Lance ontkent in alle toonaarden Andere verklaring Kruger flBDSBEM NAAST HET NIEUWS 0B/AR£ Dajan wil onder geen voorwaarde met PLO praten Links-radicalen blijven dwarsliggen Amerika moet defensie uitgaven iets verhogen Onrust in Columbia Begrotingsdirecteur V.S.: "Mijn geweten is zuiver VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1977 PAGINA- 9 Verkiezingen in Frankrijk voor de deur: 'PARIJS (DPA/UPI/AFP) - De ge schillen tussen de drie partners in het Franse „Volksfront" - socialis ten, communisten en links-radica len - zijn gisteren niet tot een oplos sing gebracht. De communistische secretaris-generaal, George Mar- chais, en de socialistische par tijleider, FranQois Mitterrand, on derstreepten allebei dat zij bereid zijn het conflict tot een oplossing te brengen. Maar Mitterrand kwam niet opdagen voor de vergadering die Marchais voor gisterochtend in het hoofdkwartier van zijn PCF had voorgesteld. Wie ook niet verscheen, was de links-radicale leider Robert Fabre. Diens partij, de kleinste van het linkse trio. veroorzaakte woensdagavond de huidige breuk in het overleg aangaande de actua lisering van het gemeenschappe lijke verkiezingsprogramma. Het bij de tijd brengen van dit uit 1972 daterende program - een beleids plan voor het geval links volgend jaar maart de verkiezingen wint - is al langer aanleiding tot gekrakeel tussen de partners. De communisten, die zich het zuiverst in de leer wanen, willen op sociaal-economische sleutelpunten - de nationalisering van het be drijfsleven bijvoorbeeld - keiharde afspraken zodat de socialisten, eenmaal aan de macht, geen „roze" of zelfs "rechtse" politiek kunnen voeren. De socialisten, die het program van 1972 aanvankelijk alleen wat had den willen oppoetsen, schikten zich uiteindelijk naar de com munistische eis om allerlei zaken veel grondiger door te spreken en vast te leggen. Maar uitgerekend op het moment dat de twee grootste volksfrontpartners bereid leken om althans voor de buitenwacht hun eensgezindheid te bewaren, liep het derde wiel aan de linkse wagen uit de rails. Fabre, wiens links-radicalen in te genstelling tot hun naam eerder gematigd zijn (zo wensen zij het particulier initiatief zoveel moge lijk speelruimte te laten), liep woensdagavond weg uit het over leg. Hij deed dat naar zijn zeggen vanwege de communistische onwil om tot compromissen te komen, juist op de sociaal-economische sleutelpunten in een links rege ringsbeleid. Wat er nu gaat gebeuren is niet he lemaal duidelijk. Marchais zei gis teren te betreuren dat Mitterrand zijn uitnodiging voor een nieuw ge sprek niet heeft aangenomen. Naar zijn oordeel zou Fabre wellicht zijn bijgedraaid als de socialistische voorman wel was gekomen. Mitterrand liet weten dat het so cialistische partijbestuur zich a.s. maandag zal uitspreken over „de uiterst betreurenswaardige situatie die ons opgedrongen is". De so cialistenleider sprak de hoop uit dat Fabre zich alleen tijdelijk uit het programmatische overleg heeft teruggetrokken. Volgens Mit terrand is het „gemeenschappe lijke progranma een goed prog ramma .dat intact dient te blijven". Mitterrand, die er zich natuurlijk terdege van bewust is dat het linkse conflict de huidige coalitie prachtig in de kaart speelt, zei dat het nu juist de kwaliteit van links is dat allerlei zaken tot op de bodem wor den uitgezocht, terwijl rechts zich tevreden stelt met holle leuzen. Desondanks zijn veel Franse kran ten van mening dat het huidige conflict de overwinningskansen van links - tot dusver winnend in alle enquêtes - behoorlijk kan gaan aanvreten. De Amerikaanse begrotingsdirecteur Bert Lance ontkende gisteren voor de senaatscommissie alle beschuldigingen die tegen hem zijn ingebracht. Harold Brown: WASHINGTON (UPI) - Om tegen over de voortgaande versterking van de Sowjet-bewapening een „geloofwaardig gevechtsvermo gen" te behouden en het „globale militaire machtsevenwicht met de Sowjet-Unie minstens even gun stig te houden als het thans is" denkt president Carter dat de Ame rikaanse defensie-uitgaven in de komende jaren per jaar met onge veer drie procent reëel, dat wil zeg- BOGOTA (Reuter) - Rellen, voor- gevloeid uit een algemene staking in Columbia hebben zich gisteren verspreid over arbeiderswijken in de Columbiaanse hoofdstad Bo gota. Toen gisterochtend om 5 uur het uitgaansverbod werd opgeheven dat woensdagavond om 8 uur was ingegaan, bezetten oproerkraaiers achterbuurtwijken in het zuiden van Bogota. Het openbare vervoer in de hoofd stad lag gisteren stil. bussen gussen wilden gistermorgen wel uitrijden, maar ze werden aangevallen en in enkele gevallen in brand gestoken. Woensdag had men al ruim dertig stadsbussen vernield. De politie- en legerversterkingen die de regering woensdag al naar Bogata had gestuurd, zijn gisteren nog uitgebreid. Een militaire woordvoerder zei dat gisteren op het middaguur leger en politie de baas waren in wijken die hij aan duidde als die waar zich alles af speelde. gen na inflatie, zullen moeten wor den verhoogd. Dit zei de Amerikaanse minister van defensie Harold Brown giste ren op een bijeenkomst van indu striële defensiespecialisten in Was hington. Het percentage stemt overeen met dat van de verhoging die de meeste andere NAVO-landen zich eerder dit jaar hadden voorgenomen voor hun uitgaven voor de defensie. Het was overigens voor hét eerst dat een Amerikaanse regerings functionaris zich in het openbaar uitliet over de denkbeelden die de Amerikaanse president op het ter rein van de defensie heeft gevormd voor zijn huidige ambtsperiode van vier jaar. „We streven naar afschrikkende macht, niet naar verpletterende militaire overmacht", zo zei Brown. Staat van beleg in Pakistan opgeheven RAWALPINDI (AFP) - De staat van beleg, sinds 1971 van krachtin Pakistan, is gisteren opgeheven, zo is officieel in Rawalpindi bekend gemaakt. Generaal Ziaoel-Haq, de huidige machthebber in Pakistan, heeft voorts besloten de perscommissie te ontbinden en de straftijd van alle gevangenen met twee maanden te bekorten. De perscommissie zal na overleg met de vertegenwoordigers van de pers vervangen worden door een ander orgaan. De besluiten zijn genomen ter gelegenheid van het feest dat gevierd wordt ter afslui ting van de vastenmaand Rama dan. WASHINGTON (Reuter/UPI) - "Mijn ge weten is zuiver", zo heeft de Amerikaanse begro tingsdirecteur Bert Lance gisteren verzekerd, toen hij zich voor de se naatscommissie voor re geringszaken verweerde tegen beschuldigingen be treffende ongeoorloofde praktijken als bankier, in de periode voordat zijn persoonlijke vriend presi dent Carter hem naar Washington haalde. In een scherpe tegenaanval wees hij de verwijten als "valse aantij gingen, halve waarheden, ver keerde voorstellingen van zaken, insinuaties en dergelijke" van de hand. Bitter merkte hij op dat de regering-Carter een campagne voert voor de rechten van de mens in het buitenland, en dat de Amerikanen zelfgenoegzaam de toestand buiten hun land verge lijken met hetgeen zij zelf doen op het gebied van de men senrechten. Zelf had hij echter de afgelopen weken gemerkt dat "de rechten die hij meende te be zitten, stuk voor stuk in het riool verdwenen". De 46-jarige Lance, gekleed in een stemmig gekleurd costuum en met een ernstig gezicht, was met zijn vrouw Labelle naar de hoor zitting gekomen, die per televisie werd uitgezonden. Meer dan 700 mensen hadden zich in de vroege ochtend al voor de zaal verdron gen om een plaats te krijgen. Vooordat Lance voor de commissie verscheen, had de commissie al verscheidene regeringsfunctio narissen over de zaak gehoord. "Ik heb niet om dit gevecht ge vraagd, maar nu ik er in ben, vecht ik niet alleen voor mijzelf, maar ook voor ons systeem. Ik ben trots op het werk dat ik in het begrotingsbureau van het Witte Huis heb gedaan", aldus Lance die steeds heeft verzekerd dat hij niet zwichten zal voor de toene mende druk om af te treden. Beschuldigingen Lance is er van beschuldigd dat hij zijn vrouw en andere familiele den in totaal voor zes miljoen Mevrouw Lance en haar 22-jarige zoon David bevonden zich op de publieke tribune, terwijl Bert Lance zijn verdedigingstoespraak hield. dollar (ongeveer f 14,5 min) aan persoonlijke leningen hadden opgenomen bij twee banken in Georgia die hij bestuurde. Ook zou de familie nog voor 450.000 dollar "rood" hebben gestaan. Voor de senaatscommissie be streed hij dat hij zijn functie bij de twee banken voor persoonlijke doeleinden zou hebben mis bruikt, waaronder een mislukte poging om gouverneur van de staat Georgia te worden, als op volger van Carter. Volgens hem staat er in de bankwetten niets dat een grote debetstand ver biedt. Voorts wees de begrotingsdirec teur een suggestie van de Repu blikeinse senator Charles Percy van de hand, als zou hij begin dit jaar wellicht cheques hebben geantidateerd tot eind 1976 om rentebetalingen aan twee Ne- wyorkse banken voor zijn in komstenbelasting te kunnen af trekken. Volgens hem zat er niets onrecht matigs in het gebruik dat hij had gemaakt van zakenvliegtuigen van de Calhoun Bank en de Na tional Bank of Georgia. Voor dit WAAREEND Wie het erf van Yvon en Jachie Guitard in de Amerikaanse staat Ontario wil betreden, moet van goede huize komen. Tuffy, de waak- eend is erg op zijn privéterrein gesteld en zeer eenkennig. Het zou wel eens kunnen gebeuren dat hij de broekspijp van de argeloze bezoeker met zijn snavel aan repen scheurt. AFGANG De kunst van het liefhebben is "Dicky", de giraffe in de dierentuin van Winchester in Engeland, van de week slecht afgegaan. Toen Dicky een zes meter hoog vrouwtje wilde bewijzen hoeveel hij van haar houdt, begaven zijn knieën het en zakte hij erdoor. Alsof dat nog niet beschamend genoeg was, kon Dicky niet meer overeind komen en lag, wijdbeens, onder de verbijsterde jon gedame. De oppassers van "Marwell Park" moesten onder de giraf luchtzak ken opblazen, om het ongelukkige dier weer tot girafhoogte op te takelen. Een veearts gaf injecties om het gevaar van een hartaanval te keren. Directeur John Knowles doceerde: "Giraffen zijn erg zenuwachtige en zeer gespannen dieren. Zij moeten uiterst zorgvuldig worden behandeld". Ondanks zijn weinig elegante vertoning, kan de 15-jarige Dicky wijzen op een terzake van de liefde rijk verleden. Hij is de vader van verscheidene kalveren die de drie wijfjes in zijn verblijf hebben gekregen. MEEVALLERTJE Het kanton Fribourg in Zwitserland heeft een besluit genomen waarvan belastingbetalers misschien nog profiteren ook: belasting schuld van minder dan een (Zwitserse) frank wordt niet meer aange rekend. Overigens is het besluit niet van harte genomen, maar onder druk van scrupuleuze ontvangers, die hadden gedreigd iedere burger voor de rechter te slepen die onmaatschappelijk genoeg was geweest om 5 of 10 centiem schuld te maken. gebruik, dat alleen voor de ont wikkeling van de betrokken banken was geweest, had hij later de twee banken schadeloos ge steld. Uit de doeken Ook noemde Lance het niet juist, dat hij gegevens over zijn doen en laten had achtergehouden, toen de commissie waarvoor hij giste ren zijn verklaring aflegde, in ja nuari zijn benoeming door presi dent Carter had bekrachtigd. Hij zei dat hij verscheidene finan ciële kwesties die nu aan de orde waren, vijf dagen voor de beslis sing van de commissie van 18 ja nuari al uit de doeken had ge daan. Vervolgens bestempelde Lance als "volkomen onverantwoord" een beschuldiging dat hij betrokken zou zijn geweest bij een oplich tingszaak, waarvoor de vice-pre sident van de Calhoun Bank, Billy Lee Campbell, tot acht jaar gevangenisstraf werd veroor deeld. Campbell zou zich bijna een miljoen dollar hebben toe geëigend. In Genève alleen een gesprek tussen staten TEL AVIV (Reuter) - De Israëli sche minister van buitenlandse zaken, Mosje Dajan, heeft gisteren voor zijn vertrek naar Washington verklaard dat zijn land deelne ming van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO aan een vredesconferentie in Genève in geen enkele vorm zal accepteren. „Noch als zefstandige delegatie, noch als onderdeel van een Ver enigde Arabische afvaardiging", zei de bewindsman op het vliegveld Ben Goerion tegen de pers. Volgens Dajan dient in Genève al leen tussen staten onderhandeld te worden. Hij herhaalde dat Israël alleen akkoord zelfstandige kun nen gaan met een Palestijnse verte genwoordiger die niet PRETORIA (AFP) - De Zuidaf- rikaanse minister van Justitie Ja mes Kruger heeft gisteren gezegd dat Steve Biko, de deze week na een hongerstaking van een week over leden ijveraar voor gelijkberechti ging van de zwarten, kort voor zijn dood kunstmatig was gevoed. Dit is in strijd met wat Kruger eer der over Biko's dood had gezegd, dat het zijn democratisch recht was in hongerstaking te gaan, maar hij niet kunstmatig was gevoed omdat het bewakingspersoneel dat had geweigerd om niet beschuldigd te kunnen worden van fysiek in grijpen. Waarnemers wijzen erop dat Kru ger zijn preciseringen geeft na ae golf van protest in biripen- en buitenland over Biko's dood, waarbij de Zuidafrikaanse over heid is verweten dat zij niets heeft gedaan om hem te voorkomen. De Nigeriaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, Leslie O. Har- riman, voorzitter van de VN-com- missie tegen apartheid heeft giste ren aangedrongen op uitstoting van Zuid-Afrika uit de Verenigde Na ties. "De moord op Steve Biko is een misdaad tegen de Verenigde Naties en de internationale samenleving", zei hij. "De commissie moet drin gend naar middelen zoeken om de moordenaars te straffen". De rechterlijke macht heeft giste ren overuren gemaakt om de zaken af te handelen tegen 1.210 studen ten van de universiteit van Fort Hare, die in Alice, 720 kilometer ten zuiden van Johannesburg, waren aangehouden tijdens een herden kingsdienst voor Biko. De politie had het sportcomplex van de universiteit omsingeld en 750 mannen en 460 vrouwen gearresteerd onder de bepalingen van de wet tegen oproerige verga deringen. Gisteren hebben 25 stafleden en 220 studenten van de universiteit van Kaapstad, allen blanken, een petitie ondertekend waarin om Krugers ontslag wordt gevraagd en vrijlating van gedetineerden tegen wie geen aanklacht is ingebracht. De stafleden en studenten zeggen dat zij handelen uit bezorgdheid over hun toekomst in Zuid-Afrika en bepaalde aspecten van de rechtsbedeling, vooral waar het gaat om zwarte burgers. Op de campus van de universiteit van Kaapstad heeft wel een her denkingsbijeenkomst voor Biko kunnen plaatshebben, hoewel ook zij aanvankelijk verboden was. Het verbod werd later ingetrokken. De politie verwijderde van de hek ken van de universiteit van Natal in Pietermaritzburg, 416 kilometer ten zuidoosten van Johannesburg, aanplakbiljetten die een studen tenbijeenkomst aankondigden. De bijeenkomst werd daarna verbo den en de desbetreffende be schikking van de justitie aange plakt. Donald Woods, de blanke hoofdre dacteur van de East London Daily Dispatch, heeft Kruger gisteren be schuldigd van de uiteindelijke ver antwoordelijkheid voor Biko's dood. Hij schreef dat als een lijk schouwing zou aantonen dat de politie niet alles heeft gedaan wat in haar vermogen lag om Biko te red den, hij zou moeten opstappen. Een arts heeft gisteren ten over staan van een onderzoeksrechter in Johannesburg verklaard dat hij verdachte merktekens had gevon den op het lichaam van een ge vangene die dood in zijn cel was aangetroffen. Dokter Van Jaarsveld vertelde hoe hij op 12 januari van dit jaar bij een gedetineerde, Naboath Nthoenta, geroepen was, die zich in zijn cel had verhangen. Op de oren en de hals had hij sporen van brandwonden aangetroffen, vertelde hij "die veroorzaakt zou den kunnen zijn door contact met elektrische stroom." De zitting werd verdaagd tot onbe paalde tijd. PLO optreedt en die ingepast zou worden in een Jordaanse delegatie. De minister erkende dat de Ver enigde Staten kennelijk de aanwe zigheid van Palestijnen bij vredes besprekingen als een procedurek westie van de eerste rang zien. Maar hij voegde hieraan toe dat Israël blijft bij zijn weigering de PLO als partner bij dergelijke besprekingen te erkennen, „of de Amerikanen ze nu wel of niet willen". Enigzins ge prikkeld merkte hij op: „Dit is een gramofoonplaat die ik steeds op nieuw zal moeten draaien". Dajan zei dat de "vredesvoorstellen die hij naar Washington meeneemt niet meer dan schetsmatige ideeën .zijn, maar dat hij bereid is in details te treden als de Arabieren hierom vragen. Hij oefende kritiek op de Amerikaanse inspanningen om ge daan te krijgen dat de PLO de re solutie 242 van de V.N. accepteert als teken van erkenning van het be staansrecht van de staat Israël. De Amerikanen geloven dat langs die weg de PLO acceptabel zou worden als onderhandelingspartner in Ge- Wat de joodse vestigingen op de westelijke oever van de Jordan be treft, een tweede uiterst gevoelig punt dat bij het Israëlisch-Ameri- kaanse gesprek in Washington on getwijfeld aan de orde zla komen, zei Dajan hat hij het Amerikaanse standpunt dat dergelijke vestigin gen onwettig zijn van de hand wijst. Hij verklaarde dat zijn besprekin gen niet langer dan een dag of twee zullen duren. Daarna gaat hij naar New York voor de opening van de algemene vergadering der Ver enigde Naties. De VS zijn van mening dat het idee van één veremogde Arabosche af vaardiging naar de Geneefse con ferentie over het Midden-Oosten „ernstige overweging verdient". Dit heeft Kenneth Brown, woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken, gisteren in Washington meegedeeld. De „New York Times", zich be roepend op bevoegde Amerikaanse bronnen, had eerder gemeld dat de regering-Carter het denkbeeld van één Arabische delegatie als het be ste beschouwt in verband met de impasse over de Palestijnse verte genwoordiging in Genve.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9