Slechte riolering doorn in oog van bewoners De Lakenhal in de bloemetjes... GEENSTEUN_ VOOR PPRID'66- VOORSTEL OVER B URGERRAADSMAN Koppelstein en Bokhorst: nog geen inschrijving Drie Octoberstraat: „Stank ondragelijk Eeuwfeest KM TP: kleurrijke stadsroute Opkomst onderzoek baar moederhalskanker gering Actief in vrije tijd DONDERDAG 8 SEPTEMBER 19 Ue stenen zie je soms los lig gen; dan denk je: daar kan een gat komen". De heren Fillipo en Pijnnaken over de riolering van de Drie October straat. "Als je vanaf nummer vijf komt dan stinkt 't tot nummer dertig toe." LEIDEN - De fractie van de PvdA is niet van plan een voorstel te steuene van de kant van PPR/D'66 om de aanstelling van een tweede burgerraadsman in Leiden moge lijk temaken. PPR/D'66 wil dat doen door op de begroting voor het volgend jaar een ambetenaar voor LEIDEN - Pas in de krant van 17 september is er nieuws te verwach ten over de te bouwen woningen in Boekhorst en Koppelstein, delen van het Morskwartier. Het college van B en W heeft deze zomer in een brief aan belangstel lenden voor premie-koopwoningen laten weten dat er in augustus be kend zou worden gemaakt hoe men zich voor een woning in deze twee gebieden kan inschrijven. Deze be lofte van B en W blijkt voorbarig te zijn geweest. functie- en formatiezaken te schrappen. In de fractievergade ring van de PvdA bleek gister avond dat men met een dergelijke dekking niet akkoord kan gaan. Overigens bestaat er binnen de PvdA nogal vat verdeeldheid over de tweede burgerraadsman. Wethouder Tesselaar vond het een vrij lakonieke houding om - nu het ministerie van CRM heeft laten weten de zaak niet te willen sub sidiëren - direct maar te besluiten dat de gemeente alle kosten voor zijn rekening zal nemen. Op voorstel van fractieleider Meijer werd uiteindelijk besloten eventuele alternatieven bij de be handeling in de raad af te wachten om dan een definitief standpunt te bepalen. De suggestie van het raadslid Van Baaren om bij het stemmen over deze kwestie "frac tiediscipline" voor te schrijven vond vooralsnog weinig gehoor bij de overige leden. WIÉLRENNEN - De Belg Frans van Looy heeft gisteren de Ronde van Brasschaat gewonnen. Zijn landgenoten Verlinden en Peeters werden tweede en derde. Kuiper, Knetemann, Raas en Pronk, die ook zouden starten, arriveerden te laat of hadden te laat afgezegd. LEIDEN - De prot.chr. kleuterschool "De eerste stap" (Morsweg) bestaat het VW dit jaar 40 jaar. Reden georganiseerd. En de poffertj en feestje i LEIDEN - Het eeuwfeest van de afdeling Leiden van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, dat gisteravond in museum de Lakenhal van start ging, stond - hoe kan het ook anders - volledig in het teken van dé bloemen en planten. In de zalen van het museum zijn de afgelopen dagen vele tientallen bloemstukken opgemaakt door bloemisten/win keliers uit de Leidse regio. Ze vormen een uiterst kleurrijke afronding van de fraaie collectie die hét museum bezit. van de Hortus geopend zijn. In die met bloemen opgesierde La kenhal constateerde KMTP- afdelingsvoolzitter A. G. Klumpers gisteravond, dat er in de honderd jaar dat de Leidse afdeling bestaat, op een aantal punten niet zo gek veel veranderd is. In 1879 werd er voor de leden een inleiding gehou den over het opkweken van orchi deeën en in 1976 gebeurde dat ook. In 1932 werd de duinflora belicht met lichtbeelden, en een paar jaar geleden vormde de duinflora op nieuw het onderwerp van een in leiding. "Ook het organiseren van tentoon stellingen tijdens de jubileumjaren is geen nieuwtje",, aldus voorzitter Het museum vormt tevens het startpunt van een stadswandeling, die voert langs een aantal - speciaal voor deze gelegenheid, - opge knapte hofjes, de kassen van de Hortus Botanicus, terwijl het ein dpunt wordt gevormd door het' Waaggebouw waar ook talrijke bloemen en planten te bewonderen zijn. Bovendien krijgt men er ad viezen voor het bloemschikken. Een dergelijke stadswandeling kan men maken tot en met zondag. Leidraad vormt een route beschrijving, die verkrijgbaar is bij die tevens vrij toegang geeft tot de Lakenhal en de Hortus. Speciaal voor deze gelegenheid zul len dit weekeinde ook dë kassen Standsorganisaties CLUB- EN BUURTHUIS IN MEERBURG UITGEBREID LEIDEN - Club- en buurt huis Klein Matilo kan het komend seizoen voor zijn activiteiten over een ac commodatie beschikken, die twee maal zo groot is als de huidige. Het houten ge bouwtje op de hoek van de Wierickestraat en de Zaan- straat dat in 1974 verrees, wordt uitgebreid met een evengrote vleugel. Dezelfde Brabantse c het gebouwtje in 1974 neerzette, is nu bezig met de uitbreiding, die hoogst noodzakelijk is voor dit enige club- en buurthuis in de wijk Meerburg ('achter' de Hoge Rijn dijk), een buurt met zo'n driedui zend inwoners. Wethouder Waal kon er onlangs zelf getuige van zijn hoe snel het bestaande gebouwtje van Klein Matilo te klein blijkt, toen er door de gemeente een informatie-avond werd gegeven over het ontwerp- bestemmingsplan Hoge Rijndijk. Niet lang daarna liet de wethouder aan het bestuur van de Stichting Meerburg weten, dat er een bouw vergunning voor de uitbreiding zou worden gegeven en dat al met de bouw kon worden begonnen. Dat laatste geschiedde vorige week. Twee maal zoveel ruimte dus voor Klein Matilo en mede daardoor het komend seizoen ook meer activitei ten. "Maar ons doel blijft om een stenen gebouw te krijgen", zegt Wilbert Bots, die sinds april van dit jaar in dienst is bij de Stichting Meerburg als club en buurthuis werker. De verwerkelijking van die wens zal evenwel op financiële barrica des stuiten, hetgeen bij de realise ring van de huidige accommodatie niet of nauwelijks het geval was en is. Zowel het bestaande gebouwtje als de uitbreiding wordt namelijk binnen de begroting van de Stich ting Meerburg bekostigd. Een niet-gebruikelijke situatie in het hedendaagse club- en buurthuis wezen. Het oude clubhuis werd in hoog tempo, drie jaar, afgeschre- de i De nieuwe vleugel, toen die nog Dat leverde dit jaar op de begroting de ruimte op voor een tweede vleu- gel, die over tien jaar zal worden afgeschreven. Verder blijkt het succesvolle jaarlijkse wijkfeest in Meerburg de stichting ook de no dige financiële armslag te geven. Te Wilbert Bots, die eerder als buurt - zoiets als Westerkwartier heeft". Een tweede wens die bij de stich ting leeft: een tweede stafkracht. Geïsoleerd weinig echter om er een -stenen clubhuis van te kunnen bouwen. Daarvoor zal de subsidie-kraan opengezet moeten worden. "Over een jaar of zes denk ik dat het hier weer een puinhoop is", zegt Wilbert Bots. En daarom blijft 'Klein Matilo' voorlopig 'Klein Ma tilo' heten. "Eigenlijk willen we net werker ervaring opdeed in de Rot terdamse Afrikaanderwijk, kens chetst Meerburg als een wijk "waar de problemen niet echt schrijnend zijn". Maar ze zijn er wel en boven dien grotendeels te herleiden op de geïsoleerde ligging van de wijk. Het grootste probleem is misschien wel het ontbreken van scholen in de buurt, waardoor vele kinderen groot door. zich enkele malen per dag op de drukke Hoge Rijndijk moeten be geven. Bijna de helft van de gezinnen is donateur van de Stichting Meer burg. In het clubhuis werken 48 vrijwilligers, die op eert paar na al len uit Meerburg afkomstig zijn. Het schilderwerk e.d. in de nieuwe vleugel wordt ook voornamelijk door vrijwilligers uitgevoerd. Zon dag 18 september wordt het nieuwe gedeelte van het clubhuis door wethouder Waal geopend. De wet houder zal tevens één van de deel nemers zijn aan de autopuzzel- tocht, die op deze dag in Meerburg zal worden gehouden. Tussen vijf en zeven uur houdt "Klein Matilo" open huis. Het programma voor het komend seizoen vermeldt diverse nieuwe activiteiten. Om er een aantal te noemen: Engelse les voor bejaar den, volksdansen, bejaardens preekuur in samenwerking met het dienstencentrum, jazzballet, 'VOS- cursus, fotoclub, open school, stijl dansen en yoga. naatschappij ook nog het derscheid tussen a en b-leden werd er gesproken O' dering van de afzet aan de werkende klasse". Tegenwoordig is de KMTP een ontmoetingsplaats voor de liefheb ber van bloemen en planten en de vakman op dit gebied. Praktische en wetenschappelijke gegevens worden daar geregeld uitgewisseld. Landelijk voorzitter G. W. Baron van Dedem, die gisteravond in de Lakenhal te gast was, constateerde dat het de KMTP is geweest, die er mede toe heeft bijgedragen, "dat niet hele generaties van stadsmen sen vervreemd zijn van de natuur". Hij prees het Leidse afdelingsbe stuur voor de stijlvolle, smaakvolle en zeer fraaie tentoonstelling en overhandigde de jubileumvlag. Als "tegenprestatie" ontving hij even later het Handboek voor de fuchsia, geschreven door de Leidse hotula- nus De Witte. Alvorens de aanwezi gen een rondgang maakten door het museum werd door voorzitter Klumpers nog een beker uitgereikt voor de fraaiste bloemeninzending in de Lakenhal. Die ereprijs viel ten deel aan de Hazerswoudse bloemist Dick Baelde. Burgemeester Voorburg mag nog tijdje in Leiden wonen LEIDEN - De burgemeester van Voorburg, mevrouw N.A. den Haan-Groen, mag voorlopig nog in Leiden blijven wonen. Bij Konink lijk Besluit is zij tot uiterlijk 1 au gustus volgend jaar vrijgesteld van de wettelijke verplichting om zich binnen haar ambtsgebied te vesti gen. Mevrouw Den Haan, vroeger wethouder in Leiden, woont op het ogenblik nog aan de Pieterskerk hof. Naar verwachting zal zij ruim vóór het aflopen van de dispensatieter mijn naar Voorburg verhuizen. De bouw van haar .^voning in het Park Leeuwenstein in Voorburg vordert LEIDEN - "De auto van de gemeentelijke vuilophaaldienst die door het wegdek van de Drie Octoberstraat zakte, dat lag niet aan de regenval van de laatste dagen en ook niet aan 'een lekkage van de waterleiding, maar aan de zwaar ver rotte riolering in de Drie Octoberstraat. De stank van de verrotte riolering is dan dikwijls ook ondraaglijk. Het is ook niet de eerste keer, zo'n wegdekverzakking, maar de vierde keer tussen Valdezstraat en Duivenbodestraat." traaf: "Tijdens het schoonmaken van het riool ontstond er een grote rioolbreuk; door de slechte toe stand was het niet mogelijk het hele riool te inspecteren". In de steekproef is de Drie Octo berstraat niet meegenomen: "Die is zó slecht, dat durfden we niet". Stadhuisbrand Een vijftal jaren geleden heeft de gemeente voor het eerst - in de Vo gelwijk en Raadsherenbu'urt - een heel stelsellriolen vernieuwd. Dat ging geheel op kosten van de ge- meent. Sindsdien is is er enige sys tematiek in de vernieuwing geko men doordat voor renovatiegebie- den geld van het rijk beschikbaar kwam. Zo kon men in het Noord- erkwarier, Haagwegkwartier en De Kooi aan de slag. Wijken die alle maal al een goede vijftig jaar oud zijn. Vooral als de ondergrond slecht is, is na voveel jaar vernieu wing hoognodig. Een moeilijkheid kan dan nog zijn dat de loop van het riool onbekend is. Bij de stadhuisbrand van 1929 zijn byn alle tekeningen van de toenmalige riolering verloren ge gaan. In de gigantische procedure die voorafgaat óan het eigenlijke gra ven en vernieowen wordt automa tische een ambtenaar ingeschakeld die zich niet bezighoudt met het riool maar met het uiterlijk van de straat. Als de straat toch open moet voor een nieuwe riolering, dan is dat gelijk een mooie gelegenheid om een herindeling van de straat (bijvoorbeeld met drempels, als woonerf) door te voeren als dé be- wonerd dat willen. Ook de bewo ners van de Drie Octoberstraat. zouden het verkeer wel wat beter willen regelen. Vanavond komt in de commissie ruimtelijke ordening het voorstel om geld beschikbaar te stellen voor vernieuwing van de riolering in de Drie Octoberstraat. Het zal een ha merstuk zijn. Maar het zal zeker tot het komend voorjaar duren vóór de eerste spade de grond ingaat. Er is dan nog genoeg werk voorhanden voor Gemeentewerken: de bewo ners van de Haver en Gortbuurt staan te trappelen van ongeduld, de rest van Tuinstadwijk moet gedaan worden en Maredorp en De Camp en dan hebben we het nog niet eens over de marktenroute. Zo corrigeerden twee bewoners van de Drie Octoberstraat, N. Fil lipo en A. Pijnnaken per brief een berichtje in deze krant. Beiden wo nen al tientallen jaren in deze zij straat van de Herenstraat en weten talloze anekdotes te vertellen over deze hoek van Tuinstadwijk, een buurt die gebouwd is in de alle reerste jaren van deze eeuw. Een levendige buurt die goede tijden heeft gekend ("Vroeger was het een ambtenarenbuurt") maar niet al te degelijk is gebouwd ("De huizen zijn dronken gebouwd"). De laatste jaren komen de gebreken aan het licht. De steeds verzak kende riolering is een doorn in het oog van de buurtbewoners: waarom pakt de gemeente de zaken niet eens grondig aan? Bij Gemeentewerken is men sinds kort begonnen de Leidse riolerin- Klumpers. "Zowel in 1882 als in gen systematische te onderzoeken. 1887 en 1897 werden tentoonstel- Dat gaat met gehulp van een kleine lingen georganiseerd. Dat er op an- televisiecamera die als een soort dere terreinen in die honderd jaar speurhond aan een lange lijn in het toch wel iets veranderde lichtte riool wordt gelaten. De camera zit voorzitter Klumpers toe aan de op een klein karretje met een motot hand van de "distels". In 1935 wer- die zorgt voor de voortbeweging, den er nog vragen gesteld hoe je De Rivierenbuurt (Meerburg) en de distels het beste kon uitroeien, te- Burgemeesterswijk zijn nu het genwoordig zijn er juist vragen eerst aan de beurt voor een syste- over de bescherming van de distel, matisch onderzoek. Verleden jaar zijn al wel door de hele stad heen steekproeven ge nomen. Van de ergste beelden heeft In zijn jubileumspeech consta- Gemeentwerken een instructieve teerde voorzitter Klumpers, dat te- video-band samengesteld. Heldere gelijk met de oprichting van de beelden van de aangevreten riolen. Leidse afdeling ook veel standsor- Het is vooral de gasontwikkeling in ganisaties werden opgericht zoals de riolen die het beton aantast. Fi de Zeeuwse en de Hollandse Maat- nest kunnen ook de agressieve schappij voor Landbouw. Ook het chemische middelen zijn die geda- landbouwonderwijs ontstond in cheloos in het ruool worden ge- die tijd. "Ik weet niét of de KMTP spoeld, en olie en vet. Laatst moest daartoe de stimulans gegeven de rioleringsdienst uitrukken om heeft, maar over énkele jaren be- een hoofdriool schoon te maken dat staat ook de plantsoenendienst in verstopt was geraakt door een grote Leiden honderd jaar". klomp vet afkomstig van een res- De allereerste activiteit die de taurant. Leidse afdeling tentoon spreidde, was het bezoek aan de buitenplaats UchtGT Oud-Wassenaar. Een ritje per rij tuig kostte in die dagen f 1,25. In BiJ de video-opnamen geeft een later jaren zijn de bezoeken aan nuchter commentaar de gebreken deze Wassenaarse buitenplaats nog aam verzakkingen en scheuren diverse malen herhaald. Een activi- (Herenstraat), boomwortels die teit die de KMTP ook vele jaren clwars door het riool zijn gegroeid, heeft ontplooid was het organise- Plaatsen waar een inval voorspel- ren van wedstrijden tussen tuin- baar is, andere plaatsen waar het derknechts. In die periode kende metselwerk van een gerepareerde inval door de slechte toestand het riool gestort is. Veelzeggend de "bevor- commentaar bij de Witte Rozens- bloemen LEIDEN - De opkomst voor het bevolkingsonderzoek naar baar moederhalskanker in Leiden is tot nu toe niet erg groot. Gemiddeld was het opkomstpercentage 50 procent, terwijl in steden als Utrecht, Rotterdam en Nijmegen de opkomstpercentages resp. 68,70 en 71 procent bedroegen. LEIDEN - De teken- en schilder avond This Eye is deze week aan het derde seizoen begonnen inTiet gebouw van de voormalige zee vaartschool aan het Noordeinde. Het gaat om een experimenteel leersysteem waarbij geen gespecia liseerde vooropleiding noodzake lijk is. Een greep uit de cursusonderdelen: portrettekenen, landschapsteke nen, perspectief, vlakverdeling, licht en donker, fantasie, kleur- mengen, waterverf,' pastel, pente- kenen, penseeltekenen, houtskool en krijt, olieverf, kleurenesthetica, kleurenfantasie, expressie, lijn- en lettertekenen en lay out. De lesavonden zijn op maandag, dinsdag en woensdagavond, steeds van acht tot tien uur. De cursusgel den zijn twintig gulden per maand voor één les per week, 3o gulden voor twee lessen en 40 gulden voor drie lessen per week, per maand. Uitgezonderd voor olieverfschilde ren is het materiaalgéld bij het cur susgeld inbegrepen. Verdere in formatie kan men verkrijgen op de cursusavonden bij This Eye en bij H. M. Hollebeek, Havikshorst 69 in de Leidse Merenwijk. Uit een overzicht van het comité dat het bevolkingsonderzoek orga niseert, blijkt dat de opkomstper centages in alle wijken wel onge veer gelijk waren. Zuid-West scoorde het hoogste percentage met 54,3 en het Morskwartier het laagste met 48,8. Nu het eerste gedeelte van het on derzoek is afgesloten, kan op 12 september met het tweede gedeelte worden begonnen en wel in het ge bouw van de GG en GD aan de Roodenburgerstraat. Vrouwen die geboren zijn in de jaren 1924, 1927, 1930,1933,1936,1939 en 1942 zullen de komende weken een oproep ontvangen om aan dit onderzoek mee te doen. Degenen die niet meedoen, wordt verzocht de op- roepingskaart in elk geval terug te sturen. Vrouwen die wel een oproep heb ben ontvangen maar daarop niet hebben gereageerd, kunnen alsnog een uitstrijkje laten maken van 12 tot 20 september tussen 9.00 en 10.00 uur. Ze moeten dan een af spraak maken met de GG en GD, (tel. 120645). ADVERTENTIE BRILJANTEN Ringen - hangers - oorbellen - armbanden - groeibriljant - briljant voor belegging Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3