In kern nieuw artsen- centrum Ze missen het in de vakantie 99 eidse agenda „Het Zijlkwartier leek ons een heel aardig aanbod Dienstverleningscentrum Oegstgeest tien jaar Meer vuil in Warmond Auto brandt LEIDERDORP - Het huidige gebouwtje van de kruisverenigingen aan de Berkenkade in Leiderdorp zal worden afgebroken om plaats te maken voor een nieuw te bouwen gezondheidscentrum voor de oude kern van Leiderdorp. Tot dat besluit is de stich ting tot bouw en exploitatie van gezond heidscentra gekomen, nadat was gebleken dat het huidige houten gebouwtje te oud en ongeschikt is om omgebouwd te worden tot gezondheidscentrum. •De stichting, waar de kruisvereniging, de Leiderdorpse maatschap van artsen en de stichting voor maatschappelijke dienstver lening Midden Rijnland verenigd zijn, bouwt nu een gezondheidscentrum in het plan Winkelhof. Eind van deze, of begin volgende maand gaat daarvoor de eerste paal de grond in. Wanneer die bouw een eind op streek is zal worden begonnen met de werkelijke voor bereiding van het gezondsheidscentrum voor het oude dorp. Daarover zijn nu alleen nog maar oriënterende gesprekken gevoerd - ondermeer met wethouder C. Gordijn. Het gezondheidscentrum in de oude kern zal in grote lijnen dezelfde opzet krijgen als het centrum in Winkelhof. Dat wil zeggen dat maatschappelijk werk, huisartsen en de kruisvereniging het centrum gaan beman nen, eventueel aangevuld met "particuliere deelnemers" als fysiotherapeut, logopedist of tandarts. Er wordt nog niet gedacht over vestiging van een kleiner gezondheidscentrum in Zoe- terwoude Rijndijk, iets wat werd voorge steld op de laatste jaarvergadering van de kruisvereniging Leiderdorp/Zoeterwoude. "Daaraan zijn we voorlopig nog niet toe", al dus bestuurslid W.J.P. van Winterswijk. "We kunnen wel alles overhoop gaan halen, maar dan weetje op den duur helemaal niet meer waar je mee bezig bent. Laten we eerst Winkelhof maar afmaken, dan het oude dorp onder handen nemen en pas daarna bekijken wat er verder nog allemaal onder- i kan worden". Uitgaande van die filosofie zijn ook nog geen concrete plannen gemaakt voor het cen trum in de oude kern. Men wacht met teke ningen pas tot Winkelhof in een gevorderd stadium is. "Overigens speelt ook nog een heel andere zaak een rol. De grond namelijk is eigendom van de gemeenten en we zullen derhalve in ieder geval van die kant toe stemming voor de bouw moeten hebben", aldus Van Winterswijk. OEGSTGEEST - "De bou wers hebben tien jaar gele den dit dienstverlenings centrum een bijzonder mo derne opzet meegegeven". Met deze woorden wijst me vrouw M. Schmidt, een van de leidsters van het diens tverleningscentrum Oegs tgeest op de functionaliteit die het gebouw reeds bij de bouw in 1967 heeft meege kregen en nu nog steeds be zit. Deze creatie was op zich nogal opzienbarend omdat het in een tijd werd neerge zet toen heel Nederland slechts zo'n twintig diens tverleningscentra waren gebouwd. Momenteel maken ongeveer 800 bejaarden en gehandicapten iedere week gebruik van de mogelijkhe den die het centrum biedt. Zo'n 300 tot 350 vrijwilligsters, voor het me rendeel huisvrouwen, staan hen tijdens de ontspanningsmogelijk heden in en buiten het centrum aan de Lijtweg ten dienste. Particulier Het dienstverleningscentrum is tien jaar geleden een particulier in itiatief geweest van verschillende, vooral kerkelijke, instellingen in Oegstgeest. Zij streefden ernaar hulpverlening te verschaffen aan zelfstandig wonende bejaarden en gehandicapten en om deze een ge bouw te geven waar door middel van activiteiten op een informele contacten kunnen worden "Fanatieke kaarters" in het dienstencentrum Oegstge "We proberen de ouderen bij alles zoveel mogelijk zelf in te schakelen. Ze kunnen zelf ideeën aandragen voor bepaalde cursussen of groe pen. Een aantal ouderen werkt hier zelf zo'n beetje als vrijwilligers", aldus mevrouw Schmidt. De vrijwilligsters zelf die het cen trum bemannen en de hulpverle ningsdiensten uitvoeren, werken pro deo. "Het is al voldoende te we ten datje met dit werk andere men sen helpt. Daar komt nog bij dat deze vrouwen zelf naar contact ver langen als de kinderen naar school zijn. Zo krijg je sterk gemotiveerde werksters die daarbij veel plezier aan hun werk hebben", aldus me vrouw Schmidt. Naast de diverse groepen (conver satielessen, naaiclub, handwerk- club, gymnastiek enzovoorts) van bejaarden en gehandicapten die in het dienstverleningscentrum hun „home" hebben, verzorgt het cen trum externe hulpverlening in de vorm van bijvoorbeeld de vervoer sdienst en de boodschappendienst. Bejaarden en gehandicapten die op vervoer door anderen zijn aange wezen werden door de vrijwillig sters afgehaald en gebracht naar de plaats van bestemming. Ook kun nen de bejaarden hun boodschap pen laten doen door vrijwilligsters. Open tafel Het centrum heeft naast een belas tingadviseur, een pedicure en kap ster in dienst. Gebruik wordt daar naast gemaakt van de maaltijd- voorziening en de „open tafel", zo brengen vrijwilligsters maal tijden bij bejaarden, die slecht uit de voeten kunnen, aan huis. Per werkdag maken zo'n tien a twintig bejaarden gebruik van de „open ta fel". Dit laatste houdt in dat dan ge- zamelijk in het centrum de maaltijd kan worden gebruikt. Niet minder belangrijk voor de be jaarden is het bezoek dat de vrijwil ligsters regelmatig bij hen aan h uis brengen en de hand- en spandiens ten. Bij dit laatste worden vaak vrijwilligers ingeschakeld waneer het gaat om technische problemen bij de bejaarden en gehandicapten in huis, bijvoorbeeld een lekkende kraan. "Belangrijk zijn dan vooral de sig nalen die we binnen krijgen. De vrijwilligers houden bij de contac ten ook de toestand waarin de be jaarden en gehandicapten zelf ver keren in de gaten. Zo melden zij op het centrum wanneer een bejaarde ziekelijk overkomt. Wij schakelen dan een arts in". Speciale dag Een keer per maand wordt er een speciale dag georganiseerd voor zwaar gehandicapten die uit de hele streek komen. Mevrouw Schmidt: „Daar zij meer hulpbehoevend zijn eist dat er g veel van de vrijwilligster. We ko men dan ook niet aan meer toe dan het houden van één dag per maand". Het dienstencentrum heeft nog een uitbreiding gekend. Een grote so ciëteitszaal werd ingericht, waarin een vast biljart staat. Daaraan werd een dienstkeuken gekoppeld voor zien van een goederenlift. Verder is er een wachtkamer voor de in het gebouw aanwezige kapster, een kantoor voor de leidster en een bergruimte met wasmachine en droogtrommel. Het centrum had al de beschikking over diverse zalen en een bibliotheek. "De mensen amuseren zich hier kostelijk. Zo nu en dan is er wel eens een kleine ruzie onder fana tieke kaarters. Maar dat hoort erbij. Het merendeel van de bejaarden is hier altijd opgewekt omdat het ge zellig is. Sommigen blijven hier dan ook de hele dag met hun oudere vrienden zitten, van half negen tot half zes 's avonds. Als ze een keertje met vakantie zijn, dan echt het dienstencentrum, tellen ze altijd". Vanavond vergadert in Voor schoten de commissie voor open bare werken en personeelszaken. Op de agenda staat ondermeer het plan om 167 woningen in de Vliet- wijk te verbeteren. De bijeenkomst begint om acht uur in het gemee ntehuis. Eveneens vanavond, eveneens gemeentehuis maar dan in dat van Leiderdorp, vergadert de commis sie financiën. Daar komen de fina nciële perikelen van de gemeente Leiderdorp uitgebreid aan de orde, waaronder de bezuinigingsplannen van de gemeente. In datzelfde gemeentehuis ver gadert ook de monumentencom missie, die praat over luchtfoto's die gemaakt zijn om de resten van oude gebouwen in Leiderdorp op te sporen. Aanvang acht uur. Op maandag 12 september komt de Leiderdorpse begeleidings commissie voor de nieuwbouw wijk Buitenhof bijeen. Dat gebeurt in het dorpshuis, waar vanaf acht uur gesproken wordt over verschil lende woningtypen in deze wijk. Diezelfde avond vergadert in Voorschoten de commissie voor fi nanciën en bedrijven. Plaats van handeling is het gemeentehuis waar gesproken wordt over uit breiding van de gemeentelijke op slagplaatsen en het woningverbe teringsproject in de Vlietwijk. Dan gaat de vergadering van de Leiderdorpse commissie voor maatschappelijk welzijn, die 13 september gehouden zou worden, niet door. Dit omdat op die dag een extra raadsvergadering over de plannen voor het Zijlkwartier is in gelast. De vergadering van de commissie is verschoven naar 20 september. Op 15 september vergaderen de commissies voor welzijn en onder wijs, openbare werken en financiën van Voorschoten gezamenlijk. Een agenda voor die vergadering, die om acht uur in het gemeentehuis begint, is nog niet bekend. Op 19 september komt de nieuwe commissie welzijnszorg voor be jaarden in Oegstgeest bijeen. Die gaat praten over de instelling van een zogenaamde indicatiecommis sie, die het opnamebeleid in bejaarden- en verpleegtehuizen re gelt. Aanvang half acht in het Oegs- tgeester gemeentehuis. De Voorschotense pelitie gaat in tensiever letten op overhangend groen. Heggen, bomen en struiken dienen, volgens artikel veertig van de plaatselijke algemene politie verordening, keurig gesnoeid te zijn zodat het verkeer en de wande laars er geen last van hebben. Nestor Jo Nievaart van de Lei derdorpse raad moet het raadswerk om gezondheidsredenen verlaten. De DS'70-vertegenwoordiger, die jarenlang wethouder was (toen nog- als lid van de PvdA) wordt opge volgd door de heer W.D.C. van de Wijngaard, die al eerder samen met Nievaart voor DS'70 in de raad zat. Nievaart kwam op 1 september 1953 in de raad van Leiderdorp. Nog een afscheid. In Wassenaar gaat adjudant J.F. Koonings van de Wassenaarse recherche met pens ioen. Op 23 september is daarom in het Wassenaarse politiebureau een afscheidsreceptie. Man en kind gewond na aanrijding LEIDEN - Op het kruispunt Rooseveltstraat-Voorschoterweg deed zich gisteren een ongeluk voor waarbij een 28-jarige Leide- naar en een driejarig jongetje ge wond raakten. De Leidenaar reed met het jongetje achterop de fiets op de Rooseveltstraat en wilde de Voorschoterweg oversteken. Daarbij keek hij niet goed uit waardoor een in de richting Voor schoten naderende automobilist hem niet meer kon ontwijken. De fietser liep bij de aanrijding een gebroken sleutelbeen en hoofdwonden op, het achteropzit- tende jongetje een hersenschud ding en eveneens hoofdletsel. De fiets werd totaal vernield. DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1977 LEIDERDORP - Heeft iemand, die nog vóór het bereiken van de pens ioengerechtigde leeftijd verhuist, recht op vergoeding van een bedrag van drieduizend gulden aan verhuis- en inrichtingskosten, op grond van de verhuisregeling voor bejaarden? Over die vraag boog de Leiderdorpse commissie beroep en bezwaarschriften zich gisteravond. De heer A.Dietz, werknemer van de gereformeerde kerk, woont in een dienstwoning die hij, bij zijn peiis- ionering, moet verlaten. Voor het zover was liet de heer Dietz zich in schrijven bij de Leiderdorpse Al- Vragen rond vergoeding verhuiskosten gemene Woningbouwvereniging .In mei van dit jaar kreeg hij een wo ning toegewezen, terwijl hij pas in oktober gepensioneerd wordt. Toch diende de heer Dietz een aan vraag om vergoeding van de verhuis- en inrichtin gskosten indie door B en W van Leiderdorp werd afgewezen Dietz voerde gisteravond aan dat hij wel in aanmerking komt omdat hij aan alle voorwaarden voldoet hij gaat in een duurdere woning wonen) en alleen nog niet gepensio neerd is. De commissie was het met die rede nering niet helemaal eens, maar stelde wel voor dat B en W de ver goeding zouden toekennen op voorwaarde dat het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening daar ook mee akkoord kan gaan. WARMOND - Binnenkort zal de Warmondse dienst gemeentewerken an dere regelingen gaan treffen voor het ophalen van het huisvuil. De huidige regeling brengt grote moeilijkheden met zich mee en vooral op de "grof- vuildagen" heerst er een grote wanorde in het dorp. Oorzaak van de moeilijkheden is onder andere de toename van de hoe veelheid vuil die Warmond produceert. Met het nieuwe systeem van de vuilophaaldienst, waarover de bevolking in een "vuilbrochure" uitgebreide informatie zal ontvangen, hoopt men weer orde op zaken te stellen. "Maar", zo zei de directeur van gemeente werken A. Spaink gisteravond in de commissievergadering van openbare werken, "Je kunt regelen wat je wilt, zonder de medewerking van de bevolking doe je niets". De commissie adviseerde positief over de aankoop van de oude drukkerij van Van Elburg aan de Dorpsstraat. Bedoeling is dat op de plaats van de drukkerij twee woningen worden gebouwd. Bovendien zal de woning die bij hqt drukkerijcomplex hoort, gerenoveerd worden. Volgens de plannen wordt het dorpskarakter wel behouden. Dat brengt echter een nogal hoge koopprijs met zich mee. De woningen zijn alleen bestemd voor erkende Warmondse woningzoekenden. uit in de garage LEIDEN - Bijj garagebedrijf C. v.d. Berg aan de Middelstegracht vloog gisteren een auto in brand na las- werkzaamheden. Toen het de eige naar door de rookontwikkeling niet lukte de brand zelf te blussen werd de brandweer gealarmeerd die het vuur snel meester werd. De auto brandde totaal uit terwijl ook aan een andere auto en het gebouw enige schade ontstond. De heer Van d. Berg schat de schade op minstens 25.000. LEIDERDORP - "Het centrum in het Zijlkwartier leek ons een heel aardig aanbod. Wij waren, en zijn, er ook erg gelukkig mee. We komen nu bijeen in de kan tine van sportzaal "Op Dreef', maar daar kun je als foto-club natuurlijk niet zo erg veel doen. In het plan van de gemeente zat voor ons de mogelijkheid om een lang gekoesterde wens in vervulling te laten gaan: een ei gen donkere kamer." De Leiderdorpse fotoclub Da- querre is een van de verenigin gen, die volgens de plannen van B en W van Leiderdorp, in de toekomst gebruik moeten ma ken van het buurtcentrum in het Zijlkwartier, een gebouw waar de raad voorlopig geen goedkeuring aan wil hechten zonder dat de financiële ver antwoording beter geregeld is. Op 15 september komt de raad in een extra vergadering bijeen om daarover te praten. Evenals de voorzitter van de wijkvereniging Zijlkwartier, de heer Pison, vindt voorzitter W. van der Slik van de fotoclub dat het allemaal een beetje lang duurt, al is hij dan ook veel mil der in zijn kritiek: "Het zou leuk zijn als de zaak in een wat ho gere versnelling zou kunnen worden afgewerkt." Nog liever zat de fotoclub in een centraler gelegen gebouw in Leiderdorp: "Bijvoorbeeld in het gemeentehuis. Wanneer de gemeente daar een soort cultu reel centrum met ruimte voor allerlei verenigingen zou ma ken dan zouden we daar mis schien nog wel liever in gaan zitten." "Ik vermoed dat we daar ook wel wat meer op onze plaats zouden zijn, tussen andere ver enigingen die zich met culturele zaken bezig houden, maar als zo'n centrum er niet komt dan zijn wij ook zeer tevreden met een onderkomen in het Zijlk wartier". Wat doet de 37 leden tellende fotoclub als het allemaal niet doorgaat, als de raad zich blijft verzetten tegen het plan van B en W, dat anderhalf miljoen kost: "Ik denk dat we dan met alle betrokkenen om de tafel moeten gaan zitten en een pak ket eisen op moeten stellen die we bij B en W deponeren", al dus Van der Slik. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 2 tot 9 sept., door Apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 120136 en Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 2525. Donderdag Pieterskerkstraat 1, voorlichtingsavond werkgroep dienstweigeren, 20-21.30 uur. Pieterskerkhof 19, architektenburo, gra tis advies, 20-21 uur, tel. 142771. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie, open-café avond, 21-24 uur. Welfare-lokaal, Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309. spreek uur Alg. Ned. Invaliden Bond, 19-20 uur. Stadhuis, commissie ruimtelijke orde ning, 20 uur. Gemeentehuis Oegstgeest, gemeente raad, 20 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, commissie financiën, 20 uur. 't Breehuys, keramiekkursus, 19.30 uur; tapdansgroep, 20 uur; koffiebar, 20 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, sport- café; etsen; toneelwordshop; gitaarcur sus; Go, alle groepen van 20-22.30 uur. De^Waag, bloemschiktentoonstelling, Belangengroep alleenstaanden 123235. RUTGERHUIS Dr. J. Rutgershuis, Papengracht 26,tefe- foon 126802. Hulpverlening bij sexuali- teitsvragen; advies over geboorterege- ing; middelenverkoop. •Moeders voor Moeders Volkshuis e. 14-16.30 uur, di., informatie middag; woe'., klaveijassen, woe en vr. van 9.30-12 uur. Onderwijswinkel Burgerraadsman Koren brugsteeg 7. Telefoon: 143171, Maatschappelijk Werk BureauMaatschappelijk 'werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 ;uur. Maandag en dinsaag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Leidse Rechtswinkel Geopend: ma. en woe. van 11—13 uur, di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hoge- hdorpstraat 36: geopènd ma. van 19-21 Sociale raadsvrouw Spreekurèn sociale raadsvrouw. Bin-( nenstad Gerecht 10, woe. 17.00-18.00' uur. Noord, van Hogendorpstraat 36. ma. 10.30-11.30 uur, Kooi, Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier. Buurt huis Morskwartier, Topaaslaan, tel 761198, woensdag 10.00-13.00 uur, Tuin- stadwijk. Herenstraat 45, - vrijdag! 10.30-11.30 uur. Huize St. Maakten Opvanghuis voor crisisgevallen van ;.r nood verkerende moeders, eventuee biet kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel 132187. Dag en nacht bereikbaar. SOS-dienst Telefonische hulpdienst telefobn 071-125202. Voor allen dieiin moeilijk heden verkeren. Dag en nacht bereik baar. vertrouwelijk. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging, Mare {45, tel. 149441 (maandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uur). Moederhulp Bureau Moederhulp (niet gehuwde moederzorg), Terweepark 2, tel. 151068 Mej. J. Schrama, maatschappelijk werk- Dienstencentrum LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 40,45 Kwartaalabonnement per post58,30 Jaarabonnement150,30 J aarabonnement per post221,70 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2