Wéinig kans voor plan dorpsraden Forse uitbreiding van sportpark Q^e/cfee agenda Sloop verrast krakers Circus: liefhebberij voor de medewerkers Bedreiging Zakennieuws MEER RUIMTE OP „OVERBOSCH" CDA EN PROGRESSIEVEN HEBBEN BEDENKINGEN STAD EN RAND ZOETERWOUDE - Vertegenwoordigers van het CDA en Progressief Zoeterwoude vinden het ini tiatief van de WD om te komen tot dorpsraden wel goed. Maar van hun kant blijven er toch duidelijk bedenkingen bestaan, die waar schijnlijk sterk genoeg zijn om het dorpsraden plan, wanneer dit in de raad komt, tegen te hou den. Michielssen: „Twee dorpskernen dichter bij elkaar brengen". De heer A. C. J. Duindam, oud wethouder, nu CDA-lid in de ge meenteraad accepteert het ini tiatief van de VVD wel maar vindt kapotte leiding, bij de wethouder het overbodig. komt aankloppen, is een dorpsraad „Ik sta helemaal niet achter dit overbodig". plan. Ik ben bang voor een aver- De fractievoorzitter van Progres- echts effect. Er ontstaat met alweer sief Zoeterwoude de heer Straver een nieuwe raad een vertroebeling denkt er ongeveer hetzelfde over in het bestuur, terwijl dit nu nog als Duiddam. „Als de Zoeterwou- doorzichtig is. De burgers staan denaren genoeg interesse zouden namelijk helemaal niet ver van het opbrengen voor politieke In 1975 bracht de WD Zoeter woude een doelstellingennota uit waaruit werd gedacht over het creëren van een raad bestaande uit vertegenwoordigers van de bevol king. Voor de in te stellen raad werd in de eerste nota, die meer theoretisch was, de nogal ongelukkige naam „territoriale commissie van advies en bijstand" gekozen. In de tweede nota die in augustus van dit jaar verscheen werd gesproken over dorpsraden. De WD staat er op dat in ieder geval een enquête en een experiment onder de bevolking wordt gehouden. Volgens de WD-nota moet een dorpsraad ingesteld worden om meer inspraak van de bevoking te realiseren. Met een dorpsraad zou de bestuursafstand tussen be stuurder en burger kleiner worden. Verder zou de eigen inbreng van de bevolking leiden tot een verbete ring van net woon- en leefklimaat, een vergroting van de invloed van de burgers op het bestuursgebeu- ren en een doeltreffender en meer op de belangen van de burgers ge richt beleid van het bestuur. Belangrijk „Het is erg belangrijk de inspraak van de bevolking te organiseren op diverse plaatsen", aldus de heer Michielssen, fractievoorzitter van de WD in Zoeterwoude. Michiels sen ziet wel in dat inspraak vrij goed geregeld is in een dorp als Zoeterwoude onder andere ook door middel van de officieel inge stelde commissies. „Wij streven echter naar een ver dere inspraak van de bevolking, zodat een soort adviescommissie van B en W ontstaat die direct uit de bevolking afkomstig is. Het is een grote misvatting dat het hierbij al leen maar gaat om het verkleinen van de bestuursafstand. De be stuursafstand is op gemeenteni veau al klein. Het punt is, dat de burger direct kan meepraten, dat hij inspraak heeft", zo vertelt Mi chielssen. De ideeën van de WD neigen in het primaire stadium naar drié dorpsraden in Zoeterwoude: Zoeterwoude Dorp plus de Zui.dbuurt, Gelderswoude plus de Weipoort en voor de Hoge Ryndij k. Eenheid LEIDEN -Een 18-jarige Leidenaar werd gisteravond aangehouden op beschuldigingen van bedreiging en vernieling aan een auto. Een 21-ja- rige Leidenaar vertelde dat hij door de ander met een dolk was be dreigd op de IJsselmeerlaan. Daarna zou de jongen met een ka potgeslagen fles vernielingen heb ben aangebracht aan de auto van de bedreigde man. LEIDEN - Aan de Rijnsburgerweg 7 is de praktijk gevestigd van de orthodontisten H.J.W. Wassenberg en P.J.M.R. Bakker Aan de Nieuwe Rijn 18 is in de voormalige winkel van Dixon foto en filmartikelen, de stoffenzaak Singels geopend. Aan de Haarlemmerstraat 31 is de schoonheidssalon Westgeest- Renes gevestigd. Aan de Haarlemmerstraat 210 is in plaats van de winkel in heren- confectie "Mid-Mode", een kleinhandel in dames- en meisjes- kleding "Carola Modes" gevestigd. Aan de Rooseveltstraat 11a is de exportfirma van bloemen en plan ten "Florexport De Roode" geves tigd. Het cafetaria van J.v.d. Steen aan de Morsstraat 18 is overgegaan in handen van W. Flippo. GEIDEN - GEBOREN: Henzo zn v T. Platteel v. J. J. C E. de Groot, Hermanus J. zn v A. Molenaar en J.F.A.M. Juf fermans, Sander zn v J.W. Blikman en C. Dorrepaal, Renze zn v T.J. Sleeking en J.W. Heijmans, Guido G R. zn v J.W.H. van Bohemen enC. van Beflen, Sjoerd J.H. zn v J.W.H. van Bohemen en C van Beelen, Jan zn v J. van Rijn en E. Heemskerk, Kirsten dr v R. Winkels en S.P. Jansen, Joyce A A. dr vJ. J. van den Eykel en F.M. Groenewoud, Angelique drvC Geijteman en C.C.C. de Jager, Ad- riana M. drv J. Rus en F.H. Dik, Jacobus- C zn v J. Boot en E. van Elk. overleden: B. Lulofs geh. gew. met F. Muller, N. van der Heyden (1906) man, K Jaasma (1890) geh. gew. met A. van der Werf gehuwd: A. Günermengi en Y.A.M. Leeman, H.B.J. Stein en D.M. Duterloo een kern uitzoekt die sociaal-cul tureel gezien een eenheid is", zegt Michielssen. „In Zoeterwoude speelt de geografische afstand tus sen het Dorp en Rijndijk een be langrijke rol. De eerste gedachte daarbij is: kunnen we niet door middel van dorpsraden de belan gen van twee kernen dichter bij el kaar brengen". „De Dorpsraad moet dan ook op komen voor de laten we zeggen huis- en tuinzaken. We willen juist die mensen benaderen voor deel name in de raden, die tot nu toe nog niet te porren zijn geweest voor de mens in zijn eigen omgeving. Laat hem meedenken over bij voorbeeld de inrichting van de straat waarin hij woont", aldus Mi chielssen. ciaal-culturele evenementen dan zou dit o.a. duidelijk te merken moeten zijn op het gebied van de gemeentepolitiek. Ik geloof niet dat er genoeg interesse voor is. Als de bestuur af'. Dorp De heer Duindam tekent hierbij aan dat Zoeterwoude een dorp is waar bijna iedereen iedereen kent dorpsraden komen, dan moeten en met zijn persoonlijke problemen ook nut hebben en functioneren. Er naar de wethouders of de raadsle- zijn momenteel al teveel praatcol- den toe stapt: „Er zijn officiële in- leges. Het is een soort hobbyisme spraakmogelijkheden zoals geworden, ook op andere terreinen hearings. Nee, als er nu nog een dan de politiek. In Zoeterwoude schakel tussen het bestuur komt reageren de mensen op „alweer een dan wordt het juist ondoorzichtig", nieuwe raad afwijzend", zo meent Duindam, twijfelt er ook aan of de heer Straver. juist de burgers die tot nu toe inac- „Als iemand problemen heeft in het tief zijn geweest op politiek terrein, dorp vindt hij wel de juiste persoon nu wel bereid zijn deel te nemen in die hem kan helpen. Er staan iedere een dorpsraad. maand zo'n zes mensen bij my op „Je krygt toch weer dezelfde leden de stoep. Dat is toch een goede in de dorpsraad. Degene die nu niet vorm van inspraak. Verder is ons zijn mond open doet, doet dit ook fractie-overleg geheel open. Iede- niet als er een dorpsraad is. Zolang reen kan er komen en alle zaken de verhoudingen in Zoeterwoude worden er doorgepraat. Zoiets zo zijn dat iemand die zijn tuintje geeft al een bepaalde vorm van de- onder water heeft staan door een mocratie aan de basis". Ir. Voorschoten is vanavond op het gemeentehuis een openbare gecombineerde vergadering van de commissie voor financiën en be drijven, de commissie voor openbare werken en personeelsza ken en de commissie voor welzijn en onderwijs. Gepraat wordt dan onder andere over de bouw van de tennishal aan de Benvenutolaan en over de nieuwbouw van de RK KBO-school in de Adegeest-Na- ssauwijk. Aanvang: acht uur. In Leiderdorp vergadert maan dagavond 19 september de com missie bestuurszaken. Deze bij eenkomst begint om acht uur in het raadhuis. Tot de agendapunten be hoort de bespreking van de ta riefswijzigingen voor 1978 in de di verse belasting- en heffingsveror deningen. Een ander onderdeel is het voorstel tot tariefswijziging met betrekking tot de bouwleges. In Leiderdorp is diezelfde avond (19 september, acht uur) verder nog een vergadering van de commissie voor* ruimtelijke ordening en openbare werken. Deze vindt plaats in de raadszaal van het ge meentehuis en handelt onder an dere over het volgende: de verkoop van 22 experimentele woningen van blok 3 in Voorhof-Noord, het bouwrijp maken van de gronden tussen Persant Snoepweg en Rijksweg A4 ten noordoosten van het St. Elisabethziekenhuis, de verkoop van een perceel bedrijfs terreinen aan de Touwbaan en de verkoop van grond naast de woning .Keveltuin 17 aan de bewoner. In Leiderdorp is dinsdagavond 20 septenber een bijeenkomst van de leden van de commissie Maat schappelijk Welzijn. Op de agenda staat o.a. een verzoek van B en W om advies met betrekking tot de rijks-bijdrageregeling voor ver huis- en herinrichtingskosten voor bejaarden. Een zelfde verzoek om advies wordt gedaan met betrek king tot de vraag naar subsidie over 1977 van de Stichting Buitenlandse Werknemers. In Leiderdorp is woensdag 21 september een vergadering van Commissie Beroep en Bezwaar schriften. Deze vergadering begint om acht uur in het gemeentehuis. Behandeld wordt het door mev rouw Van den Berg ingediende be zwaarschrift tegen een door B en W vastgestelde verkoopprijs van de woning Vlaskamp 8 te Leiderdorp. Interessant is verder nog de behan deling van het door de vereniging „Oude Kern" ingediende bezwaar schrift tegen het besluit van de ge meenteraad met betrekking tot de verbouwingswerkzaamheden van het pand Brugstraat 1/Hoofdstraat 24 te Leiderdorp. De weg tussen Zoetermeer en Zoeterwoude die langs de Noord Aa-plas en het Noord Aa-strand loopt, wordt maandag 26, dinsdag 27 september en mogelijk ook op woensdag 28 september afgesloten voor het verkeer in verband met nieuwe asfaltering. In Zoeterwoude is de Damlaan tot 15 oktober afgesloten voor alle verkeer in verband met recon structiewerkzaamheden. Apotheken LEIDEN - In een pand aan de Kaiserstraat werd gisteren een zestal krakers (buitenlanders) on aangenaam verrast toen werklie den de deuren van het pand be gonnen te slopen. Zij hadden daar toe opdracht gekregen van de eigenaar, die niet wist dat er men sen in het huis waren getrokken. De avond-, nacht en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 9 tot 16 september, door Apotheek R. van Beest Smallen- burg, Loevestein 6, Leiderdorp, telefoon 890000; Apotheek Voorschoten, Leids- eweg 66, Voorschoten, telefoon 2525; Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, telefoon 155482. DONDERDAG Pieterskerkstraat 1, voorlichtings avond werkgroep dienst weigeren, 20-21.30 uur. Pieterskerkhof 19, architectenbu- ro, gratis advies, 20-21 uur, tel. 142771. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homo filie, open-caféavond, 21-24 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leids- eweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreekuur Alg. Ned. Invaliden Bond, 19-20 uur. 3e Binnenvestgracht, kantine Clc<s en Leembruggen, ruilavond p'hiló. telica, 19.30 uur. Stadhuis, commissie samenle vingsopbouw, maatschappelijke aangelegenheden, gezondheids zorg en cultuur, 20 uur. Groenoordhal, Leidato, 13-17 en 19-22.30 uur. Vrijetijdscentrum, sportcafé, etsen toneelworkshop, gitaarcursus, Go: alle groepen van 20-22.30 uur 't Breehuys, koffiebar, 20-23 uur, keramiekkursus19.30-22 uur, tap- dansgroep, 20-21 jur. Gemeentehuis Voorschoten, ge combineerde vergadering commis sies openbare werken onderwijs en financiën, 20 uur. De politie heeft in overleg met de SOS-dienst eigenaar de sloop doen stoppen. Een gesprek tussen eigenaar en krakers moet uitwijzen wat er verder gaat gebeuren. Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht bereik baar, vertrouwelijk. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging. Mare 45, tel. 149441 (maandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uur). Moederhulp Bureau Moederhulp (niet gehuwde moederzorg), TerWeepark 2, tel. 151068. Mej. J. Schrama, maatschappelijk werk- WARMOND - De sportaccommo datie in Warmond wordt in de komende tijd sterk verbeterd. Op 21 september zal het gemeente bestuur opdracht geven voor een omvangrijke uitbreiding van het sportpark "Overbosch" aan de Herenweg. Met die uitbreiding wordt voldaan aan een uitdrukkelijke wens van de diverse sportverenigingen die nu alleen de beschikking hebben over twee voetbalvelden en een handbalveldje. Het uitbreidings plan voorziet in de aanleg van een korfbal veld en twee hand bal vel den. Bovendien zullen de hand- balvelden een speciale onder grond krijgen waardoor ze ook geschikt zijn voor tennis. Dat zal dan de eerste openbare ten nisbaan in Warmond worden. Ook de kleedkamers zijn hard aan vernieuwing toe. Daaraan wordt in deze fase echter nog niets ge daan vanwege de kosten. Nadat de nieuwe velden zijn aangelegd, staat vernieuwing van de kleed kamers wel boven aan het lijstje. Ook de aanleg van parkeerplaatsen sportpark Overbosch in Warmond wordt uitgebreid. is nog niet aan de orde in de eerste fase van de uitbreiding. De daar- zo'n 60 parkeerplaatsen hoopt zondagen vormen de daar gepar- voor benodigde ruimte is wel ge- men het parkeren langs de He- keerde auto's een gevaar voor de reserveerd. Door de aanleg van renweg te beperken. Vooral op rest van het verkeer. Een minderheid van de commissies ruimtelijke ordening en openbare werken speelde nog met de gedachte de parkeercapa- citeit te verkleinen waardoor de karakteristieke wandelsingel rond het sportcomplex gespaard zou kunnen worden. Een deel van die singel moet name lijk volgens de plannen ruimte maken voor de aanleg van één van de handbalvelden. In de toe komst blijft echter wel de moge lijkheid bestaan om rond het sportpark te wandelen want de nieuwe velden zullen omgeven worden door een nieuw aan te planten singel. De kosten van het project bedragen ruim vier ton. Aan waarnemend gemeentesecretaris C.A. Neefjes de vraag waar het "arme" War mond dat geld vandaan haalt: "We hebben verschillende potjes aangesproken, maar het grootste deel komt toch wel uit het fonds dorpsuitbreiding". Dat fonds wordt bijvoorbeeld gespekt door de exploitatiemaatschappij "Na tionaal Grondbezit" die landhui zen gaat bouwen bij het Tolhek. "Als de gemeente meewerkt aan een bestemmingsplan wordt als voorwaarde gesteld dat zo'n maatschappij een bepaald be drag in het fonds stort", aldus Neefjes die bovendien nog mee deelde dat ook het potje "onvoor ziene uitgaven" niet ontzien is voor het project "Overbosch". Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 126938. Dag en nacht bereikbaar. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, iel. 134687. Onderwijswinkel Burgerraadsman Korenbrugsteeg 7. Telefoon 143171, (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00. Dienstencentrum Belangengroép leenstaanden al- Mikkenie in Leiderdorp en Wassenaar LEIDERDORP - "Denk erom, het bonnetje goed vasthou den anders mag je er niet meer in" roept een van de moeders die haar kind afzet op het Voordorpterrein in Leiderdorp, waar circus Mikkenie één dag zijn standplaats heeft. De hoofdtent is vrij klein van op pervlakte waardoor ze vrij snel ge vuld raakt met jonge moeders en kleine kinderen. Bij de eerste dag- voorstelling rond vier uur 's mid dags vormt dit deel van de bevol king altijd de hooofdmoot van het publiek. Het eerste programma-onderdeel is vrij sensationeel. De jonge Ita liaanse dompteur Lucio doet zijn werk in een kooi waarin nog 3 ko ningstijgers, twee leeuwen en een jaguar zitten. De mannetjes-leeuw zorgt zo nu en dan nog voor wat opwinding door agressief en klauwend op de dompteur af te springen. Maar Lucio heeft zijn beesten goed onder controle het geen vooral blijkt wanneer hij zijn hoofd tussen dé tanden van een van de roofdieren steekt. Alsof het een tamme poes is draagt hij tot besluit van zijn nummer de jaguar over zijn nek naar buiten. Kinderen geven een staaltje acrobatiek ten beste dat je niet van kinderen zou verwachten. Circusfanaten zullen hun naam in de toekomst zeker nog vaak tegenkomen. Lenigheid en evenwicht kwamen te pas bij het balanceren op de evenwichtsbalk door Senorita Ruby uit Cuba. Haar behendigheid en perfecte timing kon echter de kinderhanden nog niet stormachtig op elkaar brengen. Zij kwamen pas los toen het Spaans-Nederlandse clownsduo Charly en Pepito ver schenen. Hun voor ouderen nog al beperkte humor werd door de kin deren zeer op prijs gesteld. De Duitse dresseur Spindler, die wat pony's en twee dromedarissen door de manege liet rondlopen viel wat tegen. Zijn olifantennummer voor de pauze was veel beter. Cir cus Mikkenie was gistermiddag vergelijkbaar met een detective film, die boeiend begint, afzwakt en dan aan het einde een climax be reikt. Dit hoogtepunt van artistiek kunnen werd weliswaar nog 'niet ingezet door de Portugees Loura- dor, die de met veel ophef aange kondigde kunst van het vatsprin- gen weliswaar beheerste, maar toch niet kon verhinderen dat het een saai onderdeel werd. Erg goed waren de Kosmars, bei den uit Cuba. Zij toonden hun kun nen op een draad in de cir cuskoepel. Top De top van het hele programma vormde het laatste onderdeel. De Italiaanse familie Zamperla, waar van de drie meisjes en de jongen reeds de Gilda's vormden die van tevoren als jongleurs optraden, lie ten een buitengewoon fraai staaltje hogeschoolrijden zien. Zo vormden zij onder andere staande op de paarden een menselijke pyramide. De familie Zamperla, die een be langrijk aandeel heeft in het leve ren van de artiesten (ook de leeuwentemmer Lucio Zamperla was terug te zien in het laatste nummer), heeft twee jaar triomfen gevierd in een Amerikaans circus. Het is opzienbarend welk niveau een klein circus zoals Mikkenie kan bereiken. In het algemeen waren de programma-onderdelen interes sant, maar niet opmerkelijk. Circus Mikkenie leeft evenals andere cir cussen met het probleem dat de va- Moeders voor Moeders Vrijwillige hulpverle ning Leidse Rechtswinkel Juridische Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecómplex), tel. 130775. Geopend: ma. en woe. van 11-13 uur, di. Advocaten spreekuur riatie beperkt is. De televisie weet topcirsussen te arrangeren die ab solute klasse in de huiskamers brengen. Daardoor is het publiek erg verwend. Een circus als Mik kenie kan niet vergeleken worden met de grotere, maar heeft zeker ook zijn charmes. Met name de in zet van de artiesten, die men tussen hun optreden door allerlei hulp diensten ziet verlenen om de kos ten van het personeel te dekken. Circus is een liefhebberij geworden voor de deelnemers. De televisie kan nooit de'sfeer van het echte cir cus weergeven. Ofschoon de num mers erg kort zijn en er nog mis stappen worden gemaakt krijgt het publiek een stukje romantiek voorgeschoteld dat niet mag ver dwijnen. Vandaag en morgen staat Mikkenie aan de Dr. Mansveltkade in Was- LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor. Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. "Kwartaalabonnement 40,45 Kwartaalabonnement per post 58,30 Jaarabonnement150,30 Jaarabonnement per post221,70 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2