Neurenberg voor de wetenschap VOEDSELDWANG hoort tot plicht ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1977 De tijd lijkt rijp voor een nieuw "Neurenberg- tribunaal" waarin niet een slordige zes miljoen doden van de Tweede Wereldoorlog worden ge wroken, maar de miljoenen meer die de weten schappers in de wereld op hun geweten schijnen te hebben en krijgen. De wereldorganisatie voor cultuur, wetenschap en opvoeding UNESCO lijkt de juiste instantie om zo'n monsterproces te organiseren en te voe ren: ze heeft geld, en gezag in de gehele wereld. WETENSCHAP TECHNOLOGIE door P. Bok Een schrijnend, maar realistisch beeld van de Londense slv,msgetekend door Doré. Is dit voor verantwoordelijkheid i wetenschappers die de industriële revolutie ontketenden of voor verantwoording van het "achtergebleven" maatschappelijk denken? De grote moeilijkheid voor wetens chappers en hun technische broe ders is het feit, dat tegenwoordig een maatschappelijke alzijdige be kwaamheid wordt gevergd: zij die nen te weten wat de maatschappij met hun werk doet en eventueel kan misdoen. Dat vergt een alwe tendheid, die juist in een zich sterk specialiserende maatschappij niet meer realistisch is. De wetens chapsbeoefenaar kan onmogelijk tevens socioloog, politicus, eco noom, medicus en wat al niet meer zijn. In wezen moest dit van de wetens chapper en technicus al eeuwen verlangd worden. De eerste mens die een bijl zette in een aantal Do men om vruchtbaar bouwland te krijgen, had eigenlijk moet besef fen dat hij daarmee de ontbossing van de wereld in gang zette. Had hij kunnen voorzien tot welke milieu problemen dit duizenden jaren la ter zou leiden? Toen Faraday in de eerste helft van de vorige eeuw de eerste elektrici teitswetten ontdekte kon hij zich met geen mogelijkheid bewust zijn van het feit, dat uiteindelijk zijn ontdekkingen zouden leiden tot de elektrische stoel in Amerika. De medici die op Java voor het -eerst een goede gezondheidszorg in het leven riepen kan men nu toch moeilijk verantwoordelijk stellen voor de overbevolking van tachtig miljoen van dit langzaam eroder ende paradijselijke eiland. James Watt, die ruim twee eeuwen geleden de eerste bruikbare stoommachine construeerde en daarmee de industriële revolutie ontketende, kon moeilijk voorzien tot welke ellende dit aanvankelijk zou leiden en welke zegeningen er later uit voortkwamen. Gebrek De vraag is echter gerechtvaardigd, of het gebrek aan inzicht bij de we tenschappers en technici aan hen verweten kan worden. Wanneer men stelt, dat zij de plicht hadden de gevolgen van hun arbeid ook op andere terreinen te overzien, dan vraagt men zich af of het niet mede de taak van die "anderen" was (po litici, economen, sociologen etc) om te anticiperen op de resultaten van de wetenschap, en de maat schappij zo te beïnvloeden dat het effect van de wetenschap in de goede in plaats van kwade richting werd gestuurd. In dat opzicht is er evenveel reden om politici en socio logen voor een Neurenberg- tribunaal te dagen als de tegen woordig zo verguisde wetenschap pers. Aanleiding tot dit verhaal was een ingezonden stuk in dit blad van de heer Eijkelhof, gepubliceerd onder de titel „wetenschap" op 3 septem ber, Daarin werd kritiek geleverd op de wijze, waarop in deze rubriek wetenschapsvoorlichting wordt bedreven. Hij stelt, dat naast het goede dat de wetenschap ons heeft gegeven, deze ons ook voor grote problemen heeft gesteld zoals milieu-verontreiniging, lawaai (wat hetzelfde is), het hoge levenstempo, de ontwikkeling van kernwapens, de uitputting van grondstoffen e,d. Het wil mij voorkomen, dat deze kritiek foutief gericht is: niet de we tenschap moet op het verdachten bankje zitten, maar de sociologie, de maatschappij- en menskunde. Deze hadden de consequenties moeten voorzien van de ontwikke lingen, die de wetenschap bood. De heer Eijkelhof verwacht van een goede wetenschapsvoorlichting dat op serieuze wijze aandacht wordt besteed aan mogelijkheden en beperkingen van wetenschap en techniek, maar in de eerste alinea van zijn schrijven heeft hij het over „regelmatige artikelen" in deze ru briek waartegen hij ernstige be zwaren heeft. Ik mag dus aanne men dat hij deze rubriek regelmatig volgt. De schrijver had dus kunnen weten, dat ik (als vertolker van de gedachtengang van de wetens chappers) in het verleden regelma tig de ernstigste bezwaren heb geuit tegen een grote energie overdracht via kortegolf-straling uit de ruimte waarover het bekriti seerde artikel ging. Kenmerkend Ik kan dan ook niet anders dan dit overigens waardeerbare ingezon den stuk beschouwen als een ver draaiing van de feiten, welke han delwijze ik kenmerkend vind voor acties als deze. Vandaar ook de term „zich democratisch noe mende actiegroepen" die elders in dit artikel werd gebezigd. De heer Eijkelhof heeft voorts be zwaren tegen het feit, dat ik niet in haak op bezwaren tegen de toepas sing van kernenergie die door ge renommeerde wetenschappers als Nobelprijswinnaars zijn geuit. Het doet vreemd aan, acties tegen de wetenschap te ontketenen en als argument daarvoor uitlatingen van de beste wetenschapsbeoefenaren te gebruiken. Overigens zijn deze uitlatingen van Nobel-laureaten te gen kernenergie mij niet bekend, wel die tegen kernwapens, die ech ter niet anders mogen worden be schouwd dan als vormen van mis bruik van kernenergie. De bezwaren die Eijkelhof uit tegen een ruimte-energiestation getuigen bovendien van een (wetenschappe lijke) kortzichtigheid, die veront rustend is. De verstoring van com municatiemiddelen door gebruik van hetzelfde golflengtegebied is een zaak, die hier volledig buiten staat, hoogstens marginaal van be lang is. Het verstoren van de aardse com-' municatie lijkt mij wel het allerge ringste bezwaar tegen een ruimte- energiestation. In de eerste plaats is die communicatie niet altijd van het hoogste allooi en in de tweede plaats is er heus nóg wel wat te be denken om dit bezwaar te onder vangen. Bovendien moet men dan wel gaan afwegen. Wat is belangrij ker, een ongestoorde energievoor ziening van de samenleving of on gestoorde radio- en televisiever bindingen? Het antwoord op die vraag lijkt mij voor de hand te lig gen. Inderdaad zijn er geen 10.000 men sen nodig om het ruimtelijke ener giestation draaiende te houden. Laat ik er een slag naar slaan en zeggen dat er honderd man voor nodig zyn. Die kan je echter niet zonder gezinnen naar de ruimte verbannen, dus de bezetting zou in elk geval enige honderden moeten bedragen. Om voor die bevolkings groep een normale verzorging in stand te houden, zijn er ook scholen nodig, winkels en al dat andere dat wij op aarde kennen. Dan kom je al gauw aan een paar duizend. Op aarde is het evenmin mogelijk, er gens in de leegte van bv het polder land of de woestijn een volautoma tische industrie te vestigen met al leen woningen voor de enkele tien tallen werknemers die nodig zijn om het geval draaiende te houden. Een "selfsupporting" ruimtesta tion moet dan ook inwoning bieden aan minstens een honderdvoud van het bedieningspersoneel. Kleinschaliger Het isoleren van mensen uit hun "natuurlijke" omgeving is geen probleem. Dat doen we nu ook met ruim driemiljard mensen op het ruimteschip aarde. In het ruimte- energiestation zou dat alleen wat "kleinschaliger" zijn, maar niet los ser van het "natuurlijk milieu" wanneer het om een behoorlijke bevolkingsgroep gaat van wie de meesten na verloop van tijd uit in de ruimte geboren leden bestaat. Inderdaad hebben die ruimtevaar ders vanaf de aarde niet meer nodig dan zuurstof en water. Proviand kan uit eigen teelt worden ver zorgd, de grondstoffen voor nood zakelijke industrieën kunnen van de maan worden betrokken op technisch vrij eenvoudige wijze. Door de geringe aantrekkings kracht van de maan kunnen deze langs hellende banen voor slede- raketten worden weggeschoten met behulp van elektromagneti sche middelen, waarna zij buiten het ruimtestation betrekkelijk moeiteloos opgevangen kunnen worden. Tegen het slot van zijn brief zegt de heer Eijkelhof o.i.: durf in concep- tioneel denken is geheel iets anders dan een aanzet tot roekeloosheid. Eigenlijk raakt de inzender hier het kernpunt van het gehele probleem. In hoeverre mag een wetenschap per "durf' tonen in de ontwikke lingvan bepaalde projecten. En wie zal het recht krijgen om die toe stemming te geven, de grenzen van het al of niet geoorloofde vast te stellen? Die grenzen liggen kenne lijk niet daar, waar de honderd pro cent zekerheid over het strikt on gevaarlijke is bereikt. De doorlich ting met röntgenstraling waarmee miljoenen mensenlevens zijn ge red, was ook niet zonder gevaar, maar dit gevaar kon tijdig worden onderkend. Moet de wetenschap per zich van het begin van een con ceptie af bewust zijn van de ex treme consequenties daarvan, of mag hij de hoop koesteren, dat die consequenties tijdig worden gesig naleerd? Zonder de "durf' van de wetens chappers in het verleden zouden wij in alle opzichten nog enige dui zenden jaren achter liggen bij de huidige "beschaving". Ruim vijfjaar geleden, in mei 1972 werd in Driebergen een belang wekkende conferentie gehouden over verschillende aspecten van de euthanasie. Voor zover wij ons van dat congres kunnen herinneren, is daarbij één merkwaardig aspect van de euthanasie niet behandeld, dat de laatste jaren maatschappe lijk van belang is geworden: de hongerstaking van gevangenenOp het eerste gezicht lijken deze twee zaken weinig met elkaar te maken te hebben, maar iets verder door denkend moet men wel tot de con clusie komen, dat zij nauw verwant zijn. Jan Karl Raspe, één van de tot levenslange gevangenisstraf ver oordeelde leden van de Baader- Meinhof-groep, heeft onlangs zijn honger- en dorststaking beëindigd. Een van zijn kamerdaden van de harde kern van deze terreurgroep, Holger Meins,overleed in de gevan genis als gevolg van een eerdere hongerstaking Aanleiding tot deze beschouwing is in eerste instantie de honger- en dorst-staking van enkele leden van de Baader-Meinhof-groep, die in Duitse gevangenissen boeten voor de gewelddaden, die zijweggen uit politieke motieven te hebben be dreven. De gevangenis-autoriteiten zijn overgegaan tot" gedwongen voeding om te voorkomen dat zij door hun zelf gekozen dood marte laren zouden worden. Is zo'n afge dwongen voeding (d.m.v. een slang door de neus om stukbijten van de voedingstoevoer te voorkomen) wel gerechtvaardigd op ethische en juridische gronden? Hebben ge vangenen het recht," zelfmoord te plegen door voedsel en drinken te weigeren? Van land tot land verschillen de opvattingen over deze vragen, en derhalve ook de rechtsregels die er op worden toegepast. In de meeste westerse landen is zelfmoord niet strafbaar. Wel, zoals ook in Neder land, het uitlokken van of het hulp verlenen bij zelfmoord. Wanneer niettemin allerlei sancties op zelf moord bestaan, zoals het niet uitke ren van levensverzekeringen, be rust dat op clausules in de verzeke ringsovereenkomsten, die uitke ringen verbieden in een geval van zelfrnoord. Dat zijn evenwel vrijwil lig geaccepteerde voorwaarden, die bindend zijn. In vele gevallen wordt ook deze sanctie in verzeke ringscontracten tegenwoordig niet meer opgenomen. Conservatief In Engeland, dat altijd wat conser vatief denkt en regelt, is zelfmoord nog wel strafbaar, hoewel er nooit of zelden tot strafvervolging wordt overgegaan. In de eerste plaats zou het dan een mislukte zelfmoordpo ging moeten zijn geweest, en in de tweede plaats ziet men de effectivi teit van een strafvervolging niet meer zo zitten. Meestal betreft het psychisch gestoorden hopeloze ge vallen, die zich door een veroorde ling toch niet laten afschrikken i herhaling van hun poging. Bovendien bestaan er slechts drie gronden voor straf: vergelding, voorkomen van herhaling en be scherming van de samenleving. Op de eerste en laatste grond is straf tegen zelfmoord zinloos, op de middelste grond ondoeltreffend. Bij zeer veel zelfmoorden treedt, waarschijnlijk, op het laatste en veelal te late tijdstip berouw of spijt op over de genomen beslissing, maar het haalt in wezen niets uit of men bij mislukking van de poging nog eens gestraft wordt: .dit zou de neiging tot herhaling alleen maar kunnen bevorderen. De strafbaarheid van zelfmoord is al in het begin van de vorige eeuw uit het Nederlandse strafrecht ver wijderd. Hoe zit dat nu bij een hon gerstaking? Die is in wezen volle dig geoorloofd. Het is in uiterste consequentie een zelfmoordpo ging. De motieven daartoe zijn niet in geding, alleen de actie zelf. Maar er is iets anders: gevangenis autoriteiten en "de" justitie zjjn wettelijk verantwoordelijk voor de gezondheid, het lichamelijk welzij n van gevangenen of mensen in voor arrest. Die wettelijke voorschriften gelden in vrijwel ieder geciviliseerd land, zowel in West-Duitsland als in Nederland. Op grond van deze bepalingen is het systeem van gedwongen voe ding van hongerstakende gevan genen terecht, hoezeer het ook te gen de menselijke waardigheid in druist en primair in strijd lijkt met het recht op zelfmoord. Fanatisme De Duitse gevallen van bestreden honger- en dorststaking zijn voor zover bekend de eerste van deze aard in de geschiedenis. De tech nieken voor het gedwongen voeden zijn dan ook betrekkelijk nieuw en het fanatisme van deze Duitse sta kingen is nog nooit vertoond. Dat gaat dan voornamelijk over de dorst-staking. Het is haast onbe grijpelijk, dat de betrokken gevan genen deze vorm van zelfmoordpo ging zo lang hebben kunnen vol houden. Dat vereist een welhaast bovenmenselijke zelfvernieti- gingszucht. Ook in ons land hebben gevange nen wel het wapen van de honger staking gehanteerd, maar nimmer de dorst-staking. Bij alleen een hongerstaking was het nog moge lijk, bv. melk in plaats van water te verstrekken, en op deze wijze voedseltekorten zeer langdurig op te vangen, zeker wanneer in die melk nog essentiële voedingsmid delen werden vermengd. In Duitsland is wel eens een gevan gene (ook van de Baader-groep) namelijk Holger Meins door uitput ting als gevolg van een hongersta king om het leven gekomen. Dat heeft tot grote opschudding geleid, die deels kon worden teruggevoerd :>p „mishandeling" van de gevan gene, deels tot het verwijt, dat men onvoldoende tegenmaatregelen had toegepast met het oogmerk, spijt-op-de-valreep mogelijk te maken. Beide argumenten zijn ondeugde lijk. Er was geen sprake van mis handeling wanneer men een zelf gekozen hongerdood sterft noch van onvoldoende rekening houden met het spijt-effect wanneer dit te voren in talloze gespreken met de gevangene is behandeld Boven dien bleek bij het overlijden, dat het ging om een zeer bewuste keus, een zeer nadrukkelijk tot het het ui terste gewenste juridisch geoor loofde zelfmoord. Maar het is na dien nooit duidelijk geworden, waarom de autoriteiten in dit geval niet het tegen-wapen van de ver plichte zorg voor de gezondheid, in dit geval gedwongen voeding heb ben toegepast. Waarschijlijk is de gewijzigde in stelling tegenover de huidige honger- en dorststaking het gevolg van de opwinding die ontstond na het overlijden van Holger Meins. Men had te kiezen tussen twee kwaden: de mensonwaardige ge dwongen voeding of de opschud ding als gevolg van het overlijden van een gevangene. Men heeft voor het eerste gekozen. Men had deze keuze uit twee kwa den kunnen vermijden door toe te geven aan de eisen van de honger stakers zoals samenbrengen in één gevangenis met de mogelijkheid van een nauw onderling contact. Dit achtte men ontoelaatbaar om dat het ontsnapping zou kunnen bevorderen. De ervaring heeft ge leerd, dat geen enkele gevangenis voor 100 procent ontsnappings- proof te maken is, en dat samen brengen van een groep gelijkden- kende gevóngenen het gevaar van ontsnapping vergroot. En dat zou in dit geval duidelijk in strijd zijn met het kennelijke doel van de straf: bescherming van de maat schappij. Toepassing Het lijkt wat overdreven, deze za ken naar aanleiding van een voor val in Duitsland te behandelen in de rubriek wetenschap, maar uit eindelijk gaat het om toepassing van consequenties van de juridis che wetenschap en haar toepassin gen en bovenal is het geheel niet uitgesloten, dat wij binnen afzien bare tijd soortgelijke gevallen in ons eigen land te verwerken zullen krijgen. De hongerstaking is typisch een ac tie die te verwachten is (bij een re delijk en geen aanstoot gevend ge- vangenisbeleid) van politieke of po litiek geïnspireerde wetsovertre- met de Zuid-Molukkers die hiei gevangen zitten wegens misdaden begaan uit naam van een strever naar onafhankelijkheid van een In donesische eilandengroep. Het is nuttig om te weten, dat der gelijke zaken ook ons te wachten kunnen staan. Dit zijn twee tot levenslang ver oordeelde leden van de Baader- Meinhof-groepdie onlangs besloten hun honger- en dorst staking te beëindigen Boven Gudrun Ennslin en onder Andreas Baader. Er zijn nog enkele leden van deze groep in hongerstaking maar niet in de kwellende en bovenmenselijke dorststaking.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 25