Pistolen Johnny': Gids in wapenhandel Politieke kunststukjes rond de Oosterschelde Aangehouden na poging tot brandstichting in Wassenaar Geen strafvervolging Gesprek tussen NOS en minister over Ster Beperkte compensatie voor sommige groepen Ik kies'n bril van van der Wiel We e t u waarom? LEIDSCH DAGBLAD Aanzienlijk verlies voor Shell Ned. Chemie ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1977 BINNENLAND PAGINA 7 bdr en de woning van Annie Ness man. Het geweer bleek een Armi-Jager te zijn, een semi-automatisch scherp schuttersgeweer van Italiaanse WASSENAAR/DEN HAAG - Met de aan houding van „Pistolen Johnny" V., een van de twee mannen die afge lopen dinsdagnacht probeerden brand te stichten in de bar van de manége Riders Pa radise in Wassenaar, denkt de Haagse politie een goede bekende in dG wereld van de ille- ^oor drieduizend gulden zouden senaal was. Het wapenteam van de Johnny V. en de Scheveningse kroegbaas K.D.S. togen afgelopen dinsdag naar de manége om daar, in opdracht van de Wassenaarse snackbarhouder B. brand te stich ten in de bar. Dit omdat B meende makelijk - van de exploitante van de manége, de voormalig fotomodel Annie Neesmann, nog 45.000 gulden te goed te hebben. B. zegt de bar ver bouwd te hebben. Hij zocht daarom contact met S., die eerder herhaalde malen wegens vermogensdelicten werd veroor- Na de arrestatie van „Pistolen deeld. S. kocht onlangs van B. de Johnny" deed de Haagse politie Scheveningse Regina Bodega huiszoeking. Daar bleek dat het (vroeger De Zeester). Deze zocht op scherpschuttersgeweer slechts een zijn beurt contact met Johnny V. klein deel van Johnny's wapenar- geluid- demper. De gedachte aan moord liet men pas varen toen V., en later ook S. en B. verklaarden dat het al leen om brandstichting ging. Wapenarsenaal gale wapenhandel ge vonden te hebben. De 23-jarige autospuiter staat bekend vooral in de wapenhandel op kleinere schaal over een groot aantal con tacten te hebben. zij het karweitje klaren Door Hans Meijer Het liep echter mis toen een van de beide pikeurs op de manége ie mand verdacht rond de hooiberg zag sluipen en daar samen met wat bezoekers van de bar een man uit haalde die later „Pitolen Johnny" „Pistolen Johnny", die door de po- bleek te zijn. Omdat hij een jerry- litie als wapenmaniak wordt afge- i met benzine bij zich had, beslo- schilderd, werd tweemaal eerder ten de pikeurs verder te zoeken e wegens verboden wapenbezit i oordeeld. De eerste keer was dat na een wapendiefstal in Belgiè, waar hij onder meer een machinegeweer, een FAL, buit maakte. Later werd hij ingesloten na een schietpartij in het Haagse politiebureau aan de Archimedesstraat. werd een geweer, dat Johnny in de hooiberg had verstopt, gevon den. De Wassenaarse rechreche heeft geruime tijd aan paging tot moord gedacht, omdat V. de hooiberg als schuilplaats had gekozen. Van- daaruit had hij vrij uitzicht op de ROTTERDAM - De officier van justitie bij de rechtbank in Rotter dam ziet af van een strafvervolging terzake van dood door schuld van een arts van het gemeentelijke geneeskundige- en gezondheids dienst en een dokter van het Berg wegziekenhuis. De artsen zouden tekort zijn geschoten in hun hulp verlening als gevolg waarvan de 54-jarige A. Kovacs uit Roemenië op 16 mei van dit jaar in een politie cel in Rotterdam overleed. Het college van B. en W. is echter van mening, dat een verwijt wel op zijn plaats is, al kan er in juridische zin niet over schuld worden ge- Haagse politie vond in de woning een Schmeisser-machinepistool van Duitse makelij, meer dan zes honderd patronen, geschikt voor allerlei wapens, en een aantal luchtdoelgranaten, die de Haagse politie niet mee naar het bureau durfde te nemen. De explosieven- dienst maakte ze onschadelijk. Verreweg de meest interessante vondst vormden twee magazijnen voor een M-16, een machinepistool van Amerikaanse makelij dat in Nederland, ook bij de illegale wa penhandel, niet of nauwelijks te krijgen is. Daardoor raakte het wa penteam geïnteresseerd. Men hoopt via „Pistolen Johnny" aan zienlijk meer wapens op het spoor te komen. Op manége Riders Paradise, die eerder dit jaar het middelpunt was van een serie financiële verwikke lingen, maakt men zich niet zo druk om de aanslag, die overigens wel werd voorbereid door een van de betrokkenen bij de financiële peri kelen. Aanvankelijk was het rumoer rond die zaken geluwd, nadat een justi tieel vooronderzoek werd gesepo neerd omdat niet meer uit te zoeken viel, wie nu eigenlijk wat had ver duisterd. Kern van de zaak was dat een serie sproken. De stadsbestuurders zul len alles doen om herhaling te voorkomen. Ter vermijding van misverstanden bij opname in een ziekenhuis is in ovërleg met de in specteur van volksgezondheid een nieuwe en duidelijke afspraak ge- bars, de manége, de snackbar van maakt tussen de politie-artsen en B., paarden en auto's aan verschei- de GG en GD. dene mensen werd verkocht, on dertussen ook nog als onderpand Uit het gerechtelijk vooronderzoek voor allerlei leningen diende en is gebleken, dat misverstanden wa- tenslotte door de fiscus geconfi- ren gerezen tussen de politie-arts sceerd werden wegens enorme be en de dienstdoende arts in het lastingschulden. Bergwegziekenhuis over de aard en De civiel-rechtelijke procedures ernst van het ziektebeeld van de pa- daaromheen zijn nog steeds gaan- tient. de. HILVERSUM - Een NOS- de reclame commissie, bestaande uit mr. E. uur aan ee Jurgens (voorzitter NOS), André H. Minderop tief i: Kloos (VARA), (TROS). Veenhoven-Wilson tenbond) en de kroonleden prof. S. in het blok van zeven uur aan een scherper toezicht te onderwerpen. Een ander alterna- ■kEen deel van Johnny's wape narsenaal: Bovenaan de Armi-Jager waarmee hij naar Wassenaar kwam, daaronder het Schmeisser machinepistool. Verder nog zo'n zeshonderd pa tronen van allerlei kaliber. "Wie geen patronen had kon bij Johnny terecht", aldus een poli tiewoordvoerder. Arubaanse vlag wappert in Hoofddorp HOOFDDORP - Betico Croes, leider van de Arubaanse delega tie die momenteel in Nederland besprekingen voert over onaf hankelijkheid van het eiland, heeft voor zijn Nederlandse hoofdkwartier de Arubaanse vlag laten uitsteken. Het blauwgele dundoek met de rode ster wappert van het Sheraton-inn hotel in Hoofd dorp. Croes heeft de vlag daar toe speciaal uit Aruba meege nomen. Een woordvoerder van het ho tel deelde desgevraagd mee, dat het de bedoeling is de vlag te laten hangen tot het vertrek van de delegatie op donderdag 15 september. Hij zei dat de hoteldirectie abso luut niet de bedoeling heeft met het uitsteken van de vlag op enige manier propaganda te willen maken voor de zaak van de Arubaanse onafhankelijk heid. "Het komt wel meer voor dat wij als een vorm van eerbe toon aan onze gasten een vlag uithangen. Voor een groep Friese toeristen bijvoorbeeld zouden wij zonder bezwaar de Friese vlag laten wapperen", zo voegde hij eraan toe. De Arubaanse vlag bestaat sinds 18 maart 1976 toen in het Wilhelmina-stadion in Oranjes tad een manifestatie werd ge houden ter inauguratie van het Arubaanse volkslied. Er bestaat ook een Antilliaanse vlag. de beide netten vrij te maken van re- (Consumen- clame. Op dat vrijkomende net zou dan een programma moeten komen Doorman en ds. F. Landsman, zal dat specifiek wordt afgestemd op op korte termijn een gesprek met jeugdige kijkers. de minister om te praten over de STER- reclame. Daarbij zal het aan minis ter Van Doorn worden overgelaten CRM aanvragen André Kloos, die gisteren op de be- stuursvergadering van de NOS opmerkte dat, wanneer het besluit minister Van Doorn in werking of het gesprek met hem dan wel treedt, Nederland het enige land i met zijn opvolger gevoerd zal den. Zoals bekend heeft minister Van Doorn naar Aanleiding van het aanvaarden van de motie Scholten door de Tweede Kamer besloten de STER-reclame rond het journaal dering van zeven uur met ingang v; april 1978 af te schaffen. De delegatie van de NOS nu zal latie Europa zal zijn met enorm veel i clame tussen acht en tien uur, kwam met een derde mogelijkheid. Hij vindt, dat de overheid in staat moet worden gesteld reclametijd rond zeven uur te kopen ter bevor- ~i consumptief ge dragspatroon. Als voorbeelden noemde hij energiebesparing, iso- huizen, onze eetgewoon- Het CNV en de prijzen aantal alternatieven ter ta fel brengen, onder meer de moge lijkheid opperen om de inhoud van naar zijn oordeel niet per se een zware politieke lading behoeven te hebben. Omdat v.d. Wiel je volkomen op je gemak stelt uitstekend advies geeft. Hij laat je zien hoe je e hoe je er niet goed uitziet. Je gaat naar huis r zekerheid dat je goed hebt gekocht. Daarom Nieuwe Rijn 62, Leiden. Tel: 071-124108 Leidatostand nummer 159-160 PROMINENTENSTAND Speciale gasten: Vanavond Hans van Wilgenburg Zondag 11/9 Appie en Flappie (kinderclowns) maandag 12/9 Johnny Kraaykamp dinsdag 13/9 Rita Corita. Met medewerking van de radio- en televisiedienst van het Academisch Ziekenhuis Leiden. DRIEBERGEN - De Industrie bond van het CNV is bereid om het uitgangspunt in overweging te ne men dat de automatische prijs compensatie komend jaar wellicht niet aan alle werknemers volledig kan worden uitbetaald. De heer C. van Dijk, bondsvoorzit ter van de Industriebond CNV, bracht dit denkbeeld naar voren tijdens een vergadering van de bondsraad in Driebergen. Hiermee zet de bond zich af tegen het stre ven van de FNV, die in het geheel geen concessies op dit punt wil doen bij het bepalen van de arbeid svoorwaarden voor 1978. CNV-bondsbestuurder Van Dijk zei nadrukkelijk dat hij, op dit mo ment nog niet verder wil ingaan op de gedachte om sommige groepen geen volledige prijscompensatie te geven. "Mijn opzet is om aan te ge ven dat wij bereid zijn, na beraad en in overeenstemming met onze le den, overleg aan te gaan. Resultaat van dat overleg kan echter alleen worden verwacht, als er voldoende zekerheid bestaat dat de werkgele genheid daarmee is gebaat. En het zal bovendien slechts een tijdelijk karakter mogen hebben", aldus CNV-er Van Dijk. AMSTERDAM - Wegens doods lag en beroving van de 72-jarige al leenwonende mevrouw J. W. Bos in mei van dit jaar, heeft de officier van Justitie bij de rechtbank in Amsterdan een gevangenisstraf van vijftien jaar met aftrek geèist tegen een 32-jarige en een 40-jarige man, beiden uit West-Duitsland. Tegen een 54-jarige Amsterdam mer, die beide daders het adres van de vrouw had gegeven, eiste de of ficier drie jaar cel met aftrek. DEN HAAG (SP) - Staat het nu on omstotelijk.vast, dat in de Oosters chelde een afsluitbare dam komt cheldedijken met een doorlaatopening Neen, dat is teveel van 14.000 vierkante meter? Meteen na afloop van het debat de zee worden opgevist en gebruikt verzwaring van de Oosters- Delta-hoogte! oor het bevat tingsvermogen van gewone men sen die hun werk doen. de Tweede Kamer deze week kan Toch staat het niet onomstotelijk deze vraag stellen. Een water dicht antwoord krijgt men er van- de politici niet op. vast, dat uiteindelijk de politici niet die weg opgaan. De geschiedenis de Oosterscheldedam leert, dat Wel van de technici. Die verwijzen het raar kan lopen. Zij leert ook hoe eenvoudig naar de opdracht die zij veranderlijk politieke opvattingen de minister van verkeer e Door Peter Riemersma terstaat hebben gekregen. Deze opdracht luidt: maak een afsluit bare dam met een doorlaatopening van 14.000 vierkante meter. Daar mee is voor hen de kous af. Zij breken zich niet het hoofd over de vraag of straks toch weer niet een minister aankomt met de bood schap, dat de doorlaatopening 20.000 vierkante meter moet zijn. En een mededeling, dat zij hele maal wel kunnen stoppen met het „waterstaatkundige werk van de eeuw" omdat alsnog is besloten de Oosterschelde geheel open te hou den, is voor hen helemaal onvoor stelbaar. Stel je voor, jaren en jaren werken aan een afsluiting van de Oosterschelde is voor niets ge weest. Alle materiaal kan weer uit kunnen zijn. Of om met de Zeeuwse PvdA- afgevaardigde Roels te spreken: „Op bepaalde punten blijft politiek toch politiek en verdwijnen be paalde goede voornemens. Dan heeft men immers te maken met de staatkunde en de politiek waar men niet buiten kan". Roels Peter Roels heeft deze woorden als volgt gestalte gegeven. Aanvanke lijk pleitte hij vurig voor een pot dichte Oosterscheldedam. De dam zou er volgens het schema van de Delta-werken uiterlijk in 1978 moe ten liggen. Dat standpunt droeg hij uit in Zeeland en ook lange tijd in de Tweede- Kamerfractie van de PvdA. Maar ziet. Toen het kabinet-Den Uyl eenmaal onder hevige politieke druk van D'66 en PPR en de milieu lobby in de PvdA onder aanvoering van staatssecretaris W. Meijer had besloten in beginsel aan te sturen op een half-open dam die niet eer der dan in 1985 gereed kon zijn, verdedigde Roels dat kabinetsbe sluit. En nu het kabinet ten slotte heeft gekozen voor een afsluitbare dam met een doorlaatopening van 14.000 vierkante meter, staat Roels aan het hoofd van een politieke stroming die een grotere doorlaat opening wil en daar desnoods ver traging van het werk voor over heeft. Een nieuw kabinet zou zich nogmaals met de Oosterschelde dam moeten bezighouden met de grote kans dat de veilighei^voor de Zeeuwen nog later da- n in 1985 wordt bereikt. De politieke salto-mortale van af gevaardigde Roels is in feite niets bijzonders. Het is een kunststukje, dat dagelijks aan het Binnenhof wordt opgevoerd. Er zijn evenwel lieden die zulke ommezwaaien in onduidelijke taal weten te verhul len. Tijdens onderhandelingen over een nieuw kabinet kan men' wat dat betreft de politieke hoge school aan het werk zien. De Oosterschelde-kwestie is een mooi voorbeeld om het gegoochel in de politiek mee te illustreren. De woordvoerders van de verschil lende partijen hebben nogal duide lijke standpunten ingenomen. Dat kon ook moeilijk anders. Open of dicht - dat was aanvankelijk de kwestie. Maar m een zo eenvoudig schema laten politici zich niet drukken. Open of dicht - ia of nee, zo simpel ligt het niet, zegt men dan op het Binnenhof. Tussen voor standers van een geheel open Oos terschelde en voorstanders van een potdichte dam moest een compro mis worden gesloten. Zo ontstond de gedachte aan een dam-met- gaten om zoveel mogelijk het na tuurlijke milieu te sparen. Maar wel dicht, maar om het wel of niet in standhouden van het kabinet. Geteld Het was een debat, waarvan de uit slag vantevoren vaststond. De poli tieke neuzen waren geteld. Bij de stemming steunden zes leden van de KVP en twee van de ARP de regering. Precies genoeg om het kabinet in het zadel te houden. De liberale oppositie was er uit eraard niet op uit het kabinet te steunen. Mr. Henk Koning van de WD zei toen: „De belofte die wij in de Kamer Zeeland op het stuk van de veiligheid hebben gedaan moet worden nagekomen, voor het begin van de jaren '80. Daarin kan geen wijziging worden aangebracht". Kortom, de WD was in 1974 tegen het openhouden van de Oosters chelde. De dam moest volgens het Deltaplan worden aangelegd. Dezelfde Koning pleitte deze week, weer namens de WD, voor een zo groot mogelijke opening in de Oos terscheldedam. In de gegeven si tuatie een opstelling die het kabinet in moeilijkheden zou kunnen brengen de beloofde veiligheid te garande- De anti-revolutionaire afgevaar- ren. digde Maarten Schakel bewoog in Slechts op basis van dit compromis 1974 hemel en aarde om de Oos- kon het kabinet-Den Uyl blijven terschelde dicht te krijgen. Hij kTweede-Kamerlid Schakel van de doorlaatopening van 14.000 vierkante meter. In '74 fulmineerde hij furieus tegen een voorstelling van zaken als zou de uitvinding van nieuwe technieken het mogelijk hebben gemaakt zowel de veilig heid te garanderen als het unieke Oosterscheldemilieu te behouden. Niet de techniek maakt dit moge lijk, riep hij, maar de politieke techniek van een minderheid om een meerderheid schaakmat te zet ten, dwingt dit af. Aanvoerder van deze minderheid was DÜ66-leider Jan Terlouw. Al in- het progressieve regeerakkoord Keerpunt had hij een passage over een open Oosterschelde binnenge smokkeld. Toen tot groot ongenoe gen van de al genoemde Zeeuwse PvdA-er Roels. Deze wist ook te be reiken, dat deze passage werd ge schrapt. Maar in het kabinet kwam hij weer boven water. Toen het eenmaal zover was ging de eens zo verdeelde PvdA als een man ach ter het kabinet staan. In de woorden van Schakel: „Ter- louw heeft kans gezien om als een minderheid in een groter geheel zijn standpunt Het CNV stemt in grote lijnen in met het wetsontwerp over de openbaarheid van inkomens. Maar het CNV acht openbaarheid van het gemiddelde inkomen per groep werknemers niet voldoende. Voor elke groep zal daarnaast moeten worden aangegeven wat in die groep het laagste en het hoogste in komen is. Alleen dan kan men een duidelijk inzicht in de inkomens verhoudingen krijgen, zo schrijft het CNV aan de Tweede- Kamercommissie van Sociale Za ken. Het CNV vindt het ook onbevredi gend wanneer openbaarheid van inkomens voor de vrije beroepen zou worden beperkt tot leden van organisaties die meedoen aan de enquête naar deze inkomens. De wettelijke verplichtingen moeten voor alle beoefenaars van vrije be roepen gelden. Ook bij de vrije be roepen acht het CNV het publice ren van gemiddelde inkomens niet voldoende. Daar zal eveneens dui delijk moeten zijn hoe de inkomens zijn gespreid. ROTTERDAM - Shell Nederland Chemie, gevestigd in Rotterdam- Pemis en Moerdijk, heeft over het eerste half jaar van 1977 een aan zienlijk verlies geleden. Dit heeft drs E. Meinsma, directeur van het bedrijf, meegedeeld in de onder nemingsraad. Als oorzaken ziet hij de onvoldoende afzet, de lage prijzen en de nog steeds bestaande overcapaciteit in West-Europa. Voor SNC is dat erger dan voor an dere produktiecentra van Shell, omdat het bedrijf voor 70 procent op de export is gericht. Als gevolg van de huidige ontwik keling zal het nodig zijn de produk- tie van SNC zo klein mogelijk te maken, door bijvoorbeeld enkele fabrieken te sluiten of sommige produktielijnen stop te zetten. Daar waar sprake is van een „Gezamen lijke" overcapaciteit (van Perms, Moerdijk en Engeland) zal ten aan zien van de te nemen maatregelen overleg plaats hebben, aldus Mein sma. De maatregelen zullen in geen geval ontslagen tot gevolg hebben. Spreiding Op de vraag hoe deze sombere be richten te rijmen zijn met de recent aangekondigde grote investerin gen van Shell in Frankrijk op che misch gebied, antwoordde Mein sma dat dit voortspruit uit het ver trouwen in de chemie. Shell meent dat deze bedrijfstak zich op de lange duur zal herstellen. Dat het geld niet in Pernis is geïnvesteerd, heeft te maken met het spreidings voetlicht te krijgen en het erdoor te beleid van de maatschappij. "Niet bestaan. Toen dan ook de Tweede Kamer in november 1974 over de afsluiting van de Oosterschelde i debat trad met de regering ging het diende de motie in, die bij aanne ming in de Kamer, de val van het kabinet zou hebben betekend. Deze week ontpopte Schakel zich niet langer over de vraag: open of als de meest fervente verdediger krijgen. Dat is een compliment waard. Hij heeft grote broer PvdA gewoon op het sleeptouw gekre gen...". Nu is het dan zover, dat Roels de felste pleitbezorger is voor een zo groot mogelijke opening in de afsluitbare Oosterscheldedam. Ook dét is politiek. alles kan in Pernis" komen, aldus Meinsma. De situatie van Shell Nederland raffinaderij (Pernis) is iets beter. Het bedrijf zal over geheel 1977 bijna achttien miljoen ton ruwe olie doorzetten, wat iets meer is dan vo rig jaar, aldus directeur J.S. Wilson.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7