Nog geschil overAlmelo9 Nog veel duister rond zenuwziekte Nog geen ontslagen bij de Sociale Dienst presenteert vyfsmahelQh vernieuwde soepen Drie partijen in grote lijnen eens met informateursduo EIGEN HUIS NIET ZWAARDER BELAST Uit in de Randstad winkelcentrum in de hoftuin Royco ossestaartsoep. kerriesoep, koninginnesoep, aspergesoepen rundvlees soep. Fijner van samen stelling en rijker van smaak. DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1977 DEN HAAG (SP) - Het eigen huis wordt in de komende jaren niet zwaarder belast. CDA en D'66 hebben dit plan van het informateursduo Den Uyl-Veringa onvoorwaardelijk afgewezen. De PvdA heeft zich daar schoorvoetend by neer gelegd. In het voetspoor van het Pvd A-verkiezingsprogramma had Den Uyl voorgesteld de woonlasten eerlijker te verde len. Om dat te bereiken wilde hij de huurwaarde van de eigen woning fors verhogen. De huurwaarde wordt bij het inkomen van de huiseigenaar opgesteld alvorens inkomen- stenbelasting wordt geheven. In de praktijk komt huurwaarde-verhoging neer op een belastingverhoging voor de huiseigenaar. Het is de PvdA een doorn in het oog dat huurders gemiddeld meer voor hun woning moeten betalen dan eigenaars. Maar CDA en D'66 voelden er hele maal niets voor om dit verschil op te heffen door de huurwaarde van het eigen huis op te trekken. In Rotterdam: ROTTERDAM (ANP) - De Rot terdamse wethouder voor Sociale Zaken mr. E. Schmitz heeft gister middag verzekerd dat op het ogen blik geen ontslagaanvragen klaar liggen voor personeelsleden van de omstreden Gemeentelijke Sociale Dienst (G.S.D.). 'Ik ben er niet op uit om koppen te gaan snellen, maar dit betekent niet dat er in de personele sfeer niet iets zal gebeu ren", zo zei de wethouder naar aanleiding van het rapport dat een stuurgroep heeft opgesteld over het iuncuoneren van de Rotterdamse Gemeentelijke Sociale Dienst. Dit rapport met bijbehorende aanbe velingen is een weerslag van een organisatieonderzoek dat het insti tuut voor sociaal-wetenschappelijk onderzoek van de katholieke hoge school in Tilburg onder leiding van prof. dr. J.J.J. van Dijck heeft ge daan naar het functioneren van de dienst. De G.S.D. in Rotterdam kwam de afgelopen jaren talloze malen in negatieve zin in het nieuws. Een werkgroep leverde in 1974 een zwartboek, waarin zware kritiek werd geleverd over de werkwijze van de dienst. Aanleiding tot de samenstelling van dit zwartboek vormden de stroom van klachten die klanten van de stichting recht swinkel Rotterdam uitten over de uitvoering van de bijstandswet door de Sociale Dienst. In 1976 vormde zich een actiegroep van bij standstrekkers en in maart van dat zelfde jaar bezette een groep Suri- namers de bespreeklokalen van de dienst. De groep eiste onmiddel lijke uitbetaling van bijstanduitke ringen. Begin dit jaar werd de directeur van de dienst, in verband met de moei lijkheden, op wachtgeld gezet. In middels werd bij een van de bu reaus van de G.S.D. een omvang rijke fraude met uitkeringen ont dekt. Een aantal ambtenaren werd aangehouden. De stuurgroep van professor Van Dijck komt nu tot de conclusie dat de moeilijkheden bij de GSD zijn ontstaan door het sterk groeiende aantal bijstandsaanvragen, de ver andering van de kwaliteit van de aanvragen en de zich wijzigende opvattingen over hulpverlening. De groep verwijt de toenmalige di rectie dat die in 1972 geen concrete maatregelen heeft genomen of voorstellen heeft gedaan om de im passe in het organisatorisch func tioneren te doorbreken. AMSTERDAM Concertgebouw: 20 september, 15.00 uur, Parklane Music Players o.l.v. Michael Lankester. Stadsschouwburg: 16 sept., 20.15 uur, Hoofdstad Operette met „Wiener Blut"; 18 sept., 14.00 en 20.15 uur, het Nationaal Ballet; 19 sept., 20.15 uur, toneelgroep Globe met „Goed gek"; 20 sept. 20.15 uur, het Internationaal Folkloristisch Danstheater; 21 sept., 20.15 uur, Haagse Comedie met „Beschuit met muisjes"; 22 sept., 20.15 uur, balletuitvoering „Het Zwanenmeer". Nieuwe de la Mar: 16 t/m 18 sept., 20.15 uur, Robert Long met zijn programma „Levenslang", m.m.v. Ansje van Brandenberg; 20 t/m 22 sept., 20.15 uur, „Verwarringen", komedie van Alan Ayckbourn. ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg: 16 en 17 sept., 20.15 uur, Seth Gaaikema met zijn show „Grepen uit het leven van de familie Willekeur"; 18 sept., 14.00 uur, het Scapino Ballet; 20 sept., 19.00 uur, de Ned. Operastichting met „Der Rosenkavalier" van Richard Strauss; 21 en 22 sept., 20.15 uur, Fons Jansen met zijn programma „Fons Jansen 5". De Doelen: 19 sept., 20.15 uur, optreden van de Deense humorist en pianist Victor Borge; 20 sept., 20.15 uur, promenadeconcert door het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland, m.m.v. Conny Stuart, Thijs van Leer, Jules de Corte en het trio Louis van Dijk21 sept., 12.45 uur, koffieconcert; 21 sept., 20.15 uur, orgelconcert door Joachim Gru- bich; 22 sept., 20.15 uur, concert dgor het Rott. Philh. Orkest. Luxor Theater: 16, 17 en 20 t/m 22 sept., 20.15 uur. Toon Hermans. Hofpleintheater: 16 en 17 sept., 20.15 uur, „De stoeipoes", blijspel van Bill Manhoff; 20 sept., 20.15 uur, Dolf de Vries met „Het Luister rijk"; 21 en 22 sept., 20.15 uur, Funhouse met „After Eight". Piccolo Theater: 16 en 17 sept., 20.30 uur, Zuidelijk toneel Globe met „De neef van Rameau"; 20 t/m 22 sept., 20.30 uur, Eva Kant in „Waarom huisdieren?" van Armand Gatti. De Lantaren: 16 t/m 18 sept., 20.30 uur, de Bloemgroep met „Bij ons is het anders"; 20 sept., 20.30 uur, popconcert; 21 sept., 20.30 uur, the Fantastic Fake Fair. De Lantaren (achterom): 16 en 17 sept 21 uur, optreden van The Independent Outlaw University; 20 t/m 22 sept., 21 uur, de Italiaanse groep CFB met „Ostal". DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 17 en 22 sept., 20.15 uur, Haagse Comedie met „Hedda Gabler" van Ibsen; 18 sept., 20.15 uur, Haagse Comedie met „Beschuit met muisjes" van Heijermans; 19 sept., 20.15 uur. Toneelgroep De Appel met „De heiligen met de krakeling"; 20 sept. 20.15 uur, Toneelgroep de Appel met „De tuin van het paradijs", naar sprookjes van Andersen; 21 sept., 20.15 uur, toneelgroep Globe met „Goed gek" van Mike Stott. Congresgebouw: 16 t/m 18 sept., 20.15 uur, „Bitter lemon", blijspel van Dimitri Frenkel Frank; 17 sept., 20.30 uur, Residentie-Orkest. Circustheater: 17 sept., 19.00 uur, Ned. Operastichting met „Der Rosenkavalier" van Richard Strauss; 18 en 20 t/m 22 sept., 20.15 uur Andre van Duin Revue „Lach om het leven". Appeltheater: 22 sept., 20.30 uur, toneelgroep De Appel met „De tuin van het paradijs", naar sprookjes van Andersen. Diiigentia: 20 t/m 22 sept20.15 uur, Seth Gaaikema met zijn show „Grepen uit het leven van de familie Willekeur". Theater Pepijn: 16 en 17 sept., 20.30 uur, folk- en bluesmuziek door Colin Scot. Theater in de Steeg: 16 en 17 sept., 20.30 uur, muzikaal cabaretp rogramma „Vrij om te gaan". LEIDEN LAK-Theater: 16 sept., 20.15 uur, de Amsterdamse mimegroep Waste ot time met „Green hills ofhome"; 22 sept., 20.15 uur," van de Rebellenclub", gespeeld door de Vlaamse acteur Dirk Celis. Leidse Schouwburg: 16 en 17 sept., 20.15 uur, Neerlands Hoop Inte rieur, Freek de Jonge en Bram Vermeulen; 19 sept., 20.15 uur, Henni Orri en Fons Jansen met hun programma „Kleintje Kunst"; 21 sept., 20.15 uur, Brasil Tropical, een Zuidamerikaanse show. Hartebrugkerk: 16 sept., 20.15 uur, orgelconcert door leerlingen van organist Jan Schmitz. Tekort aan DEN HAAG-(SP/ANP)-PvdA, CDA en D'66 gaan in grote lijnen akkoord met de voorstellen van de informateurs Veringa en Den Uyl om de laatste geschilpunten tussen deze drie partijen op te lossen. Dat bleek gisteren uit de eerste reacties. Toch blijft er nog belangrijk me ningsverschil over de kernenergie op tafel. PvdA en D'66 kunnen zich niet verenigen met de optimisti sche kijk van de informateurs op de uitbreiding van de uraniumfabriek in Almelo. Zij hebben dit vanmid dag om twee uur aan de infor mateurs laten weten. In hun voorstellen staat dat es sentieel voor de uitbreiding van die fabriek is, of er behoorlijke voor zieningen voor de opslag van plu tonium - een stof waaruit men atoombommen kan maken - in in ternationaal verband kunnen wor den getroffen. Ien van den Heuvel voor ombudsvrouw kandidaat DEN HAAG (SP) - Pvd A-voorzitter Ien van den Heuvel is kandidaat voor de post van landelijk om budsvrouw voor emancipatie vraagstukken. Dit is de verwach ting in politieke kringen op het Binnenhof. Haar partij heeft zich bij de kabi netsformatie sterk gemaakt voor de instelling van een nieuwe post: staatssecretaris voor emancipa tiezaken. Maar de PvdA heeft hier over geen overstemming bereikt met CDA en D'66. Als compromis hebben de informateurs Den Uyl en Veringa voorgesteld om bij de commissaris van onderzoek een ombudsvrouw voor emancipa tiezaken aan te stellen. Mevrouw Van den Heuvel is lid van de gemeenteraad van haar woonplaats Leersum en lid van de Eerste Kamer. Sinds de herst van 1975 is zij voorzitter van de PvdA. In het najaar wordt haar herbe noeming als PvdA-voorzitter ver wacht. De regering heeft een jaar geleden een wetsvoorstel ingediend over de commissaris van onderzoek. Dit is een soort ombudsman die klachten van burgers over het beleid van de centrale overheid moet behande len. Volgens het wetsvoorstel krijgt de commissaris van onderzoek niet de bevoegdheid om overheids maatregelen te wijzigen of in te trekken. De commissaris mag er alleen een oordeel over uitspreken. De informateurs verwachten dat dit inderdaad kan. Onderhandelin gen hierover zijn gaande. De PvdA heeft gisteren echter be sloten dat eerst een gunstig resul taat van deze onderhandelingen moet worden afgewacht, alvorens van uitbreiding van de ultracen trifuge-fabriek in Almelo sprake kan zijn. Er is onvoldoende zeker heid dat het plutonium doeltref fend kan worden opgeslagen. Toezicht D'66-fractieleider Terlouw uitte ook bedenkingen tegen uitbreiding van "Almelo". Volgens hem moet er zich op Nederlandse bodem he lemaal geen plutonium bevinden. Maar omdat de huidige fabriek in Almelo bij de verrijking van ura nium wel plutonium maakt is dat laatste onmogelijk. Om toch voor een doelmatige controle te zorgen zodat dit plutonium niet voor atoombommen wordt gebruikt, moet er internationaal toezicht komen. Dat geldt ook voor de pro- duktie van zeer hoogwaardige technologische produkten. Volgens PvdA en D'66 moeten de voorstellen van de informateurs eerst in hun richting worden om gebogen wil er van een definitief akkoord tussen PvdA, CDA en D'66 sprake kunnen zijn. Verdediging CDA-fractieleider Van Agt heeft gisteren in de fractie de voorge stelde uitbreiding van "Almelo" op de voorwaarden van de infor mateurs verdedigd. Van Agt kon zich echter niet vinden in de moge lijkheid dat de enkele jaren geleden genomen principe-beslissing om drie kerncentrales in Nederland te bouwen desnoods helemaal wordt teruggedraaid. Dat zou kunnen als er zoveel op energie bespaard wordt dat ker nenergie niet nodig is om in de energiebehoefte te voorzien. Het CDA wil de bouw van de centrales wel uitstellen, totdat meer zeker heid is verkregen over een program van energiebesparing en totdat er een verantwoorde oplossing is voor de opslag van radio-actief afval. Defensie De CD A-fractie vindt tevens dat er in de komende kabinetsformatie meer geld voor de defensie be schikbaar moet komên dan^vaar- van in de voorstellen sprake is. Volgens de CDA-fractie zal het in de voorstellen van de informateurs vastgelegde "financiële jasje" voor defensie te klein zijn. Daarom zal fractievoorzitter Van Agt om meer *s geld gaan vragen voor defensie doeleinden. AMSTERDAM - Overzicht van het gala-diner dat koningin Juliana gisteravond aanbood aan de bezoekende president van Suriname, Ferrier in het paleis op de Dam. jonge vrouwen DEN HAAG - Tweehonderd le den van de werkgroep "Beter zuivelbeleid" en van het agrarisch jongerencontact hebben gisteren op het Binnenhof in Den Haag gede monstreerd tegen de heffing van 89 cent per 100 kilo melkdie de EG per 16 september aan de boeren gaat opleggenMet tractoren en een paar koeien waren de demonstranten naar Den Haag gekomen. De tractorrijders hebben een driedaagse estafette door Neder land gehouden: van Friesland naar het Binnenhof in de residentie. De actievoerders overhandigden op het ministerie van Landbouw een petitie aan secretaris-generaal mr. G. van Setten. In de petitie zeggen de demonstran ten dat de toch al moeilijke finan ciële situatie waarin de veehouders verkeren nog versterkt wordt door de heffing. DEN HAAG (ANP) - Volgens de jongste gegevens van het CBS over de samenstelling van de Neder landse bevolking zijn er op de huwbare leeftijd en daaronder nogal wat meer mannen dan vrou wen in ons land. Op de leeftijd tot en met veertien jaar zijn er onge veer 1,73 miljoen jongens en 1,65 miljoen meisjes, een jongensover schot dus van 80.000. Tussen de 15 en de 20 jaar zijn er 25.000 jongens meer dan meisjes (612.000 jongens en 587.000 meisjes), tussen de 20 en 24 jaar is er een jongensoverschot (of meisjestekort) van 23.000 (585.000 jongens en 562.000 meis jes). Het verschil wordt nog groter tussen de 25 en de 3U jaar. In deze leeftijdsgroep zijn er 609.000 man nen en 572.000 vrouwen, wat neer komt op een vrouwentekort van 37.000. Dit overwicht van mannen houdt dan nog aan tot op de leef tijdsgroep van 45 tot en met 49 jaar dan zijn er ongeveer evenveel man nen als vrouwen. Daar boven ontstaat een overwicht van de vrouwen. In de leeftijds groep van 50 tot 54 jaar zijn er al bijna 20.000 vrouwen meer dan mannen en dit verschil wordt steeds groten op de leeftijd van 65 tot en met 69 jaar zijn er ongeveer 55.000 vrouwen meer dan mannen, ongeveer 35 procent meer mannen dan vrouwen (233.000 mannen en 288.000 vrouwen). Zeer groot wordt het verschil bij de hoogbejaarden. Er zijn bijvoor beeld 63.700 vrouwen van meer dan 85 jaar en slechts 39.700 mannen. In totaal zijn er in ons land, volgens de telling per 31 december 1976, 6,94 miljoen vrouwen en 6.87 miljoen mannen. Congres over multiple sclerose in Amsterdam AMSTERDAMTussen de ongeneeslijke aandoening van het centrale 'zenuw stelsel multiple sclerose en het houden van kleine huis dieren, is geen aantoonbaar verband. Berichten uit Amerika en Engeland als zou dat er wel zijn, wekken toorn bij de Nederlandse Multiple Sclerose Stichting. De bevindingen van een arts'in Amerika en van een team van En gelse artsen dat de ziekte mogelijk iets te maken heeft met contact met zieke huisdieren, komen bij de stichting op zijn zachtst Volgens de arts H. Dassel, voorzitter van de stichting, heeft de arts in de Ameri kaanse staat New Jersey veel te weinig patiënten in zijn onderzoek betrokken om tot zo'n conclusie te komen. „Ik geloof er niets van", zegt hij. „Het is ook onzorgvuldig om zo'n bericht wereldwijd bekend te maken. De mensen raken voor niets in paniek. Sommigen belden ons al op met de vraag of ze nu hun hondje maar moesten weg doen". Tienduizend De oorzaak van multiple sclerose en de factoren die van grote invloed kunnen zijn, staan deze week cen traal op een internationaal congres, dat tot vrijdag in Amsterdam duurt. In Nederland lijden tienduizend mensen aan multiple sclerose. Om dat de ziekte vaak tot verlammin gen leidt, is dertig procent van de patiënten zwaar invalide; twintig procent is in staat om normaal te leven en te werken en de rest is licht gehandicapt. De eerste ver schijnselen van de ziekte beginnen gewoonlijk tussen het twintigste en veertigste levensjaar. Het meest komen voor: loopstoornissen, dubbelzien, wazig zien, trillende handen, moeilijk spreken. Multiple sclerose maakt In ons land per jaar 260 nieuwe slachtoffers. Óver de hele wereld lijden er naar schatting anderhalf miljoen mensen aan. OPGELET RIJNSBURG EN OMGEVING: OP DONDERDAG 22 SEPTEMBER OFFICIËLE OPENING OM 10.00 UUR Door Madeleine Reumer Verlamd Bij multiple sclerose wordt het isolerende laagje om de zenuwdra den aangetast. Daardoor worden gevoelsprikkels niet meer aan de hersenen doorgegeven en kan ge voelloosheid op huiddelen ont staan. Wordt een zenuw die naar de spieren loopt aangetast, dan kan iemand gedeeltelijk verlamd raken. Het stellen van de diagnose is dik wijls moeilijk, omdat het onder scheiden van een multiple sclerose aard van een ander ziekteproces zeker in het begin niet altijd moge lijk is. Er wordt dan ook intens ge docht naar een test, die kan be wijzen dat iemand aan de ziekte lijdt. steeds voor de oprichting van een onderzoekcentrum. Voorlopig worden tien bedden ter be-1 schikking gesteld in het Am sterdamse Slotervaartziekenhuis. Al langer wordt onderzoek gedaan in de meeste universiteitszieken huizen. De eerste stap is gezet voor een materialenbank, waar onder meer bloed, hersenweefsel en rug- gemergvocht wordt onderzocht. Rond multiple sclerose is nog veel niet opgehelderd. Zoals ook het voorkomen van de ziekte in be paalde streken en in andere weer niet. In noordelijke landen is het aantal patiënten veel groter dan in zuidelijke. Op de Orkney en Shet land eilanden zijn er per 100.000 inwoners 128 patiënten; in Neder land 60, terwijl het er in Marseille 14 zijn. Dokter Dassel: „De ziekte komt meer voor in de welvarende landen; daar waar de levensstandaard hoog is. Je kan het aantal multiple scle rose patiënten bij wijze van spre ken naar het aantal telefoon toestellen schatten". Dokter Dassel: „Er zijn aanwij zingen dat het om een virus-infectie gaat. Een virus dat in de jeugd be schadigingen aanbrengt in het ze nuwstelsel. Een andere theorie zegt dat er sprake is van overgevoelig heid voor de eigen lichaamseiwit ten, waardoor die worden afgebro ken. Het congres zal ons meer in zicht in de materie verschaffen. Ik verwacht geen opzienbarende uit spraken. Het doel van het congres is dan ook meer om samen tot een evaluatie te komen. Want de ont wikkeling op terreinen als neurolo gie, biochemie en immunologie gaat zo snel, dat niemand het meer in zijn geheel kan overzien". Onderzoekcentrum Volgens dokter Dassel wordt er in Nederland aanzienlijk minder on derzoek gedaan op het gebied van multiple sclerose dan in het buitenland. De stichting ijvert nog

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7