'Dit mag niet in Nederland gebeuren' Vertraging in de formatie Moeilijkheden over abortus-akkoord 'Deep Throat'-proces met voorstelling begonnen presenteert vylsmaheiyh vernieuwde De Gaay Fortman over zoekactie Amersfoort: Man bekent doodslag Rollenpatroon moet worden doorbroken" Nederland tegen PLO als VN-lid NS RIJDAG 16 SEPTEMBER 1977 lïlffllHlffliT Briefwisseling PvdA en CDA over intepretatie DEN HAAG (ANP) - Opnieuw zijn moeilijkheden gerezen over het abortus-akkoord dat CDA, PvdA en D'66 onder lei ding van informateur Veringa hadden gesloten. Het overleg in de CDA-fractie over het ak koord was voor fractievoor zitter Van Agt aanleiding voor een brief aan Veringa, waarop zijn collega van de PvdA, Van Thijn reageerde. goedkeuring aan het akkoord heeft gehecht "in de stellige overtuiging dat de leden van het kabinet niet mogen aan sturen op contra-signeren (het ondertekenen van een vanuit de Tweede Kamer ingediende initiatief-wet), ongeacht de inhoud daarvan. Het besluit van het al of niet contra-signe ren is afhankelijk van de op vattingen over abortus die le ven bij de partijen die in het kabinet vertegenwoordigd zijn." Van Agt meent dat con- tra-signering in onverbreke lijk verband staat met de er kenning van de coalitie-part- Volgens Van Thijn (PvdA) zou men uit de CDA-brief kunnen lezen dat wordt teruggekomen op de "met grote stelligheid" gegeven verzekering dat het akkoord impliceert dat geen enkel lid van het kabinet het besluit tot contra-signering kan tegenhouden. De socialist herinnert er aan dat de PvdA steeds sterk heeft gepleit dat een door beide Kamers aan vaard wetsontwerp tot wet behoort te worden verheven. Van Thijn zegt in zijn reactie te mogen aannemen dat deze op vatting over het abortus vraagstuk bij de CDA-fractie bekend was toen zij haar goedkeuring aan het akkoord heeft gehecht. Hij gaat er ver der van uit dat de brief van Van Agt "niet is geschreven vanuit de twijfel over de PvdA-bereidheid op loyale wijze uitvoering te geven aan datgene wat wij uiteindelijk zijn overeengekomen". In deze gedachte wordt hij ge sterkt door het feit dat de brief van Van Agt geen verzoek be vat om de beraadslagingen te heropenen. De fractie van D'66 noemt het in een reactie op de briefwisse ling een heilloze zaak als frac ties hun interpretaties over punten uit het formatie-ak koord achteraf op papier gaan zetten. DEN HAAG (SP/ANP) - Minister De Gaay Fort man van binnenlandse zaken en justitie be treurt de wijze waarop afgelopen maandag treinpassagiers in Amersfoort en Zwolle door de politie zijn gefouilleerd op wapens. Sommige van die mensen, die op grond van een 'Indisch uiterlijk' verdacht bevonden werden, moesten op de grond gaan liggen onder bedreiging van een geweer. "Deze zaak is op een andere wijze aangepakt dat ik wilde. Ik betreur dat: dit mag in Nederland niet. Er zijn nu reeds maatregelen genomen dat iets dergelijks niet meer gebeu ren zal." Minister De Gaay Fortman ver klaarde dit gistermiddag na afloop van een mondeling beraad, dat hij gevoerd heeft met leden van de Kamercommissies voor bin nenlandse zaken en justitie en de speciale Kamercommissie voor Zuidmolukse aangelegenheden. Besproken werden de zoekacties in Assen en Bovensmilde, het afgelo pen wéekeinde. De gebeurtenissen in Assen en Bovensmilde vorige week, waren gistermiddag onderwerp van ge sprek in de vergadering die minis ter De Gaay Fortman (bin nenlandse zaken en justitie) had met de Tweede-Kamercommissies voor justitie, binnenlandse zaken en de betrekkingen met Zuidmo- lukkers. Op de foto de minister in gesprek met voorzitter Rietkerk. Masman: RMS-ideaal verdient aandacht ASSEN (ANP) - Burgemeester Masman van Assen, is er van overtuigd, dat de Zuidmolukse bevolkingsgroep in de Drentse hoofdstad de ruimte geboden moet worden haar politieke idealen te hebben en te beleven. "Maar", zo zei hij gisteravond in een verklaring voor de gemeen teraad, "die ruimte mag alleen geboden worden binnen de be staande rechtsorde. Het steeds overtreden daarvan, zodanig dan anderen zich in hun dage lijks leven in Assen bedreigd voelen, kan niet getolereerd worden". Masman voegde eraan toe: "Ook al zijn in de ogen van ve len de wegen ter oplossing van het RMS-ideaal tot dusverre nauwelijks merkbaar, een ver langen naar onafhankelijkheid moet zeer ernstig worden ge nomen en wettigt in ons vrij heidslievend Nederland alle aandacht". "Als lokale overheid kunnen wij daaraan echter geen bij drage leveren. Dat kunnen wij wel aan een ander aspect van de zuidmolukse zaak, namelijk aan het sociale aspect van een minderheidsgroep in onze sa menleving". Begrip Over de inhoud van dit overleg wilde noch de minister noch de voorzitter van de gezamenlijke commissies mr. J.G. Rietkerk me dedelingen doen. De heer Rietkerk zei slechts dat de Kamerleden 'instemming dan wel begrip' hadden geuit met en voor de noodzaak van de speuracties naar wapens. Er waren in het over leg 'vragen en twijfels' uitgespro ken over de coördinatie van de ac ties en de verantwoordelijkheden. Minister De Gaay Fortman wilde geen publieke uitspraken doen omdat het proces tegen de Zuidmolukse treinkapers en schoolbezetters nog loopt; vol gende week donderdag pas is de uitspraak. "De hele zaak van de zoekacties is zo verweven met dat proces, dat we uiterst voorzichtig moeten zijn," aldus de minister. "We moeten iedere schijn van beïnvloeding van de rechter ver mijden." Anders Amsterdam (sp> - Het door de Over de acties in Amersfoort en Nederlandse Bioscoopbond uit- Zwolle wilde de minister wel wat gelokte proefproces voor de Am- kwijt. "Zondag had ik een niet te sterdamse rechtbank over de toe- aarlozen melding gekregen laatbaarheid van de pornofilm DEN HAAG (SP) - De for matie van een nieuw kabi net is aanzienlijk vertraagd. Het CDA staat erop, dat harde afspraken worden gemaakt om de vrijheid van onderwijs te waarborgen. PvdA-fractieleider zei gis termiddag al, dat hij zich voorbereidt op uitputtende onderhandelingen over een onderwijsparagraaf in het regeerakkoord. Deze onderhandelingen zyn van middag om twee uur begonnen. Ook over defensie wil het CDA meer vastleggen, dan de infor mateurs hebben voorgesteld. De christen-democraten wensen dat volgend jaar al 150 miljoen gulden meer voor defensie wordt uitge trokken dan in de meerjarenramin gen van de regering is aangegeven. Ingestemd De PvdA heeft in grote lijnen inge stemd met de laatste programma- voorstellen van Den Uyl en Ver inga. De socialisten maken alleen een voorbehoud bij de uitbreiding van de ultracentrifugefabriek in Almelo. Zij willen zich daar niet bij voorbaat aan binden. D'66 heeft ook bedenkingen tegen de uitbrei ding van "Almelo". In het overleg tussen de infor mateurs en de fractieleiders van PvdA, CDA en D'66 is wel zeer uit voerig gepraat over volkshuis vesting. Daarover is ook een gede tailleerd akkoord op papier gezet. Het CDA wil nu iets dergelijks voor onderwijs bereiken. Het CDA staat erop, dat: de regering zich niet bemoeit met de samenstelling van de school besturen maar dat aan het bij zonder onderwijs overlaat: ROTTERDAM (ANP)-De31-jarige Rotterdammer A. M. heeft gisteren bekend de 22-jarige G. Dam met een ijzeren staaf te hebben doodge slagen. Aanvankelijk had M.'s vriendin, de 25 jarige R. M. B. aan de politie verteld dat zij haar ex- vriend om het leven had gebracht. De vrouw had zes jaar met het slachtoffer samengewoond. Vier maanden geleden leerde zij M. kennen en ging zij bij hem wonen. dat er een trein gekaapt den, die van Amersfoort Noorden reed. Ik zou onverant- van deze film woordelijk hebben gehandeld als Marnixstraat, ik gedaan zou hebben of ik die mei- honderd zitplaatsen, ding niét had gekregen en niet had doorgegeven." Dat de acties anders werden uitge voerd dan hij had gewild weet de heer De Gaay Fortman aan het feit dat Nederland gedecentraliseerd bestuurd wordt: "Noch de hoofdof ficier van justitie noch de bur gemeesters waren ervan op de hoogte wat er maandag gebeuren "Deep Thorat" is gisteren begon nen met een openbare voorstelling Calypso" aai een zaal met r De openbaarheid van de vertoning hield verband met het feit dat zij gebeurde in het kader van een ge rechtelijke schouw, als onderdeel van de openbare rechtszitting. De minister ging niet in op de vraag of de verantwoordelijke autoritei ten ter verantwoording worden ge roepen. D'66 en PSP hebben om een openbaar debat gevraagd over de gebeurtenissen in Assen en Smilde. Vanuit de PvdA-fractie werd ge steld dat het justitieel beleid ten aanzien van de Zuidmokkers tot nu toe onduidelijk is geweest. 59 Stichting Marie wordt wijzer DEN HAAG (SP) - Twee keer zoveel meisjes als jongens in de leeftijds groep van 16 tot en met 18 jaar volgen geen enkele vorm van onderwijs meer. Ondanks de emancipatiegolf van de laatste jaren hebben zich in het beroepsonderwijs-keuzepatrooa nauwelijks verschuivingen voorgedaan. Weliswaar daalt bijvoorbeeld bij het nger huishoud- en nijverheidson derwijs het aantal meisjes (nog altijd 81,1 procent) maar van een werkelijk veranderende keuze is nog geen sprake. Bij het mavo is het aantal meisjes dat een diploma haalt groter dan het aantal jongens bij havo en vwo (gymnasium en atheneum) zijn de rollen weer ongedraaid. Dit is des te merkwaardiger daar op de lagere school de meisjes betere leerprestaties leveren (minder blijven zitten) en op grond van de thans nog algemeen toegepaste selectiemethoden meisjes dan ook eerder naar de brugklassen van het algemeen voortgezet onderwijs zou den moeten gaan. Het blijkt evenwel - en dat geldt vooral wat latere leeftijd - dat de gemoti veerdheid van de meisjes om verder te leren of hoger te reiken minder groot is dan bij jongens. Dat komt mede door de invloed van de ouders (het hoeft niet zo nodig, onze dochter zal toch wel trouwen) en de onderwijs gevenden, die kennelijk onvoldoende inzien, dat er, juist op school, npg nauwelijks sprake is van het doorbreken van het traditionele rollenpa troon. De stichting "Marie, word wijzer!" meent dat vooral bij het onderwijs te weinig wordt gedaan om de duidelijke achterstelling, waarmee de vrouw op latere leeftijd te maken krijgt, aan te pakken. De leerkrachten op hun beurt zijn er echter van overtuigd dat het meisje precies dezelfde kansen heeft als de jongen. Om deze opvatting te doorbreken (pogingen van overheidswege, onder meer via de emancipatiecommissie hebben weinig uitgehaald) is "Marie, word wijzer een actie begonnen in alle zesde klassen van de lagere scholen. Behalve de omstreden film nam de rechtbank op verzoek van de ver dediging ook kennis van een ver krachtingsscène uit "La béte" en van de volledige film "L'empire des sens", alle twee films die ondanks de niets verhullende copulatiescè nes destijds zijn toegelaten door de filmkeuring. Aan de vennootschap onder firma "Flora" is tenlastegelegd het open lijk tentoonstellen van afbeeldin gen die aanstotelijk zijn voor de eerbaarheid (overtreding van ar tikel 240 wetboek van strafrecht, het zogenaamde pornografie-ar tikel). Sinds het parlement de filmkeu ring voor volwassenen heeft afge schaft wordt door het openbaar ministerie dit artikel gehanteerd om tóch op te treden tegen por nografische films, althans voor zo ver die worden vertoond in biosco pen met meer dan vijftig zitplaat- Volgens de Nederlandse Bioscoopbond wordt op deze wijze de filmkeuring via een achterdeur weer ingevoerd. De rechtbank te Maastricht heeft begin september een boete van vijfduizend gulden opgelegd wegens het vertonen van "Deep throat In het vonnis verklaart de recht bank zich bekend met het feit dat de Staten Generaal wordt gespro ken over de wenselijkheid ook tikel 240 te wijzigen, maar, aldus de rechtbank, nu dit artikel nog be staat is er geen andere mogelijk heid dan het ook toe te passen. Ter zitting van de Amsterdamse rechtbank zal advocaat mr. D. Peeperkorn op feitelijke en prin cipiële gronden verweer voeren te gen de tenlastelegging. Voor de be handeling van deze zaak, het requi sitoir van officier mr. Von Meijenfeldt en het pleidooi van mr. Peeperkorn, is de hele dag uitge trokken op donderdag 22 sep tember. ADVERTENTIE Geen leraren, geen lessen DEN HAAG (SP) - In het school jaar 1976-'77 konden bij het voort gezet onderwijs 10.748 lessen niet worden gegeven als gevolg van het ontbreken van leraren. Dit is één procent van het totaal aantal lessen dat per schooljaar ge geven wordt. De situatie bij het la ger en middelbaar beroepson derwijs is de situatie minder on gunstig. Daar werden 2771 lessen niet gegeven. Dat komt neer op 0,4 procent. Minister Van Kemenade (Onder wijs) heeft deze cijfers gisteren aan de Tweede Kamer meegedeeld. DEN HAAG picknickmand j< Alle Tweede- Ka Kamervoorzitter Vondeling ontvangt uit handen van de Friese gedeputeerde drs. Mulder een dat behalve een attractieeen tiental van Frieslands wensen bevat alsmede een Fries paspoort, leden kregen een soortgelijk koffertje van de provincie Friesland. O het bijzonder onderwijs de vrij heid houdt om te beslissen of het van een "algemene" schoolbege leidingsdienst gebruik wil maken of niet; het beheer van schoolgebouwen in handen blijft van het bijzonder onderwijs; er naast de algemene midden school andere typen van voortgezet onderwijs blijven bestaan. Uitstel Door de bedenkingen in de CDA- fractie was het niet mogelijk gis termiddag met de formatie-onder- handelingen door te gaan zoals de informateurs hadden gewild. CD A-leider Van Agt vroeg en kreeg een dag uitstel. Nu het CDA zeer uitdrukkelijke af spraken over het onderwijs wil ma ken wordt niet verwacht dat de programmatische besprekingen deze week kunnen worden afge rond. Sommige deelnemers aan het beraad verwachten dat het nog wel tot het einde van de maand kan du- DEN HAAG (SP) - Nederland is er tegen dat de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie (PLO) het woord voert tijdens de openingszitting van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. Dat heeft staatssecretaris dr. P. H. Kooijmans van Buitenlandse Zaken gisteren in Den Haag gezegd. Hij reageerde daarmee op geruch ten dat de PLO haar status binnen de VN wil verhogen door deel te nemen aan het algemeen debat. Daarmee openen de 147 ministers van Buitenlandse Zaken van de aangesloten landen volgende week in New York de 32ste zitting van de VN-assemblee. Volgens Kooijmans hebben de negen EG-landen hier over dezelfde mening. De werel dorganisatie is slechts toegankelijk voor staten en alleen hun verte genwoordigers kunnen het woord voeren tijdens de algemene debat ten, aldus de staatssecretaris. In het verleden hebben PLO-verte- genwoordigers wel in de Algemene Vergadering gesproken, maar niet tijdens het algemeen debat. Zij ge ven dan hun mening'over zaken die het Palestijnse probleem betreffen. Minister niet gebonden aan lijst van monumenten DEN HAAG (ANP) - Minister Van Doorn hoefde zich niet gebonden te achten door de lijst van be schermde monumenten die de Mo- numentenraad had ontworpen. De voorzitter van de raad, mr. S. P. ba ron Bentinck, en de leden van de rijkscommissie voor de monumen tenzorg hebben inmiddels hun ont slag ingetrokken. Er was begin dit jaar een conflict ontstaan tussen de commissie en de minister naar aanleiding van een pand in Maastricht. Dit was op de ontwerplijst gezet. De bescherming gaat evenwel pas in, als de minister daarna de eigenaren van de pan den, en ook anderen, daarvan op de hoogte stelt. Minister Van Doorn deed het deze keer niet. Hij vond, dat hij die bescherming in bepaalde gevallen kan tegenhouden. De rijkscommissie dacht er anders over. Nadat de voorzitter en de leden de koningin om ontslag hadden ver zocht, legde de minister de kwestie voor aan de Raad van State. Deze oordeelde, dat de monumentenwet voldoende ruimte laat voor de in terpretatie die minister Van Doorn had gevolgd.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7