of moet een vrouw, die emoties gebruiken in de politiek? „Ik zou zeggen van wel. Ik vind dat man en vrouw ieder een eigen inbreng hebben in de politiek en die moetje ook handhaven. Je moet als vrouw niet als een man proberen te praten". Mevrouw Rörsch: „Veel mogelijkheden". WASSENAAR - De Kroon heeft een beroep van een inwoner van Wassenaar, T. Zegger-Colijn, onge grond verklaard. Het beroep was gedaan n.a.v. een besluit van B. en W. Dit college heeft een parkeer verbod vastgesteld voor de Jage- rslaan-zuid vanaf de Groot Haeseb- roekselaan tot een punt, op onge veer 115 meter ten noordoosten van de T-kruising Jagerslaan-zuid/Ha- zelaan gelegen. De Jagerslaan-zuid, welke het ver lengde vormt van de Jagerslaan- noord en de Jagerslaan vormt een verbinding tussen het zuidelijk en noordelijk deel van Wassenaar. Voor de twee laatstgenoemde weg gedeelten gold reeds een parkeer verbod. De Jagerslaan-zuid heeft een breedte van gemiddeld 4Va me ter en wordt in beide richtingen vrij intensief bereden. Het door B. en W. ingestelde parkeerverbod acht de Kroon in het verkeersbelang in gesteld. Artsen Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen; Wijk I (Morswegkwar- tier, binnenstad tot Cityring en Groenoord): H. C. Jasperse, Witte Singel 72, tel. 124961; Wijk II (Kooi en Meren- wijk): P. L. Tan, Schoenerwaal 13, tel. 210890; Wijk III (Waard, Professoreh- wijk en Tuinstadwijk): S. Smit, Cobet- straat 43, tel. 130177; Wijk IV (Zuid-West en Haagwegkwartier); van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 8 uur vm.: A. A. van Rijn, Melissetuin 5, tel. 210797; van zo. 8 uur vm. tot zo. 24 uur A. Boer, Ken- nedylaan 46, tel. 762115. Leiderdorp - Van 't Woud en Reuling, Hoofdstraat 40, tel. 130070 (za. en zo. spreekuurtje van 12.30-13 uur). Oegstgeest - H. A. Reterink, Terweeweg 152,tel 150394. Voorschoten - F. Koopmans, Wag- nerlaan 69, tel. 6352 (zaterdag); A. Tromp, Lohmanplantsoen 38, tel. 071- 762159 (zondag). Warmond - J. Hoornweg, Kievitspark 19, Voorhout, tel. 02522- 11393. Apotheken Delegatie Voorschoten brengt bezoek aan Schoten (België) De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt van 16 tot 23 sept. waargenomen door. Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7, tel. 123553; Apotheek v. Breest Smal- lenburg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000, Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641; Alg. Hulpverle ning, tel. 2141, tst. 35 (dag en nacht). Warmond - Zr. M. den Haan, Hortuslaan P.5a, Sassenheim, tel. 02522-12485. Zaterdag SCHOTEN (België) - „De uitwisseling tussen Schoten en Voorschoten is jammer genoeg de laatste jaren afgenomen. Ik hoop dat met dit contact vandaag, vooral de uitwisseling op cultureel en sportief gebied tussen beide plaatsen weer beter zal worden", zo vertelde burgemeester Marcel Imler van de Belgische gemeente Schoten gisteravond, na een bezichtiging van diverse gebouwen in zijn gemeente. Met elkaar Wat zijn de belangrijkste problemen in Oegstgeest? „Oegstgeest is gelukkig geen echte probleemgemeente. Dat vind ik wel heerlyk rustig, dat je met elkaar, niet tegenover elkaar probeert de gemeente te besturen. Waarbij er zo af en toe wel enige wrijving is. Dat is logisch en dat is ook goed, want dan moetje wel afwegen. We proberen hier alles goed in ogenschouw te nemen. In een grote gemeente is dat natuurlijk veel moeilijker". U was destijds tegen het plan Haaswijk? Ja, op financiële gronden. Ik heb begrepen dat het Bouwfonds Neder landse Gemeenten nu alle financiële risico's "eemt en ik heb nu dus geen enkele reden om me te blijven verzetten". U was ook tegen het overdekte zwembad? „Ja, ook om financiële redenen en dat blijf ik handhaven. Dat zie ik nog steeds niet zitten. Omdat je je toch verantwoordelijk Voelt voor het eventuele grote verlies later moetje tegen stemmen". Sonja Haverkate Ambtenaren en gemeenteraadsle den van Voorschoten bezochten gisteren in begeleiding van hun Belgische collega's diverse voor zieningen in Schoten, die uitblon ken door staaltjes van perfecte ar chitectuur en een hoge gebruiks waarde. Dit gebeurde in het kader van een uitwisseling tussen beide gemeenten. Schoten, een plaats met zo'n 30.000 inwoners, gelegen nabij Antwer pen, onderhoudt sinds 1965 uitwis selingscontacten met Voorschoten. Bij een dergelijkejumelage" is het altijd de vraag geweest wat er nou werkelijk voor nut achter een vriendschapsbezoek van de ene gemeente aan de ander schuilt. Normaliter ziet de burger het als een informeel contact tussen be sturen van gemeenten waarbij handjes worden geschud, klets koek wordt uitgebrabbeld en drankjes de ronde doen. „Het informele contact tussen beide gemeenten is op zich wel aar dig en gezellig maar het voordeel van zo'n bijeenkomst is dat er wel degelijk bepaalde gedachten over financieringen bestuurszaken naar voren worden gebracht", zegt Jo seph Borger, gemeenteraadslid van Schoten, de enige gemeente in de provincie Antwerpen die een duidelijke socialistische meerder- LEIDEN - Met een bal in de Stadsgehoorzaal onder het motto "Het Bal 1927" zijn gis teravond en vannacht de fes tiviteiten geëindigd rondom het vijftigjarig bestaan van de rk scholengemeenschap Bonaven- tura-KijckenborgErvoor voer den docenten en leerlingen "De Revue" op. De bezoekers waren in ouderwetse kledij uit de jaren twintig gestoken. En de muziek werd verzorgd door het Pasa dena Roof Orchestra en het or kest Joost Batelaan. tieia neeft met 16 BSP-(Belgische Socialistische Partij)raadsleden. „We doen een poging de bevolking beter bij deze uitwisselingen te be trekken door middel van sport- ontmoetingen en culturele contac ten" zo zegt hij verder. De Belgische gemeente Schoten heeft de afgelopen tien jaar een enorme ontwikkeling meegemaakt op het gebied van voorzieningen. Mede door de uitstekende relaties van de Schotense burgemeester Imler kon de gemeente rekenen op een totale rijkssteun van zo'n 260 miljoen Belgische franken over deze periode. Hiermee werd in ijl tempo onder andere een mag nifieke bibliotheek, een sportzaal, bejaardenontmoetingscentra en een zwembad gebouwd. Gisteren werden deze bouwwerken, die stuk voor stuk tot miljoenenprojecten gerekend kunnen worden, door de ambtenaren en raadsleden van beide gemeenten bezocht. Burgemeester Imler ziet duidelijk een positieve stimulans in het uit wisselen van ideeën voor de amb tenaren: „Kijk, bij ons laatste be zoek aan Voorschoten hebben wij bijvoorbeeld heel wal kunnen leren van het onderhoud aan plantsoe nen, zoals dat daar plaatsvindt. Dat zijn allemaal zaken die normaal over de hoofden van de bevolking heengaan. Toch zijn ze belangrijk. We hopen dan ook dat we via de verenigingen de bevolking meer bij de jumelage kunnen betrekken". In de tijd dat de contacten tussen beide gemeenten nog soepel ver liepen werden wederzijdse ten toonstellingen en sportevenemen ten gehouden. Bij het afnemen van de regelmatige bezoeken nam ook dit laatste duidelijk af. Na de ont moeting van gisteren zijn er se rieuze ideeën ontwikkeld om alvast een jaarlijkse estafette te houden tussen beide gemeenten, waaraan de plaatselijke sportverenigingen Pieterskerk, Antiekmarkt, 9.39-17 uur. Jeugdhonk De Zolder, Morsweg 114, jeugdschaaksoos (11-15 jaar), 15-17 uur. Leidse Schouwburg, Freek de Jonge en Bram Vermeulen met hun avond „Huis vlijt eigen stijl", 20.15 uur. Groenoordhal, Leidato, 13-17 en 19- 22.30 uur; Vanaf 19 uur, buurtfeest in de Oude Morsch. Zondag Antonius Clubhuis, dansen 20-23 uur. Middelweg 19c, kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Café De Twee Spieghels", muziekprog- 't Breehuys, gespreksgroep Gideon, 11.30-13.30 uur; koffiebar, 20-23 uur. Groenoordhal, Leidato, 13—18 uur. Klein Matillo, Zaanstraat, open huis, Maandag •kjïven uitblazen voor de burgemeesters Imler (Schoten) e (Voorschoten, rechts). i Van der Haar Witte Poortkazerne, Noordeinde 2, tel. 120833, adviescentrum voor werklozen, di. van 1C.3O-12.30 uur. Vrijetijdscentrum, striptekenen. TAi 20-22.30 u Leidse Schouwburg, Henni Orri en Fons Jansen met „Kleintje Kunst", 20.15 uur. Stadhuis, commissie Algemene Be stuurlijke Aangelegenheden, 20 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, i SOS-dienst LEIDEN - Fijn gevoel dat organist Jan Schmitz zijn leerlingenconcert in de Hartebrugkerk begon met een werk (Cortège) van Marius Mon nikendam. Deze vooral voor het RK levensbesef belangrijke componist overleed deze zomer. Hij kwam bijna alle maandconcerten voor restauratie van orgel en kerk, (gis teren hervat) bijwonen. De zes, die gisteren concertreerde, zijn aan zienlijk gevorderde amateurs. Sommigen van hen kunnen door steken naar het vak en hun prog rammastukken hadden het vak onder meer door de conditie van het orgel, dat in de opbloeiende klankuitzetting nog een behoor lijke zeggingskracht bezit, maar die gauw verliest in het intieme, inge toomde windtoevoernukken en vervaging van de kleurkarakters doen dan de stukken teveel op el kaar lijken. In de grootstijl voldeed een Pa- chelbel buitengewoon (Guk- demund), zo ook Pasticcio van Langlais naast een Buxtehude (v.d. Heiden) en Sonate III van Mendels sohn (v.d. Jagt). Op de kleinere schaal voldeden zeer o.a. Mozart's Andante in f voor een orgelme chaniek (S. de Zee) en Choraldorien van Alain (A. Plomp). Voor Hin- demith's niet makkelijk toegan kelijke, te lange Sonate I, hoewel correct vertolkt (Westgeest), bleek het orgel het minst gewillig. KEES VERHOEF LEIDEN - De theatergroep "Waste of Time" bewees gisteravond in het LAK-theater, dat een ontwikkeling op het toneel van een dramatisch gegeven kan leiden tot merkbare verbetering van het spel. De thea tergroep, die in het verleden in kri tieken genadeloos werd aangepakt omdat het regelmatig ver onder ni veau bleef, verraste gisteravond een redelijk bezet LAK-theater met originele vondsten en positieve af wijkingen van een eens zeer dor dramatisch gegeven. Toegegeven: het bouwen van een handeling rond begrippen als "rust", "even wicht", "uit evenwicht raken" en "balans" is een zeer zware opgave, waar pas in geslaagd wordt wan neer elk gegeven zeer origineel wordt uitgewerkt. Aan het gevaar van verstarring leek ook "Wast Of Time" in de aanvang van de serie toneelvoorstellingen niet te kun nen ontkomen. Maar door het pei len van de reacties van het publiek is "Waste Of Time" tot een aanpas sing gekomen van het speelbaar gegeven. Hierdoor ontstond min of meer spontaan een verbetering, welke een herbeschouwing zonder enige twijfel rechtvaardigt. Was de veranderde invalshoek al aange kondigd; op het toneel moesten de spelers toch nog maar bewijzen, dat hier een totaal andere toneelpre sentatie was ontstaan. Natuurlijk zijn de hoofdmotieven ongewijzigd gebleven, maar de in terpretatie heeft zo'n volledige ver andering ondergaan,dat gesproken kan worden van een totale wijzi ging in dramatische aanpak. On gewild heeft "Waste of Time" zelfs in de scène met de lampekap gere fereerd aan de theatershow van Herman van Veen, die zich van het zelfde hulpmiddel bedient. Daar waar vorige recensies steevast ge waagden van een "tijdverspilling", geheel in de lijn van de naam van de groep, werd gisteravond voor de eerste maal duidelijk, dat de groep, mits verantwoord bezig met het kritisch doorlichten van het eigen product, tot een acceptabele thea termanifestatie in staat is. Het tel kens herhaalde woordgebruik, ge koppeld aan een identieke, terug kerende beweging, waar geen ont wikkeling in te bespeuren valt, werkt per definitie slaapverwek kend. Daarom dient hier nadruk kelijk vermeld te worden, dat "Waste Of Time" met haar optreden van gisteravond een nieuwe weg is ingeslagen. Hopelijk wordt dit ini tiatief middels de volgende thea terpresentatie gecontinueerd. BERT KOEKEBAKKER. imlSwnfv hu'Pdie"s'. telefoon hI!rJl252°2- Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht bereik baar, vertrouwelijk. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden Aanvragen hulp voor bejaarden en lang- dung zieken en gezinsverzorging. Mare ^WoZrl 'maandae t,m vrljdae Moederhulp Bureau Moederhulp (niet gehuwde moederzorg), Terweepark 2. tel 151068 Mej- Schrama, maatschappelijk werk- Advocaten spreekuur Leidse Rechtswinkel Juridische Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecómplex), tel. 130775. Geopend: ma. en woe. van 11-13 uur, di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hoge- ndorpstraat 36: geopend ma. van 19-21 Over vorming nieuiv Leids college LEIDEN -Voorde totstandkoming van een progressief programcol lege in de periode 1978-1982 gaat de PvdA oriënterende besprekingen voeren met uitsluitend D'66 en PPR, de huidige coalitiepartners. Dat heeft de ledenraad van de PvdA besloten. De leden verwier pen daarmee een voorstel van het bestuur om bij de oriënterende be sprekingen ook de PSP, CPN en SP te betrekken. Ook op andere on derdelen werd het bestuur, dat naar bleek intern nogal verdeeld was, vervangen door andere formule ringen. Zo wordt niet het bestuur gemachtigd om de oriënterende besprekingen te voeren, maar een overlegorgaan, dat uit het bestuur en de gemeenteraadsfractie zal worden gevormd. De leden beslo ten dit op voorstel van Meijer, frac tieleider van de PvdA in de ge meenteraad. De beperking om de oriënterende besprekingen alleen te voeren met PPR en D'66 was een initiatief van de leden Jonker, Plug en Van Rij. Tegen de andere drie in het be stuursvoorstel genoemde linkse partijen bleken binnen de PvdA nogal uiteenlopende bezwaren te bestaan. Jonker, Plug en Van Rij haalden ook een meerderheid voor hun voorstel over de uitgangspunten, die voor de onderhandelingsdele gatie van de PvdA gelden. Die lui den als volgt: ming van een progressief meer derheidscollege op programmati sche basis indien een dergelijk college op voldoende steun in de raad kan rekenen; keuze voor de oppositie als de samenwerkende partijen (PvdA, PPR, D'66) minder dan vijftien ze tels behalen; wanneer na de verkiezingen er geen voldoende steun blijkt te zijn voor een progressief programcol lege en er evenmin sprake is van een vernietigende verkiezingsne derlaag, dan wordt onderzocht of met andere partijen de vorming van een prógramcollege mogelijk is. Daarmee houdt de PvdA de moge lijkheid voor samenwerking met CDA en WD na de verkiezingen dus open. Wel stelt de partij voor deelname aan een dergelijk college als voorwaarde dat het programma van de PvdA in voldoende mate te rug te vinden moet zijn in het be leidsprogramma van het college van B en W. Ook moeten PvdA, dan wel de progressieve combinatie in het college zodanig vertegenwoor digd zijn, dat uitvoering van het beleidsprogramma gewaarborgd is; dat laatste geldt eveneens als eis aan de algehele samenstelling van het college. Het laatste uitgangs punt is dat uiteindelijk dejeden- vergadering het beslissende woord heeft. Een voorstel van het vroegere raadslid In 't Veld, om met alle par tijen, inclusief CDA en WD vooraf oriënterende besprekingen te voe ren, met een voorkeur voor PPR en D'66, werd door de ledenvergade ring verworpen. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 40,45 Kwartaalabonnement per post58,30 Jaarabonnement150,30 Jaarabonnement per post221,70 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2