Troonrede zal weinig verrassends bevatten Vakmensen-tekort zet een rem op de technologie Prinsjesdag verloopt dinsdag als vanouds OOK AL IS KABINET DEMISSIONAIR: kommerciële hts-er (wtb) DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1977 SWANSEA - Even zag het er naar uit dat de eerste internationale we reldconferentie over Liefde en Aantrekking de geschiedenis zou ingaan als een conferentie over haat en afkeer. Dat was toen Tom O'Car- roll pleitte voor legalisering van sex met kinderen. Hij veroorzaakte veel meer ruzie dan de pedofilie waard is: een plaatselijk psychiater vertelde dat hij in zes jaar maar een geval had meegemaakt van exhibi tionisme in een supermarkt. Maar zijn praktijk zat vol met mensen die getrouwd waren omdat ze „lekker met elkaar naar bed konden", maar die elkaar weinig meer te vertellen hadden toen de opwinding voorbij was. Al met al werd het toch een mooi congres, vorige week. Het meest kenmerkend was het onuitput telijke enthousiasme van de onder zoekers. De ene spreker na de an dere beklom het spreekgestoelte met een collectie dia's, statistieken en erotisch materiaal om lezingen te houden die veel langer waren dan toegestaan. De onderzoekers waren sexshops ingedoken om de rubberfetisjist te bestuderen en hadden in Noord-Ierland de kogels getrotseerd om er vrijages tussen mensen van verschillende gods dienst te ontleden. Een Amerikaan had dia's van naakte mannen voor gelegd aan vijfhonderd Ameri kaanse vrouwen en ontdekt dat ze daar inderdaad opgewonden van raakten. Een groep Amerikaanse onder zoekers bracht paartjes ertoe elkaar in lachspiegels te bekijken en ont dekte dat verliefde mensen minder gauw doorhebben dat hun geliefde er belachelijk uitziet. De Amerika nen waren in de meerderheid op de bijeenkomst en Californië spande de kroon. Deze staat heeft de meeste séxstudiecentra ter wereld. De communistische landen waren niet vertegenwoordigd in het Britse Swansea en Europeanen waren er weinig. En zelfs de Europeanen die er wel waren, kwamen vaak nog van Amerikaanse universiteiten. Zoals professor Marion Kinglet, een Belgische van de universiteit van Michigan. Zij verkondigde dat het lijden en de vervoering van de romantische liefde verleden tijd is omdat paartjes nu "volledige ge slachtelijke bevrediging kunnen krijgen". Deze neiging naar weinig elegante uitspraken maakte de sexdeskun- digen soms haast belachelijk. Daar had je professor Panos Nardis van de universiteit van Toledo in de Amerikaanse staat Ohio met zijn "bewegings-potentie-theorie van de liefde". En dan kwam de "Optimale Op- .windings Theorie", de "Inventari sering van het Verlangen naar In terpersoonlijke Toevluchten", en heel wat "erectiële disfuncties". Het was bijna een opluchting een afgevaardigde de door alcohol ver oorzaakte impotentie te horen om schrijven als "een brouwers- hanger". Vaak trachtten de geleerden het bekende te bewijzen. "Mensen die veel van elkaar houden bekijken elkaar vaker dan mensen die niet zoveel van elkaar houden." Wie had dat gedacht? Observer-dienst Over een week is het weer prins jesdag. Het valt niet te verwachten, dat de troonrede ditmaal veel be langwekkends zal opleveren. We zitten nog steeds met een demis sionair kabinet, en alle belangrijke beslissingen worden opgeschort totdat er een nieuwe volwaardige regeringsploeg is. Door Pol de Beer lid Tweede Kamer voor de VVD Zoals de zaken nu lopen zal dat niet lang meer behoeven te duren. Er moeten nog een paar „hobbels" worden genomen zoals de defen sieuitgaven, het energiebeleid, de zetelverdeling; maar de beide in formateurs Veringa en Den Uyl zullen er naar alle waar schijnlijkheid wel uitkomen. Op zichzelf is het natuurlijk wel een enorme afgang voor de heer Den Uyl, dat hij het karwei niet alleen af heeft kunnen maken. Nadat de heer Veringa - tegen de algemene ver wachting in - er toch nog in ge slaagd was om PvdA en CDA bij elkaar te brengen over de abor tuskwestie, werd aan de heer Den Uyl geen nieuwe formatie-op dracht gegeven. In plaats daarvan moest hij hand in hand met de heer Veringa doorgaan met informeren; blijkbaar om te voorkomen dat hij een derde maal hard op zijn neus zou vallen. Pas wanneer over het gehele regeringsplan overeen stemming is bereikt tussen PvdA, CDA en D'66, zal de heer Den Uyl waarschijnlijk aan het formeren mogen slaan om de ministersploeg samen te kunnen stellen. Ik wil niet uitsluiten dat er toen nog op het laatste moment een kink in de kabel komt, maar waarschijnlijk is het niet. Ook bij de laatste hob bels, inclusief de zetelverdeling, zal het CDA wel door de knieën gaan. Dat is tot nog toe immers meren deels het geval geweest gedurende de formatie. Bij de ondernemings raden en de wet op de investerings rekening is dat duidelijk. Bij de vermogensaanwasdeling heeft het CDA slechts op enkele puntjes haar zin gekregen. Wat de grondpolitiek betreft: bij de bepaling van de prijs, die de overheid bij onteigening moet gaan betalen, zal een voorzie ning worden getroffen voor het vergoeden van de zogenaamde ne gatieve ontwikkelingsschade. Over deze kwestie is het kabinet-Den Uyl vlak voor de verkiezingen ter ziele gegaan. Het lijkt, alsof het CDA op dit punt bij de formatie een grote overwinning heeft geboekt, maar dat is slechts schijn. Wat het CDA in de besprekingen heeft be reikt, is in wezen niets meer dan al bij het regeerakkoord-Burger in 1972 werd afgesproken. Toen werd immers reeds overeengekomen, dat bij onteigening de gebruiks waarde van de grond zou worden uitgekeerd „met een correctie voor onbillijkheden". Welnu, vergoe ding van negatieve ontwikkelings schade is niets meer dan zo'n cor rectie tegen onbillijkheden. De PvdA heeft, door dit punt te langen leste aan het CDA te gunnen, iets toegegeven dat eigenlijk al in 1972 was afgesproken. In ruil daarvoor heeft de PvdA wel gedaan gekre gen dat aan het andere wetsont werp over grondpolitiek, het voor keursrecht voor gemeenten, een flinke uitbreiding zal worden gege ven. De macht van de centrale overheid in Den Haag zal op dit punt aanmerkelijk worden ver groot. Alles bijeen genomen vind ik dat het CDA het op het stuk van de grondpolitiek flink heeft laten af weten; en dat, terwijl het CDA er toch een regeringscrisis voor ont ketend heeft. Maar ja, dat was dan ook vlak voor de verkiezingen! Wat de rest van het tot nog toch toe bereikte akkoord betreft kan ik kort zijn. De gehele sociaal-econo mische paragraaf is op drijfzand gebouwd. De laatste cijfers zijn nog veel somberder dan die waar de heer Den Uyl vanuit ging. Naar verluidt, zouden sommige CDA- deskundigen thans reeds van me ning zijn dat de extra drie miljard bezuinigingen reeds nu zouden moeten worden ingezet. Maar, zo staat dat nu eenmaal niet in de tot og toe gemaakte afspraken. Over het abortus-compromis be staat enige verwarring. De uitleg, die de heer Van Agt er aan geeft is een andere dan die van de heer Van Thijn. Toch komt het mij voor dat het akkoord in wezen hetzelfde is als dat wat de heer Den Uyl destijds voorstelde; slechts met dit verschil, dat het kabinet eerst nog een jaar de tijd krijgt om zelf met een voorstel te komen. Volgens mij heeft het CDA zich met deze afspraak een flink oor laten aannaaien. Het is ook niet voor niets, dat een aantal CDA'ers op dit punt uit de boot zijn gevallen. Het wachten is nu dus op de rege ringsverklaring, die vrij snel na de troonrede tegemoet kan worden gezien. Daarin zal opheldering moeten worden verschaft onder meer over de invloed van de laatste economische gegevens op het te voeren beleid en over een aantal andere vage afspraken uit het ak koord, waaronder de abortus. Nogmaals, de troonrede zelf zal weinig verrassends bevatten. Pol de Beer DEN HAAG - Vele Nederlandse bedrijven, grote en kleine, schreeuwen om personeel. Om vakbekwame mensen vooral. Ze zijn niet te krijgen. Ter illustratie dient de uitkomst van de bliksemenquète van het Nederlands Christelijk Werkge versverbond. De ondernemers kwamen tot de conclusie dat bij tweeëntachtig bedrijven, die bij het verbond zijn aangesloten, 1.185 va catures bestaan. Van die vacatures i zijn er 220 al meer dan een half jaar oud. Personeel is er kennelijk niet. Door Nico van Grieken •De personeelsproblemen kunnen verstrekkende gevolgen hebben. Vooral daar waar het gaat om goed gekwalificeerde werknemers, mensen met een zeer bepaalde op leiding, waarom grote delen van het bedrijfsleven zitten te springen. Sommige bedrijven hebben al laten weten in ernstige problemen te komen als de open plaatsen niet snel worden opgevuld. Ook de dreiging van inkrimping en ver snelde, lees: vroegtijdige, automa tisering hangt in de lucht. Over werk, afremmen van opdrachten en het aantrekken van uitzendkrach ten zijn oplossingen, die niet be vredigend kunnen worden ge noemd. Gevaarlijk Een gevaarlijke kant aan het ge- v schetste personeelsprobleem is ook dat in bepaalde takken van het bedrijfsleven belangrijke ontwik kelingen hinder beginnen te on dervinden van het domweg ont breken van vakbekwaam per soneel. Overigens toont het toene mend probleem rondom de mala- ,fide onderaannemers ofwel kop pelbazen aan dat vaklieden er in sommige gevallen wel degelijk zijn, maar dan tegen een "hogere prijs". Hoe hoog bijvoorbeeld de nood in de sector technische en inge nieursbureaus is wordt aangetoond door een dagbladadvertentie van het in Den Haag gezetelde kantoor Aramco Overseas Company in een Amerikaanse krant. Het aantal gevraagde hooggekwalifi ceerde mensen bedroeg niet meer dan vijftien, maar langdurige en in tensieve pogingen om Neder landers voor de banen geïnteres seerd te krijgen liepen alle spaak. De pijn van het tekort aan per soneel doet zich met name ook ge voelen bij de grote ingenieursbu reaus in ons land. Vaklieden, goede, middelbaar en hoog gekwalificeerde mensen met LTS, MTS, HTS en TH, zijn bij zonder moeilijk te krijgen. Mond jesmaat dient men zich aan, maar dan nog moeten de grote en minder grote ingenieursbureaus constate ren, dat de sollicitant niet binnen de termen valt om aangenomen te kunnen worden. Toevlucht Het gaat hierbij om ingenieurskan toren zoals Lammers Nederland, Badger, Comprimo, Fluor, Stone en Webster, King Wilkinson en Matthew Hall. Gesprekken met personeelsmanagers van dit soort ingenieursbureaus leren, dat het tekort aan vakbekwaam personeel een ernstige zaak is. Grote multina tionale concerns zoeken hun toe vlucht tot "leentjebuur spelen" bij buitenlandse vestigingen van de moedermaatschappij, maar in we zen is dat niet de ideale oplossing. De vraag betreft vooral vak bekwaam ervaren personeel. En dan met name mensen, die op pro jectwerk zijn te zetten. Een sector, die uitstekende vaklieden vereist. Oplossingen zijn moeilijk te vin den. Zoals gezegd bieden uitzend krachten tijdelijk soelaas, maar be vredigend is het niet. Temeer niet, omdat het een dure oplossing is en vooral, zo blijkt uit gesprekken met de personeelsmensen, een oplos sing, die conflictueus kan zijn. Immers, uitzendkrachten zijn tij delijk en zijn na een bepaalde tijd vertrokken. Hoe goed voorgeselec teerd de uitzendkrachten evenwel pok zijn, de fouten die zij kunnen blaken'leiden tot grotere frustraties bij het permanente personeel dan wanneer die fouten door "eigen mensen" zouden zijn gemaakt. Om te voorkomen dat het uitzend- personeel niet helemaal als "tweede rangs burger" wordt be schouwd laten de grote bedrijven hen meedelen in alle gebeurtenis sen, die voor het vaste personeel worden georganiseerd. Het blijft niettemin behelpen. De grote ingenieursbureaus probe ren dan ook meer en meer jonge pas afgestudeerde krachten binnen te halen om op die manier van on derop aan te vullen. Met name de "Amerikaans" aandoende con cerns ervaren daarbij de belemme ring, dat gegadigden een "hire and fire-beleid" vrezen. Onterecht, vin den beleidsmensen in het per soneelsmanagement. Het ziekte verzuim is in vergelijking met het landelijke cijfer laag en het verloop Salarissen Bij het vinden van vakbekwame mensen ervaren de ingenieursbu reaus vooral de concurrentie van de overheid. Pogingen om vaklieden te pakken te krijgen stranden op de salarissen, die bij overheidsinstel lingen hoger liggen dan bij de par ticuliere ingenieursbureaus. De overheid als mededinger. Uitgere kend een overheid, die innovatie en technologische ontwikkeling in het bedrijfsleven tracht te stimuleren, maar die de ingenieursbureaus bij het vinden van het noodzakelijke personeel daartoe parten speelt. 6. een chemisch hts-er HOOFD TECHNIEKGROEP (mnl./vrl.) ekkelijk Vakbekwame technische mensen zijn moei lijk te krijgen. Deze advertenties zijn nog in Nederlandse kranten verschenen, maar een bedrijf zoekt nu ook als in arren moede de Amerikaanse markt af. DEN HAAG ANP)-De opening van het nieuwe zittingsjaar van de Staten-G ener aal ge schiedt volgende week dins- dag - de derde dinsdag in sep tember (Prinsjesdag) - vol gens het geijkte patroon. Het feit dat er op Prinsjesdag nog een demissionair kabinet is, doet niet af aan het vertoon rond de opening van het tweede zittingsjaar met een gezamenlijke vergadering van Eerste en Tweede Kamer in de Ridderzaal aan het Bin nenhof te Den Haag,en plech tige verloop van de vergade ring zelf. Prinsjesdag geeft daarom het gebruikelijke beeld. De gou den koets, met koningin Ju liana, prins Bernhard, prin ses Beatrix en prins Claus, en de glazen koets, met prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven, rijden, omgeven door politie, marechaussees en militairen van het paleis aan het Lange Voorhout naar het Binnenhof. Met langs de route het gebruikelijke mili taire eerbetoon. Na de plechtigheid in de Rid derzaal, tijdens welke de ko ningin g de troonrede uit spreekt, gaat het koninklijk gezelschap terug naar het paleis aan het Lange Voor hout. In de stoet zijn plaatsen ingeruimd voor de konink lijke militaire kapel, een ere-compagnxe van de garde grenadierseen detachement van de marechaussee en commando's van de rijkspo litie. Langs de route van gouden en glazen koets zullen onder meer opgesteld zijn ere-wach- ten vqn de luchtmacht en het korps mariniers, de lucht- machtkapel, de marinierska pel, de trompettenkorpsen van de artillerie en de cavale rie, vaandelwachten van de gardejagers en de garde fuse liers prinses Irene en studen ten weerbaarheden uit Leiden en Delft. Vanaf het vertrek van de ko ninklijke stoet van het paleis Lange Voorhout (om 13.00 uur dinsdagmiddag) tot aart de terugkeer in het paleis van het koninklijk gezelschap (om streeks 14.00 uur) worden vanaf het Malieveld in Den Haag minuutschoten afge vuurd door een batterij van de artillerie. Weg- en waterbouw-., kundige tekenaar constructeur 1. een werktuigbouwkundig ingenieur 3. een elektro-technisch ingenieur 4. een metaalkundig of scheikundig ingenieur/doctorandus HTS-er wtb met inkoopervaring 5. een elektrotechnisch hts-er een Hoofd van de constructieafdeling 2. een werktuigbouwkundig of natuurkundig ingenieur

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13