Bij Payot ligt weer boodschap van de regering Noorse premier denkt niet aan aftreden Consternatie in Z.-Afrika over dood Biko Doodstraf voor oud-minister NAAST HET NIEUWS Ook als je net bent gaan werken, kun je heel wat doen met een Amro Privérekening. ZAAK SCHLEYER Zo'n Amro Privérekening komt altijd van pas. *2 OSLO (ANP) - Premier Nordli van Noorwegen heelt de eis van de oppositie onmiddellijke af te tre den afgewezen en verklaarde dat zijn sociaaldemocratische rege ring zal aanblijven totdat hij de nieuwe situatie die is ontstaan heeft bestudeerd. De sensationele ommekeer in het verloop van de uitslag werd ver oorzaakt door de ene zetel die uit eindelijk van de Noorse PvdA naar de Christelijke Volkspartij ging die deel uitmaakt van de op positie. Daardoor kwamen zowel de rege ringspartijen als de uit drie par tijen bestaande niet-socialisti- sche oppositie in het 155 zetels tellende parlement beide over 76 zetels te beschikken en stelde de laatste dat zij met de twee zetels van de liberale partij erbij gere kend in feite een meerderheid kan vormen, daar de sociaal-de mocratische regering in het par lement verder alleen nog op de stem kan rekenen van de ene ze tel die de socialistische Partij ditmaal heeft gekregen. Het nieuws over deze verschuiving van het machtsevenwicht sloeg gisteren in Noorwegen in als een politieke bom. De meeste Noren waren maandag gaan slapen in de overtuiging dat de regering van premier Nordli nog eens vier jaar zou aanblijven. Een en ander betekent wel dat het grote succes van de sociaalde mocratische Arbeiderspartij, die 14 zetels meer won dan bij de vo rige verkiezingen, een Pyrruso verwinning is geworden. Van de kant van de liberale Ven- stre-partij bleek dat het nog geenszins zeker is dat deze partij zal meewerken aan de val van de sociaal-democratische regering. Men uitte krachtige bezwaren te gen de overheersende conserva tieve invloed in de burgerlijke coalitie, waarbij er ten over vloede op werd gewezen dat de partij de sociaaldemocraten de grote overwinnaars van de ver kiezingen acht. Premier Nordli zei dat de regering wil afwachten of er een meerder heid in het parlement is die haar naar huis wil sturen. Deze proef op de som is pas te verwachten nadat het nieuwe parlement op 1 oktober voor het eerst is bijeen gekomen. JOHANNESBURG (UPI) - Ge schokte Zuidafrikanen van alle huidskleuren wachtten gisteren op het resultaat van een lijk schouwing rond de dood van Steve Biko, stichter van de Zuidafrikaanse beweging voor bewustwording der zwarten die na een hongerstaking van acht dagen in politiehechtenis over leed. Maar de minister van politie en jus titie, James Kruger, vroeg het publiek gisteren voor de televisie om het resultaat van het onder zoek te accepteren. Hij zei dat er bepaalde mensen in Zuid-Afrika waren die met geen enkel onderzoek genoegen zou den nemen als dat niet aantoonde dat de politie schuldig was. „In alle gevallen van een onna tuurlijke dood is er een onder zoek en een onderzoek is een ge rechtelijk onderzoek", zei hij. Verwijzende naar een langdurig vorig onderzoek naar zo'n „onna tuurlijke dood", zei minister Kruger: „Er had een grondige ondervraging plaats. Het was een gerechtelijk onderzoek. Waarom zou er nog een tweede zijn? Het heeft geen zin het ene gerech telijke onderzoek na het andere te hebben. Wat wil men ermee be wijzen0" Kruger deelde gisteren mee dat de 30-jarige Biko in gevangenschap overleed na sinds 5 september niet meer te hebben willen eten of drinken. Biko's dood is het twintigste over lijden van een gedetineerde sinds maart 1976, volgens een statistiek van het Zuidafrikaanse instituut voor rassen betrekkingen. De minister zei in een verklaring dat Biko op 18 augustus door de politie was aangehouden omdat hij een bevel had genegeerd dat zijn bewegingsvrijheid beperkte tot King Williams Town, 720 ki lometer ten zuiden van Johan nesburg. „Hij werd gearresteerd in verband met activiteit samenhangend met het oproer van Port Elizabeth. Hij had vlugschriften opgesteld en uitgedeeld die aanspoorden tot brandstichting en geweldple ging", aldus Kruger. Op het ogenblik van zijn dood was Biko nog niet aan de justitie voorgeleid. Hij was gedetineerd krachtens het artikel in de wet op de terreurbestrijding dat onbe perkte detentie van verdachten voor ondervraging toestaat. Sectie op het stoffelijk overschot die gisterochtend vroeg zou plaatshebben werd uitgesteld om Biko's verwanten in staat te stel len een eigen patholoog eraan te kunnen laten deelnemen. De bekendmaking van Biko's dood op de Zuidafrikaanse radio leidde tot een geïmproviseerde gebedsdienst op het middaguur, waaraan ongeveer 400 mensen van alle huidskleuren deelna- De permanente vertegenwoordiger van de Verenigde Staten bij de Verenigde Naties, Andrew Young, trok in New York één lijn tussen de dood van Martin Lut her King, president Kennedy en Biko. „Deze verliezen kostten ons bijna tien jaar van vooruitgang. Biko's plotselinge en tragische dood zal blijken een groot verlies voor de toekomst van Zuid-Afrika te zijn", zei hij. HAMBURG (DPA) - Bij de Zwitserse advocaat Denis Payot in Genève - die bemiddelt in de ontvoeringszaak- Schleyer - ligt weer een boodschap van de regering in Bonn. Bij de boodschap zijn "antwoorden van de elf gede tineerden" ingesloten, wier vrijlating Schleyers ont voerders eisen. Naar het crisiscentrum in de bondskanselarij in Bonn gister avond meedeelde heeft de re cherche de terroristen via radio en televisie meegedeeld dat het ant woord van de gevangenen bij Payot is gedeponeerd. In het crisiscentrum is gisteravond weer drie uur lang vergaderd zon der dat iets van het besprokene naar buiten is uitgelekt. Wat met de "antwoorden van de elf gedeti neerden" wordt bedoeld is daarom niet duidelijk. Na 24 uur stilzwijgen had de Ge- neefse advocaat gisteravond in verhulde termen aangeduid dat de onderhandelingen tussen het commando Hausner en de autori teiten in Bonn voortduren. In een communique dat om half zeven (onze tijd) werd gepubliceerd kon digde Payot aan dat hij "voortgaat met de uitvoering van zijn mandaat als contactman tussen de West- duitse regering en het commando Siegfried Hausner". Zonder daar over nadere details te verstrekken verklaarde de advocaat verder dat hij "boodschappen van beide par tijen heeft ontvangen en doorgege ven met informatie en exacte eisen. Voor de gehele pers, zo zegt Payot, zal hij de noodzakelijke informatie beschikbaar stellen, elke keer dat hij het nuttig en mogelijk acht in het kader van zijn missie. Uit het communique van Payot kan worden afgeleid dat het laatste be kendgemaakte ultimatum van de ontvoerders - gisterochtend 01.00 uur (onze tijd) - is verlopen zonder dat het contact met de ontvoerders is verbroken. Men put daaruit de hoop dat Schleyer acht dagen na zijn ontvoering nog in leven is. Maatregelen In Bonn zi.tn gisteren de maatrege len ter bescherming van toppolitici en van officiële gebouwen dras tisch verscherpt. Uit kringen van de politie viel te vernemen dat dienst- en prive-woningen van poli tici die geacht worden bijzonder gevaar te lopen van prikkeldraad afrastering zijn voorzien. Dit geldt bijvoorbeeld voor de dienstvilla van minister van Binnenlandse Zaken Werner Maihofer en voor de nabijgelegen woning van de Beierse CSU-leider Franz-Josef Strauss. De posthuizen van poli- tie-agenten met machinepistolen en radio-apparatuur werden voor zien van metershoge barricades van zandzakken. Pantservoertui gen van de marechaussee en de po litie waren in de regeringswijk, in de nabijheid van het parlements gebouw en voor ambassades tal rijker dan eerder tijdens de periode van de ontvoering. Willy Branch, voorzitter von de sociaal-democraten, luistert naar bondskanselier Helmut Schmidt tijdens de crisisstafvergadering over de ontvoering van de Westduitse werkgeversleider Hanns-Martin Schleyer. In Zaire Verklaring De Westduitse regering heeft laten weten dat bondskanselier Schmidt morgen in de bondsdag een rege ringsverklaring zal afleggen over de problemen van de binnenlandse veiligheid, van de strijd tegen het terrorisme en over de affaire- Schleyer "in zijn algemeenheid". De aankondiging heeft onmiddel lijk al tot een felle reactie van de christen-democratische oppositie geleid, die zich tegen een dergelijke verklaring uitspreekt zolang Schleyer nog in handen van de ont voerders is. Uit goedingelichte kring werd vernomen dat ook vice-kanselier en minister van Buitenlandse Zaken Hans-Dietrieh Genscher het moment voor een dergelijke regeringsverklaring "weinig opportuun" achtte. KINSJASA (AFP) - De van hoog verraad beschuldigde oud-minister van Buitenlandse Zaken van Zaïre, Ngoeza Karl i Bond, is gisteren door het hof voor staatsveiligheid in Kinsjasa ter dood veroordeeld. Hij was op 13 augustus uit zijn func tie gezet en beticht van hoogver raad in verband met de "oorlog van Sjaba" (een inval, vanuit Angola, van vroegere Katangese gendar mes die door president Moboetoe met Franse en Marokkaanse hulp werd afgeslagen). De 39-jarige voormalige minister was ervan beschuldigd dat hij had nagelaten president Moboetoe Sese Seko op de hoogte te stellen van mededelingen die hij had ontvan gen over plannen voor i in Zaïre. boetoe, ontkende het ten laste ge legde. Hij zou, zo werd op de zitting ver klaard, in januari in Brussel een ontmoeting hebben gehad meteen verbannen Zaïrese oppositieleider. Ngoeza kan tegen het vonnis in be roep gaan bij het hooggerechtshof of bij president Moboeote. In Afrikaanse kringen in Parijs herinnert men eraan dat de afgelo pen twaalf jaar in Zaïre geen politici zijn terechtgesteld. Echter vlak na de oorlog in Sjaba zei Moboetoe dat hij geen medelijden zou tonen met degenen die hem hadden verraden en die verantwoordelijk waren voor de verliezen die de Zaïrese troepen aanvankelijk in Sjaba hadden gele den. Sindsdien zijn verscheidene hoge officieren en ambtenaren ter dood veroordeeld. ADVERTENTIE HET NIEUWE GROTE, KLEURIGE D-TOURS/Groeneveld VAKANTIEPRET-PROGRAMMA" WINTER 77/78 IS UIT! 40 pagina's boordevol reizen (van^ 6 t/m 158 dagen) naar Spaanse kusten, Can. Eilanden, Mallorca, Frankrijk, Oostenrijk en Zwitserland JAMMER Selemani Mkoena, een Afrikaan uit Tanzania die zijn spaarcentjes had verstopt in de holle stam van een omgevallen boom, heeft op brute wijze moeten ervaren dat primitieve spaarmethoden niet lo nen. Dorpelingen die vreesden dat in de boom slangen zouden hui zen, verbrandden hem. DRAMA Thomas George uit het Amerikaanse Ontario kon wel huilen toen hij zag waarom er bij hem ingebroken was. Uit zijn collectie van 1.800 grammofoonplaten waren alle 108 Elvis-Presleyplaten weggeno- "Ik heb er twintig jaar over gedaan om ze bij elkaar te krijgen, in twintig minuten zijn ze me ontstolen", zei hij. GEEN VERBETERING Studenten en scholieren die beter openbaar vervoer eisten hebben gisteren van 250 stadsbussen de ruiten ingegooid en banden doorge sneden, zo heeft een woordvoerder van het gemeentebedrijf van 'New Delhi meegedeeld. Als gevolg van het protest hebben 100.000 mensen door stromende regen naar hun werk moeten lopen. IN ROOK OP De mond in het gezicht op het reclamebord dat dertig jaar lang kringetjes van sigarettenrook over Times Square in New York heeft geblazen verdwijnt als offer aan de nieuwe reclamerichtlijnen, zo heeft de betrokken firma gisteren bekendgemaakt. De kringen rook kwamen om de twintig seconden uit de mond op de enorme advertentie. Maar nu heeft de tabakscompagnie gezegd van zij de huur van de adverteerruimte niet meer verlengt en het vertrouwde beeld der halve verdwijnt. MANNENMODE? Mannen wie het niet kan schelen hoe ze er bij lopen, zouden, als de Parijse mannenmode doorzet, in voorjaar en zomer van '78 toonaan- gevers kunnen zijn. De Europese couturiers die deze week in de Franse hoofdstad hun creaties showden, hebben de „look" van de „morsige sjiek" geïntro duceerd. Het is de bedoeling dat u die net iets te grote pakken blijft kopen, ze nooit perst en erin op bed valt. Er zit een politieke drijfveer achter de look van '78, althans voor wat Frankrijk betreft. Daar rekent men erop dat bij de kamerverkiezin gen in maart het monsterverbond van socialisten en communisten aan de macht komt. Dat heeft een program dat zo duur is, dat de belastingen torenhoog zullen stijgen en niemand meer geld zal heb ben om zijn kleren te laten stomen en persen. De pantalon van '78 zit zo ruim, dat u niet meer op de grond hoeft te gaan liggen om in een paar blue-jeans te komen. Functionele zakken zijn er weer te over en u kunt gaan zitten zonder vrees dat de naad scheurt. Met de jackets is het net zo: ze z voor de start. Vanuit Engeland i overgewaaid. De bedoeling is natuurlijk dat de man van '78 er bij alle bestudeerde morsigheid toch elegant uitziet, waarbij de man die het allemaal wel gelooft, toch weer door de mand valt. r uit als hete-luchtballons, klaar r de jonge man de „punk-mode" ADVERTENTIE Via een Amro Privérekening kun je je salaris ontvangen. En kun je bij elke Amro Bank geld opnemen als je in de stad een leuke jurk ziet. En via een Amro Privérekening kun je je rijlessen betalen. En kun je de contributie van het jazzballet betalen. En via een Amro Privérekening kun je met Eurocheques kaartjes voor een popconcert kopen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9