Bonn bang voor een nieuwe ontvoering Cholera breidt Noorse stembusuitslag opnieuw onzeker i Tromgeroffel van leiders Zuid-Afrika Lance noemt aantijgingen onbewezen beweringen n at Veiligheidsmaatregelen verscherpt r>r> LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1977 BUITENLAND PAGINA- 9 OSLO (UPI/DPA) - Noorwegen is gisteren opnieuw in grote on zekerheid gebracht over het re sultaat van zijn op 11 en 12 sep tember gehouden algemene verkiezingen. Nog steeds we ten de Noren niet door wie zij de komende vier jaar zullen worden geregeerd - de huidige sociaal-democratische ploeg onder premier Odvar Nordli of een "burgerlijke" drie-par tijencoalitie. Nadat de sociaal-democraten en de socialisten samen eerst 78 van de 155 zetels in de "Stor ting" leken te hebben behaald (de helft plus één) volgde er een correctie waarbij die ene een belangrijke zetel werd toebe deeld aan de oppositie die staat te trappelen om het roer over te Toen de kleine Liberale Partij (twee zetels) het blok van con servatieven, centrum en Chris telijke Volkspartij parlemen taire steun toezegde leek de "ruk naar rechts" een feit ge worden. Nordli kondigde wel iswaar aan dat hij een ver trouwensvotum zou afwach ten, maar iedereen nam als vaststaand aan dat zijn regering op 1 oktober meteen door de nieuwe Storting naar huis zou worden gestuurd. Tot het be richt van gisteren. Het kwam uit Narvik. Bij de con trole-telling in het kiesdistrict Nordland, zo meldde men daar, was gebleken dat 50 op de links-socialisten uitgebrachte stemmen in eerste instantie abusievelijk bij de sociaal-de mocratische kiesbiljetten wa ren meegeturfd. Als dit bericht wordt bevestigd, dan zouden de links-socialisten de con servatieven in Nordland heb ben verslagen en zou het linkse blok in de Storting alsnog op 78 zetels komen - exact genoeg om te kunnen regeren. Van ambtelijke zijde in Oslo werd meegedeeld dat een dergelijke machtsverschuiving volgens computerberekeningen moge lijk is. Men sloot daar overigens niet uit dat een complete her telling van de Nordlandse stemmen zal worden gelast. Gezien de chaos zeiden de ambtenaren, dat het wel tot volgende week kan duren voor er een eind is gekomen aan alle onzekerheid. Want chaos heerst er in Noorwe gen. Politieke commentatoren zitten met de handen in het haar. De telefoonverbindingen tussen het platteland en Oslo vielen gisteren zelfs uit doordat iedereen voor het laatste nieuws naar de hoofdstad be gon te bellen. Premier Nordli zelf liep overi gens vooruit op de (naar iede reen in Noorwegen hoopt) de finitieve uitslag. In een tv-in- terview naar aanleiding van het nieuws uit Narvik zei hij: "Ik ben niet langer het hoofd van een interim-regering". ADVERTENTIE BONN (UPI) - De Westduitse autoriteiten vrezen dat de ontvoerders van Schleyer nog een ontvoe ring van een topfiguur zouden kunnen wagen om hun eerste slachtoffer te kunnen doden en zo kracht bij te zetten aan hun eisen. Dit kan worden opgemaakt uit het feit dat de politie haar veiligheidsmaatregelen rond de huizen van leidende poli tieke figuren in de bondsrepubliek heeft verscherpt. SMC 70 MG/LG en versterker, 2x15 Watt Draaitafel. Cassette deck. 2 luidsprekers. PRINZSOUNO CAROUSEL 2000 PRINZTRONICTOURNAMENT Spelmogelijkheden: voet-J bal, tennis en squash. •k Politiemensen brengen prikkeldraad aa Josef Strauss. De Westduitse autoriteiten kracht bij te zetten. 1 rondom het huis van de voorzitter van de sociaal-democraten Franz 2 ontvoering door de terroristen om hun eisen meer Amerikaanse begrotingsdirecteur WASHINGTON (UPI/DPA) - De Amerikaanse begrotingsdirecteur Bert Lance, boven wiens hoofd zich donkere wolken samenpakken, heeft gisteren aangedrongen op een eerlijk onderzoek naar de tegen hem ingebrachte verwijten. Lance zei dat degenen die - steeds luider en steeds talrijker - zijn ontslag ei sen afgaan op "onbewezen bewe ringen, insunuaties en verhalen van-horen-zeggen". Lance verschijnt vandaag voor de senaatscommissie die een onder zoek instelt naar de vraag of het fe derale budget nog langer mag wor den toevertrouwd aan een man die zich indertijd -als bankier op zijn zachtst gezegd onvoorzichtig heeft gedragen. Tot dusver is bij de hoorzittingen vastgesteld dat Lance voor enorme bedragen aan ongedekte credieten heeft opgenomen bij de twee ban ken die hij bestuurde. Hij deed dat voor de financiering van persoon lijke plannen - een meerderheids belang in een van die banken en een mislukte gooi naar het gouverneur schap van Georgia, als opvolger van president Jimmy Carter met wie hij persoonlijke vriend schapsbanden onderhoudt. Vastgesteld is ook dat de Senaat in matatatatitatatatatnatatatatnatatuat at 1 u it at it at it tt it it it it it Leidatostand nummer 159-160 PROMINENTENSTAND Speciale gasten: it it it it it it it at it it at it it av Met medewerking van de radio- en televisiedienst van het at Academisch Ziekenhuis Leiden. itatütütititatotitatatitatitatitatatatt januari - toen Lances benoeming speelde - bewust informatie is ont houden. Commissievoorzitter Ri- bicoff zei dat men Lances ge loofsbrieven nooit zou hebben goedgekeurd "als we hadden gewe ten, wat we nu weten." Dinsdag bleek ook, dat Lance al vóór Carters verkiezing wist dat hij met de zegekar van zijn vriend zou meerijden naar de top. Reeds toen, in 1976, begon Lance te manipule ren met zijn conduitestaat als ban kier opdat de senaat een zo rooskleurig mogelijk beeld van hem zou krijgen. Lance zelf zei gisteren dat hij vast besloten is aan te blijven. Alge meen wordt echter aangenomen dat hij niet te handhaven is. Inmiddels kwam perschef Powell in opspraak door een daad die hij gisteren zelf betitelde als een "idiote fout". Powell had een ver slaggever van de Chicago Sun-Ti mes gebeld met de mededeling dat hij "iets had" over senator Charles Percy, de republikeinse nestor in de onderzoekscommissie tegen Lance. Powell tipte de journalist over het feit dat hem ter ore was gekomen als zou senator Percy op onoirbare wijzen gebruikmaken van zakenvliegtuigen Soortgelijke beschuldigingen zijn tegen Lance ingebracht. Het verhaal kwam Percy ter ore en deze eiste dat Po well hem zijn verontschuldigingen zou aanbieden. Powell heeft dat inmiddels gedaan. Voor wat senator Percy betreft is het incident daar mee gesloten. Of dat voor iedereen zo is, mag worden betwijfeld. Net als Lance is powell een man die sa men met Carter vanuit het provin ciale Georgia meegezogen is naar de top. Het wordt steeds duide lijker dat Carters intimi het verschil tussen Atlanta en Washington enigzins onderschatten. Verder dan vragen waar zij naar toe zouden willen aan de elf gevange nen wier vrijlating wordt geëist in ruil voor het leven van Schleyer schijnt de Westduitse regering niet te zijn gegaan. Officieel liet de regering in Bonn alleen weten dat er weer een bood schap met ingesloten antwoorden van de gevangenen op vragen via bemiddelaar Denis Payot in Ge- nève aan de ontvoerders is gericht. Gisteren werd echter uit goed in gelichte bron in Bonn vernomen dat de elf gevangenen in hun ant woorden die de boodschap van de regering vergezelden hadden laten weten dat zij of naar Zuid-Jemen of naar Noord-Korea. willen, maar daarvoor was als gevolg van de strikte nieuwsstop rond de zaak geen officiële bevestiging te krijgen. Buikschot „De terroristen zullen hun slach toffer Uiterlijk na tien dagen doden en na vier weken weer een mens ontvoeren, maar dat zal dan geen topman zijn, maar een heel gewone burger, dit om de hele samenleving duidelijk te maken dat zij niet meer veilig is." Dit zegt de als adviseur van de anti- terreurgroep van de Westduitse grenspolitie fungerende psy choloog Reiner Zeiler in de jongste uitgave van de in Hamburg ver schijnende „Stern". „Tot dusverre hebben de terroris ten slechts het hoofd getroffen, maar nu komt het buikschot - de aanslag op de gewone burger", zo zegt hij. Zeiler meent dat er geen absolute bescherming tegen terroristen kan worden gevonden, „zelfs niet als wij een absolute politiestaat inrich ten". De mate van leiding die aan de terroristen wordt gegeven vanuit de cellen van de „veteranen Baader, Ensslin en Raspe" wordt overschat. Baader is naar zijn me ning voor de technocraten van de terreur" alleen nog maar een sym bool en idool. Inmiddels heeft de Westduitse politie gisteren twee mannen van 19 en 20 jaar gearre steerd die op de wanden en de vloer van een kerk in Wilhelmshaven in de deelstaat Nedersaksen leuzen van de terreurgroep „Rote Armee Fraktion" hadden aangebracht. Veroordeeld De ontvoering van Schleyer wordt in het vandaag uitkomende weekblad „Die Zeit" veroordeeld door de schrijver Heinrich Böll, de filosoof Herbert Marcuse en de voormalige studentenleider Rudi Dutschke. Dit mag geen middel in de politieke strijd zijn meent Böll. Marcuse zegt dat de nieuwe terreur met de wapens van de oude maat schappij strijdt en er daardoor niet van loskomt. Zij splitst links nog een keer juist nu bundeling van alle krachten geboden is. Dutschke meent dat het despotisme van het kapitaal, dat we maar al te goed kennen, niet moet worden vervan gen door despotisme van terreur. De Geneefse advocaat Denis Payot, die als bemiddelaar fungeert tussen de Westduitse regering en de ont voerders, heeft gisteren in een ver klaring laten doorschemeren dat Schleyer volgens hem nog steeds in leven is. Jn de korte verklaring werd gezegd dat Payot ,.nog steeds voldoende redenen ziet om zijn bemiddelingsrol voort te zetten". Bij het voorlezen van de verklaring benadrukte de advocaat het tijdstip waarop dit gebeurde, 20.22 uur (Nederlandse tijd). Volgens som migen is het mogelijk dat het tijd stip van het uitgeven van de verkla ring een bepaalde betekenis heeft in het kader van de onderhandelin gen over Schleyer. Versterking De Westduitse ministerraad heeft gisteren besloten de binnenlandse veiligheidsdienst met 4.800 man te versterken. Hiervoor wordt 870 miljoen mark uitgetrokken, die besteed moet worden in de komende vier jaar. De 4.800 man worden verdeeld over de federale criminele politie, het bureau voor de verdediging van de grondwet, dat verantwoordelijk is voor de veiligheid van het West duitse grondgebied, de grens bewaking en het ministerie van binnenlandse zaken. Het aantal manschappen voor de grensbewaking zal uitgebreid wor den tot 25.000. VOOR EEN SENSATIE NAAR O ÏXO VIS HAARLEMMERSTRAAT 122 LEIDEN 071 140166 JOHANNESBURG (Reuter) - Zuid-Afrika's blanke leiders schijnen, in een reeks openbare waarschuwingen zonder weerga, hun volk voor te bereiden op een staat van militair en economisch beleg. "Vesting Zuid-Afrika" was het hoofdthema van toespraak na toespraak van ministers en mili taire leiders in de afgelopen dagen. Twee keer waarschuwde de staf chef van de strijdkrachten, gene raal Magnus Malan, dat Zuid- Afrika zich gesteld zag voor een "totale oorlog" en ook stappen zou moeten nemen om zich voor te be reiden op zijn economische overle ving. De minister van defensie, Pieter Botha, zei dat Zuid-Afrika nu moet aanvaarden dat zijn wapentoevoer uit het buitenland tenslotte door een boycot van supermogendhe- den was afgesneden. Het land moet nu geheel afhangen van zijn eigen "kracht, wil en vastberadenheid". k WASHINGTON - De Franse premier Barre spreekt hier tot verslag gevers na zijn aankomst in Washington. Barre zal drie dagen in de Ver enigde Staten blijven om besprekingen te voeren met de Amerikaanse regering. ADVERTENTIE TEHERAN (AFP) - De cholera in het Midden-Oos ten breidt zich uit. Na Syrië, Libanon en Saoedi-Arabië is de ziekte ook in Iran gesig naleerd. "Niettegenstaande de controle aan de grenzen van buitenlandse arbei ders, zijn dragers van choleraba- cillen erin geslaagd Iran binnen te komen en de ziekte te versprei den", zo heeft een woordvoerder van het Iraanse ministerie van Volksgezondheid verklaard. Aan de andere kant hebben - met het oog op gesignaleerde geïso leerde gevallen van cholera in West-Europa en met het oog op het zeer besmettelijke karakter van de ziekte - ook ver van de haard van de ziekte gelegen landen de controle op de vliegvelden verscherpt. Zo moesten in Peru 350 toeristen uit West-Duitsland, Engeland en Italië bij aankomst in Lima een inen- tingsbewijs tonen en zich aan een medisch onderzoek onderwerpen. De epidemie is drie maanden gele den in Syrië uitgebroken waar meer dan 2.000 cholera-gevallen zijn geteld. Achtenzestig mensen zijn reeds aan de ziekte bezweken. In Jordanië zijn 47 nieuwe gevallen van cholera gemeld en in totaal be draagt het aantal cholera-patiënten er 261. De Jordaanse regering heeft alle zwembaden laten sluiten. Er mag verder onder meer geen fruit of groente worden ingevoerd uit lan den waar cholera heerst. In Libanon, Saoedi-Arabië en de staten van de Verenigde Arabische Emiraten zijn strengt- sanitaire maatregelen getroffen. In Egypte (waar twee cholera-ge vallen zijn gemeld, waarvan een met dodelijke afloop in de haven stad Alexandrië) is een algemene inenting gelast. Het Jakartaanse blad "Kompas" meldde gisteren, dat in twee dis tricten van Java 35 mensen bezwe ken zijn aan een cholera-achtige ziekte. Honderden patiënten wer den deze week in een ziekenhuis opgenomen. In het district Pekalongan stierven 23 mensen aan de ziekte en nog 12 in het district Kudus. De'directeur van het ziekenhuis van Pekalongan zegt geen nieuwe patiënten te kun nen opnemen wegens plaatsge brek. Volgens het Indonesische blad zijn de meeste slachtoffers kinderen, die ijs gegeten hadden dat met on gekookt water was bereid. EUROPA MEUBEL EUROPA MEUBEL Omdat u niet elke dag meubelen koopt VOORSCHOTERWEG 4! VALKENBURG Z H. „Als Zuid-Afrika zich wil verdedi gen en zich wil handhaven zal het een prijs moeten betalen die het tot nu toe niet hoefde betalen", zei hij. Het was premier Vorster die vorige maand de toon aangaf toen hij krachtig reageerde op wat hij een toenemende campagne van inter nationale druk op Zuid-Afrika noemde. Hij verklaarde: "De tijd zal komen dat Zuid-Afrika zal zeg gen :tot hier en niet verder - je kan het me doen". Daarna kwam Vorster met een tweede felle toespraak waarin hij de Zuidafrikanen waarschuwde dat zij "in de komende maanden en jaren door druk van buiten op de proef gesteld zouden worden als nooit tevoren". Onbevestigde berichten zeiden dat de regering plannen opstelt om zich te dekken tegen mogelijke noodsi tuaties, variërend van handelssanc ties tot volledige strijd. De minister van economische za ken, Chris Heunis, onthulde vorige week voor het eerst in het openbaar dat de regering een uitvoerige campagne is begonnen voor het aanleggen van grote voorraden van belangrijke stoffen. Zuid-Afrika vormt al gedurende enkele jaren voorraden van inge voerde olie. De omvang daarvan is een officieel geheim, maar welin gelichte kringen schatten dat Zuid-Afrika nu voldoende heeft om met een program van noodbeper- kingen drie tot vijfjaar rond te ko men. Veel olie zou zijn opgeslagen in kolenmijnen die niet meer in ge bruik zijn. De jongste waarschuwing aan de Zuidafrikanen over moeilijke tijden die te wachten staan, kwam van de minister van buitenlandse zaken, Pik Botha."Hij zei op een bij eenkomst tijdens het weekeinde dat de regering rekening houdt met nieuwe pogingen om Zuid-Afrika te isoleren door diens handels- en andere betrekkingen met het buitenland te belemmeren. De in vloed daarvan zou in de komende maanden merkbaar zijn. De Zuidafrikanen zouden zich daarte gen moeten wapenen en zich niet moeten laten ontmoedigen. Zij moeten er volkomen van over tuigd zijn dat, wat er ook gebeurt, zij een enorm verzet zouden op brengen tegen elke mogendheid, hoe groot die ook is, die weg wil nemen wat rechtens van hen is, al dus Botha. Waarnemers merkten op dat de stroom van harde toespraken kwam tijdens de congressen in de provincie van de regerende natio nale partij. Het is het traditionele seizoen van tromgeroffel door de regering met het oog op de rechtse aanhang. Maar dit keer zijn de redevoeringen feller dan ooit. Zij weerspiegelen de reactie op een buitenlandse en bin nenlandse situatie die volgens veel waarnemers de ernstigste is uit de moderne geschiedenis van het land.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9