Bijleveldlaan voor bewoners te koop I mmkÊ--- Soper-karper ZES GEZUSTERS IN CENTRUM HAAGWIJK Plooirok blijft Burgerlijke stand leidse agenda SITUATIES" Met melk meer mans... 'ZILVER' VOOR KOSTER ECHTPAAR GELDERBLOM Gemeente stelt uitvoerig opknap-plan ojj THORN: GEEN ONGEWILDE STAD EN RAND ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1977 OEGSTGEEST - Wethouder Thorn (CDA) heeft de raad van Oegstgeest een verklaring gegeven omtrent de door hem gevolgde handelwijze bij de anti-abortus demon stratie van Pater Koopman en de stichting Stirezo voor het huis van het tweede-kamerlid, (D'66) mevr. E Wessel-Tuinstra. Zijn aanvankelijke toestemming tot de demonstratie (hij beriep zich hierbij op het recht van vrije me ningsuiting) was veranderd in een weigering op grond van het feit dat zijn poging om de "partijen tot een gesprek te doen komen" was mis lukt en dat daardoor wellicht een "ongewilde situatie zou hebben kunnen ontstaan". Voor fractieleiderKohlbeck (PvdA/PPR) blijft het recht van vrije meningsuiting voorop staan maar hij zet vraagtekens bij de uit oefening van dit recht. Mevrouw Wessel-Tuinstra was niet tijdig ge noeg op de hoogte gebracht van de voorgenomen demonstratie en het onverwachts postvatten op ie mands stoep kan min of meer be schouwd worden als een inbreuk op iemands persoonlijke levens sfeer, meent Kohlbeck. LEIDEN - Een hongerige en dorstige Engelsman met pijn in de portemonnee heeft vanmor gen twee pakken melk en twee pakken vla weggehaald bij een melkboer aan de Boerhaav- elaan. De Leidse politie achterhaalde de man, weliswaar met melk en vla, maar die waren al in ge consumeerde staat. WARMOND - De gemeente Warmond organi seerde afgelopen donderdag een informatiebij eenkomst voor de bewoners van de Bijleveldlaan. Hun huizen worden door de eigenaar, een make laar uit Leiden, te koop aangeboden. De gemee nte wilde de bewoners wijzen op de grote moge lijkheden die daardoor ontstaan. Het is trouwens niet de eerste maal dat de 24 huizen van eigenaar wis selen. Vorig jaar werden zij twee keer in een week verkocht. Onder tussen hebben de eigenaars zich niet erg bekommerd om het onder houd. Veel bewoners gingen echter zelf aan de slag. Wethouder Th. de Winter legde tij dens de bijeenkomst de nadruk op de verbeterde financiële regelin gen. Allereerst is het mogelijk een volledige hypotheek te krijgen voor zowel de aankoop als de renovatie (daarmee is in totaal een bedrag gemoeid van 77.000 gulden). Van de renovatiekosten (42.000 gulden) betaalt de overheid 40%. De gemeente heeft de bewoners de helpende hand willen bieden door een uitvoerig renovatieplan op te stellen. Volgens die plannen zal ondermeer de slaapgelegenheid sterk verbeterd worden. Ook de sa nitaire voorzieningen (toilet, dou che) worden op een aanvaardbaar peil gebracht. Doordat de gemeente al een plan heeft opgesteld, kunnen de bewo ners de hoge kosten van een archi tect uitsparen. Voordeel voor de gemeente is dat de straat ook een eenheid gaat vormen, althans als alle bewoners overgaan tot aan koop en renovatie. En of dat gaat gebeuren, is zeer de vraag. Er wo nen nogal wat oudere mensen in de straat en die zullen naar verwach ting de woning niet kopen. LEIDEN - Geboren: Miranda, dv J. de Horn en M. Ruis; Gerrit, zv G. W. Koelewijn en G. Nijgh; Margaretha, dv J. Hevmansen C. G. Ouwerkerk; Iris, dv G. A. J. v. Amsterdam en M. J. A. Hoogenboom; Reinier, zvW. J. W. M. B. v. Hest en E. W. G. v. Kess- el; Serenella, dv F. Sollai en M. T. Masela: Marleen, dv P. J. N. v.d. Zwaan en M. W. J. Verhaar. Overleden: J. R. Agelink van Ren- tergem (1906) g.g.m. K. v.d. Wal; V. Rusman (1977) v; T. Franfort (1916) Gehuwd: R. v.d. Berg en J. S. Ser- dijn; A. F. Opstal en M. C. M. Moo- ren, E. J. Plugge en C. Schroef. Bovendien zal een aantal mensen maar een deel van de renovatie uit voeren. Op die manier ontstaan er enorme verschillen tussen de hui zen. Uit het verleden is immers ge bleken dat de huidige eigenaar het niet zo nauw neemt met het onder houd. Verwacht wordt dan ook dat de huizen die in handen blijven van de huidige eigenaar nog verder in verval zullen raken. De bewoners, die voor ongeveer de helft op de bijeenkomst versche nen, waren tevreden met het initia tief van de gemeente. Of zij allen bereid en in staat zullen zijn de wo ningen te kopen en te verbeteren volgens de gemeentelijke plannen, blijft vooralsnog een open vraag. De woningen in de Bijleveldlaan. De zusters Trouwee. LEIDEN - Aan de scholengemee nschap St. Agnes slaagden voor het diploma Atheneum: José van der Geest, Tonny v.d. Helder, Liesbeth Werter. Ruud van Beeren, Robert Bijvoet, Helma Goddijn en Doortje Stellwagen. Voor het diploma HAVO slaagden: Ellen van Beek, Ron Beugelsdijk, Gerard Bontje, Patricia Kok, Jacqueline Matsen- maker, Bernard Mom, Caroline Plomp, Maud van Velzen, Mirjam Welsink. Voor het diploma Mavo-4 slaagden: Shanta Kanhai, Juliette van der Niet, Brigitte van Ploeg, El len Vlasveld en Diana van Winsen. LEIDEN - In bejaardencentrum Haagwijk aan de Beethovenlaan woont sinds de opening in 1965 mevr. M. de Haas-Trouwee (nu 86 jaar). In 1969 kwam ook haar zuster mej. L Trouwee naar Haagwijk (nu 90 jaar). Twee jaar later volgde mej. D. Trouwee (nu 78 jaar) en in 1972 mevr. C. de Wolf-Trouwee (nu 75 jaar). Mevr. J. Smit-Trouwee (nu 95 jaar) sloot zich in 1973 bij haar vier zussen aan. Onlangs deed mevr. H. E. v. d. Meij-Trouwee (bijna 82 jaar) als zesde en laatste zuster haar in trede in Haagwijk. Ze hadden alle zes zo hun eigen re denen om de stap naar het bejaar dencentrum te zetten, maar steeds was daarbij de wetenschap dat er al zusters van hen woonden belang rijk. Nu ze alle zes alleen over zijn, zijn ze blij elkaar nog te hebben. Ze kunnen het goed met elkaar vinden komen geregeld op vaste tijden bij elkaar op de koffie. „Wie had dat ooit kunnen denken", zegt de jong ste, van wie het idee om een foto van het zestal te laten maken af komstig is. OEGSTGEEST - In het Gemeente centrum in Oegstgeest werd giste ren het echtpaar Gelderblom ge huldigd en toegesproken door A. Koerten, kerkvoogd, ds. H. O. Sas- se, voorzitter van de Kerkeraad en mevrouw W. Zorn van de Centrale Hervormde vrouwendienst. Een parig was men in de lof over de voorbeeldige wijze waarop het echtpaar Gelderblom het kosters chap gedurende 25 jaar heeft ver vuld. De heer Gelderblom ontving het z.g. "draag-insigne in zilver", be schikbaar gesteld door "t hoofdbe stuur van de Vereniging van Kerk voogden. Fraai concert in Pieterskerk LEIDEN - Opnieuw zijn de ideëel samenwerkende kunstenaars, or ganist Joop Brons en hoboïst Han Kapaan erin geslaagd in een over volle St. Pieterskerk een bijna ma gistraal optreden te verzorgen. Dit concert was opnieuw ten behoeve van de restauratie van deze kerk. Begonnen werd met een poëtische greep uit hoog elegant werk van Marchand en Dandrieu, welke door Brons bijzonder fraai geïnstrumen teerd werd. De pauze ging in met absolute muziek, in de vorm van Bach's Toccata met Fuga in d. Mee sterlijk was ook het schrijnende Chant héroïque van Langlais (met die verwrongen flard Marseillaise erin) en de toegift Litanies van Alain. Hoboïst Han Kapaan vertolkte een Sonata van de Zuidnederlandse Loeille, dansante karakterschetsjes van Marais en een Suite die Ber- linski speciaal voor hemzelf om werkte voor orgel en hobo. KEES VERHOEF gezelschap: historisch verantwoord LEIDEN - Het „Handke/Weiss Gezelschap" is een zeer actief en veelomvattend toneelcollec tief. Speelden andere afdelin gen van deze theatergroep in het verleden zeer geëngageerd stukken over „Jean-Paul Ma- rat" (De Vervolging Van en de Moord Op) en „Oppenheimer", gisteravond werd het Leidse publiek in de gelegenheid ge steld kennis te maken met „Büchners Dood". Natuurlijk gebeurde dit in het LAK-theater, het enige vest zaktheater in Leiden waar der gelijke stukken nog een kans lijken te krijgen. Gaston Salva- tore schreef Büchners Dood in 1972 in opdracht van het Iless- ische Staatstheater in Darm stadt, nadat hij in 1969 wegens deelname aan studentenprotes ten tot een negen maanden du rende gevangenisstraf werd veroordeeld. Karei Gill, die in het stuk de rollen speelt van Weber, een ziekenverpleger en van Becker, één van de vrien den van Büchner, was bereid iets over de totstandkoming van „Büchners Dood" te vertel len. Bij alle Handke/Weiss Ge- zelschapprodukties werkt men met een vertaalgroep, om ver volgens door tekstanalyse en historisch researchwerk de hoofdpersoon en de tijd waarin hij leefde volledig te doorgron den. Zo heeft men de „Renais sance" uitgediept en het resul taat van alle onderzoekingen gebundeld in een werkcahier. Toneelgroep „De Appel", on langs terecht onderscheiden met de „Prijs der Theatercriti ci" gaat vaak op deze wijze te werk. Dat werkcahier wordt voor de voorstellingen, waar van de eerste plaatsvond 5 mei j.l. in het theater „De Engelen bak" in Amsterdam, te koop aangeboden. Na een aantal voorstellingen is het „Hand ke/Weiss Gezelschap" een dia loog met het publiek aangegaan om op die manier eventuele kortsluitingen tussen spelers, en publiek wat betreft dramati sche interpretatie, op te heffen. Men heeft geconcludeerd, dat de spelers zich binhen „Büch ners Dood" meer als groep moesten manifesteren en niet langer, zoals dat tot dat ogenb lik het geval was, als een aantal individuen. De bezoekers in het LAK-theater werden daarom gisteravond geconfronteerd met een „meer naar het publiek toe" gespeelde versie. Belang rijk in het stuk is het aspect van de „visualisering van de visioe nen.. met als paralel gegeven daaraan het terugkerend gege ven van een ziekenhuisscène en een beschuldigingsscène. Vol gens Gill zijn in het tweede be drijf de beschuldigingen echter veel nadrukkelijker dan in het eerste bedrijf. Hoewel men zich nauwgezet en consequent zo dicht mogelijk bij de tekst heeft gehouden, is het „Hand ke/Weiss Gezelschap" er toch in geslaagd om een volgens Gill, geémotioneerd dramatisch einde in te bouwen. Niet de ver loofde van Büchner, maar een vriendin zal namelijk met de vernietiging van het manus cript de dood van Büchner af bakenen. LEIDEN - Vanaf maandag worden de ophaaldiensten voor grofvuil in Leiden niet meer op zaterdag op deze pa gina geplaatst. Elders in deze krant vindt U een pagina-groot schema waarin de diensten voor het hele jaar zijn opge nomen. ARTSEN Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur v.m. tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen: Wijk 1 (Morswegkwar- tier, binnenstad tot Cityring en Groe- noord): J. van Leeuwen, v.d. Brandeler- kade 28, tel. 120412; Wijk 2 (Kooi en Me- renwijk): R. van Leeuwen, van 10-18 uur Zijldonk 38, telefoon 146210, na 18 uur Hooigracht 48a, telefoon 140734; Wijk 3 (Waard, Professorenwijk en Tuinstad- wijk): A. van Luyk, Wasstraat 2a, tele foon 122522;Wijk 4 (Zuid-West en Haag- wegkwartier): H. J. Klaassen, Witte sin gel 69, telefoon 123089. Leiderdorp - M. P. Hennink en O. du Ry van Beest Holle, Vlaskamp 16, telefoon 891100 (zaterdag en zondag spreekuurtje van 12.30-13 uur). Oegstgeest - E. W. F. van Walchren, Oraryelaan 29, telefoon 152030. Voorschoten - W. van Dam. Palestrana- laan 29, telefoon 3969 (zaterdag); S. M. Platteel-de Jongh, Diepenbrocklaan 6, telefoon 5417 (zondag). Warmond - A. de Gijzel, O. Nassaulaan 10, telefoon 10834. Apotheken De avond-, nacht en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 9 tot 16 september, door Apotheek R. van Beest Smallen- burg, Loevestein 6, Leiderdorp, telefoon 890000; Apotheek Voorschoten, Leids- eweg 66, Voorschoten, telefoon 2525; Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, telefoon 155482. Wijkverpleging LEIDEN - Interkruis, Middelweg 38, te lefoon 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, telefoon 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tele foon 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, telefoon 4641; Algem. Hulpverlening, telefoon 2141, tst. 35 (dag en nacht). Warmond - Zr. A. Looyen, Merellaan 22, Sassenheim, telefoon 02522-11454. Zaterdag Pieterskerk, Antiekmarkt, 9.30-17 uur. Jeugdhonk De Zolder, Morsweg 114, jeugdschaaksoos (11-15 jaar), 15-17 uur. Nieuwe Rijn 20 a, vrouwencafé, vanaf 21 De Waag, bloemschiktentoonstelling, 10-17 uur. Rijn en Schïekanaal, hengelwedstrijd LPSV, 9-11 uur. 'Groenoordhal, Leidato, 13-17 en 19-22.30 Zondag Antonius Clubhuis, dansen, 20-23 uur. Middelweg 19 c, kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802 Café De Twee Spieghels, muziekpro gramma, 15 uur. 't Breehuys, Breestraat 19, gespreks groep 11.30-13.30 uur; koffiebar, 20-23 Groenoordhal, Leidato, 13-17 EN 19- 22.30 uur De Waag, bloemschiktentoonstelling, 13-17 uur. Maandag Ontmoetingscentrum hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 Witte Poort kazerne, Noordeinde 2, tel. 120833, adviescentrum voor werklozen, di. van 10.30-12.30 uur. Steenschuur 6, ruil- en veilingavond van „De Postzegelvrienden", 20 uur. 't Bruggehoofd, Steenschuur 11, Leidse amateur fotografen ver., 20 uur. Greonoordhal, Leidato, 13-17 en 19-22.30 Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, strip- tekenen. T'Ai Ching. projektgroep Leidse geschiedenis, fotografie, boetse ren, Gom alle groepen van 20-22.30 uur. Stadhuis, "gemeenteraad, 19.30 uur. Stadsgehoorzaal, voorlichtingsavond Wereldnatuurfonds, 20 uur. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, tel. 134687. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht bereik baar, vertrouwelijk. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging, Mare 45, tel. 149441 (maandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uur). Moederhulp Bureau Moederhulp (niet gehuwde moederzorg), Terweepark 2, tel. 151068. Mej. J. Schrama, maatschappelijk werk- LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 40,45 Kwartaalabonnement per post58,30 Jaarabonnement150,30 Jaarabonnement per post221,70 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. Handke/Weiss LEIDEN - Viola van Emmenes presenteerde gisteren in een ochtend- en een middagshow de najaarsmode van modehuis De Groot aan de Breestraat. Evenals deze zomer gaat de plooi rok het weer helemaal maken, of het nu platte, brede of smalle plooien zijn. De lengte van de rok is iets korter dan vorig jaar, als er laar zen onder gedragen worden mag er een stukje been te zien zijn. Veel deux- en trois-pieces, veel mantel kostuums en rokken met blazers. De rokken hebben haast allemaal een split op de knie of aan de zij kant, de mantels aan de achterkant. Veel combinaties van mantel en ja pon ook, waarbij de kleur van de mantel terug komt in de met biesjes afgezette japon, of de mantel ge voerd is met dezelfde stof als van de japon of rok. Een bijzonder voor beeld is een legergroene poleyster-katoenen regenmantel afgewerkt met corduroy. De bij passende japon in corduroy van de zelfde kleur heeft een piepklein portemonnaitje aan de ceintuur. De kleuren zijn zeer uiteenlopend, maar combinaties van zwart en beige, van blauw met roze en van grijs met roze komen veel voor. De stoffen van de japonnen zijn veelal zijde-jersey, jersey-imprimé of wol. Veel mantels en pakjes zijn afge biesd met Alcantara, een soort kunstleer. LEIDEN - De Leidse sportvisser H. Maree deed gistermorgen een spectaculaire vangst in het Korte Vlietkanaal. Vissend achter de Leidseweg sloeg hij een karper van 25 pond aan de haak. Het beest had een lengte van 85 centimeter. De karper werd gevangen aan een werphengel terwijl de haak met een aardappel geaasd was. De heer Maree: Jk heb op die plaats wel eens meer een karpertje gevangen, maar zo'n koe van beest als nu heb ik nog nooit aan de haak gehad."

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2