Namens wie liegt de van Bert ne t ©werf©eter DE HAAN'S WITTE POMPEN halen weer eens (wat) uit!! familie Dagelijks over de krant nog steeds actueel reclame medium v ALLES ONDER DE KURK HAZERSWOUDE Rhijnenburgh, Herman Heijermansstraat 1 RIJNSBURG Boogaards, Herenweg 12 LEIDEN Van den Bos, Korte Mare 4 Coster, Herenstraat 6 Rijnland, Hoge Rijndijk 104 Zijlsingel, Zijlsingel 88 LEIDERDORP Van den Bosch b.v., Dr. de Bruynestr. 7 Wanneer u op vrijdag 9 of zaterdag 10 septem ber voor 25.- of méér tankt, ontvangt u tegen deze advertentie: 11tr. Super Multigrade Motorolie 20w/50 normale prijs 3.75 voor slechts Dit unieke en éénmalige aanbod geldt zolang de voorraad strekt. En natuurlijk vergeten wij uw kinderen niet! NU AL OP 3 PUNTEN IN LEIDEN: VERDAMSTRAAT 6 t/o Colijn Meubelen DONDERDAG 8 SEPTEMBER O, natuurlijk, er bestaan nog altijd wel van die puur-slechte winkels waar de eigenaar persoonlijk probeertje een kat in de zak te verkopen. Bijvoorbeeld door je een te grote maat palj aan te praten als „goed vallend", te krappe schoenen met „Ja, maar die moet u toch wel hebben, anders zouden ze na een paar keer dragen te groot zijn", en dat soort dingen. de anderen, om zodoende zelf een goeie beurt te maken met hoge om zetten? Ik weet het niet. Ik maak bijvoorbeeld het volgende In een zaak van het grote Zuidhol landse elektro-filiaalbedrijf Radio Modern sta ik te kijken bij een uit- Door L. Bakker stalling van scheerapparaten, want ik geloof dat mijn eigen apparaat een beetje bot en vooral langzaam aan het worden is. Er komt een verkoper naar me toe die vraagt of hij me kan helpen. Ja, zeg ik, ik zou graag willen weten wat er zo bijzonder is aan de nieuw ste Braun Micron, dat-ie zoveel duurder is dan het oudere model- Braun dat ik thuis heb. De verkoper brandt los: „O, dat kan ik u wel vertellen. Dit is een totaal ander apparaat dan die oude Braun van u. Dit is een apparaat dat hele maal opnieuw is ontwikkeld. Hij is in Amerika maandenlang uitgetest door ruimtevaarders, u weet wel, die op de maan zijn gewèest. Dus u begrijpt wel wat een precisie- apparaat het geworden is." Ik bedank hem hartelijk en maak dat ik de winkel uitkom. Op zulke verhalen koop ik niet graag. Ruim tevaarders, die bezig zijn met de ontwikkeling van een supers- cheermachine, dat is natuurlijk klets. Bovendien, al zou je het se rieus nemen, die blonde Ameri kaanse jongens hebben Vanzelf een lichtere baard dan ik, en waar zij voor een paar dagen glad zijn met zo'n Braun, zit ik waarschijnlijk na een paar uur al weëï met stoppels. Mag dat zomaar? Maar ik wil nu best wel eens weten wie verantwoordelijk is voor dit verkoop-sprookje, en of dat zomaar mag. pers op om goedschiks of kwaad schiks, zoveel mogelijk gewin uit de clientele te persen? Of is er een soort tussen-chef in de zaak, die zonder dat de baas het weet, zijn eigen malafide normen oplegt aan Ik stel daarom apart aan de direc ties van Radio Modern en van Braun Electric Nederland de vraag of zij mij meer kunnen vertellen over tests door ruimtevaarders. (Ik doe dat niet namens de Klantenru briek, want dan zijn ze uit overwe gingen van public relations altijd ongewoon aardig tegen je, maar- gewoon als Jan Publiek.) Van geen van beide firma's krijg ik antwoord. Ruim een maand later herhaal ik mijn vragen nog maar eens. Bij Radio Modern is dat opnieuw vergeefs. Een mooie brochu re. Braun reageert nu echter wel. Men excuseert zich voor de vertraging en stuurt mij een mooie brochure. Daar staat in hoe verschrikkelijk moeilijk het is om het scheren van een baard te filmen, maar dat is Braun nu toch gelukt en zodoende konden ze precies zien hoe dat gaat. Voorts vertelt het dat de Egyptena- ren zich 5000 jaar geleden nog met bronzen messen schoren, maar dat de nieuwe Braun wel weer heel wat anders is. Een leuk reclameboekje. Maar geen woord over ruimtevaar ders. Ook niet in de brief. Nee, de gezellige-goudeerlijke ba zen laten zulke dingen toch maar liever in het midden, als er naar ge vraagd wordt. Of ze antwoorden he lemaal niet, dat is nog makkelij ker. Zo zullen de hogere heren in de raad van bestuur van Albert Heijn vast en zeker ook allemaal netjes en eerlijk zijn. Haast niet te gelo ven. Maar in een Miro-warenhuis van Albert Heijn kun je niettemin op een lelijke manier belogen worden. Ik maakte onlangs in de Miro te Zutphen iets mee, dat haast niet te geloven is. Ze maken daar erg veel reclame met prijzen. Er hangen in de zaak overal grote oranje kaarten waar op mee te lopen naar de afdeling, zodat ik haar zelf kon laten zien wat een barre leugenaar of slechte kijker die afdelingsman was. Toen we voor het rek stonden, zei ik: „Kijk maar, daar staat het, in grote letters"-. Pas toen ik haar beleefd doch zwij gend naar de lege plek zag staren die mijn vinger aanwees, zag ik het zelf: geen bordje met „Miro prijs 4,10". Helemaal geen bordje. Weg, alsof het er nooit was geweest. Al leen nog maar die doosjes met prij- splakkertjes van 6,65. En geen afdelingsman te vinden, natuurlyk, waar we ook keken. Jammer van die andere bordjes De juffrouw van de inlichtingen had wel gezien dat ik niet voor de aardigheid m'n ogen zowat uit mijn hoofd liet rollen. Ze wilde de zaak redden door me meteen 6,65 terug te geven. Maar ik had nog niet be taald, dus dat kon niet. Ze deed daarna nog pogingen om een ho gere chef te vinden, maar die was onbereikbaar. Jammer, want die andere bordjes met „Miro prijs", die kennelijk aan de kassa's ook niet geldig waren, bleven nu gewoon zitten. Misschien was de afdelingsman die deze bordjes ophing en ze voorzo ver nodig weer verdonkeremaande, met een persoonlijke prijs-actie be zig waarmee hij op een vette belo ning uit de AH-ideeënbus hoopte. Of misschien had hij zijn orders weer van iemand anders. Wie zal het zeggen? Maar veel vaker is het 't personeel waar je je door bedrogen voelt, als je je bedrogen voelt. De eigenaar blijkt dan, als je hem ooit eens toevallig bij een andere gelegenheid ontmoet, een gezellige dikkerd te zijn, op wie de goudeer lijke karaktertrekken overvloedig uitgesmeerd liggen. Toch is het zijn personeel, dat in de winkel zo akelig doet. Hoe kan dat? Je vraagt je wel eens af: hoe kan dat? Heeft-ie bij vergissing een stelletje onbetrouwbare sujetten in zijn dienst genomen? Of legt die dik kerd, als hij eenmaal in zijn kan toortje sigaren zit te paffen, zijn masker af en jaagt hij zijn verko- Een Miro-warenhuis van Albert Heijn staat: „Miro prijs" - zoveel. Je mag aannemen dat ze bedoelen dat die Miro prijzen extra laag zijn, verge leken met elders. Ook de meterslange rekken met Lego-bouwspeelgoed hingen toen ik er was vol met zulke kaarten. Aangezien Lego elders vrijwel al tijd voor een vaste prijs wordt ver kocht, duidden die kaarten op een opmerkelijk voordeel. Op een plank waar op stond „Miro prijs 4,10" lag het vol met doosjes met Lego wieltjes waarvan ik wist dat ze in de gewone winkels 6,65 kosten. Op de doosjes zat trouwens ook het oude plakkertje nog met 6,65, zag ik. Een koopje dus. Maar bij het afrekenen sloeg de caissière 6,65 aan. Ik zei: „Welnee, dat kost 4,10. Het is afgeprijsd. Er staan speciale bordjes op het rek." De caissière moest het even navra gen. Ze hebben daar een telefoon bij hun kassa's, waarmee ze direkt naar de diverse afdelingen kunnen bellen. Makkelijk, want dan heb je meteen het goeie antwoord in ge val van twijfel over prijzen. Op dat bordje staat „vanaf' „Nee hoor!", zei,de caissière, toen ze het had nagevraagd. „Het kost 6,65. Op dat bordje staat „van af 4,10." Nouja,danhad ik me blijkbaar heel erg vergist. Ik betaalde de 6.65. Maar buiten dacht ik: Dat is toch te gek, dat had ik toch moeten zien als er „vanaf had gestaan. Ik ben toch niet blind? .Ik terug. De winkel in, naar die af deling. En daar stond het hoor: „Miro prijs 4,10". Helemaal geen „vanaf'. Nog eens goed op de plank gekeken: ja hoor, dat waren die doosjes met wieltjes van 6,65. Amerikaanse ruimtevaarders met een "Braun" in hun koffer. Van de Tv serie Sesamstraat Ook op de vele andere afprijskaar- ten die er hingen, stond niets over „vanaf'. Ze liepen op tot prijzen van 55,20. En overal lagen er dozen Lego met oorspronkelijk hogere prijzen achter. Dus dat klopte allemaal. Ik weer zo'n doosje met wieltjes gepakt. En ermee naar eerr andere kassa. Maar wat ik ook zèi, die caissière wilde weer 6,65 rekenen. Van een afprijzing was haar niets bekend. Nu heeft zo'n grote zaak een spe ciale inlichtingen-balie. Daar ge vraagd hoe dat nou zat met die 4.10. Bij de balie belden ze ook meteen weer op naar de afdeling: „Hier staat een meneer die zegt dat hij daarstraks ook al 6,65 heeft moeten betalen voor een doosje wieltjes en dat er toen gezegd werd dat het „vanaf' was, maar dat er geen „vanaf' staat, maar „Miro prijs 4,10". Hoe zit dat nou? Nergens een bord je... Het antwoord kon ik niet verstaan. De inlichtingenjuffrouw stond een beetje verbluft, zag ik. „Hij zegt dat er nergens een bordje met 4,10 bij die doosjes staat." Zij was zo vriendelijk om met mij

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 25