Martin Scorsese overtuigt niet met „musical Jaeckin en zijn toverlantaarn "Zulo": spannende veldslag 'New YorkNew York'valt tegen VIJF THEMA'S OP KOMENDE FESTIKON Films deze week VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1977 Martin Scorsese Robert de Niro New York. Voor de derde maal blijkt dit denkbeeldige rekensommetje te kloppen. Als regisseur Martin Scorsese samen met ster-acteur Robert de Niro aan de slag gaat, rolt er altijd een film uit met New York, de stad waar beiden zijn geboren en getogen, als décor. Film: Zulu. Regisseur Cy Enfield. In de hoofdrollen: Stanley Baker, Jack Hawkins, James Booth en Michael Caine. Leeftijd: twaalf jaar. Theater: Luxor. Het huidige Zuidafrikaanse gezag baseert zijn kracht o.m. op elf Vic toriaanse kruisen, de onderschei ding die een evengroot aantal Britse soldaten de vorige eeuw ten deel viel voor hun strijd tegen de Zoeloe's. De film "Zulu" laat de slag zien, waarin de soldaten hun onderscheidingen verwierven. Zo op het oog is er een zeer ongelijke strijd gaande: een handjevol blanke soldaten tegen duizenden Zoeloe negers. De desondanks blanke vic torie doet vooraf vrezen dat "Zulu" een film is vol met onwerkelijke heroïek; welnu, deze angst is onge- grond. Want de film verhult ten slotte niet dat een flinke portie ge luk bijdroeg tot de Britse zege. Net op het moment dat de blanke solda ten vrezen de nog komende aanval niet meer te kunnen weerstaan, blijken de Zoeloe's zich vol respect voor hun tegenstanders terug te trekken. Wie de massale huwelijks ceremonie aan het begin van de film heeft gezien, weet dan ook dat er inmiddels vele Zoeloe-weduwen achterblijven. Wie van een spannende veldslag houdt, zal zich met "Zulu" kunnen vermaken. De film valt uiteen in twee stukken: de periode waarin het wachten op de slag voortduurt en de slag zelf. In het eerst deel fi gureert een tamelijk vervelende dominee, die eerst overspannen en dan dronken is, en met bijbel spreuken links en rechts het moreel van de troepen ondermijnt. Ook het tweede deel van de film bevat brokken ietwat vals sentiment, maar daar is voor de liefhebber van de krijgskunst wel overheen te ko men. JOHN KROON DEN HAAG (ANP) - Het Nederlands-Belgisch filmcollo quium 1977 wordt op 12 en 13 okto ber in hotel de Bilderberg in Oos- tèrbeek gehouden. Aan de orde komen onderwerpen als de relatie tussen producent en regisseur, tus sen producent en jonge cineast en de verhouding film-televisie. Filmcolloquium Bij deze samenspraak zullen van Nederlandse kant J. Vrijman, St. Felsenthal. W. van der Velde en D. Douwes hun visie geven. De bij eenkomst in het kader van het cul tureel akkoord tussen beide landen volgt op het colloquium dat drie jaar geleden in Steenokkerzeef werd gehouden over samenwer king op het gebied van film en tele visie. In Oosterbeek is dr. J. Huls- .ker voorzitter van het gesprek dat het ministerie van cultuur, recrea tie en maatschappelijk werk heeft georganiseerd. Aart Staartjes als Pinkeltje HILVERSUM (ANP) - De ac teur Aart Staartjes zal de rol van Pinkeltje vertolken in een nieuwe speelfilm over de avon turen van deze kabouter in de wereld van grote mensen. De opnamen van deze door Concorde-film in Den Haag uit te bréngen speelfilm zijn deze week in de buurt van Nijkerk begonnen waar het huis van Pinkeltje zou staan. Na de bui tenopnamen begint men in ok tober in de studio's van Cine- centrum te werken. De film, die ongeveer anderhalf uur lang gaat worden, zal in de eerste helft van 1978 in première gaan. Waarsschijnlijk wordt dat in het tweede kwartaal. Verdere hoofdrollen in de film zullen worden vertolkt door Bob de Lange als Dick Laan, de inmiddels overleden schrijver die Pinkeltje heeft bedacht, en Wieteke van Dort als Pinkelo- tje. Ook Lex Goudsmit, Ab Hof stee, Ferd Hugas, Emmy Lopez Dias, Sacco van der Made, Paul Meyer, Wil van Seist en Jorriet Stellema zullen rollen in de film spelen. Het scenario voor de film is op basis van de Pinkeltje-boeken geschreven door Harrie Geelen, die ook de regie voert. Hij heeft in het verleden bekendheid ge kregen als regisseur van televi siekinderprogramma's als „Oe- bele" en "Kunt u mij de weg naar Hameien vertellen". De producenten van de film zijn Gerrit Visscher van Cinecen- trum en Hans Frankfurther van Pan-film. Bij de opnamen zal men ge bruik maken van het "chroma- key-systeem" in videotechniek, waardoor het bijvoorbeeld mo gelijk wordt de door Aart Staar tjes gespeelde Pinkeltje over de rand van een hoed te laten lo pen. LAREN (ANP) - De komende edu- nieuwe films die nog niet eerder ir catieve filmweek „Festikon" in La- on^ land zijn vertoond. De manifes- ren, kent vijf thema's: voor elke dag tatie^ vooral bedoeld Er zullen naar het Verenigd Nederlands Filminstituut heeft meegedeeld, meer dan honderd korte en lange speelfilms, docu mentaires en animatiefilms worden gedraaid voor naar verwachting meer dan 10.000 belangstellenden. „Festikon" heeft van 13 tot 18 sep tember plaats in het Singer- complex in Laren waar het ook voorgaande jaren werd gepresen teerd. Het organisêrend instituut heeff voor dit jaar' Samengewerkt met de Stichting Film en Jeugd, de Kontaktgroep Audiovisuele Vor ming, Fugitive Cinema en Sovex- portfilm. De eerste dag, 13 september, is ge wijd aan films voor „mondige" mensen. Dan zal ook speciale aan dacht uitgaan naar de (jeugd)film- keuring in ons land. „Naar een rechtvaardiger imternatiooale -or de" heet het onderwerp voor de 14de. Dit zal zich toespitsen op een herziening van de positie van de derde-wereldlanden. Het zestigjarig bestaan van de Rus sische revolutie is aanleiding om zich op 15 september met revolu tionaire films bezig te houden. De volgende dag staan de audiovisuele .media ïn de strijdcultuur centraal. Audiovisuele vorming in het on derwijs komt alle dagen aan de or de, maar nog eens nadrukkelijk op de laatste dag van Festikon. De educatieve en sociaal-kritische film vormt de hoofdmoot van het programma voor „Festikon", een combinatie van filmfestival en filmcongres. Er zijn ook tal van ont spannende films te zien: rolprenten die al in de bioscopen waren en uit het onderwijs en het welzijns werk. Vorig jaar bezochten 12.500 mensen Festikon. Het is alleea in hun laatste co- produktie, die (natuurlijk) 'New York, New York' heet, een heel an der decor dan we tot nu toe van hen te zien kregen. Niet de rauwe we reld van pooiers, hoertjes, oplich ters en kruimeldieven zoals die ge toond werd in 'Mean Streets' en 'Taxidriver'. Het is een vrolijk, soms zelfs sprookjesachtig New York. De daad die De Niro als taxi chauffeur Travis aan het eind van 'Taxidriver' stelt heeft nu haast iets symbolisch gekregen. Travis heeft zo de pest aan die corrupte wereld dat hij een 13-jarig hoertje probeert te redden door al het 'onkruid' wat om haar heen leeft in een uiterst bloederige scène om zeep te hel pen. De afrekening van het duo De Niro-Scorsese met de zelfkant van New York, al lijkt die vergelijking wat ver gezocht. Scorsese heeft gewoon na zijn suc cessen met 'Alice doesn't live here anymore' en 'Taxidriver' financieel wat meer armslag gekregen, kon voor het eerst in zijn carrière over een groot budget beschikken en heeft de durf gehad daarmee een heel andere weg in te slaan dan we tot op heden van hem gewend wa ren. Eigenlijk de enige vergelijking die je met èen van zijn vorige films zou kunnen maken is met 'Mean Streets'. Net als in die film tracht Scorsese aan de hand van de hoofdpersonen een sfeertekening te maken. Lukte dat in 'Mean Streets', ondanks alle haken en ogen (het was z'n eerste grote film), heel aardig, in 'New York, New York' blijft hij halwérwege hangen. Eigenlijk is sfeertekening in het geval van 'New York, New York' nog te zwak uitgedrukt. Zonder in valse nostalgie te vervallen pro beert Scorsese aan de hand van de muziek een tijdsbeeld weer te ge ven. De ondergang van de big- band-muziek en de opkomst van de minder gecompliceerde bebop, ge personifieerd in de twee hoofdrol spelers in de film. Dat dat er niet echt uitkomt kun je die hoofdrol spelers zeker niet verwijten, maar moetje eerder toeschrijven aan re gisseur Scorsese, die voor het eerst van zijn leven een (hij noemt het zelf zo) musical maakte, voor het eerst van zijn leven alle opnames in de studio maakte en zich daar toch waarschijnlijk aan vergaloppeerd heeft. Het draait in 'New York, New York' in eerste instantie om de stormach tige relatie tussen de zangeres Francine Evans (Liza Minelli) en saxofonist Jimmy Doyle (Robert de Niro). Een verhouding die ontspringt op twee september 1945 als New York het einde van de Tweede Werel doorlog viert. Jimmy (gekleed in een uniek schreeuwerig Ha- waiïaans overhemd) baant zich een weg door de feestende menigte op zoek naar een meisje. In een dans zaal waar het orkest van Tommy Dorsey stroperige dansmuziek speelt, ziet hij Francine alleen aan een tafeltje zitten. Op alle manieren probeert hij het met haar aan te leg gen, maar Francine gaat niet op zijn toenaderingspogingen in (wat De Niro trouwens in die geïmprovi seerde scène doet, levert het meest formidabele acteerwerk van de film op). Gelukkig heeft de vriend van Jimmy iets moois met de vriendin van Francine, waardoor ze elkaar ongewild weer in Jimmy's hotel te genkomen. Door haar komt de ho telmanager echter aan de weet dat de platzakke Doyle onder een valse naam in het hotel logeerde. Samen nemen ze de benen in een taxi, die hen aflevert bij een dubieuze club waar Jimmy auditie moet doen. Als hij dreigt te worden afgewezen springt Francine voor hem in de bres en zingt mee op de tonen van zijn sax. Ze worden aangenomen als duo en zo kan zich toch nog een affaire tussen het tweetal ontspin nen, waar abrupt een einde aan lijkt te komen als Francine wordt ge vraagd bij de band van Frankie Harte te komen zingen. Enige tijd later volgt Jimmy echter omdat het orkest ook nog een saxo fonist nodig heeft. Als Harte er mee stopt, mag Jimmy, die inmiddels met Francine is getrouwd, de band overnemen en met een nieuwe wat agressiever geluid hebben ze veel succes, al is dat voornamelijk te danken aan het voortreffelijke zin gen van Francine. Dat wordt hele maal duidelijk als Francine terug gaat naar New York omdat ze in verwachting is en Doyle's band een nieuwe zangeres moet aantrekken. Het gaat slecht met het orkest en slecht met hun huwelijk. Jimmy verlaat het orkest en gaat spelen in een club in Harlem, ter wijl Francine zich meer en meer gaat richten op het lichtere genre. Als de baby is geboren besluiten ze uit elkaar te gaan. Vele jaren later ziet Jimmy in een bioscoop de in middels gelouterde Francine in een film en zoekt haar op in een hotel. Even lijkt het erop dat ze de draad weer opvatten, maar uiteindelijk besluiten ze toch maar ieder hun eigen weg te gaan. Dat verhaaltje heeft dus niet zoveel om het lijf. "Boy meets girl, boy lo ses girl", zoals Scorsese het zelf zei. Maar dat verhaal is natuurlijk niet zo belangrijk. Het gaat om het con flict dat tussen twee mensen groeit. Scorsese verschaft echter te weinig duidelijkheid over die twee perso nen dat hun relatie in het luchtle dige blijft hangen, wat weer identi ficatie uitsluit en daardoor 'New York, New York' tot een weinig boeiende en wat onwezenlijke film BART JUNGMAN Marx Brothers Humor Marx Brothers blijft heel "A day at the races"; The Marx Brothers; regie: Irving Thalberg; Studio; 16 jaar. Er is nog weinig afgesleten van de humor van de Marx Brothers. Dat blijkt maar weer in "A day at the races", waarin dit fameuze drietal een hele zaal aan het gieren kan brengen. Hun humor heeft de tand des tijds uitstekend doorstaan en zelfs de hedendaagse toeschouwer duizelt het af en toe van de rake klappen die vooral Groucho uit deelt. Eigenlijk is deze film, die uit 1937 stamt, hun laatste goede geweest. Of dat nu kwam, omdat hun favo riete regisseur Irvin Thalberg tij dens de opnamen overleed, of dat hun grappenbron grotendeels was uitgeput blijft een vraag. Maar ze ker is dat er genoeg films met dit drietal de moeite waard zijn. Groucho was enkele weken gele den de laatste die overleed. Van daar vermoedelijk deze reprise. Het is jammer dat iemand meestal eerst moet overlijden voor hij uit de (bijna-)vergetelheid wordt gehaald (denk maar aan Elvis Presley). Het verdient derhalve aanbeveling de Marx Brothers van nu af voortdu rend te blijven gedenken. ANNEMIEK RUYGROK „Madame Claude"; regie: Just Jaeckin; hoofdrolspelers: Fran- coise Fabian, Murray Head en Dayle Haddon; theater: Lido 1; leeftijd: 16 jaar. Fran£oise Fabian is een al wat ou dere actrice met een staat van dienst om best trots op te zijn. In haar nog niet eens zo lange carrière speelde ze al onder regisseurs als Eric Rohmer, Claude Lelouch en Luis Bunuel. Het doet daarom wat vreemd aan haar nu aan te treffen in een film van niemand meer dan Just Jaeckin. Een omhoog gevallen mode-fotograaf, die zich de laatste jaren ook op de film concentreert, waarvan „Emmanuelle", zeker in Nederland, het bekendste maar weinig verheffende resultaat is Lege „mooifilmerij" met nietszeg gende, popperig? meisjes (zoals Sylvia Kristel), die het tegendeel zijn van de rijpere in intrigerende schoonheid van Fran^oise Fabian. De reden dat zij toch besloot in dit project van Jaeckin te stappen is de hoofdpersoon (tevens de titel) van deze film: „Madame Claude". Een inderdaad uiterst boeiende en ook wel belangrijke verschijning. Ze was namelijk jarenlang direc trice van een vooraanstaande call- girl-organisatie, met belangrijke politici en groot-industriëlen in haar klantenkring. Drie jaar gele den moest ze de zaak noodgedwon gen opdoeken na een aantal ge ruchtmakende processen. In de verfilming van haar memoires speelt Jaeckin handig in op het Lockheed-schandaal, dat vorig jaar veel stof deed opwaaien. Een aardig onderwerp maar het is eigenlijk alleen aan hoofdrolspeels ter FranQoise Fabian te danken dat deze film het aanzien waard is. Met veel zorgvuldigheid en vooral veel begrip speelt ze de rol van Madame Claude en torent daarmee met kop en schouders uit boven de andere acteurs en actrices, maar meer nog boven de regie van Jaeckin. Het is toch ontzettend jammer dat dit heerschap met een gegeven wat om een bijna documentaire-achtige aanpak vraagt, zich weer verliest in mooie maar niet ter zake doende plaatjes. Er is weer een legertje fraai-domme mannequins aange trokken die acteren lijken op te vat ten als poseren voor aaneengeregen mode-foto's. Persoonlijkheid is ver te zoeken. Ook de directe tegenspe ler van Fabian, Murray Head bakt er weinig van. Hij is fotograaf David Evens, die relaties aanknoopt met de meisjes van Claude. Geld is daarvoor zijn voornaamste drijf veer want met en door hen probeert hiij onthullende foto's te maken, die de politieke en industriële figu ren in diskrediet moeten brengen. Hij lijkt geluk te hebben want en kele van Claude's klanten zijn be trokken in de Lockheed-affaire, maar bovendien is er in die zaak niet alleen met smeergeld gewerkt, maar ook met hoeren-van-standing wat ook de positie van Claude in gevaar brengt. Het wordt Evans' ondergang. De CIA die de zaak in de doofpot wil werken ruimt hem uit de weg. Voorwaar een interessant gegeven waar best van wat te maken valt. Zo niet Jaeckin die de politiek he laas maar als een handvat hanteert om wat zwoele sex in mistig tegen licht te brengen. Maar ook de vertalers verdienen billekoek. Als prins Bernhard in het begin ter sprake komt en de Amerikaanse president hem uit maakt voor alles wat vies is, vol staan de ondertitels met: Ik zal die prins eens BARTJUNGMAN Blijvers CAMERA - Elvis Presley wordt hier nog een weekje herdacht met films als 'California Holid ay' en 'Elvis on tour'. LIDO 3 - 'Turks Fruit', met Rutger Hauer en Monique van de Ven. TRIANON - 'Speedtrap', onbe nullige film met onwaarschijn lijke achtervolgingsscènes. De Nederlandse Dianne Marchal mocht er ook nog in meedoen. REX - 'Een brug te ver', oor logsfilm. Kindermatinee LIDO 3 - Tom en Jerry festival. REX - 'Piraten van het schatei- land'. Nachtfilms CAMERA - Bigger splash'. RÉX - 'Ernstige noten var liefde'. Haagse bioscopen APOLLO 1: „Jailhouse Rock", dag. 2.30, 7 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur. 12 jaar. APOLLO 2: „Chatterbox", dag. 2, 7.30 en 9.45 uur, zo. ook 4.15 uur. 16 jaar. ASTA: „De opdracht", dag. 2.30, 7.15 en 9.30 uur, zo. 1.30, 4, 7.15 en 9.30 uur, zo. 1.30, 4, 7.15 en 9.30 uur. 16 jaar. BIJOU: „Marcia Trionfale", dag. 2, 7.30 en 9.45 uur, zo. ook 4.15 uur. 16 jaar. CALYPSO: „Black Sunday", dag. 2 en 8 uur. 16 jaar. CAMERA: „The romantic eng- lish woman", dag. 2, 6.45 en 9.15 uur, zo. 1.30, 4, 6.45 en 9.15 uur. 12 jaar. CINEAC: „Twee door 't dolle heen", dag. 1.30,4,7 en 9.30 uur, za., zo. en woe. 7 en 9.30 uur. 12 jaar. I CORSO: „Vendetta", dag. 2.15, 7 en 9.30 uur, zo. 1.45, 4.15, 7 en 9.30 uur. 16 jaar. DU MIDI: „Murder by death", dag. 8.15 uur, vr. en za. 7 en 9.30 uur, zo. 4, 7 en 9.30 uur. 12 jaar. EURO: „Once upon a time in the west", dag. 1.45 en 7.45 uur, za., zo. en woe. 3.45 en 7.45 uur. 12 jaar. METROPOLE 1: „New York, New York", dag. 2, 6.45 en 9.30 METROPOLE 2: „Slap Shot", dag. 2, 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15, 4, 6.45 en 9.30 uur. 16 jaar. METROPOLE 3: ..Madame Claude", dag. 2.15, 6.45 en 9.15 uur, zo. 1.30, 4, 6.45 en 9.15 uur. .16 jaar. METROPOLE 4: „Voorname lijken", dag. 2, 6.45 en 9.15 uur, zo. 1.30, 4, 6.45 en 9.15 uur. 16 jaar. METROPOLE 5: „Si c'etaot a fefaire", dag. 2, 6.45 en 9.30 uur. zo. 1.15, 4, 6.45 en 9.30 uur. 16 jaar. ODEON 1: „Een brug te ver", dag. 1.30 en 8 uur. 16 jaar. ODEON 2: „To the devil... a daughter",'dag. 2, 6.45 en 9.15 uur, zo. ook 4.30 uur. 16 jaar. ODEON 3: „Casanova", dag. 1.45 en 8.15 uur. 16 jaar. ODEON 4: „Tussen twee vu ren", dag. 2.15, 7.15 en 9.45 uur, zo. ook 4.45 uur. 16 jaar. OLYMPIA: „Two minute war ning", dag. 2 en 8 uur. 12 jaar. PASSAGE: „Speedtrap", dag. 2,7 en 9.30 uur, za. en zo. 1.30, 4, 7 en 9.30 uur. 16 jaar. ROYAL '70: „Hitsige vrouw tjes", do., za. en zo. 2, 7 en 9.30 uur, vr. 2 en 6.45 uur, ma. 2.15 en 8 uur, di. en woe. 2.15 uur. 16 jaar. ROYAL: „Karate contra Shao-Lin", do., vr., za. en zo. 2,7 en 9.30 uur, ma., di. en woe. 2.15 en 8 uur, za. en zo. ook 4.30 uur. 12 jaar. ho STUDIO 2000: „The man fell to earth", dag. 7 en 9.30 do., vr., ma. en di. ook 2 uur. 16 jaar. DE UITKIJK: „Agnes Varda: Le Bonheur", dag. 2, 7 en 9.30 uur. 16 jaar.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13