ontdekt Commercie heeft hengelsport 1 1 Amerikaanse profeet met miljoenen dollars in oerwoud verdwenen „BIJ ZEEP DENKT NIEMAND AAN GIF FRED VELTMAN ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1977 Rosalyn Carter tournee-spreekster In kleine groepjes zijn ze 's nachts vertrokken: Ze deden dat op geheim bevel van de eerwaarde bijna duizend mensen van alle leeftijden gingen Jim Jones, 45 jaar, een nieuwe „profeet van God", van Amerika's Westkust per bus, met de auto of die voorspelt dat de macht in Amerika wordt per vliegtuig die bijna tienduizend kilometer lange weg naar een klooster in het oerwoud van de vroegere Engelse kolonie Guyana. Toen vorige week bleek dat Jones zelf ook was geemigreerd treurden duizenden gelovigen in de kustste den van Los Angeles tot Vancouver over het verlies van hun leider - om nog maar te zwijgen over dat van het geld van hun kerk, een bedrag van wel twee miljoen dollar. Door Charles Foley Er ging ook een schok door de be tere kringen van Californie en met name door de politici, bankiers en zakenlieden, die naar de gunst van Jones hadden gedongen, zijn goede werken hadden geprezen en profijt hadden getrokken van zijn enorme politieke invloed. De knappe, maar wat pafferige Jo nes, die twaalf jaar geleden van een afgelegen zendingspost uit het Midden-Westen kwam, is geen pre diker voor de oerwouden maar een belangrijke plaatselijke figuur: voorzitter van een jury van onder zoek in San Francisco en president van de Huisvestingscommissie en hij heeft assistenten, die ook best betaald openbare functies bekle den. Jerry Brown, gouverneur van Cali fornie, de burgemeesters van Los Angeles en San Francisco, politie commissarissen en procureurs generaal kwamen naar de bijeen komsten in zijn tempel. Vice- president Walter Mondale nodigde hem uit voor een gesprek onder vier ogen in zijn gecharterde straal vliegtuig Rosalynn Carter, de „first lady", trad naast Jones als spreeks ter in een verkiezingstoernee voor een hal vol juichende bewonder- Het hoofdkwartier van Jones aan de Gearv Street in San Francisco is potdicht op slot. Zijn „volkstem pels" in Los Angeles en Redwood City zijn te koop. Datzelfde geldt voordejeugdverzorgingscentra, de flatbloks en de huizen, die aan de kerk zijn toevertrouwd door de mensen, die zijn meegegaan op- de uittocht. Herrijzenis overgenomen door een fascist en dat er daarna een massaslachting door atoombommen zal vol gen. betekende een houten roeispaan gehanteerd door een gespierde vol geling. Er stonden verpleegsters by bm de verwondingen te behande len. Een aantal mensen van de staf van het hoofdkwartier durft nu te pra ten over de zaken van de kerk en ik heb ook gesproken met een hand jevol deserteurs dat is teruggeko men uit Guyana. Uit hun verhalen valt op te maken dat de man, die hun leven beheerste, weinig ge meen heeft met de sympathieke Jones die met de elite aanzat aan de banketten van het stadsbestuur. Achter zijn tempeldeuren be weerde Jones, die blank is, tegen over een voor het grootste deel zwarte gemeente dat hij een sa mensmelting was van een weder- opgestane en een „wedergeboren Lenin". Hij beweerde dat hij lijders aan kanker en verlamden had ge nezen en mensen uit de dood had laten herrijzen - zichzelf inbegre pen. Tijdens een dramatische bijeen komst leek het alsof hij door een sluipschutter was neergeschoten. Hij werd onder het bloed wegge dragen, maar kwam direct daarop breed glimlachend terugwandelen in een schoon, vlekkeloos over hemd. De menigte raakte buiten- Daarna kwamen zijn profetieën. Jo nes had visioenen van rassenoorlo- gen, waarin zwarten de gasovens werden ingedreven en de Westerse wereld werd vernietigd in een atoomstrijd. Alleen blinde gehoor zaamheid zou zijn volgelingen kunnen redden. Er was geld nodig om een nieuw beloofd land op te bouwen aan de Caribische kust van Zuid-Amerika. Wie niets gaf zou ten onder gaan. De lidmaten werden gedwongen elkaar te beschuldigen op „zuiver ingszittingen", die tot aan het och tendgloren duurden. Zondaars moesten zich verantwoorden voor de „raad van opvoeding" - en dat Linda Mertle, een meisje van zes tien, vertelde dat ze tien dagen niet kon zitten nadat ze zo was getuch tigd - maar ze zag nog wel kans om het rituele „dank u, vader" te sta melen. Haar ouders vertelden me dat ze van Jones een smartegeld van een miljoen dollar eisen voor de ver wondingen die hun dochter heeft opgelopen. Ze proberen ook hun eigendommen terug te krijgen, die aan de tempel zijn gegeven. De leden, die over het algemeen arm en vaak oud waren gaven tus sen een kwart en de helft van hun inkomen aan de schatkist van de kerk. Heel wat gaven hun juwelen, bont, tafelzilver en zelfs hun huizen en hun levensverzekering. „Keizer Jones" Als ze van die wereldse goederen waren verlost hokten ze samen in sjofele communes waar ze hun cheques van de sociale bijstand in wisselden voor een dollar zakgeld per week. De een ging rond met een bedelnap, de ander verkocht op de straathoeken foto's van Jones. Anderen werkten zestien uur per dag in een bakkerij of ze maakten dekens en spreien om voor het goede doel te verkopen. Als er be langrijke personen op bezoek kwamen in de tempels dan werd dat een bekwame opvoering: lid maten van de kerk werden voorge steld als al geredde drugverslaaf den of misdadigers. De gemeentes werden gebruikt om de basis te leggen voor de politieke macht van Jones. Zij stemden als een blok, gingen deur-aan-deur, deelden pamfletten uit, kwamen massaal naar openbare vergaderin gen en tekenden duizenden brie ven om zijn kandidaten te stellen. Als het er in een verkiezing om ging, dan steunden ze de kandida ten die wel zo verstandig waren niet de hulp te weigeren van de man, die „Keizer Jones" werd genoemd. Drie jaar geleden vloog Jones naar Guyana op verkenningstocht. Dan Philips, een van de vertrouwens mannen in het vliegtuig, vertelde dat iedereen 30.000 dollar contant bij zich had en dat Jones een che que van 350.000 dollar deponeerde bij Barclays Bank in Georgetown. „De eerwaarde koos Guyana omdat de zwarten daar Engelssprekende christenen zijn die konden worden bekeerd. Hij legde de hand op dui zenden hectaren oerwoud om daar „Jonestown" te bouwen en hij be groef er geld", zo zegt Philips. Meer geld Van deze hamstervoorraad kwam niets terecht bij de mannen, vrou wen en kinderen, die nu van zon sopgang tot zonsondergang wer ken om het land te ontginnen voor de oogst. De paar, die zijn terugge komen, zeggen dat de „zuiverin gszittingen" nog strenger zijn ge worden. Lijntrekkers werd het hoofd kaalgeschoren of ze kregen geen eten. Op een lijst van „vermiste perso nen" zijn de namen te verwachten van tientallen jonge zondaars, die zijn ondergebracht in tempelhui zen. Radio-uitzendingen uit Jones town op de korte golf melden, dat zij kans krijgen op een nieuw begin in een wereld die vrij is van de geva ren van de grote stad In de flat van een assistent op Nob Hill in San Francisco luisterde ik naar zo'n krakende radiobood schap. Een deel ervan leek in code. Maar duidelijk was de stem van Jo nes te horen, die zijn staf waar schuwde tegen „samenzweerders" en dringend vroeg om het zenden van nog meer geld. Observer-dienst Centrum in Utrecht heeft 70.000 kaarten met werking gevaarlijke stoffen In Utrecht zit het Nationaal Vergiftigingen Informatie Centrum (NVIC), te vinden op het terrein van het Academisch Ziekenhuis. Op 70.000 kaarten staat daar de samenstelling van produkten (medicijnen, bestrijdingsmiddelen voor de landbouw, huishoudmiddelen), waarin gif zit, wat de werking van dat gif is en wat het tegengif is voor iemand die het binnenkrijgt. Artsen die bij vergiftigde patiënten worden geroepen, kunnen bij het NVIC vragen wat ze moeten doen. Voor hen (dus niet voor particulieren) is het centrum dag en nacht bereikbaar. Het hoort officieel bij het Rijks instituut voor de Volksgezond heid. In de laboratoria van dit instituut kan het NVIC proeven laten doen om de werking van een bepaald gif of tegengif te onderzoeken. En het kan in de intensive care afdeling van het ziekenhuis ernstig vergiftigde patiënten op laten nemen. De mensen van het NVIC worden •daar geconfronteerd met de uitwerking van hun advieze- n in de praktijk. Vorig jaar kreeg het NVIC ruim 10.000 vragen van artsen over vergiftigingsgevallen. Daarvan gingen er bijna 2800 over kinde ren, die van een huishoudmid- del hadden gedronken en gege ten. Dat is verbijsterend: 2800 keer moeilijkheden met zoiets ge woons als een huishoudmiddel. Je vraagt je onwillekeurig af wie er gek is: de huisvrouw, die dat spul koopt of de fabrikant, die het maakt. En waar is het eind, want er komen steeds sterker werkende middelen. Daarover spraken we met prof. dr. A. N. P. van Heyst, directeur van het NVIC. Van rattengif weet je dat het link is, maar dat heet dan ook „gif'. Bij een „totaalreiniger" of bij zeeppoeder voor de afwas machine denkt niemand aan gif- Je hoort wel eens waarschu wingen natuurlijk. „Houd het uit de buurt van kinderen", staat er op het etiket. Maar denkt u daarbij aan kinderen die voor hun hele verdere leven in feite invalide worden? Aan kinderen, die elke veertien da gen naar het ziekenhuis moeten om, onder narcose, hun slok darm te laten oprekken? Die bij wijze van spreken gaan kokhal zen van elke erwt die ze slik ken? Aan de doodsangst die ouders elke keer weer om het hart slaat? Prof. dr. A. N. P. van Heyst van het Nationaal Vergiftigingen Informatiecentrum wel. Hij is een van de weinigen die dag- in-dag-uit met zijn neus op een boze werkelijkheid worden ge drukt. „Fabrikanten worden een bee tje boos, als ik zeg dat schoon maakmiddelen voor het huis houden de laatste jaren steeds krachtiger en dus ook riskanter worden. Maar ik zie ze hier in het ziekenhuis zelf. die kinde ren die toen ze zo klein waren dat ze naar alles grepen, een keer de fles bleekwater pakten en ervan dronken...." Verschrikkelijk „Ik vind het verschrikkelijk wat er met die kinderen gebeurt. Ze lopen een slokdarmverbran ding op. Als dat geneest, dan komt er een litteken en litte kenweefsel trekt samen. Dat doet het altijd. Het gevolg daar van is dat de slokdarm verna uwt, en dat er bijna niets meer door kan. Dan moet die slok darm opgerekt worden. Stelt u zich even voor wat dat betekent. Elke keer onder narcose.. Elke keer het risico, dat die slokdarm doorgeprikt wordt, want dat kan ook nog gebeuren..." Denk niet dat er misschien een kind is in heel Nederland dat zoiets overkomt. Een citaat uit het Nederlands Tijdschrift voor de Genees kunst: „In de periode van 1970-1974 werden 150 slok darmverbrandingen bij kinde ren bij het NVIC gemeld. Er overleden twee kinderen; een kind na het drinken van een ontroester, en het andere na het drinken van soldeerwater. Het grootste aantal meldingen over slokdarmverbrandingen had betrekking op produkten op basis van natronloog (30), o.a. gootsteenontstoppers en melk- bussenreinigers. Verder op vaatwasmacninemiddelen en textielmiddelen (19) en alles- reinigers (eveneens 19)". Ontstoppers „Gootsteen ontstoppers, dat is pure ellende", licht prof. Van Heyst toe. „In een gootsteen ontstopper zit zuiver natron loog. Nou, je kunt je niets agressievers voorstellen. Het zijn korreltjes die een beetje op kandijsuiker lijken. Je moet ze in de gootsteen doen, en er ko kend water op gieten. Net als moeder wegloopt om dat ko kende water te pakken, komt er een kind dat die korreltjes in- zijn mond stopt". Slokdarmverbrandingen wor den veroorzaakt door huis houdmiddelen met etsende stoffen. Er is nog een andere ca tegorie, met produkten op basis van petroleum. Teakolie bij voorbeeld. Ook niet zo leuk als kinderen daarvan drinken of het elkaar met een spuitbus in de mond sproeien. Toch ge beurt het. Spaans benauwd Van Heyst: ,,U weet wel wat er gebeurt als olie op het water te recht komt. Dan zie je zo'n laag op het wateroppervlak drijven. Zoiets gebeurt bij een mens ook. De teakolie komt terecht op de vochtige slijmvliezen van luchtwegen en longen. Je krijgt dan een „chemische longont steking". Je hoest misschien wat minder fors dan bij een apenoot waarin je je verslikt, maar je krijgt het er toch wel Spaans benauwd van. De pa tient moet in het ziekenhuis worden opgenomen. Er kan nog een bacteriele longontsteking overheen komen. Enfin, het kan heel lang duren, voordatje er af bent...". Verbannen Betekent dat dat prof. Van Heyst alle huishoudmiddelen wil verbannen? „Nee, nee", zegt hij, „dat is al lerminst mijn bedoeling. Ik vind ook dat de huisvrouw een eigen verantwoordelijkheid heeft bij het gebruik van al die dingen. Maar ik vind wel dat er een bepaalde trend aan de gang is, waar ik voor moet waar schuwen. Vroeger had je boen was om de meubels te poetsen en groene zeep om te schrob ben. Daar zijn allemaal andere dingen voor in de plaats geko men, dingen die gemakkelijker in het gebruik zijn". „Alles moet vlugger, om de huisvrouw uit haar sleur te ha len, om haar geemancipeerd te maken. Met dat streven ben ik het eens, maar je moetje goed realiseren dat dat schoonmaak spul steeds gevaarlijker wordt, Vroeger had je bleekwater met vijf procent chloor, daarna kwam er een chloormiddel met tien procent, en onlangs kregen we hier de samenstelling van een reinigingsmiddel met vijf tien procent. Chloorbleekloog heette dat. Niet voor de huis vrouw, maar voor grootver bruikers, maar wie zegt mij dat Bijsturen „Hoever moet je nu zo'n ont wikkeling door laten gaan?" vraagt hij zich af. „We proberen het een beetje bij te sturen door gesprekken met fabrikanten. Ik moet er in ieder geval voor zor gen, dat ik een goede relatie met ze houdt. Ze geven ons de sa menstelling van al hun produk ten op, maar dat gebeurt op ba sis van vrijwilligheid. Dat moe ten we natuurlijk vast zien te houden. Het mooiste is natuur lijk als wij met ze kunnen pra ten voor ze met een nieuw pro- dukt komen". De heer Van Heyst heeft ook nog wel andere wensen: een uniforme waarschuwing op flessen en bussen, „en niet de een met piepkleine lettertjes op de rand van de fles, terwijl een ander er veel eerlijker voor uitkomt"; geen veiligheidssluitingen waarvan het effect verloren gaat („soms kunnen kinderen hem nog makkelijker open krijgen dan moeder, en in het andere geval lukt het moeder ook niet en zet ze verder gewoon een- kurk op de fles". Wijzigingen Mocht dat allemaal gebeuren, dan blijft er nog werk genoeg voor het NVIC. Maandelijks komen er alleen al 100 tot 150 wijzigingen binnen voor be staande produkten, waar ineens een ander stofje in wordt ge stopt. „Onlangs hadden we weer iets nieuws met een chloorprodukt, dat wat minder vloeibaar was gemaakt, zodat het langer kan inwerken op het oppervlak waarop het wordt aangebracht. Daar zit dus nieuw spul in. Voor ons is dan de vraag; wat doet dat nu weer", aldus Van Heyst. „Meestal is er niets aan de hand, maar soms stuiten we in eens op zo'n agressieve, bij tende stof, waarvan we niet pre cies weten wat hy doet. Daar moeten we dan natuurlijk wel achter zien te komen". onder het koren. Er zyn bekkens panners bij waarop zo'n spanning staat, dat de bek van een snoek, werkelijk uit elkaar gerukt wordt. De kaak wordt op een ernstige wijze beschadigd. En of dat alle rsaai nog niet erg genoeg is zitten er aan de uiteinden van de bekspan- ners ook nog vaak scherpe punten. Bekspanner Gelukkig zijn er ook bekspanners in de handel die minder kwaad kunnen. Ze sperren de bek niet al te ver open en in plaats van de punten zitten er op de uiteinden balletjes die geen verwondingen veroorza ken. Vaak kan bij het onthaken van een snoek of snoekbaars worden volstaan met een even goedkoop als simpel attribuut: een lucifers doosje. Tenslotte nog een advies- voor u hengelspulletjes aanschaft: ga daarvoor naar de erkende henge lsportwinkelier en informeer eerst eens links of rechts bij visvrienden hoe hun ervaringen zyn met be paalde materialen. Het kan u veel geld besparen. Lage Rijndijk 36-40 Lekten, te*. 12Z333 HET AANGEWEZEN ADRES VOOR AL UW HENGELSPORT De hengelsport in Nederland is populair. Erg populair zelfs. Het aantal sportvissers, dat min of meer geregeld een hengeltje uitgooit heeft het miljoen inmiddels al ruimschoots overschreden. Zo'n groot aantal betekent dat ook de commercie steeds meer belangstelling begint te vertonen voor deze consumentengroep. Omdat in de praktijk bleek dat een grote groep sportvissers nogal eens bereid is om een paar guldens (en soms ook veel meer) in zijn henge- luitrusting te steken, is er langza merhand een industrie ontstaan die de hengelaar steeds opnieuw be stookt met zijn „fantastische vin dingen". In ons land zijn er al di verse importeurs en produktiebe- drijven die zich geheel of voor een groot deel hebben toegelegd op het voldoen aan de wensen van de hen gelaars. Catalogi De sportvisser wordt via steeds kleuriger en dikker catalogi uitge nodigd om zich het één en ander aan te schaffen. Nu zal ik de laatste linj wat met de sportvisserij te maKen hebben. Er wordt in de teks ten soms de indruk gevestigd, datje als sportvissers geen dag meer kunt leven als je niet dat of dit in je bezit hebt. Eenmaal aangeschaft blijkt A dat zo'n „aanprijzertje" kan worden fancy-bedrag van rond de twintig ingedeeld in de categorie prullaria, |mden- In dit artikel wilde ik de aandacht ^en g°ede raad vestigen op een aantal van die - in pers houd uw geld mijn ogen - waardeloze artikelen. Eén daarvan speelt in op de wens veel jonge sportvissers beschikking te hebben over werphengel met molen. Nu is een goede werphengel met een rede lijke molen nog altijd een flinke uitgave, want je komt dan meestal terecht in de bedragen die de hon derd gulden wel gepasseerd zijn. De handel weet dat niet iedere potentiële ko- i uw zak. Want wat u koopt is werkelijk direct rijp voor de vuilniszak. Het hengeltje is de meestal gemaakt van massief glas vezel en veel te zwaar in het ge bruik. Het molentje rammelt aan alle kanten en blijkt bij de demon tage niet meer dan wat blikken ra dertjes te bevatten. Om met de ANWB te spreken: een duidelijke miskoop van de maand. te beweren dat zo'n catalo- jeugdige hengelaar bereid gus alleen maar nutteloze spullen bevat. Er staan noodzakelijke hen- gelattributen in als hengels, lijnen, pennen, haken, schepnetten en dergelijke. Maar omdat men de om zet steeds verder wil vergroten zie je in die boeken en folders steeds meer attributen, die slechts zijde- Bazar-spul bedrag op de toonbank te leggen en brengt daarom een complete hen- gelset in de handel. Meestal verpakt doorzichtige plastic foud raai. Een werphengel, een spoel met nylon en nog een dobbertje en ee ken. Alles bij elkaar molen, vaak ook i paar ha- Een kwaad in de sportvisserij dat moeilijk is uit te bannen: het stalen leefnet. Een betere titel zou „sterfnet" zijn, want de scherpe ijzeren delen werken als een rasp. Zijn er jonge hengelaars bij die werphengel willen aanschaffen, laten ze dan hun geld in hun zak houden totdat ze een be ter merkartikel kunnen aanschaf fen. Dat heeft bovendien het voor deel dat er van hengel en molen reserve-onderdelen in de handel zijn. Bij dat bazar-spul is dat zelden of nooit het geval. Een hengel-attribuut dat tot mijn grote ergernis ook nog altijd in de verkoop wordt gebracht is het sta len leefnet. De naam leefnet 1 genlijk een volledig verkeerde be naming, want sterfnet zou een veel betere betiteling zijn. De scherpe stalen randen van zo'n net werken als een soort rasp en ontschubben de vissen die in het net worden ge stopt. En het beschadigen van een vissenhuid betekent een sterk ver hoogd risico voor infecties. Ook de plastic en nylon leefnetten die in de handel zijn, zijn niet hele maal ongevaarlijk. Door de slappe hoepels die erin zitten krijgen de vissen meestal onvoldoende bewe gingsruimte. Het beste is natuurlijk om helemaal geen leefnet te ge bruiken en gevangen vissen te fo tograferen en daarna direct terug-te zetten. Op zo'n manier heeft u een tastbaar bewijs van de vangst in handen en blijft de vis er bovendien gezond bij. Mocht u toch een leefnet willen ge bruiken, koop dan in elk geval een groot net, liefst met metalen ringen. Ze zyn duurder dan de netten met nylon of plastic ringen, maar u helpt mee de visstand te bescher men. Nog eén waarschuwing: ge bruik nooit een net wanneer u vist langs een oever met houten of ste nen beschoeiing. Wanneer boten passeren worden de netten keer op keer tegen de oevers gekwakt met het gevolg dat de vissen meer dood dan levend zijn na een visdag. Dan zie je sinds jaar en dag in de hengelsportwinkels de bekkens panners liggen. Ze worden ge bruikt om de bek van een gevangen snoek open te duwen, zodat de haak kan worden verwijderd. Ook bij dit hengelattribuut is er veel kaf

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 21