"Alphen wil niet op de reserve-bank Keuze Van 't Oever verwacht Aanknopingspunten in zoektocht naar jjüoot Dever weer in glorie hersteld IN LEIDEN HEI KUNSTIJS OP OM DE NARIGHEID TE VERGETEN FOTO LEVERDE VEEL REACTIES OP Wethouder Haanstra (woningbouw) over afremmen van de „groei": RESTAURATIE KLAAR Kampioenschap boomzagen in Voorhout Amstelveeuse knapen roofden gloednieuwe brommer en molesteerden eigenaar Jongetje (2) uit Ter Aar verdronken DINSDAG 13 SEPTEMBER 1977 door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 222. U mag ook schrijven. De groep kinderen die afgelopen vrijdag een paar uur tjes uit schaatsen ging op de overdekte ijsbaan van Ton Menken in Leiden, had zichtbaar weinig kaas gegeten van het juist manouvreren op de gladde ijzers. Constant door de enkels zwik kend of zonder de benen uit te slaan zich langs de ballus- trade trekkend draaidende kinderen op on-Hollandse wijze hun baantjes, in veel gevallen nog tegen de rijrich ting in ook. Op geleende schaatsen, meestal maten te groot en met los han gende veters, waarmee ze niet alleen op het ijs maar opge wekt ook over de stenen tege lvloer buiten de baan, stap ten. Een kniesoor die daar op lette. Alles mocht, wat normaal op en rond de ijsbaan is verbo den. IJsbaan-eigenaar Ton Menken die het schouwspel in ogenschouw kwam nemen, kon om het ontspannen ge stuntel slechts hartelijk lac hen. Per slot van rekening was hij het zelf die hen had uitgenodigd naar Leiden te komen. Het waren de veertig Noord- ierse kinderen die op uitnodi ging van de stichting Hulp Noord-lerland naar Neder land zijn overgevlogen om hier drie weken op adem te komen. De veertig, in de leef tijd van twaalf tot zeventien jaar, wonen stuk voor stuk in het in ghetto's verdeelde Bel fast. waar protestanten en katholieken elkaar al jaren het leven zuur maken. Zes jaar geleden is de stichting begonnen kinderen maar ook bejaarden) uit beide elkaar bloedig bestrijdende bevol kingsgroepen, voor een va kantie in Nederland uit te no digen. Sindsdien hebben er hier al zo'n 6000 gebivak keerd. De groep die te gast was in Lei den logeert bij particulieren in Voorburg. Twintig katho liekejongens en meisjes, twin tig protestantse. Onder Ierse omstandigheden vaak el- kaars vijand, maar zo is de ervaring, na zo'n vakantie is daar weinig meer van te mer ken. ,f)ie eerste week dat ze met el kaar optrekken verloopt nog wat stroef', zegt mevr. Brans, consul van de stichting. "Dan blijven ze het liefst in de buurt van hun eigen makkertjes. Maar de tweede en derde week zijn er geen drempels meer". De Noordierse kinderen worden in Nederland voor het blok ge zet. Elk gastgezin neemt twee kinderen op, een katholiek en een protestants. De twee moe ten het met elkaar zien te rooien die drie weken. Mevrouw Brans: "Dat lukt over het algemeen voortreffelijk. Wantje moet maar zo redene ren: ze komen in een vreemd land, bij vreemde mensen en dan schept het feit dat ze bei den Ier zijn,toch een bepaalde band". De Noordierse kinderen, die bij hun bezoek aan Nederland door zeven Ierse groepsleiders worden vergezeld, worden vooral op sportief gebied be zig gehouden. Dat zou de beste manier zijn om "een brok spanning en ener gie kwijt te raken". Dus: zwemmen, voetballen, korf- De Leidschendamse amateur-oorlogshistoricus Bart Rijnhout zal in de komende week nagaan of in de stroom van reacties die hij ontving naar aanleiding van een artikel dat ik vorige week in deze rubriek over zijn activiteiten schreef, waarde volle informatie schuil gaat. Hangen langs de balustrade van de ijsbaan. Daar kwar wennige "schaatsen" van de Noordierse kinderen op nei ballen, schaatsen (voor de meesten de eerste keer in hun leven) maar toch ook excur sies in deze weken Drie weken vakantie voor zo'n groep komt neer op zo'n 50.000 gulden aan kosten, die de stichting (in het bestuur heb ben onder andere zitting ver tegenwoordigers van de Raad van Kerken Terre des Hom mes en de Nederlandse service-clubs) op tafel kan brengen dankzij een omvang rijk aantal donateurs. Uit een onderzoek is gebleken dat van de kinderen en be jaarden, zodra ze weer terug zijn in Belfast, zo'n vijftig procent blijvend contact met elkaar onderhoudt. Voor de stichting is met zo'n va kantie de kous nog niet af. In Ierland zelf, buiten Belfast, organiseert ze follow-upseen soort reünie waar de vakan tiegangers elkaar weer tref fen. "Hoewel dat natuurlijk prach tig zou zijn, gaan we er niet van uit dat deze vakantie tochtjes uiteindelijk tot gevolg zullen hebben dat de vrede in Belfast weer terugkeert"zegt mevrouw Brans. "Waar het ons om gaat, is dat de kinde ren op bezoek in Nederland ontdekken dat het in een sa menleving anders kan en an ders moet". De stichting, die ook een bureau heeft in het neutrale deel van Belfastzegt over gegevens te beschikken waaruit blijkt dat onder Ierse kinderen die hier op vakantie zijn geweest bij terugkeer het gebruik van verdovende middelen en het schoolverzuim aanzienlijk is afgenomen. Het bewuste artikel treerde zich rond de vragen waar in maart 1944, waar schijnlijk in de buurt van Leiden, een onbemande tweemotorige Lockheed P-38 Lightning jager in een wei land terecht was gekomen en wat er met de piloot is ge beurd. Hij, de Amerikaanse lucht machtmajoor Donald K. Wil lis, had (vermoedelijk) zijn kist per parachute moeten verlaten vanwege problemen met de oliedruk. Van het vliegtuig is een foto genomen, vlak na de landing. Aan de hand van die foto wil de ama teur oorlogshistoricus, die al ruim een jaar met het onder zoek bezig is, deze zaak tot klaarheid brengen. Door de kraam Er zijn veel reacties op zijn speurwerk gekomen. Heel wat mensen menen te weten waar de kerk staat die op de foto voorkomt. In Vinkeveen, beweert een Oegstgeestenaar. Nee, dat toestel is neergeko men tussen Andijk en Enk huizen, weet een Leidenaar zich te herinneren. Hij was er zelfbij en heeft zelfs geholpen de piloot uit de cockpit te be vrijden. Een Katwijker en een Rijns- burger komen, los van elkaar, tot de conclusie dat de be wuste foto is genomen ergens tussen de Oegstgeesterweg en het Waterbos in Rijnsburg. Een andere Leidenaar meldt dat hij weliswaar het toestel niet heeft gezien maar dat hij rond die bewuste datum wel heeft waargenomen hoe een piloot per gele parachute in de Leidse binnenstad door een dakraam een huis bin nenviel. De foto van majoor Willis heeft amateur-speurder Rijnhout kun nen achterhalen. De grote vra zijn weiland-landing in maan "Geen twijfel over mogelijk", is de conclusie van een bejaarde inwoonster uit de Sleutelstad. Die kerk staat in Uithoorn. "Het weiland op de foto is het voormalige Amstelland waar nu een nieuwe woonwijk staat. Ik heb de krantefoto met een loupe bekeken. Het kan niet mis. Daar is het. Vast en zeker". De meningen zijn verdeeld. De laatste lokatie, Uithoorn, zou de juiste kunnen zijn. Wat op de foto staat komt volgens de gemeente-historicus Schrij vers, overeen met de situatie ter plaatse rond 1944. In het gemeente-archief komt ech ter niets voor over een nood landing van een geallieerde iager. "Maar dat wil niets zeggen", al dus Schrijvers, "feitenmate riaal verzamelen over de oor logsjaren van Uithoorn is een haast ondoenlijk karwei. Ik weet niet of het er mee te ma ken heeft maar het lijkt er op alsof zich hier gedurende de laatste wereldoorlog dingen hebben afgespeeld die beter maar verzwegen kunnen blijven". Bart Rijnhout trekt op zo kort mogelijke termijn alle sugge sties na. Hij is vooral geïnte resseerd in de bewering van de Katwijker en Rijnsburger dat tijdens de laatste werel doorlog in Rijnsburg een vliegtuig is neergestort. "Interessant" "Een erg interessant geval", zegt Rijnhout, "want nergens in mijn archief of dat van mijn collega's komt daar iets over voor. Voor ons is dat een hele nieuwe zaak, die we ook tot op de bodem zullen gaan uit zoeken". ALPHEN AAN DEN RIJN - De leden van provinciale staten zullen door politieke beïnvloeding van de zijde van de gemeente Alphen op de hoogte moeten worden gesteld waar de pijn voor Alphen zit als het streekplan Zuid-Holland Oost in zijn huidige vorm wordt aangenomen. Dat zei wethouder J.W. Haanstra van ruimtelijke ordening en stad sontwikkeling gistermorgen op een bijeenkomst ter gelegenheid van het slaan van de eerste paal voor <^e tweede fase van Ridderveld II. Hij stelde dat door de voorkeur van Gedeputeerde Staten (om de groei van Alphen af te remmen, red.) Alphen voor de "verdraaid moei lijke keuze komt te staan om in Ridderveld II af te gaan remmen of eigenzinnig aan de gang te gaan". De oplossing ligt volgens de wet houder bij provinciale staten die het streekplan zullen moeten goed- of eigenzinnig aan de gang t*e gaan". De oplossing ligt volgens de wet houder bij provinciale staten die het streekplan zullen moeten goed- of afkeuren. "Wij wensen niet in de reserve banksituatie te gaan zitten", aldus de wethouder, die zei te hopen op een gestructureerd beleid van de provincie. "Anders zullen we in onze dienst (openbare werken) deskundigheid den gebouwd door de Samenwer- moeten die woningen twee jaar kende Alphense Woningbouwers, lang zelf bewonen. i combinatie van vijf Alphense Worden de woningen binnen die bouwbedrijven. Woningen tijd verkocht dan moet aan de i de laatsten volgend jaar herfst meente een bedrag van 40.000,- zulleri moeten zijn opgeleverd. Gis- worden betaald, teren ging op twee plaatsen tegelijk Voorzitter R.A. van Leeuwen i moeten trek eerste paal de grond een complex van 76 premie koopwoningen en een complex van 43 Gemeentegarantie woningen. Die woningen zullen respectieve lijk 129.000,- (premie-koop) en 189.000,- gaan kosten. Voor de woningen bestaat een overweldi gende belangstelling. 1700 Gega digden hebben na een eerste aan schrijven te kennen gegeven nog steeds belangstelling te hebben voor een premie-koopwoning,, zoals ze door de SAW worden ge bouwd, terwijl ook de belangste- ling voor een gemeentewoning groot is. Daarnaast bouwt de SAW in de fase nog een twintigtal patio woningen en 43 dijkwoningen in de vrije sector. De prijzen van deze koopwoningen zijn nog niet be kend. De eerste paal voor deze ken die nu nog ontbreekt: om- woningbouw-complexen gaat op koopdeskundigheid. Ik hoop van 22 september de grond in. harte dat we daarvoor gespaard In Ridderveld II maakt de gemee- zullen blijven". nte voor het eerst gebruik van de mogelijkheid om een boeteclausule op te nemen in de koopcontracten voor premie-koopwoningen. Ko pers van de premie-koopwoningen die door de SAW worden gebouwd, Met het slaan van de eerste paal gaf de wethouder het startsein voor de bouw van 182 woningen die in dit deel van Ridderveld II zullen wor de Stichting Samenwerkende Alp hense Woningbouwers zei gister morgen dat de SAW er vast op re kent dat zij in de toekomstige uit breidingen van de gemeente een wezenlijke bijdrage kunnen en mogen leveren. "Wij zeggen niet dat de Alphense ondernemingen voorrang moeten hebben, of dat de SAW de gehele woninbouw voor zijn rekening wil nemen, maar het is wel van groot belang dat de Alp hense werkgelegenheid verzekerd is en dat in de toekomst de span ning op de plaatselijke arbeid smarkt wat afneemt. Er is momen teel door de zeer uitgebreide bou wactiviteiten veel vraag naar vak mensen en de loonverhoudingen worden door invloeden van buite naf helemaal scheef getrokken en dat alles leidt uiteraard tot onrust en spanningen. Het zou wenselijk zijn als op dit punt een verstandig en evenwichtig toewijzingsbeleid de rust op de plaatselijke arbeid smarkt doet terugkeren. Dat is van het grootste belang voor een even wichtige opbouw van het plaat selijk potentieel aan vakmensen, vooral op wat langere termijn". Dever als ruïne LISSE - slot Dever is ruïne-af. Behoudens wat kleine afrondingen is het gerestaureerde Lissese bouwwerk deze maand weer in zijn oorspronke lijke staat teruggebracht. Hoewel de officiële opening nog tot maart '78 op zich zal laten wachten zal de bevolking van Lisse, die zich eerder al zeer belangstellend toonde over het wel en wee van de restauratienog dit jaar met het vernieuwde pand kennis kunnen maken. Op 1 oktober is er in het laboratorium voor Bloembollenonderzoek aan de Vennestraat (grote zaal) een bijeenkomst. Architect Van der Sterre zal dan onder meer de nieuwste vondsten en bijzonderheden uit de doeken doen. Daarna zal men naar het slot zelf trekken. De restauratie van Dever is een feit, vijftien jaar nadat de stichting Dever in het leven werd geroepen. Over de bestemming en het beheer van het Huis wordt nog overlegd. De gemeente heeft plannen om het pand deels te gebruiken voor recepties en dergelijke. VOORHOUT - De Oranje Ver eniging Voorhout organiseert deze week voor de 31e maal de jaarlijkse volksfeesten, waar voor weer een fraai pro gramma is opgesteld. Aan de vele vertrouwde evenemen ten, zoals tonknuppelen, rings teken, en tobbetje steken, is dit jaar een geheel nieuw element toegevoegd. Voor het eerst wordt in de Herenstraat het Voorhouts "kampioenschap boomzagen" gehouden. Hier bij is er een poule voor dames en een poule voor heren (van 18 jaar en ouder), die op donder dag, vrijdag en zaterdag 15,16 en 17 september net zo vaak als zij willen met de zaag enkele forse boomstammen te lijf mo- gen gaan. Voor de winnaars stelt de Oranjevereniging een Kampioensbeker en nog drie fraaie prijzen beschikbaar. Tijdens de gehele kermis, die donderdagavond om half tien officieel door burgemeester Van de Wouw wordt geopend, zal er een standen-bord zijn, waarop de tijden worden bij gehouden. Voor de kinderen begint het feest donderdag 17 september met een lampionoptocht door het dorp, waaraan zes muziek verenigingen en drie majoret- tenkorpsen hun medewerking verlenen. Als vlaggendragers fungeren weer de welpen en kabouters van de Boerhaave- groep van Scoutinggroep Voorhout en de meisjes van de jeugdhandbal van Plantenhoek-Foreholte. De op tocht begint om half negen vanaf het kerkplein. Vrijdag ochtend is er voor de kleuters een voorstelling in het Paro chiehuis terwijl er voor de leerlingen van de basisscholen spelletjes worden georgani seerd. IJsclub eert opvolger Pfrommer NOORDWIJK - De recherche van Noordwijk heeft vier Am- stelveners gearresteerd die ervan worden verdacht en kele weken geleden een Lisse- naar van een fonkelnieuwe bromfiets te hebben beroofd. Het groepje jongens, in de leef tijd. van vijftien tot zeventien jaar, reed de Lissenaar en zijn vriend op het fietspad door de duinen tussen de Langevelderslag en Zand- voort klem en dwongen hen tot afstappen. Daarop werd de Lissenaar af getuigd, de Amstelveners gin gen er met zijn bromfiets van door. Thuis aangekomen werd het voertuig gesloopt, maar bij het verhandelen van de on derdelen lekte de beroving uit. Door tussenkomst van recher cheurs van de Amstelveense politie kon het kwartet wor den ingerekend. LISSE - Met het boek "Gezichten op Rijnland" heeft de Lissese Ijs- club erelid Egbert van 't Oever ge luk gewenst met zijn benoeming tot coach van de Nederlandse schaats kernploeg. Van 't Oever volgt Leen Pfrommer op. De benoeming van Van 't Oever kwam voor insiders niet zo onver wacht. Al enige tijd traint hij de schaatsjeugd. Mannen als Kees Verkerk en Hans van Helden kre gen, voordat ze tot de kernploeg toetraden, eerst met de Lissenaar te maken. Niet alleen als trainer, ook als schaatser heeft Van 't Oever de no dige menigeen opgedaan. In 1947 bond hij de schaatsen voor het eerst op meer professionele wijze onder. Het was in de tijd dat de Lissese IJsclub koppelwedstrijden organi seerde op de ijsbaan aan de Oranje laan. Tientallen koppels vochten om de ereplaatsen en steeds was Egbert van 't Oever van de partij. Heel wat wedstrijden werden door hem en zijn koppelgenoot gewon nen. Wisselden de koppelgenoten regelmatig, Egbert bleef. Menigeen weet zich nog dat gespannen gevoel in de benen te herinneren als Eg- bert hem voor de wedstrijd eens goed had opgejut. Ook op nationaal niveau bewoog hij zich niet zonder succes. Het was in de tijd van Jeen van den Berg, Gerben Karstens, Anton Huiskes, Kees Broekman, Reinier Paping, Wim de Graaff en Mous Wijnhout. Samen met Van 't Oever de namen die het sportnieuws beheersten. In 1954 werd hij Nederlands kam pioen, bij welke gelegenheid hij te vens werd benoemd tot erelid van de Lissese IJsclub. Egbert van 't Oever ging de grenzen over en ook daar behaalde hij schitterende suc cessen. Zijn belevenissen in die tijd schreef hij neer in "Ons Weekblad". Het duurde tot 1962, toen vond de Lissenaar het welletjes. Dat neemt niet weg dat kennis en conditie er nog wel degelijk zijn: meningeen ziet Egbert op het ijs alleen maar van de achterkant. Waarschijnlijk heeft de nieuwe coach voorlopig weinig tijd om het hem geschonken boek te lezen. Binnenkort gaat het er weer op los voor het nieuwe seizoen. Egbert Van 't Oever zal dan zijn beste krachten moeten wijden aan de verdediging van de Nederlandse driekleur in de internationale toer nooien. TER AAR - De tweejarige Patrick Heykoop uit Ter Aar is gistermid dag verdronken in een sloot achter de woning van zijn ouders. Hoe het jongetje in de sloot is terechtgeko men is niet bekend.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4