Leidse hengelaars uit landelijke organisatie Zijlpoort in de steigers Bezwaren tegen flat NWS geldverslindende organisatie 'Erkenning' Centrum Geboorten- regeling Leidato verwelkomde 25,000ste bezoeker Multilease bv Actief in vrije tijd WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1977 LEIOEN LEIDEN - Het bestuur van de bijna 4500 leden tellende Hengelaarsbond voor Leiden en omstreken heeft besloten om met ingang van 1 januari 1978 de Federatie van Hengelsportverenigingen Zuid-Holland te verlaten. Daarmee zegt de Leidse bond ook het lidmaatschap op van de landelijke overkoepelende organisatie, de Nederlandse Vereniging van Sportvis- sersfederaties, kortweg NVVS. Aanleiding voor die breuk is het feit dat men vindt dat de NVVS zich heeft ontwikkeld tot een geldverslindende or ganisatie, die het doel waarvoor de vereniging destijds werd opgericht verloochent. Dat doel is om via een onder- linge uitwisseling zoveel mogelijk hengelaars de gelegen- jf? heid te geven om te vissen in zoveel mogelijk water. En dat f tegen de laagst mogelijke kosten. Sinds de oprichting van de NVVS in 1975 gebeurt dat via een zoge naamde „grote vergunning", die jaarlijks wordt uitgegeven, en waarin de aangesloten federaties (en de daarbij aangesloten honder den hengelsportverenigingen) hun viswater moeten inbrengen voor de leden die bij de NVVS zijn aange sloten. Grote grief van de Leidse bondsvoorzitter Koos Mark en zijn medebestuursleden is echter, dat tal van verenigingen in strijd met die opzet, viswater voor de eigen leden achterhouden en dat vi swater niet laten opnemen in de „grote vergunning". Tegen dergelijke praktijken wordt volgens bondsvoorzitter Mark on voldoende opgetreden door de NWS en daarmee handelt men in strijd met de eigen statuten. „In de statuten staat'dat iedere aangeslo ten vereniging zich verplicht om alle viswateren waarover men be schikt open te stellen voor de me deleden. Een uitzondering geldt slechts voor „bijzondere omstan digheden", maar die worden vol gens voorzitter Mark te pas en te onpas gehanteerd. De Randstad „Een frappant voorbeeld hebben we hier in Zuid-Holland", aldus Koos Mark. „Er bestaat een federa tie „De Randstad" waarbij onder meer Haagse, Delftse en Rot terdamse hengelsportverenigingen zijn aangesloten. Het viswater dat door deze verenigingen gezamen lijk wordt verhuurd is opgenomen in de „grote vergunning", maar van het water dat elke vereniging af zonderlijk mag bevissen, staat niets in diezelfde grote vergunning. „Wij als Leidse hengelaarsbond hebben steeds al ons water, dat we konden inbrengen opengesteld voor ieder NWS-lid. Maar als an deren dat niet doen is zo'n hele op zet een farce. In zo'n geval speelt de NWS mooi weer van de vereni gingen die jarenlang hard gewerkt hebben aan de uitbreiding van hun viswater en wel bereid zijn om hun viswater open te stellen". Om verandering in die situatie te brengen heeft bondsvoorzitter Mark de kwestie diverse malen aan de orde gesteld in de commissie uitwisseling vergunningen van de NWS. Bang Het enige resultaat was dat een on derzoek werd ingesteld naar het in brengen van water dat door de fe deraties werd gehuurd. „Maar de verenigingen zijn buiten schot ge bleven", aldus voorzitter Mark. „Bovendien hebben enkele federa ties duidelijk gezegd bang te zijn voor een hengelaarsexplosie wan neer een bepaald water in de „grote vergunning" zou worden opgeno men. Daarmee is in feite de basis van die viswateruitwisseling weg gevaagd. Zo komt er niets van te recht". Volgens voorzitter Mark wordt door de NWS steeds geschermd met een „grote vergunning". Waarin 80% van alle viswater in ons land zou zijn opgenomen. Maar volgens mijn berekeningen is het niet meer dan 40%, omdat men al leen uitgaat van grote wateren en kleine poelen, plassen, vaarten en sloten buiten beschouwing laat". Hoewel de mislukte uitwisseling de grootste grief van het Leidse be stuur is heeft voorzitter Mark ook op andere punten in de NWS-or- ganisatie grote kritiek. Hij laakt het feit dat grote bedragen worden uit- Voorzitter Koos Mark (Leidse Hengelaarsbond): "We konden niet anders". gegeven aan allerlei bestuursfunc ties en commissies en dat gelden van de hengelaars worden gebruikt om in Amersfoort een kapitaal pand te gaan bouwen. Verder vindt Mark het onjuist dat onder het mom van de bescherming van de roofvis het vissen met een stukje vis onder de noemer van de „spe ciale hengel" is gebracht. „Het is gebeurd om mensen te dwingen zich te organiseren". Alphen Dat de Hengelaarsbond voor Lei den en omstreken ook uit de fede ratie Zuid-Holland is gestapt heeft een andere oorzaak. De federatie werd in 1972 mede op initiatief van de Leidse bond gesticht om tussen de aangesloten verenigingen vi swater uit te wisselen met gesloten beurzen. Leiden bezat op dat ogen blik een groot areaal aan viswater terwijl de andere verenigingen slechts een bescheiden inbreng hadden. Die verhouding ligt vol gens voorzitter Mark op het ogen blik op 80 tegen 20 procent. „Wij hebben de afgelopen zes jaar gezorgd voor een belangrijke uit breiding van het viswater waarvan de andere aangesloten verenigin gen profiteerden. Ook het volgende jaar zouden we er weer vijf belang rijke viswateren bij krijgen. Die andere verenigingen hebben in al die jaren niets gedaan. Men heeft geprofiteerd van ons viswater en daarmee leden gewonnen. Dat ging vaak ten koste van onze bond. Men kon immers via een plaatselijke vereniging toch in al ons water vis- We hebben bijvoorbeeld moeten slikken dat al ons viswater be schikbaar was voor de leden van de hengelsportvereniging Alphen. Maar men hield de recreatiepias „De Bijlen" in eigen bezit. Die werd niet opengesteld voor onze leden. Ja men verkocht er wel dag vergunningen", aldus voorzitter Mark. Een andere teleurstellende erva ring was voor de Leidse hen gelaarsbond de pogingen van de Warmondse hengelsportvereni ging „De Leede" om de gezogen plas ,,'t Joppe" alleen voor aeeigen leden te reserveren. Een kwestie waarover de Kamer voor de Bin nenvisserij binnen afzienbare tijd een uitspraak zal moeten doen. Ledenwinst „Al die ervaringen en de aantij gingen aan ons adres hebben ons tot het besluit gebracht om met de federatie te kappen. Als sportieve geste hebben we de federatieleden nog in de gelegenheid gesteld om via een deelmachtiging toch te mo gen vissen op de Kagerplassen. "We betreuren de stappen die we hebben moeten nemen", zegt bondsvoorzitter Mark, „maar we konden niet anders. Toch vinden we dat de sportvisser niet de dupe mag worden van een aantal kwaadwillende bestuurders. Daarom hebben we als Leidse bond gezegd, dat we bereid zijn met elke hengelsportvereniging te praten over de uitwisseling van viswater met gesloten beurzen. En we staan beslist niet met lege handen: we hebben de beschikking over vier tot vijfduizend hectare uitstekend viswater. We hebben dit jaar niet voor niets een ledenwinst kunnen boeken van ruim duizend. Ook het volgend jaar verwachten we weer een grote ledentoeloop, vooral nu de federatie nog maar over zeer weinig viswater be schikt". LEIDEN - De Stichting Medisch Centrum voor Geboortenrege- ling aan het Kort Rapenburg staat goed aangeschreven bij de Provinciale Raad voor de Volks gezondheid in Zuid-Holland. Dat blijkt uit een brief van de direc teur van deze raad, P. Staverman, aan het college van Gedepu teerde Staten. Eind vorig jaar hadden provinciale staten GS door middel van een motie gevraagd een onderzoek te laten instellen naar de faciliteiten voor abortus provocatus in Zuid-Holland. Zij wilden weten of de abortus provocatus in bona fide klinieken zou worden voort gezet. In zijn brief aan GS schrijft de di recteur van de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid dat hij geneigd is in het algemeen het predikaat "bona fide" toe te ken nen aan die klinieken waarvan de werkzaamheden controleerbaar zijn. Daartoe rekent hij de er kende ziekenhuizen, de NVSH- klinieken en de Stemizo-klime- ken (Stimezo is Stichting voor medisch verantwoorde zwanger- schapszorg). Aan de eis van controle voldoet volgens Staverman de NVSH- kliniek in Den Haag en verder staan goed aangeschreven de Dr. Stormkliniek in Rotterdam en het Medisch Centrum vöor Ge- boortenregeling in Leiden. In dien daarin verandering komt, zal Staverman onmiddellijk op de hoogte worden gebracht door de NVSH, zo blijkt uit zijn brief. ADVERTENTIE Klacht Pieter Bothstraat LEIDEN - Een bewoner van de Pieter Bothstraat in Leiden-Noord heeft zich - mede namens andere bewoners van de straat - bij de ge meente beklaagd over het feit dat bezoekers van het voetbalterrein Roodenburg met onverantwoord hoge snelheden rijden. Om dat in de toekomst te voorkomen wordt een aantal maatregelen bepleit. Zoals het plaatsen van een bord dat het om een doodlopende straat gaat en het aanbrengen van drempels in de straat. Verder zou de toegang van het Roodenburg-terrein iets verlegd moeten worden en zou de toegang tot de Pieter Bothstraat verkleind moeten worden. De heer en mevrouw Kok worden gefeliciteerd door Rita Corita die meteen alle omstanders uitnodigt voor het zilveren huwelijksfeest van haar gasten LEIDEN - Mevrouw Elly Kok- Ciere uit Sassenheim was zo gelukkig het 25.000ste kaartje voor de Leidato te kopen. Bij de ingang werden zij en haar man al opgewacht door een gedeelte lijk Leidato-bestuur met bloe men en gelukwensen. Daarop werden de hoogst verraste men sen door de hallen naar het sec- reta riaat gevoerdwaar hen een cheque van 100 en een doos vol geschenken - waaronder een pannenset, een klok, schroeved- raaiers, macaroni, noem maar op - wachtte. Ze mochten bo vendien bij de stand van de heer Schafer uit België een zak snoep af laten wegen en zich bij de stand van het Leidsch Dagblad melden bij Rita Corita om mee te doen aan de brievenbusrace. Mevrouw wist twaalf kranten in de bus te werken, een res pectabel aantal, maar toch niet genoeg om de koploper in te ha len (die had er 16). Rita Corita zelf vertelde dat ze tot 14 kran ten kwam. De heer en mevrouw Kok komen al bijna zolang als de Leidato bestaat elk jaar naar Leiden voor deze show. Het gaat ze echt om wat er te koop is, minder om de artiesten en de evenementen, al vonden ze dat natuurlijk ook wel leuk vroeger in de Stadsge hoorzaal. Extra leuk is natuurlijk dat het echtpaar bijna net zolang ge trouwd is als de Leidato be staat, over zeven weken vieren ze hun zilveren bruiloftsfeest. "Het lijkt wel of het nu al zover is, straks weten we niets meer te vragen", zei mevrouwdie er helemaal zenuwachtig van werd. Eerst was het plan om vanavond te gaan maar omdat er dan iemand op bezoek zal komen waarmee meneer moet biljarten, werd het gisteravond. Zo zie je maar, een biljartbal kan heel wat aan het rollen brengen. MARGA WU1S Wanbetalers gas en licht aangepakt LEIDEN - Het energiebedrijf Rijnland gaat strenger optreden te gen wanbetalers. Met ingang van heden zal direct na de vervaldatum een aanmaning worden verstuurd met het verzoek om het ver schuldigde bedrag alsnog binnen acht dagen te betalen. Indien ook daaraan geen gevolg wordt gege ven wordt de rekening aangeboden verhoogd met 20 gulden incas sokosten. In dit geval wordt alleen contante betaling geaccepteerd en bestaat er als uiterste mogelijkheid de betaling van het bedrag op het kantoor van het energiebedrijf aan de Langegracht. Blijft ook dan nog betaling achterwege dan wordt zonder verdere aankondiging het gas en/of de elektriciteit afgesloten. Eventueel zal - wanneer toegang tot de woning wordt geweigerd - afsluiting buiten de woning plaatsvinden. De levering van gas en/of elektriciteit wordt pas weer hervat wanneer de rekeningen, de incassokosten en de afsluitingskos- ten (f50 - per afsluiting) zijn be taald. Als er geen toegang tot de woning is verschaft bedragen de extra kosten per afsluiting ƒ400- LEIDEN - PV "De Reisduif' hield een wedvlucht vanaf Soignies. In concours 118 duiven. De uitslag: 1. 6, C Strik, 2,3,4,5,8, P Mooten; 7,9, W Kop; 10, S vd Hoeven. PV "Columba" hield een vlucht vanaf Soignies rhet 100 duiven. De uitslag was: 1, 3, 4, 5, C vd Nieuwendijk; 2, 5, 6, 9, 10, W vd Nieuwendijk en Zn; 8, L Klein. ADVERTENTIE voordelen van het leasen van uw zakenauto's? Eén telefoontje naar de heer C. Elfering of de heer Th W de Goede is genoeg om aan de weet te komen of het voor uw bedrijf interessant is om uw wagenpark te leasen! Bij Multilease vindt u gespecialiseerde know-how op dit gebied onder gebracht, gekoppeld aan een uitstekende service. U kunt ieder merk leasen en het onderhoud desgewenst door uw dealer laten uitvoeren. Goed leasen is'Multileasen'! Vondellaan 80. Postbus 44, Leiden Tel 071-76 02 02 buiten kantooruren: 02521-13025) LEIDEN - "Een heel jaar lang het Mierennest" is de naam die de staf van dit clubhuis heeft meegegeven aan de folder, waarin alle activiteiten voor het komende seizoen worden vermeld. Activiteiten voor kleuters, grotere kinderen, jongeren en volwassenen. Voor vrijwel alle genoemde groepen zijn er de zg. "praathuizen", waarbij bezoekers in de gele genheid worden gesteld om "gezellig met een kopje koffie" ervaringen uit te wisselen. Veel handenarbeid voor kin deren, maar ook voor ouderen en op woensdagavond bij voorbeeld een "moedergroep". Een sociëteit voor bejaarden op donderdagmiddag en uiter aard zoals vorig jaar ook nu weer een VOS-cursus, bestemd voor vrouwen, die zich op hun positie willen bezinnen. Op zondagmorgen om tien uur is er traditiegetrouw de gezins- dienst. De praathuizen staan ook open voor bezoekers met ideeën voor aanvullingen op het programma. Peuterwerk, bejaardengym, Engelse les, volksdansen, moedergroep, VOS-cursus, jazzballet, majorette, stijl dansen, het is nog maar een greep uit het activiteiten pakket van clubhuis "Klein Matillo" in Meerburg. Veel meer is daar dit jaar te doen dan vorig jaar, door de uit breiding van het gebouw, die op dit moment nog in volle gang is. Alle bejaardenactivi teiten van Klein Matillo wor den gegeven in samenwerking met het dienstencentrum. De Werkgroep Leiden van het vormingscentrum Troef komt voor het eerst bijeen op don derdag 15 september 's avonds om acht uur. Zoals in deze rub riek al werd vermeld gaat deze werkgroep zich bezighouden met tal van problemen in de stad. iMtALDlT LUW»'!"33""""?"65 en laai nóóit meef tos. I Een 2-komponentenlil Chemische Fabr.'Schiedam' 010-26 47 56 vijf- LE1DEN - In het kader festiviteiten rond he i tig jarig *bestaan vo scholengemeenschap Bona- ventura-Kijckenborg werd gis teren in de Witte Singel een vi swedstrijd gehouden. Rond ze ventig leerlingen sloegen in to taal 81 vissen aan de haak.In de leeftijdscategorie 15 jaar en ouder werd Leo Nederpel win naar met 12 stuks. Tweede werd Hans Nelissen met 10 stuks en derde Eddy van Leeuwen en Anton Blokhuizen beiden met 4 stuks. In de categorie 12 tot en met 14 jaar werd Peter Findlay winnaar met 9 stuks. Eén meer dan Lucien Berveling. Derde werd Mark Pieter se met 6 stuks en Arno Straathof met 5 stuks. LEIDEN - Bewoners van de Plan tage, het Utrechtse Veer en de Rijnkade hebben een brief ge stuurd aan de Leidse gemeente raad. Daarin wordt geprotesteerd tegen het feit dat de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren van plan is een fiatgebouw neer te zetten in de tuinen van de heren huizen Plantage 22 en 24. "Als dit plan doorgaat wordt een fraai stadsgezicht voor eeuwig ver nield", aldus de bewoners, die de gemeente met klem verzoeken om dergelijke ontwikkelingen tegen te gaan. Onderzoek voor restauratie LEIDEN - Binnen veertien dagen zal IBB-Kondor steigers plaatsen rond de Zijlpoort. Dat betekent niet dat dan begonnen zal worden met de restauratie van dit onderkomen monument. Het zijn vooralsnog inspec- tiesteigers rond het torentje zodat architect J. Walraad uit Brielle de stand van zaken kan opnemen. Op grond van de resultaten van het onderzoek zal hij een restauratieplan kunnen opstellen Zyn voorlopige indruk: "Het voornaamste is het dak en de dakbedekking, dat is het meest urgent. Verder de klok In het algemeen is het zware houtwerk wel goed. Het loodwerk en het lichter houtwerk moet vervangen worden. De onderbouw is nog goed van kwaliteit: de voegen moeten wat bijgewerkt worden en het metselwerk zal op enkele plaatsen moeten worden vernieuwd". Dat restauratieplan moet dan nog door de ambtelijke molen. De procedu res die nodig zijn om aan subsidie te komen kunnen veel tijd vergen. Opdrachtgever voor de restauratie is directeur Melkert van de Belgische projectontwikkelaar Sokol. Melkert heeft de poort voor een gulden van de gemeente gekocht enige tijd geleden, maar nam daarby de verplich ting op zich het zeventiende-eeuwse gebouw te restaureren Wie onder de Zijlpoort door rydt, kan zien dat het wegdek er door het vele (zware) verkeer danig vervormd is. Heeft een restauratie zi® als het verkeer onder de poort door blijft rijden? "Ik zou er wat voor over hebben als er geen verkeer kwam, dat is funest. De fundering is er niet op berekend. Van de andere kant, als je weet dat er verkeer blijft rijden zijn maatregelen mogelijk: je kunt de funderingen versterken met een be tonconstructie", zegt architect Walraad. Het plaatsen van de steigers is een ingewikkeld karwei. In het schuine dak moeten gaten worden gemaakt om de stellage te kunnen plaatsen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3