„Christenen moeten zich anders inzetten" ..Discriminatie alsof vergeten is lijk te begraven" DISCUSSIE V.N. OVER ECONOMIE Leraren trekken muur op Onderhandse aanbesteding kabel-tv Leiden KARDINAAL ALFRINK OVER BEWAPENINGSWEDLOOP: Hulp voor werklozen in Leiden DINSDAG 13 SEPTEMBER 1977 Amerikaanse pater berust in een „welsprekend stilzwijgen Mevrouw R. van der Kolff, gere formeerd predikant te Numans- dorp (regio Barendrecht), heeft de benoeming aanvaard tot pasto raal medewerker in Leiderdorp. De kerkeraad algemene zaken vande Geref. Kerk heeft haar aan gesteld en zij komt in de plaats van mevrouw Sysling, die deze functie om studieredenen onlangs neerlegde. Het is de bedoeling, dat mevrouw Van der Koff haar werk zaamheden in november begint. Mevrouw Van der Koffis 38 jaar en werd in 1973 predikant in Nu- mansdorp. Zondagmorgen om 10 uur wordt met een plechtige hoogmis het 500- jarig bestaan van de Lodewijks- kerk aan het Steenschuur in Lei den herdacht. De pauselijke nun tius, mgr. John Gordon, zal de dienst, met assistentie van onder anderen pastor Vreeburg en oud deken Haring, Leiden. Na de plech tigheid is er een ontmoeting voor genodigden in de grote zaal van de pastorie. Orgeldag De stichting Orgelcentrum te De Bilt houdt op zaterdag 1 oktober in ee de Joriskerk te Amersfoort een nationale "Orgeldag" ter gelegen heid van het feit, dat de vermaarde organist Jan Zwart 100 jaar geleden werd geboren en 40 jaar geleden stierf. De dag begint om half 2 met een ontvangst van de deelnemer en eindigt om 9 uur na een orgelcon cert door Feie Asma. Sprekers zijn de heer A.J. Kret, burgemeester van Sasenheim, oud-voorzitter van de stichting Orgelcentrum, en de predikant dr. C.A. Tukker. De le zingen zullen muzikaal worden "geïllustreerd". Van 4 tot 5 uur ge ven organisten demonstraties op de drie orgels die deze kerk rijk is. Ook kunnen de orgels worden bezich tigd. Asma, die werken speelt van zijn leermeester, J.S. Bach en S. de Lange sr., heeft in zijn programma ook plaats ingeruimd voor samen zang. Voor nadere inlichtingen: bureau Orgelcentrum, Prinsenlaan 3, De Bilt, telefoon 030-761845. Omdat de synode bezwaren heeft tegen het werkboekje "De bijbel, een boek om te vieren", doen de Christelijke Gereformeerde Ker ken niet mee aan de in oktober te houden nationale bijbelweek. De bezwaren betreffen de benadering van de bijbel en de opvattingen over het bijbelgebruik die in dit werkboekje tot uitdrukking ko- Gratie De Nederlandse rk "Justitia et Pax" (gerechtigheid en vrede) en de sectie "internationale zaken" van de Raad van Kerken in ons land, doen in een brief een be roep op president Park van Zuid- Koea om de doodstraf over vijf jonge Japanse Koreanen niet tot uitvoering te brengen. De vijf, allen studenten, zijn op beschuldiging van spionage ter dood veroordeeld. Zij stammen af van Koreanen die door Japanners als dwangarbeid ers naar Japan zijn gevoerd. Jaren lang hebben zij de Japanse nationa liteit gehad, maar aan het eind van de tweede wereldoorlog, toen Ko- rea aan het gezag van Japan werd onttrokken, verloren deze arbeid ers en hun kinderen de Japanse na tionaliteit. Vooral onder de jongere afstammelingen is een groeiend verlangen naar een nieuwe identi teit; veel jongeren gaan daarom in Korea studeren. Justitia et Pax en de sectie interna tionale zaken van de Raad van Ker ken zeggen in hun brief, dat de vijf veroordeelden niet hoeven te reke nen op steun van Japan, het land van herkomst, en dat zij zich daarom verplicht voelen zich hun lot aan te trekken. De Nederlandse organisaties beantwoorden daar mee tevens een oproep van de Zuidkoreaanse commissie Justitia et Pax, die in augustus de wereldo pinie opriep van de de uitvoering van deze straf te voorkomen. De Zuidkoreaanse commissie meent, dat de vijf studenten veroordeeld zijn in een "overhaast en twijfelach tig" proces. Verbod Het Vatikaan heeft de Ameri kaanse jezuiet John J. McNeill, be kend voorstander van een ruimer kerkelijk standpunt inzake homo filie, verboden over dit onderwerp te spreken of te publiceren, dit om verdere verwarring over het hui dige standpunt van de kerk in deze kwestie te vermijden. McNeill is de schrijver van het boek "De kerk en de homoseuksueel". Daarin pleit hij ervoor, dat de kerk de homoseuksuele aktiviteit zou aanvaarden als "ethisch goed", mits deze berust op echte weder zijdse liefde en wederzijds respect. Van het boek werden in Amerika in korte tijd 15.000 exemplaren ver kocht. Pater McNeill heeft zich bij de Ro meinse beslissing neergelegd, maar LEIDERDORPSE PREDIKANT IN PREEK OVER RACISME (Van onze redactie geestelijk leven) LEIDERDORP - "Mensen die de discriminatie in stand houden doen, bijbels gezien, alsof ze vergeten hebben een lijk te begraven. Het is een anachronisme". Kardinaal Alfrink vindt geweld loosheid getuigen van een realisti sche kijk op de werkelijke situatie in de wereld. Op de laatste dag van een drie daagse (besloten) studieconfe rentie van de nationale bewe ging Pax Christi in Leuven heeft kardinaal Alfrink, de vroegere leider van de Nederlandse rk kerkprovincie, gezegd, dat mo derne wapens geen enkele vei ligheid bieden en alleen maar een voortdurend toenemende onveiligheid veroorzaken. "Geweldloosheid is dan ook geen utopisch idealisme, maar een teken van een realistische kijk op de werkelijke situatie in de wereld". De kardinaal uitte deze gedachte als een "aanbeveling voor verdere discussie". "Wij zullen de ogen moeten ope nen en alle medeburgers in onze wereld moeten aansporen om gezamenlijk te werken aan over levingskansen voor de hele mensheid. Alleen kennisnemen van de feiten en gegevens als ab stracte zaken beschouwen of een neutrale houding aannemen is gevaarlijk". Navo en Warschaupakt hebben bijna 80 procent van de militaire uitgaven op wereldschaal voor hun rekening genomen. De vier nucleaire grootmachten - de Lodewijkskerk .500 jaar oud aan een organisaie van rk homofie len schreef hij, dat het afzeggen van een spreekbeurt beslist niet bete kende dat hij zijn opvattingen had veranderd. Hij hoopt dat zijn zwijgen "welsprekend" zal zijn. Beroepingswerk: Hervormde Kerk - beroepen te Ridderkerk I. Kok Zoetermeer, te Veenendaal H. Smit IJsselmuiden, te Hierden T. van T Veld Ede, door de generale synode tot vlootpredikant kandi daat E.S. Klein Krafnnenburg Hoevelaken; aangenomen naar Rottevalle-Drachtstercompagnie- Boornbergum kandidaat R. Klooster Rottevaile, naar Schildwode-Hellum kandi daat H.J. Oortgiesen Schildwolde; bednakt voor Leerbroek J.P. Ver kade Montfoort, voor Rotterdam- Delfshaven G. van den End Pa- pendrecht. OVERLEDEN - Ds. G.F. Hajer te Ede, 73 jaar, was van 1948 tot 1956 gereformeerd predikant in Leiden. Ver. Staten, de Sowjet-Unie, Frankrijk en Groot-Brittannië - hebben met hun duizenden atoombommen, gevechtsvlieg tuigen en tanks een steeds ver fijnder en gevaarlijker verdedi gingssysteem opgebouwd. Europa speelt, aldus de kardinaal, een centrale rol bij de wedloop, die nog nooit zijn versnelde ontwikkeling heeft afgeremd, zich van crisis tot crisis heeft voortgezet en steeds nieuwe im pulsen krijgt door een perfec tionering van de technologie. Op het Europese vlak zijn alle in- Dat zei de Leiderdorpse predikant J. Geursen zondagavond in een themadienst over discriminatie Hij legde in zijn preek een paar fragmenten uit een Amerikaans boek naast teksten uit de bijbel- boken Exodus en Galaten. Dit Amerikaanse boek is de neerslag van een langdurig gesprek tussen de schrijver James Baldwin en de volkenkundige Margaret Mead Het geeft niet alleen verhelderende informatie over zaken van blank, bruin en zwart, maar graaft ook naar de wortels van discriminatie en vooroordeel. Zowel James Baldwin als Margaret Mead zijn sterk door het evangelie aange raakt. In hun gesprek, dat enkele dagen duurde, gebruiken zij dan ook vaak bijbelse woorden en gedachten. De apostel Paulus laat er geen twij fel over bestaan, dat het onder scheid tussen de mensen is weg gevallen. Ds. Geursen: "De discriminatie is itiatieven om tot werkelijke ontwapening te komen mislukt. De kardinaal vroeg zich af, of de tijd niet gekomen is voor de christenen om zich op een meer directe wijze in te zetten bij het zoeken naar nieuwe vormen van veiligheid, waarbij afstand wordt gedaan van de opvatting dat militair evenwicht de enige manier zou zijn om de vrede te verzekeren. De wedloop houdt niet uit zichzelf op. Daar zal pas een eind aan kunnen komen als de nieuwe generatie zich werpt op een an dere benaderingswijze. opgeheven, omdat de eenheid er is vanwege de Messias. Toen Christus kwam, was het zover, vrijheid voor de slaven, de ver heffing van de vrouw en de ste reotiepen (onveranderlijke voor oordelen) niet langer ter zake. Het christendom zou daar toch heel dichtbij moeten zijn. Als we wer kelijk bij de tijd willen zijn, moe ten we dat inzien. Ook 1977 is een heilsjaar, een jaar van de Heer, een jaar van bevrijding. Van wie zich naar Christus noemt, mag je verwachten, dat ze zó naar de tijd kijken". Donker gevaar Maar de werkelijkheid is anders. Er wordt nog steeds onderscheid gemaakt. Ds. Geursen: "Wij doen alsof Chris tus de mensen niet heeft ver zoend. We hebben de vrijheid weer opgegeven en denken op nieuw in termen van uitverkie zing en superioriteit. Mensen zoeken hun betekenis in bezit en reputatie en ze doen dat met zo veel inspanning dat er geen ener gie overblijft voor iets anders. De andere mens wordt dan een in dringer, een donker gevaar. Men identificeert zich door zich tegen de ander af te zetten. Discrimina tie betekent, dat je de eenheid van het menselijke geslacht loochent en ook de gemeenschap tussen God en mensen". Stereotiepen De Leiderdorpse predikant waar schuwde ook voor wat hij noemde "de val (klem) van de ste reotiepen", waarbij zwarten altijd schooiers zijn, Joden altijd sja cheraars en wie eens steelt altijd een dief blijft. "Datzet mensen vast in hunschuld, vereeuwigt het kwaad en be lemmert elke vernieuwing. Het verleden wordt nooit verleden tijd. Wie uit deze vooroordelen denkt en leeft, moet er zelf ook wel onder lijden, omdat hij steeds de stem J. GEURSEN eenheid is er al van zijn hart moet verlooche- De vraag beantwoordend, of er een methode is om de door discrimi natie veroorzaakte schade zo goed mogelijk te drukken, zei ds. Geursen, niet te geloven in een "ideologische revolutie", in "is men" of systemen. De gelovige moet weten, dat Christus de een heid al in de wereld heeft ge bracht. "Daar moeten we van uitgaan. Van een christen mag worden ver wacht, dat hij zich door Jezus bij de hand laat nemen om het verle den te verwerken en de ander - zonder vrees, ontvankelijke en open - weer te geloven. Zo wordt de vicieuze cirkel van de angst doorbroken en de geest van de verdeeldheid krachteloos ge maakt". Misschien is het getal van de men sen die dit verstaan, naar verhou ding, niet groot. Maar dat is nog geen reden, het niet te wagen. Ds. Geursen: "Tien rechtvaardigen kunnen een stad redden". NEW YORK (UPI) - De Al gemene Vergadering van de Verenigde Naties komt vandaag bijeen ter afsluiting van haar verdaagde zitting van 1976, met een discussie van drie dagen over de al gemene economische situa tie. De nadruk hierbij ligt op de eis van de derde wereld dat een nieuwe internatio nale economische orde tot stand komt. De algemene vergadering wordt vrijdag verdaagd en begint haar nieuwe zitting, de 32-ste, officieel op 20 september Het vanmiddag begonnen debat van deze week zal draaien rond de teleurstelling in de derde wereld over het magere re sultaat van de noord-zuid-dialoog in Parijs, die eindigde met weinig vooruitgang in de richting lichting van het lot den. De ontwikkelingslanden, in de Verenigde Naties vertegenwoor digd door de "Groep 77", zullen naar verwachting aandringen op verbetering van hun economische situatie in een resolutie die een eis zal omvatten voor een speciale bij eenkomst van de algemene verga dering over economische zaken begin 1980. In de resolutie zal met nadruk worden verklaard dat on danks het mislukken van de dia loog in Parijs, het economische ge sprek binnen de Verenigde Naties en hun economische organen, moet worden voortgezet. In het Westen blijft men eraan vasthouden dat in Parijs aanzien lijke vooruitgang is geboekt, waar onder oprichting van een gemee nschappelijk fonds voor de fina nciering van grondstoffenovereen- komsten, grotere ontwikkelings hulp en de oprichting van een spe ciaal fonds van 1 miljard dollar voor hulp aan landen met een laag in komen. De conferentie over internationale samenwerking in Parijs met deel neming van 19 ontwikkelingslan den en 8 geïndustrialiseerde staten, eindigde op 2 juni. De deelnemers waren het erover eens dat zij wel een beter inzicht in de vraagstuk ken gekregen hadden, maar dat de verwachtingen te hoog gespannen waren geweest. Sindsdien hebben de landen van de derde wereld elkaar geraadpleegd over een nieuwe gemeenschappe lijke economische strategie, te verwoorden in de aanstaande reso lutie. De groep 77 - in feite inmiddels een groep van 114 landen - legde eind vorige week de laatste hand aan het stuk van 13 punten. Zij hoopt dat het( met enkele kleine wijzigingen, Minister Van Kemenade DEN HAAG (ANP) - De leraren trekken eerder een muur op dan dat zij er met de rug tegenaan staan. Die indruk heeft minister Van Keme nade van Onderwijs en Wetens chappen, gezien de gang van zaken rond de lerarensalarissen en wat van de kant van het Nederlands Genootschap van Leraren (NGL) wordt betoogd. De aangekondigde acties van het NGL zijn geen gevolg van het be leid. Van Kemenade meent dat de acties, als ze in enige omvang wor den doorgevoerd, een gevaar voor het onderwijs inhouden. De bewindsman is voorts niet van plan de regeling in te trekken voor de aanvangssalariëring van jonge academici (AJA). Daarmee worden de aanvangssalarissen verlaagd. Eén en ander heeft minister Van Kemenade gisteren geantwoord op vragen die de WD-Kamerleden Ginjaar-Maas en Evenhuis hem eind vorige maand hebben voorge legd. De bewindsman herinnert er aan, dat ook het NGL herhaaldelijk heeft betoogd dat het niet zozeer om de AJA-regeling gaat. Het zou bij de geplande acties meer gaan om het (ontbreken van) overleg als zodanig en uit vrees voor algemene afzonderlijke salarisverlagingen voor leraren. Dit laatste is in het geheel niet aan Secretaris-generaal Waldheim van de Verenigde Naties ontmoette ii het Kremlin de Russische president Breznjev. Waldheim brengt op het ogenblik een bezoek aan de Sovjet-Unie. aanvaardbaar zal zijn voor de geïn dustrialiseerde staten en men el kaar zo op de sluiting van vrijdag middag zal vinden. Onder de sprekers op de driedaagse bijeenkomst voor de afsluiting van de zitting van '76, zal een vertegen woordiging van België voor de EG zijn. Voor Oost-Europa zal een Bul gaar het woord voeren en voor groep 77 de Pakistaanse perma nente vertegenwoordiger, tevens voorzitter van de groep. De vergadering zal de verdere dis cussie over de resolutie overlaten aan haar economische commissie, waarin alle V.N.-leden vertegen woordigd zijn. De discussies en on derhandelingen over de definitieve tekst van de resolutie, zullen bin nen de commissie gevoerd worden. Een uitgebreider bespreking van de hele waaier van economische vraagstukken zal plaatshebben op de komende 32-ste zitting van de algemene vergadering. LEIDEN - De aanleg van een ka belnet in Leiden ten behoeve van de ontvangst van kabeltelevisie zal onderhands worden aanbe steed. Dit heeft de gemeenteraad gisteravond besloten, met de stemmen van zes CDA-raadsleden tegen. De gemeenteraad heeft B en W ge machtigd tot onderhandse aanbes teding over te gaan onder een aan tal, na overleg met de werkgroep kabeltelevisie te selecteren be drijven. Met deze formulering kwam wethouder Van Aken gro tendeels tegemoet aan de bezwa ren, die de WD-fractie in een vo rige gemeenteraadsvergadering had geuit in het eenzijdig machti gen van het college van B en W om tot onderhandse aanbesteding over te gaan. Door de werkgroep kabel- de orde, zoals men ook zelf wel weet, aldus de minister. In het antwoord aan de Kamerle den zegt Van Kemenade nog de aangekondigde acties van het NGL in hoge mate te betreuren, met name omdat ze nadelig kunnen zijn voor derden, zoals leerlingen en aankomende leraren. Hij kondigt aan indien noodzakelijk alles te doen wat hij kan om die nadelen te voorkomen. De acties staan volgens hem in geen redelijke verhouding tot de ge wraakte maatregel. Hij meent, dat andere meer voor de hand liggende middelen bepaald niet uitgeput zijn. LEIDEN - Alle werklozen krijgen deze week een brief in de bus.waa in hun wordt gewezen op de werkzaamheden van het adviescentrum voor werklozen. Doelstelling van dit centrum is de schaduwzijde van het werk loos zijn zoveel mogelijk tegen te gaan. Een groep van acht werk lozen is inmiddels door de staf van het centrum opgeleid, om andere werklozen te begeleiden in hun situatie. "Gemis van sociale contacten, gebrek aan regelmaat, vermin dering van inkomen en status verlies, dat zijn voor de meeste werklozen de grootste proble men" zegt Nico van Rijn, die als medewerker van de vakgroep klinische psychologie van de universiteit betrokken was bij een onderzoek naar de positie van werklozen. De oprichting van het werklozencentrum op 1 februari van dit jaar, was één van de gevolgen van dat onder- zoek. Nico werkt daar nu als enige vaste kracht. De brief aan de werklozen wordt verstuurd door de Ge meentelijke Sociale Diëtist, een instantie die op de hoogte is van alle adressen van werklozen, maar die deze uit ethische overwegingen niet vrij wil ge ven. Vandaar dat het advie scentrum heeft besloten die brief door deze dienst te laten verstu ren. Bedoeling is dat de acht vrijwilligers door huisbezoek en gesprekken werklozen een steuntje in de rug te geven en proberen te stimuleren niet bij de pakken neer te gaan zitten. "In het vrijwilligerswerk zijn zoveel mogelijkheden om je ver dienstelijk te maken Als je werk loos bent wil dat nog niet zeggen dat je ook voor de maatschappij niets kunt betekenen. Omdat wij zelf werkloos zijn kunnen we dat heel goed aan andere werk lozen uitleggen"zegt een vrij williger. De begeleiding van werklozen is door het adviescentrum met name ter hand genomen, omdat zowel de Sociale Dienst als het arbeidsbureau door gebrek aan mankracht weinig kunnen doen. De spreekuren van het centrum (dinsdag en donder dag van half elf tot half een) blijven overigens gewoon door gaan. televisie daarvoor mede in te scha kelen, hebben ook andere raadsle den invloedop de onderhandse aanbesteding. Van Aken liet gister avond verder een schema zien waaruit blijkt dat ook de raads commissie voor interne organisatie en beheer een advies over de uit eindelijke gunning van het werk zal uitbrengen, alvorens de gemeente raad daarover een besluit neemt. In het aanvankelijke voorstel van B en W was het aantal geselecteerde be drijven bovendien beperkt tot vier (op advies van het Kabeltelevisie Advies Instituut te Woerden), ter wijl voor de onderhandse aanbes teding nu vooralsnog een "aantal' bedrijven in aanmerking kan ko men. Volgens Van Aken wordt een onderzoek ingesteld naar de ge schiktheid van andere dan de vier al geselecteerde bedrijven. Die an dere bedrijven worden met name in deze regio gezocht. Beïnvloeding Een aantal CDA-raadsleden hand haafde zijn bezwaren tegen onder handse aanbesteding. Driessen: "De mogelijkheid van beïnvloe ding van ambtenaren en politici is bij openbare aanbesteding niet mogelijk". Daarmee doelde hij op het feit dat bij een onderhandse aanbesteding geld onder de tafel zou kunnen worden geschoven in de richting van degenen, die uit eindelijk moeten bepalen welk be drijf het gigantische werk voor zijn rekening mag nemen. Wethouder Van Aken echter. "Het is specifiek werk dat zich absoluut niet leent om zomaar door iedereen te laten uitvoeren". De offertes van de be drijven zullen, zo blijkt uit zijn voorstel, in ieder geval onderzocht worden door de directeur van de gemeentelijke accountantsdienst. De KAI-Woerden zorgt daarnaast voor een technisch onderzoek van de aanbiedingen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17