Steun aan Begin niet vergroot Vrij rustige reactie Y.S. op Peking i ntebedragen. m Dhr./mevr./niej SOCIALISTEN OVERSCHATTEN BETEKENIS EG NAAST HET NIEUWS Opnieuw melding massamoord in Oeganda ■■«■By NMB WÊtMEBBSEBtÈ Jadin doet niet mee ETHIOPIE BREEKT MET SOMALIË rekeninghouder DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1977 PAGINA 9 BRUSSEL (SP) - De socialistische partijen van Europa mikken bijna blindelings op de EG. Het verzet bij een deel van de socialis ten tegen de ontwikkeling van een sterke Gemeenschap heeft op de leiding van de partijen dus niet vëel invloed uitgeoefend. Dat zijn enkele conclusies die val len te trekken na lezing van het ontwerp-verkiezingsmanifest van de Federatie van socialisti sche Partijen voor de op handen zijnde eerste directe verkiezin gen van het Europese parlement. De partijleden gaan zich deze maand in de afdelingen over het stuk beraden, waarna het defini tief wordt vastgesteld. Bij lezing wordt al snel duidelijk dat de nationale socialistische partijen veel compromissen heb ben moeten sluiten. De Britten bleven daarbij aan de kant staan, want zij zien zoals bekend het nut van rechtstreekse verkiezingen niet zo goed. Ook wanneer we Labour even buiten beschou wing laten, blijft staan dat de economische, levensbeschouwe lijke, historische en politieke ver schillen tussen de EG-landen - en dus ook tussen hun verschillende politieke partijen - veel groter zijn dan men zou vermoeden. Dat leidt vanzelf tot een nogal vaag programma met soms tegenstrij dige wensen, dat dan ook slechts de titel "Manifest" kon verwer ven. Zo bepleit het programma dat de belasting op hoge inko mens en vermogens verhoogd moet worden, een gedachte die van de PvdA afkomstig zou kun nen zijn. Een regel verder slikt men die wens alweer grotendeels in, door te sti puleren dat zo'n belastingver zwaring intussen geen afbreuk mag doen aan de aantrekkings kracht om promotie te maken en nieuwe verantwoordelijkheid op zich te nemen", een wens die best van de Westduitse SPD afkom stig zou kunnen zijn. Brussel zwak Van meer belang is de visie van de socialisten op de Europese inte gratie. Het programma begint als volgt: "Wij de socialistische parti jen van de Europese Gemee nschap, verklaren gemee nschappelijk tegenover de kie zers irï onze landen dat wij in vrede een Europa willen opbou wen met meer vrijheid, recht vaardigheid en solidariteit". Dat klinkt om te beginnen niet echt typisch socialistisch.- Eerder komt het deuntje ons erg bekend voor. Het ishet vrijblijvende bla-bla dat je hier in Brussel ie dere dag hoort en dat al snel ver veelt, omdat het nergens toe ver plicht. Zou je de kiezers daar vandaag nog mee kunnen win nen voor de gedachte van een KRO? Verder lezend constateren we dat de'socialisten - net als veel andere politici al eerder - zijn bezweken voor de verleiding om de EG, ge geven zoals zij nu functioneert, niet belangrijker af te schilderen dan verantwoord is. De socialis ten beloven de kiezers onder an dere "een verandering van de economische en maatschappe lijke structuren in Onze landen. Tegenwoordig is echter elk land op zich te klein om deze taak al leen te kunnen vervullen. Dit kan alleen door de Eurppese integra tie worden bereikt",aldus het Drogramma. Vervolgens constateert men dat die Gemeenschap "nog niet geheel tegen de uitdagingen van onze tijd is opgewassen". Dat is werke lijk veel te zwak uitgedrukt. Noch bij het streven om wat te doen tegen de werkloosheid en andere economische problemen, noch bij het formuleren van een nieuw energiebeleid, en evenmin op enig ander deelterrein van belang heeft de EG zich in de afgelopen tien jaar als stuwende kracht kunnen ontwikkelen. Het is haar niet kwalijk te nemen. Het ware echter beter geweest wanneer de socialistenhun kie zers duidelijker hadden verteld dat "Brussel" nog "helemaal niet bevoegd is om datgene wat men ervan verwacht aan te kunnen vatten. Dat het er zelfs niet naar uitziet dat daar binnenkort ver andering in komt. Maar dat de so cialistische partijen als zij de steun van voldoende kiezers zouden krijgen de Europese sa menwerking zullen saneren. Van christen-democraten en ook wel liberalen was ons al langer bekend dat zij vaak de indruk wekken en de huidige Europese integratie een mogelijkheid te zien om allerlei vraagstukken grondig aan te pakken. Zonder zich dus eerst af te vragen of de politieke verhoudingen daar wel rijp voor zijn en of je - gegeven de situatie - werkloosheid, inflatie en vervuiling niet beter nationaal kunt te lijf gaan. Het lijkt er op dat ook de socialisten van dit compromis-program zo'n weinig kritische houding tegenover de stand van zaken in de EG aanne men. JERUZALEM (Reuter) - Een poging van premier Mena- chem Begin van Israël'om meer steun in de kamer te creë ren voor zijn coalitieregering, lijkt gisteren schipbreuk te hebben geleden. Begin, wiens kabinet ter rechter zijde kan steunen op 63 van de 120 Knesset-afgevaardigden, voerde een gesprek van twee uur met pro fessor Jigael Jadin, voorzitter van de Reformistische Democratische Beweging voor verandering. Geen van beiden legde na de bij eenkomst een verklaring af, maar hun omgeving liet doorschemeren dat er vrijwel geen kans was dat de NAIROBI (DPA/Reuter) - In een tot gevangenis verbouwde woning in de Oegandese hoofdstad Kam pala zouden 186 mensen met mo kerslagen om het leven zijn ge bracht. Het bericht pver deze afschuwe lijke massamoord is afkomstig van eeh zakenman uit Kenia die met ze ven landgenoten uit dezelfde ge vangenis is gevlucht. De zaken man, een zekere Robert Kamau, was wegens "spionage" gearres teerd. Het achttal, onder wie vier vrouwen, besloot te vluchten nadat het de terechtstellingen door jonge Oegandese soldaten had gezien. Kamau vertelde dat er op 27 augus tus tegen vijf uur 184 mensen in de gevangenis aankwamen. Door het sleutelgat en spleten in de celmu ren konden hij en zijn landgenoten zien hoe 104 mannen werden ge kneveld en vervolgens met mokers werden doodgeslagen. Iedere man kreeg 18 tot 20 slagen. De moordpartij ging door tot tien uur. Daarna werd alles stil. De vol gende dag trof hetzelfde lot een groep van 82 mensen, onder wie ttvee vrouwen. De vrouwen kregen vier a vijf mokerslagen op het hoofd. Na afloop van de executies besloot het achttal te vluchten. Zeven van hen, drie mannen en vier vrouwen, zijn veilig in Kenia gearriveerd. Over het lot van de achtste vluchte ling, een man, is niets bekend. Radio-Oeganda meldde gisteren dat president Idi Amin van Oe ganda in een ziekenhuis te Kam pala is geopereerd. Waaraan is niet bekend. De operatie is verricht door een Russische medicus. Hoea naar Joegoslavië DBV lid van Begins coalitie zou worden. Als dit inderdaad zo zou zijn, zal Begin naar verwachting vier va cante kabinetsfuncties vergeven aan leden van zijn coalitie. De func ties zijn voor de DBV beschikbaar gehouden. Menachem Begin heeft altijd de indruk gewekt dat hij minder af hankelijk wilde worden van de re ligieuze partijen in zijn coalitie en zijn basis in de kamer wilde ver breden door samengaan met Jadins partij. Maar hij en Jadin wordert het niet eens over twee belangrijke kwes ties: het vasthouden van laatstge noemde aan een radicale wijziging in 's lands kiesstelsel en het verle nen van meer bevoegdheden aan de vice-premier, een ambt dat Jadin zou toevallen. Begin heeft een beroep op alle in het buitenland levende joden ge daan hun bijdragen aan de joodse staat te verhogen. In zijn appèl in verband met het komende joodse nieuwjaar legde Begin er de nadruk op dat men met dit extra geld 'het ondraaglijke probleem van de armoede', spe ciaal woningnood, wil aanpakken. ADDIS ABEBA (AFP/Reuter) - Radio-Addis Abeba meldt dat Et hiopië gisteren zijn diplomatieke betrekkingen met Somalië heeft verbroken. De Somalische diplo maten moeten het land binnen 48 uur verlaten. Volgens het radiostation is het be sluit genomen in verband met de blijvende vijandigheid van de So malische regering ondanks de voorstellen voor een vreedzame re geling van de Ethiopische regering. WASHINGTON - Een opvallend contrast met de vrouw van de Amerikaanse president vormde gisteren de echtgenote van de secretaris-generaal van de Orga nisatie van Amerikaanse Staten (OAS) Alejandro Orfila. De twee dames waren naar het gebouw van de OAS gekomen om daar de ondertekening bij te wonen van de nieuwe akkoorden over het Panamakanaal. Panama zal aan het einde van deze eeuw de controle krijgen over de waterwegDe neutraliteit van het kanaalis in de akkoorden vastge legd en de Verenigde Staten heb ben het recht de waterweg mili tair te verdedigen. De twee akkoorden moeten nog worden goedgekeurd door de Amerikaanse Senaat, waar de conservatieven een sterke opposi tie voeren tegen de overeenkomst. Het onderwerp zal niet voor vol gend jaar aan de orde komen in de senaat. De nieuwe akkoorden komen in plaats voor de oude overeenkomst uit 1903, waarbij de Verenigde Staten de volledige controle verwierven over de ka naalzone. De onderhandelingen over de nieuwe akkoorden hebben dertien jaar geduurd. Bij de ondertekening in het hoofd gebouw van de OAS waren tal van staatshoofden,onder wi Zuidamerikaanse leiders, wezig. Jimmy Carter zei ir toesprak dat de nU komst een bewijs is van het Ame rikaanse standpunt dat eerlijk- heiden niet dwang,de basis moet vormen voor alle contacten met de landen van de wereld. e vele i zijn BELGRADO (Reuter) - De voorzit tervan de Chinese communistische partij, Hoea Koeo-feng, zal "te zij ner tijd" Joegoslavië bezoeken in antwoord op het bezoek dat presi dent Tito op het ogenblik aan China brengt. Dit heeft het Joegoslavi sche persbureau Tanjug gisteren uit China gemeld. CONNECTICUTGordon Liddy, de grote zwijger van het Watergate- schandaal, is gisteren uit de gevangenis ontslagen nadat hij een straf van 4>/2 jaar had uitgezeten. Liddy vervoerde zijn bezittingen op een handwagen bij het verlaten van de gevangenis. De pers wenste hij niet te woord te staan. Het enige dat hij kwijt wilde was, dat hij ten oosten van de zon en ten westen van de maan ging wonen". De enigen van het Watergateschandaal die nog gevangen zitten zijn de oud-minister van justitie John Mitchell, Nixons raadsman John Erlich- man en oud-chefstaf van het Witte Huis Bob Haldeman. WASHINGTON (DPA) - Op de verklaring van vice- premier Teng Hsiao-Ping van China, waaruit ont goocheling sprak over de re sultaten van het bezoek aan Peking van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Cyrus Vance, is in Washington met een zekere terughoudendheid gereage erd. Vice-premier Teng heeft laten we ten dat in de betrekkingen tussen China en de VS als gevolg van het overleg in Peking van Vance eerder een terugval dan een verbetering te constateren valt. De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken wilde hier gisteren niet rechtstreeks op ingaan. Hij herin nerde er echter wel aan dat beide landen direct na het overleg de re sultaten hiervan "nuttig" hebben genoemd. De woordvoerder wees er tevens op dat ook de huidige Amerikaanse regering het gemeenschappelijk communiqué van Sjanghai uit 1972 aanvaardt. Hierin wordt gesproken van één onverdeeld China waarvan Taiwan deel uitmaakt. Washington heeft het bezoek van Vance aan China van tevoren omschreven als een „informatiefbezoek" Toch was later een zekere ontgoocheling in Washington merkbaar over de on buigzame houding van Peking in- zake de kwestie-Taiwan. De Amerikaanse oud-president Gerald Ford heeft gisteren nadruk kelijk gesteld dat hij bij zijn bezoek aan Peking, in december 1975, "geen verplichting" is aangegaan de diplomatieke betrekkingen met Taiwan te verbreken om formele re laties met de Chinese volksrepu bliek te hervatten. Maar Ford er kende dat hij de toenmalige (en sinds kort teruggekeerde) vice- premier Teng vertelde dat de Ver enigde Staten "de mogelijkheid" zouden overwegen dat een moge lijke stap naar verbetering van de betrekkingen zou kunnen liggen in wat hij noemde de Japanse oplos sing. Japan verbeterde in 1972 zijn be trekkingen met China door aan de eis van Peking toe te geven en alle officiële banden met Taiwan te verbreken. BEKAKT In het dorp Aci Castello op Sicilië schijnen mensen te wonen die hun buurman Simone Leotta, een christendemocratisch gemeenteraads lid, niet zo erg mogen. De politie deelde namelijk mee dat onbeken den zich toegang tot zijn woning hebben verschaft en daar naar schatting 100 kilo „drukwerk" hebben achtergelaten, vermoedelijk uit een beerput afkomstig. Volgens de politie is deze vuile streek evenals een serie andere aan slagen, zoals het in brand steken van de auto van zijn zoon in juli en de verbranding van de archieven in zijn kantoor in augustus, moge lijk het werk van dorpelingen die tegen de gemeentelijke bestuurs- coalitie tussen christendemocraten en de neo-fascistische maat schappelijke beweging gekant zijn. HONGERSTAKING Mevrouw Janine Alexandre-Debray, lid van de Franse senaat, is in hongerstaking omdat zij op de kandidatenlijst voor een zetel in de senaat vervangen is door een man. Haar man liet gisteren weten dat zij negen dagen geleden met vasten begonnen is en dat ze nu heel erg ziek is. Mevrouw Janine Alexand re-Debray, de moeder van de links geörienteerde auteur Regis De- bray, is lid van president Valéry d'Estaings Republikeinse partijDie heeft onderminister van buitenlandse zaken Pierre-Christian Tait- tinger in plaats van mevrouw Alexandre-Debray kandidaat gesteld voor de senaatsverkiezingen op 25 september. STERKE DRANK IN PLASTIC In het Brabantse Hedel (gemeente (Oirschot) zal tijdens de paarden dagen eind september een borrel niet verkrijgbaar zijn in een glas, maar in een plastic bekertje. Alle sterke drank zal dan op last van de gemeente uitsluitend in die bekertjes worden verstrekt. Dit willen althans burgemeester en wethouders, die de raad hebben voorgesteld de algemene politieverordening in die zin te wijzigen. De gemeente vindt dat in het verleden te vaak woordenwisselingen kracht zijn bijgezet door een oneigenlijk gebruik van borrelglaze KOSTELOZE KOST KOST CEL De Groninger politierechter mr. J. Mein heeft gisteren de 25-jarige Hendrik Z. conform de eis veroordeeld tot een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden. De man had maandenlang in tal loze Groningse restaurants en Chinese eethuizen uitgebreide maal tijden besteld en opgegeten zonder ze te betalen. Hij vertelde de obers bij het presenteren van de rekening geen geld te hebben. Als excuus voerde hij altijd aan dat met zijn uitkering van sociale zaken slechts de drugs konden worden betaald die hij zei wekelijks nodig te hebben. Voor eten had hij geen geld over. De man, die niet voor de rechtbank was verschenen, kreeg in oktober vorig jaar al vier maanden gevangenisstraf voor dezelfde delicten. ADVERTENTIE De NMB introduceert^kvfen-Nee,n de StaP- S is5«„ p/aat, B bóven SOOOIJUM M Adres iHvi,,. m ""Wfrankeerdr. _1II11.11 A„,mts

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9