Dr. Mulder: regering wilde kapers wel laten gaan VVD er wil toch Eerste Kamer in Toch pijlerdam voor de Oosterschelde Het Motorhuis Rijnmond: Industrieramp is vrijwel uitgesloten „Een hogere macht hield me tegen...' Politie houdt jonge Zuidmolukkers aan Als land van bestemming maar was genoemd Ondanks zware druk van partij Uit in de Randstad Westerterp krijgt zijn zin BEDFORD CF DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1977 BINNENLAND PAGINA 7 ASSEN (SP) - Als laatste ver dachte in het proces tegen de Zuidmolukkers voor de recht bank in Assen stond gister middag de 23-jarige Mezack P. terecht. P. had aan de voorbereiding van de treinkaping deelgeno men, maar was op de maandag dat de actie zou beginnen, niet op het station van Assen ko men opdagen. Hem was nu al leen ten laste gelegd dat hij aan het wapenbezit van de treinkapers een pistool had bijgedragen. Gevraagd naar de oorzaak van zijn op het laatste moment af vallen, verklaarde Mezack P. aan de rechtbank, dat hij na zondag nog een laatste verga dering over de treinkaping te hebben bijgewoond, op maan dagmorgen niet meer van zijn bed kon opstaan. Een macht hield hem tegen. Zijn Vader, die in Indonesië woont, was verschenen om hem tegen te houden, zei hij. „Later heb ik van mijn vader gehoord dat ook hij stemmen hoorde. Hij was opgestaan in de nacht en had voor mijn slaapkamerdeur twee voorva deren gezien, die de wacht hielden". „Vindt u het nu prettig of niet dat u niet hebt kunnen mee doen?" wilde de president mr. Fliek weten. „Wel prettig", antwoordde P. ASSEN (ANP) - De met de be waking van het gerechtsge bouw in Assen belaste politie- eenheden hebben gistermid dag tegen half zes een korte ac tie uitgevoerd tegen een groep van rond vijftig jonge Zuidmo lukkers die rond de afzetting de middag aan „agentje- pesten" hadden besteed. Onder meer hadden zij rotjes naar de politiemensen gegooid. Bij de actie, waarbij ook honden wa ren ingeschakeld, zijn drie jongens aangehouden en voor verhoor mee naar het bureau genomen. Voorts werd een fiets, die over de afzetting heen naar de agenten was gegooid, in beslag genomen. Nadat de politie de charge had uitgevoerd hebben de jongelui zich in de stad vérspreid. Op drie plaatsen in het centrum bij het gerechtsgebouw wer den ruiten van winkels inge gooid. Ook lopen Zuidmolukse jongens van naar schatting vijftien jaar door de stad met maskers op. De politie heeft verklaard ze voorlopig hun gang te laten gaan. Dit om te voorkomen dat de jongelui zich geprovoceerd voelen. ASSEN (SP) - Dr. D. Mulder, de psychiater die in mei en juni de onderhandelingen met de Zuidmo lukkers voerde, die in Drente een school en een trein bezet hielden, is er gistermiddag niet in ge slaagd een duidelijk antwoord te geven op de vraag: is aan de Zuidmolukse kapers en bezetters een vrijgeleide naar het buitenland beloofd, na dat zij de schoolkinderen in Bovensmilde hadden vrijgelaten? Dr Mulder trad gisteren op als ge tuige op de tweede dag van het pro ces dat voor de rechtbank in Assen wordt gevoerd tegen zeven deel nemers aan de acties in Bovens milde en De Punt en eén van mede plichtigheid verdachte Zuidrno- lukker. De zeven verdachten van de trein kaping en schoolbezetting lieten in dit proces weten dat zij in de stel lige overtuiging verkeerden, dat met. de vrijlating van de kinderen, aan het begin van de vijfde dag van de schoolbezetting, aan de voor waarden was voldaan om een bus naar Schiphol te krijgen en daar een vliegtuig naar "het buiten land". Zij hadden dit uit de gesprekken, die dr. Mulder met de jongeren in de school en de trein voerde, opge maakt. Ze voelden zich dan ook be drogen, toen de bus naar Schiphol niet kwam. Ook onder de gijzelaars in de trein heerste die dag versla genheid. Van de vraag waar "het buiten land" precies lag, heeft het afge hangen of het vrijgeleide verleend zou worden, zo maakte dr. Mulder gisteren duidelijk. "Hadden de Zuidmolukkers de naam van hun bestemming genoemd, dan is het mijn overtuiging dat de regering de eis van een vrijgeleide naar dat land had ingewilligd", verklaarde hij. Voorwaarde Niet uit de verf kwam echter of er bij de schoolbezetters en treinka pers echt duidelijkheid had be staan over die ene absolute voor waarde, die aan toestemming voor vertrek verbonden was: het bij name noemen van een bestem ming. Het lijkt dat de Zuidmoluk kers aan het vrijlaten van alle schoolkinderen (dus niet alleen de zieken) al voldoende gewicht ge hecht hebben. Maar dr. Mulder zei dat hij in zijn gesprekken steeds "de grondtoon", die noodzakelijkheid van het noe men van het land waarheen de Mo- lukkers wilden uitwijken, had aan gehouden. Zonder het kennen van de be stemming kon de regering geen vliegtuig laten opstijgen. "Ik deed steeds een beroep op Max (de man aan de telefoon) om snel te zeggen waar zij heen wilden, maar ik stuitte op een geweldig wantrou wen om dit prijs te geven omdat men vreesde dat dan ook daar een stokje voor gestoken zou worden. Ik geloof niet dat het mij gelukt is dit wantrouwen weg te nemen". 1 De noodzaak van het noemen van een bestemming was al snel ter- sprake gekomen in de gesprekken, die dr. Mulder met Max voerde. Of dat ook in het contact met de Kan het zijn dat de Zuidmolukkers bepaalde gezegden van dr. Mulder naar hun eigen vorm hebben geïn terpreteerd, vroeg mr. Fliek. Dat gebeurt bijna altijd in dit soort situaties", zei dr. Mulder. "Met die wetenschap zou je toch grote omzichtigheid moeten Anderen? Verdediger mr. W. G. A. Kousema- daarna veronderstellender- Wanneer? Dr. Mulder antwoordde: "Je kunt niet in elke zin een voorwaarde in bouwen - dan krijg je helemaal geen contact". Hadden de Zuidmolukkers na de schoolhoofd van der Vliet beleidscentrum gevras gaan we nu weg? Hij had zelfs tijdstip verondersteld: tussen drie Mr. Fliek: "Dus met het het had de sterke indruk dat ze er een hadden - dan zou hij opgelucht adem hebben gehaald. r die vrijdagmiddag. i de bestemming zou de laatste "Ik heb me beijverd om die indruk hinderpaal zijn opgeruimd? Mulder: "Het zou de inzet i snel mogelijk weg te dr. Mulder voor de rechtbank. „Van goede afloop zijn geweest' der Vliet heeft later toegegeven dat hij dat tijdstip niet van mij gehoord had". Het kon door Max doorgegeven zijn, "afgeleid uit de gesprekken". "Ik heb met Max wel details van een vrijgeleide besproken", zei dr. Mulder, "zoals beveiliging van de wegen naar Schiphol, de zekerheid of het vliegtuig in het land van be stemming wel kon landen. En dan vroeg ik: geef me nu de bestem ming, dan kan het mechanisme op gang gebracht worden. Ik heb met Max ook over mogeliike bestem mingen gesproken, Cuba, Rusland, Benin en zelfs Oeganda". wijs dat misschien anderen in het llf1. beleidscentrum door de telefoon de toezegging van de vrije aftocht hadden gedaan. Dr. Mulder reage erde: "Dat kan ik theoretisch nooit uitsluiten. Het is niet waarschijn lijk, dat een ander een toezegging heeft gedaan, al heb ik natuurlijk niet steeds 24 uur bij de telefoon gezeten". Gewonde Als laatste treinkaper werd gister middag Junus R. (27) ondervraagd. Hij is degene, die bij de overval op de trein zo zwaar werd gewond dat hij nog steeds in het Groningse Academisch Ziekenhuis verpleegd wordt. Op een brancard en tot hoog op de borst met een deken bedekt, werd hij de rechtszaal binnengereden. Hoog niveau AMSTERDAM Concertgebouw: Grote/kleine zaal: 9 sept., 20 en 24 uur, Het Con certgebouw NV; Grote zaal: 10 sept., 20.15 uur, Amsterdams Philh. Orkest o.l.v. Anton Kersjes; Kleine zaal: 10 sept., 20 uur, Ensemble Pro-Kontra o.l.v. David Porcelijn. Stadsschouwburg: 9 sept, 19 uur, 11 sept., 14 uur, Ned. Opera Stich ting met "Der Rosenkavalier", van R. Straus; 10 sept., 20.15 uur, "De Kersentuin" van Tsjechov; 12, 14 en 15 sept., 20.15 uur, Hoofdstad Operette met "Wiener Blut". Nieuwe de Ia Mar: 9 t/m 15 sept. (12 sept.), 20.15 uur, Robert Long met zijn programma "Levenslang", m.m.v. Ansje van Brandenberg. ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg: 9 sept., 20.15 uur, Publiekstheater met "Medea"; 10 sept., 20.15 uur, Seth Gaaikema met "Familie Wille keur"; 11 en 12 sept., 20.15 uur, le Grand magie circus "Courage"; 13, 14 en 15 sept., 20.15 uur, Fons Jansen. De Doelen: 13 sept., 20.15 uur, Ein Abend in Wien; 14 sept., Punk concert door Iggy Pop. Luxor Theater: 9, 10, 13, 14 en 15 sept., 20.15, uur, Toon Hermans. Hofplein Theater: 9, 10, 13, 14 en 15 sept., 20.15 uur, 'De Stoeipoes' met o.a. Pleuni Touw en Hugo Metzers. Piccolo Theater: 14 en 15 sept., 20.15 uur, Toneelgroep Globe met "De neef van Rameau". De Lantaren: 9, 10,11 en 15 sept., 20.30 uur, Hauser Orkater met hun show ,,'t Vermoeden"; 13 sept., 20.30 uur, popmuziek; 14 sept., 20.30 uur, theater De Bloemgroep met "Bij ons is het anders". DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 9, 10, 11 en 14 sept., 20.15 uur, Haagse Comedie met "De Waaier", blijspel van Carlo Goldoni; 13 sept., 20.15 uur, Haagse Comedie met "Beschuit met muisjes" van Herman Heijermans. Circustheater: 9 en 10 sept., 20.15 uur, Neerlands Hoop Interieur, met Freek de Jonge en Bram Vermeulen; 15 sept., 19 uur, Ned. Opera Stichting met "Der Rosenkavalier" van R. Straus. Congresgebouw: 10 sept., 20.30 uur, Residentie-orkest o.l.v. Sergiu Comissions; 12 sept., Ein Abend in Wien. Appeltheater: 9 en 10 sept., 20.3,0 uur, toneelgroep De Appel met "De heiligen en de krakeling", gebaseerd op verhalen van Belcampo. Theater Pepijn: 9 en 10 sept., 20.30 uur, folk- en bluesmuziek door Colin Scot. LEIDEN LAK-Theater: 9 sept., 20.15 uur, het Handke Weissgezelschap met "Büchners dood". Stadsgehoorzaal: 8 en 9 sept., 20.15 uur, Herman van Veen "Ander mans in de pijn show". "Bij de aanval had ik net de wacht beëindigd", verklaarde hij, "ik wilde gaan staan toen ik in mijn toen ben op de grond gaan liggen tot vonden". "Als u nu terugdenkt aan die ka ping, wat vindt u er dan van?" vroeg de president. "De Nederlandse regering heeft ons bedrogen", antwoordde Junus. Raadsman H. de Ruijter zei: "Wat zou je zeggen als straks andere jon geren bij je komen, die een actie willen beginnen?" Junus: "Dan zeg ik: niet meer hier doen, in Nederland. Ze willen je hier niet begrijpen": De derde treinkaper die gisteren te recht stond, de 18-jarige scholier Andreas L. uit Assen - die in de trein een vrij bescheiden rol heeft gespeeld - zei voor de rechtbank dat er in de toekomst meer harde acties moeten komen. Rechtbankpresident mr. Fliek In formeerde of er mogelijk misver standen ontstaan waren door taal problemen bij de communicatie. Dr. Mulder antwoordde: "Max was stellig een gesprekspartner van hoog niveau, die geen enkele moeite had met de woorden en be grippen". Mulder: "Met de school waren de gesprekken zo kortaf, dat ik geen kans kreeg om de dingen zo duide lijk te stellen als ik wilde". DEN HAAG/ARNHEM (SP) - De fractievoorzitter van de VVD in provinciale staten van Gelderland, drs. T. R. A. Veen, heeft - on dank»; 7warp drnk van hot up aeze manier gaven ae ?®"J5suzw?,r,e aruK va,n net WD-statenleden uiting VVD-hoofdbestuur - beslo- - - ten zich op prinsjesdag te la ten beëdigen als lid van de Eerste Kamer. Evenals burgemeester Wiebenga van Eelde is drs. Veen dit jaar door provinciale staten met voorkeurs stemmen tot senator gekozen. Op deze manier gave WD-partijvoórzitter Korthals Al- tes vindt dit "een ernstige zaak". ter- Het bestuur van de WD is niet van plan dit over zijn kant te laten gaan. JvJu beslist DEN HAAG (SP) - De de missionaire minister Wes terterp (Verkeer en Wa terstaat) mag van de Tweede Kamer de Oos terschelde afsluiten met een dam met een doorlaat- opening van 14.000 vier kante meter. Om deze toestemming los te peuteren hacl Westerterp behalve de steun van zijn CDA-fractie ook de hulp nodig van VVD en SGP. PvdA, D'66 en PPR weigerden de demissionaire minister te steu nen. De eerste twee fracties wil den dat het nieuwe kabinet het besluit zal heroverwegen. De socialisten gaven de voorkeur aan een dam met een doorlaat- opening van 20.000 vierkante me ter. De democraten wilden - eve nals de PPR - een geheel open Oosterschelde. Niet haalbaar Dat laatste bleek gisteren echter geen haalbare kaart, omdat daar een wijziging van de Delta-wet voor nodig is. Een meerderheid van de Tweede Kamer voelt niets voor een dergelijke wijziging. Wel is het mogelijk dat het nieuwe kabinet alsnog zal besluiten de doorlaatopening in de dam groter te maken. Dat zal dan wel extra geld kosten, orrfdat minister Wes terterp gisteren al opdracht heeft gegeven aan de directeur van Rijkswaterstaat voor de bouw van een dam met een doorlaat opening van 14.000 vierkante me- jaar waarop de Zeeuwen veilig heid is beloofd - niet klaar is. Elke dag worden al miljoenen guldens uitgegeven voor de voorberei ding van de bouw, zo vertelde Westerterp. Alleen al de 600 mensen die sinds 1974 op zoek waren naar alterna tieven voor een totaal afgesloten Oosterschelde vergden een be drag van 500 miljoen gulden. De totale kosten van de doorlaatbare dam zullen ongeveer 5,7 miljard gulden bedragen. Een dam met een doorlaatopening van 20.000 vierkante meter zal nog eens 160 miljoen gulden meer kosten. Een fractie van de totale kosten, meenden de pro gressieve fracties in de Tweede Kamer, zeker gezien de grotere voordelen voor het milieu in de ADVERTENTIE Een BEDFORD CF die uw vervoerproblemen oplost k0m, op een INVESTERING VAN 10.579,- (excl. btw) Wij hebben voor u maar liefst 20 TYPEN beschikbaar, van luxe bus tot bestelwagen. Keuze uit 4 MOTOREN waaronder de uiterst zuinige GM-dieselmotor U kunt met ons dus alle kanten uit! Kom daarom eens lanqs of bel ons voor een afspraak. Gegarandeerd dat wij er met u uitkomen! uw BEDFORD-CF-dealer de Gelderse hun ongenoegen over het besluit van de WD-top om Veen laag (en onver kiesbaar) op de kandidatenlijst te plaatsen. Dit gebeurde tegen het advies van de Gelderse statenfrac tie en Gelderse kamercentrale in. De Gelderse WD'ers trotseerden niettemin het besluit van de WD- top en kozen drs. Veen met voor keursstemmen tot lid van de Eerste Kamer. Veen heeft inmiddels - ondanks zware pressie van het hoofd bestuur van de WD om te bedanken - be sloten zijn zetel in de Senaat te be zetten. Het gevolg is dat het WD- Eerste Kamerlid ir. H. J. Louwes het veld moet ruimen. Louwes is sinds 1963 lid van de Eerste Kamer. Veen had het compromisvoorstel gedaan om Louwes nog twee jaar in de Senaat te laten zitten. Daarna zou hij plaats moeten maken voor de Gelderse WD'er. Maar het WD-bestuur heeft daar volgens Veen niet op gereageerd. Daarop besloot hij niet in te gaan op het dringende verzoek van de WD-top om van zijn Kamerzetel af te zien en Louwes voor te laten gaan. Vanavond wordt de kwestie-Veen opnieuw in het dagelijks bestuur aan de orde gesteld. Minister Westerterp hield gisteren de Tweede Kamer voor dat hij nu een belissing moest nemen, om dat anders de dam in 1985 - het Daarnaast zou een grotere opening extra werkgelegenheid beteke nen in de metaalindustrie. Wes terterp betoogde gisteren dat voor dat geld elders meer werk gelegenheid te koop is. "Ik zou er daarnaast veel moeite mee hebben om opnieuw aan het kabinet om 160 miljoen gulden te vragen. Dat moet ergens vandaan komen. Ik heb niet van de voor standers van een grotere door laatopening gehoord waar dan wel bezuinigd moet worden", zei Westerterp. Geen trek De progressieve fracties hadden ei genlijk gisteren weinig trek in een debat met een demissionair minister, dat tegen hun zin door een meerderheid (CDA en WD) op de agenda van de Tweede Kamer was gezet. Tegen een der gelijk minister kan geen vuist worden gemaakt. WD en CDA hielden het er echter op dat de Tweede Kamer reeds in zijn nieuwe samenstelling vergadert en daarom best een beslissing kan nemen over de Oosterschel de. ROTTERDAM (ANP) - De kans dat een bewoner van het Rijnmondge bied om het leven komt als gevolg van een industriële ramp is onge veer even klein als de sterftekans ten gevolge van het bezwijken van de Deltawerken. De kans op een industriële ramp in het Rijnmond gebied, waarbij bewoners buiten de industriecomplexen om het leven komen, is minder dan één maal in de 10 miljoen jaar. Dat is de belangrijkse conclusie van een onderzoek, dat de dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond heeft gedaan naar de gevaren die de Rijnmondbevolking van de kant installaties (sabotage) en met de gevolgen van kettingreacties die na een indüstrieongeluk in het Wa terweggebied zouden kunnen on- ststaan. van de industrie bedreigen. Bij deze globale gevarenanalyse is uit gegaan van het "maximaal denk bare ongeluk", maar het zei geen rekening te houden -met ongeluk ken die kunnen gebeuren bij het vervoer van gevaarlijke stoffen, die Hoewel de kans op een ramp bij een per schip, over de 'weg of per trein, van de in het Rijnmondgebied ge- "Aangenomen moet worden dat vaarlijk geachte bedrijven volgens dergelijke ongelukken kunnen ge- het onderzoek klein is, moet Rijn- beuren, waarbij effecten denkbaar mond volgens milieugecommit- zijn die in omvang niet onderdoen teerde A. van Dijk in staat worden voor incidenten in de industrie". gesteld een regionaal rampenplan Ook is bij de bepaling van het op te stellen. "Zo'n ramp kan tens- maximaal denkbare ongeluk geen lotte ook morgen gebeuren en dan rekening gehouden met de gevol- moet de overheid snel en adequaat gen van moedwillige vernieling van kunnen ingrijpen", aldus Van Dijk.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7