Verbolgenheid over hard optreden Leidse politie Geen ton voor parkeergarage Actief in vrije tijd Johnny Kraaykamp op video voor zieken Wie betaal tweede man? Spanning in hengel- competitie weer terug Ron de Wolf overweegt aanklacht Gouden feest bij "Bona" van start LEIDEN Open school LEIDEN - Over een paar weken be ginnen in Leiden de eerste groepen deelnemers aan het proefproject Open School. Leiden is een van de veertien plaatsen in Nederland, waar de open school bij wijze van proef voorlopig voor twee jaar zal gaan draaien. Het gaat hierom een project voor jong-volwassenendat wil zeggen dat alleen jongeren tus sen 17 en 30 jaar uit Leiden in totaal 150 aan het project kunnen mee doen. Wel moeten ze minstens vijf jaar lagere school hebben gehad en niet meer dan twee jaar vervolgon derwijs (bijv. huishoudschool, lts oj mavo). De bedoeling is dat er gewerkt gaat worden in groepen, die niet groter zijn dan vijftien manDeze groepen komen zoveel mogelijk in de buurt waar de deelnemers wonen. Er wordt minstens één keer in de week les gegeven, hetzij overdag of 's avonds. Elke groep krijgt een vaste begeleider, die samen met de deel nemers een programma opstelt en uitwerkt. Onderwerpen die voor dit jaar op het programma staan zijn "Scho len, wat schiet je er mee op" en "Werken-Wonen". Er wordt uitge gaan van de ervaringen die de deelnemers met deze onderwerpen hebben. Verder zijn er speciale leer boekjes over deze onderwerpen ge maakt, er komen speciale pro gramma's op radio en TV en er worden allerlei excursies gemaakt. Ook kan men bij de Open School cursussen volgen, zoals over het ko pen van een huissolliciterenleren studeren, Nederlands, Engels, reke nen, aardrijkskundegeschiedenis natuurkunde en biologie. De open school is een vorm van "tweede-kans onderwijs"bedoeld voor hen die vroeger geen kans heb ben gehad om de lagere school af te maken of om meer dan twee jaar vervolgonderwijs te volgen. Bij sommige van deze mensen komt la ter de behoefte op om er weer iets bij te leren. Voornaamste verschil tussen de open school en het "gewone" oiider- wijs is dat de open school uitgaat van de kennis en ervaringen van de deelnemers. In principe is de open school gratis, maar voor extra activiteiten wordt wel een bijdrage van 25 gulden ge vraagd. Voor inlichtingen en aan melding kan men terecht bij het kantoor van de open school. Hoog landse Kerkgracht4 (tel. 134755) van maandag tot en met vrijdag 8.30-12.30 uur en 13.30-17.00 uur (behalve woensdag) en op maan dag tot en met donderdag 1930-22.00 uur. Chemische Fabr 'Schiedam' 010-26.47 56 LEIDEN - De videoploeg van het Academisch Ziekenhuis maakt opnamen op de Leidato. Niet alleen in de stand van het Leidsch Dablad (we zullen die naam nu niet meer noemen), maar op de hele tentoonstelling. Interviews met belangrijke mensen, met artiesten, de brie venbusrace, en een totale im pressie van de hele Leidato zul len samengesmolten tot een uitzending van twee uur (of meer) zaterdagochtend worden afgedraaid voor patiënten in het AZ. Daar staat op elke conver satiezaal een tv-toestel, terwijl liggende patiënten een tv op de zaal kunnen huren. Twaalf tot vijftien mensen, vrijwilligers, verzorgen de radio- en tv- uitzendingen, die beogen de mensen ontspanning te bieden en zoveel mogelijk actueel te zijn. Op drie oktober bijvoor beeld zal er de hele dag radio en tv zijn. Terug naar de Leidato, elke dag is er een artiest aanwezig in de prominentenstand die dan de brievenbusrace van die dqg leidt. Gisteren was het Johnny Kraaijkamp (zie foto). Van avond is het Rita Corita, mor gen Peppi en Kokki, donderdag Jan Blaaser, vrijdag Herman Emmink, zaterdag Peter Knegt- jens en zondag Ab v.d. Linden (Appie en Flappie). Zondag zal ook de prijsuitreiking (een fiets) van de brievenbusrace zijn (zo veel mogelijk kranten in de bus douwen in 45 sec.). Koploper nu is de heer Witsenburg met zes tien kranten. "We zijn dan wel feestneuzen, mgar we vinden dat we dit toch ook moeten doen", zegt een meisje van karnavalsvereniging De Hutspotten. Ze loopt met een bundel witte enveloppen door de zaal en wat ze vindt dat ze moet doen is dit: Elk jaar or ganiseert de karnavalsvereni ging met karnaval een bejaar denmiddag, een feest in de Stadsgehoorzaal voor geestelijk gehandicapte kinderen en feest op Endegeest De maandag na karnaval bezoeken ze met raad van elf en prins en muziek nog vier bejaardenhuizen. Daarvoor wordt er nu geld opgehaald op de Leidato Wie een gulden be taalt mag een envelop trekken, in die envelop zit een sticker met daar achterop wat men bij de stand van de Hutspotten af mag halen. Altijd prijs. Nog even iets over de zaterdag en zondag gehouden wandel tochten georganiseerd door de wandelsportvereniging "Zuid-West". Er kon worden gelopen over 10, 15 en 20 kilo meter, terwijl er een speurtocht van tien kilometer was uitgezet. In totaal liepen 216 mensen mee, onder wie Maurice Senne uit Hazerswoude, de jongste met zijn vier jaren. Alle deel nemers ontvingen een medaille een een vrijkaart voor de huis- houdshow. MARGA WUIS Tv-komiek Johnny Kraaykamp was gisteren in de Leidato-stand van het Leidsch Dagblad. 1977 DINSDAG 13 SEPTEMBER 1977 raadsman uitbreiden LEIDEN - Na de vijfde serie van drie viswedstrijden, die het afgelo pen weekeinde werden gehouden, 1 is de spanning in de Leidse Henge- lcompetitie weer volledig terug. Het tweede team van DVS behield weliswaar de leidende positie, maar verloor toch het rechtstreekse duel i tegen het eerste team van DVS. De j voorsprong tussen nummer één en nummer twee is daardoor geslon ken tot niet meer dan één punt. Op twee punten volgens de teams van Sportvrienden en Hengelsport 1. Het eerste teasm van DVS doet ook een goede gooi naar de Leidsch Dagblad-beker voor de meeste ge- I vangen vissen. Tweede is hier het eerste team van Zuid-West. De stand in de Leidse Hengel Com petitie is nu 1. DVS II 26 pnt., 339 j st., 2. DVS I 25-399, 3. Sportvrien- I den 24 (291), 4. Hengelsport I 24 (282), 5. Zuid-West I 22 (369), 6. Alp hen I 21 (244), 7. DVS III 18 (249). 8. Alphen II 18 (206), 9. Ons Genoegen 16 (225), 10. HSV 14 (205). 11 DW 14 (189), 12. Zuid-West II 13 (222), 13. De Brasem-Leiden 12 (179), 14. Hengelsport II 10 (152), 15. De Meerval 8 (113), 16. De Brasem (Ter Aar) 3 (87). In het persoonlijk klassement heeft J. Mooibroek van Zuid-West II de eerste plaats die hij lang heeft be zet, afgestaan aan H. v. Loon van DVS I. De laatste rukte op van de achtste plaats. De stand na vijf competitiedagen is: 1. H. v. Loon (DVS I) 117 st., 2. J. Mooibroek (Zuid-West II) 110 st., 3. J. v. Loon (DVS II) 91 st., 4. Ph. Verstraten jr. (Hengelsport I) 89 st., 5. J. Sinteur (DVS III) 79 st., 6. R. Verkade (Alp hen I) 79 st., 7. J. den Os (DVS I) 78, 8. J. Helverstein (DVS II) 77. 9. W. Moenen (Zuid-West I) 76, 10. W. v. Berkel (DVS I) 74, 11. K. Laterveer (HSV) 74 st. LEIDEN - Een poging van het CDA om honderdduizend gul den op de gemeentebegroting te reserveren voor een fonds "parkeervoorzieningen" is mislukt. In de gemeenteraads vergadering van gisteravond kreeg het CDA wel de steun van WD en SGP/GPV, maar niet van PvdA, PPR/D'66 en PSP. Het CDA wilde de ton halen uit de financiële meevallers, die de begroting van de gemeente dit jaar kent. Het in te stellen fonds parkeervoorzieningen zou ter dekking moeten dienen van "niet-structurele (dus niet jaarlijks terugkerende) tekor ten in de exploitatie van een op te richten parkeergarage of vergelijkbare parkeervoor ziening". Zo luidde althans het voorstel van het CDA, dat enigszins was aangepast na overleg met de VVD-fractie. Er ontstond over dit voorstel een stekelige discussie tussen de indiener enerzijds, het raadslid Vink, en de wethou ders Van Dam en Waal ander zijds. Waal sprak van een "verkiezingsstunt" van het CDA. Hij noemde het van be lang om eerst op het verkeers circulatieplan te wachten, al- parkeervoorzieningen te treffen. "Smoesjes", noemde Vink dat. "Tegen de tijd dat hel verkeerscirculatieplan er is, zijn alle winkels in het cen trum verdwenen". Het CDA- raadslid zei met het beschik baarstellen van een ton een "impuls" te willen geven aan de parkeermogelijkheden in Leiden. Volgens wethouder Van Dam is een ton in dit ver band niet veel waard. Belegge rs, die in Leiden een parkeer garage zouden willen neerzet ten, stuiten vooralsnog op jaarlijkse exploitatietekorten van drie a vijf ton, aldus de wethouder van financiën. Het college gaat er in principe van uit dat een parkeervoor ziening "zichzelf moet beta len", dat wil zeggen: de kosten zouden uit de tarieven te halen moeten zijn. Eventueel, zo liet Van Dam weten, zou de gemee nte bij een concreet plan wel aanvankelijk een deel van het jaarlijkse tekort voor haar re kening kunnen nemen (WD'er Van Duijn wees erop dat iets dergelijks in Haarlem is ge beurd). De instelling van een fonds daarvoor kan ook later in dit jaar nog wel, zo liet Van Dam weten. Het voorstel van het CDA werd met 15-19 ver worpen. Eerste woning in kaalslag- gebied gereed LEIDEN - De eerste nieuwbouw woningen in het stadsvernieu wingsgebied tussen Herengracht en Zijlsingel zijn binnenkort ge reed. Op dinsdag 27 september zal de sleutel van de eerste woning of ficieel aan de toekomstige bewo ners worden overhandigd. Dat ge beurt door ir. H. de Kiewit, hoofdingenieur-directeur van de Volkshuisvesting en Bouwnijver heid in de provincie Zuid-Holland. Aansluitend zal er een feestelijke bijeenkomst worden gehouden in de recreatiezaal van het bejaarden centrum "'t Huis op de Waard". LEIDEN - De zeventienjarige Ron de Wolf en zijn ouders zijn bezig een aanklacht in te dienen tegen de Leidse politie. Zij verwijten de politie een onredelijk hard optreden: vier agenten sloegen Ron neer, anderhalve week geleden bij het zwembad De Zijl, na een massale vechtpartij waarbij hij slechts zijdelings was betrokken, zo stellen zij. Het meest verontwaardigd zijn zij echter over wat toen volgde: in een cel op het bureau Zonneveldstraat zou een van de agenten Ron nog zonder enige aanleiding enkele malen hard in het gezicht geslagen hebben. De huisarts constateerde nader hand verschillende kneuzingen. Ron en zijn moeder vertellen het volgende verhaal. De tweede dag van de zwemvier- daagse, dinsdag 30 augustus, kreeg Ron aan de rand van het zwembad woorden met een aantal buurtge nootjes. Er ontstond wat "gekkig heid" tot een vriend van Ron, een geoefend bokser, erbij kwam en een van de jongens neersloeg. Ei ontstond zo een vechtpartijtje waaraan Ron overigens geen deel had. Toen de politie even later arri veerde was het tumult alweer voor bij, maar de buurtgenootjes hadden aangekondigd de volgende dag te rug te komen. Die volgende woensdagavond zat Ron na het zwemmen met twee vrienden buiten het zwembad af te wachten wat gebeuren zou: "Ik wist dat er wat ging gebeuren". In derdaad kwam een dertigtal jon gens op brommers aanzetten om vergelding. Ron liep weg, maar de twee andere wachtende jongens, een van hen was de "bokser", raak ten in een vechtpartij verwikkeld. Van de grote groep hadden velen een mes of slag wapen bij zich. Om standers wisten bij een aantal dit tuig af te pakken. Toen een van Rons vrienden in elkaar was gesla gen en de politie arriveerde ver dween de grote groep. Rons moeder was, gealarmeerd door het rumoer, gelijk met de poli tie bij het zwembad gearriveerd. Op enige afstand al van het zwembad kwam zij Ron tegen die haar ge ruststelde: "Er is niets aan de hand hoor". Kort daarop kwam een agente op Ron af en vroeg of hij een boks beugel bij zich had. Ron liet zien van niet: hij deed zijn jasje open en gaf een pakje shag af. Nadat de age nte wegliep kwam er een tweede agent met dezelfde vraag: hetzelfde ritueel volgde. Nadat ook deze weer weg ging kwam er zelfs nog een derde. Rons moeder: "Maar het was zo druk, misschien hebben ze van elkaar niet gezien wat ze deden". Net liep Ron achter zijn moeder aan naar huis, toen agent nummer vier Ron bij zijn schouder greep, hem omdraaide en tegelijk in de zakken van zijn jasje probeerde te zoeken. Ron maakte een afwerende bewe ging en zei: "Ga je strepen ergens anders verdienen!". Juist op het ogenblik dat een andere agent kw.am vragen wat er aan de hand 1 VECHTPARTIJ 7 IN ZW EMBAD was pakte genoemde nummer vier zijn knuppel, gelijk schoten drie anderen hem ook met de knuppel te hulp. Dit alles speelde zich af in een flits achter de rug van Rons moeder. Toen zij zich omdraaide zag zij Ron op de grond liggen vechten met vier knuppelende agenten. Tevergeefs probeerde zij een van de agenten weg te trekken. De vier agenten trokken Ron aan zijn haren het po- litiebusje in. Zijn moeder besloot mee te gaan. "Ron was door het wilde heen, krijtwit was die". In het busje rukte Ron de mobilofoon van het dashboard los en trachtte in blinde woede de ruiten in te slaan. Op weg naar het bureau lukte het Rons moeder om hem te kalmeren. Op het bureau was hij rustig. Toch werden op weg naar de cel zijn ar men nog zo hardhandig op zijn rug gedraaid dat zijn moeder hem hoorde schreeuwen van pijn. Hij moest zich uitkleden, wat hij deed. De agenten trokken hem hierbij zijn jasje blijkbaar zo hardhandig van het lijf dat het scheurde. Toen hij vervolgens naar de cel liep dacht hij bij zich zelf: "Laat ik nu maar rustig wezen, in de cel zullen ze niets meer doen". In de cel kreeg hij echter een stomp tegen zijn rug, kwam tegen de muur, nadat hij zich omdraaide sloeg bovengenoemde agent nummer vier hem herhaalde malen met de vuist in het gezicht. Als vergelding voor het vernielen van de mobilofoon, zo maakte hij duidelijk. Toen Ron even later met de tranen in zijn ogen van de pijn in de cel stond kwamen de vier agen ten en maakten pesterige opmer kingen over zo'n grote jongen die stond te huilen. Rons moeder stond in de hal van het politiebureau te wachten. Zij zag agent nummer vier terugko men, hij was "lijkwit". Automa tisch zei zij: "Zo, heb jij je gram op 'm gehaald?". Die nacht bleef Ron op het bureau. De volgende ochtend werd hij ver hoord door rechercheurs met wie hij verder geen moeilijkheden meer had: "Dat waren geschikte lui". De huisarts constateerde later een zwaar gekneusde rib, een ge kneusde pols en kneuzingen in het gezicht. Rons hoofd zat vol bulten. Ron had nog nooit moeilijkheden met de politie, en kende geen van de betrokken, jonge agenten. Rons moeder: "Als je er geen werk van maakt... volgende week doen ze het bij een ander kind". Gevraagd om commentaar merkte de commissaris van politie Van Voorden op nog niet van het voor val gehoord te hebben. Hij wist van de kwestie niet meer dan in een da grapport was beschreven: volgens omstanders had Ron met de vecht partij meegedaan met een boks beugel gewapend: bij zijn arrestatie had hij zich hevig verzet. De com missaris zegde toe de aantijgingen te zullen onderzoeken. Hij hoopte dat de aanklagers, alvorens de aan klacht in te dienen, nog bij hem zouden willen komen voor een ge sprek. ers LEIDEN - Het instituut burgerraadsman wordt met een ten tweede man uitgebreid. Dat is na de gemeenteraadsverga dering van gisteravond in ieder geval zeker. De vraag is j™ alleen wie deze tweede burgerraadsman financieel voor zijn rekening zal nemen: de gemeente én het ministerie van >ni CRM gezamenlijk, of de gemeente alleen. LEIDEN -Het feestgedruis rond het vijftigjarig bestaan van scholengemeenschap "Bonaventura-Kijckenborg" is gisteren in alle hevigheid losgebarsten Dat begon nog wat serieus met een kerkdienst in de Hartebrugkerk aan de Haarlemmer straat, evenals Bonaven- tura gesticht door de paters Fransiscanen. Vervolgens werd een massale optocht begonnen van de kerk naar het hoofdgebouw aan de Mariënpoelstraat (zie foto). Op het schoolplein was een kermis ingericht, waar schoolrecords konden worden gebroken en gevestigd. De scholier op de foto lukte dat met het tobbetje steken duidelijk niet. Een flinke plons water was het gevolg van zijn mislukte poging De gemeenteraad nam een motie van Van Oosten (PPR/D'66) aan, waarin het college wordt verzocht om binnen de gemeentelijke begro- 1 ting alsnog ruimte te scheppen voor het aantrekken van een q tweede burgerraadsman en daar- n' over voor 15 november van dit jaar duidelijkheid te scheppen. Alleen 2 drie leden van de VVD stemden te- gen deze motie. 3r Van Oosten noemde gisteravond al .r' enkele begrotingsposten, ten koste e waarvan de tweede burgerraads man gefinancierd zou kunnen wor- s" den. Hij wees erop dat de gemee- s" nteraad al in november 1976 heeft uitgesproken uitbreiding noodza- 5" kelijk te achten. De gemeenteraad ging er toen vanuit dat het ministe rie van CRM vijftig procent van de kosten voor haar rekening zou ne men, zoals ook bij de huidige bur gerraadsman is gebeurd. "We wisten toen intern dat CRM mee zou subsidiëren", zo memo reerde wethouder Tesselaar. Die verwachting kwam niet uit: "CRM zit nu wat krap bij kas en heeft laten weten dat. niet voor 1980 een rijks bijdrage te verwachten is", aldus Tesselaar. Desondanks zei hij te hopen "via een omweg alsnog sub sidie van het rijk binnen te slepen. We hebben een kleine hoop dat dat lukt. We hebben bij CRM een extra gaatje ontdekt". Mocht de wethouder toch nul op request krijgen bij het ministerie, dan zal hij de gemeenteraad voor stellen om de tweede burger raadsman tot 1980 uit eigen midde len te bekostigen. Dat uitbreiding van het instituut burgerraadsman noodzakelijk is, werd ook gisteravond door geen enkel raadslid in twijfel getrokken. Van Oosten wees erop dat de hui dige functionaris ernstig overbelast is. "Door de toenemende vraag om hulpverlening komt het steeds va ker voor dat een aantal spreekuren van de burgerraadsman niet ge houden kan worden. Dit betekent dat twintig a dertig procent van de hulpvragers niet geholpen kan worden", aldus Van Oosten. De burgerraadsman in Leiden heeft een tweeledige taak: burgers bij te staan die in conflict zijn gekomen met gemeentelijke instanties, of de weg zijn kwijt ge raakt in de wirwar daarvan. Daar naast heeft hij een signalerende functie: hij moet aangeven waar de knelpunten zijn in de relatie tussen burger en de plaatselijke overheid. De VVD-fractie vindt dat de bur gerraadsman "een duidelijker om kaderde taakomschrijving" dient te krijgen, aldus het raadslid Van Duijn. Omdat die er niet is, stemde een drietal WD-raadsleden tegen de motie van Van Oosten. Alleen Zon- nevylle, die namens de gemeente raad in de begeleidingscommissie van de burgerraadsman zitting heeft, stemde wel voor. Naar hem verwees wethouder Tesselaar voor de beantwoording van enkele vra gen, die Van Duijn over taak en functioneren van de burgerraads man had gesteld. De WD'er nam het niet toen Tess elaar weigerde te antwoorden: "Ik sta erop, dat ik antwoord krijg zei hij. Toen dit niet gebeurde, stond hij boos op en verliet de raadzaal, waarvan hij de deur met enige kracht achter zich sloot. Waardoor hij niet aan dc stemming kon deel-

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3