Burgemeester Assen betreurt inval Pattimura Nekkramp is erger dan het woord suggereert a Het Motorhuis Commissie-Kobben zet vraagtekens bij "Misverstanden leidden tot actie' Vrouw met cholera-verscMjnselen opgenomen BEDFORD CF m Wiegel belooft "frontale" aanval op regering DINSDAG 13 SEPTEMBER 1977 BINNENLAND UTRECHT (ANP) - De gemengde Nederlandse-Zuidmolukse commissie zet vraagtekens bij de acties die de politie en mare chaussee afgelopen zaterdag in Assen en Bovensmilde hebben uitgevoerd om in de Zuidmo- lukse wijken naar wapens te zoeken. De commissie heeft gisteravond in Utrecht besloten, een rapport te vragen over de gang van zaken en met name over de communi catiestoornissen tussen de Mo lukse wijkraad en het gemee ntebestuur in Assen. Dit rapport zal worden afgewacht voordat ze een eindoordeel geeft. Dit besluit is overigens niet ge makkelijk gevallen. "Sommige commissieleden hebben het er bijzonder moeilijk mee", aldus prof. dr. A. J. F. Kobben, een van de twee voorzitters. Zijn mede- voorzitter L. C. H. Mantouw noemde het "verschrikkelijk" dat de onderlinge verhoudingen nu opnieuw zijn verstoord en dat de kans op polarisatie daar door groter wordt. Beide voorzitters verklaarden, dat de scheidslijnen in de opvat tingen van de tien commissiele den niet precies langs de Mo lukse en Nederlandse "helft" lo pen. Wel is men het er i over eens, dat het bezit van wa pens moet worden bestreden. Over de manier waarop dat is gebeurd variëren de meningen. Maar vast staat wel, dat het werk van de commissie er niet door is vergemakkelijkt. Behalve over het besluit, een rap port te vragen over de juiste toedracht van de acties, is de commissie het er gisteren ook over eens geworden dat ze een delegatie naar Assen zal sturen om daar zowel met de Zuidmo- lukse wijkraad als met het ge meentebestuur te praten. Prof. Kobben is het niet met de van verschillende zijden gehoorde Leefeenheden in Huis van Bewaring DEN HAAG (ANP) - Onderbren ging van maximaal 120 gedetineer den in één Huis van Bewaring in leefeenheden van acht tot twaalf personen op eenzelfde afdeling, met daarop een zeer ruime bewe gingsvrijheid, is één van de belang rijke voorstellen uit het rapport van de "Commissie Doelstelling en Functie Huis van Bewaring". De commissie, die onder voorzitters chap stond van prof. mr. W. F. C. van Hattum (oud vice-president der Haagse rechtbank) heeft haar rap port vanmiddag openbaar ge maakt. In maart 1973 werd de Commissie door de staatssecretaris van Justi tie ingesteld. Aanleiding daartoe was de opstand van gedetineerden in het Huis van Bewaring in Gro ningen in november 1971 (een aan tal bewakers werd toen gegijzeld). De Commissie ziet voor het Huis van Bewaring drie opdrachten: het garanderen van een veilige bewa ring, bevorderen van een goede rechtsgang en het zo min mogelijk schade toebrengen aan gedetineer den. De laatste opdracht betekent het creëren van een leefklimaat waardoor de gang van zaken in een Huis van Bewaring zo veel moge lijk gelijkt op die van de buitenwe reld en waarbij zo veel mogelijk re kening wordt gehouden met de in dividuele mogelijkheden. Beper kingen die verder gaan dan voor de opsluiting absoluut noodzakelijk is zijn naar de mening van de Com- vaardbaar. ASSEN (SP) - Als burgemeester J. W. Masman van Assen vorige week over juistere inlichtingen had beschikt zou hij de hoffdofficier van justitie geadviseerd hebben af te zien van een inval in het Molukse jongerencentrum Pat timura. pijnlijk en jammerlijk" noemt heeft stratie werd voorbereid van hon- er toe geleid dat de inval in de nacht derden jonge Molukkers die uit alle i donderdag op vrijdag normaal delen van het land is doorgevoerd. Anders zou Patti mura doorzocht zijn tijdens de kacties van zaterdagmorgen. den komen. In werkelijkheid had den jonge Zuidmolukkers gehoor gegeven aan een oproep Volgens burgemeester Masman Zuidmolukse wijkraad om die de vorige week woensdag bij de monstratie af te gelasten en don- rellen in de Molukse wijk door de derdagavond niet politie geconstateerd dat relschop pers, die brand hadden gesticht en de brandweer onder vuur hadden genomen zich terugtrokken in het Die informatie heeft de burge jongerencentrum. Bovendien het rustig in de wijk te Nooit bereikt Onenigheid binnen VVD ARNHEM (SP) - Het hoofdbestuur van de WD wil de pas tot fractie leider in de Gelderse staten be- o noemde drs Ton Veen uit de partij tracht de korpschef stoten. De royementsprocedure is begonnen omdat Veen weigerde zijn zetel in de,Eerste Kamer ter be schikking te stellen van de zittende senator Louwes. Hij kreeg zijn plaats in de Kamer doordat de Gelderse fractie zich niet aan de richtlijnen hield en toch een groot aantal voorkeursstemmen op hem uitbracht. Het besluit heeft in Gelderland voor enorme opschud ding gezorgd Gisteren nog spoedde een Gelderse delegatie zich naar partijvoorzitter Korthals Altes om te proberen de zaak te lijmen. Men wilde de actieve jonge liberaal niet graag kwijt, niet als fractievoorzitter en niet als cam pagneleider in de komende verkie zingen. Veen heeft overigens aangekon digd zijn zetels in de staten en Ka mer niet ter beschikking te stellen als hij wordt gewipt. ster nooit bereikt. De wijkraad heeft wel geprobeerd contact tot stand te brengen met Masman, Men heeft hem niet te pakken kunnen krijgen. Als reden daarvoor wordt opgegeven dat de burgemeester niet in het telefoonboek staat - hij woont nog maar pas in Assen - en het gemeentehuis na kwart over vijf 's middags geen gehoor meer geeft. De wijkraad heeft toen ge- de politie Assen, commissaris L. Spaan derman, te bereiken. Deze was op dat moment in bespreking op het beleidscentrum waar de zoekacties van zaterdag werden voorbereid. Pijnlijk De burgemeester vindt het nu pijn lijk dat hij op grond van verkeerde informaties heeft meegewerkt aan een beslissing die de groeiende ver trouwensrelatie met de Zuidmo lukkers heeft aangetast. Inmiddels blijkt er echter een ope ning te zijn gevonden om een her nieuwd contact tot stand te bren gen tussen de Molukse wijkraad en het college van B. en W. Zaterdag avond had de wijkraad nog laten weten geen prijs meer op een ver der contact te stellen. Een deel van de zondag en gisteren is over een nieuw contact bemiddeld door enige Molukse opbouwwerkers. kritiek, dat de gemengde com missie zich teveel bezig houdt met historische zaken en dat zij zich te weinig bekommert om de actualiteit van de Zuidmolukse zaak. De commissie heeft - aldus de kritiek te weinig van zich la ten horen waardoor er een kloof is tussen de Zuidmolukkers en de commissie. Het is volgens prof. Kobben echter juist de opdracht van zijn com missie om zich te verdiepen in de historie. Weliswaar heeft de commissie ook aandacht voor huidige problemen, "maar" - zo zei Kobben - "als we ons bezig houden met de actuele situatie, hebben we dat eigenlijk naar ons toe getrokken. De Moluk kers zijn kwaad omdat de rege ring in het Verleden beloftes zou hebben gedaan die niet zijn na gekomen. De vraag is of dat in derdaad zo is. Dat moeten we nagaan". De Nederlandse voorzitter van de commissie trok in dit verband een vergelijking met de zaak- Menten, waarbij momenteel ook een onderzoekscommissie aan het werk is, die het verleden moet blootleggen. "Zo'n onder zoek duurt jaren", aldus Kob ben. Hoewel dé bemoeienissen van de commissie met de re cente gang van zaken in Drente natuurlijk vertragend werkt op het eigenlijke werk van de commissie, weet Kobben niet of het verstandig is om een tweede -aparte-commissie in het leven te roepen, die de actualiteit zou moeten volgen. "Het zou ons van een zware last bevrijden, maar ik weet niet of het verstandig Kobben wees hierbij ook op het bestaan van de inspraakcom missie van CRM. In deze com missie zitten alleen Zuidmoluk kers. "Zij vinden het ook niet plezierig als wij dingen van hen afpikken. Die commissie zegt ook: kom niet teveel op ons ter- NIJMEGEN (ANP) - In het St. Radboudziekenhuis in Nijme gen wordt op dit ogenblik een buitenlandse vrouw verpleegd, die verschijnselen van cholera vertoont. Volgens een woord voerder van het ziekenhuis kan niet met zekerheid worden ge steld dat de vrouw inderdaad deze ziekte heeft. Zij wordt ech ter wel verpleegd alsof zij cho lera zou hebben. De woord voerder heeft niet bekend ge maakt uit welk land de vrouw afkomstig is. Van de kant van het ministerie van Volksgezondheid worden evenmin nadere mededelingen verstrekt. Een woordvoerder van het ministerie zei wel, dat er geen aanleiding is tot bezorgd heid over het mogelijk uitbre ken van een cholera-epidemie in ons land. "De kwaliteit van de medische zorg en de situatie met betrekking tot de hygiëne en de behandelingsmogelijk heden zijn van dien aard. dat er geen enkele reden is tot onge rustheid". Het ministerie heeft ook geen speciale maatregelen genomen in verband met de cholera- epidemie die momenteel woedt in enkele landen in het Midden-Oosten. Het houdt zich bij het advies uit zijn brochure "Vakantie en hygiëne" aan mensen die terugkomen uit landen waar de ziekte heerst, direkt contact op te nemen met de huisarts en ziekteverschijn selen bijvoorbeeld niet toe te schrijven aan een buikgriepje. Omgekeerd verdient het aan beveling, zich tegen cholera te laten vaccineren, als men naar een van die landen gaat. Vacci natie geeft overigens maar een kortdurende bescherming - hygiëne is van minstens even groot belang - en daarom wordt van mensen die ons land bin nenkomen ook geen vaccina tiebewijs gevraagd. Import van cholera zou daarmee niet kun nen worden voorkomen. Besmetting met cholera leidt lang niet altijd tot opvallende ziekteverschijnselen. Vaak is er alleen sprake van een licht vorm van diarree. In ernstige gevallen kan cholera een dode lijke afloop hebben. Maar pa tiënten die direkt in een zieken huis worden opgenomen, waar onder meer het vochtverlies wordt aangepakt, hebben een kans op genezing van bijna honderd procent. Een BEDFORD CF die uw vervoerproblemen oplost k0m. op oen INVESTERING VAN 10.579,- <e*c,.b<w> Wij hebben voor u maar liefst 20 TYPEN beschikbaar, van luxe bus tot bestelwagen. Keuze uit 4 MOTOREN waaronder de uiterst zuinige GM-diese!motor U kunt met ons dus alle kanten uit! Kom daarom eens lanqs of bel ons voor Gegarandeerd dat wij er met u uitkomen! uw BEDFORD-CF-dea!er Vondellaan 80, Leiden. y TIEL (SP) - VVD-fractievoorzitter Hans Wiegel is van plan een "frontale aanval" te openen op het nieuwe kabinet. Hij heeft dat gisteravond aange kondigd op een verkiezingsbij eenkomst in Tiel, waar - als ge volg van een gemeentelijke her indeling - eind deze maand ge meenteraadsverkiezingen ge houden zullen worden. Wiegel heeft vooral grote bezwaren tegen de nieuwe kabinetsplan nen voor de bestrijding van de werkloosheid en de inflatie. Dat zijn volgens hem "de wrakke pij lers van het kabinetsbeleid". De WD-fractie in de Tweede Ka mer zal eisen dat de in het voor uitzicht gestelde bezuinigings^ operatie van vier miljard gulden zal worden uitgebreid, versneld en vergroot. De bezuinigings plannen waarover PvdA, CDA en D'66 het eens geworden zijn, zijn volgens Wiegel "volstrekt ontoe reikend" om de Nederlandse economie weer op het goede spoor te krijgen. De sociaal-economische afspraken berusten op bluf, ontkenning van feiten, verhulling van de cijfers en op gebrek aan moed, meende de oppositieleider. In het bijzon der vroeg Wiegel klaarheid over de berichten als zou de werk loosheid in 1978 aanzienlijk ver der kunnen stijgen tot voorbij de "afschrikwekkende" grens van 300 000. Wiegel viel nogal uit tegen Kruisin- ga, i de het CDA. De vroegere CHU- leider was eén van de scherpste opposanten van het beleid van het eerste kabinet-Den Uyl, maar is nu als een blad aan de boom omgekeerd. "De uitspraken van Kruisinga zijn voer voor politieke psychologen", meende de WD- aanvoerder. Rem op Duitse rijbewijzen DEN HAAG (ANP) - Duitse overheidsinstanties gaan paal en perk stellen aan de mogelijkheden voor Neder landers om in Duitsland het rijbewijs te halen. Te veel Nederlanders, die er in ei gen land niet in slaagden dit fel be geerde papiertje te halen hebben het het afgelopen jaar op "vrij een voudige wijze" in Duitsland ver kregen, aldus het blad "Rij- instructie". Vooral in de grensstreek van Lim burg kwam het in zwang om het rijbewijs in Duitsland te halen, waarna in Nederland overschrij ving plaatsvond in een Nederlands rijbewijs. Om het examen in Duits land te kunnen doen behoefde men slechts een vaste woongelegenheid te hebben in een Duitse gemeente. Door de publiciteit gingen steeds meer Nederlanders zich voor een Duits rij-examen melden. De oorzaak van het naar het buiten land uitwijken van Nederlanders om de rijproef niet (meer) hier be hoeven af te leggen, zal waarschijn lijk niet op korte termijn zijn weg genomen, maar in Duitsland stelt men nu wel paal en perk aan dit euvel, aldus het blad "Rij- instructie". Keen van de zieke kinderen, die uit de door Molukkers bezette school in Bovensmilde werd gehaald bleek nekkramp te hebben LEIDEN (SP) - Drie kleu ters uit een klasje in Nij- .kerk zijn vorige week in het ziekenhuis opgeno men met nekkramp. Hun toestand wordt nog steeds nauwlettend in de gaten gehouden. Volgens de schoolleiding maken ze het „naar omstandigheden goed." De kleuterschool die op in itiatief van de hoofdleidster is ge sloten, zal binnen enkele dagen weer opengaan. Uit voorzorg hebben alle kinderen uit het klasje antibiotica gekregen. Over het nut van de maatregelen wordt echter verschillend gedacht. Volgens sommige artsen zouden ze overbodig zijn, nu de besmet ting al heeft plaatsgehad. Nieuwe gevallen van de ziekte hebben zich na de kleine explosie in Nij- kerk niet meer voorgedaan. Nekkramp keert steeds terug in het nieuws. Meestal gaat het om een of meer gevallen in kazernes en scholen; daar waar mensen dicht op elkaar leven. Zoals bij de gijze ling van de school in Bovens milde door Molukkers. Onder de kinderen met maag- en darm stoornissen was er ook een met nekkramp. Wanneer weer melding wordt ge maakt van slachtoffers, vragen veel mensen zich af wat nek kramp nou eigenlijk voor ziekte is. Er zit inderdaad veel meer ach ter dan het simpele woord doet vermoeden. In feite zegt „nek kramp" alleen iets over een symptoom van het ziektebeeld, maar niets over de ziekte zelf. Nekkramp is de populaire naam voor meningitis: hersenvliesont steking die besmettelijk is en zelfs een epidemie kan veroorza ken. Niet dat zoiets in Nederland snel zal gebeuren. Maar wanneer ergens de ziekte wordt geconsta teerd, is de angst voor besmetting niet gering. Je ziet het niet altijd aankomen: dat wil zeggen, het' openbaart zich vrij plotseling met alarmerende verschijnselen. Nekkramp begint acuut en door gaans voelt iemand zich al enkele dagen ervoor niet lekker. Die nekkramp, of beter gezegd neks- tijfheid, is het meest kenmer kende verschijnsel van de ziekte. Normaal moet iedereen de kin op de borst kunnen drukken. Bij nekkramp is de nek zo stijf als een plank. Andere verschijnselen zijn onder meer koorts (tot zeer hoog), hoofdpijn, krampen, ver lammingen, bewustzijnsveran deringen of bewusteloosheid. Ook gebeurt het nog steeds dat mensen aan deze ziekte dood gaan en het komt herhaaldelijk voor dat ze bij overleven neurologische- of psychische stoornissen eraan overhouden. Door Madeleine Roumen In een gesprek met de internist dr. J. Thompson, chef de clinique van de afdeling infectieziekten van het academisch ziekenhuis Leiden, blijkt hoe moeilijk het is om de ware oorzaak van nek kramp te achterhalen. Bovendien spelen meerdere, complexe fac toren een rol, waardoor de een wel ziek wordt en de ander niet. Ook is er een groot verschil tus sen nekkramp, veroorzaakt door een virus of een bacterie. Het komt erop neer dat het eerste lang niet zo erg is als het tweede. Voor de duidelijkheid: een virus is veel kleiner dan een bacterie en gaat pas leven in contact met le vende cellen, terwijl een bacterie uit cellen bestaat en zich zelf standig kan voortplanten. Juist omdat er lichte en ernstige gevallen v n nekkramp zijn, is het moeilijk betrouwbare cijfers te geven van het totale aantal ge vallen in Nederland. Niet alle zie ken worden namelijk geregi streerd. Geschat wordt dat het in ons land per jaar gaat om zo'n duizend gevallen, veroorzaakt door een bacterie. Wie dacht dat slechts een „beestje" zoveel kwaad doet, heeft het mis. Het zijn er maar liefst drie. De een komt het meest voor bij oudere mensen, de ander bij jonge vol wassenen en weer een ander bij kinderen. Een van die drie, me- ningokok genaamd, is de meest verdachte als er sprake is van een epidemie. Dr. Thompson: „Als er sprake is van een virus, klaagt de patient ook wel veel, maar is hij niet zo ziek als wanneer het om een bac terie gaat. Zo'n virus kan ook nekstijfheid geven, maar de ziekte verloopt in het algemeen goed en duurt vaak maar enkele dagen. Het is de meest voorko mende vorm van nekkramp, waarover we helaas geen nauw keurige cijfers hebben. De ern stige vorm, veroorzaakt door een bacterie, is anders. Als je ziet hoe dat proces kan verlopen, kun je van een gevaarlijke ziekte spre ken. Je moet er snel bij zijn, an ders is de overlevingskans voor de patient klein. Vroeger was de prognose helemaal somber. Dankzij de huidige behandeling- met antibiotica is het aantal do den teruggedrongen. Maar we staan voor een nieuw, levens groot probleem. Het risico dat mensen er neurologische of psy chische stoornissen aan over houden, is niet gering." Elke bacterie kan ziekten veroor zaken Maar hoe nu een bacterie bij de hersenvliezen kan komen (het gaat om de zachte vliezen, die het dichtst bij de hersenen lig gen), weet men niet. De infectie kan via de bloedvaten naar het hoofd lopen. De definitieve diag nose wordt vastgesteld door middel van een rugpunctie, waardoor hersenvocht wordt verkregen. Aan de kleur van het vocht kun je zien of het om een bacterie of een virus gaat. Twij felt men na zo'n punctie toch nog, dan is het volgens dr. Thompson beter rekening te houden met de kwaadste vorm. Dr. Thompson: „Het is mogelijk dat zo'n bacterie via andere ontste kingen in het lichaam bij de her senvliezen komt. Er is ook een bacterie die in keel en neus voor komt. Maar dat zegt nog helemaal ruet dat je dan ook ziek wordt, omdat je die bacterie draagt. Bo vendien is er een aantal factoren dat mede bepalend is voor het krijgen van de ziekte. Zoals slechte hygiene, huisvesting, zwakke gezondheid, vermin derde weerstand, dicht op elkaar leven, slechte voedingstoestand. In de oorlog zat er een piek in de statistiek van nekkramp. De le vensomstandigheden kunnen zo miserabel zijn, dat de bacteriën de kans krijgen om om zich heen te grijpen. En als hij zich snel verbreidt, wordt hij ook agressie ver. Maar echte epidemieën zien we in ons land niet meer. Onze omstandigheden zijn te goed en dus eigenlijk te slecht om de bac teriën een goede ontwikkelings kans te geven." AMERSFOORT-Twee politiemannen fouilleren op het station van Amersfoort een Indisch uitziende jongei na meldingen over een treinkapingDe zoekactie leverde behalve een groot dolkmes niets op.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7