"Een federatie met Curacao is uitgesloten Schade loopt in de miljoenen Turkse vrouw in Nijmegen heeft cholera Wellicht rijksst provinciale vaarwegen m m MEP-leider Betico Croes: LEIDSCH DAGBLAD I n n u u m li Veroorzaakt door gebruik van monoliet-vloeren winkelcentrum in de hoftuin "FEEST VAN 22 SEPTEMBER TOT EN MET 8 OKTOBER" Grote achterstand bij bibliotheekwerk r Fles karnemelk q hele liter van 98 voor 78- Geldig t/m zaterdag 1 /september WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1977 UTRECHT (ANP) - Bacteriolo gisch onderzoek in het Rijksin stituut voor de Volksgezondheid in Bilthoven heeft uitgewezen, dat de Turkse patiënte die dit weekeinde in het Radboud- ziekenhuis in Nijmegen is opge nomen met verschijnselen van cholera, deze ziekte inderdaad heeft. De vrouw verkeert niet in levens gevaar. De zestigjarige vrouw was op fa miliebezoek geweest in Turkije. Vorige week vrijdag keerde ze uit Ankara terug via Dus- seldorp. Ze ging vanaf Dus- seldorp met een taxi naar Nij megen, waar ze zaterdag aan- Het laatste geval van cholera in Nederland werd vorig jaar no vember geconstateerd. Het be trof een 69-jarige vrouw die met vakantie in Tanger was ge weest. Deze patiënte is overle den, ze riep te laat medische hulp in. BINNENLAND VENRAY - Engelse oorlogsveteranendie gedurende de Tweede Wereldoorlog in Nederland streden, keerden gisteren terug om enkele dagen opeen camping in Venray te verblijven. Opmerkelijk is dat de mannen niet alleen gekleed gaan in uniformen uit de Tweede Wereldoorlog, maar ook gebruik maken van originele voertuigen die het als „oorlogsveteranen" nog goed doen. DEN HAAG (ANP/SP) - "De Nederlandse regering moet niet denken dat wij ooit nog aan tafel gaan zitten om over een federatie van de zes eilanden van de Nederlandse An tillen te praten. Wij willen wel een dialoog maar dan om de onafhankelijkheid van Aruba voor te bereiden". de over de onafhankelijkheid van het Antilliaanse eiland. "Ons stre ven is onafwendbaar. Wanneer Dat zei MEP-leider Betico Croes gisteravond na afloop van de be sprekingen met de afvaardiging van de koninkrijksregering en met Nederlandse parlementariërs over DEN HAAG (SP) - Er lijkt een mogelijkheid te zijn dat het rijk de provincie Zuid- Holland financieel gaat steunen in het onderhoud van de provinciale vaarwe gen, zoals het dat ook in en kele andere provincies al doet. In het ambtelijk over- "Collectieve gratie voor veroordeelden'" AMSTERDAM (ANP) - Nu de wachtlijst voor de gevangenissen voor korte vrijheidsstraffen weer tot 11.500 veroordeelden is geste gen meent de Rotterdamse hoogle raar criminologie prof. mr. L. H. C. Hulsman dat de minister van Justi tie niet moet schromen opnieuw naar het middel van collectieve gra tie te grijpen. Prof. Hulsman, lid van de centrale raad van advies voor het gevangeniswezen heeft dit gesteld in het reclasserings- maandblad CRI naar aanleiding van berekeningen van CRI dat de wachtlijst weer is gestegen. Staatssecretaris Zeevlaking van justitie zei in september 1976 bij de presentatie van zijn nota "Beleids vraagstukken gevangeniswezen", dat de achterstand in de te nuitvoerlegging van de zoge naamde lopende vonnissen - toen circa 11.000 - over ongeveer an derhalfjaar geheel zou zijn ingelo pen. Aan zijn belofte was een reeks noodmaatregelen voorafgegaan, onder meer een collectieve gratie van twee weken, aldus CRI. leg tussen rijk en provincie heeft men zich van rijkszijde gevoelig getoond voor de argumenten die voor deze steun worden aangevoerd. Het gaat hierbij om de vaarroute via Gouwe, Oude Rijn en Heiman swetering, als onderdeel van de doorgaande verbinding tussen Rot terdam-en Amsterdam. Deze route is een open vaarweg - d.w.z. zonder vaste bruggen - geschikt voor schepen tot 2000 ton en bovendien een veel gebruikte route voor de pleziervaart. Doorgaande vaart naar Amsterdam is voor schepen van 2000 ton echter nog niet moge lijk door de te geringe diepte van de Ringvaart van de Haarlem mermeerpolder, op Noordhollands gebied. Ook de Oude Rijn moet van Bodeg raven tot Katwijk een open vaar- verbinding worden voor schepen tot duizend ton. Met het oog op mogelijke rijks- steun legt het dagelijks bestuur van de provincie vooral de nadruk op het belang van de vaarroute via de Gouwe en Heimanswetering als verbinding tussen de twee grote havensteden. Het hecht daarom minder aan uit breiding van de mogelijkheden voor grotere vrachtschepen op de andere vaarverbinding, via het Rijn-Schiekanaal. Van deze route willen GS het gedeelte tussen Rot terdam en Den Haag geschikt ma ken voor schepen tot 1000 ton ter wijl het stuk van Den Haag (Haagvliet) naar Leiden (Korte Vlietkanaal) bevaarbaar moet wor den voor schepen tot 600 ton. De nadruk moet op deze vaarweg ge legd worden op de recreatie va art, aldus Gedeputeerde Staten, die voor hun opvattingen de steun hebben gekregen van een flinke meerderheid in de adviescommis sie voor verkeer. Enige leden van die commissie drongen er nog op aan bij het ma ken van nieuwe bruggen - wat overigens alleen gebeurt als de be staande bruggen toch aan ver vanging toe zijn - de nieuwe maten niet al te krap te nemen om wat speling te houden voor het geval er behoefte mocht komen hier toch met grotere schepen te varen. Zuidmolukkers steken school in brand uit ongenoegen VVIERDEN (ANP) - Naar de politie van Wierden (bij Almelo) in ver band met het onderzoek eerst giste ren bekend maakte, heeft zij maan dag drie jonge Zuidmolukkers gearresteerd die bekend hebben za terdagavond brand te hebben ge sticht in de christelijke Ichtus- school in Wierden. Het uit die plaats afkomstige drietal (vijftien en zestien jaar) verklaarde met uit een gestolen brommer ge tapte benzine de brand te hebben aangestoken. Zij zeiden te hande len uit ongenoegen met de zoekac ties in Assen en Bovensmilde. Dankzij het snelle optreden van een gealarmeerde in de buurt wonende brandweerman kon het vuur op tijd worden gedoofd, zodat de schade tot ongeveer vierduizend gulden beperkt bleef. DEN HAAG - De ANWB heeft zijn tweemiljoenste lid inge schreven. In dezelfde maand tien jaar geleden kon het mil joenste lid worden geboekt. Wie het tweemiljoenste lid precies is geworden heeft men niet kun nen vaststellen, aangezien de ANWB zijn leden werft op di verse plaatsen bijkantoren wegenwachtstations) en bij di verse functionarissen wegen wachten, propagandisten etc) en omdat men zich ook monde ling, telefonisch of schriftelijk kan aanmelden. Twee miljoen AN W B-leden Evenals bij het miljoenste lid het geval was, hebben medewerkers van de hoofddirecteurde heer A. Blankert, dit probleem op gelost door hem een pop aan te bieden (gebouwd rond een fles met inhoud), die dit tweemil joenste lid moet voorstellen. ADVERTENTIE Leidatostand nummer 159-160 PROMINENTENSTAND Speciale gasten: m n n Met medewerking van de radio- en televisiedienst van het II Academisch Ziekenhuis Leiden. DEN HAAG (ANP) - Minister Gruijters (Volkshuisvesting) heeft de Tweede Kamer meegedeeld dat de schade, veroorzaakt door het gebruik van niet deugdelijk ver vaardigde monoliet- breedplaatvloeren wordt geschat op een bedrag tussen 50 en 75 mil joen gulden. Voor de verdere afwikkeling van de schade zal nu een commissie wor den ingesteld die moet bemiddelen in die gevallen waarin de bij een schadegeval betrokken partijen het niet eens kunnen worden. Uit de produktie-periode augustus 1975 tot februari 1976 bleek een groot aantal monoliet-platen rela tief ernstige corrosie van de beton staalwapening te vertonen. Aan de onderzijde van de vloeren warep roestplekken en het afdrukken van de betondekking zichtbaar. In de platen werd een soms zeer hoog percentage chloride aangetroffen, dit als gevolg van een toevoeging met de bedoeling het verhar- dingsproces te versnellen. Een on derzoek bij vrijwel alle objecten waar monoliet-platen werden toe gepast wees uit dat in totaal 338.911 vierkante meter vloerplaat werd verwerkt. Het aantal vierkante me ters vloerplaat, waarbij zich schade voordeed, wordt geschat op 100.000. Het onderzoek had betrek king op ruim 3500 woningen, vijf verpleeghuizen, een ziekenhuis, elf kantoorgebouwen en zestien be drijfsgebouwen, waaronder enige scholen. Uit antwoord op vragen van het PvdA-kamerlid Kombrink blijkt dat zowel opdrachtgevers als aan nemers kunnen worden aange merkt als schadelijdende partijen. De omvang van de schade is per geval zeer verschillend. Het bleek niet mogelijk een algemeen geld ende garantieregeling in het leven te roepen. In die gevallen echter, waarbij voor hetzij de opdracht gever, hetzij de aannemer de schade onevenredig groot is en deze schade zijn financiële draagkracht te boven gaat, kan een beroep worden gedaan op de in te stellen bemiddelingscommissie. In deze commissie hebben de depar- feen medewerking wordt verleend an zal er veel geweld volgen die schade toebrengt aan het hele ei land". Aan Croes is toegezegd dat het nu demissionaire Nederlandse kabi net er bij de volgende regering op zal aandringen zo spoedig mogelijk de bewindsman, belast met An tilliaanse zaken, af te vaardigen om met de centrale Antilliaanse rege ring en Aruba over de Arubaanse wensen te praten. "De bevolking van Aruba zal met dit resultaat geen vrede hebben. Zij verwachte nu reeds van de Neder landse regering de toezegging dat een koninkrijkscommissie wordt ingesteld die de onafhankelijkheid gaat voorbereiden. Toch hopen wij de bevolking te kunnen gerust stellen omdat wij nog nooit zo'n te gemoetkomende houding aan Ne derlandse zijde hebben bemerkt", zo zei de leider van de Arubaanse MEP-partij. Begrip Croes vertelde zijn hoop te hebben gevestigd op de Nederlandse poli tieke partijen om de onafhan kelijkheid van zijn eiland te verwe zenlijken. "Onder de politici is begrip voor ons streven. Zij hebben ons recht op zelfbeschikking erkend. Wij hebben de garantie gekregen dat de nu gedane belofte wordt nageko men", aldus Croes. In Den Haag lijkt inderdaad de in druk zich post te vatten dat het vrijwel onmogelijk is om de zes eilandjes van de Nederlandse An tillen bij elkaar te houden. De kansen om versplintering van de Nederlandse Antillen te voor komen zijn niet erg groot. De te genstellingen tussen de eilanden zitten daarvoor te diep. Aruba wil koste wat kost los van Curasao. Op CursQao worden de stemmen steeds sterker die vinden dat Aruba z'n gang maar moet gaan. Pogingen Het Nederlandse kabinet wil er nog niet aan. Vandaar de pogingen van de nieuwe minister van An tilliaanse zaken om de tegenstellin gen tussen de eilanden te over bruggen. In regeringskringen zweert men nog altijd bij een federatie van de Antillen waarbij elk van de zes eilanden een zo groot mogelijke zelfstandigheid krijgt. Via „verzelf standiging" hoopt men de eilanden bij elkaar te houden. De grote vrees van minister De Gaay Fortman is dat de Antillen zich los van elkaar niet kunnen bedruipen. ADVERTENTIE OPGELET RIJNSBURGEN OMGEVING: In Zuid-Holland: DEN HAAG (ANP) - In de voorzieningen op het terrein van het openbare bibliotheekwerk in Zuid-Holland bestaat een grote achterstand, zowel in vergelijking met andere provincies als in vergelijking met de normen die de overheid hanteert. Via een gericht plan kan de overheid binnen een afzienbare periode deze achterstand wegwerken. Dit is mogelijk mede door de wet op het bibliotheekwerk. Dit heeft een plancommissie van de stichting culturele raad van Zuid- Holland neergelegd in haar rapport over de herstructurering van het openbare bibliotheekwerk in de provincie. Ze constateert, dat zowel op het platteland als in de steden nog een groot aantal bibliotheekvoorzienin gen ontbreken. De ondersteunende en aanvullende functies vertonen vele hiaten. De commissie heeft een model ontwikkeld voor twee grootstedelijke hoofdbibliotheken die elk ook bibliotheekcentrale en centrum biblio theek zijn. Daarnaast wordt een samengaan bepleit van de verenigde en de christelijke provinciale bibliotheekcentrales. Daaruit komen dan twee nieuwe voort, die buiten de agglomeraties werken: een in het noordelijk en de andere in het zuidelijk deel van de provincie. ADVERTENTIE BREDA - Prins Claus heeft gistermorgen het geheel gerestaureerde kasteel Bouvigne bij Breda officieel geopend. Het kasteel en de bijgebouwen zijn sinds vijf jaar in gebruik bij het hoogheemraadschap West-Brabant. In de vijftiende eeuw kwam Bouvigne in bezit van de Nassaus. De restauratie heeft circa twee miljoen gulden gekost. tementen van Volkshuisvesting en van Economische Zaken zitting. Enkele dagen geleden maakte de Technische Hogeschool in Delft bekend een methode te hebben ontwikkeld, waardoor de schade die aanvankelijk op 500 miljoen gulden werd geschat, tot 1 a 2 pro cent van dat bedrag kon worden te ruggebracht. De resultaten van dit onderzoek werden vastgelegd in een rapport dat aan het ministerie van Volkshuisvesting is aangebo den. ,n\\ JeMelkiyw.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7