Wie was die zieke Amerikaanse Napoleon? BEROERING IN HENGELAARSWERELD i T FRED VELTMAN Eigendom visrecht nog altijd heet hangijzer ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1977 Met de auto-slaaptrein een eind weggeweest. Er zit iets be schamends in om op vakantie te gaan, wanneer iedereen weer moeizaam aan t werk is getogen, de scholen weer zijn geopend en er alweer volop reclame gemaakt wordt voor wintersport-vakan ties. Zo'n wijze van vervoer is ook wel erg luxueus. Maar ik koos ervoor vanwege mijn gezondheid, want ik ben nog wat herstellende. Ja? Inderdaad, heel vriendelijk van u, dank u. Bolero Een coupé alleen, 's Avonds komt een eerbiedwaardige steward je bed gereed maken voor de lange nacht. Het gerommel van de trein in de nacht deed me voortdurend denken aan de Bolero van Ravel, maar ik doe deze grote componist nu onbedoeld onrecht aan. Inde vroege ochtend reden we door België. Voor en na Luik alsmaar, vele kilometers lang grote lelijke fabrieksgebouwen en hallen, om vangrijk vuil, kapot en niet meer in gebruik. Vermolmde monu menten van een vergaan tijd perk. De trein kwam ruim twee uren te laat aan in Fréjus-St. Raphael. Het lossen van de auto's ging aanzienlijk sneller dan het laden in Den Bosch. Toen stonden we ineens volop in de zomer. Een korte rit en daar was het hotel nu 'ns in alle opzichten beantwoordend aan wat er in de uitnodigende folders over verteld werd. Maar als je de zee eens van dich tbij wilt gaan bekijken zit je voor je 't weet in een eindeloze file. Als maar auto's, bumper aan bum per. Er tussendoor jagen groepen knetterende brommers. Aan weerskanten van elke weg staan bovendien auto's gepar keerd, ook waar 't verboden is, dat maakt hier niets uit. Boven de ingang van grote boulevards hangen doeken -met de tekst: „Welkom, maar hier: geen snel heid, geen lawaai". Loze kreten. Alles om je heen is reclame: voor T-shirts, voor spijkergoed, voor kauwgom, voor chocola, voor nóg snellere brommers, voor nóg fraaiere sportauto's. Overal langs de weg staan maximum snelheden aangege ven. Niemand stoort zich eraan. Er wordt ingehaald waar het verboden is, er wordt voortdu rend gesneden. Bij oversteekpa- den wordt zelden gestopt. Einde lijk een rustig plekje gevonden. Vlakbij Fréjus. Fréjus is een „ville romaine". De Romeinen hebben hier duidelijk hun klas sieke sporen achtergelaten. Er is nog wat van een forum te zien,een opgegraven arena, wat vreemde zuilen, oude brokstukken op el kaar gestapelden een aquaduct Maar ook Napoleon was hier. Min stens twee keer. Eenmaal toen hij- uit Egypte terugkeerde en niemand hem mocht aanraken omdat hij wellicht een besmet telijke ziekte, de pest, meebracht. De tweede maal toen hij van hier naar het eiland Elba moest ver trekken, eerbiedig nagewuifd door Engelse, Russische, Pruisi sche en Oostenrijkse officieren. Een Engelse oude rot schoot zelfs een kanonschot af, als eresaluut. De mannen van het vak wisten wat hij waard was. 's Avonds in mijn hotelkamer even de radio, geprobeerd. Alsmaar reclametek sten. Om beroerd van te worden. Chocola wordt aanbevolen alsof je van 't aards paradijs proeft. Borrelhapjes worden hard lachend aangeprezen. Kauwgum eten wordt voorgesteld als 't hoogte punt van aards geluk. Liefdevol wordt verteld wat je moet doen om je lekkere honger of je lekkere trek te verdrijven. Huismoeders delen elkaar opgetogen mee welk wasmiddel afdoende wast, al bij de voorwasom de poepvlekken in Jantje z'n broek uit te wissen. En telkens als slot van zo'n fraaie re clame-act een koortje van dames of meisjes. Die misselijke STER-toestanden die we in Holland dagelijks gedoemd zijn te bekijken vóór en na het nieuws-je moet toch weten hoe 't staat met de lintworm van Van Agt - blijken itbg niet eens origi neel te zijn! Welke zieke Amerikaanse Napoleon van de reclame zou toch met zijn besmettelijke ziekte onze Euro pese landen aangedaan hebben, zonder ons van te voren te waar schuwen? Zou het Levi Strauss geweest zijn? Maar het land en de zee zijn hier onvoorstelbaar mooi In het weekblad Jci Paris" stond een navrant verhaal. Ik bespaar u de stuitende details, 't Kwam hier op neer. Een jongen (30) eh PAGINA 21 een meisje (17) in Duitsland had den nog nooit de zee gezien. De Cote d'Azur leek hen 't einde. Zij beroofden een bank en trokken naar hier. Leefden zo luxueus als ze zich ooit in hun meest dwaze dromen voorgesteld hadden. Toen al hun geld op was namen ze in hun hotelkamer hotelkamer ver gif in en maakten een eind aan hun leven. Dit verhaal stond in dezelfde aflevering als waarin via een uitvoerige kleurenrepor- tage vermeld werd de dwaze as. society-bruiloft van Monaco. Dat alles gebeurt hier. Andriessen Wij blijven Hollanders. In de Franse kranten lees ik wél dat 't weer in Holland nog steeds slecht ■is: max. temp. 14-18 graden. Maar ik kan er maar niet achter komen of die Andriessen nu wel of niet in het nieuwe kabinet wil komen. Voorlopig nog een paar dagen hier Overal om me heen de bergen, die evenals de diep-blauwe zee geen enkel geheim wensen prijs te ge ven. PIET WESSELING DEN HAAG - "Ik vind dat je bij de sociale verzekeringen meer eigen verantwoordelijkheid van de mensen zelf moet inbouwen. Anders krijg je nog veel meer afwenteling van de kosten op de gemeenschapspot". Oud-staatssecretaris mr. Koos Rietkerk - thans specialist in so ciale verzekeringen bij de WD in de tweede kamer - zegt dit zonder omwegen. Enkele weken geleden ging de volksvertegenwoordiging akkoord met enkele "wetjes" om "iets" te doen aan het oneigenlijk gebruik en misbruik van bepaalde sociale uitkeringen. Noodklok Tien jaar geleden al luidde Rietkerk, praktisch als eerste in dit land, de noodklok door middel van een opzienbarende redevoering. Het oneigenlijk gebruik van sociale verzekeringen moest worden te gengegaan. Hoon en spot waren zijn loon. Want vooral in linkse kring vond men dat zo'n opmer king alleen maar bedoeld kon zijn om die arme mensen van hun arm zalige uitkeringen te beroven. Intussen weten we in dit land wel dat Rietkerks goed bedoelde waar schuwing niet meer onverschillig kan worden weggewuifd. We zullen het met de groei van de kosten voor de sociale uitkeringen kalmer aan moeten doen. Er moet op de sociale zekerheid bezuinigd worden uit louter economische noodzaak. We verdienen met z'n allen gewoon te weinig om deze zaak steeds maar verder uit te breiden. Mr. Koos Rietkerk uit Wassenaar is specialist op het gebied van lo nen en sociale verzekeringen in de WD-fractie in de Tweede Kamer. Hij zit daar al vanaf 1967. Met een korte onderbreking vanaf 28 juli 1971 tot en met 19 april 1973 was hij staatssecretaris van sociale zaken onder de "linkse" anti-revo lutionaire minister Boersma. Rietkerk werd op 14 december 1927 te Boskoop geboren. Behalve politieke heeft hij ook veel andere maatschappelijke functies. Een van de manieren om te be zuinigen is kostenbeheersing door het tegengaan van oneigenlijk ge bruik van sociale uitkeringen. Is Rietkerk na tien jaar "huiswerk" van de regering tevreden? "Nee, want er moet nog veel meer gebeu ren. Er is niet meer dan een eerste goeie stap gezet in de richting van het dichten van mazen in ons so ciale zekerheidsstelsel". Onderde len van de sociale zekerheid die vooral onder de loupe genomen moeten worden zijn volgens hem: het lozen van overtollige werk nemers - vooral ouderen - via de wet arbeidsongeschiktheid (WAO). een verplichte samenwerking van alle uitvoeringsorganen zoals Raden van Arbeid, bedrijfsvereni gingen, gemeenten, maar ook ar beidsbureaus die alleen maar be middelen bij het zoeken van werk, zodat de sociale wetten zo efficiënt mogelijk kunnen worden uitge voerd; het tegengaan van het inmiddels werkelijk tot gigantische hoogten opgeblazen ziekteverzuim. "Baai- dagen lossen niets op", aldus Rietkerk. een eigen risico. Hetzij in de vorm van een eerste ziektedag voor eigen rekening van de betrokkene, hetzij in de vorm van minder uitkering bij het begin van een ziekte. Voor mensen die het echt behoorlijk te pakken hebben geldt dit niet. Verder moet het ziekteverzuim worden aangepakt door verbete ring van de werksituatie. Humani sering van de arbeid heet dat te genwoordig. En door meèr controle door bedrijfsverenigingen en be: drijven van mensen die zich ziek melden. "We moeten zeker niet te rug naar dat vernederende van vroeger. Maar de controle moet wel meer en doelmatiger worden". Hij vindt dat de uitvoering van de mers moeten door één instantie ziektewet en de WAO in één hand worden uitgevoerd. Wat de sa- genomen moet worden. Dat geldt menwerking van de uitvoering- ook voor de werkloosheidsuitke- sorganen betreft moet hem van het ringen, WW, WWV en vervolgens hart dat het aantal bedrijfsvereni- bijstand krachtens de rijks- gingen - thans 26 - best terugge- groepsregeling werkloze werkne- bracht kan worden tot zes of zeven. Gemeengoed Rietkerk trok tien jaar geleden aan de bel. Inmiddels is het gemeen goed geworden dat het oneigenlijk gebruik van de sociale verzekerin gen moet worden aangepakt. WD-leider Wiegel wijdde er in 1971 zelfs een hele verkiezings campagne aan. Zijn nogal absolute uitspraken van toen maakten hem gehaat in linkse kring. Wiegel was de vlees geworden verpersoonlij king van de stroming die mensen met een sociale uitkering de nek om wilde draaien. Rietkerk geeft toe dat Wiegel des tijds af en toe wat erg fel van leer i s getrokken. Minister Boersma van Sociale Zaken zei zelfs dat Wiegel de uitkeringstrekkers een stok tus sen de benen wilde steken. Rietkerk verzekert echter ook dat dit nooit de bedoeling van Wiegel is geweest. "Zijn woorden zyn wat hard overgekomen. En de mensen hebben zich daartegen afgezet. Hert is in de sfeer van emoties terecht gekomen. Terwijl ik daar altijd voor heb gewaarschuwd". Mr. Koos Rietkerk: "Er is niet meer dan een eerste goeie stap gezet in de rich ting van het dich ten van mazen". En over het ziekteverzuim is hij ook uitgesproken duidelijk. Geheel in stijl met zijn opvatting van meer ei gen verantwoordelijkheid bij de sociale wetten ziet hij als mogelijk heid om het ziekteverzuim de kop in te drukken door invoering van Weinig Wat er ook van zij. Het huidige ka binet vindt ook - mede uit een oog punt van bezuinigingen - dat er iets aan het oneigenlijk gebruik van de sociale wetten moet worden ge>- daan. Veel van die gedachten zijn verwoord in de bezuinigingsnota van vorig jaar juni. Weinig is er nog maar uitgevoerd. En dat terwijl de jongste cijfers over onze economie alleen maar nóg donkerder wolk-en voorspellen. JAN DOST Laga RIJn<JI|k 36-40 Ltldan, tal. 122233 HET AANGEWEZEN ADRES VOOR AL UW HENGELSPORT gingswater, dat in een aantal ge vallen niet opengesteld mocht worden voor de leden van andere verenigingen en daarnaast maakte men gebruik van het Leidse wate rareaal dat wél werd ingebracht. Druppels die de emmer voor de Leidse hengelaarsbond deden overlopen waren botsingen tussen een aantal aangesloten verenigin gen bij het verwerven van nieuw viswater. Men poogde dat alleen voor de eigen leden in bezit te krijgen. Dat werd Leiden teveel en onlangs hakte men de knoop door: het lidmaatschap van de federatie werd opgezegd. Op landelijk niveau doet zich in feite dezelfde situatie voor. Sinds 1975 bestaat er de Nederlandse Vereniging van Sportvissersfede raties (NWS), die via de uitgifte van de „grote vergunning" zoveel mogelijk viswater onderling poogt uit te wisselen met gesloten beur zen. Een initiatief dat alleen maar toegejuicht kan worden, ware het niet dat ook hier addertjes onder het gras schuilen. Want ook in dit geval blijken er verenigingen te zijn die hun viswater niet ter be schikking stellen voor de „grote vergunning", maar voor de eigen leden reserveren. Sneeuwbaleffect Vanuit Leiden is diverse malen ge wezen op deze situatie, waarmee de NWS de poten onder de eigen stoel wegzaagde. Immers, de NWS dankt haar bestaansrecht aan de bereidheid van de aangeslo ten verenigingen om viswater uit te wisselen. Gebeurt dat nieten wordt daar door de NWS niet flink tegen opgetreden, dan kan men een sneeuwbaleffect verwachten. Steeds meer verenigingen zullen niet meer bereid blijken om hun vi swater ter beschikking te stellen voor de grote vergunning. De bom is nu gebarsten. Een breuk tussen de Leidse hengelaarsbond en de NWS is een feit. Tendens Op de achtergrond spelen nog een aantal andere factoren een rol. Die hebben voornamelijk betrekking op de kostbare structuur van de NWS (de personeelskosten be droegen in '76 bijna zes ton) en de maatregelen, die de NWS bepleit bij de overheid. Die hebben vol gens de Leidse inzichten een duidelijke tendens: de sportvisser langzamerhand te dwingen zich te organiseren. Een van de duide lijkste pogingen in dit verband wordt het brengen van het stukje vis onder de speciale hengel ge noemd. Tot voor kort was het mo gelijk om alleen met een bijdrage- bewijs (de goedkoopste viskaart) te vissen op snoekbaars met een stukje vis niet groter dan 2lfe cen timeter. Op initiatief van de NWS werd de Visserij wet zodanig gewij zigd dat men voor het vissen met een stukje vis als aas nu een kleine visakte (duurdere viskaart) moet hebben en lid moet zijn van een vereniging die het visrecht in een bepaald water bezit. Al met al een gecompliceerde zaak, waarin de belangen van de sport visser in het geding zijn. We blijven u op de hoogte houden. Zoals u de afgelopen week in deze krant hebt kunnen lezen is er weer hevige beroering ontstaan in het over het algemeen toch al vrij onrus tige hengelaarswereldje. Ditmaal heeft de Hengelaarsbond voor Leiden en Omstreken de knuppel in het hoenderhok geworpen door met ingang 'van 1 januari 1978 uit de Federatie Zuid-Holland en uit de NWS te treden. De kwestie is interessant genoeg om er hier nog eens wat dieper op in te gaan. Waar het om gaat is, wie het vis recht in een bepaald water bezit en wie het beheer daarover heeft. Op het oog zou de meest simpele op lossing zijn om alle viswateren die ons land rijk is toe te schuiven aan een nationale bond. Iedere Neder lander zou dan van die bond lid kunnen worden en zich daarmee het visrecht verwerven van alle vi- Wie echter de historie recht kent komt echter al snel tot de conclusie dat zoiets een onmoge lijke zaak is. In de eerste plaats zijn er grote verschillen in de wijze waarop hengelsportverenigingen en bonden het visrecht in een be paald water hebben verworven. Er zijn bijvoorbeeld verenigingen, die een bepaald viswater in eigendom hebben. Ze zijn dus aan niemand enige verantwoording ver schuldigd en kunnen zelf regels stellen. Anders ligt dat bij wateren die van derden worden gehuurd of die op machtiging worden bevist. In het laatste geval kunnen er bijvoor beeld door de houder van het vis recht voorwaarden worden gesteld. Als de houder van het visrecht een beroepsvisser is - en dat komt nogal eens voor - dan gebeurt het vaak dat de sportvissers alleen toe stemming krijgen om schubvis te vangen. Peurvergunningen wor den dan helemaal niet of slechts in een gering aantal verstrekt. Het kan ook voorkomen dat een hengelsportvereniging alleen vis rechten krijgt voor de eigen leden. Men mag het water niet openstellen voor leden van andere verenigin gen. Argument kan zijn dat er in zo'n water teveel sportvissers ko men, waardoor bijvoorbeeld na- tuur-wetenschappelijke belangen in het gedrang dreigen te komen. Uitwisselen Bestaan dergelijke beperkende be palingen niet, dan staat het de hen gelsportvereniging vrij om dat wa ter ook beschikbaar te stellen voor andere verenigingen. Dat kan bij voorbeeld gebeuren via een federa tieve samenwerking, waarin ver enigingen in een bepaalde regio het viswater onderling uitwisselen zonder daarvoor van elkaar ver goedingen te eisen. Probleem dat zich hierbij voordoet is dat de ene vereniging meer vi swater bezit dan de andere. Sterker nog: er zijn verenigingen die over vrijwel alle viswateren beschikken en andere die helemaal geen vi swater in bezit hebben. Een derge lijke situatie bestaat binnen de fe Wie mag waar vissen met welke vergunning? Een vraag die nog steeds aanleiding is voor diverse conflicten binnen de georgani seerde hen gelsport. deratie van hengelsportverenigin gen in Zuid-Holland. Een samenwerkingsvorm die sinds 1972 bestaat en waarbinnen vereni gingen uit o.a. Leiden, Warmond, Den Haag, Leidschendam, Was senaar, Alphen a.d. Rijn, Waddinx- veen, Gouda, Bodegraven, Ter Aar, Noordwijk, Noordwijkerhout en Woerden samenwerken. In totaal een kleine tienduizend hengelaars. Leiden heeft binnen die federatie altijd een duidelijk leidende positie gehad. Niet alleen door het vele vi swater waarover men beschikt, maar ook door het grote ledental. Dat viswater van Leiden werd - voor zover dat mogelijk was - inge bracht in de gezamenlijke vergun ning van de federatie. Het betekent bijvoorbeeld dat een hengelsport- "fvereniging uit Noordwijk, die zelf niet over viswater beschikt toch een flink waterareaal beschikbaar kan stellen aan de leden. Bij de opzet van de federatie is men er destyds vanuit gegaan dat nieuwe grote viswateren door de verenigingen gezamenlijk gehuurd zouden kunnen worden, om de kos ten naar verhouding te verdelen. Dat idee is nooit goed van de grond gekomen. Alleen de Kagerplassen kwamen beschikbaar, maar dat ge beurde dankzij de goede verstand houding tussen de houders van het visrecht, de heren Van Nieuwkoop en de Leidse hengelaarsbond. In de afgelopen jaren slaagde de Leidse bond erin een aantal belang rijke viswateren voor de leden te verwerven, terwijl dat bij de andere nauwelijks of niet het geval was. Een dergelijke situatie is door de Leidse bestuurders steeds geslikt, gezien het belang dat men toe kende aan een onderlinge uitwis seling van viswater. Daarnaast speelde waarschijnlijk ook nog een rol dat de Leidse bond via de fede ratie enige financiële genoegdoe ning kreeg voor het feit dan men zoveel viswater beschikbaar stelde. Daartegenover stond dat leden die waarschijnlijk anders lid van de Leidse bond waren geworden in verband met het viswater, nu lid werden van een plaatselijke ver eniging Men had dan de be schikking over het eigen vereni

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 21