Kortsjnoj-Spasski in Leeuwarden? B aske tb alploe g niet opgewassen tegen Tsjechen Polen in Rijnstreekhal Bröring: RCL vroeger te nu erg s Teveel geknoei onder het bord Volleybalinterland tegen Nederland Docos 1 - Scylla 2 VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1977 PAGINA 17 LEIDEN - Al op de vierde wedstrijddag van het nog prille voetbal seizoen staan drie (streek)derbies op het programma. Eersteklas ser Noordwijk komt morgen uit tegen het Leiderdorpse RCL. Twee ploegen, die het vorige seizoen geen kampioen "wilden" worden, maar zich louter wilden voorbereiden op aeze competitie. De woorden "Te onervaren en te jong" kunnen dan ook nu niet meer als excuses worden gebruikt. Ook de tweedeklassers Kat wijk en Ter Leede staan tegenover elkaar. Beide ploegen zijn deze competitie wat traag uit de startblokken geschoten. Ter Leede is zelfs nog puntloos. Doelman Willem van Harskamp probeert de oorzaken aan te wijzen. Zondag tenslotte wordt er aan de Bos- huizerkade weer een echte Leidse derby gespeeld tussen tweede klasse nieuweling LFC en Lugdunum, een wedstrijd die volgens LFC-verdediger John Verschoor in een gelukspel zal eindigen. NOORDWIJK Noordwijk staat volgens Ruud Bröring nu al te trillen op de benen als de ploeg aan de wedstrijd tegen RCL denkt. "We kijken met angst en spanning uit naar die wedstrijd. Vroeger was die club te min voor ons, maar we hebben inmiddels ontdekt, dat ze daar in Leiderdorp ook kunnen voetballen. Vooral nu ze die Witteman erbij hebben op de vleugel. Samen met Leo Holl kan hij voor het nodige gevaar zorgen". Bang is Noordwijk niet, want voor angst is geen plaats in de sfeer die heerst binnen de ploeg. "Humor en het gevoel staan bij ons voorop. Er wordt keihard door iedereen getraind, terwijl er voor, tijdens en na de wedstrijd toch de grootste gein gemaakt wordt. Ons team is voor de helft een studentenploeg en voor de helft een bouwvakkersploeg. Het geeft niet welke kant je er mee op wilt, er is altijd lol. Een voordeel is ook dat wij attractief en aanvallend voetbal spelen, zonder dat we ons bezondigen aan defensieve taktieken. Ook dat kweekt een be paalde sfeer. Daarom lopen ze bij ons nooit te kankeren in het veld". Ruud Bröring: ''Daar heb je die rooie weer" Desondanks kan een trouwe Noordwijksupporter bij Bröring wel eens irritatie ontdekken. Vooral als hij het moeilijk heeft met zijn directe tegenstanders. "Ja, ik ben snel geïrriteerd. Maar dat komt omdat ik zo vaak gepakt word. Dat kan ik niet hebben en dan ga ik lopen mopperen. 'Daar heb je die rooie weer' hoor je ze dan zeg gen". Ruud Bröring hoopt dat nog zo'n vijfjaar op dit niveau te kunnen horen. In die tijd wil hij met Noordwijk tweemaal kam pioen van Nederland worden. Misschien dit jaar zelfs al. "We hebben het vorige seizoen rond geroepen dat we het dit jaar zouden gaan maken, dus terug kunnen we niet meer, maar het zal moeilijk worden. Vorig jaar hebben we veel blessures gehad, ter wijl we bovendien uit onderschatting punten bij de mindere clubs lieten liggen. Dat kunnen we ons dit jaar niet meer veroorloven". En wat betreft zijn persoonlijke tegenstander van morgen Daaf Brandt: "Ik weet ten eerste niet of ik morgen wel meespeel. De concurrentie is erg groot geworden. Verder ken ik Daaf Brandt als voorstopper niet. Maar een beetje voorstopper moet me kunnen uitschakelen, als hij maar weet hoe hij het moet doen". RCL Ook David Brandt verkeerd in onzekerheid over zijn meespelen, maar niet omdat de concurrentie binnen de selectie zo groot is. Brandt loopt al de gehele week in de ziektewet als gevolg van een blessure die hij heeft overgehouden aan de wedstrijd van vorige week. "Tijdens een kopduel ben ik verkeerd op de grond gekomen. Het schoot in mijn kuit. Wat het is weet ik niet. De artsen denken aan een soort zweepslag". Onzekerheid bestaat verder over het spelen van Jan Duyn, terwijl Ton Ederveen met een geblesseerde enkel de wedstrijd vanaf de kant zal moeten volgen. Brandt: "Die ver zwakkingen mogen voor ons geen excuses zijn bij een eventueel slecht resultaat. We hebben een brede selectie waar genoeg goede voetballers in rondlopen. Het zal in ieder geval de wedstrijd niet devalueren". Ook RCL moet dit jaar de beloften waarmaken. "Het is nog te vroeg in de competitie om er nu al een oordeel over te geven. Sommige spelers voetballen op een geheel andere plaats nu en dat vergt wat aanpassing. Zodra we ingespeeld zijn zullen we met de top meedraaien, alleen geloof ik niet dat we kampioen zullen worden daar is onze klasse te sterk voor. Bij de eerste vijf zie ik ons wel komen". David Brandt verheugt zich op de duels met Ruud Bröring. "Ik speel dit seizoen pas voor het eerst als voorstopper en het bevalt me best. Bröring lijkt me een goede tegenstander, waar ik me helemaal in kan vastbijten. Ik moet het namelijk vooral van mijn inzet en mentaliteit hebben en niet van mijn techniek en het volgen en uitschakelen van een spits bevalt me het beste. Tot nu toe heeft nog geen enkele persoonlijke tegenstander van me kunnen scoren". KATWIJK-TER LEEDE Ter Leede-doelman Willem van Harskamp hoopt dat het herstel van zijn team zich morgen in de wedstrijd tegen Katwijk inzet. Met nu drie wedstrijden achter de rug heeft Ter Leede nog geen enkel punt en de anders zo robuuste verdediging moest al zevenmaal het onderspit delven. Reden voor trainer Turkenburg om de "oude" achterhoede in ere te herstellen. Hans Bisschops staat weer op de linksachterplaats, terwijl vorstopper Piet de Bruin na zijn schorsing ook terug is in de basis. "Ik heb vertrouwen in die oude verdediging. Vorig jaar hebben we een wedstrijd of twaalf de nul achter weten te houden", aldus Van Harskamp. "Alleen het scoren levert nog weieens problemen op. De meeste jongens hebben ook nog niet de vorm van het vorige seizoen te pakken en daarnaast lopen ook nog een paar nieuwe spelers, die nog moeten wennen. Maar ik heb er goede hoop op dat we tegen Katwijk ons eerste punt pakken. Dat moet trouwens ook wel willen we niet teveel achterop raken. Want dan krijgen we dat degradatievoetbal weer en dat is niet altijd even prettig om te spelen". LFC-LUGDUNUM LFC draait momenteel ook niet zo als het wil. Afgelopen zondag werd zelfs een riant lijkende voorsprong van 2-0 door DHL teniet gedaan. Daarbij doen steeds meer de geruchten de ronde als zou het intern niet meer zo boteren tussen spelers, trainer en be stuursleden. Reden waarom Koos Bekooy, één van Leiden talent volste voetballers, zijn voetbalschoenen aan de wilgen schijnt te hebben gehangen en zich voor de tafeltennissport gaat inzetten. John Verschoor, linkervleugelverdediger, kan de geruchten beves tigen, noch ontzenuwen. "Ik krijg de indruk, dat er wel het een en ander aan de hand is, maar wat precies weet ik niet. Het doet ons team in ieder geval geen goed, zeker niet met zo'n wedstrijd tegen Lugdunum voor de deur. Toch heb ik er het volste vertrouwen in, dat de zaak weer op zijn pootjes zal terechtkomen. We moeten nog even naar het juiste elftal zoeken, want we hebben veel te veel middenvelders. Daarnaast missen we onze steunpilaar doelman Rob Groenendijk nog en dat zeg ik niet om Wim Visser te kort te doen. Tegen Lugdunum hoop ik dat we een punt kunnen weghalen, al is een kleine winst mooi meegenomen. Want ik geloof dat Lugdunum ook niet zo best draait". WALTER ÜÜMEN DEN HAAG - De kans is erg groot, dat de finale van de kandidaten matches, tussen Kortsjnoj en Spas ski, in Nederland gespeeld zal wor den. Plaats van handeling zou Leeuwarden moeten worden, de stad die zich met een sponsor by de internationale schaakunie aan diende. Bij de FIDE zijn nog twee aanmeldingen voor de organisatie binnengekomen, maar de presi dent van de wereldschaakbond, prof Max Euwe, deelde gisteren mee, dat Leeuwarden op dit mo ment de beste papieren heeft. De match die moet uitmaken wie van de twee grootmeesters wereld kampioen Anatoli Karpov mag uit dagen, moet officieel op 1 novem ber beginnen, maar volgens prof. Euwe zal het vermoedelijk eind no vember worden eer de beide, in West Europa wonende, Russen te genover elkaar zullen zitten. De in Parijs vertoevende Boris Spasski heeft al eerder laten weten 1 no vember veel te kort dag te vinden (hij wil nog wat langer herstellen van zijn duel met de Hongaar Por- tisch en bovendien hebben de he ren nog geen afspaak gemaakt over de plaats van handeling. FIDE-pre- sident Euwe: „Er zijn momenteel drie aanmeldingen Van landen bin nen, te weten Nederland, Joegos lavië en Porto Rico. De laatste twee zijn telefonisch gedaan, alleen Leeuwarden heeft een gede tailleerde aanvraag op het FIDE- bureau gedeponeerd. Bovendien heeft Leeuwarden de grootste som aan prijzengeld geboden: 28.000 dollar. Porto Rico heeft 26.000 dol lar over voor de schakers, Joegos lavië nog eens 1000 dollar minder. Ik geef Leeuwarden dus een goede kans, mede omdat het schaak klimaat zowel Kortsjnoj als Spasski hier wel aanspreekt. Maar goed. dat moeten de neren zelf uitzoeken. Alleen, mochten zij niet tijdig tot een overeenkomst komen dan be slist de FIDE. En ze moeten onder hand eens haast gaan maken". Prof. Euwe zei verder nog één dezer dagen een gesprek te hebben met de vice-voorzitter van de Ar gentijnse schaakbond, Luiz Gon- Prof. Max Euwe zales, over de organisatie van de volgend jaar te houden Olympiade. Argentinië, dat zich in eerste in stantie bereid verklaarde de or ganisatie van dit gigantisch even ement op zich te nemen, heeft al tweemaal uitstel van een definitief antwoord gevraagd. De FIDE heeft Argentinië nu bij monde van haar voorzitter gevraagd een waarborg-' som van 300.000 dollar te storten en over de voorwaarden hiervan wordt nu onderhandeld. „Mocht de zaak niet doorgaan", zo zei Euwe, „dan krijgt Nederland, dat al eerder een optie liet verlopen,'een nieuwe kans. Ook Malta heeft zich inmid dels beréid verklaard de organisa tie van Argentinië over te nemen. Een serieuze gegadigde, want de regering van Malta heeft zich ga rant gesteld", aldus prof. Euwe. Op de persconferentie van de KNSB en de FIDE werd verder aandacht geschonken aan het In terpolis-toernooi, dat volgende week in Tilburg van start gaat. Aan dit nieuwe toernooi, waaraan uit sluitend grootmeesters meedoen, zal ook huidig wereldkampioen Karpov deelnemen. Mede door zijn komst, maar ook door de kwaliteit van de andere deelnemers, is dit ■evenement door de FIDE gewaar deerd met 14 punten, de hoogste waardering die te vergeven is. Naast Karpov geven ondermeer ook Timman, Sosonko, Hort, Ba- lashov, Kavalek en Gligoric acte de presence. Het Interpolis-toernooi is het derde internationale schaak toernooi, dat dit jaar in Nederland gehouden wordt. De bedoeling is, dat het elk jaar zal plaatsvinden. Het toernooi start op 22 september. Tenslotte deelde de KNSB mee, dat de Bond, in het kader van haar le denwervingsactie, opnieuw zal starten met de cursus voor Schaa konderwijzer. De opleiding is be stemd voor diegenen die in het be zit zijn van een onderwijsacte of daarvoor nog studeren. Het di ploma is goedgekeurd door het mi nisterie van CRM, dat momenteel overweegt schaken als facultatief bijvak op scholen in te voeren. De cursussen worden gehouden in Amsterdam, Roermond en Gro ningen. AD VAN KAAM OOSTENDE - De eerste poging is mislukt. Het Nederlands basketbalteam krijgt tijdens deze Europese kampioen schappen nog wel een paar herkansingen, maar voorlopig is de eerste nederlaag bijgeschreven. De Tsjechen wonnen met 90-73 na een slechte wedstrijd, want totdat hun voor sprong een punt of tien bedroeg, waren deze Oosteuropea nen wel degelijk erg bevreesd voor Nederland. De nederlaag werd veroorzaakt niet geen enkele kans om een gemiste omdat de Tsjechen zoveel beter wa- bal nog weer te pakken. De Tsje- ren, maar wel omdat zij beter scho- chen vormden met drie man een ij- ten (46 om 38 procent) en een betere zersterk cordon onder de basket rebound hadden. Vooral in de aan- waar geen Nederlandse speler val kreeg de Nederlandse ploeg doorheen kon komen. Natuurlijk, het fysieke geweld van Oosteuro- pese ploegen is al jaren groter dan dat van Nederlandse (zonder krachttraining komt men er niet meer) maar met wat meer felheid had men er waarschijnlijk nog wel een keertje doorgekomen. De re- boundcijfers spreken wat dit be treft voor zich, 47 rebounds voor de Tsjechen, 46 voor Nederland. "We hebben gewoon verloren", zo moest bondscoach Janbroers na de wedstrijd stellen. "En dat is toch een teleurstelling, want we zijn het veld ingegaan om te winnen. Had den we deze eerste wedstrijd tegen Joegoslavië moeten spelen dan laat je zo'n partij min of meer lopen, dat is een verplicht nummer, maar te gen de Tsjechen dachten we echt een kans te hebbben". Die kans was er ook wel. Ondanks het missen van Akerboom in de eerste helft, kon men de schade beperkt houden. Pas vlak voor rust konden de Tsje chen iets uitlopen, 36-44. In het be gin van de tweede helft leek het be ter te gaan. Akerboom schoot tweemaal raak, kreeg bij een po ging nog een bonus, waardoor Ne derland terugkwam tot drie pun ten, 47-50. Op dat moment leek de wedstrijd geheel open omdat het Nederlands team juist toen ook weer dat koele beheerste over zich kreeg wat het team in Scandinavië zo sterk maakte. De opleving duurde echter maar kort. Doodge woon geknoei zorgde er voor dat even later elf punten verschil op het Kees Akerboom: slecht op schot scorebord stond en toen was het ook gebeurd. Hoewel er nog een minuut of tien te spelen was stond de nederlaag vast. Vandaar ook dat Janbroers met uitzondering van Van de Lagemaat iedereen liet spelen en nog maar een paar sys teempjes uitprobeerde, tenslotte kan dit Nederlandse team nog wel wat oefening gebruiken. Hoewel Janbroers na afloop niet di- rekt naar excuses zocht, vond hij wel dat de ploeg te laat in Oostende was gearriveerd, woensdagavond laat in de avond, waardoor men te weinig op de niet gemakkelijke baskets had kunnen trainen. Ver der vertelde de Nederlandse coach dat zij zich teveel hadden gecon centreerd op spelverdeler Braba- nec, die inderdaad vorig seizoen de grote man in de Tsjechische ploeg was. Nu echter waren het drie lange mannen, Kos, Pospisil en vooral Kropilak, die het team droegen en daar was de Nederlandse ploeg niet op ingesteld. Hoewel Janbroers het niet met zoveel woorden zei toch een fout in de voorbereiding. Men had namelijk het plan om het Tsje chische team te bekijken vorige week toen ze in Duitsland speel den. Wegens geldgebrek, voor de zoveelste maal, ging dat niet door. Met wat betere gegevens over de Tsjechen had men misschien kun nen winnen. Zeker is zoiets na tuurlijk nooit en de Nederlandse bond is nu eenmaal erg bevreesd om geld uit te geven. Met geld maakt men geld, is een spreek woord, misschien is het ook wel zo dat geld succes maakt en als dat zo is dan zal de Nederlandse bas- ketbalbond echt moeten leren wat geld uit te geven. Als men ten minste wil dat het Nederlands team enig succes boekt. Uitslagen Oostende: Nederland- Tsjechoslowakije 73-90, Belgie- Finland 107-98, Joegoslavië- Spanje 79-76. Uitslagen Luid: Rusland-Oostenrijk 101-61, Bul- garije-Israel 88-86, Italie-Frankrijk 70-59. RIA SCHUURHUIZEN ADVERTENTIE ALPHEN AAN DEN RIJN - Bin nen een tijdsbestek van vier dagen worden in de Alphense regio drie volleybalinterlands gespeeld. Ter voorbereiding op de Europese kampioenschappen, die aan het eind van deze maand in Finland worden gehouden, speelt het Ne derlands damesteam zaterdag 17 september in Waddinxveen een of ficiële interland tegen een Pools selectieteam. Dinsdag 20 sep tember volgt een tweede Neder land-Polen in de Alphense Rijn streekhal. Dan zal ook het nationale herenteam tegen de Polen in actie komen. De officiële hereninterland tussen de twee EK-gangers vindt zaterdag 17 september in Venlo plaats. De Nederlandse damesploeg, die onder leiding van de Waddinx- vener Jaap Akkerhuis staat, is voor de Europese titelstrijd ingedeeld in een poule met Rusland, Joegos lavië, Roemenië, Hongarije en Tsjechoslowakije. In het Finse Turku start Nederland op 25 sep tember telgen Hongarije. De selectie van Akkerhuis ziet er als volgt uit: Willemien ten Haaf en Fransje Murphy (beiden Chicopee), Carina Hiemink (SFC), Hélène Kat (Dynamo), Evelien v.d. Laag, Irene Klunder, Marian Spring in 't Veld, Annelies Visser (allen Roswell), Silvia Neuteboom (Valbovol), Stofke van Striem (DL/AMVJ), Loeki en Margot Raterink (Orion). De samenstelling van de Neder landse herenploeg is als volgt Jan Brouwer (Lycurgus), Bert Goedkoop, Martin de Groot, Kees Koomen, Geert Trompetter, Peter van Velzen, Ruud de Wit (DL/AMVJ), Wim Knip, Harry Veldhuis (Interl. Zaan), Pim Rate rink (Orion), Johan van der Veen (Lycurgus) en Peter Kool (Ro swell). De ploeg staat onder leiding van Jaap Korsloot en Jurriaan Kooien. Nederland, dat op 25 september begint met de wedstrijd tegen Bul garije in Tampere, is in een poule terechtgekomen met: Polen, DDR, Bulgarije, Tsjechoslowakije en Rusland. Woensdagavond 21 september ver trekken de Nederlandse teams naar Finland voor een trainingskamp in Ranta-Vaahala. Tafeltennis Hoofdklasse op 17 september a.s. 5e Groenesteeg 107 Aanvang 17.30 uur Toegang gratis Advertentie aangeboden doo' Ïe Tapijtschuur, Voorhout, ^J<atwijk^tillegc^^ SCHAKEN - Han Janssen, de Ne derlandse vertegenwoordiger in het toernooi om het wereld kampioenschap jeugdschaken, heeft gisteren in de tiende ronde remise gespeeld tegen de Span jaard Rivas. Janssen staat door dit resultaat op de achtste plaats. De Rus Joesoepov blijft leider. IS 'T W/&MT- ÉLFTAL' LÉTTEN JÜUIE LIEVER OP NUMMER* CE MAN 01 e CENTRAAL staat in MUM TECHNISOTE 6V, TACTiSCWÊ TIP EN ALS NOODWULPJE K NUMMER 100± IN 2'N LUFWACWT t .V£ L£V£NS6£VAAR- L'jkE MWTPALWPI 'j

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17