Ons onderzoek is veel verder „Veel mensen zijn er niet in opgevoed" Bestuur PvdA wil progressief programcollege Klokken kijken! „Eerste steen 48 woningen in de Kooi „RIJN EN LEIC VEEL ONBEGRIP OVER GASTARBEID Tuintjes voor de Oostdwarsstraat m C. TW.gezamenlijk onderhoud woningen VERZET TEGEN TERUGGAVE FOSSIELEN Asfalt op deel van Breestraat MEVROUW BLOK PROMOVEERT OP VAKANTIE LEIDEN - Het bericht dat Indonesië enkele res ten van prehistorische menselijke fossielen wil terughebben van Nederland, is in het Rijksmu seum voor Natuurlijke Historie in Leiden met lichte verbijstering en irritatie ontvangen. "Het is waanzin", meent de direc teur van het museum, prof. dr. W. Vervoort, "dat deze resten van groot belang zouden zijn voor het wetenschappelijk onderzoek in Indonesië. Het onderzoek op deze verzameling loopt hier nog steeds door en dat gebeurt in in stituten waarover Indonesië niet eens beschikt. De Pithecantropus Erectus: de eerste rechtoplopende r Er wordt hier voortdurend met steeds nieuwere technieken we tenschappelijk onderzoek op deze fossiele resten gedaan. In Indonesië is men lang zover nog niet. Bovendien heeft Indonesië beter en uitvoeriger materiaal van deze fossielen dan wij. Al leen: de verzameling die wij hier hebben, is afkomstig van de eerste vondst van deze prehis torische mens. En daarom zou dat in Indonesië thuishoren, ja. Zo redeneert men. Maar dat be grijp ik niet". De "omstreden" verzameling om vat een schedeldak, enkele bot ten en een aantal kiezen van de zg. Pithecantropus Erectus, een prehistorisch mens, die zo'n half miljoen jaar geleden op Java en od Sumatra leefde. De bescheiden fossiele resten wer den tussen 1887 en 1895 met nog enkele andere, dierlijke fossielen opgegraven door de Nederlandse medicus en latere hoogleraar prof. dr. Eug. Dubois. Hij kreeg hiervoor speciaal verlof van zijn toenmalige werkgever het Ne derlands-Indische leger, waarin hij voornamelijk dienst had ge nomen om zijn vermoedens om trent de prehistorische wer kelijkheid te kunnen zien wor den. De vondst van Dubois schokte de wereld, omdat zij de evolutieleer van Darwin (de mens is net als alle andere levende wezens ge leidelijk voortgekomen uit de laagste soort levende wezens) waarneembaar tegemoet kwam. In wetenschappelijke kring is aan de vondst van Dubois dan ook wel enkele jaren ernstig ge twijfeld. Behalve de paar menselijke fossiele resten, die ongetwijfeld het be langrijkste onderdeel vormden, groef Dubois ook nog fossiele resten op van olifanten, neushoorns aapachtigen etc. Al les bij elkaar een grote verzame ling, die menig geleerde inspi reerde om verder te gaan. In de loop der tijd kwamen in Indone sië aldus zo'n 45 fossielen van de prehistorische Pithecantropus boven de grond. huishoudshow LEIDEN - In de stand van de Stichting Bijstand Buiten landse Werknemers "Rijn en Lek". - Waarom staat u hier op een zakenbeurs zoals de Leidato toch is? "Wij staan hier om in formatie te geven aan Neder landers over de achtergronden van buitenlandse werknemers waarom ze hier zijn, wat ze hier doen en de problemen die ze hier (kunnen) hebben. Daar bestaat bij de Nederlandse bevolking veel onbegrip over. Omdat er in Leiden alleen al meer dan 1600 gastarbeiders wonen en omdat er hier in een korte tijd zeer veel mensen komen die ons zien en kennis met ons kunnen maken, daarom staan we hier. Hoewel we natuurlijk geen enkele bin ding hebben met de andere, commerciële, stands". - En is er belangstelling voor deze stand van de Leidato-be- zoekers? "We krijgen een rede lijk aantal bezoekers, maar het aantal mensen dat echt geïnte resseerd is is klein. Dat zijn we gewend trouwens. Ook op an dere plaatsen waar we voorlich ting geven, zoals op scholen en in ons kantoor aan de Doeza- straat is dat zo". - Wat doet de Stichting behalve voorlichting geven? "We doen aan opbouw- en vormingswerk voor gastarbeiders, aan maat schappelijke hulpverlening en daa rbij zijn we een verwijzende instantie wat betekent dat we kontakten onderhouden met landelijke en gemeentelijke overheden, met de Sociale Dienst, etc. Wat we ook doen is het begeleiden van vrijwilligers die individueel taallessen geven aan gastarbeiders en hun ge zinnen. Iedereen kan dat doen, je hebt er geen opleiding of wat dan ook voor nodig, maar er is een groot gebrek a het willen doen. Mensen in Ne derland interesseren zich over het algemeen niet voor gastar beiders, ze zeggen al snel: "wat moeten ze hier terwijl we zelf zo veel werklozen hebben". Maar de gastarbeiders zijn groten deels ongeschoolden die hier werk doen dat Nederlanders niet willen doen. Ons doel is die mensen hier de mogelijkheid te geven te kunnen leven als nor male mensen, met een normaal loon, normale leef- en woonom standigheden, normale voor zieningen". In de stand hangen veel foto's met veelzeggende onderschrif ten, er is veel informatiemate riaal, er worden dia's vertoond en er zijn mensen die informatie kunnen geven. Ze staan er niet voor zichzelf maar voor onze buitenlandse buren èn voor ons, opdat we de buurman een beetje gaan begrijpen. MARGA WUIS Prof. Vervoort: Indonesië zelf verzamelde een in drukwekkende collectie, toch zou prof. T. Jacobi, hoofd van het Indonesische Paleo-antropologi- sche Onderzoekcentrum in Jog jakarta, de verzameling van Lei den willen opeisen. Prof. Vervoort begrijpt dat vooral niet omdat de gemengde Neder lands-Indonesische commissie die indertijd werd ingesteld om te onderzoeken welke voorwerpen naar Indonesië terug zouden moeten, met geen woord gerept heeft over de verzameling van Dubois. "Er zou wel een onder zoek naar worden ingesteld en meneer Soejonno, hoofd van de archeologische dienst in Indone sië, heeft dat ook gedaan", vertelt prof. Vervoort. "Later zijn de leden van die com missie naar Indonesië terugge gaan en hebben wij er niets meer van gehoord Wij namen hier dus algemeen aan, dat het onderzoek van de commissie wel afgerond zou zijn. Maar nu ik dit allemaal hoor, heb ik het gevoel gekregen dat het voor Indonesië een sen timentskwestie is geworden". Prof. Vervoort gaat - voor zover In donesië de collectie-Dubois blijft opeisen - in elk geval krachtig aan de bel trekken bij de minis teries van CRM en buitenlandse zaken. Want hij is nog lang niet van de Indonesische argumenten overtuigd.... LEIDEN - De bewoners van de •Oostdwarsstraat hebben gister avond het plan van de gemeente voor de bestemming van het terrein achter hun huizen grotendeels aan vaard. Op voorstel van de gemeente wordt een deel van de grond aan de bewoners, die dat willen, verkocht, voor uitbreiding van hun tuinen. Voor het overige deel werd de aan leg van een speelterrein voorge steld. De bewoners hadden daar evenwel niet zo'n behoefte aan, omdat de buurt nauwelijks door jonge gezinnen met kinderen wordt bewoond. Vast staat al dat in de toekomst op het terrein bergingen zullen worden neergezet voor de bewoners van de kleine bovenhui zen. De gemeente zal zich nog be raden over een voorstel voor een voorlopige bestemming van de grond. elk huis hoort thuis Ook in 1978-1982 LEIDEN - Het afdelingsbestuur van de PvdA vindt dat er in Leiden ook in de periode 1978-1982 een progressief prog ramcollege gevormd moet worden. Het wil daarvoor oriënterende besprekingen voeren met CPN, D'66, PPR PSP en SP (Socialistische Partij). Dit blijkt uit een ontwerp-resolutie van hctsbestuur, die vrijdagavond op een ledenvergadering van de PvdA zal worden besproken. Als de leden vergadering het voorstel van het bestuur steunt, dan zal de PvdA voortzetting van de politieke koers van het nu zittende progressieve college tot inzet van de verkiezingen maken. Over de bespre kingen, die het met de andere linkse partijen wil voeren, zou het bektuur dan op 25 november van dit jaar verslag moeten doen aan de ledenverga dering. Op grond daarvan zouden de leden de verdere opstelling van de PvdA moeten bepalen. Als deze resolutie inderdaad door de ledenvergadering wordt aangeno men, dan lijkt het uitgesloten dat de PvdA na de gemeenteraadsverkiezin gen van 1978 op enige wijze met het CDA en/of de WD in een college van wethouders zal samenwerken. Dat zou in strijd zijn met het streven naar "de vorming van een progressief programcollege voor ds raadsperiode 1978-1982". Het blijkt ook al uit het voornemen van het PvdA om niet met CDA en WD te gaan praten voor de verkiezingen. ADVERTENTIE PEPERZAK bèheorst'tvakl Ontmoet onze kollekties waardeer onze prijzen REPAREREN - MODERNISEREN LEIDEN - Vier Leidse woningbouwverenigingen hebben samen een stich ting opgericht, om in de toekomst gezamenlijk het onderhoud van hun bijna vijfduizend woningen te verzorgen. Dat is het resultaat van een contact dat nu al twintig jaar geleden tot stand kwam tussen de Protestant Christelijke Woningbouwvereniging"De Goede Woning", "De Tuinstad- wijk en "Ons Doelen dat moest resulteren in een centrale dienst voor al het onderhoud. In september '75 hebben de plannen concretere vormen aangenomen; nu is de "Stichting Centraal Technische Dienst voor Woningbouwcorporaties Leiden" (C.T.W.) opgericht. Onder voorzittersschap van de heer W.Laman, is een bestuur samengesteld, waarvoor elke deelnemende woningbouw- vereniging twee leden heeft geleverd. De technische medewerkers van de afzonderlijke woningbouwverenigin gen hebben zich na overleg met hun vakbonden bereid verklaard voor de nieuwe stichting te gaan werken. Gezocht wordt nog naar enkele staf functionarissen en naar een gezamenlijke huisvesting modern of klassiek, hangend en staand. voor populaire priizen^k Hooigracht 45, Leiden B en W gaan weer praten met LCC-bestuur LEIDEN - Het overleg tussen het bestuur van het Leids City Cen trum (overkoepelend lichaam van de Leidse middenstand) en het Leidse gemeentebestuur zal bin nenkort worden hervat. B en W van Leiden hebben het LCC dezer da gen een brief geschreven waarin het LCC wordt uitgenodigd om on derwerpen te noemen waarover van gedachten gewisseld zou kun nen worden. De afgelopen maanden was de sfeer tussen gemeente en LCC duidelijk vertroebeld. Dat gebeurde onder meer door wederzijdse verdacht makingen met betrekking tot de reconstructie van het deel van de Breestraat tussen Koombrugsteeg en Gangetje. Het LCC verweet de gemeente dat het notulen had" ver valst en dat ambtenaren leugens hadden verteld. Van de kant van de gemeente wa ren er onder meer door PvdA-frac- tieleider Meijer negatieve dingen gezegd over de voorzitter van het LCC. Op 27 juli doorbrak het LCC die impasse door eerder gedane be schuldigingen terug te nemen. Het Leids college bevestigt nu per brief, dat daarmee de problemen inder daad uit de wereld zijn en het over leg kan worden heropend. LEIDEN - Penningmeester W.E. Neuteboom van woning bouwvereniging Eensgezind heid heeft gistermiddag de eerste steen gelegd van een complex van 48 nieuwbouwwoningen in de Kooi: het gebied Driftstraat - Lombokstraat - Javastraat - Formosastraat. Het woord "eerste" dient tussen aanha lingstekens geplaatst te wor den: vele stenen gingen die van gisteren vooraf. Penningmees ter Neuteboom metselde een gevelsteen met daarop de tekst "Eerste steen gemetseld door J. van der Laan, secretaris van Eensgezindheid". Dat duidt er al op dat het niet de bedoeling was dat de pen ningmeester de "eerste" steen zou metselen, maar die eer viel hem te beurt door ziekte van secretaris Van der Laan. Verder bevat de steen de namen van de drie leden van het dagelijks be stuur van Eensgezindheid. De 48 nieuwbouwwoningen in dit deel van de Kooi vervangen 58 oude woningen, die niet meer tegen redelijke prijs te re- weren waren. De verwachting dat in december de eerste bewoner één van de 48 wonin gen zal kunnen betrekken De bouw van de huizen is in april van dit jaar begonnen. DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1977 LEIDEN - Wethouder Waal (stads ontwikkeling) zal volgende week donderdag in de commissie ruimtelijke ordening voorstellen om bij de herbestrating van het laatste deel van de Breestraat de helft Ce asfalteren. Hierover zou ook nog contact worden opgenomen met de begeleidingscommissie voor de Breestraat, waarin een aan tal winkeliers zitting hebben. Het asfalteringsidee stamt uit het oorspronkelijke plan voor een proefreconstructie. Er zullen me tingen verricht kunnen worden op het geasfalteerde deel en het met klinkers bestrate deel waarbij het verschil in geluid en trillingen kan worden geregistreerd. LEIDEN - "Op vakantie gaan, dat is. een betrekkelijk recent gege ven, daar zijn een heleboel men sen nog niet in opgevoed". Bij de presentatie van haar proefschrift gaf mevrouw E. M. Blok-Van der Voort uit Noordwijk aan Zee deze toelichting, zij promoveerde gis teren aan de Leidse universiteit op "Vakantie nader bekeken". Hoe het weer is, de camping of de bungalow, dat zijn zaken die kunnen bepalen of een vakantie een succes wordt of niet, zullen de meeste mensen uit eigen erva ring zeggen. Maar mevr. Blok heeft geprobeerd aan te tonen dat er veel meer aan de hand is. Door het jaar heen hebben de meeste een eigen levensritme, dat bepaald wordt door het be roep dat ze hebben, hun positie in de maatschappij, hun status. In de vakantie veranderen die om standigheden, verandert hun rol. De manier waarop de mensen die rolverandering beleven, of ze dat makkelijk kunnen verwerken of niet, dat bepaalt het genoegen dat men beleeft aan een vakantie, zo stelt mevrouw Blok. Voor haar proefschrift heeft ze 220 mannen geënqueteerd, werk zaam in de technische sector en met kinderen tussen de nul en vijftien jaar. De geënqueteerden waren verdeeld in een qua inko men en opleiding hogere en la gere groep. Een beperkt onder zoek dus, niet meer dan een ver kenning beaamt de kersverse doctor, maar genoeg om een idee te krijgen van de betekenis van de vakantie in het dagelijks le ven. Het ging daarbij vooral om het theoretisch aspect: tot nu toe kende de sociologie nog weinig begrippen aan de hand waarvan vakantie en vrije tijd onderzocht konden worden. Mevrouw Blok heeft geprobeerd enige begrip pen, instrumenten kun je zeggen, te ontwikkelen uit de resultaten van de enquêtes. De overgang van werken naar vrije tijd komt in vele vormen voor bij vakantie, bij pensioen, maar ook bij werkloosheid en soms invali diteit. Sommige mensen zitten zo vast aan hun werk dat ze er in hun vrije tijd niet los van kunnen ko men. De veronderstelling van mevrouw Blok is dat daaruit spanningen voortkomen. Bij iemand die met pensioen gaat kan hetzelfde spe len: na het vierenzestigste le vensjaar valt ineens het ritme van het werk, van de positie in de maatschappij weg. Sommigen kunnen zich innerlijk niet aan passen aan die uiterlijke veran deringen. Als ze hun oude levens ritme willen handhaven maar er is geen "opvulling" komt ze dat te staan op spanningen, frustraties, licht mevrouw Blok toe. De beleving van die overgang: dat is waar alles om draait. Hoe je de rol beleeft en de overgang, dat bepaalt de mogelijke spannin gen. Campingleiders melden dat ruzies vooral ontstaan tijdens de eerste dagen van een vakantie. Maar ook bij de terugkeer na de vakantie in het oude ritme speelt het probleem van de overgang. Mensen die monotoon werk heb ben, hebben een sterkere drang om het ritme te doorbreken. De geënquêteerden die in de hogere groep zaten, vaak met een leidinggevende baan die zekere spanningen met zich brengt, toonden minder verandering van levensritme in de vakantie. De vraag die mevrouw Blok daarbij stelt: kunnen die mensen wel loskomen van de druk van hun werk? Het is ontzettend moeilijk om je te ontspannen. Het is nog te vroeg voor de toeris tenindustrie om uit de gegevens en stellingen van het proefschrift harde conclusies te trekken, waarschuwt mevrouw Blok. Het is nog slechts een eerste onder zoek. Na een "vakantie" om dit werk eens goed te laten bezinken hoopt zij ooit weer het onderzoek voort te zetten om aan hardere gegevens te komen. TOM MAAS

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3