'Heretic': minder 'Exorcist' YAK/Stars en Luba: voorlopig niet 'uit' 'Fransen hebben schuld aan vechtpartijen' Tour 1978 ook door Wassenaar Films deze week Mooie plaatjes, maar grote spanning wordt gemist Piket in Leiderdorp winnaar schaaktitel VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1977 FILM PAGINA 19 @222211 Blijvers STUDIO - The Marx Brothers in ,,A day at the races", eigen tijdse humor in een film uit 1937. LIDO 1 - „Madame Claude". Matige film met een uitste kende rol weliswaar van Fran- goise Fabian. LIDO 2 - „New York, New York", tegenvallende musical van Martin Scorsese met Liza Minelli en Robert de Niro. LIDO 3 - „Turks Fruit", inder tijd een film die tamelijk veel opzien baarde en derhalve best nog eens gezien mag worden. Monique van de Ven en Rutger Hauer in de hoofdrollen. TRIANON - „Speedtfap", een goedkoop verhaaltje, uitge kauwde achtevolgingsscènes en de Nederlandse Dianne Mar- chal die er nog een rol in speelt. REX - „Een brug te ver", uit stekend verslag over de ramp zalige slag om Arnhem. Terug in Leiden CAMERA - „Bridge on the river Kwai", een gouwe ouwe. Kindermatinee CAMERA - „Winnetou het grote opperhoofd". LIDO 3 - „Donald Duck goes West". REX - „Piraten van het Schateiland". Nachtfilms CAMERA - „Legacy". REX - „Geef ons dagelijks liefde". Goede film in Am sterdam „Drie vrouwen" van Robert Al tman met Shelley Duval, Sissy Spacek en Janice Rule, City 2. Haagse bioscopen APOLLO 1: „De duivel kent geen genade", dag. 2.30, 7 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur. 16jaar. APOLLO 2: „Hard core", dag. 2, 7.30en 9.45 uur, zo. ook 4.15 uur. ASTA: „Islands in the stream", dag 2.30, 7.15 en 9.30 uur, zo. 1.30. 4. 7.15 en 9 30 uur. 12 jaar. BIJOU: „Marcia Trionfale", dag. 2, 7.30 en 9.45 uur, zo. ook 4.15 uur. 16 jaar CALYPSO: „Black Sunday", dag. 2 en 8 uur. 16 jaar. CAMERA: „Exorcist II, The Heretic", dag. 2,6.45 en 9.15 uur, zo. 1.30, 4, 6.45 en 9.15 uur. 16 jaar. CINEAC: „Sexschool voor da mes", dag 2 15,7 en 9.30 uur, zo. 1 45,4 15, 7 en 9 30 uur. 12 jaar. CORSO: „The graduate", dag. 2.15,7 en 9.30 uur, zo. 1.45,4.15,7 en 9.30 uur. 12 jaar. DU MIDI „Murder by death", dag. 8 15 uur, vr. en za. 7 en 9.30 uur, zo. 4. 7 en 9.30 uur. 12jaar. EURO: „Once upon a time in the west", dag. 1.45 en 7.45 uur, za., zo. en woe. 3.45 en 7.45 uur. 12 jaar. METROPOLE 1: „Operation Thunderbolt", dag. 2, 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15, 4, 6.45 en 9.30 METROPOLE 2: „Slap shot", dag. 2, 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15, 4, 6.45 en 9.30 uur. 16 jaar. METROPOLE 3: „Exorcist II, The Heretic", dag. 2, 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15, 4, 6.45 en 9.30 uur. 16 jaar. METROPOLE 4 „New York, New York", dag. 2, 6.45 en 9.30 uur. AL. METROPOLE 5: „Madame Claude", dag. 2.15, 6.45 en 9.15 uur, zo. 1.30, 4, 6.45 en 9.15 uur. ODEON 1: „Plankgas", dag. 1.45, 6.45 en 9.30 uur, zo. ook 4 15 uur. 12 jaar. ODEON 2: „To the devila daughter", dag. 2, 6.45 en 9.15 uur, zo. ook 4.30 uur. 16 jaar. ODEON 3: „Een brug te ver", dag. 1.30 en 8 uur. 16 jaar. ODEON 4: „De opdracht", dag. 2.15, 7.15 en 9 45 uur, zo. ook 4.45 uur. 16 jaar. OLYMPIA: „Two minute war ning", dag. 2 en 8 uur. 12 jaar. PASSAGE: „Speedtrap", dag. 2, 7 en 9.30 uur, za. en zo. 1.30,4, 7 en 9.30 uur. 16 jaar. ROYAL '70: „Stevige borsten, hete dijen", do., za. en zo. 2,7 en 9.30 uur, vr. 2 en 6.45 uur, ma. 2.15 en 8 uur, di. en woe. 2.15 uur. 16 jaar. ROYAL: „Vuist vol karate", do. t/m zo. 2, 7 en 9.30 uur, ma. t/m woe. 2.15 en 8.00 uur, za. en zo. ook 4.30 uur. 12 jaar. STUDIO 2000: „Cria Cuervos", dag. 7 en 9.30 uur, do., vr., ma. en di. ook 2.00 uur. 16 jaar. DE UITKIJK: „Duddy Kra- vitz", dag. 7 en 9.30 uur. 12 jaar. „Live a little, love a little", dag. 2 uur. AL. MANCHESTER - Dave Sexton, de manager van Manches ter United, stelt de supporters van St. Etienne verantwoor delijk voor de tribune-vechtpartijen tijdens het Europa- cupduel St. Etienne-Manchester United. tal tegen IJsland. The Los Angeles Aztecs heeft hem hiervoor toe stemming gegeven. Sehalke '04 gaat mogelijk naar de volgende ronde van de UEFA-be- kerronde over. De Duitsers worden door UEFA-secretaris Eberle in de gelegenheid gesteld om binnen 48 uur protest aan te tekenen tegen het feit, dat in de eerste wedstrijd tegen Fiorentina bij de Italianen een on gerechtigde speler - Casarsa - meespeelde. Die laatste was opge steld, hoewel hij nog door de UEFA geschorst, was. In het toernooi om de Europacup voor landskampioenen heeft Valur uit Reykjavik de eerste wedstrijd - tegen het Noordierse Glentoran met 1-0 gewonnen. In hetzelfde toernooi won Dynamo Boekarest met 2-1 van Atletico Madrid, terwijl in het toernooi om de Europacup voor bekerwinnaars het1 Roemeense Universitatea Craiova in Nicosia Olympiakos met 1-5 ver sloeg. De rellen, die tenslotte 33 in het ziekenhuis deden belanden, ontstonden in het supportersvak van de Engelsen. Daar blieken zich ook Franse supporters te bevinden. Sexton: „Onze groep supportérs was omringd door Fransen. Ik zag duidelijk flessen en andere voor werpen in het vak terechtkomen". De Britse minister van sport, Den nis Howell, is een geheel andere mening toegedaan. De voormalige voetbalscheidsrechter: „Ik heb geen goed woord voor de sup porters van Manchester United over". "Maar", zo verklaarde hij verder, "wij hebben er bij de UEFA diverse malen op aangedrongen, dat in Europa dezelfde stringente maatregelen worden getroffen als bij ons, voor wat betreft de verkoop van kaarten, het vervoer van de be zoekers en de scheiding van de supporterslegioenen. Nu dit niet gebeurd is, ligt de verantwoor delijkheid van de rellen bij de Fran sen". Het Engelse blad "Daily Mir ror" bekeek de rellen totaal anders. In die krant werden de Engelse aanhangers "buiten zinnen ge raakte bezetenen" genoemd. De Volendamse middenvelder Jaap Jonk, die tegen PSV uit het veld is gestuurd omdat hij Gerrie Deijkers had nagetrapt, is door de tuchtcommissie van de KNVB voor vijf wedstrijden geschorst. Deijkers liep een boete van 250 gul den op. Lastige klus LEIDEN - De Leidse rugbyclub DIOK speelt zondagmiddag (aan vang 14.30 uur) op het terrein in de Kikkerpolder de competitiewed strijd tegen HRC, dat ongetwijfeld een lastige klus voor de Leidenaars is LSRG moet zondag naar Delft. DSRC is op het TH-sportcomplex de tegenstander (aanvang eveneens 14 30 uur). r vijf wedstrijden gesehorst LEIDEN - Vol goede moed starten twee belangrijke Leidse basketbal teams morgen het nieuwe seizoen. De eerste divisionist VAK Stars en de tweede divisieploeg Luba spe len hun eerste wedstrijd thuis. VAK Stars, onder leiding van Peter de Jong en versterkt met de Amen- kaan Lace Strong, speelt om kwart voor negen tegen het Delftse Achilles. Stadgenoot Luba opent het seizoen tegen het pas gepromo veerde SOVB uit Heenvliet, dat zijn torenhoge team om kwart voor ze ven in de Vijf Meihal presenteert. VAK Stars speelt evenals Luba zijn eerste vijf competitiewedstrijden thuis, een vreemde gang van zaken die vermoedelijk voortkomt uit de extreme zalennood in Leiden. Zo moesten de Stars voor hun trainin gen al uitwijken naar Katwijk (Grasshoppers). Ook eredivisionist Parker ondervindt veel hinder van de zalennood en komt als top team op geen enkele wijze aan het ver eiste aantal trainingsuren. De Stars moeten zich dit jaar in een volkomen vreemde omgeving gaan waarmaken, maar die opgave is minder moeilijk dan die op het eerste gezicht lijkt want door de achtereenvolgende kampioen schappen en promoties moest VAK zich ieder seizoen aan een nieuwe competitie aanpassen. Een (ver- DEN HAAG/WASSENAAR - Den Haag, Scheveningen en Kijkduin zijn opgenomen in het voorlopige routeschema van de eerste etappe van de Tour de France 1978. Voor het eerst in de geschiedenis krijgt de ronde van Frankrijk, die vol gend jaar in Leiden begint, een overdekte start. Vanuit de Groenoordhallen rijdt de karavaan dan op vrijdag 30 juni via Oegstgeest, Rijnsburg, Katwijk en Wassenaar richting Den Haag. "Wanneer tenminste", zegt direc teur-sportief van de Leidse tourstart Joop Riethoven, "de ge meente Den Haag en het stich tingsbestuur Tour de France Lei den het eens kunnen worden over de financiële bijdrage van de resi dentie. Anders laten we Den Haag gewoon liggen. Ik vertrouw er ech ter op dat, zeker nu wethouder Piet Vink in de raad heeft beloofd dat hij zijn best zou doen om de ronde weer naar Den Haag te halen, er opgenomen: Katwijkseweg, Storn geen al te grote problemen zullen van Grayenzandeweg, Schouw- zijn" Toekomst de Velde uit Rijsbergen na de derde etappe het algemeen klas- de Ronde van de Toe- weg, Groot Haesebroekweg, Een tweede voorwaarde is voorts Buurtweg, Landscheidingsweg en dat de goedkeuring die de Franse Waalsdorperweg. tourorganisatie aan het tussen Lei den en het Westbrabantse St. Wil- lebrord uitgezette routeschema (120 km) van het eerste deel van de Johan openingsrit moet geven. Rietho- heeft gister ven: "Begin oktober komen de he- de leiding ren Levitan, Bouvet en Gaillard in sement var Rijswijk met ons praten. Daarna komst overgenomen van de Belg verkennen we het parcours. Heirweg Hij eindigde in de 178 ki- Overigens hebben de mensen uit lometer lange etappe van Herbeu- St. Willebrord (Rini Wagtmans) al mont naar Vitry-le-Francois op de contact met Bouvet gehad. Hil- zevende plaats, vier seconden ach- varenbeek is nog altijd een moge- ter de winnaar Bernard Becaas uit lijkheid om uit te wijken, al ver- Frankrijk, die er 3 uur 54 minuten wacht ik dat de lengte van het en 16 seconden over deed. tweede deel van de ril van St Wil- Johan van de Velde behoorde tot lebrord naar de omgeving van Luik een kopgroep van dertien renners, ook best zal worden bekrachtigd", waaruit twee Fransen vlak voor de In het voorlopige routeschema zijn eindstreep vier seconden voor in Wassenaar de volgende wegen sprong wachte) hoge klassering is dan ook niet uitgesloten. Luba raakte een paar spelers kwijt aan Nijssen Trotters, maar is niet veel minder coach (Kallenberg spreekt van een beter team) dan het afgelopen seizoen. In Eric Ross kreeg Luba er een belangrijke sco rer bij, terwijl junior Ton Kallen berg ook zijn steentje kan bij dragen. Het team maakt daarom een goede kans dit jaar weer in de top van de tweede divisie mee te kunnen draaien. De Leidse Vijf Meihal is aanstaande zondag het strijdtoneel voor acht Nederlandse jongens-junioren- teams, die daar vanaf elf uur strijden orn de eerste prijs in het "Tweede Leidse basketbaltoer- nooi" voor junioren. Aan dit toer nooi nemen deel de teams van Leiderdorp en Parker en verder S V Noordkop (Den Helder, kampioen regionale jeugd rayon C). Buitoni (Haarlem), Racing Beverwijk, Ak- rides (IJmuiden-Velsen), Green Eagles (Maassluis) en oud-lands- kampioen Tetra Devils (Haarlem). Het toernooi wordt geopend door titelhouder Leiderdorp, dat voor het eerst dit seizoen onder leiding zal staan van Piet Kleiss. Leiden start in de tweede ronde, onder lei ding van onder andere de Leidse (Nederlandse) Amerikaan Mitchell Plaat. Het team van Leiden zal niet compleet aan de start kunnen ver schijnen omdat spelverdeler Eric Marijt niet kan spelen. Beide jeugdploegen beginnen de competitie eerder deze week, Leiderdorp vanavond tegen Dord recht en Leiden zaterdagavond te gen landskampioen Rotterdam- Zuid. Het grote peloton met de Belg Heirweg in de gelederen had een achterstand van twee minuten en negentien seconden. Van de Velde moest slechts twee seconden goed maken. In het peloton finishten ook Ad Prinsen en Jo Maas. Op 4.02 kwam Guus Bierings bin nen, waardoor hij zijn achtste posi tie in het algemeen klassement moest prijsgeven. Jan Jonkers eindigde op 8.47 na de etJppe win naar en Bart van Est spande de kroon met een achterstand van 23.12. Drie renners werden uit de strijd genomen wegens tijdsover schrijding. De uitslag van de derde etappe is: 1. Bernard Becaas (Fra) 3.54.16.2. Hu- rel Fra) zt.3. Poulain Wd13 5420. De ranglijst na de derde etappe ziet er als volgt uit. 1. Johan van de Velde (Ned) 11 uur, 54 min. en 13 sec., 2. Bodier (Fra) op 7 sec., 3. Friou (Fra) op 1.46. LEIDEN - Het Rapid-schaaktoernooi om het open kampioenschap van Leiderdorp is voor de tweede achtereenvolgende maal gewonnen door de bekende Philidor speler Joop Piket. Van beslissende betekenis was het duel in de slotronde tegen broer Theo Piket die tot dan toe gelijke hoogte had weten te houden; beide spelers hadden in de voorgaande 8 rondes 8 volle punten gescoord. Titelverdediger Joop Piket toonde aan dat het verlies van een pion ook in halfuur partijen dodelijk kan zijn. Toen Theo zo'n kostbaar kleinood kwijt raakte bouwde J oop de stelling op technisch zeer bekwame wijze tot winst uit, waarmee hij beslag legde op de tinnen plak, een bijna traditionele wisselprijs voor de familie Piket. üp grote achterstand deelden Goedhart en Selier met 5 punten de 3e prijs. De verdere eindstand in de hoogste tienkamp: 5-6 Jeroen Selier en Os- nabrugge4; 7-8 Gert-Jan Goedhart en Gever 3; 9 Minnigh 2'/*; 10 V.d. Zwan De strijd in de groep werd een anti-climax voor Andius Tevgeler. Stond de jeugdspeler na de 6e ronde nog zonder puntenverlies aan de kop, in de laatste 3 partijen liep hij 3 nullen op, waardoor hij terugzakte naar de 3e plaats. Noordwijker De Jong werd met 81/* punt eerste, voor Rijnburger met 7. Beiden klopten Teygeler. Erik Oosterom en Spoel deelden met 5 punten de 4e plaats. In groep 3 versloeg Wim Olthof weliswaar in de slotronde zijn Roelofa- rendsveense rivaal V.d. Aart, maar hij had daarvoor zijn kansen op de hoogste plaats al verspeeld. V.d. Aart eindigde met 7'/2 punt als le, V.d. Velde en Olthof kwamen op 6 uit, terwijl Willemsen 6 punten vergaarde. De krachtsverschillen in groep 4 waren zeer gering. Als uiteindelijke win naars kwamen Ronald Zaanen en Roelofs met 6'/ü punt uit de bus, op de voet gevolgd door V.d. Sluis met 6 en V.d. Oord met 5lU. S.v. Leiderdorp-voorzitter Alfons Grim reikte de prijzen uit van het altijd voor een goede competitie warming-up zorgende semi-snelschaaktoer- "Exorcist II: The Heretic"; regie: John Boorman, Hoofdrolspelers: Linda Blair, Louise Fletcher en Richard Burton; theater: Luxor; leef tijd; 16 jaar. "The Godfather", "French Connection", "The Excorcist", "Jaws" en "The Omen". Vijf op het eerste gezicht mis schien vrij willekeurige films, maar ze hebben toch meer met elkaar gemeen dan alleen het feit dat het financiële succes aaleiding gaf tot een vervolg. rolspeler. Michael Corleone (Al Pa- cino) die langzaam transformeert tot de keiharde genadeloze Mafia- leider, agent Popeye (Gene Hack- man) die zelf aan de drugs wordt gebracht en tenslotte Regan Mac- Neil (Linda Blair) die nu ook zelf probeert om Satan te bestrijden. Alle vervolgen hebben dus meer diepgang wat ze uiteraard ook een stuk interessanter maakt. Van dit vijftal hebben we het tweede deel van "The Godfather" en "French Connection" al achter de rug, is "The Exorcist II" gisteren in première gegaan en staan "The Deep" (het vervolg op het succes van "Jaws", het verhaal is overi gens heel anders) en The Omen II" ons nog te wachten, Vergelijken zal dus in eerste instantie alleen tussen de drie eerst genoemde films gaan, al zal het waarschijnlijk ook wel grotendeels opgaan voor de twee andere produkties. Eerste overeenkomst: alle vijf de films appeleren aan bepaalde ge voelens van angst bij het publiek. Bij "The Godfather" en "French Cinnection" is het een zeer realisti sche angst: de Mafia en het drugs syndicaat, in "Jaws" is die angst onwaarschijnlijk: de witte haai die badgasten aanvalt en bij "The Exorcist" en "The Omen" is het een op religie speculerende angst voor de duivel. De tweede gelijkenis gaat (voorlopig) alleen op voor de al verschenen films. Noch het tweede deel van "The Godfather", noch dat van "French Connection" kon ook maar in de nabijheid komen van het succes van hun "originelen". Dat gold in Amerika ook voor "The Heretic" (zoals het vervolg op "The Exorcist" heet) en zal naar alle waarschijnlijkheid ook voor Ne derland gelden.Of het publiek had het na een keer wel bekeken, of het kwam niet opdagen omdat de ac centen wat anders waren gelegd. Niet alleen oog voor het fenomeen Mafia, drugssmokkel of exorcist maar ook aandacht voor de hoofd- In "The Exorcist II" heeft het ech ter ook zijn nadelen. Regisseur William Friedkin speelde in "ZIJN" "Exorcist" handig in op de angst voor het onbekende. Het schattige meisje dat na de entree van Satan steeds minder schattig wordt en uiteindelik de meest ver schrikkelijke dingen aanricht. Zeer geraffineerd had Friedkin die me tamorfose opgebouwd. Constant is de spanning voelbaar aanwezig, zitje op het puntje van je stoel te wachten op een uitbarsting die dan toch zo plotseling komt dat je toch schrikt. Hetzelfde procédé wat zeker "Jaws" en in mindere mate "The Omen" tot een groot succes maakte. John Boorman heeft daar duidelijk minder belang aan gehecht. Heel nobel wil hij in de eerste plaats aandacht schenken aan het ver schijnsel exorcisme en het verschil van mening daarover heerst tussen de wetenschappelijke wereld en de religie. In het scenario wordt daarbij zelfs verwezen naar een theorie van een priester, Teilhard de Chardin die - simpel gesteld - geloofde dat sommige Linda Blair en Richard Burton krijgen in de film last i 'i zich i groot aantal sprinkhan wel het goede als het kwade i: konden verenigen. Dat kwam prachtig uit want Regan heeft niet alleen de duivel in haar zieltje hui zen, maar ook zijn grote opponent, de priester Merrin die aan het einde van het eerste deel zo dapper pro beerde Satan weg te jagen. Nu vier jaar later is Regan een goed gevulde tiener die in haar dromen nog wel terugkeert naar die trieste tijd, maar dat liever voor de buitenwereld verzwijgt. Op aan dringen van haar moeder is ze toch onder behandeling, die echter weinig vruchten afwerpt tot een priester Lamont (Richard Burton) er bij komt en zij via een hypnose met hem in contact komt. Dat leidt er toe dat Lamont naar de bin nenlanden van Afrika trekt op zoek naar een man die in zijn jeugd ook door de duivel was bezeten, maar door Merrin is geholpen. Na hem gesprokén te hebben keert Lamont terug naar New York om nu ook Regan voor eens en voor altijd van de duivel te bevrijden. Het einde laat dat in het midden, maar het is te hopen dat het nu toch gelukt is want een derde Exorcist zou teveel van het goede worden. Boorman weet met mooie suggestieve plaat jes de aandacht wel vast te houden, maar de voor deskundigen mis schien wel interessante theorieën (ik betwijfel het) zijn voor de leek toch zeer vaag en oninteressant. "The Heretic" ontbeert bovendien de spanning van het eerste deel en dat is zeker een gemis. BART JUNGMAN i het duivelse meisje Linda

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 19