KERK WIL JEUGD ERBIJ HOUDEN JEU6DUÜEEK1977 ZOEK GERAAKT „Reikt elkaar de hand" motto van Leidse week dSBSHSSSÈ Medische behoeften van derde wereld nog steeds erg nijpend KERKDIENSTEN ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1977 LEIDEN - Wanneer kerkbladen eind augustus- begin september in dubbele dikte op de deurmat vallen, duidt dat erop, dat ook in die kringen "het seizoen" weer voor de deur staat. Al laat het geloof zich door geen vakantie op non-actief zetten en blijft er, ondanks de sterk Wat er dan ineens aan mogelijkhe den wordt aangeboden om aan een of andere vorm van kerkewerk mee te doen, is vaak zo gevarieerd en uitgebreid dat niemand die werke lijk kan en wil, zich nog kan veront schuldigen. Vroeger presenteerde het kerke lijke jeugdwerk zich naar gewoonte met één speciale zondag. Het was toen niet nodig, alle vormen van jeugdwerk nog eens breeduit te eta leren. Ieder kende ze wel, en zo'n openingszondag was een goede ge legenheid om het belang ervan te onderstrepen en, zo heette dat, een "zegen" over al dat menselijke bezig-zijn te vragen. Moeite Maar dat is nu niet meer zo. De van zelfsprekendheid waarmee de kerkjeugd tot een jaar of 20 van de haar geboden mogelijkheden tot vorming en ontspanning binnen het eigen milieu gebruik maakte, is goeddeels verdwenen. De kerk moet er veel moeite voor doen, haar jeugdige leden in de kring te hou den. Ze moet haar waar op aan sprekende manier aan de man brengen. Dat wil, zij het op minder grote schaal dan voorheen, nog wel luk ken, mits het jeugdwerk openstaat voor de zich wijzigende interesse en met een programma "op de markt" komt dat een keuze toelaat. En zo is op vele plaatsen de tradi tionele jeugdzondag uitgegroeid tot een jeugdweek met een scala van activiteiten, een markt van mo gelijkheden. Jeugdweek Natuurlijk is het voor de mensen die soms maandenlang aan het draaiboek van een jeugdweek heb ben gewerkt, prettig ais daar veel jonge mensen op afkomen, maar het is toch vooral de bedoeling dat ze erbij blijven en een groep vinden waar ze zich prettig voelen, zichzelf kunnen zijn en samen met anderen tot ontplooiing kunnen komen. Het is uiteraard onmogelijk, al die jeugdweken in het verschijnings- gebied van deze krant hier een plaats te geven. Wij hebben er daarom één uitgezocht - die van de gereformeerde jeugdraad in Leiden - als een voorbeeld van wat de start van een kerkelijk jeugdwerksei zoen zoal inhoudt. Deze Leidse jeugdweek is van maandag tot en met volgende week zondag. De dienstdoende predikanten is gevraagd, morgen in de preek iets over het bestaan en de bedoeling van het jeugdwerk te zeggen. Maandagavond 12 september half 7 spelen kinderen tot 13 jaar in of bij de Bevrijdingskerk (Montgomery- straat) een levend ganzenbord. In de Petrakerk (Surinamestraat) wordt om 7 uur de film "Zamba" vertoond. Kinderen van 12 tot 14 worden om half 7 in de Zuiderkerk (Lammenschansweg) verwacht voor het maken en wegbrengen van een bloemengroet naar zieken in de wijk. Dinsdagavond half 7 draait de film "Zamba" in de Zuiderkerk. Woensdag (14 september) verzame len kinderen tot 13 zich in deze kerk om leeftijdgenoten in een tehuis op te zoeken. Het Petréyeugdkoor houdt om 7 uur in de Petrakerk een open repetitie-avond met een ont vangst na afloop in de Zuiderkerk. Van half 8 af is daar in de bovenzaal een volksdansmanifestatie. Drie dingen op donderdag 15: 7 uur "Zamba" in de Bevrijdingskerk, 7 uur een bloemengroet bij zieken en bejaarden door jongeren van 14 jaar en ouder (verzamelplaats: Bevrij dingskerk) en half 8 een ontspan ningsavond met geestelijk gehan dicapten in de bovenzaal van de Zuiderkerk (voor jongeren van 14 jaar en ouder). Vrijdag 16 september ook drie pun ten: half 7 "Zamba" in de Marana- thakerk (Lage Morsweg), 7 uur een gezellig uurtje in de Petrakerk voor meisjes van 12 tot 15 (er bestaan plannen voor een nieuwe club) en om 8 uur een bingo-disco-avond in de bovenzaal van de Zuiderkerk. Voor zaterdag 17 september heeft men de beschikking gekregen over het terrein van het scholencomplex Lammenschanspark (Cronestein). geslonken gelederen, geen kerkdeur gesloten, toch kent ook de kerk haar zomerse sluimer. Ze blijft weliswaar beschikbaar in de weinigen die achterblijven, maar pas als de scholen weer be volkt zijn, richt ze zich op uit die wat doezelige toestand. Ongeveer 25 kinderen van de "Hooge Burch" in Zwammerdam zijn die dag gast van het jeugdwerk. Anton Meijer, met Karei Bakker verantwoordelijk voor de algehele coördinatie van de jeugdweek, over het meedoen van de gehandicap ten: "Ons weekthema is: Reikt el kaar de hand. Maar dat hebben wij met opzet niet alleen op onszelf wil len betrekken. Deze kinderen be horen tot onze samenleving, en dan moetje daar ook een plaats voor ze maken, naast hun eigen milieu". Voor iedereen Het programma voor die zaterdag vermeldt een fietstocht (half 10), spelen oude stijl (tot 12 jaar, 11 uur), een speurtocht voor 13 tot 20 jaar (11 uur), een broodmaaltijd (half 1), spelen en speurtocht om half 2, een gecostumeerde voetbalwedstrijd (3 uur, .aftrap: ds Sijtsma), een zeep kistenrace (4 uur, starter: ds. Bo venberg), prijsuitreiking door ds. Koolstra om 5 uur en ten slotte te kenfilms. Het jeugdmuziekkorps De Burcht verleent bij enkele on derdelen medewerking. Bram van der Laan, die de publici teit over deze week verzorgt: "Wij verwachten zeker 150 deelnemers aan deze dag, maar voor 250 of méér zijn we ook niet bang. Onze organi satie - we zijn met onze medewer kers al in februari begonnen - krijgen ze er toch niet onder. Weer of geen weer, alles gaat door, zo niet buiten, dan binnen. En alles is gra tis. Wie er de hele dag wil zijn, is even welkom als wie een deel wil meemaken. Vooral bij de speur- en fietstocht zien we graag ook ouders verschijnen. En verder is de deel neming helemaal open. Er wordt niet naar je kerklidmaatschap ge vraagd We staan letterlijk voor Jan en alleman klaar". De week, waarin men uiteraard alle inlichtingen over het jeugdwerk kan krijgen, wordt op 18 september besloten met een jeugdzondag in de Zuiderkerk. Om 3 uur treedt daar de toneelgroep Imperium op en om 5 uur is er een jeugddienst met maar liefst vier predikanten (geen vier preken!) en het Petra jeugdkoor. Na een broodmaaltijd om half 7 volgt nog een drietal films van de Hooge Burch (de gasten van zaterdag), waaronder een over de nationaal bekende Jostiband. De gelijkenis van het verloren schaap was waarschijnlijk een van de eerste bijbelverha len die we als kind hoorden: 't verhaal van het stoute en ei genwijze lammetje, dat van de kudde wegliep en dwaalde, totdat de goede herder het vond en terugbracht, waarna het besloot nooit meer zo dom en ongehoorzaam te zijn. Ongehoorzaam-weglopen. Waar staat dat eigenlijk? Niet in de bijbel; lees er Lukas 15 maar op na: Er is een schaap weg, eenvoudig weg-de oor zaak wordt niet genoemd. En- de herder laat alles in de steek en gaat op zoek. Hoe het schaap zoek raakte? Ja, hoe raakt soms een ding zoek? Niet vaak door onoplettend heid, achteloosheid? Het wordt vergeten en blijft in een hoekje achter. En-hoe raakt soms een mens zoek? Waarom komt een mens soms in een vergeten hoekje terecht? Misschien omdat men achteloos met hem omging? Wellicht was hij niet zo sympathiek, wellicht was hij wat anders dan de anderen-men had het niet zo op hem. Ja, dan kan een mens weglopen - vluchten van huis, van de sleur van het dagelijks werk, van de gemeenschap waarin hij leeft, van de maatschappij waarin hij niet geaccepteerd wordt. Opeens is hij verdwe nen en hij wordt door de an deren niet eens gemist, hij is eenvoudig zoek - verloren. Is het zijn eigen schuld? Is hij dom, eigenwijs, ongehoor- Of - die kudde welgedane zelf verzekerde schapen, die zo keurig in de pas lopen, hebben zij er soms iets mee te maken dat er één achterblijft? Lees Ezechiël 34 eens, waardoor Jezus toen hij zijn gelijkenis vertelde ongetwijfeld geïn spireerd werd. 'Ik zal zelf mijn schapen weiden' zegt de Heer. Hij mist het ver lorene wel - en Hij zal het zoe ken en terugbrengen. 'Ik zal rechtspreken tussen het ene schaap en het andere'. Het oordeel voor de vetten, de sterken, die de zwakken aan de kant drukken. Jezus vertelt zijn gelijkenis aan de Farizeeën en Schriftge leerden wanneer ze hem zijn omgang met tollenaren en zondaren - de outcasts van die dagen - verwijten. De Fa rizeeën en Schriftgeleerden, de keurig in de pas lopende kudde die er van overtuigd is dat ze de herder netjes volgtIs dat zo? Of-is de herder volgen iets anders dan in de pas lo pen? Is het: om je heen kijken of er niet één achterblijft - stil staan om te zien of je helpen kunt? Om zó iets te laten lichten van de geweldige toekomst die Eze chiël belooft: Gods toekomst, waar we in de zorg voor de ander voor de zwakke, getui gen zijn van zijn vrede... 'Dan gaat wie aarzelt met ons voort, wie afdwaalt met ons mede...' (lied 481) DR. HANS JANSEN Wachtende moeders met hun kleinen in een ziekenhuis in Kameroen. Zo lang de vraag om hulp er is, moeten wij ons blijven inzetten. John Gill, administrateur van een ziekenhuis in Pakistan, stuurde een paar maanden geleden een briefje naar de hervormde diakonale raad in Nederland, waarin hij meedeelde, dat er dit jaar in en vanuit dit zieken huis 60.000 mensen zullen worden ingeënt tegen tbc. Dat is 20.000 meer dan vorig jaar. Een bijdrage van deze raad heeft dat inentingsprogramma mede moge lijk gemaakt. En daarvoor wilde John Gill graag zijn dank betuigen. Zo'n handreiking aan mensen in behoeftige omstandigheden is alleen mogelijk, als anderen zich hun lot daadwerkelijk aantrekken. De diako nale raad gaat er vanuit dat die bereidheid er is, en daarom heeft hij zondag 11 september, morgen dus, uitgekozen voor een kerkelijke col lecte in heel het land. Hij werkt daartoe samen met de Raad voor de Zending en de Gereformeerde Zendingsbond in de Hervormde Kerk. Een algemene inzameling dus voor allerlei medisch werk waarmee deze drie instanties contacten hebben. De Hervormde Kerk werkt samen met 27 zusterkerken in Indonesië en Afrika. Voor het medische werk in dit verband zijn 18 artsen en 6 ver pleegkundigen uitgezonden. Op de begroting van de Raad voor de Zen ding staan voor dit doel posten tot een bedrag van ruim 1 miljoen gulden. De Geref. Zendingsbond in deze kerk, die zich op Oost-Afrika richt, draagt nog eens f. 305.000 bij, terwijl een post van f. 200.000 op deze begroting is gezet voor voorgenomen medische investeringen. De me dische projecten van de Generale Diakonale Raad worden voor het grootste deel uitgevoerd in samenwerking met de Raad voor de Zending en de Zendingbond. Met de jeugdbeweging "Youth for Christ" heeft de raad contact voor het tbc-bestrijdingsprogramma in Pakistan. Morgenochtend om 11 uur staat de dienst in de rk Anthoniuskerk in Leiden-Zuid-west Vijf Meilaan) in het teken van het feit dat pater H. van Eeuwijk, die al meer dan tien jaar als pastor aan deze parochie is verbonden, 25 jaar geleden zijn in trede deed in de kloostergemee nschap van de heilige Franciscus. Bij de plechtige eucharistieviering zal hij worden geassisteerd door de paters C. van Haasteren en C. van Vliet. Pater Van Vliet, die 25 jaar geleden tot dezelfde kloosterorde toe trad, houdt de feestpredikatie. Na de mis is er in het ontmoetings centrum gelegenheid om pater Van Eeuwijk geluk te wensen. Morgenavond om 7 uur houdt het Leger des Heils een zangdienst in de Vredeskerk aan de Burggraven- laan in Leiden. Het internationaal bekende muziekkorps van het Le ger uit Solingen (Duitsland) onder leiding van de kapelmeester H. Schmidt, verzorgt de omlijsting en begeleiding. De muzikanten van het Leger uit Gouda doen ook mee in zang en muziek. Voorganger is majoor R. A. Berkenbosch, divisie-officier voor centraal Ne derland. Hindert men de Geest niet, als het nieuwtestamentische lied wordt geweerd? Sommigen vreesden bij toelating van gezangen een toene mende verdwijning binnen deze kerken. Anderen vonden, dat de rust in de kerk wel formeel en vals moet heten als ze daarvan afhangt. De synode besloot, dat de commis sie de zaak opnieuw onder ogen zal zien en dan ook de suggestie daarin moet betrekken of men contact moet opnemen met andere kerken van gereformeerde belijdenis. Het is de bedoeling, dat de commissie nog deze maand met een nieuw voorstel bij de synode komt. Afscheid 9 Ds. S. P. de Roos te Rotterdam heeft zijn functie van voorzitter van het Zuidhollandse (toezichthou dende) visitatie-college in de Her vormde Kerk neergelegd, dit in verband met zijn 65-jarige leeftijd. Hij had nog vijf jaar als zodanig mogen blijven, maar hij gaat bij stand in het pastoraat verlenen in het Brabantse Bladel. Inspirerend Hard nodig Gevraagd naar de zin van al deze inspanning zegt Bram van der Laan: "We willen als jonge kerk wel eens voor het voetlicht komen. Dat moet naar jong en ouder toe toch inspirerend werken. Al die vormen van jeugdwerk - verenigingen, clubs, catechesekringen, zondags scholen, kinderdiensten enzovoort -, ze staan niet op zichzelf maar moeten functioneren in een ge heel". En Karei Bakker: "De kerk moet weten, dat ze de jeugd nodig heeft". S. J. DE GROOT De gezondheidszorg in de derde wereld wordt almaar duurder. De eigen ministeries hebben echter beperkte budgetten. Daarbij komen dan nog de inflatie, de grote afstanden en de noodzakelijkheid van wetenschap pelijk onderzoek om typisch plaatselijk voorkomende ziekten te lijf te gaan. Ook moeten mensen geholpen worden die het niet betalen kunnen. Daarom is financiële steun van anderen hard nodig. "Zolang de vraag uit de derde wereld om hulp er is en ook de mogelijkheden tot helpen, moeten wij ons blijven inzetten", zegt de folder die voor deze "medische zondag" is uitgegeven. "Wij staan in dezelfde wereldkerk en dragen één gezamenlijke verantwoordelijkheid. In vrouwen mannen en geld ne men wij deel aan hun opdracht". Wie morgen niet naar de kerk gaat, kan zijn meeleven toch in een daad omzetten door een storting op giro 8685 van de Generale Diakonale Raad te Utrecht, onder vermelding van "medische zending". Gezangen De synode van de Christelijke Gereformeerde Kerken, die deze week bijeen was in Hoogeveen, heeft zich uitvoerig beziggehouden met de vraag of men in de kerk dienst naast de psalmen ook liede ren (gezangen) kan zingen waarvan de inhoud overeenstemt met de bijbel en de belijdenis. Uit de discussie bleken duidelijk verschillen van opvatting over deze zaak, net zoals in de commissie die een rapport daarover maakte tot uitdrukking waren gekomen. Een minderheid in deze commissie hield het helemaal op de psalmen. Die zijn direct aan de bijbel ont leend. Via gezangen kunnen ge makkelijk dwalingen de kerk bin nenkomen. Een meerderheid mee nde dat het principieel niet nodig is, zich te beperken tot berijmde bij belgedeelten; andere liederen kun nen evengoed gezongen worden als ze maar niet strijdig zijn-met bijbel en belijdenis. In de psalmen (Oude Testament) zit een stuk verkondi ging, maar de nieuwtestamentische gemeente is daarmee doorgegaan. Ds. C. J. van Ree, predikant Van de gemeente der Zevendedags adventisten (Adventskerk), gaat Leiden verlaten. Hij zal zijn werk in Groningen voortzetten. Op zater dag 24 september (de Adventskerk heeft altijd op zaterdag haar bij eenkomsten) neemt hij afscheid tijdens een dienst in de Lokhorst- kerk aan de Pieterskerkstraat in Leiden die om 11 uur begint. Tot zijn opvolger in Leiden is benoemd ds. S. Bouwer te Utrecht. Deze hoopt volgende maand zijn intree te doen en gaat in Leiderdorp wo- Beroepingswerk: Hervormde Kerk - aangenomen naar Strijen H. Binnekamp Maarssen; bedankt voor Nagels-Tollebeek J. Kandel Laren (G.), voor Wekerom R. A. Hrisnigt Nieuwland (ZH); beroe pen te Hien-Dodewaard B. van 't Veld Well-Ammerzoden, te Har derwijk J. Kooien IJsselstein. Ge reformeerde Kerken: aangenomen naar Nieuwe Pekela (industriepas toraat) kandidaat U. A. Faber Scheemda. van 1! tot en met 18 september LEIDEN - Herv. Gem.: Hoogl. kerk 10 mevr. Westera-franke, 11.45 oec. stu- deritendienst; Marekerk 10 ds. v. d. Berg Den Haag, 5 ds. Bouman te Katwijk; Ma- ranathakerk L. Morsweg 10 ds. Koolstra; Bethl. kerk Driftstr. 10 ds. Steenstra opendeurdienst; Bevrijd. kerk Montg.str. 10.30 ds. Boogert; Vredes kerk 10 ds. Knipscheer Epe; Waalse kerk 10.30 ds. Ribs; Acad. Ziekenh. 10 ds. Brederveld; Diac.huis 10.30 ds. Baart; jeugdkapel G. Herder O. Vest 10.30 mej. Burggraaf; Merenwijk 10 ds. Van Leeu wen. Psychiatr. ziekenhuis Endegeest 9 prot.dienst, 10 rk. dienst. Petrakerk Sur.str. 10.30 dienst voor doven, hr. Haa ring. Geref. Kerk: Zuiderkerk 10 ds. Sijtsma, 5 dr. Vlijm; Petrakerk 10 dr. Vlijm. 5. dr. Wind; Oude Vest 10 ds. Damsma Rijnsburg, 5 ds. Koolstra; Ma- ranathak. 10 ds. Koolstra, 5 ds. Sijtsma; Bevr. kerk 9 dr. Wind, 5 ds. Bovenberg; Groenh. 10 ds. Bovenberg; De Mirt 10 hr. Spijker; Mierennest 10 hr. v. Leeuwen; Merenwijk 10 ds. v. Leeuwen; Petrakerk 10.30 dienst voor doven, hr. Haaring. Do lerende Noodgemeente Groot Leiden (Pieterskerkstraat 1): 8.30 en 5. hr. Maas kant, Ens. Geref. Kerk Vrijg. (Heren gracht 70): 10 en 5 ds. Gootjes, avond maal. Chr. Geref. Kerk (Steenschuur 9): 10 en 5 ds. Carlier. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethl. kerk Driftstraat): 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerk- gracht): 10.15 ds Happee. Remonstr. Doopsgez. Gem. (Pieterskerkstraat 1): 10 dr. Meijering. Baptistengem. (O. Rijn 3): 10 ds. v. Mameren. Evang. Christenge meenschap (Middelstegracht 3): 10 hr. Dikkes. Zendingswerk Midderna- chtsroep (Zoeterw.singel 21): 5 nam. Evangeliecentrum Zijlsingel 2: zond. 10 en dinsd. 8. Pinkstergemeente (O. Rijn 3): 3 evang. Sleebos. Leger des Heils (Hooigracht): 10 dienst, 7 zangdienst in Vredeskerk. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijndijk 24): 9.30 en 4, woensd. 8. Chris tian Science (Steenschuur 6): 10.30. Kerk van J. Chr. v. d. Heiligen der L. Dagen (Steenschuur 6): 10.15. Oud Kath. Kerk (Zoeterw.singel): 10. Vrij Kath. Kerk (Vreewijkstr): 10.30. Rooms-Kath. Ker ken: Merenwijk zat. 7, zond. 10; Haag- weg zat. 7, zond. 9, 10.45, 12 en 6.30; Steenschuur zat. 10 en 7, zond. 8.30, 10, 11 30, 6 en 7; Lammenschansweg zat. 7, zond. 9, 10.30, 12 en 6; Haarl.str. zat. 7, zond. 9.30,10.45,12.15 en 6; Rijndijk 281 zat. 7, zond. 9.30 en 11.30; Boshuizerlaan zat. 7, zond. 9.30 en 11; Herensingel zat. 7, zond. 8.30, 9.30 en 11. ABBENES - Herv. Gem.: 9.15 ds. Den Harder. AARLANDERVEEN - Herv. Gem.: 10 ds Wolthaus, 7 dr. v. Vliet, Hoogmade. Geref. Kerk: 10 en 6.30 ds. Pouwels Hil- legom. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Maris De Bilt. R.K. Kerk: zat. 7, zond. 7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: Adventskerk 9.30 ds Hane- maayer, 6.30 ds Talsma Den Haag; Kruiskerk 9.30 ds v. d. Bogerd R.burg; Opst.kerk 9.30 ds Stehouwer, 6.15 zang, 6.30 hr. Goedhart N. Hoogendijk (met gehoorgest.); De Bron, 9 ds. Hoogendijk, 5 ds. Verploeg, 6.30 dr. v. Santen; Ash- ramcollege 9.30 dr. v. Santen; Oudsh.weg 10 ds Oort; Sionsk. 9.30 ds. Koudstaal, 6.30 ds. Verploeg. Geref.K.: Mar. kerk 9.30 ds. v. Harmeien, 6.30 ds. Vree; Salv. kerk 9.30 ds. Vree 6.30 ds v. Harmeien; G.H.kerk 9 hr Stolk, 6.30 ds. De Ruiter; De Bron 10 ds. v. d. Ree, 10.30 ds. Verheul, 6.30 dr. v. Santen. Geref. Kerk Vnjg.: 8.45 dienst, 6.30 ds. Borg- dorff. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V.: 9.30 hr. Fröhling, 3 ds. Bakker Haarlem. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.30 ds v. d. Ent, Katwijk. Oud Geref. Gemeente: 9.30 en 4 di. 13 sept. 7.15 hr. v. d. Meer. Baptisten gem.: 10 evang. Harland 6.30 ds Koek koek, Noord (Sportlaan) 10 ds. Agtereek. Volle Evang. Gem. (school Preludeweg) 10 hr. v. d. Hoorn. Leger des Heils: 10 en 6.30 uur. Corn, de Vlamingstr. Re monstr. Kring: 10 ds. Kolkman. Moluks Prot. Kerk: 4 ds. Molle. Moluks Evang. Kerk: 11 ds Sitanala. R.K. kerken: Bon.kerk zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30; Piusk. zat. 7, zond. 9, 10.30 en 11.45; De Bron zat. 6.30, zond. 8.30 en 11. BENTHUIZEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. Harkema, Zeist, 6 ds. Bultman, Schoon hoven. Geref. Gem.: 9.30 leesdienst, 7 ds. Boogaard, Leiden, dinsd. 7.30 ds. Den Boer uit Canada. BODEGRAVEN - Herv. Gem.: Dorps kerk 9.30 en 6.30 ds. Droogers; Salvator- kerk 9.30 en 6.30 ds. Richter; Bethl. kerk 9.30 en 6.30 ds. De Vreugd. In alle diens ten avondmaal. Geref. Kerk: 9.30 ds. v. Duinen Utrecht, 6.30 ds. Buitenhuis. BOSKOOP - Herv. Gem.: 9.30 ds. Heij- mans, 6.30 ds. Stelwagen, jeugddienst; De Stek 9.30 Ds. Omta. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Dijkstra. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 stud. Van der Sluijs. Geref. Gem.: 9.30 en 6. Opwekkingsgemeente (Con cordia): 9.30 Verg. v. Gelovigen (Nieuw- straat): 9.30 en 5. R.K. kerken kerk zat. 7, zond. 8.45, 10 en 11.30; Ontmoeting zat. 5.30, zond. 10.30. HAZERSWOUDE - Herv. Gem.: 9.30 ds. Pannekoek Leiden, 6.30 ds. Geertsema. Geref. Kerk: 9.30 en 5. ds. Versluys. R.K. Kerk; Het Anker zat. 7, zond. 8.45 en 11.15; Bernardus zond. 10; dorp zat. 7, zond. 10 en 11.30. HILLEGOM - Herv. Gem.:: 10 ds. Roth- fusz, 7 ds. v. Bruggen. Geref. Kerk: 10 en 7 ds. Boonstra. Chr. Geref. Kerk: 10 evang. Schouten Broek op Langedijk en mevr. Vos Spaargaren Sassenheim, evangelisatie- dienst, 7 ds. Rebel, Sassenheim. R.K. kerk: Mart. kerk zat. 7, zond. 8.30 10, 11.30 en 12.45; Jozefkerk zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. HOOGMADE - Herv. Gem.: 10 dr. v. Vliet. R.K. kerk zat. 7, zond. 10. DE KAAG - Herv. Gem.: 10.30 ds. Den Harder, Abbenes. R.K. kerk: zat. 7, zond. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: Dorpskerk 10 ds. Been Her wijnen, 6 ds. Teygeler; Ontm. Kerk 10 ds. Teygeler, 6.30 ds. Gebraad, jeugddienst. Geref. Kerk: 9.30 dr. Aalders 't Harde, 5 dr. Schouten Den Haag. R.K. zat. 7, zond. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE - Herv. Gem.: N. Kerk 10 ds. Arkeraats, 6 ds. Juckema Scheveningen; O. Kerk 10 ds. Vink, 6 ds. Hoek Groenekan; Ichthus 10 ds. De Vos, 5 ds. Vroegindewey; Pniélk. 9.30 ds. Hoek, 6 ds. Vink; Gr. v. Pr. school 10 ds. Boer; Overduin 2 ds. Baas. Geref. Kerk: Vr. kerk 9.30 ds. Snoey, 5 dr. Aalders; Tr. kerk 9.30 dr.Schouten Den Haag, 5 ds. Bakker Amstelveen. Geref. Kerk Vnjg.: 10.15 ds. Hoff, 3.30 dienst. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V.; 8.30 ds. Roukema, 7 ds. Comelisse Zwijndrecht, Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. v.d. Ent. Volle Evang. Gem. (Voorstraat 100) 9.45 KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: 10 hr. Goedhart Nieuwkoop, 7 ds. Hoogendijk, in geref. kerk, opendeur dienst. Geref. Kerk; ds. Smit Heemste de, zie verder herv. LEIDERDORP - Herv. Gem en Geref Kerk: Dorpskerk 10 ds. Geursen; 3 ds. Bovenberg, Leiden, dienst met geestel. gehandicapten; Hoofdstraatkerk 10 ds. Doesburg, 6.30 ds. Geursen, thema- dienst, onderw.: "Discriminatie en ra cisme"; Scheppingskerk 9 en 10.30 ds. Knorth, 5 ds. Doesburg. Baptistenge meente: heden 7 bidstond, morgen 10 br. Lourens, 5 "Rondom de open bijbel". R.K. kerk: zat. 7, zond. 9, 10.30 en 12. LEIMUIDEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. De Vree. Geref. Kerk: 9.30 ds. Los, 7 ds. Be- zemer. R.K. kerk: zat. 7, zond. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE - Herv. Gem.: Grote kerk 10 ds. De Haan, Oegsgeest; Pauluskerk 10 ds. De Gelder, 7 ds. Van Malssen, Leider dorp, Geref. Kerk 10 ds. Herlaar, Heems tede, 7 dr. v. Oeveren, Rijnsburg. Geref. Kerk Vrijg.: 10.15 ds. Simpelaar, 4.30 leesdienst.Geref Kerk Vrijg. Buiten V.: 10.30 prof. Jager, Kampen, 5 dienst.Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30. Geref. Gem.: 10 en 4. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3. R.K. Kerken: Agatha zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30; Poelh. zat. 7, zond. 9 en 11.30; Ma- riak. zat. 7, zond. 8.30,10 en 11.30; Enge lbewaarders zat. 7, zond. 7.30, 9.30,11 en 5.45. NIEUWKOOP - Herv. Gem.: 9.30 ds. Bronsgeest, 6.30 ds. Vink Katwijk. Ge- ref. Kerk: 9.15 en 6.30 ds. Schaafsma Utrecht. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. De Jong, Driebergen. R.K. kerk zot. 7, znnd 7 30 9 pn 10 45 NIEUWVEEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. Klusener Breukelen, 6.30 ds. Moonen II- pendam, jeugddienst in geref. kerk. Ge ref. Kerk: 9.30 prof. Mulder Amstelveen, zie verder herv. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9 en 11. NIEUW VENNEP - Herv. Gem.: 9.30 hr. Haytink, Hillegom, 7 ds. Hengstmange- rs, Heemstede. Geref. Kerk: 8.30, 10.30 en 6.30 ds. Wijngaarden, avondmaal. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 3 hr. Boiten, Apeldoorn. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11. NOORDEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. Nico- lai Zevenhoven, 7 ds. Noordegraaf Utrecht. Geref. Kerk (Woerdense Ver laat): 10 en 7 ds. Nooteboom. R.K. kerk: zat. 730, zond. 9 en 10.30. NOORDWIJK - Herv. Gem.: Binnen 10 dr. Jansen, ziekendienst, 7 dr. Jansen, zangdienst; Zee Hoofdstraat 10 ds. Hoekstra Amsterdam, ziekendienst; De Rank 10 hr. Goyert, Zeist, 3.30 ds. v.d. Bergh, Rotterdam. Vierboet Boeren- burg 10 jeugdkapel. Geref. Kerk: Hoofd- str. 10 ds. De Wit Lisse, 7 ds. Brederveld Leiden; Vinkenlaankerk 9.30 hr. Brou wer Katwijk, 7 ds. v. Hall Zandvoort; stichtingskerk 11 ds. Bosman; S. Mio 9 ds. Warnink, Noordw.hout 10 ds. War- nink. R.K. kerken: Binnen zat. 7, zond. 8, 10 en 11.30; Zee zat. 7, zond. 9. 11 en 7. NOORDWIJKERHOUT - Herv. Gem.: 10 ds. Warnink, Noordwijk; De Zilk 10 hr. Geursen, Haarlem. R.K. kerk: St. Jo zef zat. 7, zond. 8, 10, 11.30 en 6; Viktor zat. 7, zond. 8,9.30,11 en 6; De Zilk zat. 7, zond. 8.30,10 en 11.30; S. Maria zat. 7.15, zond. 10; S. Bavo 9.30. OEGSTGEEST-Herv. Gem.: Groene K. 10.30 ds. Fntsche Den Haag; Pauluskerk 10 ds. Ter Linden; gem.centr. 10.30 ds. Van Apeldoorn, Hillegersberg; gem.centr. 10.30 ds. Sasse, jeugdkerk; Van Wyckerslooth 4.30 ds. v.d. Bogerd Rijnburg. Geref. Kerk: 10 en 7 ds. Vegter, avondmaal. Geref. Kerk Vrijg.: 8.45 en 4.30 ds. Simpelaar, avondmaal. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V.: 8.45 en 4 ds. v.d. Berg. R.K. kerk: Will.kerk zat. 7. zond. 9. 10.30 en 12; Bon.kapel zat. 6.30, zond. 9 en 11. Volle-Evangeliegem. (gem.centr.): 4 hr. v.d. Brugge. OUD-ADE - R.K. kerk: zat. 7, zond. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gem.: 9.30 en 7 ds. Lalleman, avondmaal. Geref. Kerk: 9.30 EN 6.30 ds. De Zwart Voorschoten, avondmaal. R.K. kerk: zat. 7, zond. 8.15, 9.45 en 11.30. Re monstr. Gemeente: 10 mej. ds. Modder man, Hilversum. ROELOFARENDSVEEN R.K. kerken, P. Banden, zat. 7, zond. 8, 9.30, 11 en 12.15; M. Presentatie, zat. 7, zond. 8, 9.30 en 11. RIJNSATER WOUDE - Heiv. Gem., 9.30 ds. De Kruijf, avondmaal, 7 kand. Zou tendijk Utrecht. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG - Herv. Gem.: gr. kerk 9.30 ds. Van Doorn, Doorwerth, 5 ds. Van der Velden, Mijdrecht; Bethelkerk 9.30 ds. Gebraad, Katwijk aan den Ryn, 5 ds. Damsma, jeugddienst. Geref. Kerk: Pet rak. 9.30 dr. v. Oeveren, 5 ds. Huisman; Immanuel 8.30 en 10 ds. Huisman, 4.30 ds. Baayen, 5 dr. v. OD. Velde; Mar.kerk 9.30 ds. Baayen, 5 dr. v. Oeveren. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5.15 ds. Zomer. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 stud. Van Atten. Evang. Christengemeente (aula mavo): 10. R.K. gemeenschap (aula tuinb.school): zat 7, zond. 10.30. RIJPWETERING - R.K. kerk: zat. 7, zond. 7.30, 9 en 10.30. SASSENHEIM - Herv. Gem.: 9 ds. Bro kerhof Voorhout, 10.30 ds. v. Santen, 7 ds. v. Santen, opendeurdienst. Geref. Kerk: 9.30 mr. Reugebrink L.dorp, 7 ds. v. Santen, opendeurdienst. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Rebel. R.K. kerk: zat. 7, zond. 8, 9.30 en 11. TER AAR - Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 hr. De Vries, Heemstede. Geref. Kerk: 9.30 ds. Bezemer, 6.30 ds. Los. R. K. kerk: Langeraar zat. 7, zond. 8,9.30,11 en 12.15; dorp zond. 9 en 12. VALKENBURG - Herv. Gem.: 10 ds. Overgaauw, 6.30 ds. Boer, Katwijk. Ge ref. Kerk: 9.30 ds. Bouma, Noordwijk, 6.30 ds. Bosman Noordwijk. Geref. Kerk Vrijg.: 9.30 dienst, 5 ds. Hoff. VOORHOUT - Herv. Gem.: 10 ds. Bro kerhof. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9,10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN - Herv. Gem. dorps kerk 10 ds. Meijering, 7 ds. v.d. Schoot; Hulp en Heil 10 ds. Lentz; aula NH 9.30 - ds. v.d. Schoot; clubgebouw Molenlaan 10 jongerendienst. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. De Zeeuw. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5. R.K. kerken: M. Godskerk zat. 7, zond. 8, 10 en 11.30; Laurentius zat. 7, zond. 8.30, 10.30 en 12; aula NH 11. WADDINXVEÉN - Herv. Gem.: brug- kerk 9.30 ds. Verwelius, 6.30. ds. Jonger- den, Veenendaal; Hoekst. 9.30 ds. v.d. Heuvel, 6.30 ds. Verwelius; Bethelkerk 9.30 kand. v.d. Berg Utrecht, 5 ds. v.d. Heuvel; Immanuelkerk 9.30 ds. Bakker, 3 ds. Hulst, intrede. Geref. kerk: Kruis kerk 9.30 ds. v.d. Berg. 5 ds. Modderaar; Ontm. kerk 10 ds. Modderaar, 5 ds. v.d. Berg. Oud Geref. Gem.: 10 en 6.30.Chr. Afgesch. Gem. 9.30 en 5 ds Verloop. Volle Evang. Gem. (Lindengaarde 17 a) 9.30 hr. v.d. Heijden R.K. kerk: Viktor- kerk zat. 7, zond. 10; Ontm. kerk zat. 7 zond. 8.30 en 11.45. WARMOND - Herv. Gem.: 10 ds. Den' Tonkelaar, avondmaal. R.K. kerk zat. 7, zond. 8.30. 10 en 11.30. WASSENAAR - Herv. Gem.: 8.30 ds. Tukker, 10.15 hr. Taal, 4.30 ds. Tukker; Kievietkerk 10 ds. Wiersma; Messias- kerk 10 ds. v. Zanten. Geref. Kerk 10 en 5 prof. Jager, Kampen; Zuid 10 en 7 ds. v.d. Kamp. Ned. Prot. Bond: 10.30 drs. Roos, Leiden. WOUBRUGGE - Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 ds. Blenk. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Jaspers, Raalte. R.K. kerk: zat. 7, zond. 10. ZEVENHOVEN - Herv. Gem.: 10 ds. Mostert, 6.30 ds. Oost. Geref. Kerk: 9.30 ds. De Ruiter Alphen, 7 DS. V.D. Ree Alphen. R.K. kerk zat. 7, zond. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE - Herv. Gem.; heden 7.30 avondgebed, dagelijks 7.15 voorm. morgen gebed, morgen 10 ds. Schoch. R.K. kerken: Janskerk zat. 7.30, zond. 9.30; Chr. Dienaarkerk zat. 7, zond. 8.30 en 10; Rijndijk Meerburg zat. 7, zond. 10, 12 en 6. ZWAMMERDAM - xierv. Gem.: 10 ds. Mostert, 6.30 ds. Oost. Geref. Kerk 10 ds. v.d Heiden, 6.30 ds. Oost, in herv. kerk.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4