Protesten mogelijk voor niets LL eidse agenda miljoen voor centrum aan 1 Stations- koffiehuis Warmond in oktober weer open Gaatje in de wet geeft bouwplan reële kans "Willem van Oranje1 is dol op vergaderen Broer en zus Begeer ruziën om sporthal aan Benvenutolaantje LEIDERDORP/DEN HAAG - Alhoewel omwonenden nog altijd protesten en bezwaarprocedures tot bij de Raad van Staten hebben lopen ziet het er nu toch naar uit dat het Voordorpterrein by de Leiderdorpse brug binnen af zienbare tijd bebouwd wordt. Oorzaak daarvan: een gat in de wetgeving. VRIJDAG 16 SEPTEMBER 191 Het Voor dorpter rein. Als alles volgens plan verloopt komt het Leiderdorpse college in november met e bij de raad om een bouwvergunning te verlenen. Tegen de bebouwingsplannen voor het Voordorpterrein - eerst moest daar een kantorencomplex komen, nu worden het woningen - wordt al jarenlang bezwaar gemaakt door bewoners van ondermeer de aan grenzende Loevestein, die vrezen dat hun wijk te kampen krijgt met verkeersoverlast wanneer op het Voordorpterrein woningen worden gebouwd. Door Hans Meijer Schorsing Achtereenvolgens werd twee keer bezwaar gemaakt tegen het be stemmingsplan en protesteerden de omwonenden via de wet Arob, die het mogelijk maakt om tegen een vermeende onjuiste over- heidsbeslissing op te komen, be streed men de opvatting van Gede puteerde Staten, dat er vooruitlo pend op de vSststelling van het be- A rt i kpl IQ stemmingsplan alvast wel ge- bouwd zou "kunnen worden. De omwonenden hebben bij de Raad van State, de hoogste beroepsin stantie in Nederland, schorsing van de werkzaamheden gevraagd tot dat het meningsverschil tussen gemeente en bewoners is uitge vochten. Daar nu wringt de schoen, want zolang de Raad van Staten geen uit spraak doet over die schorsings- aanvraag, en dat kan maanden op zich laten wachten, is de gemeente vrij om bouwvergunningen te lenen, zodat het er nu naar uitziet dat de bewoners straks vechten te gen bouwwerken die er (gedeelte lijk) al staan. van artikel 19 van de wet op de ruimtelijke ordening. Dat artikel namelijk biedt de mogelijkheid om vooruit te lopen op de vaststelling van een bestemmingsplan. Zolang een bestemmingsplan niet is vast gesteld, geen rechtskracht heeft, kan en mag het niet uitgevoerd worden. Omdat bekend is dat het vaststellen van zo'n plan, zeker wanneer het om een wat gevoelige zaak gaat, ja ren kan duren is er een achterdeur tje bedacht om toch vast door te kunnen gaan met een aantal onder delen uit dat plan. De bedoeling daarvan: minder gevoelig liggende zaken uit te kunnen voeren. Op grond van dat artikel 19 lieten GS weten dat zij geen bezwaar hadden tegen de bouw van 109 wo ningen op het Voordorpterrein en daar nu tegen wordt gevochten en daarom ook is schorsing gevraagd. Zo kan er dus zonder bestem mingsplan in Leiderdorp gebouwd worden. Niets aan te doen Tegen dat alles'is niets te doen. Voorlichter Willem Egels van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening: "Het is nu eenmaal zo. Er zit inderdaad een gaatje. Het enige wat je je kunt af vragen of een gemeente, vertegen woordiger van de belangen van haar burgers, misbruik van zo'n gaatje in de wetgeving moet ma ken. Er wordt al lang naar een oplossing gezocht, niet in de laatste plaats door het juridisch adviesbureau van de Raad van State. De heer Zandee van dat bureau: "Er zijn al lerlei mensen over aan het denken, maar zoals het er nu naar uitziet is er verschrikkelijk weinig aan deze zaak te doen. Het enige dat de be woners te doen staat is bij de Raad van State aandringen op snelle be handeling van de schorsings- aanvraag, maar dat geeft niet de ze kerheid dat dat dan ook gebeurd". Haast Intussen lijkt het er inderdaad op dat binnenkort een bouwvergun ning voor het Voordorpterrein wordt afgegeven. Het college van B. en W. is nog met projectontwik kelaar Internationaal Gewapend Beton (IGB) aan het onderhande len over de prijs van de grond (in •het voorlopig koopcontract wordt een prijs van 1.2 miljoen genoemd, maar omdat het allemaal zö lang geduurd heeft wil Leiderdorp nu 1.7 miljoen hebben) maar zodra die onderhandelingen zijn afgerond kan er gebouwd worden. Het is aannemelijk dat IGB haast heeft, omdat men ook de woningen van Matser BV in het plan Win kelhof bouwt. Beide projecten zouden dan min of meer gelijktijdig worden afgewerkt wat voor IGB een aanzienlijke besparing van kos ten betekent. ZOETERWOUDE - Begin oktober wordt begonnen met de bouw van een voor meerdere doelen bruikbaar gebouw in Zoeter- woude-Rijndijk. In een extra vergadering, gister avond, stelde de Zoeterwoudse raad een bedrag van 1.938.000 be schikbaar, welk bedrag zal worden aangevuld met een subsidie van CRM van 487.000 en een particu liere gift van 100.000. De totale kosten van het gebouw bedragen ruim twee en een half miljoen gul den. Medio 1973 is door een aantal be woners van de Hoge Rijndijk een bijeenkomst belegd om de situatie van de onderkomens voor de in dit dorpsgedeelte van Zoeterwoude aanwezige verenigingen, onder de loep te nemen. De slechte staat van de voormalige Bernardusschool aan de Laan de Goede'Herder en het gymnastieklokaal zullen aan dit initiatief niet vreemd zijn geweest. De initiatiefnemers, mevr. J. M. de Winter-Scheffer en de heren A. R. van der Heijden, C. J. Verhaar, A. J. Plantinga en A. J. Baars hebben toen besloten tot de Stichting Mul tifunctioneel Gebouw Hoge Rijndijk. In de afgelopen vier jaar heeft de stichting vele malen gesproken met het ministerie CRM, het provin ciaal opbouworgaan Zuid-Holland en de gemeente Zoeterwoude. De sportzaal in het nieuwe gebouw gaat er als volgt uitzien. Een zaal van 22 bij 28 meter voorzien van een scheidingswand in het midden, waardoor twee gymnastieklokalen gevormd worden. Er is een ruime opberghal voor de toestellen, een tribune en twee ruime kleedaccommodaties, mede voorzien van toiletten voor minder validen. In het gebouw komt de bi bliotheek, een peuterspeelzaal, een ruimte voor het houden van diverse activiteiten, een donkere kamer en een grote zaal van 22V2xlO m. Artsen Leiden - Voor spoedgevallen wordt d< weekenddienst van zaterdag 10 tot zondag 24 uur, waargenomen door dd volgende artsen; Wijk I (Morswegkwarj tier, binnenstad tot Cityring erj Groenoord): H. C. Jasperse, Witte Singel 72, tel. 124961; Wijk II (Kooi en Meren wijk): P. L. Tan, Schoenerwaal 13, telj 210890; Wijk III (Waard, Professoren, wijk en Tuinstadwijk): S. Smit, Cobeti straat 43. tel. 130177; Wijk IV (Zuid-Wesi en Haagwegkwartier); van zaterdag uur vm. tot zondag 8 uur vm.: A. A. v Rijn, Melissetuin 5, tel. 210797; van zo. 8 uur vm. tot zo. 24 uur A. Boer, Ken- nedylaan 46, tel. 762115. Leiderdorp - Van 't Woud en Reuling, Hoofdstraat 40, tel. 130070 (za. en zo] spreekuurtje van 12.30-13 uur). Oegstgeest - H. A. Reterink, Terweeweg 152, tel 150394. Voorschoten - F. Koopmans, Wag- nerlaan 69, tel. 6352 (zaterdag); A. Tromp, Lohmanplantsoen 38, tel. 071- 762159 (zondag). Warmond - J. Hoornweg, Kievitspark 19, Voorhout, tel. 02522- 11393. "|B«| e„l Apotheken LEIDERDORP - Wim van de Wijn gaard, Willem van Oranje voor de 'Oud-Leiderdorpers, is dol op ver gaderen. Het is zijn grootste hobby en daarom zit hij in verschillende commissies, is hij voorzitter van de Oranje-vereniging, organiseert uit- gaansdagjes voor bejaarden en neemt nu voor de tweede maal plaats in de Leiderdorpse gemeen teraad. Hij volgt de heer Nievaart op, die om gezondsheidsredenen deze week afscheid moest nemen. Belangenpartij "Het is triest dat ik Nievaart op deze manier op moet volgen. Liever had ik gezien dat hij de 25 jaar vol maakte. Daarom heb ik ook zo lang mogelijk geaarzeld en getreuzeld, in de hoop dat hij nog aan de 25 jaar zou komen". Van de Wijngaard neemt de post van Nievaart voorlopig voor een jaar over. Daarna zal, als de plannen van hemzelf doorgaan, DS'70 niet meer terugkeren in de Leider dorpse raad. Die partij zal dan zijn omgevormd tot een belan gengroepering, waarvan Van de Wijngaard geen lijstaanvoerder wil zijn. Oude rot Het moeilijkste vindt Van de Wijn gaard het om alleen in de raad te zitten. "Ik hoop daarom op wat hulp van andere fracties. Mogelijk dat ik hier of daar eens met een frac tievergadering mee kan doen. Daarom bewonder ik Nievaart zo. Van de Wijngaard: "Volgend jaar belangengroepering" Dat was een oude rot in het vak, die alles alleen heeft gedaan." "Willem van Oranje" is nu 57 jaar oud. Hij woont al 44 jaar in Leider dorp, eerst aan de Hoofdstraat en de Lindelaan, toen aan de Van der Valk Boumanweg en nu in een flat aan de Merelstraat. Hij voelt zich het meest betrokken bij het oude dorp. In het dagelijks leven handelt hij in levensmiddelen. Zijn grootste wens op politiek ge bied: "Een beetje meer betrokken heid van de Leiderdorpse burger. Ze moeten veel meer naar commis sievergaderingen komen. Daar mogen ze meepraten. Nu zit er vaak veel publiek bij de raad, maar daar hebben ze zelf zo weinig aan omdat ze daar niet mee kunnen praten." HANNEKE Meyer WARMOND - De klok van het Warmondse Stationskoffiehuis staat al maandenlang stil op kwart over één. Oplettende mensen zul len de laatste tijd echter gezien hebben dat er wat verandert in de herberg die de ingang van het dorp Warmond zo'n karakteristieke aanblik geeft. Wie nieuwsgierig de herberg bin nenstapt, treft daar eigenaar Jan Haverkort die samen met zijn "ac tiefste zwager" Henk Hendriks hard aan het werk is om de voor malige disco-bar te herscheppen in een bruin café waar Warmond zo'n behoefte aan heeft. "Om negen uur 's morgens moetje hier kunnen binnenstappen om een kop koffie te halen en ook een uit- smijtertje gaat weer tot de moge lijkheden behoren", aldus Jan Ha verkort, die bovendien het ver waarloosde terras weer tot een plaatsje wil maken waar het goed toeven is. Haverkort is optimistisch over de toekomst van zijn bedrijf: "Er is een grote behoefte aan, de mensen lo- De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt van 16 tot 23 sept. waargenomen door Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7, tel. 123553; Apotheek v. Breest Smal- lenburg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641; Alg. Hulpverle ning, tel. 2141, tst. 35 (dag en nacht). VRIJDAG Herenstraat 45, gebouw Staalwijk jeugdsoos Time. 19.45-23.30 uur. Hooglandse Kerkgracht 28, open-soos- avond. Ten Katestraat, speeltuingebouw, be- jaardensoos Humanitas, 14-16.30 uur. Fred. Hendrikplantsoen 25, Leiderdorp, informatieavond Baha'i gem., 20.15 uur. 't Parlement, Nieuwe Rijn 52, leden vergadering PvdA, 20 uur. Willem de Zwijgerschool, Willem de Zwijgerlaan 44, ruilclub, 19.30-22 uur. Leidse Schouwburg, Freek de Jonge en Bram Vermeulen met hun avond „Huis vlijt eigen stijl", 20.15 uur. LAK-Theater, de mimegroep Waste of Time met „Green Hills of Home", 20.15 't Breehuys, middagsoos, 14.30-17.30 uur; vegetaries eethuis, 18-19.30 uur; gehandicaptensoos, 20-23 uur; Soos Mi- rakel, 20-24 uur. i Groenoordhal, Leidato, 13-17 en 19- 22.30 uur. Zaterdag Jan Haverkort (rechts) en zijn zwc fïehuis. pen hier maar met hun ziel onder de arm, vooral met zo'n Kaagweek." Daar zou Haverkort best eens gelijk in kunnen hebben. De laatste jaren deed het Stationskoffiehuis onder de naam "Tuf Tuf' dienst als disco-bar. Het was geen trefplaats meer voor de Warmonders, die er vroeger zo vaak een kaartje kwa- 3 nu weer de mogelijkheden voc ven: het biljart en de leestafel r het Warmondse Stationskof- timmerman. Hoewel dat natuurlijk er handig is voor de verbouwing, vraag je je toch af wat hem nou be zielt "Ik heb lange tijd hier in de buurt gewoond en eigenlijk heb ik altijd al op het Stationskoffiehuis lopen azen. Toen het te koop stond, was er zelfs sprake van particuliere bewoning. Een mevrouw wilde zonde zijn als dit als café verloren i gaan", aldus Haverkort. Nadat Pieterskerk, Antiekmarkt, 9.30-17 uur. Jeugdhonk De Zolder, Morsweg 114, jeugdschaaksoos (11-15 jaar), 15-17 uur. Leidse Schouwburg, Freek de Jonge en Bram Vermeulen met hun avond „Huis vlijt eigen stijl", 20.15 uur. Groenoordhal, Leidato, 13-17 en 19- 22.30 uur. Vanaf 19 uur, buurtfeest in de Oude Morsch. Zondag hersteld en ook zal het de foto gemaakt is, praten we bin- vanaf 18 l Antonius Clubhuis, dansen 20-23 uur. Middelweg 19c, kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Café De Twee Spieghels", muziekprog- 't Breehuys, gespreksgroep Gideon, 11.30-13.30 uur; koffiebar, 20-23 uur. Groenoordhal, Leidato, 13—18 uur. Klein Matillo, Zaanstraat, open huis: beschikbaar zijn voor partijen, bruiloften en niet te rond door zijn café. Stoelen en ta- vergeten de vergaderingen van de fels staan opeengestapeld, de vele verenigingen die Warmond rijk is. Haverkort: "Het moet Maandag 3 worden dat de avonds hoedzaam lopen want op de grond hier een borreltje komen drinken, staan her en der vergulde lampen. We draaien een rustig achtergrond Jan Haverkort pakt z'n duimstok muziekje en niet van die herrie." op, want eind oktober moet de Haverkort komt bepaald niet uit eerste koffie geschonken worden, het horecabedrijf, van origine is hij JAN BONJER Provincie achter plan Gemiva ZOETERWOUDE - De com missie van volksgezondheid van Provinciale Staten is van oordeel dat de provincie garant kan staan voor een bedrag van tegen de 23 miljoen gulden ten behoeve van de stichting Ge miva. De stichting wil dit geld besteden voor de bouw van drie woonpaviljoens voor geeste lijke gehandicapten in de Zwetpolder te Zoeterwoude. De commissie zal de provincie adviseren nog even te wachten met het verlenen van de totale garantie voor 45 miljoen. De schetsplannen voor centrale voorzieningen, waarvoor het resterende bedrag nodig is, zijn thans namelijk nog bij het mi nisterie in behandeling. Witte Poortkazerne, Noordeinde 2, tel. 120833, adviescentrum voof werklozen, di. van 10.30-12.30 uur. Vrijetijdscentrum, striptekenen, T'Ai Chi; projectgroep Leidse geschiedenis; fotografie; boetseren; Go, alle groepen van 20-22.30 uur. Leidse Schouwburg, Henni Orri en Fons Jansen met „Kleintje Kunst", 20.15 uur. Stadhuis, commissie Algemene Be stuurlijke Aangelegenheden, 20 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, commissie bestuurszaken en commissie ruimte lijke ordening en openbare werken, 20 VOORSCHOTEN - De Voorschotense progressieve fractie en de VVD heb ben ernstige bezwaren tegen de plannen van mej. R. Begeer, om aan het Benvenutolaantje in Voorschoten een tennisbal te bouwen. Zij vrezen vooral verkeersoverlast. Het Benvenutolaantje is een smalle particuliere weg. Mej. Begeer wil die echter graag overdragen aan de gemeentzodat die er meer mee kan doen. Om die reden ziet het Voorschotense college geen bezwaren tegen de afgifte van een bouwvergunning Het CDA is voorstander van de plannen. Mr. Esselaar: "Laten we blij zijn dat er woningen gebouwd worden (er komen er vier bij de tennisbal, red.) en dat er een sportvoorziening komt". Tot grote verrassing van vooral de publieke tribune toonde VVD- woordvoerder mr. R. Begeer, broer van de initiatiefneemster, zich hele- OEGSTGEEST - Onder grote publieke belangstelling hebben burgemeester jonkheer T. A.J. van Eysinga en maal niet zo n voorstander van de plannen. Hij zei dat de gemeejite zich wethouder JThron gisteravond aan de Lange Voort een speelplastiek - voorstellende twee honden - in ontvangst alleen maar druk kan maken over de verkeersoverlast, maar dat de naaste genomen. Het kunstwerk werd aangeboden door voorzitster mevrouw Münninghof van de jubilerende stichting buren bezwaar tegen de afgifte van een bouwvergunning moeten maken. De Lange Voort Welnu zo n bezwaar is er, namelijk van buurman van Kempen en Be- Voorafgegaan door muziek en majorettes togen Thorn en Van Eysinga naar het winkelcentrum, waar zij de geer, waarvan de heer Begeer directeur is. honden een naam gaven. "Joris en Floris" heten de beide dieren, die geschapen werden door de Utrechtse Na die mededeling besloten de commissies de zaak verder r"""~ 1/-> t-. gesloten deuren te behandelen. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144911. Nabezorging van 18.00-20.00 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. "Kwartaalabonnement 40,45 Kwartaalabonnement per post 58,30 Jaarabonnement150,30 Jaarabonnement per post221,70 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2