Ajax gooit naam te grabbel AZ: GEEN GENADE SCOREBORD Twente toomt Rangers in Incident rond vlag BUITONI Engelse supporters-razernij vijftig man naar ziekenhuis... DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1977 SAINT ETIENNE - In Saint Etienne is het gisteravond voor de tweede keer tot ernstige ongere geldheden gekomen. Nadat dins dagavond de binnenstad door Manchester United-supporters on veilig was gemaakt en enorme schade aan gebouwen en auto's was toegebracht, braken één uur voor de wedstrijd St. Etienne-Manches- ter United in het Guichard-stadion massale vechtpartijen uit. Vijftig personen moesten na het herstel van de orde met vijfentwintig am bulances naar het ziekenhuis ver voerd worden. 33 van hen zijn ge wond, twee verkeren in levensge- De vechtpartijen braken uit, toen ruim honderd United-fans bij het betreden van een der staantribunes Franse supporters in hun vak ont dekten. De Engelsen ontstaken in een ongekende razernij en sloegen er onmiddellijk op los. Alles wat los en vast zat, werd als slapwapen ge bruikt. De politie deinsde terug voor dit geweld en wachtte met in grijpen op militaire versterking uit Lyon, Clermont Ferrand en Mon- telimar. Toen, na een half uur, als nog werd ingegrepen, was het erg ste leed al geschied. Franse sup porters beklommen in een poging tot vluchten in groten getale een hek, dat onder het gewicht be zweek. Vijftig gewonden was het resultaat. De politie arresteerde di verse Engelsen, die morgen voor de rechter geleid zullen worden. In Saint Etienne werd ook nog ge voetbald. Manchester United hield het in de Franse plaats op een gelijk spel (1-1) en heeft met de thuiswed strijd voor de boeg reële kansen een ronde verder te komen. In de eerste helft zagen de 38.000 toeschouwers geen doelpunten. Na de heivatting opende Hill voor United in de 78ste Wjm mn fi Smeekbede Red Boys niet verhoord ALKMAAR - Verbijstering vierde hoogtij in Alkmaar. Een kreunende trainer Willie Macho van Red Boys. Zoiets had hij nog nooit meege maakt. Hij kende het Duitse, het Engelse, het Franse en het Neder landse voetbal. Ajax en Feyenoord, je hoefde hem er niets van te ver tellen. Maar dat AZ, daar was hij helemaal gek van geworden. Zo'n ploeg was rampzalig. Die bleven gaan tot de laatste minuut. Opge trokken wenkbrauwen van de kleine Oostenrijker. „In de laatste seconde schoppen ze er nummer elf in. Terwijl hij voor de wedstrijd nog OSLO - Stervoetballer Tom Lund. Ook Tomaslav Ivic weet thans waarom de Noorse hotelier met zoveel égards wordt behandeld. Zowel het bestuur als de collega's dansen bij Lilleström maar al te graag naar de pijpen van de vedette. Wat er voor terugkomt is niet gering. StersplerTom Lund. Voordat Ajax hem gisteren in het kille Ullavaal- stadion herkende leidde de Noorse titelhouder al comfortabel met 2-0. schop is een van Lunds specialitei ten. Dwarrelend kwam de bal voor het Ajax-doel neer, waar Krol, Van Dord en Everse het werk dermate zo bij trainer Jan Notermans om clementie had gevraagd. Laat het nou bij 4 of 5-0, had Willie ge smeekt. Dan krijgen we thuis nog wat publiek. Wat hard nodig is om dat Red Boys nóg de koop van nieuwe spelers moet aflossen. En nou, nou kon hij het wel vergeten straks in Luxemburg. Want wie komt er nou kijken naar een ploeg die in de uitwedstrijd met 11-1 slaag had gehad". Begrip bij Jan Notermans. Die zei medelijden te hebben met de Luxemburgers, hij had het zelf ook eens een keer mee gemaakt in zijn carrière. Met 10-0 bij PSV verloren. Dan is het of de wereld instort. Aan de andere kant, AZ kon niet anders. Moest het pu bliek aan zich verplichten. AZ'67 deed dat op deze voor Al kmaar zo fraaie avons met een paar schoonheidsfoutjes. Zoals de para chutist die niet op het veld maar in het geboomte terecht kwam en daar heel lang hing te spartelen. Of het nieuwe elektronische score bord dat niet bij machte was om een hogere score dan negen te registre ren, zodat ver in de tweede helft de letters de voor Luxemburg alles zins dragelijke stand van 0-1 ver meldden in plaats van 10-1. In ieder geval had die arme para chutist het excuus dat bij zijn lan ding het licht nog niet brandde. Want was dat wel het geval geweest dan had hij die lichte plek daar in Alkmaar nooit kunnen missen. Ter ere van dat nieuwe licht was er hoog bezoek, onder anderen van de ministers Gruijters en Boersma, die met eigen ogen konden zien dat de AZ-behuizing prima is en de club, zolang de heren Molenaar geïnte resseerd zijn niet naar de bijstand hoeft. Klaas Molenaar maakte dat laatste duidelijk door achteloos in de zak te grabbelen en beide heren een gouden balletje op het revers te spelden. Dat was dan vlak voor het begin, toen riep het bloeddorstige publiek al tien, tien om vervolgens tevreden toe te zien hoe de Luxemburgse amateurs werden afgeslacht, met als gangmaker Willem van Hanegem, die al na vijf minuten onhoudbaar omhaalde. 4-0 werd het in de eerste helft dankzij verder Arntz, Nygaard en Peters. In de tweede helft ontbrak Van Hanegem, vanwege een vrij ernstige achillespeesblessure, scoorde Peters nog eens driemaal, Nygaard en Kist ieder tweemaal, terwijl Red Boys een strafschop mocht benutten wegens een over treding van Nygaard. Zo werd het dus 11-1 vooreen uitverkocht huis, Alkmaar bejubelde het eerste Europa-Cupduel op eigen bodem en het zal provinciale staten op 27 september niet meevallen de ge meente af te brengen van de twee ëneenhalf miljoen investering in stadion en lichtmasten die de raad heeft uitgetrokken. PIM STOEL ALKMAAR - Heinz Einbeck, voetbalscheidsrechter uit Oost Duits land, heeft gisteravond in de Alkmaarse Hout voor een klein vlagin- cident gezorgd. In het feestelijk versierde sportpark AZ nam tenslotte zijn lichtinstallatie van ruim drie kwart miljoen gulden in gebruik, waren zo'n twintig vlaggen van Europese landen op de tribunes gehesen. Herr Einbeck zag het, ontdekte het Schwarz-Rot-Gold van de Bundesrepublik en eiste dat die vlag zou worden verwijderd, anders zou hij niet fluiten. Daarom was één vlaggemast leeg toen AZ'67 aan de eerste Europese wedstrijd begon Onnodig te zeggen dat Tom Lund stuntelig uitvoerden, dat de bal Lönstad ,uicht; hij heeft ZOJuist j.0 gescoord na een hoekschop van Tom Lund. Tervoort ligt verslagen. aandeel had. Of Ajax' Europa-Cu- pavontuur na de uiteindelijke 2-0 uitslag opnieuw zeer vroegtijdig ten einde loopt is in het huidige stadium een te lucratieve prognose. Maar dat Ajax' naam eens te meer te grabbel is gegooid en dat de Lönstad. Rob Tervoort bleek al verslagen voor de Noorse midden velder uithaalde: 1-0. Sterspeler Tom Lund. Wie anders dan hij zou het tweede Noorse doelpunt ten doop houden. Na dertien minuten opnieuw uit een hoekschop. Europese kampioen zich tegen elf Johanssen dan 2-0, nadat Tervoort hardwerkende amateurs opnieuw een brevet van onvermogen uit reikte, staat buiten kijf. Sterspeler Tom Lund. Slechts voor Noorse begrippen moet Tom Aslav gen chaos die Ivic van tevoren laatdunkend heb- aanvallend ben gedacht. Anders is het ten- Sterspeler Tom Lund. In de volsla- noodgedwongen l^jax omgaf, triomfeerde hij andermaal. Want minste niet te verklaren dat hij Ajax miste het vermogen om het Lund geen meedogenlozer cipier spel te maken en greep de Noorse toebedeelde dan Pim Dord. verdediging weifelend Want waar een stevig tackelende stond doelman Amundsen pal of verdediger als Wim Suurbier veel faalden Schoenaker of Lerby op de meer kans van slagen zou hebben beslissende momenten, gehad, daar dolde Lund met Van Sterspeler Tom Li Dord, („Ja hij is gevaarlijk, maar rtien dagen in An toch hebben we teveel tegen hem met het vliegtuig maar per trein, opgekeken") sprong hy over diens Want Tom Lund is als de dood voor offreerde vliegen en spoort zelfs op 27 sep- in grootse tember als Noors aanvoerder naar stijl een aantal sprankelende Bazel voor het kwalificatieduel Noorse hoogtepunten. Toen Ivic Zwitserland-Nederland. Hoewel daar eenmaal achter echter te laat. Sterspeler Tom Lund. Diep in zijn schaduw ploeterde de voormalige topclub Ajax zonder een keer echt te imponeren. Zonder orde op za ken te stellen en zonder dat routi nier Krol er ook maar een keer in slaagde rust in de ploeg te brengen. In die mate zelfs dat je je kon afvra gen welke club drie Europa Cups verzamelde en welke club er luttele jaren geleden in de derde Noorse amateurklasse voetbalde. Sterspeler Tom Lund. Van Ajax middenvelders hoefde hij zich ook al niets aan te trekken. Want Zuidema viel slechts op door ver keerde passes, Erkens had na zijn ziekbed gaan kracht en Schoena ker, de man van het grote loopver mogen, miste oog in oog met doelman Amundsen tot twee keer toe het overzicht om iets aan de 2-0 achterstand te kunnen doen. Sterspeler Tom Lund. Terwijl Ajax slechts onmacht uitstraalde deed hij in een kwartier tijd zijn vernieti gend werk. Weliswaar kon Schoe naker na amper dertig seconden nog erger voorkomen ten koste van een corner, maar juist de hoek- ADVERTENTIE bijna 1 miljoen aan prijren het geen enkele speler het leuk vindt echter nooit alleen. Want bij toer beurt wordt er een collega aange wezen om Lund tijdens zijn treinreis te vergezellen. Zo blijft Lillëström wellicht in het goede spoor En Ajax? „We moeten helemaal opnieuw beginnen", zei Ruud Geels. GER STOLK LURGAN - Kees Rijvers be sefte het zelf ook. Ondanks de 6-2 zege op Glenovan Belfast, begreep de trainer van PSV dat het duel in de eerste ronde van het UEFA Cup-toernooi een goede les was geweest voor zijn ploeg. "We staan weer met beide benen op de grond" er kende hij. "Want als je werke lijk een goede ploeg bent, dan maak je zo'n wedstrijd tegen een zwakke tegenstander direct af'. PSV was daarin niet geslaagd voor amper 3000 kijkers in Lur- gan, een plaats op zo'n vijftig kilometer afstand van Belfast. Het Eindhovense team had daar gisteravond nauwelijks kunnen imponeren en had de nietige opponent in de pauze nog naast zich moeten dulden op 2-2. Dat lag dan wel meer aan fouten van Nick Deacy dan aan de kracht van de Ieren, maar Rijvers vond dat héél PSV zich de zwakke start mocht aantrekken. Hij: "Voor de rust voetbalden we slordig. De organisatie klopte niet en we waren zo nonchalant dat de tegenstander gemakke lijk in het spel kon komen." De ideeën daarvoor waren uit gedacht door Glenovan- trainer/speler Alan Campbell, die in het verleden bij PC Ards al bekend was geraakt met de PSV: „een goede waarschuwing" speelwijze van PSV. Hij had begrepen dat zijn enige kans op succes tegen de technisch en tactisch bekwamere partner lag in het spelen op de tegenstoot, via de snelle Paul Malone en Mickey McDonald. Toch zou die tactiek van uit een ver sterkte defensief weinig gebaat hebben als niet Deacy, voor de geblesseerde Huub Stevens in de ploeg opgenomen, fatale fou ten had gemaakt. De twee treffers die Glenovan tot de rust naast PSV hielden waren daarvan het gevolg. De eerste kwam al snel tot stand toen middenvelder Neill door Deacy werd aangevallen en zich wel erg gemakkelijk naar de grond liet dwingen. De Noorse arbiter Thime aarzelde niet en Malone mocht een golf van en thousiasme veroorzaken door vanaf elf meter raak te schieten: 1-0. Wel knalden Willy van der Kuylen (zelfde minuut) en Krijgh (na een half uur) de stand naar 1-2, maar toen Deacy op nieuw in de fout ging, zag de verrassende gelijkmaker het licht. Na balverlies van Deacy zond Neill zijn collega Malone weg en nadat Jan van Be veren diens harde schot niet had kun nen verwerken, mocht McDo nald het werk afmaken. PSV was door die treffer volkomen uit evenwicht, wat Rijvers pas in de pauze kon herstellen. Hij schoof Deacy naar de spits en hield Willy v.d. Kerkhof terug. Weliswaar konden de Eindho- venaren ook na de rust niet im poneren, maar gescoord werd er wèl. Door Deykers met een simpele lob en Deacy met een knal via de paal (2-4). Het duurde nog tot acht minuten voor het einde voordat PSV het werkelijke verschil kon type ren. Harry Lubse (hij onder schepte een slappe terugspeel bal) en Willy van der Kuylen scoorden kort na elkaar, waar mee de plaats in de tweede ronde van het UEFA Cup-toer nooi uiteraard veilig werd ge steld. De manier waarop dat ge beurde blééf weinig indruk wekkend. Zei Kees Rijvers: "Dit is dan ook een goede waar schuwing geweest." GLASGOW - Aan de vooravond van Glasgow Rangers-FC Twente ontrafelde trainer Spitz Kohn de speelwijze van de eerste opponent in de strijd om de Europa Cup voor bekerwinnaars. Op Ibrox legde hij de Rangers-patronen uit, die hij als spion bij twee wedstrijden in zijn geheugen had opgeborgen. Bijna stralend stapte hij daarom gister avond na Twente's verdienstelijke 0-0 van het veld met de woorden: "Niemand zal kunnen ontkennen dat het taktisch aardig klopte". Inderdaad de verdienste van Kohn, omdat de Rangers nooit echt kon den los komen. Twente mocht zelfs dicteren en daarop had Spitz Kohn helemaal niet gerekend. "Ik had verwacht dat ze veel agressiever zouden spelen", sprak hij verbaasd. "Ze zijn toch bijna niet gevaarlijk geweest. Op sommige momenten maakten we het ons zelf nog het moeilijkst". Die verwachte Schotse omklem ming bleef inderdaad uit. Glasgow Rangers vreesde zichtbaar de Twentse counter, waardoor van dat typische Britse voetbal nooit sprake kon zijn. Bewust liet Glas gow Rangers zijn opponent komen, gunde Twente zelfs langdurig bal bezit en hanteerde tot verbazing van FC Twente zelf het on-Engelse voetbal op de contra-attack waar mee het echter nooit echt gevaarlijk werd omdat veelvuldig balverlies de Rangers daarin remde. Twente controleerde het duel voortdurend en kreeg in de onmogelijke eerste helft zelfs nog de beste mogelijk heid om een voorsprong te nemen. Nadat Epi Drost eerst nog een blunder had zien gecorrigeerd door Cees van Ierssel mikte hij na een kwartier een vrije trap vanaf zo'n twintig meter keihard op de paal. Het enige hoogtepunt van een louter door angst beheerste eerste helft. Glasgow Rarigers-Twente dreigde even na rust alsnog los te barsten. Maar niet voordat Jaap Bos een uit stekende mogelijkheid had laten Kohn nauwelijks. "Misschien had- liggen om Twente wat uit adem- den we wat nood te halen. De fraaie pass van ben, speelden Piet Wildschut op Arnold Mühren behoudend, ma vormde de inleiding van Twente's mooiste kans, omdat een subtiel tikje van Mhuren op Jaap Bos hem alleen voor doelman Victor McCloy jonge spelers, doen had gebracht. Tot tweemaal toe raakte Bos de Schotse doelman. De wedstrijd leek ontvlamd. Want en kele minuten later trok Jordine de bal zo scherp voor dat Cooper na een overstapje van Hendersen plot- seling alleen voor André van Ger- Fc Twente klaarde zijn zaken ech- LANDSKAMPIOENEN Omonia Nicosia (Cyp)-Juventus Turijn (Ital) 0-3, PS Kuopio (Fin)-FC Brugge (Bel) 0-4, Celtic (Sch)-Jeunesse d'Esch (Lux) 5-0, Rode Ster (Jsl.) Sligo Rovers (Ier) 3-0, Lilleström SK (Noo)-Ajax (Ned) 2-0 Vasas (Hon)-Borussia MG (Wdl.) 0-3, FC Basel (Zwi)-Wacker Innsbruck (Oost) 1-3, Trabzonspor (Tur)-1903 Kopenha gen (Den) 1-0, Dukla Praag (Tsj)-FC Na ntes (Fra) 1-1, Levski Sofia (Bul)-Slask Wroclaw (Pol) 3-0, Floriana La Valetta (Mal)-Panathinaikos (Grk) 1-1, Benfica lef moeten heb- (Por)-Torpedo Moskou (Sov) 0-0, Di- Dresden (Odl)-Halmstadt BK in (Zweden) 2-0 BEKERWINNAARS elk geval goed. We moeten wel pro béren een paar ronden verder te- komen. Het is ook goed voor de 5!as,®°„w„ Ran?tr,s <Sch)-FC__Twente wat inter nationale ervaring op. Daarbij moe ten ook onze routiniers (Ned) 0-0, Saint Etienne (Fra)-Manches- ter United (Gbr) 1-1, Lomomotiv Sofia (Bul.)-Anderlecht (Bel) 1-6, Fc Köln 'er voorbeeldig. Het creëerde op Ibi rox een uitstekende uitgangsposi tie voor de return in Enschede. Op timistische Arnold Mühren: 'Het is vreemd, maar over het algemeen hebben we weinig moeite met Britse ploegen. Dat zag je twee jaar geleden nog met Ipswich Town. Daarom heb ik er zeker na deze 0-0 Het somtijds negatieve achteruit echt wel vertrouwen niet de juiste richting mee. Het leek de Rangers te ontmoedigen, de storm luwde en Twente mocht weer meer aan balbezit denken. In overdreven mate zelfs zoals het dat ook voor rust deed om de ver wachte Schotse furie te ontregelen. Europa Cup-voetbal.We (Wdl)-FC Porto (Port) 2-2, Hamburger SV (Wdl)-Reipas Lahti (Fin) 8-1, Hajduk Split (Jsl.)-Dundalk (Ier) 0-1, Real Betis (Spa-AC (Spa.)-AC (Ita) 2-0, Coleraine (N.-Ier.)Locomotiv Leipzig (Odl) 1-4, Progress Niederkorn (Lux)-Vejle BK (Den) 0-1, Bran Bergen (Noo)-If Akranes (IJsl) 1-0, Besiktas (Tur)-Dio Gyoer (Hon) 2-0, Cardiff City (Wal)-Austria Wien (Oost) 0-0, Lokomotive Kosice (Tsj)-Osters Vaxjö (Zwe) 0-0, Paok Salo- niki (Gri)- Zaglebie Sosnowice (Pol) 2-0. tislava (Tsj) 1-0, Servette Geneve (Zwi)-Atletico Bilbao (Spa) 1-0, Bastia (Fra)-Sporting Lissabon (Por) 3-2, Bo hemians Dublin (Ier)-Newcastle United (Eng) 0-0, Az'67-Red Boys Differdiange (Lux) 11-1, Boavista Porto (Oos)-Lazio Roma (Ita) 1-0, Las Palmas (Spa)-Slo- boda Tuzla (Isl) 5-0, Eintracht Frankf dl)-Sliema Wanderes (Mal) 5-0, Aston Villa (Eng)-Fenerbahce (Tur) 4-0, Di- namo Kiev (Sov)-Eintracht Braun schweig (Wdl) 1-1, Dundee United (Sch)-KB Kopenhagen (Den) 1-0, Gor- nik Zabre (Pol)-Haka Yaleaosken (Fm) 5-3, RC Lens (Fra>-Malmö FF (Zwe) 4-1, Bayern München (WdiPMjóndallen (Noo) 8-0, RWD Molenbeek (Belj-Abe- rdeen (Sch) 0-0, Manchester City (Engj-Widzew Lodz (Pol) 2-2, Fram Ko penhagen (Den)-Grasshoppers (Zwi) 0-2, Glenavon Belfast (N. Ierland)-PSV (Ned) 2-6, Podra Opole (Po^-Mag- deburg (Odl) 1-2, Landskrona (ZweHp- swich Town (Eng) 0-1, Start Kristian- sand (Noo)-Frem Reykjavik (Isl) 6-0, FC Ziirich (Zwi)-CSKA Sofia (Bul) 1-0, To rino (Ita)-Apoel Nicosia (Cyp) 3-0, Stan dard Luik (Bel)-Slavia Praag (Tsj) 1-0, ASK Linz (OosPUjpest Dosza (Hon) 3-2, Carl Zeiss Jena (Odl.j-Altay Izmir (Tur) 5-1, Inter Milaan (Ita)-Dinamo Tiflis (Sov) 0-1. Olympiakos Piraeus (GrkP Dinamo Zagreb Jsl. 3-1, FC Barcelona (Spa>-Steaua Boekarest (Roe) 5-1, Asa Tirgu (Roe.)-AEK Athene (Grk.) 1-0 voetballen van Twente tornde Spitz PIET OCKS UEFA CUP Marek Stanke Dimitrov (BuiPFerenc- varos (Tur) 3-0, Fiorentina (ItaPSchalke 04 Wdl. 0-0, Rapid Wien (OosPinter Bra in het Buitoni prijspakk intal echte Italiaanse special zoals Melba Toast, Raviol Macaroni en Spaghetti Daa: enkele produkten die Bu limonade.Tezai 15 delicatessen, met e van f 42,50. t.b.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten 'WIELRENNEN - Freddy Maertens heeft de Ronde van Catalonië ge wonnen dankzij een sterke tijdrit in de laatste etappe. Maertens was daarin 55 seconden sneller dan zijn landgenoot De Muijnck, die hij als leider onttroonde en uiteindelijk tweede werd en twee minuten sneller dan Zoetemelk die als derde eindigde. WIELRENNEN - De tweede etappe van de Ronde van de Toe komst is gisteren gewonnen door de Belg Van Calster. Hij had twee seconden voorsprong op een groepje van drie renners en 43 se conden op het peloton. SCHAKEN - Han Janssen heeft gisteren tijdens de wereld kampioenschappen schaken voor junioren remise gespeeld tegen de Fin Maki. Door dit resultaat staat hij op de negende plaats. De Rus Joesoepov leidt.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17