Volgend jaar een nieuwe sporthal in Hazerswoude Ik had nog wel twintig nnr kunnen zitten Onvrede boeren over stemming herverkaveling Op de plaats van de huidige Zwaantjeskerk Van de Wiel eerste in snelschaak- toernooi te Valkenburg ^!,NA4imiujm DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1977 VIER EEUWEN HERVORMD HAZERSWOUDE - De gemeente Hazerswoude krijgt een tweede sporthal. De firma Koppes BV uit Alphen aan den Rijn zal die sportaccommoda tie laten bouwen op de plaats van de huidige Zwaantjeskerk in de loop van volgend jaar. Vol gens mr. W. van der Ziel van Koppes staat het college van burgemeester en wethouders in prin cipe positief tegenover de plannen. Om de sporthal te kunnen realise ren gaat de kerk tegen de grond. "Dat zou toch hebben moeten ge beuren", aldus Van der Ziel, "want de kerk verkeert in een niet al te goede staat". Hoe de hal eruit zal gaan zien is nog niet bekend; plan nen moeten nog worden gemaakt. "Geen eenvoudige zaak, want je kunt daar in dat weidegebied niet zomaar een betonnen blok neerzet ten. Met name zal zorg moeten worden besteed aan de voorgevel", zegt Van der Ziel. Verder zullen naar zijn verwachting ook nóg ge sprekken plaats moeten vinden met rijkswaterstaat in verband met de ligging van de rijksweg. Koppes, in de Alphense huizen markt al geen onbekende meer, is nog maar kort de sport ingedoken. Van der Ziel en medefirmant A. van der Roest zijn zelf enthousiaste tennissers, maar kregen in Alphen niet vaak de gelegenheid om in de tennisballon een balletje te slaan, simpelweg omdat die hal meestal bleek volgeboekt. Ze losten het probleem voor zichzelf op, door in Alphen in de leegstaande hal van de voormalige scheepswerf de Voor uitgang een tennisaccomodatie te gaan inrichten. Wachtlijsten Dat nu dit tweede initiatief op sportgebied werd ondernomen, vindt zijn verklaring in de moge lijkheden die Koppes in deze „branche" is gaan zien. "De men sen krijgen steeds meer vrije tijd. Zowel de actieve als de passieve re creatie worden steeds belangrijker. Ga maar praten met welke indoor- sportvereniging dan ook, allemaal kampen ze met ruimtegebrek en al lemaal hebben ze wachtlijsten". Waarbij Koppes dan ontdekte, dat sporthallen exploiteren zowel voor de clubs (niet te hoge prijzen) als voor henzelf in bepaalde gevallen aantrekkelijk zou zijn. De sporthal in Hazerswoude.wordt volgens Van der Ziel een echte sporthal, niet .alleen geschikt voor indoor-tennis, maar ook voor an dere zaalsporten als bijvoorbeeld badminton, zaalvoetbal, zaalhoc key en dergelijke. Koppes wil bij de sporthal bovendien minimaal twee, liever meer, squash-banen realise ren, een sport die naar de verwach ting van Koppes het helemaal kan gaan maken. Bij squash spelen de spelers naast elkaar (met rackets en een bal) via blinde muren. Pril stadium Het plan blijkt zich nog in een pril stadium te bevinden. Wethouder Van der Werf: „De bouwplannen moeten nog worden ingediend. Maar ik kan al wel zeggen dat B en W het voorstel positief zullen be kijken. Om van een tweede sporthal te spreken lijkt me wat te veel van het goede. Het geplande gebouw wijkt dermate af van de officieel geldende afmetingen dat je mis schien eerder zou moeten spreken van een gebouw waarin diverse sporten gedaan kunnen worden. Dan is er van concurrentie met de huidige sporthal natuurlijk ook geen sprake. Behoefte aan een dergelijke hal is er zeker wel. In Alphen hebben ze iets soortgelijks en daar is een forse wachtlijst voor. Hazerswoudena- ren maken ook van die hal gebruik. Die zouden dan nu in Hazerswoude kunnen blijven". De Hazerswoudse Tennisclub (HTC) beaamt dat deze behoefte bestaat. "In de thans in gebruik zijnde sporthal wordt haast niet ge tennist. Er is maar één tennisbaan, waardoor je er maximaal met vier man tegelijk kan spelen. Dat is zo weinig dat er nauwelijks gebruik van wordt gemaakt, je moet veel te lang wachten voordat je aan de beurt komt". Een duidelijke reactie op de plan nen van Koppes kon HTC verder niet geven: men was daar nog niet op de hoogte van de bouw van de tweede sporthal. Maar het ziet er naar uit dat Hazerswoude het gees teskind van Koppes redelijk en thousiast zal ontvangen. De Zwaantjeskerk aan de rijksweg Leiden-Alphen zal wellicht in de loop van volgend jaar moeten plaatsmaken voor een sporthal. WADDINXVEEN HERDACHT WADDINXVEEN - In de Her vormde Brugkerk in Waddinxveen is gisteren het feit herdacht dat 400 jaar geleden de hervormde gemee nte werd opgericht. Op acht sep tember 1577 deed de eerste predi kant, de Boskoper Gerrit Jacobz. van der Goude, zijn intrede in Wad dinxveen. Dat feit werd gisteren herdacht met een herdenkings dienst in de Brugkerk door ds. W. Verboom. Ds. J. van der Heuvel hield vervolgens een herdenkings predikatie. De dienst werd besloten door de derde Waddinxveense her vormde predikant, ds. J. Verwelius, met gebed en gezang. Van eén predikant in 1577 groeide Waddinxveen in de loop der jaren naar drie predikanten en evenveel hervormde kerken: De Brugkerk, de Hoeksteen en de Bethelkerk. Vestiging Zwartjes KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Het pand aan de Hoogewaard waar eertijds een Cash en Carrybedrijf zou komen zal betrokken worden door carrosseriebedrijf Zwartjes. De vestiging van Cash en Carry op deze plek werd indertijd verhin derd door de Koudekerkse mid denstand. Zwartjes hoopt het pand voor het eind van dit jaar te betrek ken. wordt bij zijn thuiskomst door de WETERINGBRUG - "Ja, ze hebben d'r ook allemaal al met hun handen aangezeten" zegt kersverse wereldkampioen paalzitten Aad van den Berge als hij wordt betrapt op het (nu al) oppoetsen van de grote zilve ren beker. Zichtbaar nagenie tend van de pasverworven roem is Aad weer thuis, in Wetering- brug, met z'n eerste beker. Hoewel hij zich vorig jaar ook al wereldkampioen paalzitten mocht noemen. Dit keer in Rot terdam ging het allemaal wat professioneler. Glunderend schat Aad het aantal mensen langs de route tijdens zijn hul diging in de havenstad op der tigduizend. Even stralend ver telt hij van oude kennissen die hem ineens weer bellen, van de meest aanlokkelijke aanbie dingen van winkeliérs en aller hande vrouwelijk schoon. Om opnieuw wereldkampioen te worden moest Aad in het da gelijks leven caféportier in Lisse ruim honderd uur op de paal, ruim twee meter boven het water van de Bergse achterpias, -blijven zitten. En passant ver beterde hij ook nog zijn eigen record van vorig jaar dat stond op 89 uur. Een kampioenschap dat Aad op z'n klompen haalde. Niet alleen ging de lange zit hem vrij ge makkelijk af maar ook acht Aad dit schoeisel onontbeerlijk voor een goede bloedsomloop en dus voor het lang volhouden van de paalzit. Zich niet storend aan de joelende Rotterdammers ("Kijk die boerenpummel met z'n klompen") ging Aad vorige week vrijdag zitten en blééf daar zitten tot dinsdagmiddag. Slechts één keer kwam hij een paar minuten de paal af voor een sanitaire stop. Van de gele genheid om per etmaal zes keer vijf minuten het plankiertje te verlaten voor zo'n stop maakte hij verder geen gebruik. "Ja zeg wat dacht je" zegt hij veront waardigd. "Dat is dan niet echt meer. Als je zit moet je blijven zitten ook. Niet dan? Dat is toch geen zitten meer, d'r op en d'r af? Sommigen bleven wel een kwartier weg... Als ik even 'moest'? Nou, dan liet ik de hele handel effe zakken. En het goeie eten hè, dat is ook het halve werk. Jezelf niet de hele dag volstoppen, maar het hou den bij astronautenvoedsel. Vloeibaar spul waar alle eiwit ten en de hele rotzooi inzit. Drank? Geen druppel. Je moet de geest helder houden. Vier dagen en nachten zonder slaap - In zijn woonplaats Wetering- brug staat wereldkampioen paalzitten Aad van den Berge vanavond een grootscheepse huldiging te wachten. Met de nummers twee en drie. Kees Kegers en Wim Rodekerk zal Aad het middelpunt vormen van het feest dat in de Wete- ringse bar-bistrtf El Barco vanavond rond acht uur van start gaat. Daarvoor zal het drietal een rondrit door het dorp maken. De start van deze rit is bij de Kerkstraat. Daar is ook het bewuste café geves tigd. want slapen kan echt niet, je dondert geheid van die plank af - daar kan je geen drank bij ge bruiken." De roem van Aad (behalve alle toejuichingen hield de Wete- ringbruggenaar dit keer een fors bedrag plus een halve in boedel aan het kampioenschap over) begon zo'n jaar of vijf ge leden met een ietwat stoere weddenschap in een lokaal ca fé, onder het genot van een pils je. "Dat doe je nóóit" zeiden vrienden tegen Aad toen het eerste kampioenschap paalzit ten, destijds in de Braassemer- meer, ter sprake kwam. "Wed den van wel?" zei Aad en hij voegde de daad bij het woord door mee te doen aan de race. Vijfjaar later is,Aad een gerou tineerd paalzitter geworden. Hij houdt zicji stipt aan het "voor bereidingsschema" voor het kampioenschap. Behalve met het kopen van een paar prima klompen hield hij zich bezig met zijn conditie en nam hij vol strekte rust in acht. Plus een sober leven. Aad zag het Rotterdamse festijn toch met een ietwat nerveuze spanning-in zijn maagstreek te gemoet. Qm te beginnen moest hij zijn eigen record van vorig jaar zien te verbeteren en ten tweede namen met hem twintig man plaats op de smalle plan- kiertjes. Het grootste deel van de concurrenten hield het ech ter na vijftig uur zitten wel voor gezien. Met nog drie man bleef Aad zitten. "Dat de hele horde na vijftig uur plat zou gaan had ik wel voorzien. Sommigen kwamen met gympies of train ingsschoentjes en waren hele maal niet gekleed op al dat vocht dat uit het water komt." Na die grote slachting begon Aad het allemaal hoe langer hoe meer te zien zitten. "Op het laatst dacht ik: tot negentig uur trek ik de rest op. Want dan heb je er een beetje strijd aan. Hoe optrekken? Nou, een beetje kletsen,, elkaar aanmoedigen, de buurman ook wat van dat spul van mij te eten geven.... Vervelen? Dat is er echt niet bij. Goed, je zit dagenlang. Maar wat dacht je van dat publiek? Ze hebben allemaal wel wat te zeggen. Het is net apies kijken. En dat commentaar..." Om de tijd te doden hield Aad zich bezig met vissen, het doen van allerhande spelletjes en het lezen van boeken. En ondertus sen deed hij dapper mee aan het 'afkraken' van de concurrenten. "Ja en als je je dat aantrekt, wat ze je allemaal toesnauwen dan kan je wel op het dak gaan zit ten. Ze zitten elkaar allemaal af te kraken en eerlijk gezegd heb ik d'r hard aan meegedaan. Opmerkingen als: joh, hou maar op ik zit hier nog wel der tig uur, en: kijk hij nou, hij don dert d'r zowat af... En je moet tegen jezelf vechten. Tegen de slaap..." Aad betreurt het enigszins dat het paalzitten "allemaal te groot" wordt. Het startgeld en de premies die aan het deelne merschap vastzitten wordt ho ger en hoger. Aad heeft een aanbieding in huis om over twee weken bij een paalzit- wedstrijd in Duitsland te ver schijnen. Alleen al zijn aanwe zigheid kost de organisatoren twaalfduizend gulden. Aarze lend zegt hij dat het geld toch wel verleidelijk is en als het zo doorgaat met de stijgende po pulariteit van het paalzitten denkt hij er zeer zeker over om "beroeps" te worden. "Het is makkelijk verdiend" zegt Aad, lui uitgestrekt in de bank van de ouderlijke woning in Wetering- brug. "Je hoeft er alleen maar voor te zitten, niet dan? Een an der werkt er toch een maand voor?" "Als' ik had gewild" zegt hij even later wat peinzend. "Had ik nog wel twintig uur kunnen blijven zitten. Waar de grens ligt, ik weet het niet...." MIEP DE GRAAFF Agrariërs in Zoeterwoude Oud-wethouder Dorrepaal wordt lid Prov. Staten HAARLEMMERMEER - Ex- wethouder Wim Dorrepaal (PvdA) van de Haarlemmermeer zal op 12 september worden geïnstalleerd als lid van de Provinciale Staten van de Haarlemmermeer. Dorre paal zal deel gaan uitmaken van de commissies voor economische za ken en milieuaangelegenheden. Als statenlid volgt de oud- wethouder de heer J. de Vries op, die is benoemd tot griffier van de provincie. Valkenburg - Het door de vai- kenburgse schaakvereniging "De Toren" georganiseerde Paardenmarkt-snelschaaktoernooi is ditmaal een prooi geworden voor Leidenaar John van de Wiel. In de finaletienkamp wist hij Leids kampioen Charles Kuypers anderhalve punt vóór te blijven. De voorrondes moesten gister avond allereerst het kaf van het koren scheiden. Al snel bleek dat Van de Wiel hoge ogen zou gaan gooien bij de titelstrijd. Met acht uit negen kwam de Philidor speler namelijk als winnaar uit de bus. Alleen LSG-er Jiiop Bakker wist hem een nederlaag te bezorgen. Rijnsburger Wim Heemskerk plaatste zich met zevenëneen- halve punt als tweede, op de voet gevolgd door Jan Bakker, Konings en Kuypers, elk met 7 punten. De finalekamp startte aanvankelijk minder succesvol voor Van de Wiel, omdat de Leidenaar tegen Wim Heemskerk snel een nul op liep. Charles Kuypers greep dank baar de kop, hoewel hij wel remise aan clubgenoot Joop Bakker moest afstaan. Het onderlinge duel Kuypers-Van de Wiel bracht in de vijfde ronde de praktische Het Paardenmarkt-snelschaaktoernooi dat gisteravond in het Valkenburgse Trefpunt werd gehouden. Op de voorgrond de als nummer één en twee eindigende Kuypers en Van de Wiel sterkste. Met acht uit negen bleef hij een punt voor op Kees Koele- wijn (tweede na barrage) en Gi- liams. Van Es was met 4 ^punt vierde. Erik Revet won met 6 "fEmnt de derde groep al was daar wel een beslissingsstrijd tegen de gelijk geëindigde Buwalda voor nodig. P. van de Water werd met vijf punten derde, A. van Dijk met vier punten vierde. Voorzitter J. van Kouwen; hove van de Valkenburgse schaak vereniging reikte in 't Trefpunt de prijzen ui t van het vluggertoemooi. beslissing. John van de Wiel kwam zegevierend uit de strijd, om ver volgens geen enkele fout meer te maken waarmee hij met acht uit negen als eerste eindigde. Kuypers kon de betere vorm niet meer handhaven en wist nog maar net voor de verrassende Joop Bakker als tweede te eindigen. De ein dstand in de hoogste tienkamp was: 1. J. vd Wiel (8 uit 9); 2. C. Kuypers (6 q; 3. Joop Bakker (6); 4. Jan Bakker (5); 5,6 en 7 L. Konings; W. Heemskerk; R. Dobbelaar (allen 4 ^unt); 8. F. Geertsma (4); 9. G. Koelewijn (2); 10. H. Russchenberg (0). Hoewel hij in de finales niet zo succesvol was viel Russchenberg toch in de prijzen, want als enige Valkenburger lukte het hem zich voor de hoogste, verder met gast- spelers bezaaide tienkamp te plaat sen. Daarmee viel de Paardenmarkt-wisselbeker hem toe. In groep twee toonde Katwij- ker Hans de Raad zich duideliik de ZOETERWOUDE - Er heerst on der boeren en tuinders in het ruil- ver kavélingsgebied Rijnstreek- Zuid (de streek waarin Zoeterwou de, Stompwijk en Benthuizen lig gen) nogal wat onvrede over de procedure rond de stemming die straks over de ruilverkavelings plannen wordt gehouden. Op een voorlichtingsbijeenkomst, gisteren in het Zoeterwoudse Don Boscohuis, wezen veel agrariërs erop dat niet-boeren naar hun me ning een te grote invloed hebben. Als alles goed gaat hoopt men in maart van het volgend jaar over de ruilverkavelingsplannen te kunnen stemmen. Wanneer de ingediende bezwaarschriften geen vertraging veroorzaken kan in de daarop vol gende drie jaar met de eerste fase van de uitvoering begonnen wor den, die wordt gevolgd door de verplaatsing van ertkele boerderi jen. Om de ideale toestand te berei ken moeten in het Zoeterwoudse gebied vijf of zes boerderijen wor den verplaatst. Uiteindelijk moet de hele ruilverkaveling dan in 1986 worden afgerond met de financiële afwikkeling. In de plannen zijn, na de inspra de procedure van twee jaar geleden, nogal wat wijzigingen gekomen. Zo is de brede vaart langs de Westein- derweg in Zoeterwoude komen te vervallen en vervangen door een waterafvoer in de Meerburg. Daar door is het mogelijk de weg te ver breden. Het fietspad vanuit het Westeinde zal niet naar het daar achter gelegen tuinbouwgebied voeren, maar verplaatst worden in de richting van de Stompwijkse- weg. De verlaging van het waterpeil met 45 centimeter is ook van de baan. De waterstand zal nu niet verder zakken dan 20 a 25 centimeter be neden het huidige peil. Dat is moge lijk omdat het waterpeil nu al lager is dan dat op papier zou mogen zijn. De bevoegdheden over de bema ling van de polder blijft overigens, ook na voltooiing van de ruilverka veling, in handen van de verschil lende polderbesturen. Tenslotte is er driftig bezuinigd op de beide vogelreservaten, die in het gebied moeten komen. Het reser vaat in de Grote Westeindse Polder zal niet groter worden dan zestig hectare, in plaats van de tweehon derd, die in het oorspronkelijke plan werden genoemd. Het weide- vogelgebied in de Bentpolder is van 150 op 120 hectare terugge bracht.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4