'Gooi ze maar van hun voetstuk' KAMPEERDERS OMWEGEN EEN BEZETTING Ziekenjvjis o/2 relaties voor patiënten PUBLIEK Hoofdrol voor raadsledenop najaarsmarkt i«l«i Lopen naar Parijs PAGINA 4 STREEK WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1977 Loodgieter uit Leiden wegens mishandeling aangehouden NOORDWIJK - De Noord- wijkse recherche heeft een 22- jarige loodgieter uit Leiden gearresteerd op verdenking van mishandeling van een even oude verpleegkundige. Deze zat 's avonds aan de bar van een café in de badplaats toen hij plotseling door de loodgieter bij de haren werd gegrepen en op de grond werd getrokken. Ver volgens trapte hij de verpleger met zijn hak in het gezicht. Het slachtoffer liep daarbij ernstige verwondingen op aan zijn ge zicht alsmede een scheur in zijn schedel. Volgens getuigen be stond er geen enkele aanleiding voor de mishandeling en was er sprake van pure café-terreur. Bij het recherche-onderzoek kwam aan het licht dat de lood gieter het barpersoneel een valse naam had opgegeven. Verschillende Leidenaars met dezelfde (opgegeven) achter naam werden verhoord maar geen van allen bleken ze bij de zaak betrokken te zijn. Tens lotte kon de recherche de lood gieter aanhouden, die al snel een volledige bekentenis af legde. De toestand van de verpleger is redelijk, wel moet hij nog een tijd rust houden. Pony aangereden RIJNSBURG - Op de Vinkenweg in Rijnsburg gistermiddag omstreeks half vijf is een pony zodanig door een vrachtwagen aangereden, dat het dier moest worden afgemaakt. De pony, bereden door een jongen, die zelf ongedeerd bleef, stond in de berm langs de'smalle Vinkenweg terwijl een vrachtwagen stapvoets passeerde. Vermoedelijk is het dier tijdens de vrachtwagenmanoeuvre onrustig geworden waardoor het met zijn voorbeen onder de achter wielen van de vrachtwagen ge raakte. Het dier liep een open beenbreuk op en moest worden af gevoerd naar het openbaar slacht huis in Leiden. Als Staatsbosbeheer "Piet Florisdal" opheft Het blijft hommeles rond het kampeerterrein "Piet Floris dal" in Noordwijk.Het comité tot behoud van het kampeer terrein, onder leiding van Leiderdorper J.A. van El- burg, zegt in een brief aan de kamerfracties van de PvdA. CDA en VVD, dat de kans niet moet worden uitgesloten dat de camping zal worden bezet. Dat zou gebeuren als Staatsbos beheer bij zijn intentie blijft per 1 november 1977 de cam ping pp te heffen ten behoeve van dagrecreatie en de aan leg van een kleine kwekerij. Het anders zo bescheiden naar buiten tredende comité slaat in haar brief een vrij agres sieve toon aa nNoemt het "een grof schandaal" dat een grote groep gebruikers uit een groot deel van het land gedwongen is naar elders uit te wijken waar de tarieven een stuk ho ger liggen. iet comité rekent voor dat de reorganisatieplannen van Staatsbosbeheer enkele hon derdduizenden guldens zul len opslokken. Het alternatief van de actievoerders: situeer de geplande dagrecreatie nabij de Langevelderslag waar "een betere aanvoerweg en een groot parkeerterrein beschikbaar zijn". In de open brief, die de opdruk 'NOODKREET 'noodkreet' mee heeft gekregen, heeft het comité er ook geen goed woord voor over dat in het staats bos gebied wel 40 hectare is gere serveerd voor een golfclub "maar een camping van 2 hectare in hetzelfde gebied moet verdwijnen" Voor de bezetting van de cam ping (geadviseerd door "en- hele rechtskundigen") zou den, zo blijkt uit de brief, heel wat vaste kampeerders te porren zijn. "Wezijn ten einde raad", schrijven ze. "We vra gen uw onontbeerlijke hulp. De tijd dringt.... 1 november staat voor de deur" BODEGRAVEN - Zo maar één van de vele kraampjes op de Bo- degraafse najaarsmarkt. Weg gedrukt iri een hoekje met een opdringerige, gillerige „speaker". Hoofdpersonen in dat zelfde standje zijn niemand min der dan de zeventien „vroede va deren" van de gemeenteraad en de burgemeester. Hij met een fraaie zonneklep op het voor hoofd. Nee, natuurlijk niet in levende lijve stonden ze daar met z'n acht tienen te pronken. Karikaturen. De „kopstukken" waren in twee rijen opgesteld: negen boven, ne gen onder. De burgemeester op de bovenste rij, zoals dat hoort. Je kunt tenslotte niet negen raadsleden op hem neer laten kijken. In de linkerbenedenhoek de vier raadsleden van de groot ste fractie: de Anti Revolutionai- En van „links" naar „rechts" zwalkte de „speaker". In allerlei toonaarden probeerde hij de marktgangers over te halen om drie ballen ter hand te nemen en de „kopstukken" van hun voetstuk te gooien. Zo hier en daar werd er wat geglimlacht maar veel animo om er eens flink op Iqs te gaan, was er niet. Ofhet moesten die paar kwajongens zijn die wel eens een gokje wilden wagen. „Heus", zo hield de „speaker" aan, „het kan geen kwaad. De raadsleden hebben allen hun toe stemming gegeven om bekogeld te mogen worden. De bur gemeester ook". Het was tegen dovenmansoren gezegd. De Bodegravers knikten eens in de richting van het tentje maar lieten het verder „links" liggen. Ook al mochten ze drie ballen voor noppes werpen. e kaas heeft opgetild. Dit speelde zich even na het Wie gisteren vooral aan haar trekken is gekomen op die mooie marktdag, is de jeugd. Niemand minder dan Pipo de clown en Mammaloe waren een paar uur in Bodegraven om boekjes over hun avonturen van een fraaie hand tekening te voorzien. En toch wa ren er nog kinderen die bang wa ren voor de kindervriend. Hoe vriendelijk hij hen ook bena derde. Een handje was er dan niet bij. Dicht tegen moeders rokken aan gekropen gluurden zij naar hun televisieheid Zeker vijfhonderd jeugdige Bo- degravertjes draafden op die warme septembermorgen op naar de „kale" tent van boekhan del Karssen. Slechts een reep wit papier was over de volle breedte geplakt met de namen van de clown en zijn metgezel erop. Bei den kwamen vaak handen tekort om kinderhandjes te drukken. En Wim Karssen wreef zich ver genoegd in z'n handen. „Ik ben zeker vier of vijf jaar bezig ge weest om die twee hier eens naar toe te halen. Maar de ene keer wa ren ze ergens op Ibiza aan het fil men en een andere keer waren ze weer ergens anders opnamen aan het maken. Nu is het me dan eindelijk gelukt om ze naar Bo degraven te krijgen. Duur? Ja, het kost me een flinke duit. De verkoop van boekjes maakt wel een hoop goed hoor Gewicht schatten Ja en dan waren er heel wat men sen in de weer met het schatten van het gewicht van een partij ka zen, die in een houten wagen lag opgesteld. Dat ging zo: beetpak ken, neerleggen, en andere pak ken, eens schudden met het hoofd, laten veren en beide han den, neerlegggen. Overleggen met de buurman: nog eens „we gen". Een kreet. Verontwaar digd: „De één weegt zwaarder dan de ander. Zo kun je nooit het juiste gewicht raden". Toch maar wat ingevuld. Op de gok. Frap pant, velen zaten niet eens zo veel kilo bij elkaar vandaan, man en een vrouw kunnen het niet eens worden: „Zij: „Die hele handel weegt zeker vierhonderd kilo". Hij: „Ben je gek. Driehon derdzestig, meer niet". Ze nemen uiteindelijk de gulden midden weg: 380 kilo wordt er op het witte briefje geschreven. Import Marktvoorzitter en wethouder Jongeneel beweert dat „men" er dit jaar wel, voor wat de kosten betreft, uitspringt. Vorge Vorige moest de gemeente er zo'n zeven tienduizend gulden op toeleggen. Dat werd niet door iedereen in dank afgenomen. „Maar nu, de zesentwintigste keer, komen we er wel uit. We hebben een circus en dat be druipt zichzelf'. Enfin, als we de wethouder mo gen geloven is die najaarsmarkt. „goed" voor heel Bodegraven. Ómdat autochtonen en allochto nen elkaar daar vinden, 't Is maar dat u het weet. Pipo en Mammaloe komen handen tekort om de boekjes van hun hand tekening te voorzien. Kaasgewicht raden. De groepsleiding van de zwakzinnigen-afdeling Duynzigt C van het Noordwijkse psychiatrische ziekenhuis Sancta Maria heeft zich in een open brief tot de inwoners van Noordwijk en omliggende plaat sen gewend. Zij doet een beroep op die inwoners een relatie op te bouwen met één van de 25 bewoonsters van Duinzigt C. Uit dat contact zou dan een vriend vriendin of een "oom-tante"-verhouding kunnen groeien. Het gaat om zwakzinnige vrou wen in de leeftijd van 23 tot 73 jaar, van wie de meesten weinig of gëen bezoek meer krijgen van familie of vrien den. Het enige regelmatige contact dat ze hebben is met de groepsleiding. Tehuizen De zwakzinnigen waar het om draait horen, uitgaande van de huidige inzichten in de psychiatrie, niet meer in het Noordwijkse ziekenhuis te zijn ondergebracht, maar in aparte tehuizen voor zwak zinnigen. Omdat de meesten echter al tientallen jaren van hun leven in de Sancta Maria hebben gesleten, wil de leiding van het ziekenhuis van een der gelijke overplaatsingsmaat regel niets weten. Wel is be sloten geen nieuwe zwak zinnige patiënten meer op te In het ziekenhuis wonen in to taal 105 zwakzinnigen. Het relatie-experiment geldt voorlopig een klein groepje daarvan. Eén van de belangrijkste be weegredenen om een beroep te doen op de vrije tijd van buitenstaanders is het feit dat er binnen Sancta Maria voor de groep zwakzinnigen niet voldoende groepsleiding is Althans, er zijn er te weinig om de bewoonsters het idee te geven dat ze iemand voor zichzelf hebben. Daardoor dreigen de 105, zeer zeker als ze toch al weinig of geen bezoek krijgen, in een geïsoleerde situatie verzeild te raken. Het relatie-experi ment is dus min of meer uit nood geboren. Wat wordt van vrijwilligers verwacht? Paviljoenshoofd F. de Crook: "Dat ze een hen toegewezen zwakzinnige re gelmatig hier opzoeken. Ze mogen ze ook meenemen naar ^buiten het ziekenhuis. Bijvoorbeeld om wat te wan delen, ergens gezellig een kop koffie te gaan drinken of wel licht mee op vakantie te ne men. Voor iemand die zich daarvoor in wil zetten zijn er talloze mogelijkheden om een goede relatie op te bouwen". Plezier "Belangrijkste daarbij is dat de vrijwilligers er plezier in heb ben zoiets voor hun mede mens te doen. Men moet daar niets voor terug verwachten. Een zwakzinnige kan moei lijk dankbaarheid tonen. Die uit zich nauwelijks en dan al leen nog op een kinderlijk ni veau. En wat de financiën be treft: in sommige gevallen zal men hooguit een bus- of treinkaartje kunnen declare- Aan vriend, vriendin, oom of tante worden gaat nog wel het een en ander vooraf. Poten tiële kandidaten zullen eerst een gesprek hebben met de groepsleiding, die uiteinde lijk moet beoordelen of iemand er geschikt voor is. Dan volgt een kennismaking met de zwakzinnigenzorg binnen de Sancta Maria en uiteindelijk het eerste contact met de zwakzinnige. Welke patiënt de vrijwilliger krijgt toegewezen is een kwestie van overleg tussen vrijwil liger en groepsleiding. De open brief is een paar weken geleden verspreid en inmid dels in een paar duizend ge zinnen onderwerp van ge sprek geweest. Het aantal aanmeldingen is nog niet verder gekomen dan zeven. Een tegenvaller? "Toch niet", zegt paviljoenshoofd Crook, "we hadden er totaal geen idee van wat die brief aan kandidaten zou opleveren. Met deze zeven, mits ze na tuurlijk geschikt zijn voor zo'n relatie, kunnen we een heel aardig begin maken. Vooral omdat we dit experi ment voorlopig toespitsen op een groep van 25 zwakzinni gen, van wie er sowieso al een aantal afvallen omdat fami lieleden er bezwaar tegen hebben Drempelvrees Crook zegt zich te kunnen voor stellen dat er onder veel men sen een bepaalde drem pelvrees bestaat om een rela tie met een zwakzinnige aan te knopen. "Omdat ze de si tuatie vreemd en misschien ook wel eng vinden. Maar dan hoop ik toch maar dat ze de moeite willen doen om na te gaan ofhet wel zo eng is. Mis schien valt het ze mee". Mochten er zich op korte ter mijn nog veel vrijwilligers melden dan is de groepslei ding van plan in Noordwij- kerhout een soort voorlich tingsavond te beleggen waarop tekst en uitleg zal worden gegeven. Zo niet, dan worden kandidaten één voor één' opgeroepen met het ver zoek te komen praten en kijken in Sancta Maria. Een soortgelijk project als in het Noordwijkse psychiatri sche ziekenhuis is jaren gele den in de zwakzinnigen-in richting voor jongens De Har- tekamp in Heemstede van start gegaan. Daar ging het initiatief echter niet uit van groepsleiders maar van fami lieleden van zwakzinnigen. Daar heet het een "vrijwillig ouderproject'Tot nu toe meldden zich tachtig vrijwil ligers aan, hoofdzakelijk kennissen van ouders met een zwakzinnig kind. Nu de kans op merse dagen steeds geringer wordt, wil de Waddinx- veense atleet Hans Kuypers hardlopend de afstand Pa- rijs-Waddinxveen gaan af leggen. Hetzelfde traject dat enkele weken geleden twaalf Waddinxveense wieleren- ners onder hun fietsen door draaiden. Hans heeft met zijn sportieve monsterrace hetzelfde doel voor ogen; zoveel mogelijk geld zien in te zamelen voor de gehandicapten in zijn dorp. De hard te lopen afstand is ruim 500 kilometer. Hans denkt er vijf dagen voor no dig te hebben.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4