Bonaventura in vijftig jaren enorm gegroeid Mes in feesttaart start van Leidato v.d. Water Uitvoerig feest- program Run op stickers en gebak "DE RATEL" Actief in vrije tijd Vijf Ho venhuis ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1977 De Scholengemeenschap Bonaventura-Kijckenborg gaat volgende week feestvieren. Dit om het feit te herdenken dat vijftig jaar geleden in Leiden de "Roomsch Katholieke Hoogere Burgerschool Sint Bonaventura" werd opgericht. Er is een uitvoerig feestprogramma samengesteld. En een opmerke lijk dik gedenkboek, waarvan wij hieronder een beknopte samenvatting pogen te geven. Van r.k. hbs tot scholengemeenschap LEIDEN - Het geschiedde in de begintijd van het Rijke Roomse Leven. De drang om middelbare scholen te stichten, was merkbaar sterker gewor den. Het voortgezet onderwijs was niet uitslui tend meer een aangelegenheid voor de aristocra tie en de hoge stand. Ook de wat minder hoge burgerij wilde wel eens van Neerlands onderwijs faciliteiten profiteren. Ook in Leiden was dat besef lang zaam maar zeker doorgedrongen, alhoewel de feodale geest er tot om streeks de jaren twintig nog in alle hevigheid rondwaarde. Zo ging het verhaal dat een kleine winkelier deftige katholieke klanten verloor omdat hij zijn zoon naar de roomse hbs had gestuurd. Bezuinigingsdruk bij de beheerder van 's rijks kas, doorkruiste echter ook in die tijd dynamische initia tieven. In 1924. werd de zgn. stop- wet aangenomen, die inhield dat het rijk voorlopig geen subsidie meer zou verlenen voor het stichten van hogere burgerscholen en gym nasia. De plannen voor de realise ring van de "Roomsch Katholieke Hoogere Burgerschool Sint Bona ventura" in Leiden dreigden hier door op de lange baan te worden geschoven. En dat was, vonden de rooms- katholieken, een verontrustende ontwikkeling. Want r.k. Nederland zou in deze contreien toch al een fesubsidieerde middelbare school wijtraken. In 1927 was het zo goed als zeker dat de hbs van het St. Wil li brord college in Katwijk zou wor den opgeheven. In samenspraak met de paters je- zuieten, die toentertijd het St. Wil- librordcollege in beheer hadden, werd door pastoor Th. Beukers van de Leid se St. Petrusparochie daarom stevig aan de touwtjes ge trokken om, ondanks de bezuini gingen, toch een r.k. hbs in Leiden van de grond te krijgen. De paters jezuieten yvilden evenwel niet de ADVERTENTIE Quarts - Horloges De Aller Beste EIGEN ATELIERS leiding van de Leidse hbs op zich nemen, zodat met succes een be roep werd gedaan op de paters franciscanen. Het overhevelen van de hbs van het St. Willibrordcollege naar een te stichten hbs in Leiden, verliep niet zonder moeilijkheden. Maar op 26 augustus kreeg pastoor Beukers het verlossende woord, vervat in een telegram van de toenmalige minister van Onderwijs Waszink: "Ik geef de vereischte toestem ming. Wend u tot Daniels, voorzit ter schoolbestuur, wien ik de voor waarden van overplaatsing heden schriftelijk mededeel." Zeevaartschool Op 29 augustus 1927 werd pater drs. Balduinus de Goede o.f.m. be noemd tot directeur van de "Room sch Katholieke Hoogere Burger school Sint Bonaventura", nu, dank zij de mammoetwet van 1968, Scholengemeenschap Bonaventura-Kijckenborg gehe ten. Voor de behuizing werd de toen leegstaande Zeevaartschool gehuurd. Negen ruime klaslokalen, een aantal nevenruimten en de in gang aan het Galgewater. Huur: 3600 gulden per jaar, en een tege moetkoming van 5400 gulden voor de verbouwing. De werving van rooms-katholieke leerlingen kreeg gestalte via het "Kerkbericht voor Roomsch- Katholieken" van 4 september 1927. Aanmelding bij de pastorie Hartebrug. Wat precies 20 leerlin gen opleverde. Triomfantelijk schreef de directeur: "De laagste klas van de gemeentelijke hbs be gon met niet één katholiek". Het onderwijs aan de r.k. hbs Sint Bonaventura zou, aldus een feest- predicatie ter gelegenheid van de opening, "doortrokken zijn van den katholieken geest". Geheel over eenkomstig de tijdsgeest werd de sfeer op school toen voornamelijk bepaald door klerikaal-patriarchale verhoudingen Een sfeer die even wel ook gebaseerd was op een voor die tijd pikante constructie van se- culieren (leken) en twee soorten re- Even op de kiek bij de opening gulieren (jezuieten en francisca nen). Maandag 19 september werd de school officieel geopend. En vrij wel tegelijkertijd begonnen de ver bouwingswerkzaamheden. Een jaar later werd, nadat de jezuieten zich uit Katwijk hadden terugge trokken, een nieuw bestuur ge vormd. Tot dan toe had het kerkbe- Verenigingen De groei van de school overtrof de verwachtingen. Aan het eind van het eerste jaar 20 leerlingen, hetjaar daarop 42, daarna 81,110,135 en het zesde jaar, toen de school naar het gebouw aan de Mariènpoelstraat verhuisde. 142 leerlingen. Dit ter wijl er bij het departement vanuit werd gegaan dat de volledig func tionerende school hooguit 100 leer lingen zou tellen. Tal van initiatieven markeerden in de jaren twintig en dertig het schoolse leven van Bona. Eind 1929 werd een schoolvereniging opge richt onder de naam "R.K.Jong- Studenten Vereeniging St. Bona ventura", er kwam een hockeyclub, een biologenclub en later de in middels topsport bedrijvende bas ketbalvereniging "Bona Stars". De bouw van de nieuwe behuizing aan de Mariènpoelstraat liet niet lang op zich wachten, want het was al gauw duidelijk dat de Zeevaart school de flinke groei van de school bij lange na niet zou kunnen op vangen. In 1932 had de aanbeste ding plaats en hetjaar erop volgden de plechtige ingebruikneming, in wijding en inzegening. In 1947 werd er tegemoet gekomen aan de behoefte om ook voor r.k. meisjes een hbs of lyceum van de grond te tillen. De "Zusters van Liefde" te Tilburg bleken bereid de leiding van een dergelijke school op zich te nemen. En met verlof van het ministerie werden er, in een apart gebouw en met een strenge scheidslijn tussen beide sexen, pa rallelklassen gevormd van St. Bo naventura. Er kwam een "R.K. Ho gere Burgerschool voor Meisjes", later het Agnes-lyceum en sinds de mammoetwet St. Agnesscholen- gemeenschap geheten. Bonaventura had met deze school nog enige tijd een "juridische na velstreng". Meisjes erbij Onder pater De Goede kreeg Bona in de jaren vijftig een gymnasium afdeling. Hij werd opgevolgd door pater Geurts.En onder diens lei ding kwam een uitbreiding van het gebouw aan de Mariènpoelstraat tot stand. De groei van Bona leek niet te stuiten. De coèducatie oftewel het gemee nschappelijke schoolleven van meisjes en jongens deed schuchter z'n intrede. In 1954 werd het eerste meisje aangenomen in de vierde klas van de hbs. Maar het zou nog tot 1969 duren voordat de strikte grenzen tussen de sexen volledig werden geslecht. De groei van de school kreeg met de komst van de mammoetwet een nog tamelijk onvermoede dimens ie, toen Bona in 1971 - de school heette toen geen lyceum meer - samensmolt met de onder de Cunera-stichting ressorterende katholieke school voor mavo "Kijckenborg" tot een scholenge meenschap voor gymnasium, at heneum, havo, mavo-4 en mavo-3. Dat heeft er ongetwijfeld mede toe bijgedragen dat Bona tot nu toe (in clusief het schooljaar 1976-'77 in de vijftig jaar van haar bestaan 7538 leerlingen heeft kunnen registre- De feestweek van Bonaventura-Kijckenborg, die van 11 tot 17 september zal du ren, is groots opgezet. Morgen begint het al met een receptie voor de ouders, de dag erna is er een plechtige viering van de h. eucharistie in de Hartebrug- kerk, gevolgd door een massale optocht door de stad naar het schoolgebouw aan de Marièn poelstraat, waar de jongste leer ling om half twaalf een kermis zal openen. Maandagavond is er in het schoolgebouw de Veronica- Drive-In Show en dinsdagoch tend is er eveneens in het schoolgebouw een speloch- tend. Dinsdagavond is er een optreden van de Gringo's Disco Light Show en de popgroepen Finch en Earth Fire. De woensdagochtend wordt ge wijd aan een ijsfeest in de Ton Menken IJshal, 's middags is er een academische zitting voor genodigden en 's avonds een muziekavond, waar leerlingen en leerkrachten voornamelijk klassieke muziek ten gehore zullen brengen. De donderdag wordt besteed aan de voorbereidingen voor de vrijdag, wanneer er een café dansant wordt gehouden (ge heel in Franse stijl) en 's avonds een slotfeest in de Stadsgehoor zaal met een revue en een bal, muzikaal omlijst door o.a. het Pasadena Roof Orchestra. De volgende dag is gereserveerd voor een reünie van oud- leerlingen. Gedurende de hele week is er in de school een tentoonstelling te bezichtigen over de vijftigjarige geschiedenis van de school met teksten en oude foto's. ren. En om even terug te gaan naar het allereerste schooljaar, toen de toenmalige directeur zo blij was met de 20 leerlingen voor de eerste klas: vorig jaar werd de school door 1444 leerlingen bezocht. Groeiperikelen Rector pater Overeem zit inmiddels nog steeds met de uitvloeiselen van het enorme groeiproces dat Bona in de loop van haar bestaan heeft doorgemaakt. Nadat de leerlingen enkele jaren chaotisch verspreid waren geweest in diverse noodbe huizingen, kreeg de school in 1972 achttien noodlokalen en een gym nastieklokaal op het Schuttersveld. De huurtermijn voor deze lokalen is recentelijk verlengd tot juli 1979. Maar, gezien de onzekerheid over de vraag hoe lang de school nog ge huisvest kan blijven aan het Le vendaal en gezien ook de onder handelingen over een afdoende op lossing voor de ruimtenood met ministerie en gemeente, blijven de groeiperikelen van de voormalige "Roomsch Katholieke Hoogere Burgerschool Sint Bonaventura" voorlopig nog wel manifest... ADVERTENTIE ANTIEKE EN STIJLKLOKKEN Uw vakadres Eigen ateliers De betere kwaliteiten in de voordeligste prijzen v.d. WATER Voorlichting over actie voor natuur LEIDEN - Het Wereldnatuurfonds geeft maandagavond voorlichting over de actie "Geef ons Natuur", die in de week van 21 tot 25 novem ber wordt gehouden. Deze bijeen komst, die voor iedereen toeganke lijk is, wordt gehouden in de Stads gehoorzaal en begint om acht uur. De opbrengst van de actie "Geef ons natuur" is grotendeels bestemd voor natuurbeschermingsprojec ten in Nederland. Op 25 november is er een langdurige televisie uitzending - van zeven tot een uur a half twee aan de actie gewijd Die avond gaan zo'n 300.000 collectan ten op pad. Het doel van de voorlichtingsavond van a.s. maandag is uiteen te zetten waarom de actie wordt gehouden en hoe ze is georganiseerd. Dat zal o.m. gebeuren aan de hand van een dia-voorstelling onder de titel "Eco, het huis van alle r Burgeester i i Leiderdorp zet het LEIDEN - Terwijl alle genodigden met een rode anjer op de borst ach ter koffie en gebak zitten in de res tauranthal van de Groenoordhal en een muziekclubje op het podium zijn best doet, staat buiten het pu bliek al te trappelen. En net wil burgemeester M. A. v. d. Have van Leiderdorp aan zijn openings woord beginnen als een microfoon- stem hem dat verhindert. „Dames en heren, wij maken u er op attent dat de Leidato over vijf minuten voor publiek geopend zal zijn" Gelukkig heeft de heer Van der Have de 25-jaar-Leidato-taart al aangesneden. Hij doet daarop uit de doeken waarom juist hij de ope ning mag verrichten. Eén deel van het antwoord is al gegeven: de Lei- Werkgemeenschap "De Ratel" opent het seizoen a.s. zondag met een terugblik op de voorbije zomer en vakantie. Dat gebeurt met van- kantiedia's en films van de leden. Aanvang half elf. Een verzoek aan de leden: neem herfstbloemen uit eigen tuin mee. Tijdens die ope ningsochtend zal het jaarpro gramma bekend worden gemaakt. Dat programma bestaat onder an dere uit films van de heer Kleibrink getiteld "Het Heelal" en "Hollands Duin" (9 okt. half elf) een her- fsttocht naar datzelfde Hollandse duin, en wel het Noordhollandse duinreservaat (22 okt.), een extra ochtend ter gelegenheid van het 27-jarige bestaan van "De Ratel" met dia's over Leiden en muziek van het Leids Kamerorkest (30 okt. half elf), een dia-serie over het leven van Rembrandt (13 nov. half elf) en een verhandeling door wethouder B. Oosterman over Japans porse lein en aardewerk (11 dec. half elf). Na de kerstviering oip 18 december zullen diverse film- en dia voorstellingen, lezingen, gezellige uurtjes en excursies het nieuwe jaar opfleuren. Maar het zou te ver voeren het programma hier in zijn totaliteit te geven. Nadere inlich tingen zijn altijd in te winnen bij C. Zirkzee. Kopervlinder 2, Leiden. Telefoon 210317. Het Vijthovenhuis heeft voor het 'komende winterseizoen een aantal nieuwe aktiviteiten op stapel staan. Een daarvan is een kursus Neder lands voor beginners. De bedoeling daarvan is om met aangepast les materiaal de Nederlandse taal van de lagere school te herhalen. Spe ciaal bedoeld voor huismoeders en vaders, gratis en donderdagoch tend van half toen tot elf. Huiswerkbegeleiding voor kinde ren (zesde klas lagere school, brug klas) is ook in het programma op genomen, donderdag en vrijdag middag van vier to half zes. Iets heel anders, de mensen van het Vijf Hovenhuis hebben hun vakan tie gebruikt om het gebouw drem- pelvrij te maken, de toiletten aan te passen, kortom wat minder onge schikt voor invaliden te maken. Elke maandagmiddag vanaf okto ber is dan ook speciaal voor invali den, voor problemen, maar vooral voor gezelligheid. Iets dat verdween zijn de soos- avonden, omdat ze te massaal en te zinloos waren. Daarvoor in de plaats komt onder andere Jazz- ballet op donderdagavond en dans les voor volwassenen op zondag avond. Maar dat laatste is nog niet heiemaar rond. De zaterdagen in het nieuwe sei zoen zijn gereserveerd voor spe ciale gebeurtenissen. Dierenten- toonstellingen (in samenwerking met de LPKV en postduivenver eniging "De Sleutelstad"), rom melmarkten, kulturele manifesta ties, noem maar op. dato is evenzeer een zaak van de omringende gemeenten als van Leiden. Het tweede deel doet de Leider- dorpse burgemeester nu uit de doeken, want waarom dan niet de burgemeester van één van de an dere gemeenten genomen? Nee, het is niet omdat Leiderdorp hoger aan de Rijn ligt en dus ook van ho ger orde is. Het is ook niet amdat alle wijzen nu eenmaal uit het oos ten komen en Leiderdorp ten oos ten van Leiden ligt. Wél is het om dat er zo'n goede verstandhouding bestaat tussen de beide gemeente besturen. Burgemeester Van der Have neemt het dan nu wel van zijn collega A. J. Vis over, maan „Met zetelruil zou ik toch nog even willen wachten". De heer Van Zijp komt nog aan het woord - „Nu weet ik waarom de Leiderdorpse gemeenteraadsver gaderingen altijd veel sneller gaan dan die van Leiden, na zo'n spreker waagt niemand het meer zijn mond open te doen" - de heren Van Aken en De Jong spreken nog, diverse geschenken worden uitgedeeld. De heer Van Aken doet een ver heugende mededeling: van Gede puteerde Staten is bij het gemee ntebestuur vandaag - gisteren dus - goedkeuring binnengekomen voor de bouw van een nieuw restaurant bij de Groenoordhal. De bedoeling is dat die eind maart volgend jaar voltooid is. Dan is de beurt aan mevr. Heems kerk, Aagje, Mia, Marijke, Louise en Kees om een voorproef te geven van wat Peek en Cloppenburg voor de winter in huis heeft. En ja hoor, het is zover, de stoet zet zich in beweging naar de Leidato zelf. Meteen beginnen jongetjes de onaangeroerd gebleven gebakjes te verzamelen en de suikerzakjes. Even later zie je dezelfde jongetjes met grote plastic tassen rondhol len: „Heeft u stickers?", vragen ze overal. „Geen stickers", staat er op één van de stands. MARGA WUIS ADVERTENTIE Luchtverwarming m Uw installateur: LUCOTHERM B.V.-ALPHEN a/d RIJN Kalkovenweg 58, Postbus 337, Telefoon (01720) 2 03 00

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3