Wordt Alphenaar TJibbe de Groot dit jaar opnieuw pijprook-kampioen? Rijnsburg weet nog van oorlogsjager VROUW VAN VERDIENSTE NA JAREN THEE ZETTEN Improviseren bij werk in binnenstad PUBLIEK Leidse verpleegsters op zoek naar zeeleven CAFE TWEEMAAL TE LAAT DICHT Betere ontsluiting De Waard gevraagd Leids/Alphense big band viert lnstrnm met feest in Bron PAGINA 4 STREEK DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1977 door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 222. U mag ook schrijven. De 60-jarige Tjibbe de Groot is één van de kansheb bers op het eind van deze maand te houden Neder lands Kampioenschap pijproken, een evenement dat in 1973 voor het eerst werd georganiseerd en sedert dien elk jaar is geprolongeerd. Nederlandse beste pijprokers hebben zich aangesloten in de vereniging De Mondriaan, die jaarlijks drie activiteiten ontplooit. Het organisfren van het Nederlands kam pioenschap een algemene le denvergadering en aan sluitend daarop de club- kampioenschappeii Alphenaar De Groot maakt de meeste kans de titel te pakken. Hij won 'm al eerder. Twee jaar geleden sloeg hij met be leid lurkend aan zijn pijp,een goed figuur in Londen waar hij deelnam aan de Europese kampioenschappen In de burgerzaal van het stad huis in Gouda zullen dit jaar zo'n zestig pijprokers met el kaar in de clinch gaan. Ieder voorzien van een Goudse pijp waarvan de kop drie gram wedstrijdtabak bergt. Voor de sport "Het lijkt eenvoudig", zegt hij, "maar er komt toch heel wat voor kijken. Ik heb bekende pijprokers al een minuut na het aansteken zien stranden Het belangrijkste is datje die' eerste vijf minuten door komt. Zorgen dat je in het begin die pluk tabak smeulende houdt". •k Corry (in duikerspak) en Map uit Leiden even uitpuffend op een Portugese rots Vanuit de Portugese badplaats Plaia da Luz ont ving ik een zonnige vakantiefoto waarop twee Leidse verpleegkundigen, zittend op een klomp koraalrots, even zitten bij te komen van een verfrissend zwemtochtje. Het zijn Corry Slobbé, al twaalf jaar werkzaam op de afdeling Thorax-chrurgie van het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden en Map Noord- ervliet, in hetzelfde ziekenhuis verbonden aan de heelkunde-operatiekamer. In hun vakantieplaats hebben de twee de be schikking over een riant zespersoons bun galow. Corry (36) is lid van de Leidse diepzeeduikersvereniging "Calypso" waar zij haar snelbrevet haalde en eerste duikster is. Aan de Portugese kust kan zij wat het duiken betreft haar hart ophalen en dat doet ze ook, daarbij vanaf het strand wel in de gaten ge houden door haar vriendin, die dat onderwa- tergedoe maar een gevaarlijke bezigheid vindt. Waarschijnlijk omdat de zee ter plaatse nogal woelig is en daardoor het zwemmen tussen de scherpe rotsen, niet zonder risico is. Het troebele zeewater is bovendien opmerkelijk laag van temperatuur. Op het strand is het vaak tegen de dertig graden maar de temperatuur van het water komt soms onder de vijftien gra den, waardoor de Leidse het steeds niet langer dan een half uur in het water uithoudt. Corry is als duikster hoofdzakelijk op zoek ge gaan naar zeesterren, zeeanemonen en andere vormen van rotsbegroeiing. Stuit ze op belang rijke vondsten dan neemt ze haar buit mee naar Leiden. Maar voorlopig blijft het duo tot 19 september van de Portugese zon genieten. Ik kom nog even terug (het is wel de laatste keer) op wat ik eerder deze week schreef "over de activiteiten van de Leidschendamse amateur oorlogshistoricus Rijnhout die samen met nog honderd andere Nederlanders een minutieus onderzoek instelt naar wat er zich tijdens de laatste wereldoorlog boven het luchtruim van Neder- land heeft afgespeeld. Uit de reacties van lezers oj dat artikel (er werd ophelde ring verzocht over een ir 1944 "in de buurt van Lei den" gelande geallieerde ja ger) diepten de oorlogshis torici een heel nieuwe zaak, namelijk het neerstorten van een vliegtuig in Rijns- burg, een gebeurtenis waar zowel Rijnhout als zijn col lega's nog nimmer van had den gehoord, laat staan on derzocht. Veel Rijnsburgers, vooral de in leeftijd gevorderden, lieten mij gisteren wetendat ze zich het neerstorten van een vliegtuig in hun dorp nog als de dag van gisteren herinne ren. Het toestel was, zo werd mij' verteld, van Franse makelij en stortte neer op het land van Klaas Zandbergen aan de Oegsgeesterweg. De pi loot, die mmar net de ge bouwen van de veiling Flora had kunnen ontwijken, kwam bij het neerstorten van zijn vliegtuig om het le ven. Montreux Tjibbe de Groot is ook uitgeno digd dit jaar deel te nemen aan de Europese pijprook kampioenschappen in Mon treux, Zwiterland. Dat aan- naar toe moeten. En daar sta je dan in zo'n grote stad. Met je pijp, maar ook met je mond vol tanden. Want ik spreek geen enkele taalDus daar zie ik maar van af. Ik concentreer me nu maar op het Neder lands Kampioenschap." De voetbalvereniging Woubrugge heeft mevrouw Machteltje van Dorp benoemd tot "vrouw van ver dienste". Die onderscheiding (plus een taart) viel haar te beurt omdat ze al meer dan 25 jaar dorstige voetballers in de rust van thee voorziet. De aanvoer daarvan geschiedde aanvankelijk onder vrij pri mitieve omstandigheden. Toen het oude clublokaal er nog stond zette ze halverwege de eerste helft thuis een grote pot, hing die dan aan haar fietsstuur en reed vervolgens met haar gloeiend hete "la ding" richting voetbalveld, een paar honderd meter van haar woning in de Dr. Loth- laan. Ze moest dan, om in het clu blokaal te komen, eerst via een paar smalle planken een sloot over steken. Precies in de rust was ze dan present met haar thee. Aan die halsbrekende toeren- kwam een eind toen er een nieuw clubhuis werd neerge zet (het oude ging dienst doen als kippehok). Daar heeft ze toen voortaan de thee gezet. Wethouder Waal LEIDEN - Tijdens de vernieuwing van de marktenroute, het Rapenburg en de Turf- marktbrug zal het beroerd gaan met het bedienend verkeer, zoals een van de ambtenaren het gisteravond uitdrukte tijdens de informatie-avond in de Stadsgehoorzaal. Er zal veel geïmproviseerd moeten samengesteld worden. De win- worden en op sommige plaatsen zal keiiers, bij monde van LCC-be- een regeling per winkel gevonden stuurslid Van Leeuwen, en de ge moeten worden. Op basis van de meente, bij monde van wethouder ervaringen in de Breestraat zal er Waal (stadsontwikkeling) waren weer een begeleidingscommissie het er over eens dat de bege- LEIDEN - Burgemeester Vis zal zich op korte termijn moeten bera den over de vraag of café „De Bonte Koe" aan de Hooglandsekerk- Choorsteeg gedurende drie maanden verstoken moet blijven van een ontheffing voor het sluitingsuur. Eerder had de burgemeester een dergelijke beschikking uitgevaardigd omdat tweemaal binnen een halfjaar door de politie overtredingen van het sluitingsuur was ge constateerd. De café-eigenaar-beheerder F. C. Bik ging tegen de beslissing van de burgemeester in beroep en gisteravond boog de gemeentelijke commissie van advies voor de politionele aangelegenheden zich over de kwestie. De heer Bik vertelde de commissieleden dat het tweede proces-verbaal was opgemaakt toen hij met vakantie was en het beheer gedurende twee weken had overgedragen aan de barkeeper. In de nacht van 18 op 19 juli trof de politie om vijf over half twee 's nachts (het sluitingsuur is één uur) op de bar een half leeggedronken glas bier aan, dat toebehoorde aan een boven het café wonende persoon. Volgens eigenaar Bik was deze man samen met de barkeeper bezig om de zaak schoon te maken. Politie-vertegenwoordiger Peet stelde echter dat de man in de zin der wet een klant was en dat daarom terecht proces-verbaal was opgemaakt. Eigenaar Bik: „Ik zal niet ontkennen dat de politie formeel misschien gelijk had, maar drie maanden geen ontheffing betekent wel een erg zware straf'. Gemeentewoordvoerder De Raat deelde mee dat gehandeld is vol gens een vaststaande procedure. De eerste keer dat er proces-verbaal was opgemaakt wegens overtreding van het sluitingsuur krijgt de eigenaar of beheerder een waarschuwing van de commissaris van politie. Is er binnen een halfjaar een tweede overtreding, dat beslist burgemeester Vis dat de ontheffing voor drie maanden wordt inge trokken. De heer De Raat erkende dat in dat geval de mate waarin de overtreding is gepleegd (een of meerdere klanten) niet nader wordt bekeken. De drie maanden is het „vaste tarief' dat ervoor staat. Nadat eigenaar Bik de commissieleden had verzocht om de straf te beperken tot eén maand ging men in beslotenheid verder om het - geheime-advies - aan de burgemeester uit te brengen. leidingscommissie voor de Bree straat goed gewerkt heeft. Van Leeuwen opperde gisteren als bezwaar tegen het gelijktijdig uit voeren van bovengenoemde wer ken dat de bereikbaarheid erdoor verminderd zou kunnen worden. Leiden krijgt dan voor het win kelend publiek het image onbe reikbaar te zijn. Nog eens heel goed zou ook bekelten moeten worden of niet teveel parkeerplaatsen verlo ren zouden gaan tijdens het werk, aldus de vertegenwoordiger van het Leids City Centrum. Van gemeentewege was becijferd dat in het ongunstigste geval 250 parkeerplaatsen onbruikbaar zou den zijn. Hiertegenover zou kun nen staan dat geparkeerd kan wor den op verschillende voor door gaand verkeer afgesloten weg gedeelten waar nog niet gewerkt wordt of waar het werk al afgerond is. Afhankelijk van de fasering zou de vernieuwing van de walmuren en de Turfmarktbrug tot twee jaar in beslag kunnen nemen. Van Leeuwen zou de fasering afhanke lijk willen stellen van de be reikbaarheid. Wethouder Waal deed min of meer een beroep op de winkeliers om de zaken positief te benaderen: er zou een goede voor lichting moeten zijn over de bruikbare routes. Het beeld dat men heeft van de bereikbaarheid hangt ook af van het beeld dat men oproept in de publiciteit, zo stelde hij. Bij een langzame, niet gelijk tijdige uitvoering van de werk zaamheden zou de bereikbaarheid beter zijn maar de hinder voor het publiek zou langer durem. Dat bleek gisteravond in het algemeen de keus waar men voor stond. Een uitspraak daarover werd nog niet gedaan; het was een informatieve avond waar de veertigtal belang hebbende aanwezigen zich bezig hielden met vele technische, en praktische details van de werk zaamheden. LEIDEN - Groepjes studenten gingen gisteren demonstratief de Leidse "mart" op om passanten te vragen of ze misschien een kamer over haddenDe kamernood in Leiden is net als iJi andere universiteits- en hogeschoolsteden erg hoog. Volgens een woordvoerder van de Leidse Studenten Bond, die de actie gisteren organiseerdezoeken op het ogenblik zo'n 1100 Leidse studenten een kamer. De LSB hield vorige maannd een enquete en verzamelde recentelijk handtekeningen onder de studenten. LEIDEN - De gemeentelijke com missie voor economische aangele genheden zal volgende week dins dag spreken over de bouw van eventuele winkelvoorzifningen op het Waardeiland. In een ambtelijke nota wordt gezegd, dat voor alle voorkomen moet worden dat erop het Waardeiland een winkelcen trum komt dat de positie van het winkelcentrum aan de IJsselkade in de wijk Meerburg aantast. De gedachten in de ambtelijke nota gaan uit naar een vestiging op het eiland van maximaal 300 vierkante meter. Een dergelijke vestiging zal geen grote nadelige financiële ge volgen hebben voor de winkels die nu gevestigd zijn aan de Hog'e Rijndijk en in de wijk Meerburg. Zo'n vestiging zal alleen gericht moeten zijn op de bewoners van het eiland en niet daarbuiten. Winkelcentrum Waardeiland geen concurrent voor IJsselkade Argumenten voor een dergelijke vestiging zijn de nogal bijzondere ligging (op een eiland) en de bar rière die de Hoge Rijndijk vormt. Kijkt men naar de loopafstand tus sen het Waardeiland en de al aan wezige winkels in de buurt en naar de te verwachten mobiliteit van de Waardeiland-bewoners, dan is het twijfelachtig of er een buurtcen trum moet komen. In de nota wordt geconstateerd dat het winkelcen trum aan de IJsselkade in de wijk Meerburg op dit ogenblik wat moeizaam functioneert vanwege het geringe aantal bewoners van de wijk en de aanwezigheid van twee supermarkten die "elkaar in de weg staan". De meest ideale oplossing is volgens de nota die waarbij een der supermarkten bereid zou zijn om de zaak te verplaatsen naar het Waardeiland. Wel zou dan een strenge eis moeten zijn dat zich aan de IJsselkade niet opnieuw een su permarkt vestigt. Overigens blijft er de onduidelijkheid wat er in de toekomst met het gebied Room burg gaat gebeuren. Zou dit gebied een woonbestemming krijgen dan zou dat nieuwe levenskansen bete kenen voor de twee supermarkten. LEIDEN - Verhuizing- en trans portonderneming Mostert heeft het college van B en W gevraagd om op korte termijn tot een betere ontslui ting van het industrieterrein De Waard te komen. Men w jst erop dat de grond destijds verkocht is met de mededeling dat binnen redelijke .termijn de Sumatrabrug voor het verkeer zou worden opengesteld. Omdat de openstelling niet synch roon bleek te lopen met de recon structie van de Sumatrastraat is die openstelling vertraagd. Volgens de firma Mostert heeft dat tot gevolg dat een grote stroom van vracht verkeer door de Trompstraat rijdt. "Behalve onze vrachtwagens zijn er 22 andere lijndiensten die laden en lossen en dan allen gebruik moeten maken van de Trompstraat. Dat houdt in dat ongeveer 100 vracht wagens door de Trompstraat gaan rijden", aldus de firma Mostert. Omdat aan beide zijden auto's ge parkeerd staan is dat volgens de briefschrijvers een onhoudbare si tuatie. De gemeente wordt dan ook voor gesteld de volgende maatregelen te nemen: openstelling van de brug en tegelijkertijd de Sumatrastraat in een richting afsluiten vanaf de scheepswerf Boot voor alle verkeer of in twee richtingen voor vracht verkeer. mocht dat onmogelijk zijn dan verzoekt de firma Mostert het instellen van een parkeeerverbod voorbeen zijde van de Trompstraat en verbetering van het wegdek. Overigens ziet men dat laatste uls een noodoplossing. ALPHEN AAN DEN RIJN - Tegelijk met de Bron viert deze week ook de Leids- Alphense big-band Jack and his Allti- mers het eerste lu strum. Dat gebeurt in de Bron in Alphen, waar de band mor genavond op een feestavond zal op treden Vijf jaar geleden richtte Koos Mark (32) uit Boskoop, toen nog solo-trom pettist bij de Konin klijke Militaire Ka pel, de band op onder de naam Jack and his Oldtimers. Zowel amateurs, als be roepsmusici alsmede studenten van het conservatorium tra den tot de band toe. Een naamswijziging werd nodig toen de band zich niet meer alleen beperkte tot big-band muziek maar ook dans muziek in zijn reper toire "We zoeken naar big-band num mers die dansbaar zjn„' vertelt trom bonist Henk Zon- derop. Bovendien formeren we uit het orkest ter afwisse ling een dixieland formatie." Volgens Henk ziet de toekomst voor Jack and his Alltimers er goed uit. De band viert het jubileum niet alleen in de Bron, maar ook met een langspeelplaat (de tweede). Deze is getiteld "Blow and blaze."

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4