te ff en "Stoppen als je niet meer kunt" Lange Voort opent feest Zijlkwartier krijgt eigen buurtcentrum 0=.efofce agenda Brand in clubgebouw LEIDERDORP - "Ik persoonlijk vind de klachten over geluidshinder erg overdreven. Als je in bed ligt en je gaat er echt naar luisteren, dan hoor je uiteraard wel lawaai". Dit zegt de heer H. Lardee, woonachtig op de tweede etage van een flat aan Engelendaal in Leiderdorp. Hij wordt in deze gedachte niet alleen bijgestaan door zijn vrouw, maar ook door andere flatbewoners. De Engelendaal in Leiderdorp is de laatste twee maanden meer dan eens in het nieuws geweest door klachten van bewoners over geluidsoverlast. Meer nog is deze vierbaans- weg echter in de aandacht komen te staan door ideeën die werden ontwikkeld om de geluidsoverlast tegen te gaan. De meeste ophef maakte het tunnelplan over Engelendaal met daarbovenop 750 flatwo ningen. Dit plan is voorlopig door de ge meenteraad in de ijskast gezet. De raad zelf heeft zijn gedachten laten uitgaan naar dub bele beglazing. Omleiden Een andere mogelijkheid bestaat in het omlei den van het vrachtverkeer dat verantwoor delijk is voor het overgrote deel van het ge luid. Het gaat hierbij vooral om veewagens die hun dieren aan- en afvoeren naar de Groenoordhal en om vrachtverkeer dat op de bouwplaatsen in Leiderdorp rijdt. Momenteel is men bezig met het aanleggen van stoplichten op Engelendaal. Misschien dwingt deze maatregel het vrachtverkeer te kiezen voor een andere route, bijvoorbeeld de Rijksweg 4, de Provinciale weg 6 langs de "Bloemerd" en via de Willem de Zwijgerlaan naar de Groenoordhallen. "Een dubbele beglazing om geluidsoverlast te gen te gaan zie ik ook niet zo zitten. Het zou trouwens onzin zijn om de gemaakte kosten dan in de huur door te berekenen bij iede reen, omdat maar sommige mensen last heb ben van de herrie". Het tunnelplan vindt de heer Lardee een „on zinnig idee": „Ik denk dat ik zou gaan verhui zen als het tunnelplan zou doorgaan". Wel kan hij zich verenigen met het omleiden van het vrachtverkeer voor de mensen die last hebben van het geluid. Minderheid Mevrouw Planjer die in dezelfde flat woont als de familie Lardee houdt er precies dezelfde mening op na wat betreft de geluidhinder en het tunnelplan: „Mij stoort het geluid hele maal niet. Ik kan me wel indenken dat er mensen zijn die er last van hebben, maar ik denk dat dit een minderheid is". Zij noemt in haar negatieve visie op het tunnelplan ook het visuele aspect en noemt het plan van wethouder Drenth „ronduit belachelijk". "Als na een enquête zou blijken dat de meer derheid last heeft van het geluid, dan ben ik best bereid meer huur te betalen voor een oplossing, ook al geloof ik niet dat dubbele beglazing een reële oplossing zou zijn". Mev rouw Planjer vertelt dat het best mogelijk is dat oudere mensen wel last van het geluid zullen hebben. Ze voegt daar wel nog aan toe dat er niet veel oudere mensen in de flats De vraag is nu of de gemeenteraad en wethou der Drenth niet te uitbundig zijn afgegaan op klachten van enkelingen, om opgeblazen plannen te projecteren terwijl nog niet vast staat hoe de bewoners over het geluidsper centage denken. Er is nog geen enquête ge houden die heeft aangeduid dat de meerder heid van de flatbewoners werkelijk last heeft van het lawaai van de auto's. Geluidsmetingen Geluidsmetingen, waar men dan eens van ver schillende kanten op is aangedrongen zijn ook nog steeds uitgebleven, waardoor niet duidelijk is of er werkelijk sprake is van ge luidshinder en hoe groot die hinder is. De bejaarde mevrouw D. J. de Jong, die een kleine hoekwoning heeft in de flat onder vindt verder ook helemaal geen last van het geluid van vrachtauto's. "Ik slaap aan de ach terkant. Daar hoor je niks van vrachtwa gens". Ook zij heeft niet zoveel op met de plannen van wethouder Drenth. Iemand die er duidelijk anders over denkt is mevrouw J. H. de Ruiter. Zij zegt dat haast iedereen last heeft van het lawaai van vracht auto's. Verder noemt zij het tunnelplan wel ideaal. Een geheel andere oplossing om eventuele ge luidshinder tegen te gaan draagt mevrouw H. Plesman aan. Zij is secretaresse van de flat commissie aan de Houtschans-Wilddreef. Zij toont zich voorstander van het afsluiten van de galerijen tegen geluidsoverlast. "In de flats die ietwat achter de Engelendaal liggen hebben we niet zoveel last van het la waai. We horen de wagens wel als ze langs open stukken komen. Ik ben een duidelijk voorstander van het dichtmaken van de gale rijen". De heer Lardee noemt dit idee ook bijna ideaal omdat een afsluiting van de galerijen een dubbele rol zou vervullen: allereerst het te gengaan van geluidhinder voor de mensen die er last van hebben en ten tweede het te genhouden van de kou met name de harde wind die over het open stuk aan de Engelen daal komt aanwaaien. CHARLES LENNARTZ OEGSTGEEST - Op de eerste avond van de feestweek ter ge legenheid van het 10-jarig be staan van het Oegstgeester winkelcentrum Lange Voort speelde Alexander Mun- ninghoff (kampioen snel schaker en schrijver van een biografie over schaakmeester Euwe een simultaan schaak wedstrijd tegen Oegstgeester ingezetenen. Münninghoff ging in sneltrein vaart van start langs de borden en al na drie zetten viel de eerste deelnemer uit. Toch duurde het nog tot diep in de avond voor alle partijen waren beslecht: 24 partijen gewonnen door A. Münninghoff, 6 verloren en 1 Tegelijkertijd ging in het zwembad „Poelmeer" de zwemvierdaagse van start, georganiseerd door de zwem vereniging „Poelmeer" en de zwemclub „Vivax" in samen werking met het jubilerende winkelcentrum „Lange Voort". Het is nog mogelijk een me daille te verwerven indien men vanavond begint te zwemmen. Leiderdorpse raad akkoord LEIDERDORP - De gemeente raad van Leiderdorp heeft gis teravond het voorstel van B en W goedgekeurd om een wijk- gebouw met gymnastieklokaal te bouwen in het Zijlkwartier. Het gebouw kost ruim 1,3 mil joen gulden, waarvan het minis terie van CRM 350.000 gulden betaald. Eerder deze maand had de raad hetzelfde voorstel verworpen omdat men vond dat de finan ciering van het project niet goed geregeld was. Toen werd uitge gaan van een rijkssubsidie van 200.000 gulden. Gedwongen Zowel PvdA, als CDA en DS'70 leverden kritiek op het feit dat de raad te weinig bij de voorbe reiding van het plan is betrok ken en nu feitelijk gedwongen werd het plan van B en W te ac cepteren. „We willen meewer ken aan het beleid, en niet al leen maar beslissen," aldus CDA-woordvoerder mr. J. Reugebrink. De dwang tot accepteren komt niet alleen voort uit de behan deling door het college, maar ook door het feit dat CRM sub sidieert. Het ministerie ver bindt aan een subsidie altijd de voorwaarde dat er binnen een bepaalde tijd met de bouw be gonnen moet worden. Afscheid De Leiderdorpse raad nam gis teravond afscheid van de heer J. Nievaart, die meer dan 24 jaar raadslid is geweest, eerst voor de PvdA, later voor DS'70. De heer Nievaart was acht jaar wethouder. Loco-burgemeester drs. E. Drenth sprak woorden van waardering en mevrouw I. J. Gehner-ELlenberger over handigde de heer Nievaart na mens de hele Leiderdorpse raad een plant. De heer Nievaart zal worden opgevolgd door de heer W. D. C. van de Wijngaard. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. "Kwartaalabonnement 40,45 Kwartaalabonnement per post58,30 Jaarabonnement150,30 Jaarabonnement per post221,70 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. Over de kop LEIDEN - Omdat hij, op de hoek Robijnstraat/Smaragdlaan, geen voorrang verleende sloeg een 49-ja- rige Leidenaar gisteren met zijn auto enkele malen over de kop. De man werd met klachten over een pijnlijke nek ter observatie opge nomen in het Diaconessenhuis. Zijn auto werd totaal vernield. De Voorschotense raad gaat een bezoek brengen aan het Belgische Schoten, waar men al jarenlang contacten mee onderhoud. De ge meenteraad was het laatst in 1969 op bezoek. Een en ander speelt zich op vrijdag 16 september aan staande af Door Hanneke Meyer LEIDERDORP - "Ik begrijp nog wel wat er gezegd wordt, maar ik kan het zelf niet meer zo goed uit drukken. En als je je niet zo goed kunt uitdrukken moet je niet meer in de raad zijn. Daarom wordt mijn plaats ingenomen door de heer Van de Wijngaard. Ik hoop dat de raad met hem goed zal kunnen samen werken". Met die woorden nam Jo Nievaart gisteravond afscheid van de Leiderdorpse raad. Nievaart is 24 jaar en één maand raadslid geweest. In januari werd hij getroffen door een hersenbloe ding, waardoor hij de 25 jaar net niet vol kan maken. Nievaart maakt daar geen al te groot probleem van: "Natuurlijk is het jammer, maar als je niet meer kunt moet je ophou den." Echte Leiderdorper Hij was de laatste "echte Leider dorper" in de raad. Hij woont al ruim dertig jaar in het Zijlkwartier. Kortgeleden werd de heer Nievaart 65 jaar. Omdat hij zo lang in het Zijlk wartier heeft gewoond wilde hij «gisteravond, tijdens een extra raadsvergadering, afscheid nemen. "Ik wil eerst nog meewerken aan het nieuwe gebouw van het Zijlk wartier." Leiderdorp is in de 24 jaar dat de heer Nievaart lid van de gemeente raad is geweest, een heel stuk "gro ter gegroeid". Zelf woont hij in de 'eerste nieuwbouwwijk die Leider dorp destijds realiseerde. Voor hem is Leiderdorp niet wezenlijk veran derd. "Maar er zijn wel veel nieuwe mensen gekomen, uit Den Haag en Leiden en van andere plaatsen. Dat merkje natuurlijk wel". Hij vindt het niet zo erg. "Het is veel belangrijker dat Leiderdorp zelf standig is gebleven. Dat we an nexatieplannen van Leiden over leefd hebben". Leiden probeerde één keer een stuk grond te krijgen aan de Rijnkant van Leiderdorp. Dat ging niet door en zo werd Leiderdorp de enige randgemeente die geen grond aan Leiden afstond. De heer Nievaart is er trots op. Gemeentebelangen Nievaart was tussen 1962 en 1970 wethouder "Toen ging alles an ders. De burgemeester verdedigde elk voorstel zelf en pas als hij er niet uit kon komen riep hij er een van de wethouders bij. Pas na 1970 kregen de wethouders verschillende por tefeuilles". Na zijn wethouderschap onstonden er moeilijkheden binnen de Leiderdorpse PvdA. De heer Moederhulp Bureau Moederhulp (niet gehuwde moederzorg), Terweepark 2, tel. 151068. Mej. J. Schrama, maatschappelijk werk- Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 126938. Dag en nacht bereikbaar. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, tel. 134687. Onderwijswinkel Sophiastraat 36, tel. 126325. Geopend maandag t/m vrijdag 12.00-17.30 uur. Burgerraadsman Korenbrugsteeg 7. Telefoon 143171. (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00. PAGINA 2 Bewoners Engelendaal: Klachten over WOENSDAG Kennedylaan 11, Oegstgeest, in formatieavond Baha'i gem., 20. uur. Volkshuis, informatie en inschrij ving kinderclubs, 14-15.30 uur. Vijfhovenhuis, Hoflaan 169, spreekuur Alg. Ned. Invaliden- bond, do. van 9-11 uur. Witte Poort kazerne, Noordeinde 2, tel. 120833, adviescentrum voor werklozen, do. van 10.30-12.30 uur. Stadhuis, commissie politionele aangelegenheden, 19.15 uur. Koningin Julianaschool, Oosters traat, informatieavond over Oos terdwarsstraat, 20 uur. Morsweh 10, vergadering werk groep leefbaarheid en stedelijk wonen en werkgroep monumen ten, 20 uur. Vrijetijdscentrum, volksdansen, zeefdrukken, jazzballet, gitaarcur sus, goochelen, pottenbakken, te kenen en schilderen, alle groepen van 20-22.30 uur. 't Breehuys, gitaarclub (12-15 jaar), 15.30-17 uur, vegetaries eethuis, 18-19.30 uur, koffiebar, 20-23 uur, gespreksgroep Praxi, 20.30-22 uur, creatieve werkavond, 20-22 uur. Groenoordhal, Leidato, 13-17 en 19-22.30 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, com missie middenstand, 20 uur. vrij groot JMBL41:1.1 j I ;l.lI >BIB> WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1977 geluidshinder zijn sterk overdreven Woningnood Voorschoten VOORSCHOTEN - De Voor schotense commissie voor alge mene zaken toonde zich gister avond tevreden over de werkzaam heden van de woningadviescom- missie maar vond het jaarverslag van die commissie niet voldoende gedetailleerd. Volgens het jaarver slag telt Voorschoten 600 woning zoekenden. Mr. Begeer (WD) miste naast deze bruto-opgave een splitsing tussen woningbehoevenden, die thans wel woonruimte hebben maar niet in een juiste woning. Mr. Esselaar (CDA) kon niet uit het verslag lezen of jongeren, nu alleen maar ingeschreven worden of ook werkelijk geholpen worden aan een woning. Drs. Van Wijk (PPV) wilde niet spreken over woningnood, maar liever over woningbehoefte en hij vroeg of de gemeente plan nen heeft de zgn. gemeentewonin gen over te dragen aan de woning bouwverenigingen. De heer Iestra (PCC) vond het een treurige zaak dat zo weinig voort gang zit in de bejaardenhuisvesting en in herbouw van het Vernède- park. Wethouder Eveleens (PPV) was het ten aanzien van de her bouw van het Vemèdepark eens met de heer Iestra. Nievaart voelde zich gepasseerd door de jongeren. Hij vreesde bui ten spel gezet te worden en verzette zich daartegen. Uieindelijk wis selde hij van partij en kwam voor DS'70 in de raad. Hij koos die partij alleen maar omdat die als partij in Leiderdorp geregistreerd stond. "Eigenlijk hadden we het toen liever gemeentebelangen genoemd of zo, maar dan hadden we een nieuwe partij moeten oprichten en dat duurde te lang." Toch is de heer Nievaart in zijn hart PvdA-er ge bleven: "Als ze de socialistische uitgangspunten maar anders bren gen dan dat nu gebeurd." In zijn vrije tijd, de heer Nievaart werkt al van jongs af aan bij het kadaster, is hij een enthousiast wa tersporter en voorzitter van de Leiderdorpse watersportvereni ging Doeshaven. Dat blijft hij voorlopig nog doen: "We zijn een clubgebouw met kantine aan het bouwen. Dat moet eerst staan. Als dat er is dan stap ik op." Maar de heer en mevrouw Nievaart blijven watersporters: "Het varen zit me in het bloed. Mijn vader was schipper, mijn grootvader en de broer van mijn vader. Dus het is niet zo gek dat ik ook graag op het water zit." Zoeterwoude ZOETERWOUDE - In Zoeter woude is een afdeling van D'66 op gericht. Was het tot dusver zo, dat D'66-leden in IN Zoeterwoude georganiseerd waren in Progressief Zoeterwoude of de afdeling Leiden van D'66, met de huidige aanwas van het aantal leden werd dit min der gewenst geacht. Vandaar dat men tot de oprichting van een afdeling Zoeterwoude heeft besloten Bewoners: .tunnelplan onzinnig idee SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht bereik baar, vertrouwelijk. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging. Mare 45, tel. 149441 (maandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uur). Jo Nievaart: „In mijn hart blijf ik PvdA-er". D'66 ook in DONDERDAG Pieterskerkstraat 1, voorlichtings avond werkgroep dienst weigeren, 20-21.30 uur. Pieterskerkhof 19, architectenbu- gratis advies, 20-21 uur, tel. 142771. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homo filie, open-caféavond, 21-24 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leids- eweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreekuur Alg. Ned. Invaliden Bond, 19-20 uur. LEIDEN - In het clubgebouw van de padvindersvereniging „Waigunga 3e Binnenvestgracht, kantine Clos aan de Telderskade in Leiden is gistermorgen rond acht uur brand uitge- en Leembruggen, ruilavond phila- broken. De brandweer slaagde erin de schade te beperken tot een gat van telica, 19.30 uur. enkele vierkante meters in de achterkant van het houten gebouwtje. Door stadhuis, commissie samenle- de hitte is wel nog een deel van het interieur beschadigd. De schade wordt vingsopbouw, maatschappelijke geschat zo'n 5000 gulden. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. aangelegenheden, gezondheids zorg en cultuur, 20 uur. proenoordhal, Leidato, 13-17 en 19-22.30 uur. Vrijetijdscentrum, sportcafé, etsen, toneelworkshop, gitaarcursus, Go. alle groepen van 20-22.30 uur. 't Breehuys, koffiebar, 20-23 uur, keramiekkursus, 19.30-22 uur, tap- dansgroep, 20-21 uur. Gemeentehuis Voorschoten, ge combineerde vergadering commis sies openbare werken, onderwijs en financiën, 20 uur. Apotheken De avond-, nacht en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 9 tot 16 september, door Apotheek R. van Beest Smallen- burg, Loevestein 6, Leiderdorp, telefoon 890000; Apotheek Voorschoten, Leids- eweg 66, Voorschoten, telefoon 2525; Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, telefoon 155482. ZOETERWOUDE/BODEGRAVENHet hoogste aantal punten toege kend voor een inzending voor de Bodegraafse Kaasdag werd dit keer behaald door mevrouw Captein uit ZoeterwoudeDaarvoor kreeg zij een wisselbeker en ontving van de Bodegraafse Kaaskoningin een boeket droogbloemen. Op de foto de familie Captein.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2