Justitie: „Een hoop wapens zijn niét gevonden" PLAN VOOR GIJZELING GEVONDEN ZUIDMOLUKKERS ZIJN WOEDEND OVER MASSALE POLITIE-INVAL Zuidmolukse wijkraad: vertrouwen weggenomen geen hopeloze zaak" MAANDAG 12 SEPTEMBER 1977 BINNENLAND PAGINA 7 Zuidmolukkers: Politie wil zo mislukte actie goedpraten ASSEN (SP) - Bij de zoe kactie in de Molukse wijk van Assen heeft de politie een plan gevon den voor een nieuwe gijzeling. De man in wiens huis dit vlan is aangetroffen en die volgens de -politie ook zou hebben opge steld is korte tijd later buiten de wijk door de politie aangehouden. Na verhoor is hij weer vrijgelaten. Het maken van een plan voor een misdrijf is in Nederland niet straf baar. Over het plan zelf wenst de politie geen enkele nadere medede ling te doen. De Molukkers zelf geloven niets van dat nieuwe gijzelingsplan. Voor hen komt deze medede ling als een totale ver rassing Volgens de Zuidmoluk kers wil de politie met deze kennisgeving de actie die minder wa pens heeft opgeleverd dan werd verwacht min of meer goedpraten. Volgens het ochtendblad De Telegraaf zou de In donesische ambassade het doelwit van de be raamde actie zijn. ,Ons ideaal kunnen ze niet kapot schieten... De marechaussee bestormt één van de Zuidmolukse huizen in Assen Volgens de rijkspolitie werd bij de inval gericht teruggeschoten vanuit sommige woningen. ASSEN (SP) - "We zijn ervan overtuigd dat we een hoop wapens niet hebben gevonden. Die wa pens heeft men kennelijk verstopt op plaatsen waar we ze ook niet konden ontdekken met onze technische hulpmiddelen, zoals de metaaldetec tors". ASSEN (SP) - Met grote stappen banjert de 25-jarige J. Matitaputty door zijn woning in de Zudmolukse wijk van Assen. „Moet je hier eens kijken! En hier! Is het niet schandalig!" Inde huiskamer ligt een grote plant tussen gekantelde stoelen. Dug-, week- en advertentiebladen zijn uit de kastjes gerukt en over de vloer gesmeten. Delen van hel bankstel staan schots en scheef in de kamer. Blikjes en dozen staan open. Dit was een huiskamer. In het halletje is de vloerbedekking op twee plaatsen losgescheurd. Ook op sommige traptreden is de bekleding losgetrokken. De chaos in de keuken valt nog mee. Het staat allemaal wat rommelig. Ruïne De troep in de berging is weer gro ter. Een ijskast, waarin melk en eten voor de hond werd bewaard, is omver gegooid. Wat dozen met oude rommel zijn leeg gehaald. De inhoud ligt over de vloer. De jonge Zuidmolukker wordt er moedeloos van. ,Jk begrijp best, dat ze eens een grbndig onderzoek naar wapens wilden instellen, maar moest het nou zo? Dit is toch geen huiszoeking meer? Ze heb ben er gewoon een ruïne van ge maakt". De eerste etage. De wasmand in de douche heeft dezelfde positie in genomen als de ijskast een ver dieping lager. Het wasgoed ligt tussen de brokken kalk,die van de muren zijn geschoten. In het kinderkamertje, Matitaputty donderdagavond bij de aanval op het jongerencen trum Pattimura kruipend zijn vier maanden jonge baby onder een regen van kogels moest weg halen, zijn talloze kogelinslagen iden i tez .Der tonen kleine ronde gaatjes. Oude, van donderdag en verse van za terdagmorgen. Tenslotte de slaapkamer. Wat kle ding is uit de kasten gehaald, maar verder is er weinig rommel. De bewoner mist alleen wat. Een blik vanuit het raam maakt echter duidelijker wat zich zater dag in deze wijk heeft afgespeeld. Diepe groeven van de rupsban- tden van de pantserwagens waarmee politie en militairen de wijk binnenvielen, herinneren aan het massale optreden van justitie. fIet begon met de helikopter. Die was niet van de Molukkers, zoals een correspondent van de Ameri kaanse tv veronderstelde. Met een 2rustig gezicht deelde de man aan zijn landgenoten mee dat de Ne derlandse regering straaljagers de lucht in had gestuurd om de helikopter met Zuidmolukkers neer te schieten. Jn het Maleis en Hollands werd vanuit de heli gezegd, dat er een huiszoeking zou worden gehou den. We moesten alle ramen en moest hij naar buiten komen en werd gefouilleerd. Daarna begon de huiszoekingAlles werd over- -*hoop gehaald. Drie ploegen van vijf a zes man losten elkaar af'. Ook werd er geschoten. Beleefd Wat verder in de wijk verloopt alles wat soepeler. Daar zijn geen ko gels nodig om Zuidmolukkers af te schrikken. Deuren gaan ge woon open en de politiemannen treden uiterst beleefd, op. Toch blijft i7i de Molukse wijk het onbegrip over de acties bestaan. Nederlandse omwonenden zijn echter blij met het massale politie-optreden. „Het werd hoog tijd dat er eens goed in die wijk zou worden gezocht. Het moet nu maar eens afgelopen zijn met terreur door die jon gens", stelt een buurtbewoner. Angst Militairen in dekking achter een auto in de Zuidmolukse wijk te Assen. De bewoners moesten met de armen boven het hoofd tijdens de huiszoeking op straat wachten. deuren sluiten. Er werd nog bij gezegd, dat de huiszoeking op een fatsoenlijke manier zou gebeur- enmNou,dat hebben we gezien!". Justitie heeft overigens toegezegd de schade te zullen vergoeden H. S. Tahapary (20) vertelt wat zijn ouders en broertje is overkomen. Zijn vader is nog te zeer geschokt door de gebeurtenissen om zelf zijn zegje te doen. ,JAijn vader wilde de deur open gaan doen, maar hij was nog niet beneden of die werd al open ge trapt. Met de karabijn op de borst De angst in Assen is er niet meteen weg mee. Dat blijkt s avonds overduidelijk. Het uitgaansleven bereikt een absoluut dieptepunt en veel exploitanten van cafe's en restaurants sluiten hun zaken vanwege het gebrek aan belang stelling. Assen is bang. Niet echter de Zuid molukkers zelf. „Want als ze den ken dat ze ons ideaal, een vrije Zuidmolukse republiek, kapot kunnen schieten, hebben ze het toch goed mis. Daarvoor zullen we altijd blijven vechten!", zegt een jonge Molukker verbeten. Mr. Muntendam, hoofdofficier van justitie in Assen zegt die conclusie wel te moeten trekken na de groot scheepse zoekacties in de Molukse wijken van Assen en Bovensmilde. Hij is de man geweest die, na over leg met de procureur-generaal, de commissaris der Koningin, by de burgemeesters en de minister van justitie ad interim, opdracht heeft gegeven tot de acties. Bovensmilde De buit aan wapens was in Assen aanzienlijk groter dan in Bovens milde. In Assen kwamen boven wa ter twee machinegeweren, zeven pistolen en een revolver, 250 stuks munitie, zestig slag- en steekwa pens en een kist met molotovcock tails. Die cocktails zijn onschade lijk gemaakt door de explosieven opruimingsdienst van het leger. Er zijn 32 mensen meegenomen naar het politiebureau. Van hen zijn er vier in verzekerde bewaring ge steld. De rest kon na verhoor naar huis. Tegen zestien is proces verbaal opgemaakt. In Bovensmilde werden aanzien lijk minder wapens gevonden: twee vuurbuksen en enkele slag- en steekwapens Hier zijn twee arres taties verricht. Volgens kolonel L. P. Bergsma, dis trictscommandant van de rijkspoli tie in Assen, waren alle wapens klaar voor gebruik. Of ze de laatste dagen inderdaad zijn gebruikt zal het onderzoek in het gerechterlijk laboratorium in Rijswijk moeten uitwijzen. Nadat in de nacht van donderdag op vrijdag in Assen het Molukse jongerencentrum Pattimura al op wapens was doorzocht viel een grote politiemacht zaterdagmorgen kort na het aanbreken van de dag de Molukse wijken van Assen en' Bovensmilde binnen. Een leger van politiemensen, militairen van de genie, technische rechercheurs en parketpolitie met arrestantenbus jes begon in Assen meteen elk huis te doorzoeken. De Assense politiechef commissa ris L. Spaanderman: "Assen is een van de twee grootste woonconcen- traties. Daar konden we dan het langst bij daglicht werken. Het is zuiver een politie-technische reden geweest waarom we eerst voor As sen hebben gekozen. Als er meer technisch personeel beschikbaar zou zijn geweest, zouden de zoekac ties zeker gelijktijdig zijn gehou den. Nu heeft men in Bovensmilde zo wat een hele dag de tijd gehad om één en ander te verbergen. Want hoewel de wijk 's ochtends al her metisch van de buitenwereld was afgesloten begonnen we met zoe ken toch pas op zaterdagmiddag half zes". Zowel in Assen als in Bovensmlde had de politie 's ochtends vroeg huis aan huis enveloppen bezorgd waarin de actie werd gemotiveerd en waarin instructies zaten voor de Molukse bewoners. Maar in Assen wachtte de binnenvaders een warm onthaal. "Vanuit Molukse huizen werd ge richt op ons geschoten. Daarbij heeft een politieman een schot wond in zijn been opgelopen. Hij is niet ernstig gewond. Daarop heb ben wij enkele huizen onder vuur genomen temeer daar, tegen de in structies in, nog enkele ramen openstonden. Die eerste uren is men blijven vuren op ons. Dat heeft het tempo van de actie flink ver traagd. De zoekploegen moesten wachten voordat ze de huizen in konden. Bij de inzet van zoveel personeel ben je gebonden aan een strak patroon en kun je weinig im proviseren", aldus kolonel Berg- Medewerking In Bovensmilde was de medewer king van de Molukkers volgens de politie aanzienlijk beter. Daar werd niet geschoten door Zuidmoluk kers: Alleen door de politie is en kele malen geschoten om te intimi deren. Op de deur van een flink aantal Molukkers hing zelfs een briefje waarop stond: "Wij verlenen alle medewerking". DE GAAY FORTMAN: „Justitie in Assen besloot tot acties" DEN HAAG (ANP) - Minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken en - sinds drie dagen - ook van Justitie heeft zaterdagavond in de actualiteitenrubriek "Hier en Nu" van de NCRV gezegd dat de beslissing tot de acties van zaterdag door de justitiële autoriteiten in Assen is genomen. Wel was hij, gezien de aard ervan, tevoren op de hoogte gebracht "hetgeen betekent dat ik politiek verantwoordelijk ben", aldus de bewindsman. Hij ontkende dat de regering tot de actie heeft besloten. "De actie is bevolen door de Hoofdofficier van justitie in Assen met instemming van de procureur-generaal, die weer zijn chef is". Richtlijn Over het waarom van de actie zei minister De Gaay Fortman dat minister Van Agt van Justitie aan het eind van het Tweede Kamer debat over de laatste gijzelingen heeft gesteld dat het aanvankelijk voornemen onmiddellijk na de gewelddadige beëindiging van die gijzelingen een zoekactie naar wapens te houden, om bepaalde rede nen niet is uitgevoerd. Maar zoekacties naar wapens, aldus minister De Gaay Fortman, zouden plaatsvinden zodra door schieten aan toonbaar was dat ergens wapens aanwezig waren. "Men kan dit beschouwen als een richtlijn die minister Van Agt toen gegeven heeft voor het optreden van de politie ten aanzien van het ongeoor loofd gebruik van vuurwapens. Deze actie is daarvan een gevolg", aldus de bewindsman. Begrip te boven Hij stelde verder dat de gebeurtenissen in Assen, Bovensmilde en ook in Krimpen a/d IJssel doeltreffend moeten worden bestreden waarbij de overheid er niet aan ontkomt daartegen met haar machtsmiddelen op te treden. "Als dat dan gebeurt en van Molukse zijde wordt vervolgens gesteld dat de overheid een gesprek onmoge lijk maakt, dan is dat iets wat mijn begrip in elk geval te boven gaat". ASSEN (SP) - De Molukse wijkraad in Assen kan best begrip opbrengen voor de zoekacties. "Alleen de manier waarop, daar hebben we geen greintje waardering voor", aldus P. Tuhumury. "We hadden juist het idee dat we een goed contact hadden met de jongeren, hun vertrou wen weer hadden gewonnen. We meenden dat we verdere ac ties konden voorkomen. Maar nu, nu hebben we binnen de wijk weer de indruk gewekt dat we toch niet kunnen samen werken met de overheid. Dat is misschien ook wel zo, maar het is in elk geval niet onze schuld. Donderdag nog hebben we een gesprek aangevraagd met de burgemeester en zijn wethou ders. Na de rellen van woensdag dus. We hebben tegen onze mensen gezegd: "Jongens tot zover en niet verder. Anders loopt het verkeerd af. Dat heb ben we ook uitgelegd in een brief in het Maleis aan alle be woners van de wijk, maar dat gesprek met B en W kwam er maar niet. De burgemeester was niet te bereiken, kregen we steeds als antwoord". Volgens Tuhumury is er een si tuatie gecreëerd die rijp is voor nieuwe acties van de kant van Zuidmolukse jongeren. Hij zegt: "Vanuit vele Molukse wijken in het land zijn we ge beld. De reacties zijn allemaal: het is weer zover. De maat is nu vol. We zitten gevangen binnen Nederlandse grenzen. Ook bij de wijkraad heersf de stemming om alle contacten met de over heid te verbreken. In elk geval nemen we de moeite niet om B en W van Assen te benaderen. Dat initiatief moet maar van hen uitgaan". Gistermorgen nam burgemee ster Masman van Assen contact op met Tuhumury om over de affaire te praten. Hij kreeg als antwoord dat de wijkraad op deze basis niet meer wilde pra ten. Een hernieuwd contact zou mogelijk kunnen uitgaan van enkele Molukse opbouwwer kers. Eén van hen, Ruud Metekohy, vertelde: "Er moeten discussies komen over wat we nu verder moeten gaan doen. In de wijk heerst ronduit een rotstem- ming. Er lopen heel wat mensen rond, een beetje mataklap, die in het centrum alles kort en klein willen slaan. Het is nu eenmaal zo: de wijkraad heeft een doel van de jongeren niet onder controle. We vrezen ei genlijk het ergste". De commissie-Köbben, die is ingesteld na de gijzelingen van Amsterdam en Wijster, is van middag om drie uur in Utrecht bijeen gekomen voor een extra vergadering. PROF. KOBBEN: Moeilijke maar toch DEN HAAG (ANP) - De voorzitter van de Nederlands-Zuidmolukse commissie die na de gijzelingen in Wijster en Amsterdam in het leven is geroepe'n, prof. dr. A. Kobben heeft zaterdagavond erkend dat de commissie voor een heel moeilijke taak staat. "Je moet toch proberen door te gaan en toch proberen zoveel mogelijk mensen voor een redelijke oplossing zien te winnen. Maar hoe Hij zei dit in een tv-uitzending van het NCRV-programma "Hier en Nu". Zijn Zuidmolukse medevoorzitter A. Mantou stelde dat het een beetje gevaarlijk is te stellen dat "de Zuidmolukker" de commissie een paskwil vindt. Beide voorzitters benadrukten de problemen waarmee de commissie gezien haar opdracht worstelt. Het leggen van contacten, het tot stand brengen van communicatie en het win nen van vertrouwen is volgens hen een moeizame arbeid. De heer Mantou: "Ons werk is het niet eclatante successen tot stand te bren gen. Daar leent de materie zich niet toe". Prof Kobben: "De commis sie moet de tijd en de rust hebben om dingen met een lange historie uit te zoeken. Dat kan niet in een vloek en een zucht tot stand komen". Gerechtvaardigd Prof. Kobben noemde het optreden van de justitie op zichzelf een gerechtvaardigde zaak. "Ook minderheden in de Nederlandse sa menleving moeten zich aan de wet houden en onwettig wapenbezit is niet meer binnen de grenzen van de wet". Volgens hem geldt voor slechts enkele Zuidmolukkers dat zij alleen nog maar de wapens willen laten spreken. "Ik blijf van mening en ik heb daar allerlei signalen voor, dat dat lang niet voor allemaal geldt. We moeten ons best blijven doen", aldus prof. Kobben. De heer Mantou vroeg zich, op basis van de hem ter beschikking staande informatie, af of de actie niet op een andere wijze uitgevoerd had kunnen worden.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7