Aftreden Italiaans minister geëist Veelzijdig programma K en O Katwijk i J"" cnn Molenaar maakt kans in Parijs Opwinding in Europees Parlement over begroting adverteert in dit blad NAAIMACHINECENTRUM BENNING LEIDSCH DAGBLAD NIEUWE LEWENSTEIN COMP. VRIJE ARM AUTOMAAT WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1977 LUXEMBURG (ANP) - Het Euro pees Parlement heeft zich gisteren in Luxemburg heftig opgewonden over de wijze waarop de Europese ministerraad wil snoeien in de be groting van de Europese Gemeen schappen voor volgend jaar. Vol gens de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschappen, zou de begro ting van de EG aanzienlijker moe ten stijgen, dan de ministerraad wil. Zo zouden onder meer volgens de ministerraad de uitgaven voor het sociale en regionale fonds, dus on der meer voor de werkgelegenheid moeten worden teruggedraaid tot op het niveau van 1976. Geen sprake van, aldus de verte genwoordiger van de ministerraad in het Europese Parlement, de Bel gische staatssecretaris van finan ciën, Mark Eyskens: Er is slechts sprake van "selectieve soberheid" opdat de uit te trekken kredieten met een maximale doelmatigheid kunnen worden aangewend. Het Parlement was niet overtuigd. Alle zes politieke groeperingen spraken er om toerbeurt schande Het Europese Parlement dat nu pas goed is begonnen met de debatten over de begroting, die uiteindelijk in december in stemming zal ko men, heeft zich in de loop van de jaren een grotere macht verworven. De uitgaven welke gedaan moeten worden volgens het verdrag van Rome (het oprichtingsverdrag) zijn de verplichte uitgaven. Daar mag niet aan getornd worden. De andere uitgaven, "de niet-verplichte uitga ven" vormen het terrein waarop het Europese Parlement wel zeggen schap over heeft. Zo is het heel goed mogelijk dat het Europese Parlement toch gaat be sluiten in de komende maanden de niet-verplichte uitgaven voor het regionale en het sociale fonds, die in juli door de ministerraad werden verminderd met ongeveer 720 mil joen ere (ruim twee miljard gulden) verlaagd toch weer te verhogen. De financiële speelruimte van het Europese Parlement ligt rond de 260 miljoen ere (ruim zevenhon derd miljoen gulden). Commissaris Tugendhat trok ook fel van leer tegen de ministerraad. Men spreekt met twee tongen, zo zei hij. Op het hoogste niveau dat van de raad van regeringsleiders worden fraaie dingen gezegd over bestrijding van de werkloosheid. Maar op het niveau van de minis ters van financiën zijn deze grote plannen verdwenen in een grote hoop van kleine details en ver engde horizonten. "De Europese Commissie zal zich niet neerleggen bii de benadering van de minis terraad en al het mogelijke aan grijpen om de voorstellen te hand haven". Commissaris Tugendhat is voor een beteugeling van de landbou wuitgaven (welke 75 procent van de begroting uitmaken). "Beseft men wel dat voor granen, melk en suiker meer wordt uitgegeven, dan voor de financiering van alle nieuwe ac tiviteiten?". Ook de socialistische woordvoer der, de Brit Lord Bruce of Doning- ton, rekende uit dat voor de opslag van melkpoeder en boter meer wordt uitgegeven, dan voor sociale en regionale zaken. MinisterraadvertegenwoCrdiger Eyskens zei dat hij zeker geen bloemen van het parlement had verwacht, maar dat hij overspoeld werd met kritiek vond hij toch on rechtvaardig. Het stijgingsritme van de begroting varieert van 13 tot 18 procent. Welk land durft dat met zijn nationale begroting, zo vroeg hij het parlement. Het Europese Parlement komt eind oktober met wijzigingsvoorstellen en amen dementen. ROME (Reuter/AFP) - Een meerderheid in het Italiaanse Huis van Afgevaardigden heeft gisteren aangedrongen op het aftreden van minister van defensie Vito Lattanzio, aan gezien deze verantwoordelijk is voor het ontvluchten van de Duitse oorlogsmisdadiger Herbert Kappler. Premier Giulio Andreotti nam zijn minister en christen-democrati sche partijgenoot tegen het blok van communisten, socialisten en kleinere fracties in bescherming. Hij zei dat het huis zich diende te onthouden van voorbarige be schuldigingen tegen Lattanzio of andere autoriteiten zolang het on derzoek naar Kapplers Vlucht, op 15 augustus uit een Romeins mili tair hospitaal, nog niet is afgerond. Andreotti stelde met grote klem dat de zaak nog steeds "onder de rech ter" is. Hij sprak de hoop uit dat de partijen zich zullen onthouden van "overijlde gevolgtrekkingen, onge rechtvaardigde veroordelingen alsmede bevooroordeelde en onge fundeerde vijandigheid" tegen welke gezagsdrager dan ook. De heftigste aanval in de richting van Lattanzio kwam van de com munistische fractieleider Natta. Deze eiste niet alleen het hoofd van de bewindsman maar tevens "ge rechtelijke en politieke ge noegdoening door de bondsrepu bliek". Hij zei niet wat hem daarbij precies voor ogen stond. Andreotti vertelde het huis dat hem langs "officieuze weg" is duidelijk gemaakt dat de Westduitse justitie "zich op het ogenblik bezint op Kapplers status, om te bezien of er aanleiding bestaat tot een vervol ging conform de Westduitse wet geving". Het Italiaanse kamerdebat over de zaak Kappler - wiens verdwijnen vooral door links als een uitdaging wordt ervaren - loopt vandaag af. Er zal aan het slot van het debat echter niet worden gestemd. Een verzoek van de radicale partij om de zaak met het in stemming bren gen van een motie af te ronden, werd verworpen door de com munistische kamervoorzitter Pietro Ingrao. AMSTERDAM (SP) - Als over een week of vijf alle ogen weer op Parijs zijn gericht in verband met de mode zal de Am sterdamse ontwerper Frans Molenaar daar waarschijnlijk ook een show geven. Hoewel tot nu toe Nederlandse ontwerpers geen schijn van kans maakten zouden de creaties van Mole naar best eens aan kunnen slaan. De collectie die hij gisteren in Amsterdam toonde was name lijk van grote klasse. Allereerst zijn daar dan zijn grote truien met lang boord, die desgewenst als mini-jurk kun nen worden gedragen. Mole naar heeft ze zowel met vleer muis- als met rechthoekige mouwen in twee kleuren-com- binaties, zwartwit, roodblauw, geelgroen, geelwit, in strepen en met een rechthoekige vlak verdeling. Over die truien had hij jasjes gemaakt, bestaande uit een cirkel met twee gaten er in. Zo simpel als het maar kan, maar wel de enige dracht die mogelijk is over die enorme truien. Die cirkeltjes die hij vorig jaar al introduceerde, had hij nu ook gemaakt, met aan de buitenkant stof en van binnen gevoerd met bont, ronde banen, zwarte en witte nerts. Hetzelfde idee bracht hij ook in het vierkant, gedragen over eenvoudige zwarte en witte lange avondjur ken van dunne wollen stof, mooi in al hun eenvoud. Dat zelfde gold voor de hele collec tie. Molenaar houdt al jaren vast aan strakke functionele kleren altijd in effen tinten. Verder toonde hij poncho's met punten voor en achter, met aan de hals kleine neergeslagen driehoek jes gedragen op rechte broeken. Zijn jurken hadden wijde rok ken met daar overheen ruime blouses met enorme mouwen. Na het succes van zijn truien vorig seizoen kon het niet an ders of Molenaar moest nu ook met gebreide broeken komen. De mannequins droegen ze tot aan de hoge laarzen. Vervaar digd van dikke gemeleerde wol in fraaie bruine tinten. Mole naar, wiens show werd bijge woond door Carel Willink en zyn echtgenote Sylvia, is een van de weinige echter mode ontwerpers in Nederland. Hij heeft ideeën, die hij steeds weer weet aan te passen aan zijn ei gen stijl. Alleen daarom ver dient Molenaar succes in het buitenland, want Nederland is nu eenmaal te klein om be roemd te worden. KATWIJK - Volksuniversiteit K en O komt voor het theaterseizoen 1977-1978 met een veelzijdig prog ramma. Het theaterseizoen loop van half september tot half april '78. Het gaat morgenavond van start met een Israëlavond, die vanaf 20.15 uur is in zalencomplex Tripo dia aan het Hoornesplein. Het 27 onderdelen tellende prog ramma brengt om te beginnen een keur aan avonden voor de mu ziekliefhebbers uit Katwijk en om geving. Er is te genieten van de vol gende acht culturele avondjesuit: op zaterdag 24 september is er vanaf 20.15 uur een concert van het Hoorntrio in de Soefitempel langs de Sportlaan; op donderdag 13 ok tober komt om 20.15 uur de muzi kale show met Marjan Berk, Bill van Dijk Rob van Leeuwen en het combo The Mother Cookies naar zalencomplex Tripodia; de pop groep de Dizzy Man's Band is op vrijdag 28 oktober vanaf 20.15 uur in Tripodia; in de Soefitempel geeft het trio van Rien de Reede op vrijdag 18 november vanaf 20.15 uur een barokconcert; op dezelfde plaats en tijd geven Aafje Heynis en Rudolf Jansen op vrijdag 6 januari een concert; de volksmuziekgroep 't Kliekske treedt op vrijdag 10 feb ruari vanaf 20.15 uur op in Tripodia; op vrijdag 31 maart geeft het Bra bants Orkest een promenadecon cert in Tripodia; tot slot op vrijdag 6 januari is er in de Dorpskerk in Katwijk-Binnen om 20.15 uur een uitvoering van The Messiah van G. F. Handel. Toneel Het K en O-programma vermeldt vervolgens zes toneeluitvoeringen en drie kabaretavonden. Toneel is er op donderdag 29 september om 20.15 uur in Tripodia met het kluch tige stuk „In de kast, op de kast" van het Theater van de lach; op za terdag 17 december in Tripodia met solotoneel door Nel Kars; op zater dag 27 januari in Tripodia met ex perimenteel toneel van de groep Vrij Spel; op vrijdag 10 maart in tri podia met een wervelende, exoti sche show door de Fiesta Tropical; en tot slot op zaterdag 15 april met het blijspel „de verlegen ver sierder" in Tripodia door het Ple- ziertheater met onder meer Johnny Kraaykamp. Katwijkse kabaret-liefhebbers kunnen voor het eerst aan hun trekken komen op zaterdag 26 no vember vanaf 20.15 uur in Tripodia, wanneer K en O komt met een nieuwe show van de Ted de Braak en Conny Vandenbos. Vervolgens treedt voor hen op zaterdag 22 april 1978 het kabaret Tekstpierement op in Tripodia. En tot slot brengt de volksuniversiteit op woensdag 10 april het kabaret van niemand minder dan Ivo de Wijs, ook om 20.15 uur en ook in zalencomplex Tripodia dat zo'n 600 plaatsen be schikbaar heeft. Lezingen Het K en O-bestuur' heeft voor het komend seizoen de volgende vier lezingen op het programma staan: op dinsdag 8 november is er om 20.15 uur in het Dorpshuis in Kat wijk aan den Rijn een lezing over het werk van de stichting Simavi in de tropen ter bestrijding van de medische nood; op dinsdag 14 feb ruari 1978 is er in het Dorpshuis een lezing onder de titel „Verbijsterend Amerika" door dr. Hans Hermans; in het kader van de boekenweek leest de schrijver en dichter Cees Buddingh voor uit eigen werk op dinsdag 7 maart in Tripodia; tot slot is er op maandag 13 maart in Tripo dia een avond waarop mevrouw P. H. M. de Bock-Luiting van alles komt vertellen over Joego-Slavië, een land waarmee Katwijk een spe ciale band heeft door de uitwisse ling met Ohrid. Naast de traditionele wijnproeverij van K en O op vrijdag 21 oktober in het Dorpshuis zijn er tenslotte nog vijf bijeenkomsten voor de jeugd. Woensdag 19 oktober staat die in Tripodia in het teken van de kin derboekenweek. Op woensdag 21 december is in de Ontmoetings- kerk aan de Nieuwe Duinweg om 15 uur een poppenkastvoorstelling; in dezelfde kerk wordt op woensdag 1 februari 1978 om 15 uur de film „Emil en zijn detectives" vertoond; op donderdag 23 maart is in Huize Callao aan de Callaoweg in Katwijk aan den Rijn het traditio nele paaseieren-schilderen, om 15 uur onder leiding van Clara Boter- mans; op woensdag 12 april is in Tripodia om 15 uur een voorstelling met het poppen- en marionet tentheater Theo Terra. In een brief aan de plaatselijke gemeenten vraagt het dagelijks be stuur ("breed moderamen") van de hervormde synode predikanten en kerkeraden, zich niet aan een her nieuwde discussie over de kern bewapening te onttrekken en een- krachtige poging te doen een wer kelijk gesprek in de gemeenten op gang te krijgen. De Vredesweek, georganiseerd door het Interkerkelijk Vredes beraad, is dit jaar gericht op de verwijdering van kernwapens, om te beginnen van eigen bodem. De Vredeskrant van het IKV is uitver kocht. Het hervormde synodebestuur heeft het IKV laten weten, dat het het opnieuw centraal stellen van deze problematiek noodzakelijk vindt, ook al zal dit diepe emoties losmaken. Het pleit voor openheid in de gesprekken opdat er ook plaats is voor nieuwe argumenten en verandering van reeds ingeno men standpunten mogelijk blijft. Het gereformeere synodebestuur heeft zijn kerkeraden gevraagd, zich nu te onthouden van een in houdelijk oordeel over de Vredesk rant en het daarin opgenomen ma nifest tegen de kernbewapening, omdat de zaak van het oorlogs- vraagstuk volgend voorjaar uitvoe rig in de algemene synode van deze kerken aan de orde komt. De al of niet verspreiding van de Vredesk rant in de plaatselijke kerken wordt aan het oordeel van de kerkeraden overgelaten. Beroepingswerk: Hervormde Kerk - beroepen te Klaaswaal W. Verboom Waddinxveen, te Sleeuwijk C. van Dorp Aarts- woud-Opperdoes, te Krabbendijke E.K. Teygeler Katwijk aan den Rijn, te Nieuwe Pekela R.T. Huizinga Elspeet, te Heusden M.C. van der Meer Oosteland; aangeno men naar Wormerveer kandidaat mej. H.M. Parigger Berken (HN); bedankt voor Oude Tonge B. Oos- terom Oudewater, voor Schoonho ven J. van Wier Kampen, voor Ried (Fr.) A. Sieders Kootstertille, voor Monster S. de Jong Ouddorp. Ge- ref. Kerken: aangenomen naar Go- rinchem J.A. Bos Berkel, de be noeming tot coördinator voor het evangelisatiewerk te Rotterdam J. Pasveer Roden. Geref. Kerken Vrijgemaakt: bedankt voor Ma- riënberg en voor Rotterdam C.S. de Vries Blokzijl, voor Monster D. Deddens Leeuwarden. Chr. Geref. Kerken: bedankt voor Maassluis W. van Sorge Schiedam; aangenomen naar Ede J. van Amstel Enschede. Geref. Gemeenten: beroepen te Boskoop R. Boogaard Leiden. Doopsgezinde Gemeenten: beroe-, pen te St. Annaparochie - Stiens mevr. E. van der Zee Haarlem- Overleden: Th. Delleman te Gro ningen, 78 jaar, was van 1947 tot 1964 gereformeerd studentenpre dikant aldaar; L. Kleisen te Utrecht, 80 jaar, was chr. geref. pre dikant te Vlissingen en Boskoop, in het leger en bij de schippers. Ter aanvulling voor de keukenbezetting zoe ken wij een Chef de Partie voor direkte indiensttreding Leeftijd tot 24 jaar. Motel Sassenheim, 02522-19019 K&0 LEIDSE VOLKSUNIVERSITEIT Taalcursussen in Frans, Duits, Engels, Spaans, Italiaans, Russisch, Noors, Pools," Nieuw-Grieks, Marokkaans, Turks. Nederlands voor Buitenlanders. Duur van de cursussen: 25 weken. Er is nog plaats op: ochtendcursussen Sppans, avond cursussen Duits, Spaanse conversatie, Zweeds, Pools, Noors, Nederlands voor buitenlanders. Italiaans, Rus sisch. Marokkaans, Latijn en Nieuw-Grieks. Voorts is er nog plaats op de kreatieve cursussen- mime, pottenbakken, yoga. workshop slagwerkin strumenten, autotechniek, macramé, edelstenen slijpen voor de jeugd, zeefdrukken, bloemschikken en vlieger technieken Dagexcursie op 15 september naar Doesburg en Arnhem heeft nog enkele plaajsen vrij. LEIDENS GROOTSTE NAAIMACHINESPECIAALZAAK Steenstraat 12-12A, Leiden, tel. 146380. OP DE LEIDATO STAND NR. 173 Met spoed gevraagd EEN BEZORGER liefst in bezit van bromfiets voor de bezorging van ons dagblad in Noordwijkerhout. Gaarne contact opnemen tussen 18.00 en 20.00 uur met Mevr. Duivenvoorde, Heggerank 3. Telefoon 02523-5205. WIJ TONEN EN DEMONSTREREN DAAR DE MET NUTTIGE STEKEN GESTIKTE ZIG-ZAG AUTOMATISCH KNOOPSGAT ELASTIEK STEEK BLINDZ00M STEEK SPECIALE LEIDATOPRIJS VAN 659. Ook demonstreren wij daar alle andere topmerken o.a. Elna - Bernina - Pfaff. Uiteraard natuurlijk ook met fikse Leidato kortingen. Deze aanbiedingen gelden t/m zaterdag natuurlijk ook in onze winkel.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 21