Evert: erg veel moeite met spel van Stöve "Als Yeglo en BC Leiden fuseren, stap ik direct op" De "gemiste" corners van Studio Sport George Best claimt f45.000.van Fulham Lugdunum- O.H.C. ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1977 Hans van Hartevelt speelt badminton louter voor zijn plezier LEIDERDORP - Het pakje sigaret ten ligt op de salontafel als een wulpse "Straatmadelief' naar po- tententile cliëntele te lonken. Aan de verleidingskunsten wordt snel toegegeven. Hans van Hartevelt lust er wel pap van: is per dag goed voor vijftig sigaretten. De bijna 24- jarige badmintonspeler. "Natuur lijk merk je het wel als je aan een wedstrijd bezig bent. Regelmatig loop ik dan ook te hijgen als een postpaard; zit ik compleet dood' Niettemin zal van Hartevelt in de komende competitie voor zijn club Veglo van onschatbare waarde zijn. Door Gerard van Putten In het verleden heeft hij regelmatig al kostbare punten voor zijn team binnengehaald. Voor Van Harte velt is dat een bevredigende zaak. Verder blijken de aspiraties van de student in Zuid- en Zuidoostaziati- sche talen niet te reiken. Hij: "Ben je gek, ik laat voor mijn sport niets staan. Leuk hoor, om zo hoog mo gelijk mee te draaien, maar ik vind, dat het niet ten koste van alles moet gaan. ik lust mijn sigaretje nu eenmaal erg graag en ben ook niet van plan ermee te stoppen. Ik beoefen het badminton louter voor mijn ple zier." Feit is dat Van Hartevelt ja ren gold als een aanstormend ta lent, maar of die beloften nu nog ooit helemaal zullen worden inge lost Van Hartevelt: "Inderdaad werd van mij gezegd dat ik een be-. lofte was. Toen ik zestien was ben ik met o.a. de gebroeders André en Wim de Rooy van "Smash" (het la tere BC Leiden) naar Veglo overge stapt. Vooral met André leverde ik toen een felle concurrentiestrijd Dan won hij weer, dan ik weer eens." Van Hartevelt en De Rooy zijn daarna echter in sportief op zicht uitelkaar gegroeid. Door een bromfietsongeluk liep Hans van Hartevelt een schedelfractuur op: "Toen was het ineens afgelopen met mijn motivatie voor het bad minton. Weg was ineens de zin om duurlopen te maken. Ik kon het niet meer opbrengen om te gaan trainen. Pas vorig jaar heb ik er weer een beetje zin ingekregen. Niet dat ik nu weer ga hardlopen, want daar heb ik een afschuwelijke hekel aan, maar ik train tenminste weer regelmatig. Ik speel squash een soort tennisspel, waarbij de twee spelers de bal bij toerbeurt te gen de muur slaan) en tennis 's zo mers een beetje." Inmiddels had André de Rooy zich wel tot een uit stekende speler ontwikkeld. Hij was op het laatst in elke wedstrijd wel goed voor drie punten en was het eersteklassersmilieu zo lang zamerhand een tikje ontgroeid. De Rooy gaat daarom het komend sei zoen voor hoofdklasser Haarlem spelen. "Een ehorm verlies voor ons", vindt Hans van Hartevelt. "Vorig jaar zijn we als vierde geëin digd. Het zal dit jaar waarschijnlijk allemaal wat moeilijker gaan, nu André vertrokken is. Maar aan de andere kant zijn we volgens mij wel in de breedte ver sterkt. Wim de Rooy bijvoorbeeld speelde, door privéomstandighe- den, vorig seizoen onder zijn nor male niveau. Hij heeft toen ook maar twee singles kunnen winnen. Die jongen is nu gelukkig weer he lemaal terug. We hebben er boven dien Jan Slingerland van BC Lei den bijgekregen en Irene de Vrind is vanuit het tweede team doorge stoten. Die laatste doet het uitste kend, terwijl ik na een vervelende blessure ook weer redelijke draai". Van Hartevelt is het vorig seizoen geruime tijd door een enkelbless ure gehandicapt geweest. Hij: "Ben ik goed en wel in training, scheur ik mijn enkelbanden. Wat een ellen de! Ik ben lange tijd bij een fysio- theratpeut onder behandeling ge weest dat heeft niets geholpen. Het verveldende daarbij was nog, dat ze mij bij Veglo moeilijk konden mis sen. Begrijp me goed niet omdat ik nu zo goed ben, maar de top was bij ons veel te smal. Als iemand uit een lager team namelijk meer dan twee keer als vervanger is opgetreden, wordt hij meteen als eerste team- speler beschouwd. Leuk voor die speler natuurlijk, maar de lagere teams worden er wel door uitge hold" .Het gemis aan jonge spe lers is bij Veglo trouwens jarenlang een nijpend probleem geweest. Nu pas wordt enige aandacht aan de jeugd besteed. In het nabije verle den ontbrak het jonge kader echter volledig en speelden er in het eerste team weliswaar capabele maar hoogbejaarde spelers en speelsters. Van Hartevelt: "Toen wij zes jaar terug van "Smash" kwamen speelde in het eerste team bijvoor- beel een zekere Ed Guérin mee. Aardige speler, daar niet van, maar hij was wel 48 jaar. Gelukkig zijn ze bij Veglo gaan inzien, dat er toch ook goede jeugd moet zijn. En die hebben we nu. Je hebt er alleen nog niets aan, omdat ze nog te jong zijn. Maar over een paar jaar, dan moetje eens kijken" .Door het gebrek aan jeugd en de vergrijzing zijn hier en daar in het verleden trouwens stemmen opgegaan die een samen gaan met BC Leiden aanmoedigen. Gedacht werd daarbij, dat een der gelijke fusie een sterke club zou op leveren. VanHartevelt: "Opper vlakkig gezien lijken de verhou dingen met BC Leiden uitstekend. In werkelijkheid gaan die clubs to taal niet samen. Moet je nagaan, toen wij (André de Rooy, Wim de Rooy en ik) van "Smash" naar Veglo gingen, werd van "Smash zijde gesuggereerd, dat Veglo spe lers liep te ronselen. En dan te be denken, dat de toenmalige Veglo- voorzitter Van Balgooij ons toe ntertijd liever niet als lid wilde in schrijven. Hij verwachtte dan moe- lijkheden met "Smash". Ach, ik kan me best voorstellen, dat ze bij BC Leiden een beetje de pest inhebben, dat we bij Veglo spelen. Tenslotte hebben ze in onze jeugd veel tijd aan ons besteed. Maar had ik daarom moeten blijven? Ik ben niet aan een club getrouwd. Nee hoor, als Veglo en BC Leiden zou den fuseren, zou ik meteen opstap pen. Tenslotte speel ik voor mijn ple- mijn sport niets staan" Columbia wél tegen Z.-Afrika JOHANNESBURG - De presi dent van de Zuidafrikaanse Tennis Unie (SATU), Blen Franklin, heeft in Johannes burg verklaard, dat Columbia bereid is om voor de Davis Cup competitie in 1978 tegen Zuid- Afrika uit te komen, in tegen stelling tot Canada, Mexico, Venezuela en de Caraibien. Deze staten trokken zich reeds voor de loting terug in verband met de deelneming van het Zuidafrikaanse tennisteam in hun zóne. NEW YORK - Betty Stöve heeft Chris Evert niet van haar 112de achtereenvolgende zege op lang zame banen kunnen afhouden. De als eerste geplaatste Amerikaanse kwalificeerde zich voor de finale van het dames enkelspel van Forest Hills met 6-3, 7-5, cijfers die al aan geven, dat zij de Nederlandse speelster niet ter zijde heeft kunnen schuiven, op de koele zakelijke manier waarmee zij haar tegen standsters uit de voorgaande ron den bejegende. De combinatie van een vlagerige, moeilijk te bereiken wind en de al even onverwachte knallers van Nederlandse zijde, maakten het moeilijk voor de Amerikaanse, die beide malen zegevierde, sinds in 1975 op Forest Hills het gras door een op gravel gelijkende kunststof werd vervangen. De wind hinderde beide speelsters, maar Evert scheen er het meeste last van te hebben. De speelsters gingen tot deuce in vijf van de negen games van de eerste set. In de vijfde game van de openingsset werkte Stöve driemaal een gamepoint weg om vervolgens de service van haar te genstandster te breken. Zij haalde daarmee op van 0-3 naar 2-3 en bracht op eigen service de stand naar 3-3. Een tweede krachtsexplosie bracht Evert echter buiten bereik van Betty Stöve. Ze won de eerste set met 6-3 en kwam in de tweede met 5-4 voor. Het kostte haar echter nog vijf matchpoints eer zij de tegen stand van de Nederlandse speelster definitief kon breken. Drie netbal- len hielpen Betty daarbij. "Ik heb sinds lang niet meer met zo'n wind gespeeld", verontschuldigde Evert zich naderhand. "Ik geloof dat het mijn spel aantastte. Zoals iedereen kon zien, speelde ik niet geweldig en als het in de finale niet beter gaat, krijg ik grote moeilijkheden". Vandaag ontmoet ze de 24-jarige Australische Wendy Turnbull, die Navratilova gisteren in een wan kelmoedige bui trof en in drie sets (2-6,7-5,6-4) won. "Ik had nogal wat missers", ging Chris Evert voort". Ik vond het moeilijk om me te con centreren. Het is trouwens al moei lijk genoeg om tegen Betty uit te komen. Zij breekt mijn ritme". Betty Stöve had eveneens problemen met de wind. "Ik probeerde de bal zoveel mogelijk vaart mee te geven", zei ze, "zowel de hoge als de lage. Dat zou Chris uit haar ritme moeten brengen. Ze maakte een keer drie fouten achter elkaar, zodat ik denk dat mijn tactiek juist was". Voor de partij had Evert in het hele toernooi slechts tien games behoeven af te staan. Evenmin als op Wimbledon heeft Martina Navratilova op Forest Hills de finale kunnen bereiken. In Lon den werd ze uitgeschakeld door Betty Stöve, gisteren was de als twaalfde geplaatste Wendy Turn bull, bijgenaamd 'het konijn' voor haar te sterk: 2-6, 7-5, 6-4. Een jaar geleden verliet Navratilova het cen- trecourt in tranen, toen zij in de eerste ronde was uitgeschakeld door Janet Newberry. Ook ditmaal bleef het publiek een emotionele uitbarsting niet bespaard. Want hoewel de taillelijn lijk geringer is geworden en de be nen sneller, is er met Navratilova's mentale houding ten opzichte van toptennis weinig veranderd. Ge frustreerd sloeg ze met het racket tegen de grond, hield de handen voor de ogen en knalde ballen in het publiek. Haar service werd gebro ken in de 12de game van de tweede set. Ze sloeg een dubbele fout, waardoor ze de tweede game van de derde set verloor en deed dat op nieuw in de tiende game. Dat laat ste bracht haar tegenstandster de finitief de zege. Renee Richards, die in de eerste ronde van het damesenkelspel kansloos was tegen Virginia Wade, heeft in het damesdubbelspel de fi nale bereikt met haar partner Betty-Ann Stuart. Zij versloegen in de halve eindstrijd de Amerikaans-Argentijnse combina tie Lele ForoodRaquel Giscafre met 7-5, 5-7, 6-1. Bob Hewitt en Frew Mcmillan ver overden de titel in het heren dub belspel. In de finale versloeg het Zuidafrikaanse duo het Ameri kaans/Mexicaanse duo Brian Gott fried/Raul Ramirez met 6-4, 6-0. LOS ANGELES - ABGEKES - George Best, die donderdag plotse ling naar Los Angeles vertrok, be weert dat zijn Engelsé vereniging Fulham hem een bedrag van 10.000 pond (45.000 gulden) verschuldigd is. Dit zou hij contractueel met de Londense club zijn overeengeko men voor hij afgelopen zomer bij de Los Angeles Aztecs ging spelen. Ook deze Amerikaanse club eist geld van Fulham. De Aztecs zouden een overeenkomst hebben gesloten met de Londenaren, dat zij 30.000 pond zouden ontvangen voor elke wedstrijd die Best bij de Aztecs zou missen (de competities in de Ver enigde Staten en Engeland worden weliswaar op verschillende tijden van het jaar gespeeld, maar over lappen elkaar gedeeltelijk). Vol gens een woordvoerder van de Az tecs heeft Fulham slechts 20 pro cent van het bedrag overgemaakt. Chris Evert in actie tegen Betty Stöve. De Amerikaayise PROTEST TEGEN FILLOL A.S.C. -Tonegido Terrein de Kempenaerstraat. Best zou, volgens de eigenaar van de Aztecs, Chaffetz, nu in Los An geles wachten op nieuwe aanbie dingen. Eén van de gegadigden zou Feyenoord zijn. Ook bestaat de mogelijkheid dat Best in Australië of Nieuwzeeland gaat spelen. Kresten Nygaard (27) van AZ'67 en Steen Ziegler (27) van Roda JC zijn door de Deense bondscoach opgenomen in de voorlopige selec tie van 21 spelers, voor de interland tegen Polen, die op21 september in Chorzov in het kader van de voor ronden voor het wereldkam pioenschap wordt gespeeld. Polen gaat in de Europese groep één aan de leiding met vier gewonnen wedstrijden, waaronder de zege van 2-1 tegen Denemarken in Ko penhagen. De Deense bondscoach heelt, zoals gebruikelijk, weer ruimschoots le- gionnairs in zijn selectie opgeno men. De bekendste daarvan zijn Alan Simonsen (Gladbach), Benny Nielsen (Anderlecht), Jörgen Kris- tensen (Hertha BSC) en Flemming Lund (Fortuna Dusseldorp). DEN HAAG - Het comité America Latina Libre in Den Haag heeft met kracht geprotesteerd tegen de deelneming van de Chileen Fillol aan het tennisprofcircuit dat van 4 tot en met 9 oktober in Nederland wordt gehouden. Fillol zal spelen in de voorronde in Groningen, Zwolle en Arnhem. De finalewedstrijden vinden plaats in Rotterdam. Amerika Latina Libre stelt dat Fil lol een vertegenwoordiger is van de militaire junta in Chili. Hij heeft herhaaldelijk in het openbaar ver klaard dat het een "eer" voor hem is om voor de junta uit te komen en dat hij de junta trouw is. Het comité protesteert tegen de komst van Fil lol en eist van de organisatoren dat zijn naam uit het programma zal worden eeschraot. Zondag a.s. aanvang 14.00 uur LDWS- HELLEVOETSLUIS LDWS-terrein Sportpark "De Vliet" Terrein aan de Oegstgeesterweg. Voor de "aftrap seizoen heeft Studio Sport aan enkele prominente Nederlanders gevraagd wat zij van de nieuwe competitie verwachtten. Bij wijze van afwisseling werd die vraag ook aan mij gesteld, door Kees Jansma, met het verzoek mij te concentreren op Studio Sport zelf. In mijn zenuwen zei ik een paar zinnige dingen, waarvan ik me vooral herinner dat ik hoopte dat Studio Sport wat meer aandacht zou besteden aan de kleine, aardige, interessante details van zo'n wedstrijd, en dus behalve als verslaggever ook wat meer als columnist zou gaan werken. Kees Jansma beloofde me dat op handslag, dus u be grijpt dat ik met argusogen naar het beeldverslag van Ajax-Feye- noord heb zitten kijken, temeer omdat hij daar het commentaar bij leverde. Op twee dingen vooral zat ik te wachten (wetend dat de doelpunten er, traditiege trouw, heus wel in zouden zitten). Het ene geval betrof een ten on rechte toegekende corner, het andere een ten onrechte niet. toe gekende corner. Ik wachtte te vergeefs. Laat ik eerst even uitleggen over welke corners het ging. De niet toegekende corner was de corner die twee minuten voor het eind door Feyenoord-invaller Van Til werd geforceerd, doordat zijn schot op het doel afstuitte op een Ajax-been en in een boogje over de uitlijn verdween. Niemand twijfelde er aan dat het een corner was (ook de grensrechter niet, zoals hij na afloop vertelde), maar Siem Wellinga beduidde, on danks wat Feyenoord-gesputter, dat het een gewone uitbal was. De bal werd haastig naar voren geschoten, door Feyenoord over de zijzlijn gewerkt, Ajax gooide in, de bal kwam bij Frank Arne- sen, die begon aan een lange solo, werd onrechtmatig afgestopt op een meter of acht voor het straf schopgebied, Feyenoord for meerde een muurtje van Gruyè rekaas, Notten schoot, en de bal caramboleerde langs Eddy Trev- tel. Even later was het tijd. De kans dat Ajax die nipte gelijkma ker ook nog had kunnen scoren als Wellinga die hoekschop aan Feyenoord had gegeven, is na tuurlijk niet geheel afwezig, maar niet groter dan 1 op de 400 schat ik. In het beeldverslag van Studio Sport werd die laatste episode pas opgepakt op het moment dat Arnesen de bal uit die ingooi kreeg toegespeeld en aan zijn solo begon. Siem Wellinga, die na afloop van de wedstrijd aan ie dereen die het horen wilde be loofde dat hij goed zou opletten aan het televisietoestel, om zijn ongelijk met liefde te bekennen, keek vergeefs, en met hem mil joenen Nederlanders. Dit on danks het feit dat Kees Jansma en Martijn Lindenberg vanuit het stadion aan de montagekamer hadden gevraagd die al-dan- niet-corner er in de montage in te laten zitten, en ook nog eens te herhalen tijdens het gesprekje met Eddy Treytel daarover. Waarom het er beide keren dan toch niet in zat? Minder moedwil dan misverstand, ongetwijfeld. De beeldsnijders aan de ampex hadden het blijkbaar niet kunnen bolwerken, misschien ook omdat het om technische redenen nood zakelijk is dat de eerste helft al gemonteerd wordt terwijl de tweede helft nog aan de gang is, en vooral in dit geval, met een grijze eerste helf en een turbu lente tweede helft, zal dat pro blemen hebben opgeleverd. Want als er van die eerste, niets zeggende helft al 7-minuten ge monteerd zijn, is het te laat om de verhouding nog te veranderen in bijvoorbeeld drie minuten eerste helft en 12 minuten tweede helft, in plaats van de oorspronkelijk geplande 8 minuten. En dan was er ook nog die corner die ten onrechte wel werd toege kend, en die ook niet in de sa menvatting te zien was, terwijl hij toch om twee redenen interess ant was. In de eerste plaats omdat hij tekenend v invaller-doelman Ter voort van Ajax, en in de tweede plaats, omdat er uit bleek dat de spelers de spelregels tegenwoor dig beter kennen dan de grens rechters. Wat was het geval? Tervoort nam haastig een uittrap in de richting van Krol die zich op de rand van het strafschopgebied, maar dicht bij de uitlijn bevond. Tervoort mikte zo slecht, dat de bal over de uitlijn ging nog voor hij de rand van het strafschopgebied had be reikt. De grensrechter vlagde kordaat voor hoekschop, maar Krol protesteerde, er op wijzend dat de uittrap in het strafschop gebied nog niet verlaten had en daarom overgenomen moest worden. Siem Wellinga ging ech ter af op zijn grensrechter ver telde hij me na afloop, en nam aan da.t deze geconstateerd had dat de bal toch eerst het strafschopge bied had verlaten. De gedachtensprong dat zijn grensrechter misschien helemaal' niet wist dat ook in zo'n geval de bal eerst buiten de lijnen van het strafschopgebied moet zyn ge speeld om in het spel te zijn (zo dat hij er ook weer uit kan), heeft hij blijkbaar niet gemaakt, of niet durven maken. NICO SCHEEPMAKER

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13