Engels voetbal ten prooi aan diepe wanhoop Mansveld weer uitgeschakeld George Best opnieuw 'verdwenen' ZANDBERGEN: QUICK BOYS MOET HOGE DREMPEL OVER Zorgen voor bondscoach Greenwood Beslissing over transfer van Bronstring valt vanavond VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1977 99 99 Bart Zandbergen: "Die dunne benen zijn een gewild schop-object LEIDEN - Plaats van handeling is een drukke ver keersweg in Leiden. In de vroege najaarszon op een terras van een petit-restaurant praat Bart Zandber gen over zichzelf, over Quick Boys en over de tegen stander van. morgen: IJsselmeervogels. Met name de prestaties van zijn club in de afgelopen twee weds trijden zijn voor hem belangrijk genoeg om wat langer bij stil te staan. Quick Boys heeft dit jaar een opmerkelijke seizoensope ning. Uit twee wedstrijden behaalde de ploeg twee punten, terwijl het doelsaldo na die wedstrijden nog "maagdelijk" is: 0-0. "Er zijn drie redenen aan te voeren voor onze merkwaardige compe titiestart. Ten eerste missen we nu nog dat tikje geluk, dat iedere club nodig heeft. Ten tweede kampt het grootste gedeelte van de selectie nog met vormveriies en ten derde moeten we nog even wennen aan de omschakeling van tactiek van Perdijk naar Lage ndijk ("Gewoon Arie voor ons"). Zodra we over die verschrikkelij k hoge drempel zijn, draaien we weer. Alleenwanneer we er over heen gaan weet ik niet. Het is in ieder geval geen leuke situatie". Oersterke defensie Het opvallende doelsaldo doet vragen rijzen. Gesuggereerd werd al, dat Quick Boys een oersterke defensie heeft waar tegen het moei lijk scoren is, maar dat er aan de andere kant weinig echte aanval lers in het elftal rondlopen. Bart Zandbergen moet onder andere zorgen voor de produktie van zijn club. De 19-jarige getalenteerde linksbuiten: "Ik ben nietzo'n mannetje, dat zelf wil scoren. Ik ben meer de man voor het aangeven van de kansen. De anderen moeten daar gebruik van maken. Dat betekent niet dat ik de improduktiviteit op anderen wil afschuivep. Inte gendeel, ik ber er inderdaad mede verantwoordelijk voor. Maar we missen teveel de aanvoer vanuit het middenveld. Vroeger speel den we positiedekking, nu mandekking. Onze middenvelders houden zich nu nog te veel met hun tegenstander bezig, die lopen ze te veel achterna waarbij ze hun offensieve taken vergeten. De verdediging is inderdaad ijzersterk. Daar hoeven we ons geen zor gen 'over te maken. Maar dat is ook zo betrekkelijk, hè? Als de verdediging een klein foutje maakt en er valt een doelpunt dan moeten wij voor dat tegendoelpunt zorgen en dan kom je in de problemen". Tegen luilekkerland Dat zit Bart Zandbergen dwars. "Vooral na de wedstrijd tegen Lui lekkerland of hoe heten ze ook al weer. Daarin kregen we veel mogelijkheden maar we werden er niets wijzer van. Na afloop in de kleedkamer vraag ik me dan wel eens, waarvoor voetbal je eigen lijk nog. Want het is niet alleen voor het publiek aantrekkelijker, maar ook voor ons om in plaats van tweemaal 0-0, 2-2 en 3-3 te spelen. Dergelijke wedstrijden bederven mijn hele zaterdagavond. Wat dat betreft benijd ik Arie Haasnoot (aanvoerder) erg. Die kan de zaken altijd goed relativeren en er afstand van nemen. Ik niet, daarvoor ben ik er te intensief mee bezig". Diezelfde vraag ("Waar ben ik mee bezig") stelt Bart. Zandbergen zich ook, als hij gedurende een westrijd meer horizontaal dan verticaal op de grasmat vertoeft. Vooral afgelopen zaterdag had de kleine, tengere linksbuiten het moeilijk tegen de robuuste verde diging van Kozakken Boys. "Ik ben toen nauwelijks aan de bak geweest. Zo'n tegenstander ziet natuurlijk gelijk al, wat ie allemaal met je uit kan halen. Dan wordt het leunen geblazen in de persoon lijke duels. En ik kan dan niet rechtop blijven staan. Toch doe ik er genoeg aan om die tengere gestalte van mij wat meer "inhoud" te geven. Iedere avond schep ik drie maal op. Toch blijven mijn benen dun; een gewild object bij de tegenstander. Altijd een paar schoppen Ik kan maar niet begrijpen, dat die jongens voor hun plezier in het veld staan". Nederlandse mentaliteit Filosoferend dwaalt Bart Zandbergen af naar mogelijke oorzaken ("Nederlandse mentaliteit, hè?"). De namen van een aantal be taalde clubs doet hem weer in de werkelijkheid terugkeren. Vorig jaar al genoot hij de belangstelling van AZ'67 en Feyenoord. Dit jaar van opnieuw AZ'67 en Excelsior. De onderwijzer in spé zou een dergelijke overstap best durven en willen wagen, maar niet ten koste van alles. Hij zegt dat hij niet van Quick Boys afhankelijk is, omdat clubliefde ook maar betrekkielijk is. "Ik ben nog jong en heb nog best kansen om die top te bereiken; (tussen haakjes, ik praat hier liever helemaal niet over, want dan lijkt het net of je met jezelf te koop loopt.) Maar ik heb ook mijn vrienden, mijn vrien dinnen, mijn muziek en mijn studie. Als één van die dingen er bij een eventuele overstap onder zou gaan lijden, zou ik er gelijk mee kappen. Eerst wil ik een beetje leven daarna pas denk ik aan voetbal". Sentimenteel En over de wedstrijd tegen de nationale amateurkampioen Ijssel- meervogels: "Ik ken de ploeg helemaal niet, maar het spreekt toch wel aan als je tegen jongens als Jaan de Graaf, Jan Vedder en Jos de Feyter moet spelen. Jammer alleen dat we Martin Heerikhuisen moeten missen (dienst). Wat de westrijd verder betreft geloof ik niet dat er bepaalde sentimenten aan kleven, omdat twee "geslo ten" religieuze vissersdorpen tegen elkaar spelen. Die tijd is wel voorbij. Ijsselmeervogels zien we alleen maar als club. Gelijkspel denk ik". Nul-Nul waarschijnlijk. WALTER OOMEN ROTTERDAM - Aad Mansveld heeft één van de grootste teleur stellingen uit zijn leven moeten verwerken. Gistermorgen brak het moment aan dat de Feyenoord-libero zich met zijn collega's onder het bevel van Bos- kov schaarde. Na een ogenschijn lijk onschuldig duel met doelman Eddie Treytel, flitste de pijn ver- scheurender dan ooit door zijn lies. Aad Mansveld toonloos: „Rust, absolute rust is het dok- tersadvies. Tot hoelang weet ik niet. In elk geval tot ik geen pijn meer voel. Het enige dat ik,op nieuw kan doen, is me onder be handeling stellen van fysiothera peut Ed van Breukelen. Feye- noords clubarts Albarbanel: Het kan de weerslag zijn op het feit dat Aad weer is begonnen. Misschien valt het allemaal nog wel mee. In elk geval is hij momenteel erg neerslachtig, wat overigens best te begrijpen is." Jan van Deinsen en Nico Jansen zijn voorzichtig met wat looptrai ningen begonnen. Van Deinsen: „Het gaat niet slecht met me. Wat loopoefeningen zonder bal voor lopig. Een trapbeweging kan ik nog niet maken. Het schijnt net zoiets te zijn als Aad Mansveld. De aanhechting van de spieren in de lies. Die ellendige blessure kwam net toen ik dacht: Nu ga ik het ma ken bij Feyenoord". Gisteren reed er ook een ambu lance door de poorten van het Feyenoord-stadion. Het leek de club een aardige gedachte om Dick Schneider een kijkje bij de training te laten nemen. Scheider heeft inmiddels al loopgips. LONDEN - George Best blijft onberekenbaar. Het „enfant teribble" van het Britse voet bal, sinds kort in de belang stelling van Feyenoord, heeft gisteren zijn club Fulham ver laten en is vervolgens naar Los Angeles vertrokken. Aanvan kelijk vertelde Best dat hij naar het vliegveld ging om een vriend uit te zwaaien, maar Best die dit seizoen nog maar één wedstrijd voor Fulham heeft gespeeld nadat hij de ge hele zomer bij de Los Angeles Asztecs actief was, verdween zelf ook met het vliegtuig naar de Verenigde Staten. Een bestuurslid van Fulham vertelde: „Het is moeilijk om te geloven dat hij zomaar ver trokken is. Voor ons is het in ieder geval iets nieuws. Hij heeft ons niet om toestemming gevraagd." Best echter verklaarde dat de leiding van Fulham wist dat hij vertrok. Volgens de leiding van de Lon- dense club zou Best zaterdag uitkomen in de derby tegen de Spurs. Elfring overleden Jan Elfring oud-international van het Nederlands voetba lelftal, is in Apeldoorn op 75- jarige leeftijd overleden. El fring maakte in 1926 zijn de buut in Oranje tijdens de inter landwedstrijd tegen Duits land. In 1928 speelde hij rechtsbuiten in de legendari- George Best: zeg sche ontmoeting tegen Uru guay, tijdens de Olympische Spelen in Amsterdam. In to taal droeg Elfring, die aan vankelijk voor Alcmaria Vic- trix uitkwam en later voor Robur et Velocitas, vijftien maal het oranje-shirt. De over ledene is gisteren in Dieren ge cremeerd. Stralje Hans Posthumus van het Nij meegse NEC zal zondag niet van de partij zijn in de weds trijd tegen AZ'67. Posthumus, die in de wedstrijd tegen FC VW een gele kaart opliep, werd door de strafcommissie van de KNVB voor twee weds trijden geschorst. Als gevolg daarvan moet hij de thuis wedstrijd tegen AZ'67 en de daaropvolgende uitwedstrijd tegen FC Den haag vanaf de kant volgen. Ook Sije Visser zal zondag ontbreken in de basisopstel ling van NEC. Zijn mondelinge verweer tegen de omzetting van een voorwaardelijke in een onvoorwaardelijke straf vond geen gehoor bij de straf- LONDEN - Engelands interlandvoetbal is onveranderd aan de wanhoop ten prooi. Voor het eerst sinds mensen heugenis kwamen er slechts 40.000 toeschouwers opdagen voor de oefenwedstrijd tegen Zwitserland op Wembley. De uitslag van 0-0 zou een paar jaar geleden nog als een sens atie van de eerste orde hebben gegolden. Nu was er sprake van een resultaat, dat zo langzamerhand een normale gang van zaken is geworden in de beroemde voetbaltempel, waar de grootmeesters van weleer inderdaad tot een bescha mende middelmaat zijn gezonken. Sinds het overhaaste vertrek van Don Revie, dat hier in de ogen van velen als regelrécht verraad geldt, trekt Ron Greenwood nu aan de touwtjes van Albion's nationale voetbalselectie. West Ham United, zijn club van door de jaren heen, heeft hem voor deze taak welwil lend afgestaan. Want ook daar be seft men terdege dat alleen een ver nieuwer als Greenwood een kans van slagen heeft met het ombou wen van de volstrekt verouderde spelopvattingen waarin het natio nale voetbal van Engeland volledig is vastgelopen. Als het gaat om kwalificatie voor het wereldkam pioenschap in Argentinië, zijn zelfs de meest grote optimisten hier het er over eens dat het Ron Green wood eenvoudig aan voldoende tijd ontbreekt om nog bijtijds drasti sche wijzigingen in het veranderde speltype van het Engelse elftal aan te brengen. Volgende maand volgt de belang rijke uitwedstrijd tegen Luxem burg, waarin op z'n minst een ou derwetse zevenklapper vereist is. In november komt dan het beslis sende duel tegen Italië op Wem bley. Maar wie woensdagavond het door Greenwood sterk Door Haye Thomas door Lrreenwood sterk gewijzigde Engelse elftal - hij had aanvanke lijk maar liefst zeven spelers van de Europese kampioen Liverpool in de ploeg opgenomen - zag stunte len tegen de bescheiden Zwitsers, kan daarvoor nauwelijks enige hoop koesteren. Ron Greenwood en zijn"jonge be wonderaar en vriend Dave Sexton (nu manager van Manchester Uni ted) gelden in Engeland als de Eu ropese voetbalkenners bij uitne mendheid. Terwijl hun eigen com petitiewedstrijden op zaterdag werden gespeeld, zijn beiden her haaldelijk op dagen daarna de Noordzee overgestoken om op het continent de veranderingen in het speltype te observeren. Van hun kant is ook herhaaldelijk gewaar schuwd tegen de eenzijdige bena dering binnen het Engelse voetbal. En Ron Greenwood heeft nu zelf ervaren hoe tragisch het eigenlijk gesteld is met zijn geselecteerde spelers, die in clubverband alle maal stuk voor stuk aardig mee draaien, maar gewoonweg de in ventiviteit en de improvisatie mis sen om internationaal te komen tot een soort totaal-voetbal, zoals hun dat nu al zo vaak op Wembley onder de neus is gewreven. De Zwitsers, die toch heus niet tot de Europese top behoren, gaven er herhaaldelijk blijk van dit soort voetbal wel dege lijk te beheersen en hadden meteen wat betere afwerking en wat meer geluk ook nog best van Engeland kunnen winnen. Greenwood schijnt terdege te be seffen hoe moeilijk zijn positie is. Om met het oog op de laatste twee kwalificatiewedstrijden te kiezen voor de kern van 's lands meest succesvolle clubelftal Liverpool, lijkt gezien de omstandigheden al leen maar verstandig. Zolang het drama zich niet voltrokken heeft, kan er nog altijd van alles gebeuren; Haalt het Engelse elftal, zoals al gemeen wordt aangenomen, na Mtinchen ook de wereldkam pioenschappen van Argentinië niet, dan staat het wel vast dat Ron Greenwood de moed en durf zal opbrengen om van onder af aan een geheel nieuw Engels elftal op te bouwen, waarschijnlijk rondom de talentvolle jeugdige spelverdeler van Chelsea: Ray Wilkins, die hij woensdag nog even liet opdraven als een late invaller voor de oude moegestreden rot van Liverpool, de 35-jarige Ian Callaghan. Na elf jaar terug in de nationale selectie. Zorgen genoeg dus voor Ron Greenwood. Zorgen ook voor zijn door velen verguisde voorganger Don Revie, die in de hete sheik- dommen langs de Perzische Golf thans uitzonderlijk goed betaalde voetballessen geeft, maar in eigen huis nu meer en meer wordt afge schilderd als een schurkachtige fi guur die zich in zijn langdurige trainersloopbaan bij Leeds United zou hebben schuldig gemaakt aan vergaande knoeierijen. Dat wil al thans Engelands meest gelezen dagblad de Daily Mirror doen gelo ven. Want deze krant is een ware heksenjacht begonnen op de man die de reeks van tegenslagen met het Engelse elftal niet langer zou hebben kunnen verdragen en daarom voortijdig van het zinkende schip is gestapt. In de Mirror staan nu dagelijks zogenaamde onthul lingen van managers en spelers over pogingen van Revie om be paalde voor zijn Leeds belangrijke AMSTERDAM - Vanavond zal de beroepscommissie van de Neder landse Dambond, bestaande uit Keiler, Graafland en van der Hoek, een definitief standpunt innemen inzake de vraag of de bond de trans fer van de Leidse dammer Evert Bronstring, wel of niet zal sanctio- De overgang van Bronstring, van LDG (Leiden) naar RDG (Den Haag) leverde onverwacht moei lijkheden op, toen bleek dat enige formulieren te laat bij de transfe rinstanties gekomen waren. Het bestuur van de KNDB besloot de transfer niet te erkennen. Een pro test van Bronstring en een hoger beroep van RDG, bracht de zaak voor de wedstrijcjcommissie, die na uren van vergaderen het besluit van de KNDB bekrachtigde. Voor de tweede keer ging RDG in beroep, deze keer bij de hoogste in stantie. Wordt het verzoek ook door de beroepscommissie afgewezen, dan zal Bronstring hoogstwaar schijnlijk voor één seizoen weer te rugkeren naar zijn oude vereniging, LDG, waar hij het eerste bord be zet. uitslagen te kopen. In dit verband hebben bijvoorbeeld Bob Stokoe, de vroegere manager van Sunder land en Gary Sprake, oud-doelman van Leeds, een uitvoerig mondje open gedaan. De Engelse voetbalbond, toch al hevig gepikeerd door de manier waarop Revie voortijdig zijn toe vlucht heeft gezocht bij de rijke sheiks, heeft nu laten weten dat er een speciaal onderzoek zal worden ingesteld naar de vermeende knoeierijen van Don Revie tijdens zijn langdurige en rijke carrière bij Leeds United. Don Revie heeft intussen via advo caten laten weten dat hij beschul digingen krachtig van de hand wijst en dat hij zich zal beraden over gerechtelijke stappen tegen de Daily Mirror. Groot spektakel dus rondom de oude en de nieuwe man van het Engelse elftal. En dat op het moment dat in gepaste rust en stilte hun illustere voorganger aan het roer van de nationale trots, Sir Alf Ramsey, zijn rentree maakt in het Engelse clubvoetbal. Sir Alf, die als adviseur zitting heeft in de directie van de zeer bedenkelijk gestarte eerste divisie-club Birmingham, heeft er in toegestemd om voorlo pig als manager op te treden, nu het bestuur de verantwoordelijke man Willie Bell op staande voet heeft ontslagen. +EVERT BRONSTRING Wielrennen - De Poolse wieleru- nie heeft vier prominente renners voor een half jaar geschorst. De coureurs Kocot, Kotlinkski, Czaja en Andukowicz hadden de devie- zenvoorschriften overschreden. Motorsport - Na de vierde dag van de internationale motorzes- daagse in de Tsjechische plaats Po- vaszka Bystrica neemt het Neder lands "Trophy-team" achter de Tsjechen en Ooktduitsers de derde plaats in. Voetbal - De Nederlandse voet baltrainer Huib Ruygrok, die mo menteel in dienst is van de Noorse club Molde, zal niet ingaan op een aanbod va rSNOÊPIE. ZIT NIET IM EEN VAM DIE lOOl-NACAT- CLU6.S, IS CE OEVANieENie VAM CG OPSTAN DIGE SJEIK MACEM VALUER-

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17