Hockeyers Leiden weer succesvol Basketbalteam goed voorbereid naar EK Schroten „probeert het" en pakt titel Basketbalteam van P/Leiden nog geen topper Foreholte „oefent" tegen Wings: 16-10 „ER ZIT WEER HART IN DE PLOEG... SPORT SPORT SPORT MAANDAG 12 SEPTEMBER 1977 Nico Schroten LEIDEN - Voor de Leidse snel wandelaar Nico Schroten is het Nederlands kampioenschap over 50 kilometer, gisteren gehouden in de buurt van het Noordbra bantse Oosterhout, een groot succes geworden. De atleet van de AV Holland veroverde de titel in 4 uur 57 minuten en 4 seconden en bleef daarmee zijn naaste be lager, Rotterdammer Jan Vos, precies drie minuten voor. Schroten had op het vrij zware parcours een vrij snelle start. Hij ging er direct alleen tussenuit maar moest na vijf kilometer het gezelschap van Rotterdammer Tjabel Ras, veelvoudig nationaal kampioen en recordhouder op de 20 kilometer, dulden. Schroten naderhand: "Toen Ras eenmaal bij me was begon hij stevig tempo te maken. Ik ben tien kilometer bij hem gebleven maar heb hem toen maar laten gaan. Hij ging mij te hard". Ras overschatte echter zijn capa citeiten en moest halverwege de race de strijd staken, datzelfde lot overkwam ook een clubgenoot van Schroten, Dirk Maassen van de Brink, die niet in zijn ritme kon komen. Schroten ging echter na het stoppen van Ras onverdro ten door. Schroten: "Ik hoefde al leen maar op mijn naaste bela gers te letten. Dat kon gemakke lijk want op het parcours kwam je elkaar steeds weer tegen en dan kon ik aan het onderlinge tijds verschil merken hoe het er voor stond". Op die wijze de wedstrijd contro lerend liep de AV Holland- snelwandelaar naar de verdiende Nederlandse titel. Een titel overi gens die niet veroverd zou zijn indien Schroten teveel laét had ondervonden van de buikgriep aanval die hem de afgelopen week overviel. Schroten: "Ik wilde aanvankelijk voor het kampioenschap afbellen maar ik dacht: "Laat ik het toch maar proberen". LEIDEN - De atleten van de AV Holland keren terug naar de hoofdklasse. De Leidenaars die vorig jaar op tamelijk ongelukkige wijze hun positie in de hoogste klasse van de va derlandse atletiekcompe- titie moesten prijsgeven maakten gisteren in Nij megen duidelijk dat Hol land bij de twaalf sterkste atletiekclubs van Neder land hoort. Op ondubbelzinnige wijze werd op de Nijmeegse kunststofbaan het kampioenschap van de eerste klasse behaald. Dat gebeurde met een punten totaal (21.872) dat door de Leidenaars in deze klasse nog nooit eerder was verwezen lijkt terwijl bovendien nummer twee, de ploeg van Haarlem (die eveneens naar de hoofdklasse promoveert), op ruim 550 punten achterstand werd gezet. In Nijmegen verscheen gisteren een uiterst geladen Hollandploeg aan de start. Niet alleen beseften de Leidse atleten dat zij op grond van hun voorgaande prestaties tot de promotie-kandidaten be hoorden, maar ook wilde men de wat onnodige degradatie van vo rig seizoen "goedmaken". De ge ladenheid van de ploeg pakte bij zonder positief uit. Vele Holland-atleten kwamen tot persoonlijke records en beste seizoen-verrichtingen terwijl te genvallers achterwege bleven. Ondanks de overtuigende Leidse eindzege bivakkeerde Holland LEIDEN - Parker heeft gis teravond het oefenduel te gen stadgenoot VAK Stars volgens verwachting met winst afgesloten: 114-79. Het grote verschil tussen de ere- divisieploeg en de eerste di visionist kwam pas tot stand nadat de Amerikaan Lace Strong met vijf persoonlijke fouten naar de kant moest. Hennie Blom kon het in groten ge tale opgekomen Leidse basketbal- publiek voor het eerst in het nieuwe seizoen zijn gehele selectie tonen, bondscoach Jan Janbroers hoefde ditmaal namelijk niet te beschik ken over Harry Kip, waardoor P/Leiden compleet was. Het de buut van de in het wit gestoken formatie toonde aan dat Blom de vijf weken die hem nog scheiden van de competitiestart (22 oktober) nog hard nodig heeft om zijn team tot een topper te smeden. Dat neemt echter niet weg dat met name Arthur Collins (39 punten) en Mitchell Plaat (de nieuwe lievelin gen van het publiek) al voor menig staaltje fraai basketbal zorgden. Voor VAK Stars lagen de kaarten anders. Het door Peter de Jong ge leide team start aanstaande zater dag met de competitie en, dat bleek gisteren, is een stuk verder in de voorbereiding. John Dawson en Lace Strong zijn de grote gangma kers, de immer getergd kijkende Neijhorst is het raspaardje van de Stars. In de eerste helft bleek VAK goed bij, dankzij voor-al de snelle breaks. Het scorebord wees zes mi nuten voor rust de stand 39-35 voor Parker aan, een onderstreping van het feit dat de kwalitatief zoveel be tere ploeg van Blom (vier Amerika nen, international Kip) nog veel moet werken. Bij rust leidde de penclub met 57-48. Het uitvallen van Strong direct na de hervatting haalde de angel uit de snelle ploeg van De Jong. Dunks van Collins en goede acties van Bruinsma zetten de hal op zijn kop, en Leiden verscheen kort daarna met een geheel Nederlandse ploeg in het veld. Dat was niet zo'n suc ces, reden voor Blom om Plaat, Col lins en de matig acterende Barto- lome terug te halen. Via 89-64 en 100-73 (Plaat) werd het tenslotte 114-79. Scores Parken Collins 39, Bruinsma 29, Plaat 23, Kop 10; VAK: Strong 16, Dawson 14, Neij horst 12. De regionale jeugd van Leiderdorp en Leiden besloten hun trainin gsweekend in Driehuis/Velsen met fraaie overwinningen op Akrides A en B. Leiderdorp won met 72-61 en de Leidenaars met 86-54. Luba plaatste zich door een 83-51 zege op Rush uit Uden voor de tweede ronde van de NBB-beker. In tegenstelling tot de uitwedstrijd was Luba nu compleet. Tot de 16de minuut in de eerste helft bleef Rush redelijk bij (26-20), daarna moest het capituleren, via 35-23 bij rust werd het dankzij een goed uitge voerde press 49-24, 73-40 en tens lotte 83-51. René Kallenberg was topscorer met 16 punten. HANS JACOBS het grootste gedeelte van de wedstrijd op de tweede plaats achter het Kerkraadse Achilles Top dat dankzij het werpersduo Rob Hermans/Huub Zitsen bij het eerste nummer, het discus werpen, een grote voorsprong nam waarop lang werd "geteerd". Zwak optreden op de slotnum mers (de estafettes, het hoog en polshoog) werd de Limburgers echter noodlottig en kostte hen niet alleen het kampioenschap maar ook de promotie-plaats waar Haarlem met slechts 11 punten verschil mee ging strijken. Voor een goede Leidse start op de loopnummers zorgden Tom Saat en Aya van Gemeren op de 110 meter horden. Saat sleepte met 15.9 sec. een gedeelde tweede plaats in de wacht en Van Geme ren kwam tot een persoonlijk beste tijd van 16.1 sec. Vervol gens trok Frans Kroone op het laatste gedeelte van de 800 meter zo sterk door dat hij op een fraaie tijd van 1.55.9 uitkwam. Jan Akerboom voegde daar een pres tatie van 2.03.2 aan toe. De sfeer in de Holland-ploeg werd nog opti mistischer en uitgelatener toen Dick van de Vijver op de 100 m. naar een ongedachte tijd van 10.9 sec. sprintte en Alfred Verhoef een tijd van 11.0 sec. liet afdruk ken. Ook op het technische front waren inmiddels goede prestaties afge leverd. Bram van de Mey en Hel mut van Schaik zorgden bij het discuswerpen met resp. 38.46 m. en 37.52 m. voor een goed gemid delde en Kees Justus Vogel boekte een knappe zege bij het verspringen met 6.80 m. Ook de vertesprong van Dick v.d. Vijver (6.34) was van goed gehalte. Op de 400 m. draaiden Frank Mingelen (51.6) en Roel Hendriksen (53.6) ten opzichte van de concurrentie behoorlijk mee. Datzelfde gold bij het speerwerpen voor Kees Riemens (53.32 m.) en Frans Kroone (43.50 m.). Martien van de Hoorn had het op de 3 kilometer steeple chase echter niet gemak kelijk: 10 minuten 29.7 seconden. Op de 1500 meter kwam het Holland-duo Jos Renne/Dré de Wit soepeler uit de voeten al liet Renne zich op een gegeven mo ment in een wat onvoordelige po sitie opsluiten. Zijn toch goede eindtijd was 4.03.5 tegen De Wit 4.06.0. Het kogelstoten van Bram van der Mey (12.92 m.) en Helmut van Schaik (11.99 m.) voldeed aan de verwachtingen evenals de hoog- tesprongen van Peter Visser en Rudie Eveleens die beiden 1.85 m. haalden. Op de 400 m. horden liep Bert Paauw naar 57.7 sec. Een verrassing was het lopen van Nico Volker en Gerard van de Ham op de 5 kilometer die elkaar helpend en opjagend tot resp. 15.33.0 en 15.35.2 kwamen. Voor één van de fraaiste Leidse ze ges zorgde polsstokspringer Marc van Vliet die voor de tweede maal dit seizoen over 4.40 m. wip te. Dit nummer leverde Holland toch veel punten op want Aya van Gemeren sprong over 3.70 m. Tot slot liep het kwartet Dick v.d. Vijver, Alfred Verhoef, Kees Jus tus Vogel, Frank Mingelen in 44.1 sec., naar een zege op de 4x100 m. en noteerde het viertal Harm Zuidema, Roel Hendriksen, Bert Paauw, Frans Kroone op de 4x400 m. een tijd van 3.28.9. Ook goede prestaties maar geen promotie was weggelegd voor de damesploeg van de AV Holland die gisteren tijdens de vierde klasse-Finale in de Leidse Hout op een vierde plaats beslag legde. De Leidse dames scoorden overigens meer punten (5819) dan zij ooit eerder hadden gedaan maar de AV Castricum (met Ellie van Beuzekom die de speer naar 51.08 wierp en met de kogel 13.12 m. stootte) en HAC Helmond AV Holland-atlete Alice Saat in actie bij het verspringen.Zij sprong in de Leidse Hout tijdens de dames'-competitie 520 m. (met 800 m. loopster Annie van Stiphout - 2.12.8 - in de gelede ren) waren te sterk. De beste Leidse prestaties kwamen op naam van Alice Saat bij het verspringen (5.20 m.) en van Joske Boom op de 100 m. (12.8 sec.). Ook de kogelstoot van An- nelies Deyn (9.03 m.) en de 800 m. van Marion Komdeur (2.23.4) wa ren niet slecht. Op de 4x100 m. liepen Marion Komdeur, Alice Saat, Joske Boom en Barry van Haarlem 51.2 sec. LEIDEN - Het herenhockeyteam van Leiden was gisteren opnieuw succesvol. Het duel tegen Wageningen leverde een 2-1 overwinning op. De dames van Forescate handha ven zich goed in de tweede klasse. Zij speelden tegen het sterke Kampong gelijk. Roomburg slaagde er niet in de eerste competitiewedstrijd te winnen en moest genoegen nemen met een 0-0 gelijkspel. Leiden-Wageningen: 2-1 - De Lei denaars gingen in de eerste helft goed van start. Hendrik Quirijns had met twee strafcorners succes en bleef jagen. Vooral linkerspits Verheven had in de gevaarlijke Leidse aanvallen een groot aandeel Wageningen moest zich lange tijd tot het verdedigen bepalen. In de tweede helft scoorde Wageningen toen de keeper een strafcorner niet goed wegwerkte. Rijswijk-Forescate: 0-0 - Een traag duel, waarin Forescate en Rijswijk niet vooruit waren te branden. ^Beide partijen wisten daardoor geen kansen te Noordwijk-Zoetermeer: 1-2 - Op een totaal onbespeelbaar veld slaagde 3e klasser Noordwijk er niet in Zoetermeer te kloppen. Frank Brouwer opende weliswaar voor Noordwijk de score, maar kort. hierop scoorde Zoetermeer via Jaap Lukenaar een tegendoelpunt. In de tweede helft ontspon zich een gelijkopgaande strijd. Desondanks wist Zoetermeer via weer Jaap Lu kenaar de zege binnen te halen. Roomburg-Aeolus: 0-0 - In een harde wedstrijd slaagde het ster kere Roomburg er niet in tot doel punten te komen. Alecto-Alphen: 2-1 - Alecto dat dit jaar naar de derde klasse wil pro moveren, heeft een goede stap in die richting gezet door Alphen met 2-1 te verslaan. Een in de eerste helft sterk spelend Alecto opende de score via Andries Osseman. Na rust maakte Robbert Kruidenier uit een strafcorner 2-0. In de laatste minuten redde Peter Romeyn via een strafcorner voor Alphen de eer. Hisalis-VVaddinxveen: 0-2 - Het veel sterkere Waddinxveen pakte de punten in Lisse. Waddinxveen scoorde al snel in de eerste helft 1-0. Hisalis kon zich niet aan de druk van Waddinxveen ontworstelen, waardoor die ploeg nog naar een 0-2 eindscore kon uitlopen. Dames Leiden-Hilversum: 6-0 - Ook gis- Noordwijk-Cartouche: 0-4 - In de derde klasse won Cartouche over tuigend. Dit ondanks het feit dat het team vele invallers telde. Aanval van Wageningen op het doel i teren slaagden de dames van Lei den er niet in veel te presteren. Er ontspon zich een matte wedstrijd, die gelijk opging. Beide ploegen kregen goede mogelijkheden, maar de teams misten een goede afmaak- ster. Kampong-Forescate: 1-1 - De da mes van Forescate kwamen met een 1-1 deling bij het sterke Kam pong goed weg. Kampong opende de score via een strafcorner. Vlak voor rust tekende Janneke te Groen (ook uit een strafcorner) de gelijkmaker aan. Na rust kreeg Kampong talrijke kansen, maar Fo rescate hield de zaak achter goed dicht. Roomburg-Rood Wit: 2-1 - Een verdiende zege voor Roomburg, dat aanvankelijk nog tegen een 0-1 achterstand moest optornen. In de tweede helft tekende Joke van der Drift de gelijkmaker aan via een strafcorner. Roomburg ging hierna fel door, en Mareen Meyer wist de score op 2-1 te bepalen. Alecto-Alphen: 1-1-De dames van Alecto kwamen tot een iets minder resultaat dan de heren die eveneens tegen Alphen speelden. Alecto opende de score via Irma Gehner, maar een kwartier later doelpuntte Alphen via een doorbraak van Ni- colette Segaar. In de tweede helft hielden beide ploegen elkaar in evenwicht. Quivive-Hisalis: 4-0 - De dames van Quivive pakten in de vierde klasse overtuigend de punten. Hi salis stond onder zware druk en de rust brak aan met een 3-0 stand. In de tweede helft kon Hisalis zich geen serieuze kansen scheppen. Vlak voor tijd liep Quivive tenslotte LEIDEN - Waarschijnlijk had de marge tussen de hand halsters van Foreholte en het in de regionale eerste klasse debuterende Wings groter kunnen zijn dan 16-10, maar daar zal trainer Wim Geerlings be paald niet van wakker liggen. Voor Foreholte ging het er duidelijk om te oefenen op de break-out en op de aanvalspatronen. De combinaties in de aanval kwamen nog niet over tuigend uit de verf, maar de indivi duele acties van speelsters als Han- nie Boskamp, Nel Geerlings en spelverdeelster Lenie van Beek waren voor Wings teveel van het Bij de rust was het verschil tussen beide ploegen nog hoopgevend voor de Haagse gasten, maar na de hervatting bezweek Wings, dat zel den gevaarlijk werd aan de Voor- houtse cirkel, 16-10. Marlies van de Nieuwendijk stopte tweemaal, snel reagerend, een hard ingeschoten zeven meter worp. Het fraaiste doelpunt van de wedstrijd kwam op naam van Mariette Siera die met een flitsende kogel hoog over alles heen en onbereikbaar voor de ver geefs grijpende Haagse doelverde- digster. In de regionale tweede klasse moest HVS in Stompwijk met 19-10 meerderheid erkennen van het Haagse Athene. In de afdeling eerste klasse verlo ren de heren van Sanocel/Saturnus met 12-19 van de reserves van AHC'28. Een marge die voor een zeer belangrijk deel op rekening van de uiterst merkwaardig lei dende arbiter Keizer mag worden geschreven. In de eerste helft al toonde deze aan dat hij de voor- deelregel niet zo best ziet zitten. Zeker driemaal kende hij Sanocel Saturnus een vrije worp toe nadat reeds een doelpunt was gescoord! Dat droeg er niet toe bij het ritme en de rust in de roodwitte gelederen te herstellen. AHC '28 proFiteerde dankbaar van de scheidsrechter lijke opvattingen en bouwde de marge van de rust na de hervatting verder uit. De heren van Northa boekten met zeven spelers, de doelverdediger inbegrepen, een verrassende zege op Hercules 2, rust 7-6, einde 14-13. Invaller Jan den Elzen scoorde viermaal. In de laatste minuut zette Piet van der Geer de kroon op de inspanningen van zijn teamgeno ten met een daverend schot dat de Haagse doelverdediger nauwelijks zal hebben gezien. Hij stak tenmin ste geen hand naar de bal uit. Bij de dames in deze klasse toonde MMO zich duidelijk sterker dan het wel hardwerkende, maar zonder veel overleg spelende NIO. Zonder tot haar beste prestaties te komen won MMO (rust 5-1) royaal; 9-3. Topsco rers bij MMO waren Margré Volwa- ter en Jose Elsgeest met respectie velijk 3 en 2 treffers. In de afdeling tweede klasse heren verloor MMO met 13-16 van VELO, rust 5-7, na een zoals de score al aangeeft vrij wel gelijkopgaande strijd. Uitblin kers bij MMO waren Gerard Elsge est met 7 en Hans Elsgeest met 4 doelpunten. FRANK BONTE HAARLEM - "Er zit weer hart in de ploeg", constateerde bondscoach Jan Janbroers gistermiddag nogal opgelucht na afloop van het driedaagse basketbaltoernooi in Haarlem Begon het nationale team vrijdagavond nogal zwak tegen het Tsjechische Ostrava, zaterdagavond tegen de Cinci- tetti Oaks ging het al een stuk be ter en gistermiddag tegen het sterke Joegoslavische clubteam Cibona ging het zelfs bij vlagen uitstekend, terug op Europees "Zo zie je maar wat een gezamenlijk etentje en een dagje bij elkaar zijn weer allemaal doet met dit team. Het groeit nu weer en dat bete kent dat we donderdag in Oos tende toch nog goed aan de Eu ropese kampioenschappen kun nen beginnen", aldus Janbroers. Het Nederlands team bewees zon dagmiddag dat het ook in moei lijke wedstrijden tegen sterke te genstanders weer de openingen kan vinden. De drie guards Cra mer, Hagens en Dekker speelden alle drie goed, Renzo, Zwiers en Cees Akerboom groeien naar hun grote vorm toe. Het grote plus punt van dit Nederlands team ten opzichte van dat van Zweden is het feit dat Janbroers over veel meer centers kan beschikken. Kees Limmen die niet mee was naar Zweden in verband met zijn studie maar daarna wel in de stu- dentenploeg op de Universiade speelde zal ongetwijfeld in Belgie de eerste keus van Janbroers worden. Op de tweede plaats komt dan Bert Kragtwijk, die deze zomer in Amerika trainde en vandaar veel sterker en zelfbewuster terugk wam. Bovendien bleek dat hij niet alleen als center maar ook als forwart kan operen. Daarnaast kan Janbroers dan nog Kip en Lorbach inzetten die allebei nut tige dingen kunnen doen in een paar minuten. De blessure van Jimmy Woudstra wordt minder, maar de dokter had hem aangeraden gisteren toch maar tien minuten te spelen. In die korte tijdsspanne werd duidelijk dat de blonde Neder landse Amerikaan nu toch wat wedstrijden heeft gemist. Zijn grote klasse staat er echter borg voor dat hij er in België zeker zal zijn. Al Faber begint vadaag pas weer met 'raining, als hij niet meekan, zal Simon Bruin zijn plaats Door drie achtereenvolgende overwinningen won Nederland natuurlijk dit toernooi. De uitsla gen: Ostrava-Cibona 89-93, Nederland-Cincinetti-Oaks 92- 83, Cincinetti Oaks-Ostrava 114- 82, Nederland-Cibona 89-85. Topscorers Nederlands team: Akerboom 23+23, Zwiers 16+16, Limmen 17+12, Cramer 13+6, Ha gens 14+6. Sponsors Iwan Rotteveel is de goedlachse team-manager van het Neder landse basketbalteam. Gistermid dag in Haarlem verging hem het lachen echter totaal toen het Neder landse team tijdens de warming-up plotseling met swet-shirts ver scheen met een merknaam er op. Het bleek een actie van aanvoerder Harrie Kip die hiermee zijn onge noegen wilde tonen over het beleid van de basketbalbond inzake het vinden van een sponsor voor de na tionale ploeg. Ondanks het verzoek van Rotteveel om de shirts uit te trekken hielden de spelers, met uit zondering van de spelers van Den Bosch, het shirt aan. Reden voor Rotteveel om zich ernstig te bezin nen of hij donderdag in België aanwezig zal zijn als chef d'equipe. Deze rel binnen de Nederlandse basketbalploeg is het gevolg van een al een paar weken durend ge krakeel over geld. De bond heeft geen geld om extra kosten rond het team te bekostigen en de spelers vinden dat dat wel moet gebeuren. Tot nu toe heeft de bond een spon sor, Frisol, bereid gevonden iets te geven. En het vignet van die spon sor was dan ook zondagmiddag op de oranje shirts bevestigd. Hoe deze rel zal aflopen is nog niet duidelijk. Coach Janbroers distan tieert zich er van, hij wil zich nu alleen maar bezig houden met de technische kant van het spel. Mis schien dat de sponsor van Harrie Kip alsnog bereid is het geld via de bond beschikbaar te stellen, want het is duidelijk dat niet iedere spe ler op eigen houtje maar wat kan organiseren. Uiteraard waren aanwezige club bestuurders in Haarlem ook niet gelukkig met deze zaak. Zij hebben inmiddels al geprotesteerd. Van avond wordt er over deze netelige kwestie vergaderd en dan ook zal Iwan Rotteveel beslissen wat hij doet. De Franse militaire basketbalploeg heeft zaterdag tijdens het wereld kampioenschap basketbal voor mi litairen een monsterzege behaald op Bangla Desh. Met niet minder dan 210-42 werd de ploeg van Bangla Desh opgerold. Nimmer in de geschiedenis is een dergelijke uitslag op het scorebord gekomen. Veel ophef behoeven de Fransen niet te maken, want basketbal staat in Bagladesh nog in de kinder schoenen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 14